Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9351) Syl válasza BoB (#9350) üzenetére


Syl
nagyúr

Gondolom ez a menü hiányzik neki:

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9352) Foose válasza BoB (#9350) üzenetére


Foose
addikt

Ez most pont olyan,amit mindig is utáltam. "valaki segítséget kér valamiben,de nem azt kap,hanem visszakérdést hogy miért-így és úgy akarod,vagy épp használd inkább ezt" De mint látom egy hsz-al fentebb meg is lett válaszolva a kérdésem. (az első mondatom csak azért írom,mert elég sokszor futottam már ilyen hsz-ba itt a fórumon,akár nekem írták,akár másnak.)
(#9351) Syl Igen,ezt hiányolom.

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9353) BoB válasza Foose (#9352) üzenetére


BoB
veterán

Fene tudja mi hiányzott neked, nem kell nekem itt sírni. Én meg ezt utálom, segíteni akarok és megkérdezem pontosítás céljából mit szeretnél erre idefosol valamit arról hogy más valami mást ajánl neked.

Semmi kivetnivalót nem látok egy sz@ros kérdésben hogy mit szeretnél.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#9354) Kendek válasza Foose (#9352) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Tessék, ha telepíted a gnome-tweak-tool nevű csomagot, akkor abban itt lehet engedélyezni a dolgot.

<-ƘƘ->

(#9355) Foose válasza Kendek (#9354) üzenetére


Foose
addikt

Köszi, intézem!

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9356) Syl


Syl
nagyúr

Egy kis segítségre lenne szükségem.
A 12.04.02 eddig tökéletesen működött, de pár napja ha felébresztem sleep-ből, nem kapcsolja be a monitort. A gép ekkor is hibátlanul működik, mert ha megnyomom a billentyűzeten a powert, majd csapok egy enter, akkor szépen kikapcsol.
Lehet a 3.8-as kernel b*szakszik?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9357) megema válasza Syl (#9356) üzenetére


megema
őstag

Valószínű. Nálam egy ideje nem tud leállni a 12.04.2. Mivel 0-24-ben futó gépről van szó, így nem kritikus, de azért bosszantó probléma. 13.04-nél is ugyanez volt, de az újra se tudott indulni, így mennie kellett.

(#9358) Syl válasza megema (#9357) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi. Holnap kipróbálom az előző kernellel.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9359) eternam


eternam
tag

Szóval nem értem, mindig b@szakodtok hogy mindenből a legfrissebb legyen, aztán mindig ráb@sztok. Hol a kernellel van probléma, hol egyébbel. Van olyan kolléga aki kipróbálta a 13.04-est, a 12.10-es ubuntut, aztán csak rájött hogy az lts az egyetlen használható verzió, de ehhez gondolom rá kellett szánni néhány napot, hogy rájöjjön. Verzióbuzik. Mindegy, csak a legfrissebb legyen. Hogy tudjátok, én még mindig a 3.2.0-24-es kernelt használom az lts alapokon, mert nem látom értelmét a folytonos kernel és verzió cserélgetésnek. Ami jól működik, azt ne b@szogasd, nekem ez a véleményem.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#9360) eternam válasza eternam (#9359) üzenetére


eternam
tag

Én úgy szoktam csinálni, hogy ubuntuból csak és kizárólag lts verziót rakok fel, azt is csakis akkor ha elmúlt fél éves, hogy a lehetséges bosszantó hibákat addig kijavítsák. Nem is volt sosem bajom egyik ubuntuval sem. Majd jövő ősszel fogom feltenni a következő lts-t.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#9361) Siriusb válasza eternam (#9359) üzenetére


Siriusb
veterán

Miért nem érted? Kellenek olyan emberek is, akik felteszik a legfrissebb verziókat, így kiderülnek a hibák és be tudnak hibajelentést küldeni, hogy te majd élvezhesd munkájuk gyümölcsét. Az, hogy te személy szerint lusta vagy hozzájárulni a közösség munkájához, az egy dolog, de legalább tartsd tiszteletben mások önzetlen és önkéntes hozzájárulását.

(#9362) Syl válasza eternam (#9359) üzenetére


Syl
nagyúr

Igazad van! Mi a f*sznak görcsölök itt az új dolgokkal?! Maradtam volna a legelső megvásárolt számítógépemnél (1984 - ZX Spectrum)! A fejem se fájna!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9363) eternam válasza Syl (#9362) üzenetére


eternam
tag

Összekevered a szoftvert a hardverral. Attól még vehetsz új gépet, hogy csak lts verziót használsz, pláne ubuntuból. A google is így csinálja, pedig azt elhiheted, ők nem hülyék. De ha neked jó, hogy naponta újratelepíted az operációs rendszert, vagy belefutsz valamilyen bugba, Te tudod.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#9364) Syl válasza eternam (#9363) üzenetére


Syl
nagyúr

LTS-t használok, csak kipróbáltam egy újabb kernelt. Nem értem miért fáj ez neked?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9365) Penge_4 válasza eternam (#9363) üzenetére


Penge_4
veterán

"De ha neked jó, hogy naponta újratelepíted az operációs rendszert, vagy belefutsz valamilyen bugba, Te tudod."

