Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1451) Stauffenberg válasza f.lorand (#1450) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Vannak tesztfotók (asztro-tájképek), amin meg lehet nézni ezeknek a szűrőknek a hatását? Mert ez engem is érdekelne, nem tudok sajnos bármikor elég messze kerülni a nagyobb fényszennyező településektől.

(#1452) Fotonhámozó válasza f.lorand (#1450) üzenetére


Fotonhámozó
senior tag

Köszönöm!

A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

(#1453) f.lorand válasza Stauffenberg (#1451) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Sajnos én csak mélyeges teszteket készítettem velük. De iránymutatónak az is jó talán:
http://www.pleiades.hu/tesztek_csillagaszat/melyeg_szurok_1.html

Lóránd

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1454) madgie válasza f.lorand (#1450) üzenetére


madgie
titán

Ilyesmi engem is érdekelne, konkrétan 67mm-es szűrőmenettel, egy Samyang 12/2 végére.

Szerk: hű, komoly áruk van :D

[ Szerkesztve ]

(#1455) radi8tor válasza madgie (#1454) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem olcsók, de csak egyszer kell megvenni. :)

⭐ Stella

(#1456) madgie válasza radi8tor (#1455) üzenetére


madgie
titán

Hja, csak nem mindegy, mit választ az ember. Másrészt eszembe jutott, hogy OK, hogy ezek tök jól szűrnek az átlag közvilágítás spektrumában, de mi van, ahol már áttértek ledre? Felénk is már csak led világít.

(#1457) konyi79


konyi79
addikt

Pont ezen agyaltam én is, a nátriumok eléggé monokromatikus, lényegében egy sávos színképe miatt ugye nem túl magas cri-vel büszkélkedhetnek (kb25), viszont pont ezért jól is szűrhetőek. Arról nem is beszélve, az a hullámhossz talán nem is olyan lényeges a csillagok szempontjából. A ledeknek viszont az össze-vissza vonalas szar színképe sokkal rosszabb, főleg mivel jórészük elégé el van tolva a kék felé jobb legyen a fényhasznosításuk. Ezekkel lehet valamit kezdeni?

(#1458) radi8tor válasza madgie (#1456) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

LED-re természetesen használhatatlanok. :(

⭐ Stella

(#1459) madgie válasza radi8tor (#1458) üzenetére


madgie
titán

Akkor kidobott pénz, rendszerint nem megyek messze egy-egy fotóért :(

LED-re gondolom nincs szűrő, ezerféle van belőle.

(#1460) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Teljes napfogyatkozás hatása a tyúkokra. :)

⭐ Stella

(#1461) madgie válasza radi8tor (#1460) üzenetére


madgie
titán

Háh, bárcsak így hatna a "tyúkokra" is :DDD

Más: OS X-re van valami kezdőknek való (ingyenes?) szoftver, amivel a fényszennyezettséggel lehet játszani? Eddig csak Lightroomoztam, kíváncsi lennék, hogy egy célprogram ahhoz képest mennyivel jobb eredményt hozhat.

(#1462) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Ha még nem unjátok a Napfogyatkozásos linkeket: [link]

⭐ Stella

(#1463) BITBOYS válasza radi8tor (#1462) üzenetére


BITBOYS
addikt

Erre szépen rákészültek :) Láttam már korábban, de megunhatatlan..
500px-et szoktam lapozgatni, volt mikor több órán át nézegettem és észre se vettem, hogy így elrepült az idő :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1464) raymi16


raymi16
tag

Sziasztok! Egy olyan rövid kérdésem lenne, hogy 150/750 newtont érdemes-e lecserélni 200/1000 kukkerra. Sajna HEQ5 miatt nagyobbat nem bír el viszont szeretnék minél nagyobb nagyítást elérni és részletgazdag képeket készíteni viszont nemtudom hogy érdemes-e erre veruházni ebből a szempontból! :(

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1465) #84221696 válasza raymi16 (#1464) üzenetére


