Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9651) joecontra válasza God Vazzeg (#9649) üzenetére


joecontra
addikt

Ha jól emlékszem, akkor bekötöd a stick-et bekéri a pin-t és akkor a hálózati kapcsolatoknál a Mobile Broadband fülön klikk az Add... gombra majd kiválasztod az országot, majd a szolgáltatót stb-stb.

Értelemszerűen. :)

Üdv,
J

(#9652) God Vazzeg válasza joecontra (#9651) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ja értem, azt hittem trükkösebb :DDD

Más: lenyomtam a pitsába a zorin 7-est, felbaxott agyilag teljesen, most a Mint 15 Olivia ketyeg :D A nevem alá kérem a linux expert installer titulust :DDD

Jahh és hogy nyűg is legyen: a chrome nem jegyzi meg a fiókom beállításait sehogy se, chromium alatt semmi gond.. Érdekes :D (kulcstartó kiherélve pedig :D )

(#9653) megema válasza lionhearted (#9639) üzenetére


megema
őstag

Ezt hogy érted? Minden egyes gépen, vagy csak a szerveren? A névszerver is figyelembe veszi a hosts fájlt?

(#9654) Rimuru válasza God Vazzeg (#9652) üzenetére


Rimuru
veterán

Hajrá ;]

Vigyázat, csalok!

(#9655) joecontra válasza God Vazzeg (#9652) üzenetére


joecontra
addikt

Örülj neki, hogy ennyiből megúszod. :P :))

Üdv,
J

(#9656) Tamás88 válasza Rimuru (#9644) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Mint például az átlátszóságot? Már láttam valahol, hogy megoldható.

(#9657) Rimuru válasza Tamás88 (#9656) üzenetére


Rimuru
veterán

Alap esetben ~/.moc/config, téma szekció
Theme = transparent-background

Vigyázat, csalok!

(#9658) leslieke


leslieke
Jómunkásember

10.04 LTS frissítési ciklusának nincs már vége? Még most is jönnek - kernel is - újabb csomagok.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9659) Kendek válasza leslieke (#9658) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A szerver 5 évig támogatott, szóval nincs.

<-ƘƘ->

(#9660) leslieke válasza Kendek (#9659) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

De nekem desktop van telepítve.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9661) Kendek válasza leslieke (#9660) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

És az szerinted nem ugyanazt a kernelt használja? :U
Nyilván nem minden fog már frissülni, de azért van pár közös bennük.

<-ƘƘ->

(#9662) leslieke válasza Kendek (#9661) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Az rendben van, de mint írtam, nem csak kernel csomagok jönnek.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9663) Kendek válasza leslieke (#9662) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ugyanazt a tárolót használják és ugyanazokat a csomagokat, már ami közös. Ami a szerver miatt frissül, az frissül az asztalinál is.

<-ƘƘ->

(#9664) leslieke válasza Kendek (#9663) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Minden világos! :R

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9665) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok! :)
A laptopomnál a merevlemez két particióra van bontva (32+8 GB), az egyiken Ubuntu, a másikon meg Win7 van.
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet azt beállítani, hogy induláskor ne a win induljon automatikusan, hanem ki lehessen választani, melyik OS-t akarom indítani?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9666) Kendek válasza sz.balazs.95 (#9665) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Hiszen alapból az Ubuntu indul, már ha a GRUB-ot használod, és nem állítottad el.

<-ƘƘ->

(#9667) sz.balazs.95 válasza Kendek (#9666) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Nálam ha bekapcsolom a gépet a win7 indul automatikusan.
Egyébként a win-t telepítettem később...

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9668) Kendek válasza sz.balazs.95 (#9667) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A Windowst kell előbb telepíteni, majd aztán az Ubuntut. Mivel az előbbi nem ismeri az utóbbit, buta mint a tök. Az Ubuntu viszont beteszi a listába a Windowst, és induláskor választhatsz.

