Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58401) radi8tor válasza bigdady (#58398) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

1. szerintem nem, bőven tudja 80 MHz-en is 600 mbitet az N-es Wifi
2. semmiképp sem USA-t állíts be, nem véletlenül vannak régiók - nálunk egyes csatornák tiltva lehetnek amik náluk engedélyezettek, stb
3. én ezt nem piszkálnám ha nincs gond vele

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#58402) Soma01 válasza huan (#58394) üzenetére


Soma01
veterán

Az ismertebb márkák kínálatából válassz. Pl. Asus, Tp-Link, Xiaomi, félve írom le, de még esetleg a Tenda, ha nagyon spórolni akarsz.
Hogy érted, hogy bevált a 2 szintes házban? Egy ilyen hatótáv növelő+eredeti router együtt lefedi-e?
Igen, tartja magát az aktuális AP-n, amíg tudja. Ez ilyen. A Mesh rendszer olyan, hogy mindig a legjobb vétellel rendelkező AP-ra csatlakozik. (AP=Wifi eszköz)
A hatótáv növelő (jel erősítő) alapban új hálózatot hoz létre. De jól is van az úgy.
Jobb ha más a neve. Sajnos nem vált át hamarabb az erősebb jelre a kliens akkor se ha ugyan az a neve és a jelszava. Ha ugyan az a név, te is nehezen tudod majd, hogy melyiken vagy és átváltani a másikra is sokkal nehezebb. Jobb a két külön SSID.

(#58403) Soma01 válasza bigdady (#58398) üzenetére


Soma01
veterán

Ha csak 1-2 ilyen programod vagy eszközöd van, akkor tiltsd. Csak majd hibakeresésnél ne felejtsd el, hogy le van tiltva.
Erről nem hallottam még, hogy nagyobb lenne a jelerősség x csatornán. Szerintem egyforma. Régiót meg ne válts, mert még büntetés is lehet belőle.
Ha nincs gond vele, akkor maradjon a szolgáltatóé.

(#58404) Gubek-Einste válasza huan (#58394) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Wifi jel-erősítőt, hatótáv-növelőt szeretnék vásárolni.
Melyik típus ajánlott, vagy bevált kétszintes ház esetében?

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) van használva az eszközök?
Ezek közül kellene az egyikkel csinálni egy mérést a helyi viszonyokról és képernyőmentés berakni a 2,4/5 GHz-s csatorna képről.
Milyen router van használva?
Kábelezés megoldható?

Repeater-ből inkább egy normál méretű külső antennás típus lenne ajánlott. Az ilyen konnektorban dugós típusokkal főleg az a baj, hogy a konnektor a padló közelében és/vagy rejtett helyen van ami jelentős árnyékoló tényező. A másik jelentős hátrányuk, hogy beépített kicsi antennákkal rendelkeznek azáltal gyengén veszik az elődleges eszköz által üzemeltet wifi hálózatot és gyengén is tudják csak továbbítani azt, valamint a lefedett terület sem lesz olyan nagyságú mint a normál méretű külső antennás eszközöknél.
Repeater-nek a legjobb egy normál wifi router-t használni, van amelyik gyári firmware-rel is képes rá (Asus N12 D1 vagy N18U) de a legtöbb csak CFW telepítésével tehető rá alkalmassá.
Kaphatóak multifunkciós AP-k is amelyek szintén tudják gyári firmware-rel a repeater módot is de az áruk ugyan annyi vagy több mint a sima wifi router-eké így nem éri meg a megvásárlásuk, a wifi router-ek előnye, hogy később még router-ként is lehet őket használni.
Ha megoldható akkor inkább az a javasolt, hogy kábeles kapcsolattal használjál egy második wifi router-t AP módban.
A repeater-t olyan helyre kell tenni ahol az eredeti wifi jel még viszonylag jól fogható mivel a vételi erősség egyenes arányban áll az elérhető sebességgel vagyis a gyenge jel = alacsony sebesség. A repeater működés során alapból lesz egy link sebesség feleződés is így a gyenge jel/alacsony sebesség esetén ez még további csökkenést fog eredményezni akár a teljesen használhatatlanságig is.
Alternatív megoldás lehet a Powerline használata de az nagyban függ az áramhálózat állapottól és kialakításától.