#84221696
törölt tag

200-as csővel elméletileg a legnagyobb nagyításod 400x, de hogy ezt hányszor fogod tudni kihasználni, azt nem tudni, mert a légkörnek elég nagy vétó joga van. :)
Sarkalatos kérdés a mechanika. Szerintem a mechanika teherbírásának nagyjából felét, kétharmadát kellene nyomnia a távcsőnek, akkor még elég kezelhető a rendszer, nem kell bosszankodni a remegő kép miatt, ami ráadásul nagyobb nagyításoknál zavaró. Nekem volt mind a kettő cuccos, de már nem emlékszem, hogy ebből a szempontból az eq-5 hogy vizsgázott. Viszont az eq-5 elbírta a C9.25-ös SC-m is, az meg ugye elég nagy szörnyeteg. :)

[ Szerkesztve ]

(#1466) raymi16 válasza #84221696 (#1465) üzenetére


raymi16
tag

A C9.25-öt nem ismerem, nem is nagyon nézegettem, de képen mintha fix rögzítése lenne neki. :U Igazából ami foglalkoztatna hogy van-e a kettő között olyan különbség, hogy érdemes legyen beruházni rá, mert elméletben van köztük, de a gyakorlatban meg más kérdés. :DDD Előtte a 250-eset néztem, de hamar be kellett lássam hogy a HEQ5 kevés neki sajna.
Vagy még a másik opció, hogy van-e olyan Cassegrain távcső, ami mély égre, de egyben bolygó fotózásra is egyaránt használható, + egy bizonyos fokú nagyítást is elérni, hogy a részleteket is elő lehessen csalogatni. Nagy vágyam az Örvény galaxist lefotózni úgy, hogy látszódjanak a részletek is azért. :R

M51

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1467) #84221696 válasza raymi16 (#1466) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ilyen univerzális távcsövet nem fogsz találni. Mélyégre rövid fókusz kell, bolygóhoz meg nagy átmérő és hosszú fókusz. Nézd meg az asztrofoto.hu-n, hogy milyen műszerekkel fotóznak mélyeget illetve bolygót.
Hosszú fókusszal méyeget fotózni, hmm. Ide Lóránd kell vagy Csák B. Ők tudnak tanácsot adni. Feltehetően hasznosabbat, mint én. :)

[ Szerkesztve ]

(#1468) raymi16 válasza #84221696 (#1467) üzenetére


raymi16
tag

Azt elfelejtettem odaírni hogy elsősorban mélyég fotózás lenne a cél, a bolygó csak másodlagos! Nézegettem az asztrofotót is, főleg a tükrösök felé kell fordulnom, de pár tapasztaltabb embert is szeretnék megkérdezni, hogy mit ajánl, érdemes-e azt amit épp kinézek, illetve váltani. Még a Quattro.t nézegettem, bár elég szaftos ára van, de azt se vetem el! :O

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1469) #84221696 válasza raymi16 (#1468) üzenetére


#84221696
törölt tag

Azért a fotózáshoz nem elég csak a távcső, kell kómakorrektor, autoguider stb. Ezek a kütyük sem két forintba kerülnek sajnos. :O

(#1470) raymi16 válasza #84221696 (#1469) üzenetére


raymi16
tag

Ezek már megvannak, legalábbis a jelenlegi felszerelésemhez ha nem is minden, de a szükséges kellékek 90%-a megvan. Azt nem tudom, hogy melyik irányba érdemes fejleszteni, ha mély égre pályázok. :(

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1471) #84221696 válasza raymi16 (#1470) üzenetére


#84221696
törölt tag

Hogy érted, hogy melyik irányba?

Mod: Ha megvan az f/5 fényerőhöz pl. a kómakorrektorod, akkor szerintem a 200/1000 távcsővel nem lősz mellé.
A quattro sem rossz, de oda már az f/4-es kómakorrektor kell, ami drágább.
Nekem egy quattro-ból származó főtükröm van az asztrográfomban. Egész jó a leképezése.

