Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10701) Richter36 válasza marceeh (#10699) üzenetére


Richter36
őstag

A telepítő megoldja, de miért nem jó a linux?

(#10702) marceeh válasza Richter36 (#10701) üzenetére


marceeh
tag

Köszönöm :R , nem nekem lesz, ez volt a kívánság

(#10703) Syl válasza marceeh (#10702) üzenetére


Syl
nagyúr

Akkor nem lett volna egyszerűbb vindózos gépet venni? :F

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10704) Rimuru válasza Syl (#10703) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha már van otthon licenc minek még 1? Nálam is egyértelmű volt az OS csere, valami Linpus-t kaptam úgy hogy még bootolni se tudott. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#10705) Syl válasza Rimuru (#10704) üzenetére


Syl
nagyúr

Ha már van otthon licenc

Igen, jellemző a magyar háztartásokra, hogy hegyekben áll a sufniban dobozos Windows :U

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10706) Rimuru válasza Syl (#10705) üzenetére


Rimuru
veterán

Hát én nem feltételezem mindenkiről a rosszat. Amúgy aki nem ért hozzá az valószínű megveszi az OEM licences cuccokat. Szerencsére egyre több Linuxos (vagy ingyenes rendszerrel ellátott esetleg semmilyen) gép van, így nem volt nehéz keresnem.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#10707) superTibcsi


superTibcsi
aktív tag

Sziasztok! Most valtok linuxra. Eddig meg sohasem hasznaltam, ezert sok kerdesem lesz majd. :)
Most csak annyi erdekelne, hogy a linux tudja irni is az ntfs, fat fajlrendszert, vagy csak olvasni?

Tibi.

[ Szerkesztve ]

Under construction!!!

(#10708) joecontra válasza superTibcsi (#10707) üzenetére


joecontra
addikt

NTFS-t írni, olvasni is tud.

Üdv,
J

(#10709) marceeh válasza Syl (#10703) üzenetére


marceeh
tag

Egyszerűbb lett volna.. csak ott van a windows felár :DDD , OEM meg van itthon :))

(#10710) superTibcsi válasza joecontra (#10708) üzenetére


superTibcsi
aktív tag

Koszi. Es a 32 vagy a 64 bites valtozatot erdmes felrakni ha 4gb ram van?

Under construction!!!

(#10711) BoB válasza superTibcsi (#10710) üzenetére


BoB
veterán

64

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10712) leslieke válasza BoB (#10711) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Vagy 32 bites kernelt telepít PAE támogatással, hogy kezelni lehessen a 4 GB memóriát.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#10713) joecontra válasza leslieke (#10712) üzenetére


joecontra
addikt

Én is 32-bit + PAE opcióra szavazok.

Üdv,
J

(#10714) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok, egy kis segítséget kérnék;

adott egy ilyen hiba:

CD-t, DVD-t másoltam volna, de hónapok óta nem szereti. Most lenne időm felfejteni a problémát, illetve kellene másolni egy-két lemezt.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10715) sh4d0w válasza Eastman (#10714) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az ilyesmi igen gyakran hardverhiba...

https://www.coreinfinity.tech

(#10716) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Valaki használ freemailt kmaillel? Most tettem fel 12.04 -es Kubit, és nem bírom belőni a freemail fiókomat hozzá. A korábbi Ubikkal működött... Másnál sem jó, vagy én vagyok béna? :D
Illetve kérdés, a hitelesítés típusa, ha jól emlékszem, APOP, és 110-es port, ez jó?

Mutogatni való hater díszpinty

(#10717) Kendek válasza hcl (#10716) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én nem KMailt használok, viszont nálam POP3, de APOP és SSL nélkül, a port meg alapból 110, jah. Persze küldésre nem jó a freemail, de fogadásra okés.