<-ƘƘ->

(#9669) sz.balazs.95 válasza Kendek (#9668) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

és ezt utólag nem lehet valahogy beállítani?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9670) quailstorm válasza sz.balazs.95 (#9669) üzenetére


quailstorm
nagyúr

ne hallgass a többiekre, buták mint a tök ;]
Vagy kézzel beírod a c:\boot\bcd-be, vagy az egyszerűbb megoldást használva, easyBCD-vel csinálsz egy gribra vagy gbrub2-re mutató linket.
download gomb

(#9671) Kendek válasza sz.balazs.95 (#9669) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

De, újratelepítheted a GRUB-ot az MBR-be, majd frissítheted a konfigurációs fájlját.
Indíts a telepítővel egy Live-ot, majd terminálba írd:

sudo mount /dev/sdXN /mnt

ahol az sdXN az Ubuntu partíciója, majd:

sudo mount -B /dev /mnt/dev
sudo mount -B /sys /mnt/sys
sudo mount -B /proc /mnt/proc
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sdX
update-grub
exit
sudo reboot

<-ƘƘ->

(#9672) quailstorm válasza Kendek (#9671) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Baromság... macerás és semmi értelme. Max ha majd frissül a GRUB fordul a sorrend. De a 2 bootloaderes körjárat az kiválóan működik nálam több mint egy éve... egy titka van, a linux partícióra raktam a grubot.

De igen, az is megoldás amit írtál, csak nem szeretem, mert a grub(most az elsődleges) olyan tetűlassan jön be. (igen az az 5 másodperc zavar :DDD )
majd megfordul ha akarja

(#9673) sh4d0w válasza quailstorm (#9672) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hogyan frissül a grub, ha el sem indul az Ubuntu?

https://www.coreinfinity.tech

(#9674) sz.balazs.95 válasza Kendek (#9671) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

sudo mount /dev/sdXN /mnt

mount: special device /dev/sdXN does not exist

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9675) quailstorm válasza sh4d0w (#9673) üzenetére


quailstorm
nagyúr

miért ne indulna el? Hozzáadja a grub bejegyzést windows alatt, átbootol linuxba, és frissíti a konfigját, meg ha szükséges, akkor a betöltőt is, olyankor az válik elsődleges rendszerbetöltővé. Nagyon sokszor kellett csinálnom, linux és windows telepítések, javítások miatt elállítódott párszor ez-az...

(#9674) sz.balazs.95: azt nem így kell :DDD írd be a számát, ez csak példa.
fdisk -l

[ Szerkesztve ]

(#9676) Kendek válasza quailstorm (#9672) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

De jelenleg sehova sincs telepítve a GRUB. :U

(#9674) sz.balazs.95: Nem szó szerint kell másolni, hanem ahogyan oda is írtam, az sdXN az az Ubuntu partíciója. Úgy mint például /dev/sda1 vagy /dev/sda2. Az MBR pedig ebben az esetben a /dev/sda lesz.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#9677) quailstorm válasza Kendek (#9676) üzenetére


quailstorm
nagyúr

mert hova tűnt? Windows nem törli le, totál máshova rakja... legalábbis nálam.
Raktam már fel ubuntu után vistát és win8-at is...

[ Szerkesztve ]

(#9678) Kendek válasza quailstorm (#9677) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Alapból az MBR-be rakja, de onnan kitúrta a Windows, hiszen az indul. Te mondtad az előbb, hogy a partícióra kellene hozzá telepíteni, hogy meglehessen azt adni, de jelenleg nincs ott.

Amúgy ez az öt másodperc nem tudom, hogy honnan jön, de én nem tapasztaltam még soha, semmilyen konfigon.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#9679) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

na mindegy. :DDD
easyBCD-be mit/hogy kell csinálni? :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9680) quailstorm válasza Kendek (#9678) üzenetére


quailstorm
nagyúr

az a gáz hogy erre már nem emlékszek pontosan hogy történt, mert az se biztos hogy aktív volt az a gomb hogy sda1.re rakja ne sda-ra...
de az 2 percbe telne neki hogy hozzáad 3 féle grub konfigot a win8 BOOTMGR-hez és kipróbálja hogy mi történik. Nálam tökéletesen megy.