[ Szerkesztve ]

(#1472) raymi16 válasza #84221696 (#1471) üzenetére


raymi16
tag

Arra értem, hogy pl. Quattro vagy sima Newton, Cassegrain ill. lencsés, de úgyvélem hogy a tükrösek fele kell inkább kukucskálni, azon belül is a Newton. Ezen belül pedig hogy fotót v simát érdemesebb venni, illetve olyat szeretnék amit sokáig ki tudok használni. Napokban gondolkodtam egy EQ6 goto-n is hogy akár arra is beruházok ha kell a nagyobb távcsövek miatt. :)

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1473) #84221696 válasza raymi16 (#1472) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ha fotózni szeretnél, akkor mindenképpen rövid fókuszú newton. A quattro is newton, fotózni való f/4-es főtükörrel. Nekem van lencsés is (TMB apo), ezt használom vizuálisan, a 200/800-as newtonom meg fotózni (ha van időm). ;)

(#1474) raymi16 válasza #84221696 (#1473) üzenetére


raymi16
tag

Szóval forózásra inkább rövidet célszerű? Nézegettem 200/800-at, de érdekel a 250/1000 is. Érdemes akár arra beruházni (persze EQ6 mechanikával) vagy a 200/800 is nyújt olyan teljesítményt ami megközelíti a nagyobb tesójáét? :U Természetesen a szükséges kellékekkel! :))

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1475) #84221696 válasza raymi16 (#1474) üzenetére


#84221696
törölt tag

Nagyon sokan 200/800-al fotóznak vagy fotóztak. Szerintem elég ez a kisebbik távcső is. :)

(#1476) raymi16 válasza #84221696 (#1475) üzenetére


raymi16
tag

A leírtak alapján szerintem maradok az eredetileg is tervbe vett 200/800-nál. :) Reduktor és barlow mennyire javasolt hozzá? :U

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1477) BITBOYS válasza #84221696 (#1473) üzenetére


BITBOYS
addikt

Apoval nem egyszerűbb a fotózás? Nekem is van egy Orion 150/750-es Newton, most kezdem felszerelni, vettem egy Samsung NX gépet, megnézem mit tud.. :)

mod: könnyű vezérelni külsőleg, gondoltam kipróbálom :)

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1478) f.lorand válasza BITBOYS (#1477) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Másra jó. Egyszerűbbnek egyszerűbb, de inkább a nagylátószögű témák kevésbé részletes megörökítésére jó a magyar pénztárcával elérhető ED távcső. De ezek általában nem tripletek, tehát színeznek valamennyire.

Én eddig 150/750-el, 200/800-al, 8-as és10-es lencsésekkel fotóztam. Mindegyik másra volt jó.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1479) BITBOYS válasza f.lorand (#1478) üzenetére


BITBOYS
addikt

Köszönöm :R
Nagyon tetszenek ezek az ED-s apo-k, szívesen bevásárolnék egy ...közben megnéztem most mennyibe kerülnek :Y
Newton :K

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1480) f.lorand válasza BITBOYS (#1479) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Na igen. Nem olcsók. A Newton nagyon jó. Egyébként én dupletet nem is vennék már. Az Equinoxal sok gondom volt. A mostani Esprit 100/550 tökéletes, de tényleg nagyon drága. És most, amíg nincs Tejút, még csak fotózni sem tudok vele rendesen :)

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1481) #84221696 válasza raymi16 (#1476) üzenetére


#84221696
törölt tag

Reduktor talán nem kell hozzá, de kómakorrektor biztosan. Én az SW F4-es korrektorát használom.

(#1482) raymi16 válasza #84221696 (#1481) üzenetére


raymi16
tag

Igen azt láttam, árától ki is terültem! :F Köszönöm a válaszaid, ami érdekelt azt megtudtam, sőt még kicsivel többet is. :R

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1483) radi8tor válasza BITBOYS (#1479) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Newtonnál az az egyetlen baj, hogy csak a látómező közepén van fókuszban.
De ez leginkább a nagylátószögűeket fenyegeti.
Ezért gyártottak anno Schmidt-Cassegrain távcsöveket (ez síkba képezi le a fényt ami jó fotózáshoz).