<-ƘƘ->

(#10718) Eastman válasza sh4d0w (#10715) üzenetére


Eastman
őstag

Rendszerfrissítés + K3B megoldotta. :) ...előtte kicsit értetlenkedett a Brasero.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#10719) hcl válasza Kendek (#10717) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

APOP és SSL nélkül -> PLAIN jelszóküldés?
A konfig mentését elbénáztam, anyám meg nem online hogy az ő gépéről lenézzem a jó beállítást :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10720) Kendek válasza hcl (#10719) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

APOP-pal:
-ERR authorization failed
SSL-lel:
Kapcsolat időtúllépés: freemail.hu:995
Illetve a nem blokkoló SSL használata van beállítva, úgy pedig jó.

<-ƘƘ->

(#10721) sh4d0w válasza Eastman (#10718) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Jah, én azt hittem k3b dobta - nálam alap, hogy azt használom :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#10722) hcl válasza Kendek (#10720) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De frankó. Köszi :)
STARTTLS a böcsületes neve, így megy...

12.04-en mindenkinek ment elsőre a Samba? Nálam elsőre csak annyi baja volt, hogy nem lehetett bemenni a gépemre, utána a samba4 újratelepítésekor már a realm= opciót hiányolta a konigból, most meg egyáltalán nem megy... Pedig most legalább elindul a szerver.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10723) hcl válasza hcl (#10722) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Találtam bugreportot erről, de értelmes megoldás abban sem volt... El nem hiszem, hogy ez a kiadás óta ne lenne megoldva :Y

Mutogatni való hater díszpinty

(#10724) hcl válasza Kendek (#10720) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Illetve a frászt, így se megy, csak nem dob hibaüzenetet :W
KOmolyan mondom visszateszem a 10.10 ghostját, azon legalább az alapdolgok működtek :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#10725) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

A ma este tanulságai :
...ha nem megy a Samba, és NTFS-en van a megosztás, akkor nézd meg, hogy jók-e a NTFS csatolási opciói. Ír oda mindent a telepítő, ami nem kell. defaults, és csókolom. Úgy menni fog :)

Illetve Ubi 12.04-re ne akarj Samba4-et tenni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#10726) Syl válasza hcl (#10725) üzenetére


Syl
nagyúr

Vagy még egyszerűbb: ha linuxot használok, semmi szükség ntfs partícióra :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10727) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Valamit nem értek. Töröltem a 13.10-es ubit, mert a 12.04-est akartam felrakni. Töröltem a partaciót, windows dvd-vel helyrehoztam a boot-ot, majd felraktam a 12.04-et. De kiírja, hogy van egy előző verzió is. Azt hogyan tudnám eltüntetni? Ez csak a választó képernyőnél van, de zavar, hogy ott van. Valakinek ötlet?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10728) hcl válasza Syl (#10726) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem sok lehetőségemm van backupolni, az adataim ntfs-en vannak, illetve nem nagyon akarok konvertálgatni sem :D
Ha nyerek a lottón, és veszek egy pár terabyte winyót, akkor majd lesz full ext4 :D

Meg aztán sokaknak van szüksége ntfs-re, akik dualbootot használnak, mert a winszar nem képes mást olvasni.

@Sub-ZeRo : Grubot kéne rendbetenni, az jegyzi meg. Mondjuk ha leszedted a partíciót, akkor honnan tudhatja, hogy volt előtte valami?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10729) Syl válasza hcl (#10728) üzenetére


Syl
nagyúr

Semmi szükség dual-boot-ra ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10730) hcl válasza Syl (#10729) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:DD :)) :W :C

Mutogatni való hater díszpinty

(#10731) petir válasza petir (#10696) üzenetére


petir
senior tag

Sziasztok!

Haat ahogy latom mindenki fokent desktop ubuntutzik szervert nem igen hasznal de azert meg egy kerdest csatolok az elozohoz webmin-nel kapcsolatban van valakinek esetleg tapasztalata? illetve webminen kivul letezik e barmilyen hasonlo alkalmazas ami ezeket az opciokat ellatja stabilan?

(#10732) Ablakos válasza petir (#10731) üzenetére


Ablakos
őstag

Canonicalnak van 30napos triálja, de nem is próbálom, mert pénzt úgysem adnék érte.

