Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10751) Syl válasza PuMbA (#10750) üzenetére


Syl
nagyúr

3.8, ajjaj! A minap a flash probléma megoldásának keresése közben felraktam és nagy sötétség telepedett a gépemre. Boot közben lekapcsolt a monitor és nem is jött vissza amíg nem tartottam nyomva a shiftet induláskor (hogy bejöjjön a grub és régebbi kernelt válasszak).
Most hogy a 3.5.0-36 jól működik, a synapticban be is állítottam, hogy ne frissítse a kernelt :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10752) gery2123 válasza Syl (#10751) üzenetére


gery2123
őstag

Hol is kell azt beallitani hogy a kernel ne frissüljön? Még elég sokat kell tanulnom a Linuxrol :-D

-- PSN_ID: GerY2123

(#10753) PuMbA válasza gery2123 (#10752) üzenetére


PuMbA
titán

Inkább, ha teheted rakd vissza az alap LTS kernelt a 3.2-t ami a legstabilabb :)

(#10754) Syl válasza gery2123 (#10752) üzenetére


Syl
nagyúr

Synaptic csomagkezelőben kikeresed amit nem szeretnél hogy frissüljön, kijelölöd és Csomag / Verzió zárolása. Kis zöld lakat lesz a modul előtt.
Persze az is lehet, hogy baromságokat beszélek és ez teljesen mást jelent. :B Majd az utánam jövő szakik cáfolják/megerősítik.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10755) gery2123 válasza Syl (#10754) üzenetére


gery2123
őstag

Ez a synaptic mennyi mindenre nem jó :-D azt hinné az ember hogy a kernel frissülés egy jóval rendszerszintubb beállítás lenne.
PuMba : 13.04 alá is mehet a régebbi kernel? Mondjuk én most meg vagyok elégedve a jelenlegi rendszer stabilitásaval, de ma probakent felrakom az elementary os

-- PSN_ID: GerY2123

(#10756) PuMbA válasza gery2123 (#10755) üzenetére


PuMbA
titán

13.04 alá nincs hivatalosan más kernel, csak LTS-ekhez :)

Syl: Ja, így :)

[ Szerkesztve ]

(#10757) Kendek válasza gery2123 (#10755) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Sokkal jobb megoldás a kernel metacsomagjának az eltávolítása. Ugyanis általában nem a kernel csomagja szokott frissülni (persze néha az is, viszont az rendszerint nem jár problémával), hanem a metacsomagja, ami pedig telepíti a frissebb kernelt, a már meglévők mellé.

<-ƘƘ->

(#10758) hcl válasza Syl (#10754) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Néha vannak kellemetlen meglepetések, pl. anyám gépén Flash frissülés, Firlefranc frissülés letiltva, erre pár hét alatt elmegy a flash. :D Valami mégiscsak frissült... :D

@gery1234 : A rendszer csomagokból áll. A kernel is csak egy csomag :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#10759) gery2123


gery2123
őstag

Na ma felettem az elementary os. Hát jó jó meg gyors meg az én ezer éves laptopomon is jól megy, de nagyon puritán. A beállítások kozelegnek a 0 hoz. Nem tudok minimalizalo gombot csinálni. Még jó hogy a próba vinyora raktam:-D

-- PSN_ID: GerY2123

(#10760) mr.nagy válasza gery2123 (#10759) üzenetére


mr.nagy
tag

Itt leírtam, hogy kell a minimalizáló gombot aktiválni: [link]

HMNote10Pro

(#10761) Syl válasza mr.nagy (#10760) üzenetére


Syl
nagyúr

Már csak az a kérdés, mit csináljon az ember, ha nincs ilyen ág:

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10762) mr.nagy válasza Syl (#10761) üzenetére


mr.nagy
tag

A pantheon ablak kezelő nem lett lecserélve?

HMNote10Pro

(#10763) Syl válasza mr.nagy (#10762) üzenetére


Syl
nagyúr

Semmit nem cseréltem. Feldobtam virtualboxba a végleges verziót oszt annyi. Vagyis ez gyárilag ilyen hycomatos. :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10764) mr.nagy válasza Syl (#10763) üzenetére


mr.nagy
tag

Az alsó desktop bejegyzést ha tovább nyitod nincs /gala/appearance/ útvonal?