Azért ne túlozzunk. Egyébként a "csak azért frissítek, mert újabb verzió" hülyeség, ellentétben azzal, hogy "azért frissítek újabb verzióra, mert"
- Kijavítottak benne x biztonsági rést.
- Kijavítottak benne x bugot.
- Belekerült x meg y feature, amelynek én is hasznát veszem/régóta vártam.
- x %-kal jobb teljesítmény (ami gyengébb hardveren jobban kijön, mint Core i7+SSD+16GB RAM-os vason). Vagy esetleg épp ellenkezőleg: az újabb hardveren van haszna, mert már támogat x meg y fejlesztést.

Bugok meg mindenhol vannak. Még a Debianban is, bár lényegesen kevesebb. És bár lehet rangsorolni súlyosság szerint, de végezetül a legtöbb bug szubjektív megítélésű. Nyilván ha felhasználószám szerint mérjük egy olyan bug jóval durvább, ha pl. nem működik a nyomtatás, vagy nem kezeli az SSD-ket, de ha én pl. egy 0.0001%-os piaci részesedésű szoftvert használok, ami nem indul el, ellentétben nincs nyomtatóm és jó ideig még HDD-n nyomulok, akkor az én esetemben átalakul az értékrend és sokkal zavaróbb tényezőnek fogom tartani, hogy adott szoftvert nem tudom elindítani, vagy összeomlik, mint az előbbi kettőt.

(#9366) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Windows Server 2008-hoz hogyan lehet csatlakozni RDP-vel? xfreerdp mindig protocol security negotiation failure-t dob, akármilyen protokollt is állítok be...

https://www.coreinfinity.tech

(#9367) sh4d0w válasza sh4d0w (#9366) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Tárgytalan, megleltem a hibaforrást...

https://www.coreinfinity.tech

(#9368) stopperos válasza eternam (#9360) üzenetére


stopperos
senior tag

Én szeretem kipróbálni az újabb verziókat. Pl libreoffice 4.0.1 ben 2 hibát is jelentettem, amit kijavítottak. Azért tértem át négyesre, mert abba benne volt a personas támogatás és javítottak a docx konverzión.
Még mikor fedora 13-14-15 ös kliensekkel dolgoztam, folyamatosan küldtem a bugreportot, mert a fedorának az a lényege, hogy a kijavított hibákat át lehessen red hat-be is vinni, és ott már ne kelljen összeomlással találkozni.
Pl azért kezdtem el használni szerveren a 3.5-ös kernelt, mert belekerült a CoDel, ami a hálózati buffer tartalmát igyekszik rangsorolni, azóta sokkal stabilabb a net még ftp terhelés esetén is. 3.8 at pedig az xfs stabilitása miatt tettem fel, meg mert próbálkozgatok az f2fs fájlrendszerrel. Nálunk a kliens gépek mind xfs-en futnak, és nem jött elő a standby bug egyiken sem, így maradhatott.
Az irodai munkagépen viszont maradt minden LTS 12.04 kernel 3.2 meg gyári libreoffice, mert ott a stabilitás a lényeg mindenek előtt.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9369) n00n


n00n
őstag

Sziasztok!

Telepítettem a fetchmailt de elakadtam. Beállítottam, de nem tesz semmit. Most próbálom kézzel bepötyögni a parancsot, de így se sikerül. A lényeg: adott egy POP3 kiszolgáló, onnan akarom leszedni a leveleket pl a /home/n00n/mail mappába.

Kiadom a szerveren a következő parancsot:

n00n@ubuntu-server-vbox:~$ fetchmail mail.domain.hu -u felhasznalonev -p POP3 -k
Enter password for felhasznalonev@mail.domain.hu:
782 messages for felhasznalonev at mail.domain.hu (110935125 octets).
fetchmail: SMTP connect to localhost failed
fetchmail: SMTP transaction error while fetching from felhasznalonev@mail.domain.hu and delivering to SMTP host localhost
reading message felhasznalonev@mail.domain.hu:1 of 782 (2150 octets)fetchmail: Query status=10 (SMTP)
n00n@ubuntu-server-vbox:~$

Ha jól látom csatlakozik a POP3 szerverhez, meg is találja a 782 levelet. De utána miért egy SMTP szerverre (localhoston) akarja bepakolni őket? Nem lehet csak mappába?