Inkább Webminezek, puttyban nem vagyok eléggé rutinos. A grafikonok beszédesek, logok jobban olvashatóak. A kiegészítő modulok nekem bőven elégségesek az igényeimnek, meg a (nem)tudásomnak.
Mountolás, cronjob kezelés, némelyik szerver modul beállítása sokkal egyszerűbb. Nekem.

(#10733) petir válasza Ablakos (#10732) üzenetére


petir
senior tag

Huhh Szia végre egy "szerver testvér"

Igazából nekem is nagyon szimpatikus a webmin csak kíváncsi voltam létezik e más alternativa a linuxban erre? Fizetős annyira nem érdekel :) Ha már linux pont ez e lényeg , hogy ingyenesen jogtisztán

Mivel ugye pendriveról futok ezért ideiglenes a rendszer...bele szaladok pár kérdésbe!
Jelenleg 12.04-es van fent hosszabb támogatottság miatt ezt gondolom véglegesnek is - Mi véleményed ?
4GB RAM van a gépbe felvetődött itt érdemes a 64bit mert kezelni tudja de későbbiekben okozhat álmatlan órákat :D Mit javasolsz ezzel kapcsolatban jó a 32 bites is vagy maradjak a 64 bitesnél?
Még mindig kérdés számomra , hogy desktop or szerver ? Nem idegenkedek a parancssortól tehát nincs vele semmi problémám csak szükségem van e rá?
Igazából amit én szeretnék ( FTP , Webszerver , VPN (bár ezt a router továbbra is ellátja ) , Torrent , SSH - értsd távoli elérés teljes merevlemezre pl mc-vel , esetleg mail de nem ragaszkodom hozzá ) több emberrel beszéltem igazából persze nekem kell dönteni de érdekel minden vélemény :)

Megmondom őszintén én se rendelkezem gigantikus linux tudással eddig egy router(linux alapú [ tomato ]) szolgálta ki ezeket a szolgáltatások most úgy gpndoltam kicsit erősebb alapokra teszem a dolgot építettem egy ITX gépet és ezen fut egy ubuntu szerver - egyenlőre full teszt üzemben még pendriveról mert a routeren van az 1TB-os vinyo és erős backup-ba vagyok mentés után megkapja az ITX a merevlemezt és persze a végleges linuxot is.

(#10734) hcl válasza petir (#10733) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Otthonra mailszerver nem nagyon kell. Ezeket mind meg lehet oldani csak parancssorból.
64 bites Linux 64 bites procira kell, 4Gb RAM-on akármelyik elvan.
A gui ilyen esetben csak ramzabálásra van :D Esetleg ha desktop Linuxról építed fel, addig jól jöhet a gui, amíg rakod össze a rendszert, aztán ki lehet lőni az automatikus indulását, és akkor nem zavar.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10735) Ablakos válasza petir (#10733) üzenetére


Ablakos
őstag

Grafikus környezeted kell hogy legyen, mert webmint akarsz használni és böngésző/google is kell. Ha csak telneten jelentkezel be a linuxra, akkor ez úgyis megvan a kliensen, a linuxon már felesleges. Egyébként serverre is minden gond nélkül telepíthető számtalan GUI, csak ezt nem teszi automatikusan. Én azért döntöttem server változat mellett, mert LAMP-ot alapből telepít és gui-t nem.

Web lap fejlesztés miatt kaptam bele linuxozásba. Sajnos a synology NAS fejlesztésre nagyon haloványnak mutatkozott. Nem bírom elviselni, amikor a válaszidők miatt múlik az élet :D Egy régebbi laptoppal is nagyon meggyőzően tudok vele dolgozni.
Elég combos hardverre tettem az Ubuntu Saucy Salamander (development branch) (GNU/Linux 3.10.0-6-generic x86_64). Igaz fejlesztői, de őszre kisimul a végleges és ennek lenne a legtovábbi támogatottsága. Amúgysem futtatok atomreaktor vezérlést. Hibára idáig nem futottam. :N

64 v 32 ? Szerintem 64bit. Például egy valamikori Ram bővítés is indokolhatja. Szerintem semmi nem indokolja a 32 bites telepítést. Hátha ugranak a hozzáértők erre.