Sosem értettem (valószínű egyedül vagyok ezzel), hogy ha az eszköz látja még a router jelét és az erősítőjét is, akkor addig arra csatlakozik míg az egyik meg nem szűnik?
Új nevű hálózatot hoz létre egy erősítő?

Mivel nem vezérelt a hálózat így a két eszköz (eredeti router és a repeater) két egymástól független wifi hálózatot hoz létre.

Lehet ugyan olyan nevű, mint az erősítendő hálózat?
Igen

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#58405) woodworm válasza Ripper17 (#58390) üzenetére


woodworm
veterán

"2.4-en ez a 60-70Mbps körüli letöltés a csúcs, amit fizikailag tud a szabvány."

Az átlagosan elérhető sebesség és a fizikailag ennyit tud a szabvány nem ugyanaz. A kérdezőnek pedig elmondtuk, hogy a routere majd 10 éves technika és kb. ezek a korlátai.

(#58406) viktorhu válasza csabyka666 (#58393) üzenetére


viktorhu
veterán

Úgy, hogy abból a 300-ból az eszközöd valószínűleg tud 150-et, és annak a fele lesz a valós sebesség.

(#58407) nova001 válasza Gubek-Einste (#58386) üzenetére


nova001
senior tag

akkor sehogy nem megoldható ? :O

(#58408) Ripper17 válasza woodworm (#58405) üzenetére


Ripper17
tag

Igazából nem értem, miért is szóltam egy témához hozzá, ahol a pillanatnyi adatsebességet (ami semmi más, mint az adott pillanatban használt modulációs- és kódolási sémák, illetve további rádiós paraméterek szorzata, egy elméleti szám, amit akár kábeles átvitelre is ki lehet számolni) keverjük az IP szinten elérhető adatátviteli sebességgel. Amibe nagyban beleszól már önmagában az, hogy 802.11-t használunk (half-duplex, ACK, CSMA/CA)...és még csak a 2. rétegnél tartunk :)

2.4 GHz sávban, 40 MHz sávszélességen, ideális rádiós környezetben és klienssel fizikailag ezt a nagyságrendet tudja a 802.11n SISO kiépítésben (150Mbps adatsebesség). Ez pontosan ugyanaz az ökölszabály, amit írtam: IP szinten az aktuális adatsebesség ~60%a, alkalmazás szinten ~50%a a ténylegesen elérhető átviteli sebesség.

Ez a technológiai fizikai korlátja, ha ezt az ő routere eléri, akkor annak teljesen mindegy a kora, nem az a szűk keresztmetszet.

(#58409) bigdady


bigdady
nagyúr

1. Ha senki nincs a 12-13-on akkor érdemes bekapcsolni a 13-asomon 2.4ghz esetén a force 40hz-et? Vagy van hátránya?
2. 5ghz esetén mit jelent ha átrakom 160hz-re 80-ról? Eszköz függő gondolom kene olyan eszköz ami tudja ezt?
:R

[ Szerkesztve ]

(#58410) MasterMark válasza bigdady (#58409) üzenetére


MasterMark
titán

A force 40 MHz nem szabványos, illetve a 40MHz sávszélesség elfoglalja a fele csatornákat. Azaz az tulajdonképpen 7-13 minden csatorna összefogva.

5 GHz-nál is ugyanezt jelenti, vagyis dupla sávszéled van. Itthon összesen 2 160 MHz széles csatorna használható, és igen, ha nincs hozzá kliensed akkor semmi sem fog változni.

Switch Tax

(#58411) Doky586 válasza bigdady (#58409) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igen. A 9+13 csatorna ajánlott ha üres a sáv:
alt="" title=""
De ha nem tanyán laksz akkor maradj 20 MHz-en, mert csak a zavart (interferenciát) növeled. Ugyanez igaz 5GHz en is ha nincs kompatibilis készüléked amivel ki tudnád használni..

[ Szerkesztve ]

(#58412) moya#no1


moya#no1
aktív tag

Üdv. A routernél a 2.4 és az 5ghz es csatorna ugyan annak a “ hálózatnak számít “ ? Illtve lehet tudni mennyi a maximális csatlakozható eszközök csatornánként ha van ilyen ? Köszi

Just Ride KTM

(#58413) MaCS_70 válasza moya#no1 (#58412) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, a különböző hullámsávok a SOHO routereknél azonos hálózatba tartoznak.

