Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9551) God Vazzeg válasza Zs0lt (#9550) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Azért ez elég meredek hiba :))

(#9552) Nokedli92


Nokedli92
aktív tag

Sziasztok!

Van egy asztali intel atomos gépem, és fel tettem rá a legújabb Lubuntu linuxot. De olyat csinál nekem hogy kapcsolódik rendesen a hálózathoz a wifim, de mégsem tudok böngészni a chromiumba. Miért van?
A wifim usb-s TP-LINK TL-WN823N
Kezdő linuxos vagyok.

Válaszotokat előre is köszönöm!
Üdv, Csaba

[ Szerkesztve ]

Üdv, Csaba

(#9553) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Mai desk :K

(#9554) Nkboy válasza God Vazzeg (#9553) üzenetére


Nkboy
senior tag

Még a Teendők.txt nyilacskája is a nénire mutat. Ez nem lehet véletlen!

(#9555) lugosi : Hát ez mégis csak egy szakmai fórum. Azt azért halkan megjegyzem, hogy a hölgy nem tudna megerőszakolni. :))

[ Szerkesztve ]

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#9555) lugosi válasza Nkboy (#9554) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Azért mekkora kocka dolog kiszúrni a teendők.txt-t :P

(#9556) Thusor


Thusor
őstag

Fel szerettem volna tenni az ubuntu 12.04.2-re a Nod32-t. Fel is települt, majd kérte indítsam újra a gépet. Ekkor ért a hidegzuhany. Azóta nem tud bebootolni az ubuntu, mindig kernel panic - not syncing hibával leáll és bedob text consolba. Friss rendszerről van systemback mentésem. Hogyan tudnám visszaállítani a rendszeremet? Arról nem volt szó, hogy a nod ennyire hazavágja.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#9557) #40553216 válasza God Vazzeg (#9553) üzenetére


#40553216
törölt tag

A nénit is az asztalra raktad, vagy csak a képet? :DDD

(#9558) God Vazzeg válasza Nkboy (#9554) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Jaja, a teendők egyfajta notesz, ubuntu one alatt van, és szinkronizálva van a telefonommal, így általában nem felejtem el a dolgokat, nagyon szétszórt vagyok :K

A hölgy kizárólag a gép asztalára került fel, komoly kapcsolatban élek :D

(#9559) sh4d0w válasza God Vazzeg (#9558) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Mindenki a gép asztalára teszi a nénit... ;]

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#9560) God Vazzeg válasza sh4d0w (#9559) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Eszem volna nekem is hozzá, elhiheted ;]

Különben is ha nem megy mélyre, akkor nem számít :D

[ Szerkesztve ]

(#9561) Kendek válasza Thusor (#9556) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha van, akkor próbáld meg régebbi kernelekkel is indtani a rendszert, aztán akkor könnyedén indíthatsz rendszer-visszaállítást. Ha nem tudod sehogyan sem elindítani a rendszert, akkor pedig indíts egy megegyező architektúrájú Live-ot és telepítsd a Systembacket. Aztán a rendszerjavítás alatt csatold a rendszer partícióit, lépj vissza egyet, tallózd be a visszaállítási pontok tárolási könyvtárát, válaszd ki a visszaállítási pontot és indítsd a javítást.

<-ƘƘ->

(#9562) #59070464 válasza God Vazzeg (#9553) üzenetére


#59070464
törölt tag

Hogy csináltad ezeket a menüket, fent középső ikonok elhelyezését és formáját? Adataid alatt jól látom, hogy Mint 14-t használsz?

(#9563) God Vazzeg válasza #59070464 (#9562) üzenetére


God Vazzeg
veterán

A felső sor egyben van, ez egy téma, ami középen átlátszik. És a legjobb hogy ha több ablakot nyitok, akkor addig ér, ameddig az ablakok nevei vannak. Igen, mint 14 Nadia :K

(#9564) God Vazzeg válasza #59070464 (#9562) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Megkerestem neked, cinnamon alá való :K

(#9565) #59070464 válasza God Vazzeg (#9564) üzenetére


#59070464
törölt tag

Jézusom, ez gyönyörű. Meló után kipróbálom. :R

(#9566) God Vazzeg válasza #59070464 (#9565) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Hajrá :)

(#9567) Thusor válasza Kendek (#9561) üzenetére


Thusor
őstag

Liveról elindítottam a rendszert. Feltelepítettem a systemback programot. Elindítottam a programot be is csatoltam neki a boot partíciót, amikor visszalépek viszont nem tudom neki beszatolni a systemback mentett filejait, mert nem tudom kiválasztani ahol van. Egy piros X van a könyvtára előtt és nem engedi leokézni. Ilyenkor mit lehet tenni?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#9568) Kendek válasza Thusor (#9567) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem csak a /boot alá csatolt partíciót kell felcsatolni neki, hanem a root könyvtárból kiindulva mindent, ami a rendszert érinti. A tárolási könyvtár betallózásánál nem a Systemback könyvtárat kell kiválasztani, hanem azt miben az található (egy zöld pont jelzi).

