Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10851) BoB válasza petir (#10850) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem felesleges adat partíció, a home pont elég. Ha új disztrót akarsz feltenni simán lehet törölni az ott leledző konfig fájlokat. Ezért én személy szerint nem csinálnék.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10852) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

"Élesben (melóhely)" is bevetettem a 12.04-es ubuntut. Semmi rosszat nem tudok rá mondani, nagyon jól állta a sarat. A nyomtatás érdekes, mintha nem használna annyi tintát, de szerintem csak beállítás kérdése. Ha így marad akkor nem kell a 7.

Mondjatok már olyan rendszert ami i686-on is megy, mert a manjaro i686 nem akar elindulni. :W

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10853) BoB válasza Sub-ZeRo (#10852) üzenetére


BoB
veterán

Ha még kezdő vagy de már valamennyire ismered az Ubuntu-t, akkor én a Lubuntu-t javasolnám.

(gondolom valami régebbi gép)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10854) Sub-ZeRo válasza BoB (#10853) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Régi gép de a lubuntu is kiírja, hogy nem x86-x64-es gép, hanem i686-os. :W

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10855) BoB válasza Sub-ZeRo (#10854) üzenetére


BoB
veterán

Na de ezt a 32 bites változat írja ki?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10856) Sub-ZeRo válasza BoB (#10855) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Jaja. Azt szedtem le és kiírja.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10857) BoB válasza Sub-ZeRo (#10856) üzenetére


BoB
veterán

Valamiért olyan sejtésem van hogy a processzor nem rendelkezik PAE támogatással. Milyen proc?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10858) Sub-ZeRo válasza BoB (#10857) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Intel p4 2,4.

Megint próbát teszek egy lubuntuval egy i386-os verzióval. Hátha.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10859) Pano


Pano
addikt

Üdv-üdv!

Azt hiszem még a 12.10-ben, vagy most a 13.04-ben az ubuntu kapott egy marha jó intel hd támogatást, aminek hatására megszűntek a bosszantó ablak effekt lagok, amik néha előfordulnak.
Tudja valaki, hogy ez a javítás valahogy átrakható 12.04 LTS-re?
Jó lenne azt használni -mivel az volt a laptopomhoz és találhatók benne az ahhoz szükséges optimizálások, driverek-, de ez a néha felbukkanó lag mindig is az őrületbe kergetett és nagyon zavart.
13.04 alatt már minden tök pöpec, csak ez az egy kéne... de ez nagyon :)

(#10860) Kendek válasza Pano (#10859) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ezek a dolgok vissza lettek portolva, telepíthetsz újabb X-et és kernelt is. Mindazonáltal ilyen ablakos lag a Compiz miatt is előfordulhat, mint ahogyan elő is fordult pl. AMD-vel régebben.

<-ƘƘ->

(#10861) Pano


Pano
addikt

"telepíthetsz újabb X-et és kernelt is"

ez alatt mit értesz pontoabban? :B
Új kernelt miként tudok beoperálni?

(#10862) Kendek válasza Pano (#10861) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha a 12.04.2-es kiadást használod (mármint kifejezetten azt telepítetted), akkor maximum csak a 3.8-as kernelt tudod pluszba telepíteni:

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-raring linux-headers-generic-lts-raring

<-ƘƘ->

(#10863) Pano válasza Kendek (#10862) üzenetére


Pano
addikt

köszönöm szépen!

(#10864) #40553216 válasza Sub-ZeRo (#10829) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nálam megy.

(#10865) Sub-ZeRo válasza #40553216 (#10864) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nálam még mindig nem. Na nem baj.

Amúgy meg xp ment fel a régi gépre, mert egyetlen egy linux nem jött be rajta.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10866) BoB válasza Sub-ZeRo (#10865) üzenetére


BoB
veterán

Téged jól megszórtak valami linux telepítési átokkal ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10867) hcl válasza Sub-ZeRo (#10865) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Alternate telepítős Lubi sem?

Mutogatni való hater díszpinty

(#10868) Sub-ZeRo válasza hcl (#10867) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Az sem képzeld. De valami nem stimmel az alaplappal, mert mikor rádobtam az xp-t akkor egyből egy rendszergazda felhasználót csinált és azt akkor láttam utoljára, mikor az amd-s gépen a hpet-et bekapcsolva hagytam. De ilyen opció nincs a lapon. Mindegy az xp megy vele, és ennyi elég a keresztfiaméknak. Flash játékra tökéletes.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10869) hcl válasza Sub-ZeRo (#10868) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát ez nem a hpet - től függő dolog... Memtest -et néztél? Gyanús.