⭐ Stella

(#1484) BITBOYS válasza radi8tor (#1483) üzenetére


BITBOYS
addikt

Igen, csak az is nagyon drága. Ezért tartottam meg az Orion tubust. Ha egyszer sok pénzem lesz beruházok egy ED Apora :) Bár SC-t még nem próbáltam, csak MC-t.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#1485) #84221696 válasza radi8tor (#1483) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ezért csináltak kómakorrektort a newtonokhoz. Van vizuális és fotografikus is (Tele vue). Ez szépen "kiegyenesíti" a képsíkot.
Az apokhoz is kell képsík korrektor, nagyjából ugyanazért, amiért a newtonokhoz kell.
Az sc-k fotózáshoz azért kevésbé jók, mert egyrészt baromi hosszú a fókusz, így fénygyenge lesz a rendszer, másrészt a vezetése sem egyszerű egy 10"-es, f/10-es rendszernek.
A
Egy ausztrál amatőr, Lovejoy (aki már egy pár üstökös felfedezésével büszkélkedhet), a segédtükör helyére szerelte be a ccd kameráját, így kapott egy f/3,3-as rendszert.

[ Szerkesztve ]

(#1486) #84221696 válasza BITBOYS (#1477) üzenetére


#84221696
törölt tag

Bocsi, most látom, hogy nekem válaszoltál. A TMB-vel az a gond, hogy f/8-as és így nem nevezhető hatékonynak, még úgy sem, hogy ehhez is kell képsík korrektor. A TMB baromi jó távcső, vagyis életem legjobb kukkerja, de fotózásra korlátozottan alkalmas. A newtonommal hatékonyabb és esztétikusabb vagyok. :)

(#1487) csakb válasza raymi16 (#1476) üzenetére


csakb
őstag

Én csak annyit kotyognék bele, hogy ha magadtól nem tudod megfogalmazni, hogy miért kell neked másik távcső, akkor talán annyira nincs is nagy szükséged a váltásra... :U

(#1466) raymi16
"Nagy vágyam az Örvény galaxist lefotózni úgy, hogy látszódjanak a részletek is azért. :R"

Mi a problémád azzal a képpel? Azt meg tudod fogalmazni?
Ugyanis látszódnak benne részletek. Zajos, és vignettált a kép, de ezen munkával és tanulással sokat lehet javítani. Egy kicsit nagyobb távcsővel nem fog csoda történni.
A GX körül meg lehet vágni. Sőt, kéne is.

Ha azt szeretnéd, hogy a GX sokkal több pixelre essen, ahhoz viszont arányosan hosszabb fókusz kell (és sokkal több expozíció).
A 200/800-assal majdnem pontosan ekkora lesz a GX, mert a gyútáv közel annyi, mint a 150/750-é, csak a 200-as fénygyűjtő-képessége (papíron) 70%-kal nagyobb.

(#1488) raymi16 válasza csakb (#1487) üzenetére


raymi16
tag

Szia!
Csak nagyobb nagyítást szeretnék elérni minél kevesebb vágással és több részlettel és emiatt is próbálok tapogatózni hogy melyik tátcső milyen is! A kép még messze nem elég jó csak 3 képet tudtam csinálni sajna.
Képszerkesztés téren meg kevés a tapasztalatom. A 200/800 pedig nemsokkal nagyobb az enyémnél ezért is kérdeztem hogy érdemes-e esetleg váltani rá. :)

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1489) csakb válasza raymi16 (#1488) üzenetére


csakb
őstag

3 expóból azért nem rossz az a kép. :)

Hát igen, a 200-as Quattro valamivel több fényt gyűjt, mint a 150-es, és a hozzá adott fókuszírozó is jobbnak tűnik, mint a 150-es gyárija (ha az van), de önmagában nem fog csodát tenni, és a rengeteg szívást, tanulást kiváltani. :)
Nagyobb "nagyításhoz" meg ennél is fókusznyújtás kell, és pöpec vezetés.

(#1490) #84221696 válasza csakb (#1489) üzenetére


#84221696
törölt tag

Azt hiszem, a lacerta mgen autoguider 1500mm fókuszig használható. Nem tudom, hogy van-e más alterntíva, amihez nem kell számítógép és hasonlóan stabil és megbízható.