HMNote10Pro

(#10765) spammer


spammer
veterán

Elementary Tweaks további beállításokhoz ;)

Ma felraktuk egy másik régi laptopra az elementaryt, a Lubi helyett, és teljesen jól megy tényleg. Marad is az elementary. Én is kipróbáltam kicsit (ha már az én laposomon semmiféle Linux nem megy, mert hibás a sleep-resume), nagyon jó kis cucc lett :K A deviantartos oldalukon nagyon jó kis mockupok és conceptek vannak, remélem meg is valósul belőlük jó pár :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#10766) Syl válasza mr.nagy (#10764) üzenetére


Syl
nagyúr

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10767) kispx válasza Syl (#10761) üzenetére


kispx
addikt

Azért mert a képen gconf látható nem a dconf

Bal oldalt látható a dconf, jobb a gconf:

(#10768) Syl válasza kispx (#10767) üzenetére


Syl
nagyúr

Aha! Köszi!
De időközben felraktam spammer által javasolt tweak-et.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10769) gery2123 válasza spammer (#10765) üzenetére


gery2123
őstag

Úhhhh! Na ezt holnap kipróbálom,estére most használom a belakott Ubit a nemrég megvett ssd-n :)
NA még lehet hogy jó kis rendszer lesz ez az elementary

-- PSN_ID: GerY2123

(#10770) karamblo


karamblo
tag

Sziasztok. A "runlevel" parancs a futási szintet határozza meg. Mi ennek a jelentősége ?

(#10771) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Audacious új verzióját telepíteném, de nem tudom hogy kell a tar.bz2-őt futtatni. Ötlet?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10772) hcl válasza karamblo (#10770) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mihez, miért?
A runlevel-lel tudod az oprendszert másik szintre vinni, alapértelmezettként úgy fut, hogy több felhasználó, grafikus felület. Van egy runlevel a bootoláshoz, van olyan, ahol 1 user, karakteresen, több user karakteresen, az emített több user, gui-val, meg a leállítás/újraindításhoz is van külön runlevel.
Pl. régebben, amikor kevésbé voltak kiforrottak a VGA driverek, vissza kellett menni néha gui nélküli módba a telepítésükhöz.

@Sub-ZeRo : Azt sehogy nem fogod futtatni, mert az egy bzippelt tar állomány. Kicsomagolod, majd lesz benne valami install script, és azt lefuttatod. Általában a
./configure
és
make install
parancsokat kell kiadni, de némelyiknek más a menete. De miért forrásból telepíted, csomagból nem felelt meg? :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10773) #40553216 válasza Sub-ZeRo (#10771) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szerintem inkább használd ezt:
WebUpd8

Próbáltam 12.04-re, sokadik hiány kielégítése után elindult az install (bár én a make install checkinstall-t szoktam, mert ez deb csomagot csinál és azt telepíti), de nem futott le valami ast.mo-t hiányolt a végén.

[ Szerkesztve ]

(#10774) #40553216 válasza #40553216 (#10773) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mármint próbáltam a tar-cuccot.

(#10775) karamblo válasza hcl (#10772) üzenetére


karamblo
tag

Kösz.

(#10776) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Előre is bocsánat, hogy olyan az agyam mint a szita, de sajnos most ez van a hozzászólásaim átolvasása után is. :(

Szóval van nekem egy ASUS M5A97 EVO R2.0 lapom egy Samsung 830 128GB SSD-vel.

Itt akkor a telepítés úgy nézne ki csak - bocs régebben csináltam - hogy

0. Csinálok egy bootolható pendriveot
1. Kiválasztom az UEFI előtagú pent a BIOSban
2. Erről feláll a LiveCD
3. Erről simán telepítek úgy mint eddig bárhol, nem kell a külön 200 MB-os EFI partíció létrehozásával sem szórakoznom [1] mert megcsinálja a telepítő.
4. Beállítom az SSD kímélő opciókat.
5. Profit

A Fast illetve SecureBoot opciókkal kell foglalkoznom? Ugyanis arra emlékszem, hogy a lehúzott NTFS adatvincsesztereim nem voltak olvashatók Ubuntu alatt telepítés után. Win alatt jó lett.

Ezt okozhatta a Fast Boot miatti hibernálás? (ha jól tudom ezt csinálja a W8)
Ezt akkor kapcsoljam ki?

Köszi a segítséget!