Mutogatni való hater díszpinty

(#10870) Sub-ZeRo válasza hcl (#10869) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nem, de nem hinném hogy baj lenne vele. A proci az ami megfogta a dolgot szerintem. :/ Meg majd az xp megmutatja, ha lesz memória baj, már nem szenvedek vele, tegnap elég volt az a 8 óra...

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10871) hcl válasza Sub-ZeRo (#10870) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az ilyen hülye hibák is lehetnek jelek. Egy memtest meg nem nagy macera.

Mutogatni való hater díszpinty

(#10872) Keeperv85 válasza Sub-ZeRo (#10868) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Nem az alaplappal van valami, hanem az Xp-vel... Láttam már pár virágbolti kiadásban ez a "hibát"... :N

(#10873) Sub-ZeRo válasza Keeperv85 (#10872) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Érintetlen sp3-as xp. ;) Gányolt sz@rokkal meg nem foglalkozom.

Szerk: Amúgy meg a saját készítésű angol sp1-2-3-al szerelt xp-m is megjátszotta mikor a hpet-el okoskodtam. És az sem "virágbolti" mert gyári integrátorral készítettem és az alap xp is érintetlen volt.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10874) Keeperv85 válasza Sub-ZeRo (#10873) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Nem úgy értettem, hogy ez virágbolti, amit feltettél, hanem hogy ez a hiba elő tud kerülni az Xp alatt minden további nélkül, amit volt szerencsém a virágbolti verzióknál nem egyszer megtapasztalni... (Van akiknél csak az van, nyilván nem viszek neki én helyette jogtisztát, ha meg kell csinálni a gépet...).

(#10875) Syl válasza Kendek (#10862) üzenetére


Syl
nagyúr

És ha innen letölti és kézzel feltelepíti a legújabbat?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10876) Kendek válasza Syl (#10875) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Azok vanilla kernelek, nem tartalmaznak semmilyen Ubuntus patch-et, és csak manuálisan lehet őket frissíteni. Ellenben a tárolóban levőket tesztelik, javítják és hozzáigazítják a rendszerhez. Ha valaki azért használ LTS-t amiért olyan stabil, akkor egyáltalán nem ajánlott ilyenekkel szórakoznia (főleg kiadatlan RC-kkel). Ráadásul a konkrét hibajelenség javításához nem kell frissebb kernel, hiszen a saját bevallása szerint már a 3.5-el jónak kell lennie (már a kernel részéről, amúgy nem biztos, hogy befolyásoló tényező).

<-ƘƘ->

(#10877) Syl válasza Kendek (#10876) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi az infót. :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10878) vinibali


vinibali
őstag

sziasztok!
valaki megnézné nekem, hogy milyen néven fut ubuntuban a lemezhasználat kezelő?
xubuntuból hiányolom :)
köszi

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#10879) Syl válasza vinibali (#10878) üzenetére


Syl
nagyúr

A Lemezhasználat-elemzőre gondolsz?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10880) vinibali válasza Syl (#10879) üzenetére


vinibali
őstag

abszolút, elírtam :)

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#10881) God Vazzeg válasza vinibali (#10878) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nálam baobab néven fut :)

(#10882) vinibali válasza God Vazzeg (#10881) üzenetére


vinibali
őstag

GNOME disk usage analyzer
köszönöm szépen :)

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#10883) Sub-ZeRo válasza Keeperv85 (#10874) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ja, értem, bocs. De én amúgy sem használnok ilyen virágbolti cuccot. És az az eredetinél is előjön. Mindegy, mert nem gond végülis, a keresztfiam úgy sem foglalkozik ilyennel. :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10884) Braddock válasza vinibali (#10882) üzenetére


Braddock
őstag

törölhető

[ Szerkesztve ]

(#10885) Ablakos


Ablakos
őstag

Az ubuntu.hu verzióknál van egy művészeknek alkotott Ubuntu Studio. Mit rejtettek abba a distróba?

(#10886) spammer válasza Ablakos (#10885) üzenetére


spammer
veterán

Ubuntu Studio feature tour

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#10887) hcl válasza Syl (#10875) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pár verzióval ezeleőtt fordítgattam kernelt. Ha nem voltak benne az Übi specifikus cuccok, be se bootolt :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#10888) Thusor


Thusor
őstag

Van nekem egy HP Workstation z400-am, amin Ubuntu 12.04.02 LTS fut. Távolról NX Nomachine programmal érem el. Az lenne a problémám, hogy amikor csatlakozom a z400-hoz távolról és mondjuk futni hagyok rajta egy programot, majd pedig az NX clientben disconnctelem a kapcsolatot, ugye ekkor nem lövi ki a futó alkalmazásokat, hanem háttérben hagyja futni, de ezek után már távolról újra ugyanazon z400-hoz nem tudok újra kapcsolódni mindaddig amíg terminálon keresztül csatlakozva a z400-on újra nem indítom az nxserver-t. Hogy lehetne azt megoldani, hogy többször tudjak csatlakozni a távoli géphez anélkül, hogy újra kelljen indítanom az nxservert?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#10889) RBJ