A maximális hosztszám elvben 250 vagy 253, de kérdés, hogy ténylegesen mennyit bír el az adott eszköz az adott környezetben.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#58414) radi8tor válasza MaCS_70 (#58413) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ne tévesszen meg senkit az elméleti határ. A valóság ennél sokkal kevesebb: kb 20 vezeték nélküli eszközt bírnak el a kommersz Wifi routerek.
A profik elbírnak AP-nként 100-at is, de ha nagyon zsúfolt a hely, akkor még egy profi eszköznél is szűkebb értékkel számolnak. [link]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#58415) MaCS_70 válasza radi8tor (#58414) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ráadásul nem lineárisan lassul be a hálózat, hanem viccesen exponenciálisan.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#58416) radi8tor válasza MaCS_70 (#58415) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ennyire már nem ismerem az "anatómiáját", ez egy külön szakma. :B

⭐ Stella

(#58417) huan


huan
őstag

Sziasztok!
Használ valaki otthon Mesh megoldást?
(akár tp-link, akár asus, vagy mást)

Egy ilyenhez kell mesh-képes router is?

[ Szerkesztve ]

(#58418) MaCS_70 válasza radi8tor (#58416) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én is csak egyszer találkoztam a bedugulással, egy Asus AC66u B1 routernél, amit nyilvános használatra szántak. A "még minden oké, nem érzem a lassulást" és a "használhatatlanul lassú" állapot között alig néhány hoszt csatlakozása volt a különbség.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#58419) Gubek-Einste válasza huan (#58417) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

TP-Link-nél a Deco és a OneMesh nem kompatibilis egymással.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#58420) huan válasza Gubek-Einste (#58419) üzenetére


huan
őstag

Köszönöm.
Egy ilyen rendszernél márkán belül kell választani routert és mesh eszközt is?

(#58421) woodworm válasza Ripper17 (#58408) üzenetére


woodworm
veterán

A router mimo és tudtommal a telefonja is, tehát az elérhető linksebesség 300Mbit. Írta, hogy próbálta közelről is, ott mérte a 70Mbitet. Nekem is van egy majdnem ugyanilyen routerem, még nem rendelkezett hardveres hálózati gyorsítással, így a natolás erősen igénybe veszi az amúgy sem acélos soc-t.
A ténylegesen elérhető sebességről pedig nem érdemes kategórikus kijelentéseket tenni, mert mindig adódhatnak rendkívüli eredmények. Pl. 2,4 GHz-en, n300-as linken 230Mbit/s a legnagyobb sebesség,amit eddig mértem.

(#58418) MaCS_70
Az utóbbi időben jobbára mediatek chipsetekkel találkozom, és ha van rá lehetőség padavan van rajtuk. Ott van egy szoftveres korlát a hasonló esetekre, ha jól emlékszem sávonként 48 kliens csatlakozhat egyszerre a wifire.

(#58422) moya#no1 válasza MaCS_70 (#58413) üzenetére


moya#no1
aktív tag

(#58414) radi8tor
A router a Telekom által frissen cserélt 1000Mb/s egység.
Azért fura, mert az iPhone 6s nem hajlandó csatlakozni a 2.4Ghz es ( nem lehet csatlakozni a hálózathoz ) az 5Ghz eshez engedi. Specifikációban nem látom hogy csak az 1et kezelne a telefon, viszont az apple watch3 nál irja hogy 2.4Ghz. ( ez viszont csak a 2.4 re csatlakozik) Célom az lenne hogy 1 wifin legyen a 2 eszköz, mert ugye úgy működne 100%-an a 2 eszköz együtt. Ezért is kérdeztem hogy a 2.4 es az 5 Ghz tekinhető " külön hálózatnak ". Valami router beállítási gond lehet? Kb 6-7 eszköz lenne a wifin.

[ Szerkesztve ]

Just Ride KTM

(#58423) MasterMark válasza moya#no1 (#58422) üzenetére


MasterMark
titán

Na most a különböző SSID-k, illetve más csatornák, vagy frekvenciák nem attól számítanak külön hálózatnak hogy ezek különbözőek, hanem amihez csatalkozol a háttérben.

Azaz ha ugyanonnan kap IP-t, akkor az egy hálózat lesz.