(#9370) szoke12


szoke12
őstag

11.04 volt a laptopomon, és ma frissítettem 11.10-re. (tudom, egyik sem friss)
előtte volt flash, frissítés óta nincs. pedig úgy jelzi, a flash telepítve van.
mi lehet a gond?
azért nem akartam 12.xx-est, mert olvasom, hogy vannak kernel gondjai, és inkább régit választottam.

ja, és 64 bites.

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#9371) stopperos válasza szoke12 (#9370) üzenetére


stopperos
senior tag

A 12.04 3.2 kernellel simán megy. Nyugodtan frissíts rá, nem lesz semmi gondod. Csak mi, akik kísérletezünk és új dolgokat próbálunk ki szaladunk rá érdekességekre a 3.8 as kernelnél.
A flash problémádra pedig csak annyit tudok mondani, hogy töröld a csomagot, és tedd fel újra.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9372) sh4d0w válasza szoke12 (#9370) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az ennyire régi disztribúcióknál nem meglepő, ha vmi nincs, ugyanis a támogatásuk már rég lejárt. Azért mondjuk, hogy LTS, mert ahhoz hosszú ideig van támogatás, nem hobbiból.

https://www.coreinfinity.tech

(#9373) Osiris


Osiris
őstag

Tudja valaik, hogy autodiscover.xml-t hogyan kell elkészíteni és hova kell tenni a mail szerveren, hogy a kliensek a beállításaikat le tudják kérdezni pl outlookban autómatikusan?
Ubuntu 8.04-en postfix-et használok, ehhez szeretnék egy ilyen könnyítést az email usereknek.

(#9374) Zs0lt


Zs0lt
csendes tag

Helló!

Van egy 2 hónapos ASUS Vivobook s500ca laptopom, amit egy Ubuntu 13.4 hajt meg. Az egyedüli probléma, hogy a wi-fi jel nagyon gyenge, hovatovább a gép 3 m-re van a router-től. (És nem, nincs egy 3 m vastag ólomfal a kettő közt.) Vajh miért van ez így? Lehetséges az, hogy az Ubuntu nem tartalmazza a megfelelő driver-t?

(#9375) God Vazzeg válasza Zs0lt (#9374) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ha nincs neki megfelelő modul, el se indul az eszköz. Nézd meg másik géppel vagy telóval a router jelszintjét, esetleg live cd-vel is nézz rá, mizu! Másik laptop esetleg?

(#9376) Osiris válasza Zs0lt (#9374) üzenetére


Osiris
őstag

Lehetséges. Elég sok hálókártyát kipróbáltam mostanában és amelyikhez volt driver, azok is fele, harmada sebességre voltak képesek mint a windows alatt. Mostanában a linuxhoz valamiért egyre kevésbé írnak drivereket a gyártók.

Mod.: ...igen valamiféle driver biztos van fent, csak valószínűleg nem hibátlan.

[ Szerkesztve ]

(#9377) Zs0lt válasza God Vazzeg (#9375) üzenetére


Zs0lt
csendes tag

Biztosan nem a router-rel van a baj, mert kipróbáltam a másik laptopommal és telefonnal is - mindkettővel tökéletes. Ugyanakkor a kérdéses géppel csatlakoztam egy másik wi-fi hálózathoz - szintén kb. 2 m-re voltam a router-től és mégis csak egy egységnyi jelem volt. Mégsem gondolnám, hogy a hardverrel van a baj, mert Windows 8-cal telepítve vettem, azzal tök jól működött a wi-fi. Kár, mert net nélkül nem sok értelme van a gépnek, így viszont kénytelen vagyok Windows-ra "downgrade"-elni. Pedig nagyon tetszene az Ubuntu - szerintem a Unity-vel sincs semmi gond; én Win után 10 perc alatt hozzászoktam.

(#9378) God Vazzeg válasza Zs0lt (#9377) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Értem, akkor az lehet, amit fentebb írtak :(

(#9379) Zs0lt válasza God Vazzeg (#9378) üzenetére


Zs0lt
csendes tag

Kozben talaltam a fiokban egy kulso USB-s wifi modult. Ezzel mar nem csak egy, hanem ket egyseg jelerosseg latszik, de ezzel csak megkerultem a problemat, semmikeppen nem oldottam meg. Na mindegy, jo lesz ez igy egy ideig, aztan majd lesz valahogy. Koszonom a segitseget!

(#9380) God Vazzeg válasza Zs0lt (#9379) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Tudjuk-e milyen wifi van a laptopban? Chip kellene :)

(#9381) Foose


Foose
addikt

Tud valaki egy tűrhető póker játékot ajánlani 12.04-re? Gyengusz videókártyám van, (128MB) 2,4GHz-es Pentium procival.

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9382) banán007


banán007
tag

Sziasztok...