RBJ
addikt

Tippeket kérnék.
A gépemen 3 OS van, win, linux mint, manjaro. 4. ként szerettem volna feltenni az elementary os t.
Gparteddel csináltam is egy 50Gb os patriciót de azt már nem engedi aktívvá tenni.
Azt írja, hogy 4 elsődleges nem lehet.
Mi a teendő? :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#10890) Tinúviel válasza RBJ (#10889) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Telepítés közben logikai partíciót hozz létre, ne elsődlegest. Arra elvileg fel kell mennie.

[ Szerkesztve ]

(#10891) vinibali válasza Thusor (#10888) üzenetére


vinibali
őstag

erre szerintem itt nem kapsz választ. ubuntuforums.org?

(#10889) RBJ: linuxnál mind1, logikairól is tud bootolni

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#10892) Thusor válasza vinibali (#10891) üzenetére


Thusor
őstag

Megpróbálkozom az általad javasolt fórumon, hátha ott kiötölnek valamit.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#10893) fradi81 válasza RBJ (#10889) üzenetére


fradi81
veterán

[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#10894) Zozzer888


Zozzer888
addikt

Sziasztok!

Laptopom van, egy vinyó benne, 100 és 200as részre van osztva. A 100-as részre van felrakva az oprendszer (win7) és a programok, a 200ason a cuccaim. Arra gondoltam, hogy néha jól jönne az Ubuntu, mert tök gyorsan elindul vele a gép, rögtön használható, kellemes, jó használni. (Pendriveról futtattam, LiveCD "módban")

A kérdésem az lenne,hogy szerintetek az működő képes lenne-e , ha egy 8gb-s pendrive-ra feltelepíteném az Ubuntut (fel lehet, vagy csak LiveCD módban képes futni? mondjuk így is lehet rá telepíteni progikat és meg is jegyzi a változtatásokat) és arról futtatnám, ha erre lenne igényem éppen.(Indulásnál, ha bent van a Pendrive akkor arról bootol, ha nincs akkor win7).Ez a történet nagyon nyírná a pendriveot?Tönkre tenné egy idő múlva? (Amire így használnám: Net, Filmezés)

előre is köszi a válaszokat:)

üdv.: Z

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#10895) BoB válasza Zozzer888 (#10894) üzenetére


BoB
veterán

Igen simán lehet ilyen pendrive-ot csinálni (perzisztens módnak is szokták hívni amikor megjegyzi a változtatásokat).

Szerintem nem kell attól tartanod hogy normál felhasználás mellett gyorsan tönkremegy. Meg amúgy sem kerül már sokba egy pendrive ;] Viccet félretéve nekem még nem ment tönkre ilyen.

Fstab-ba nem árt majd egy noatime -t írni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10896) Zozzer888 válasza BoB (#10895) üzenetére


Zozzer888
addikt

Köszi:) Akkor szerintem nyitok a projektnek egy új pendriveot, aztán max gariztatom, ha nem bírja:)

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#10897) Keeperv85


Keeperv85
nagyúr

Akadt egy kis gondom nekem is... :U

Így indul el a gépem:

[ 3.336873] sd 4:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk
[ 22.602715] Adding 4882428k swap on /dev/sda2. Priority:-1 extents:1 across:4882428k

Ebben ugye tisztán ~20, de néha 25mp-et is vár a boot képernyőn, ami koránt sem éppen a gyors boot jellemzője. Az egész boot folyamat közel van az egy, de inkább a másfél perchez, ami szerintem indokolatlanul hosszú. Miért vacakol ennyit a swap létrehozásával?

(#10898) RBJ


RBJ
addikt

ha telepítenék nem látja az adott patriciót aktívnak, ha gparted el mókolnák rajta nem lehet semmi lehetőség nincs. hogyan lehet logikaivá tenni? lefoglalatlannak hozza.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#10899) fradi81 válasza RBJ (#10898) üzenetére


fradi81
veterán

már van 4 partíció, tehát egy újabbat nem hozhatsz létre, ezt hozzáadhatod a mellette levőhöz.

moto g72, Ninebot d28e

(#10900) God Vazzeg válasza RBJ (#10898) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Egy elsődlegest törölnöd kell majd, ha jól emlékszem, akkor tudsz logikait létrehozni, amin belül sok kisebb partició is lehet! De írja a gparted ha újat akarsz létrehozni, hogy mit kell tenned.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.