EDIT

(#9679) sz.balazs.95: ezt

persze értelemszerűen a megfelelő grubot válaszd, ha régi az ubuntu 12.04 vagy korábbi, akkor még a sima nem a 2-es.

[ Szerkesztve ]

(#9681) Kendek válasza quailstorm (#9680) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Akkor ezt te írd le neki, mert itt mi az Ubuntuhoz értünk és nem a Windowshoz.

A GRUB 2 a már rég nem támogatott 9.10-es Ubuntu kiadásban lett az alaptelepítés része. :U

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#9682) sz.balazs.95 válasza quailstorm (#9680) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

okés! :R (13.04 van.)

kész! :))

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9683) quailstorm válasza Kendek (#9681) üzenetére


quailstorm
nagyúr

nekem a 12.04-hez még az települt, GRUB 1.99. 12.10-re dist-upgrade-kor került fel, szívtam is rendesen...

(#9682) sz.balazs.95: frissítsd a grubot (ez se kész parancs de remélem érted)
(sudo) update-grub

[ Szerkesztve ]

(#9684) sz.balazs.95 válasza quailstorm (#9683) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

de most megy rendesen (win7 és ubi is). miért kell frissíteni?

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9685) Kendek válasza quailstorm (#9683) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az 1.99 az a GRUB 2. A GRUB első változata sosem élte meg az 1-es verziószámot, Raring alatt a 0.97-es verza telepíthető belőle.
És amúgy kiadásfrissítéssel nem cserélődött le a GRUB GRUB 2-re a 9.10 esetében sem és a későbbiekben sem. Ezt csak manuálisan lehetett megejteni.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#9686) quailstorm válasza sz.balazs.95 (#9684) üzenetére


quailstorm
nagyúr

látod az ubuntu bootmenüjében a windows 8-at? Mert ha nem, akkor frissítsd, egy parancs :U
Később kellemetlen lehet ha frissül a grub, sorrended cserél a két rendszerindító és akkor meg windowst nem látsz.

(#9685) Kendek: neosmartéknál is a GRUB az 1.99-is, a GRUB2.00 meg grub2. De biztos úgy van ahogy mondod, csak nem ezt tapasztaltam :DDD
onnan hogy felment a grub2, SEMMILYEN üzemelő bootmanagerem nem volt.

[ Szerkesztve ]

(#9687) Kendek válasza quailstorm (#9686) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A GRUB eredeti változata és a GRUB 2 között elég nagy különbség van, már csak konfigurálás terén is. Elég nehéz összetéveszteni a kettőt. Egyébként ez a verziószámozás jellemző, és valóban, a 2-es számot elérve vált hivatalosan is stabillá a GRUB 2. És igen, az Ubuntu a hivatalosan még nem stabil és nem teljesen kész rendszerbetöltőt használta éveken át. Pontosan azért, mert évekig tartott amíg ide eljutottak a fejlesztői. Van olyan disztribúció amely még mindig a Legacy GRUB-ot használja alapértelmezetten.
Nem kell nekem hinned, nyugodtan olvass utána, nem tilos.

<-ƘƘ->

(#9688) sz.balazs.95 válasza quailstorm (#9686) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

windows 8? nekem „csak” a 7 meg az ubi van fent.
mindkettőt kipróbáltam, és gond nélkül bootoltak...

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9689) quailstorm válasza sz.balazs.95 (#9688) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Tökmindegy a lényeg hogy értsed mit akarok... vagyis te mit akarsz.
Azt hogy a grub2-ben legyen olyan hogy ubuntu, meg windows 7 akármilyen kiadás
meg hogy a bootmgr-ben legyen olyan hogy windows 7, meg akármilyen linux amit most írtál be. Akkor nem lesz gondod késöbb. De leginkább írd be linuxba hogy
sudo update-grub és felejtsük el.

(#9687) Kendek: most már értem, azt hittem a verziószámozás szorosabban kötődik a dologhoz. Igen van legacy grub is az EBCD-ben.