<-ƘƘ->

(#9569) Thusor válasza Kendek (#9568) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm szépen. Így már sikerült betallóznom. Becsatoltam az egész root könyvtárat. Melyiket érdemesebb elvégezni, a teljes javítást vagy csak a rendszerfileok javítását?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#9570) Kendek válasza Thusor (#9569) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A rendszerfájlok javítása elég ilyen esetben.

<-ƘƘ->

(#9571) Thusor válasza Kendek (#9570) üzenetére


Thusor
őstag

Rendben, köszi a segítséget. Minden rendben lezajlott. Most már rendesen működik a rendszerem.

Aki sikeresen feltette a Nod32 linuxos verzióját az el tudná nekem mondani hogyan tette?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#9572) sh4d0w válasza Thusor (#9571) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Biztosan szükséged van rá?

https://www.coreinfinity.tech

(#9573) Thusor válasza sh4d0w (#9572) üzenetére


Thusor
őstag

Linux szempontjából természetesen semmi szükségem sincsen rá. Itthon minden gépen ubuntu fut, kivéve a szerveren amin Windows szerver, de arra tettem vírusirtót. Azért szerettem volna a laptopomra is tenni, mert sokat mozgatok cuccokat a munkatársaim gépeire, amin természetesen windows fut. Nem szerettem volna azt, hogy a linuxomon megbújó kártevőkkel fertőzzem végig a céges gépeket.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#9574) rybank válasza Thusor (#9573) üzenetére


rybank
senior tag

Volt ebben a topicban valaki akinek szintén fontos volt a dolog. Érdemes a hsz.-ai után kutatni, mert emlékeim szerint egy kis szenvedés árán bírta működésre.

(#9575) BoB válasza Thusor (#9573) üzenetére


BoB
veterán

Én erre a Clamav-ot használom. Az nem jó?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#9576) Thusor válasza rybank (#9574) üzenetére


Thusor
őstag

Megnézem mit találok itt a keresőben, de lehet hogy az utánad szólónak lesz igaza és egyszerűen felteszem a clamav-t és kész, annak is elégnek kell lennie. Ha jól emlékszem abban is van real-time védelem ha a deamont is telepítem.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#9577) BoB válasza Thusor (#9576) üzenetére


BoB
veterán

Igen, van benne: on-access scanning, a clamtk pedig grafikus felület hozzá ha kell.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#9578) lugosi válasza PuMbA (#9523) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Most kaptam el megint a gépet, lecsekkoltam a parancsot amit mondtál és szerintem nem lett jó a végeredmény, ezt az üzenetet adja az általad írt parancs:

[ 165.168083] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA GPU at PCI:1:0:0. Please

[ 165.168123] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

A Please után nincs semmi, így van az egész ahogy van.

Most mit csináljak hogy működjön az a driver?

(#9579) Tamás88 válasza rybank (#9574) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Avast, ingyenes, és ugyanúgy csak regisztrálni kell. Igaz a 64 bites rendszerre egy kicsit körülményes feltenni, de nem lehetetlen.

(#9580) lugosi válasza lugosi (#9578) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Eljutottam odáig, hogy van egy nvidia installerem, tudom is futtatni, de kiírja a telepítő hogy mivel fut az x server ezért nem tud telepíteni x server alá drivert.
Hogy tudok kilépni az x serverből, hogy telepítsem? Az ask ubuntu-n lévő módszer (alt+printscreen+k nem működött).

(#9581) Neil Watts válasza lugosi (#9580) üzenetére


Neil Watts
veterán

sudo service lightdm stop - azt hiszem ez elég neki...

Üdv. core2

(#9582) lugosi válasza PuMbA (#9523) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Csináltam egy komplett reinstallt, miután az egyik - hivatalos - nvidia driver telepítése után csak 640x480-ban volt hajlandó elindulni a gép. Utána feltettem ezt a bumblebee nevű csodát, de ez a parancs továbbra is azt mondja hogy itt nincs nvidia másodlagos kártya.