Üdv. core2

(#10777) Kendek válasza Neil Watts (#10776) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha UEFI-d van, akkor ne a BIOS-ban válaszd ki a pendrive-ot indításra, hanem nyomkodd serényen az indítómenüt előhívó gombot (általában F11 vagy F12).
200 MB bőven sok, akár 10 MB is elég (én 100-at használok, Windowsnál is annyi), az is már többszöröse annak amire szükség van egyetlen rendszerhez. Kézi particionálásnál természetesen neked kell vele szórakoznod, magától nem oldja meg.
A FastBootot azt mindenképpen kapcsold ki, és persze a SecureBootot is ha kilehet. Egyik ubuntu.hu-s fórumozónak a notiján aktív lehet az előbbi, és nem képes se az UEFI Setupba lépni, se bármi egyéb adathordozóról bootolni. Windows híján viszont sehogyan sem lehet megoldani a dolgot, szóval szívás. :DDD

<-ƘƘ->

(#10778) Neil Watts válasza Kendek (#10777) üzenetére


Neil Watts
veterán

"Egyik ubuntu.hu-s fórumozónak a notiján aktív lehet az előbbi, és nem képes se az UEFI Setupba lépni, se bármi egyéb adathordozóról bootolni. "

Á, ismerős! Velem is ez volt az előző próbánál. :DDD Olyan gyors volt a boot, hogy be sem engedett a belső UEFI rendszerbe. Akkor ez a fast illetve a Secure Boot miatt lehet? Remélem semmit nem vág haza ha deaktiválom, s ha kell akkor újra tudom aktiválni (tehát nem végérvényesen törlődnek a kulcsok)

Akkor ezek szerint a fentiek deaktiválásával hagyhatom a kézi módokat, automatán megcsinál mindent a telepítő? 13.04-nél az eltolás jó lesz alapból? Az előző próbánál ha jól emlékszem akkor GPartedeztem.
Az mintha megcsinálta volna.

Üdv. core2

(#10779) Kendek válasza Neil Watts (#10778) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A GParted az már jó pár verziója óta eltolja az első partíciót, szóval ha teljesen újraakarod particionálni, akkor azzal a legbiztosabb. A kézi particionálásnak semmi köze az FastBoothoz vagy a SecureBoothoz, ha állíthatóak az UEFI Setupban, akkor az aktiválásukkal nem lehet gond a későbbiekben sem. De egyébként nem tudom, hogy mit csinál az automatikus partícióbeállítás, én sosem szoktam használni. De legalább nem is szoktam adatot veszteni miatta, mint ahogyan azt már annyi embertől olvastam (a meglévő oprendszer lecserélése törli az egész lemezt, és ez nem egyértelmű).

<-ƘƘ->

(#10780) gery2123 válasza Neil Watts (#10778) üzenetére


gery2123
őstag

En gparted használtam és automatikusan eltolta 1mb ha jól emlékszem a Samu 840 ssd - n. Mondjuk nekem nem UEFI van a laptopon

-- PSN_ID: GerY2123

(#10781) Syl válasza Neil Watts (#10778) üzenetére


Syl
nagyúr

Kikapcsolt UEFI-vel, a 12.04 is korrekt eltolással hozta létre a partíciókat :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10782) Neil Watts válasza Kendek (#10779) üzenetére


Neil Watts
veterán

"A GParted az már jó pár verziója óta eltolja az első partíciót, szóval ha teljesen újraakarod particionálni, akkor azzal a legbiztosabb."

Ezt jó tudni így biztosra. :R

"A kézi particionálásnak semmi köze az FastBoothoz vagy a SecureBoothoz, ha állíthatóak az UEFI Setupban, akkor az aktiválásukkal nem lehet gond a későbbiekben sem. "

Itt hülyén fogalmaztam, bocs, nem így akartam, kitérek rá.

Szóval akkor ha a fent opciót (FastBoot) Disable-re állítom, s úgy indítom el mégegyszer a Win8-at s állítom le akkor teljesen lezárja a FS-t, így tehát más rendszer alól is elérhető lesz minden adat elméletileg, ugye?

A következő rebootnál kilövöm a Secure Bootot is, és akkor onnan mehet a GPartedes móka ha jól gondolom.

Üdv. core2

(#10783) Kendek válasza Neil Watts (#10782) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ezt a windowsos dolgot nem tudom biztosra. De ha minden igaz, akkor a Windows 8-ban speckó újraindítást kell kérni, mikor is belép automatikusan az UEFI Setupba. Na és akkor lehet kikapcsolni a FastBootot.

<-ƘƘ->

(#10784) Neil Watts válasza Kendek (#10783) üzenetére


Neil Watts
veterán

:R

(#10785) Sub-ZeRo válasza hcl (#10772) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

A libre office új verzióját raknám fel, mert csak a 3-as van meg és az audacious lejátszót frissíteném. De ilyen egyik mappában sincs. Mert ha kicsomagolom, akkor mappa + különbőző fájlok vannak csak.

csomagból nem felelt meg?

Egyik program új verzióját sem találom a szoftver központban. :/

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10786) hcl válasza Sub-ZeRo (#10785) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A Webupb8 -os verzió jobb lenne, egyszerűbb

("Note that the versions of Audacious available in Debian stable and Ubuntu LTS releases tend to be rather out of date. Web Upd8 maintains a PPA with newer versions for Ubuntu users.")