Nézd meg, hogy kikapcsoltad-e a telefonon hogy privát MAC címet használjon, mert amiatt lehet nem tud csatlakozni. Illetve rejtett SSID + MAC szűrés ne legyen egyszerre.

Switch Tax

(#58424) MaCS_70 válasza woodworm (#58421) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Az utóbbi időben jobbára mediatek chipsetekkel találkozom, és ha van rá lehetőség padavan van rajtuk. Ott van egy szoftveres korlát a hasonló esetekre, ha jól emlékszem sávonként 48 kliens csatlakozhat egyszerre a wifire."

Jó tudni! Egyébként teljesen logikus megoldás -- akkor is, ha esetleg belső szervezési oka van. Nem tudom. Akárhogy is, jobb így, hogy van egy korlát, ami valamennyire kívül van az eszköz teljesítőképességén.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#58425) moya#no1 válasza MasterMark (#58423) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Rendben, köszönöm. Délután megnézem. Fura hogy az apple Time Capsule 2.4Ghz re se akar csatlakozik a telefon, csak az 5Ghz.re Valószínűleg az új 14.1 es frissítés tehette be a kaput a telefonnál.

Just Ride KTM

(#58426) MasterMark válasza moya#no1 (#58425) üzenetére


MasterMark
titán

Igen, erről beszéltem: Privát Wi-Fi-címek használata az iOS 14, az iPadOS 14 és a watchOS 7 rendszereken

Ha csinálsz mac cím szűrést akkor emiatt nem fog tudni csatlakozni. Kapcsold ki az adott hálózatra, és nézd meg úgy.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#58427) moya#no1 válasza MasterMark (#58426) üzenetére


moya#no1
aktív tag

ohh de király, így már tiszta. köszönöm :R

Just Ride KTM

(#58428) moya#no1 válasza MasterMark (#58426) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Esetleg még ebben a problémában tudnál segíteni, milyen router beállítási problémára írhatja ezt a konzolra?
Használatban lévő Útválasztó esetleg nem támogatja az IP-csomag töredezettséget, és a PS4 néhány hálózati funkciója korlátozott lehet. A részletekért forduljon az Útválasztó gyártójához

[ Szerkesztve ]

Just Ride KTM

(#58429) MasterMark válasza moya#no1 (#58428) üzenetére


MasterMark
titán

Tippre túl nagy MTU-t állít be a PS4. Próbáld meg 1400, vagy 1500-at.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#58430) bigdady válasza Doky586 (#58411) üzenetére


bigdady
nagyúr

Akkor jól értem a képet higy 40hz-en csak a 3 és 11 csatorna ajánlott?

(#58431) MasterMark válasza bigdady (#58430) üzenetére


MasterMark
titán

Az még mindig MHz.

Itt ez azt jelenti, hogy ez a két csatorna különül el egymástól teljesen.

Switch Tax

(#58432) moya#no1 válasza MasterMark (#58429) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Nem nagyon állítgattam. Mindig automatikus konfigurációt állítottam be csatlakozáskor. Talán 1x volt kézi konfig, de ott a lépések között nem igazán láttam MTU beállítási lehetőséget :/

Just Ride KTM

(#58433) MasterMark válasza moya#no1 (#58432) üzenetére


MasterMark
titán

Pedig ott kell legyen közte.

A DNS beállítás után kérdezi meg. 7 mp google...

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#58434) moya#no1 válasza MasterMark (#58433) üzenetére


moya#no1
aktív tag

rendben ezt is meglesem, köszi

Just Ride KTM

(#58435) MasterMark válasza moya#no1 (#58434) üzenetére


MasterMark
titán

Illetve ha már ott vagy, akkor DNS-nek is add meg a googléjét: 8.8.8.8 és 8.8.4.4.

Switch Tax

(#58436) Doky586 válasza bigdady (#58430) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem érted jól.