Őszintén megmondom, hogy feladom az egészet. Az egész ubuntu projektet. Egyszerűen túl öreg vagyok én már ahhoz, hogy szenvedjek a géppel ahelyett hogy használnám. Kínlódás az egész, és nemcsak ez. Ikont kirakni a dockra úgy, hogy nem a szoftverközpontból telepítem? Nem jöttem rá hogy hogy kell, persze biztos van rá valami 600 karakteres terminálparancs megoldás, vagy egy uránbánya mélyén elásott txt file-t szerkesztve biztos meg lehet oldani, de a helyzet az hogy az elmúlt évek OS X használata elkényelmesített, és nincs türelmem az ilyen baromságokhoz.

Holnap veszek egy windowst és felteszem azt. Ott legalább nem kell akadémiai tagság egy nyüves videokártya driver telepítéséhez. Sajnálom de ez a linux ebben a formájában számomra teljesen használhatatlan.

(#9583) quailstorm válasza lugosi (#9582) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Úgy beszélsz akár haverom. Csak 16 éves. Neki se akar menni a GT525m...
Ikont kirakni? Elindítod az appot, jobbklikk a sávon, rögzítés. Vagy kihúzod a dash-ből. Szóval ne olyan bonyolult az.
Esetleg egy cinnamon vagy gnome 3 shellel még próbálkozhatsz, bár driver nélkül felesleges...
Szerencsére unokatesóm laptopjában nincs IGP csak 9600GT, az repül mint az atom. Az én gépem szintén. Így ismertem meg, más benyomás.

A VGA driverről meg az intel, a chipsetgyártók és a laptop gyártója tehet. Az nVidia mindent megtesz, linuxon más alternatíva nincs. Egyszerűen nem látnak üzletet a linuxban.

(#9584) lugosi válasza quailstorm (#9583) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én lassan 40 vagyok :)

Programot kitenni, pl a mucommandert szerettem volna, rögzítés a dockban - hibás parancsikont eredményezett. Tényleg kíváncsi vagyok rá, hogy hogy lehet konkrétan ezt kihelyezni, mivel ez egy nem szoftverközpontos progi.

Egyébként pont tojok rá, hogy a chipset vagy a laptop gyártója tehet róla. Nem megy és kész. Gondolom rajtam kívül még kettő embernek van a világon Lenovi G580-a, és a másik kettő se írt hozzá drivert, vagy valami hasonló lehet vele.
Egyébként van driver, tök hivatalos nvidia driver, mint írtam is, fel is sikerült tenni (valamilyen mértékben / formában) csak működni nem sikerült neki.

Szívás ez hogy 2013-ban egy korszerű oprendszer ennyire képes. Azt már meg sem említem, hogy az én aberrált hozzáállásom szerint egy modern oprendszernél élő internetkapcsolattal nem szabadna egyáltalán olyannak felmerülni, hogy drivert kézzel telepítek. Felismeri, felteszi, működik - ez volna kb a helyes metódus. Érthetetlennek tartom hogy ezen túlmenően gépészkedni kelljen mindössze azért, hogy működjön valami.
Azt meg azért nézzük már reálisan hogy az ilyen terminálos sudo-s apt-get-es telepítgetések úgy kb 20 évvel ezelőtt voltak korszerűek, amikor a dos volt a másik rendszer. Csak azóta kettő évtized eltelt, jóreggelt.

[ Szerkesztve ]

(#9585) quailstorm válasza lugosi (#9584) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az a legjobb mikor megcsinálod, majd jön egy frissítés, és hazavágja az egész oprendszert :DDD
mucommander: ne erőltesd, amire csak lehet keress natív alternatívát, jobban jársz. Tudom hülyén hangzik, de amíg a berögzült appokat akartam, addig én is csak szívtam.

Az intel IGP az elsődleges VGA. Kikerülni/kikapcsolni nem lehet, csak rajta keresztül belenyúlni az nVidiába. Én utálom ezt a megoldást. Bár windowson többnyire működik. Energiatakarékosságra tényleg jó.
a bumblebee meg nem egy laptopon nem tud mit kezdeni az nVidia kártyával...

Esetleg próbáld meg felrakni a legeslegfrissebb nVidia drivert. Asszem 319 beta.

A Steam megmenti a platformot, remélem még nem formáztad a merevlemezt.

nV 319 beta with optimus support!