Vedd fel ezt a PPA-t, és innen felmegy simán csomagból az új Audacious..
Libre-ból muszáj az új?

Ott van az Audacious könyvtárában egy marha nagy INSTALL file, azt nézd meg, abban van a leírás, mit hogyan :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10787) Sub-ZeRo válasza hcl (#10786) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Passz, nem tudom megcsinálni. Az install fájlt sem értem.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10788) fradi81 válasza Sub-ZeRo (#10787) üzenetére


fradi81
veterán

magyarul nyitsz egy terminált és beírod ezeket:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install audacious

Minden ppa tárolós programot így kell felvenni/telepíteni

moto g72, Ninebot d28e

(#10789) Sub-ZeRo válasza fradi81 (#10788) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Köszi, mentettem ezt is.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10790) BoB válasza Sub-ZeRo (#10785) üzenetére


BoB
veterán

"Egyik program új verzióját sem találom a szoftver központban. :/"

Hittérítés ON
Itt az idő hogy feltedd az Arch linux-ot, vagy valamelyik leszármazottját. Mindenből a legújabb verzió van alapból. :K
Hittérítés OFF

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10791) petir válasza Ablakos (#10735) üzenetére


petir
senior tag

Szia Ablakos!

Hát akkor nagyjából hasonló a cipőnk :D hálózat felépítésben router (tomato ) hálózat és rajta otthoni gépek + egy szerver!

Webminhez nem helyi gepet hasznalom hanem tavolról "menedzselem" ( azt a k**va :D ) szóval minden bongeszőn keresztül csinalok. Esetleges fileművelet pedig ssh-n szinten tavolról egy mc-vel ha épp szükséges!

(#10792) petir válasza #40553216 (#10739) üzenetére


petir
senior tag

Köszönöm a tippeket , átnéztem a lehetőségeket ISP-ről hallottam de igazából nem hostingot akarok csinálni úgyhogy nem ez lesz az én alkalmazásom ahogy a Zentyal sem elég meggyőző volt de nem billentem át felé , úgyhogy maradok a webmin-nél bízom benne jó döntés lesz :)

32 bit 64 bit kérdésben nem lettem túl okosabb bár mintha a válaszok döntő többsége a 64 bit felé húzott volna úgyhogy azt fogom telepíteni - remélem barátok leszünk :D

Még egy kérdésben szeretnék segítséget kérni ITX révén 1 db merevlemez lesz benne 1TB-os !
Particionálásban mit tanácsoltok nyilván 3 rész lesz rendszer swap és maga az adatok particója nem sajnálom a helyet a rendszertől hallottam róla hogy frissítéseknél a rendszerre tölt szóval kell neki hely de mégis mennyi ? Írna hogy szaki egy arányt GB-ban :)

Köszönöm!

(#10793) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok,

Kb. mikorra várható a 14.04 LTS? :) Vagy mik a hírek róla?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#10794) PuMbA válasza McSzaby (#10793) üzenetére


PuMbA
titán

2014 4. hónapjában :) Benne van a nevében :)

[ Szerkesztve ]

(#10795) McSzaby válasza PuMbA (#10794) üzenetére


McSzaby
őstag

Jóvan' gyerek te is okos, pofon a tükörnek! :DDD Köszi az infót és bocs a hülye kérdésért! :R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#10796) leslieke válasza McSzaby (#10793) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

2014 április.

Hoppá, nem görgettem elég sokat a böngészőben. :B

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#10797) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Miért nem akar elindulni nekem az ubuntu 12.04? Bekapcsolom a gépet, ubuntura rányomok és egy fekete háttérnél a gép neve meg a login jön be. Ez mi?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10798) God Vazzeg válasza Sub-ZeRo (#10797) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Bejelentkezel a felhasználóneveddel és jelszavaddal, majd beírod: startx. Ha nem indul, akkor ctrl-altf1 -> reboot és kezdheted elölről.

(#10799) Rimuru válasza God Vazzeg (#10798) üzenetére


Rimuru
veterán

Azzal nem küszöböli ki a hibát ha csak rebootolgat, elsőnek azt kell megtudni mi is okozza (videó vezérlő probléma vagy csak a DM nem indul, más szinten fut a gép, stb.) Lehet logokat olvasgatni.

Vigyázat, csalok!

(#10800) hcl válasza Sub-ZeRo (#10797) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mit műveltél vele előtte? Magától nem csinál ilyet :) VGA driver? Frissült valami, és utána?
Ha bejutottál, és nem indul az X, akkor lehet próbálni sudo apt-get install nvidia-current -et, ha nVidia kártyád van.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.