Az otthoni hálózatot nekem is tomato-s router irányítja VPN alatt, így mindössze egy ssh szervert kellett beüzemelni az sftp miatt.

(#10736) sh4d0w válasza Ablakos (#10735) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Webmin használatához a szerveren nem kell grafikus felület, csak a management kliensen.

https://www.coreinfinity.tech

(#10737) hcl válasza Ablakos (#10735) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Webszerverhez nem kell ablakkezelő a szerveren. A routereken sincs X, mégis megy rajta a webes felület :D A kliensre persze, hogy kell, de az elég alap.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#10738) Ablakos válasza sh4d0w (#10736) üzenetére


Ablakos
őstag

Vacakul fogalmaztam meg. Azt akartam írni, hogy elég a kliensen a gui.

(#10739) #40553216 válasza petir (#10731) üzenetére


#40553216
törölt tag

ServerGUI

GUI Alternatives

Instead of installing a full GUI on an Ubuntu server, you might consider using a web based administration package such as Zentyal (formerly named eBox), ISPConfig or Webmin (although not supported any more, see why webmin is not supported).

(#10740) Ablakos válasza hcl (#10737) üzenetére


Ablakos
őstag

Valóban, nem kell, csak a fogalmazásom... Nekem még monitorom sincs.

(#10741) hcl válasza Ablakos (#10740) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:)

Mutogatni való hater díszpinty

(#10742) sh4d0w válasza Ablakos (#10738) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

okidoki

https://www.coreinfinity.tech

(#10743) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Sziasztok!

Asus U5F-re raktam fel 12.04 32bit-es rendszert de valami nem stimmel a video driverrel. Intel GMA.
Kéne nekem egy kis segítség, hogy hogyan tudnám frissíteni. :)

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#10744) fradi81 válasza rup1u5 (#10743) üzenetére


fradi81
veterán

Pedig stimmelnie kellene, nyílt drivere van, ami alapból jól megy.

moto g72, Ninebot d28e

(#10745) rup1u5 válasza fradi81 (#10744) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Akkor nem értem mi lehet. Rendszerbeállítások/részletek alatt azt írja, hogy grafika és az illesztőprogram is ismeretlen. Youtube-on ha teljes képernyőre teszek valamit akkor megáll a videó képe és összeomlik a kép.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#10746) fradi81 válasza rup1u5 (#10745) üzenetére


fradi81
veterán

Az normális hogy ismeretlennek írja attól még megy. Youtube az más tészta valami flash gond miatt lehet.

moto g72, Ninebot d28e

(#10747) hcl válasza rup1u5 (#10745) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Másik verziós flesspléjer... HTML5?

Mutogatni való hater díszpinty

(#10748) Syl válasza hcl (#10747) üzenetére


Syl
nagyúr

Chrome alatt nálam is b*szakodtak a héten a flash alapú youtube videók. HD-t néztem full screenben és esc megnyomásakor szépen kifehéredett a kép. Egér mozgott, azonkívül semmi. Csak úgy tudtam újra működésre bírni a rendszert, hogy behívtam egy konzolt (ctrl+alt+F akárhány), bejelentkeztem és "sudo reboot"
Ezt naponta többször is el tudta játszani. Visszaváltottam egy előző kernelre (3.5.0-37 -> 3.5.0-36) és a probléma megszűnt.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10749) hcl válasza Syl (#10748) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ojeee. Bogarak.

Mutogatni való hater díszpinty

(#10750) PuMbA válasza hcl (#10749) üzenetére


PuMbA
titán

LTS-ben is vannak stabilitási szintek, a legstabilabb a 12.04.1-et feltéve és frissítve kapod (vagy 12.04.2 esetén fel kell tenni az alap kernel+xorg stacket), a 12.04.2 már az instabilabb 3.5-ös kernellel van alapból a 12.04.3 meg a 3.8-assal jön majd :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.