[ Szerkesztve ]

(#9690) sz.balazs.95 válasza quailstorm (#9689) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

oké.
amúgy induláskor nekem a windows boot manager indul el, és onnan tudom kiválasztani, hogy mit szeretnék indítani...

megvan. nem látom, hogy most ettől bármi is megváltozott volna.

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9691) quailstorm válasza sz.balazs.95 (#9690) üzenetére


quailstorm
nagyúr

amikor a linuxra mész egybôl indul? nincs egy kis menü? mert ha van, oda került be a windows.

(#9692) Gave


Gave
addikt

Telepíteni szeretném a Libre Base progit USC-ből, viszont kb 10%-nál hibát dob.

"A csomagfüggőségek nem oldhatók fel"

libreoffice-base: Depends: libreoffice-core (= 1:3.6.2~rc2-0ubuntu3) de 1:3.6.2~rc2-0ubuntu4 verziót kellene telepíteni
Depends: libreoffice-base-core (= 1:3.6.2~rc2-0ubuntu3) de 1:3.6.2~rc2-0ubuntu4 verziót kellene telepíteni
Depends: libgcc1 (>= 1:4.1.1) de 1:4.7.2-2ubuntu1 verziót kellene telepíteni
Depends: libhsqldb-java (< 1.8.1~) de 1.8.0.10-13ubuntu1 verziót kellene telepíteni

Valaki tudja miért lehet? Ubi 12.10

(#9693) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Telepíteném a systemback-et, de ez az új tároló felvétel megkavar.. Mit rontok el? :F ppa:nemh/systemback se megy :W

(#9694) Kendek válasza God Vazzeg (#9693) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A /etc/apt/sources.list fájl hetedik sorával van a probléma, és nem feltétlenül függ össze a Systembackkel.

<-ƘƘ->

(#9695) God Vazzeg válasza Kendek (#9694) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Meg kellene már tanulnom, hogy ez nem win, nézzem meg amit ír :))

1 sor van benne, meg egy pár üres sor, kitöröltem az üreseket, most már a 3. sor helytelen :F

[ Szerkesztve ]

(#9696) Kendek válasza God Vazzeg (#9695) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Akkor valami nagyon nem jó, mert az alaptárolók címét ott tárolja a rendszer, anélkül semmi frissítést sem fogsz megkapni, és telepíteni sem fogsz tudni semmit sem.
Törölj ki mindent belőle, és írd bele ezt:

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu raring main multiverse restricted universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu raring-security main multiverse restricted universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu raring-updates main multiverse restricted universe
#deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu raring-proposed main multiverse restricted universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu raring-backports main multiverse restricted universe

deb http://archive.canonical.com/ubuntu raring partner
deb http://extras.ubuntu.com/ubuntu raring main

Bár a Mint plusz tárolóit nem tudom, de ezek az Ubuntué.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#9697) God Vazzeg válasza Kendek (#9696) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Minden tároló fel van véve, de ebben csak egy kikommentezett sor van :F Kézzel felvettem bele a systemback tárolóját, működik, csak a hitelesítési kulcsot nem tudom hova megadni :D De már felraktam, és működik :U

[ Szerkesztve ]

(#9698) Kendek válasza God Vazzeg (#9697) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A

sudo apt-get update

parancs hibakimenetének segítségével beszerezhető a szükséges kulcs, az alábbi parancsba behelyettesítve a karaktersorozatot:

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 5A9A06AEF9CB8DB0

(#9697) God Vazzeg: A kikommentezésre csak annyit tudok mondani, hogy ne csak nézz, hanem láss is. :)

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#9699) God Vazzeg válasza Kendek (#9698) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ezelőtt még normális volt ez a tároló felvétel is, nem tudom miért kellett átvariálni, ráadásul xarabbra :W

A nézz és láss témát nem értem :D

[ Szerkesztve ]

(#9700) Kendek válasza God Vazzeg (#9699) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Szerintem nem állítottak el semmit, jó ideje ugyanaz minden.
A lásson azt értettem, hogy ne csak nézd, hanem értelmezd is.

<-ƘƘ->

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.