(#58437) moya#no1 válasza MasterMark (#58435) üzenetére


moya#no1
aktív tag

A kettő általad megírt adatot modosítottam, ugyan azt az üzenetet kapom. Modem kábelen apple TC kábelen ps4 a csatlakozás . Illetve az 1000Mb/s es netbőp elvileg garantalt 300 az kb 40-50 a ps en. ( régi max 500Mb/s es modemmel ilyen gond nem volt :( )
telefont még nem sikerült tesztelnem

Just Ride KTM

(#58438) Gubek-Einste válasza huan (#58420) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen, mesh csak azonos gyártón belüli eszközzel megy, sőt még arra is figyelni kell, hogy egymással is kompatibilisek legyen az eszközök mert több gyártónál is vannak egymással nem kompatibilis eszköz családok.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#58439) moya#no1 válasza MasterMark (#58426) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Állítottam a priv mac címen, semmi. Össze beállítás törlése után semmi. Itunes reinstall semmi. A házban több eszköz is probléma mentesen csatlakozik. Köztük egy ugyan ilyen i6S is gond nélkül. Lehet hardveres probléma ami eddig nem
ütközött ki ? ( jártam már igy apple TV4k val, csak wifin használtam
kábelen soha, mikor arra került a sor, nem ment gyári hibás volt a készülék 🤷 )

Just Ride KTM

(#58440) MasterMark válasza moya#no1 (#58439) üzenetére


MasterMark
titán

Próbáltad alaphelyzetbe állítani a hálózati beállításokat a telefonon?

Próbáltál más csatornát?

Switch Tax

(#58441) moya#no1 válasza MasterMark (#58440) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Igen az is volt, már “ a szűz “ ujratelepített, még vissza nem állított telefon sem akart csatlakozni.
Az apple TC nél is csak az 5Ghz est engedi ott is a 2.4 et hibára dobja

[ Szerkesztve ]

Just Ride KTM

(#58442) MasterMark válasza moya#no1 (#58441) üzenetére


MasterMark
titán

Nézted másik 2,4 GHz-es csatornán?

Switch Tax

(#58443) moya#no1 válasza MasterMark (#58442) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Nem állítottam még csatornát. Jelenleg a TC így van:
nem tudom a telekomos modemen miként tudom allítani.

Just Ride KTM

(#58444) MasterMark válasza moya#no1 (#58443) üzenetére


MasterMark
titán

Akkor auto ki, és nézd meg az 1-esen vagy a 6-oson.

Switch Tax

(#58445) moya#no1 válasza MasterMark (#58444) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Nem enged ugyan úgy. Másik i6S gond nélkül csatlakozott az 1. 6. Csatornás 2.4Ghz hez, ahogy a mac a watch és az i11Pro is

Just Ride KTM

(#58446) moya#no1 válasza MasterMark (#58444) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Illetve amit még találtam miközben zongoráztam a beállítások között, ezt talàltam :F :F
köze lehet az IP-csomag töredezettségéhez ? :F

Just Ride KTM

(#58447) MasterMark válasza moya#no1 (#58446) üzenetére


MasterMark
titán

Hát gyakorlatilag nem kéne. Azért nézz utána, hogy ps4-nél ez mit akar jelenteni, mert ha ezzel tényleg nagyobb gond lenne, akkor máshol is gond lenne.

Próbáltad 1400 és 1500-zal is?

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#58448) moya#no1 válasza MasterMark (#58447) üzenetére


moya#no1
aktív tag

Igen, mind a 2 beállítást próbáltam. Fenének kellet az 1000 es net új modemmel, régi 500 as modemmel semmi gond nem volt :(( Lehet kellene a modem es a TC közé egy switch ?

Just Ride KTM

(#58449) Soma01 válasza moya#no1 (#58448) üzenetére


Soma01
veterán

Tehát az "iPhone 6s nem hajlandó csatlakozni" a 2.4 Ghz-es hálózathoz, és "i6S gond nélkül csatlakozott ... 2.4Ghz hez, ahogy a mac a watch és az i11Pro is"? Úgy néz ki, hogy csak az az egy telefon nem jó, a 6s. Ez már legalább kiderült. Ha így van, nem akkor ez inkább telefon, mint WLAN hiba. A 6s-nek van külön témája? Lehet, hogy ott többet tudnak segíteni.

(#58450) moya#no1 válasza Soma01 (#58449) üzenetére


moya#no1
aktív tag

igen sajnos, már beszéltem az Apple Care hungary val és 12:00 kor lesz egy távoli diagnosztika futtatás amiből elvileg kiderül lehet-e hardveres gond. Telefonba elmondtam milyen lépéseket hajtottam végre, annyit mondott többet nem tud hozzá tenni, szoftveresen minden átnéztem :)

Just Ride KTM

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.