Takarítsd le a picsába az összes drivert, tiltsd le a nouveaut(open source nvidia driver). és csináld amit a valve írt. ez a repója de a parancsokat fentebb linkeltem.

(#9586) #40553216 válasza lugosi (#9584) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem Debianon ugyan úgy nem sikerült az Optimusos NVidia beüzemelése. És még a 319.12-sel sem fog menni, mert bár Testing/Unstable van fent, de nincs Xserver 1.13 és xrandr 1.4. Holott elvileg már 1,5 évvel ezelőtt volt Linux-"kompatibilis" Optimusos driver. Volt a lószart!
"Szívás ez hogy 2013-ban egy korszerű oprendszer ennyire képes"

Linus felhívása az NVidiához.

És egy év múlva:
NVIDIA Has Major New Linux Driver: Optimus, RandR 1.4
"NVIDIA announced the 319.12 Beta Linux graphics driver announcement this morning. While the number may seem mundane, this is a very exciting NVIDIA Linux graphics driver update. It presents work that will benefit the agonized NVIDIA Optimus Linux users, provides new RandR functionality, and other new features.

The 319.12 Beta is the first NVIDIA Linux graphics driver in the 319.xx series and it offers a significant number of user-facing changes. Among the great work to find with the NVIDIA 319.12 Linux graphics driver beta includes:

NVIDIA OPTIMUS!"

Így ha bármi bajod van a kártyáddal Linuxon, fordulj bátran a [nemtetszést kinyilvánító] hasz-ekkel az NVidiához. Rájuk tartozik.

===
Picit finomabban ha kérhetem!

[ Módosította: Neil Watts ]

(#9587) PuMbA válasza lugosi (#9578) üzenetére


PuMbA
titán

[link] Első válasz :)

(#9588) PuMbA válasza PuMbA (#9587) üzenetére


PuMbA
titán

Még ezt is próbáld meg, ez a legújabb NV driver Optimus supporttal :)

"Egyébként pont tojok rá, hogy a chipset vagy a laptop gyártója tehet róla. Nem megy és kész."

Linuxon ez a két eshetőség fordulhat elő 50-50%-ban. Ha éppen megy minden jól a gépeden, akkor beletrafáltál a hardvervásárlásba, ha nem akkor meg így jártál :) Még mindig a Windowson működik a legtöbb minden...

[ Szerkesztve ]

(#9589) #40553216 válasza lugosi (#9584) üzenetére


#40553216
törölt tag

És még egyszer:
"Egyébként pont tojok rá, hogy a chipset vagy a laptop gyártója tehet róla."
Egyszerű a képlet: nem használj Linuxot. És nem lesz gondod.

(#9590) BoB válasza lugosi (#9584) üzenetére


BoB
veterán

Kérlek azt vedd számításba, hogy ezeket az operációs rendszereket ingyen használhatod, és nagyon sok disztónál csak önkéntesek dolgoznak a projekten akik szabadidejüket felhasználva igyekeznek azon hogy minél több ember élvezhesse azt.

Ezért is sántít ha MAC OS-el vagy Win-el hasonlítjuk össze.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#9591) PuMbA válasza #40553216 (#9589) üzenetére


PuMbA
titán

Amúgy ja, nem tudom, hogy miért kell Linuxozni, ha azon a gépen egyszerűen nem megy. Fel kell rakni egy Windowst (hogy honnan az most mindegy :D) és lehet örülni, hogy megy rendesen :) Én lassan 2 éve nem Linuxozok, mert elbaszták a laptopomra és szinte semmi sem működik már.

[ Szerkesztve ]

(#9592) Syl válasza lugosi (#9584) üzenetére


Syl
nagyúr

Én megmondtam előre, hogy bajod lesz ezzel a két vga-s géppel. A másikat javasoltam, amiben csak az intel HDakármi van. :B
Egyébként ha azt hiszed, hogy felteszed a gépre a win7-et és az majd magától megoldja a drivereket, nagyon tévedsz. Neked kell majd dvd-ről installálgatnod, mert nagy valószínűséggel még a laptop lan kártyáját sem fogja látni.
A win7 vga ügyben engem az irodában már megszívatott. Az új gépre felraktam minden drivert és így szépen működött pár hónapig. Ekkor jött egy vindózápdét valami hwql vagy mifene intel hd driverrel. Szépen befrissítette és utána nem indult el a gép. Köszike ms! :W

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9593) PuMbA válasza Syl (#9592) üzenetére


PuMbA
titán

"Neked kell majd dvd-ről installálgatnod, mert nagy valószínűséggel még a laptop lan kártyáját sem fogja látni."