(#1491) radi8tor válasza #84221696 (#1490) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Úgy nézem a leírásban, hogy standard 9x50-es keresõvel használva van ez a 1500 mm-es korlát csak.
Az komoly.
Nekem porosodik szüleimnél egy 76/700-as Zeiss Tessar és egy 215/1150 (215/4400) Csatlós-féle Newton/Cassegrain, Gemini G40 mechanikával (1999).
Egyre jobban kezdek kedvet kapni a fotózáshoz, csak a fotós része is elég húzós. Canon EOS 500D van itthon, de nem akarnám átalakítani.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1492) csakb válasza radi8tor (#1491) üzenetére


csakb
őstag

Valamit azért átalakítás nélkül is lehet csinálni, vagy az átalakítás árából lehet venni pl. egy QHY5-II (Alccd5-II) kamerát, szerintem az sem annyira rossz. Legfeljebb a szűkebb LM miatt nem ugyanazt a pár tucat objektumot fotózod vele, mint majdnem mindenki DSLR-rel. :)

(#1490) meunier: Jaja, az 50 mm-es keresőhöz írják, hogy azzal tud 1500-as fókuszig. Ha valami hosszabb távcsőre rakod, akkor valszeg tovább is lehet erőltetni. :)
Azért szép ára van ennek is. :) De tud is jó sok mindent plusz ámítógép nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#1493) csakb válasza radi8tor (#1491) üzenetére


csakb
őstag

Esetleg valami olcsóbb Atik kamera is jó bolt lehet, azokban van némi hűtés is. Egy 314L+-t használok kereső/vezetőnek, szerintem kellemes kis gyösz.

Még egy opció lehet valami régebbi, használt Canon váz, és átalakítod.

(#1494) #84221696 válasza radi8tor (#1491) üzenetére


#84221696
törölt tag

Átalakítás nélkül gömbhalmazokat, nyílthalmazokat meg galaxisokat nyugodtan fotózz. Az általakítás akkor jó, ha hidrogénfelhőket is akarsz. Persze, ki ne szeretne. :)
Ezzel a felszereléssel egy 2x barlow segítségével meg egy webkamerával bolygókat meg a Holdat megpróbálnám. Főleg most, hogy a Jupiter is elérhető.

Nekem egy 400D-m van, de kacsingatok újabb modell felé, mert az élőkép nekem fontos a pontos fókuszhoz. Az iterációs módszerrel csak felbosszantom magam. Mindig elfelejtem, hogy merre tekertem a fókuszírozót. :D

(#1495) raymi16 válasza csakb (#1489) üzenetére


raymi16
tag

Csodát nem várok ez alap, sőt szeretek bíbelődni, mindig tanulok valami újat. :D
"Ha azt szeretnéd, hogy a GX sokkal több pixelre essen, ahhoz viszont arányosan hosszabb fókusz kell"
Ha jól értelmezem, ez az amit én keresek, és emiatt is írtam a fórumba. Hűde nagy nagyítást nem is akarok elérni, ha 20-30%-al "nagyobb" a lencsevégre kapott objektum, már örülnék! :))
Viszont így lenne egy olyan kérdésem, hogy ugyanez elérhető szoftveresen is, azaz képszerkesztővel úgy, hogy a részeltek vagy a minőség rovására menne? :U

Senki se nem csinál semmit se nem, senkinek se nem!

(#1496) csakb válasza raymi16 (#1495) üzenetére


csakb
őstag

Szoftveresen a drizzle technika az, ami némi plusz információt is ad a pixelszaporításba, de csodákra nyilván nem kell számítani.

(#1497) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Sziasztok!

Készült egy új kép. Nehéz volt a feldolgozás, mert mind az M95, mind az M96 olyan objektum, amiben kevés a kifotózható részlet. A neten a nagyobb Newtonoknál is alig találtam értéklhető felbontású képet. Nyilván nem a világ leglátványosabb fotója ilyen pici galaxisokkal, de talán van még közöttünk olyan, aki rajtam kívül még szereti az ilyen nagylátó, mélyre kukkoló fotókat.

[link]

Lóránd

[ Módosította: radi8tor ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1498) radi8tor válasza f.lorand (#1497) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gyönyörű kép, mint mindig. :)

⭐ Stella

(#1499) f.lorand válasza radi8tor (#1498) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Köszönöm szépen. Véletlen az angol lapot linkeltem és már nem tudom szerkeszteni. Ez a jó.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#1500) radi8tor válasza f.lorand (#1499) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Javítva.

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.