Két kérdésem lenne:
1. Hogy lehet eltűntetni az akadálymentesítés ikont?


a kék ikonra gondolok

2. Végül maradna az első kérdés, mivel erre a kérdésre megtaláltam a választ. :D

[ Szerkesztve ]

(#9383) leslieke válasza Foose (#9381) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A pokerstars alkalmazás elég jó. Igaz Wine is kell hozzá.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9384) Foose válasza leslieke (#9383) üzenetére


Foose
addikt

Kár, mert ilyesmit nem terveztem felrakni. A gépben van másik vinyó, amin van xp... Wine nélkül van valami más?

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9385) Foose válasza Foose (#9384) üzenetére


Foose
addikt

Azt elfelejtettem,hogy nem feltétlenül kell nekem online játék,jó az is ha gép ellen kell játszani,csak ne legyen csaló a gép :D És az is fontos,hogy csak texas holdemet vágom... :U

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9386) banán007 válasza Foose (#9385) üzenetére


banán007
tag

PokerTH,
linux-poker.net/

ezeket találtam...

[ Szerkesztve ]

(#9387) Foose válasza banán007 (#9386) üzenetére


Foose
addikt

Már nézem is,köszönöm! :K

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9388) #68216320


#68216320
törölt tag

OpenCL-t szeretnék feltelepíteni egy 12.04-es mini-ből kreált gépre.
Amikor fordítanám make paranccsal ez az eredmény:

[link]

Mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#9389) Foose


Foose
addikt

Ha valamit telepítek,azt hol találom a fájlrendszerben? (ugye anno windows-on a program files mappa volt ez) 12.04-ről beszélek.

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9390) szoke12


szoke12
őstag

hogy lehet a kh-s chipkártyába linux alatt életet lehelni?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#9391) Rimuru válasza Foose (#9389) üzenetére


Rimuru
veterán

Nagyrészt az /usr alatt, de ettől térhet el.

Vigyázat, csalok!

(#9392) Foose válasza Rimuru (#9391) üzenetére


Foose
addikt

Köszönöm,akkor jót gondoltam,mert én is erre tippeltem kezdőként :DDD

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9393) mjuti válasza Foose (#9389) üzenetére


mjuti
tag

Telepítsd a szoftverközpontból a synaptic csomagkezelőt, majd ebben keress rá a telepített programok között és nézd meg a tulajdonságait: kiír mindent...

(#9394) Foose válasza mjuti (#9393) üzenetére


Foose
addikt

Köszi,az fent van... Akkor keresek így,hátha így egyszerűbb. :U

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9395) Rimuru válasza Foose (#9394) üzenetére


Rimuru
veterán

Egyébként mit szeretnél csinálni, vagy mit keresel ott?

Vigyázat, csalok!

(#9396) Zs0lt válasza God Vazzeg (#9375) üzenetére


Zs0lt
csendes tag

Atheros AR9485

(#9397) God Vazzeg válasza Zs0lt (#9396) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ha a wines drivere jó, akkor etesd meg vele: [link]

There is another method, but I haven't try it:

1----Obtain the Windows driver for your Atheros network card. (You can download it in
the official website of your computer)

2----Locate the specific file that ends with ".inf "

3----Install "ndisgtk" --use your linux repositories--.

4----Open ndisgtk

5----Select "install new driver"

6----choose the location of your windows ".inf" file and click "install"

7----click o.k.

for more information on this method google: "ndisgtk"

(#9398) mjuti


mjuti
tag

Sziasztok, egy ilyet tervezek venni:
[link]

Az lenne a kérdésem, akinek van ilyen gép vagy ilyen config, pl videokártya ram stb

- megy rajta a 64bit es (x)ubuntu,
- látja-e és használja mind a 8 GB ramot,
- videokártya driver van-e jó hozzá stb...

előre is köszönöm a válaszokat

(#9399) lionhearted válasza mjuti (#9398) üzenetére


lionhearted
őstag

Megy, tekintve, hogy 64 bit képes a proci.
Látja, kezeli, mind a 64, mint a 32 bites verzió. Ez nem windows, nincs szoftveres lebutítva, hogy véletlen se ismerje a tizenéves PAE technológiát (ezzel a 32bites rendszerek is 64GBig jólelvannak). Természetesen, a 64bites az ajánlott.
Van hozzá driver, és jó is. Az Optimushoz kicsi szerencse is kell, és nem 1 kattintás, de vannak hozzá leírások.

Tegnap még működött...

(#9400) Foose válasza Rimuru (#9395) üzenetére


Foose
addikt

Azt próbálnám,hogy asztalra kirakni indító ikont. Mert eddig sehogy sem sikerült. Csak az indítópultba tudok tenni ikont. Kihúzni nem tudok onnan ikont,mert nem engedi. Ezért keresem,hogy hol van telepítve pl a Pokerth.

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.