Ezt a gyártók csinálják, de 3-4 éve még nem volt divat (ASUS, HP, TOSHIBA szinte mindent lekorlátoz így). Emlékszem, hogy csak úgy raktam fel a Win7-eket mindenféle driver letöltés nélkül. A 6 éves laptopomra a Windows 7 és a 8 is mindent felrakott és semmit se kellett telepíteni. Hétvégén egy vadi új fantasztikus ASUS laptoppal kell hasonlóképp szarakodnom. Már beraktároztam előre a honlapról a drivereket.

"A win7 vga ügyben engem az irodában már megszívatott. Az új gépre felraktam minden drivert és így szépen működött pár hónapig. Ekkor jött egy vindózápdét valami hwql vagy mifene intel hd driverrel. Szépen befrissítette és utána nem indult el a gép. Köszike ms! "

Ilyen nekem is volt :) Érdekes, hogy az Intelnél fordítva van, Linuxon jobb, Windowson szarabb.

[ Szerkesztve ]

(#9594) Kendek válasza PuMbA (#9593) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nyilván az operációs rendszernél frissebb hardverekhez nehezen tartalmazhat a telepítő meghajtót (Ubuntunál ugyanez a helyzet). Ha pedig emiatt internetkapcsolatot sem lehet létesíteni, akkor utólagosan sem tud telepíteni semmit sem onnan. A gyártók pedig csak annyit csinálnak, hogy nem 3-4 éves hálózati vezérlőket szerelnek be. De ez szerintem inkább pozitívum, mint negatívum. De egyébként is érdemes ilyenekhez a gyártótól beszerezni a szoftvert, mert az MS által biztosítottak direkt butítottak (körítést nem adnak, csak az alap drivert).

<-ƘƘ->

(#9595) PuMbA válasza Kendek (#9594) üzenetére


PuMbA
titán

Hát ez igaz, de én mintha valami olyanra emlékeztem volna régen, hogy volt egy generic hálókártya driver és utána Windows Update-ről lefrissítette az igazit :DDD Már nem tudom... 7-est már nem telepítek, csak 8-ast mióta kijött, abban meg megint ott vannak az újabb driverek :)

[ Szerkesztve ]

(#9596) lionhearted válasza lugosi (#9584) üzenetére


lionhearted
őstag

A mulattságos az egészben az, hogy ez a driver kérdés pont így működik linuxon. Soha nem telepítettem / töltöttem le kézzel semmilyen drivert. Még egy 3G modem stickhez sem.
Ha bedugom megy, ha zárt driver kell, akkor felajánlotta, 2 kattintással telepíttem.

Gyakorlatilag, annyi idő alatt fullra felhúzok egy linuxos gépet progikkal/saját beállításokkal, amennyi idő alatt egy win7nél végeznék a telepítés+driverekkel. És akkor jönnek a progik.

De mondok valamit, próbáld felrakni a Mac OS X-et. Találsz hozzá drivert? Nem? Nahlátod.

Továbbra is "jó" hozzáállás, hogy ha valami linuxon nem megy, akkor a linux egy szánalmas szenny, de ha winen üt be a dolog, akkor mindenki más hibás, hogy miért nem megy azon a nagyszerű, és sokak által használt fizetős OSen.

Sajnálom, de nem való Neked a linuxozás. Szenvedj, és add át az erőforrásokat a win gépezetének. Az mindig jobb.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#9597) sh4d0w válasza lugosi (#9584) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

"...tök hivatalos nvidia driver, mint írtam is, fel is sikerült tenni (valamilyen mértékben / formában) csak működni nem sikerült neki..."

Rossz helyre addresszálod a panaszt, szólj az nV-nek, miért ilyen hulladék a driverük.

"...Azt meg azért nézzük már reálisan hogy az ilyen terminálos sudo-s apt-get-es telepítgetések úgy kb 20 évvel ezelőtt voltak korszerűek, amikor a dos volt a másik rendszer. Csak azóta kettő évtized eltelt, jóreggelt..."

Irodai felhasználásra, netezésre, filmnézésre, játékra, zenehallgatásra bőven meg lehet lenni parancssor nélkül is. Nyugdíjasok is használnak Ubuntut, parancssornak nyomát sem látják, mégis megy nekik a dolog.

Persze ha nem támogatott hardvert veszel, az elsősorban a Te sarad, nem a rendszeré. Én a harmadik Thinkpadet használom Ubuntuval és egyszer volt egy kis szívás az intel videodriverével, de ezenkívül soha semmi.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#9598) lugosi válasza lionhearted (#9596) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Sajnos azt hiszem igazad van, tényleg nem nekem való a linux. Régebben lett volna nekem való, amikor még volt kedvem és időm "gépezni" a "gépezés" öröméért, mert volt egy probléma amit meg tudtam oldani. Manapság az ilyen jellegű problémák inkább idegesítenek, mint kihívást jelentenek.

Azoknak látom passzolónak a linuxot, akik inkább gépészkedős beaállítottságúak, szeretnek bütykölni, berhelni a rendszerrel. Azoknak, akiknek nem probléma, hanem öröm, ha a számítógéphasználatra fordított időben a gép üzemeltetése és használata között nem baj, ha arányeltolódás van az üzemeltetés irányában.
Én a gép mindennemű üzemeltetését olyan kiesett időnek élem meg, ami tök felesleges, és az üzemeltetést az adott céltól (böngészés, levelezés, játék, képszerkesztés, zenehallgatás) elvont halott időnek tartom. Van akinek ez is jó móka, de nekem nem.
Nem tudom sikerélményként, eredményként megélni, ha működésre tudok bírni egy drivert, mert a gép 100%-os működtetése nem cél, hanem eszköz.

Nem tudom, mennyiben használ több erőforrást a windows, de ha azt vesszük, akkor sajnos a linuxnak esélye sincs kihasználni a gép erőforrásait, lévén hogy nem tudom az erőforrásokat használó drivert működésre bírni. Azt hiszem, hogy bár nem szeretem, de ebből kifolyólag a windows abszolút előnyben van, mivel annak legalább esélye van használni az erőforrásokat.

Két dolog lett nyilvánvaló nekem ebből a kalandból, hogy a jövőben kizárólag előtelepített oprendszerrel szerelt gépeket veszek meg, illetve ha csak egy lehetőségem lesz rá, maradok a Mac-nél, mert eddig a lehető legkevesebb szenvedést, gépészkedést igényelte, amit nagyon díjazok.

Összességében katasztrófaként élném meg, ha nap mint nap arra lennék kényszerítve, hogy akár a munkám során, akár itthon linuxot használjak.

sh4dow: érdekes de nem tűnik hulladéknak annyira az nvidia hivatalos drivere, mert eltérően más tapasztalatoktól, aránylag használható, könnyen kezelhető felületű telepítőjük is van. Működni nem működik tőle a driver, de legalább látszik valamiféle törekvés. De ha ez a szüttyögés csak szegény nvidia videokártya tekintetében állna meg, akkor elismerném hogy ők a hibásak, de szerintem még a nagyon szemellenzősök is elismerik, hogy a linuxos drivertelepítés azért messze van attól amit úgy az elmúlt 10-15 évben felhasználóbarátnak mondtak.

Most már csak egy csakazértis megcsinálom dologtól vezérelve, azt valaki fejtse már meg nekem hogy a mucommandert hogy teszem ki a dockra. Mert a driver egy dolog, de hogy ezt sem tudom kitenni, ez azért nagyon bosszant.

[ Szerkesztve ]

(#9599) #40553216 válasza lugosi (#9598) üzenetére


#40553216
törölt tag

"illetve ha csak egy lehetőségem lesz rá, maradok a Mac-nél, mert eddig a lehető legkevesebb szenvedést, gépészkedést igényelte, amit nagyon díjazok."
Nyilván egy gyárilag előtelepített Linuxszal vásárolt géppel hasonlóan kevés gondod lesz. És legalább annyira nem lenne katasztrófa, mint bármelyik gyárilag előtelepített rendszer használata. A Mac max. 15 konfigot szolgál ki, arra nem nehéz belőni.

"a linuxos drivertelepítés azért messze van attól amit úgy az elmúlt 10-15 évben felhasználóbarátnak mondtak."
Rosszul tudod. Ha van elérhető driver, akkor automatikusan felajánlja.kattintsz, és települ. Ez mennyivel nehezebb?

A dock milyen dock milyen rendszeren?

(#9600) fradi81 válasza lugosi (#9598) üzenetére


fradi81
veterán

vga drivertelepítés tényleg pár kattintás, vagy intelnél még az se kell, csak ugye pont belenyúltál egy olyan vga-ba ahol ez nem ilyen egyszerű.

moto g72, Ninebot d28e

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.