Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9151) stopperos válasza megema (#9145) üzenetére


stopperos
senior tag

Ez samba vagy avi hiba. Ha filmeket akarsz nézni használj valami upnp szerűséget, mondjuk a minidlna.
Nálunk a koleszban ftp szerver van, és a filmek, sorozatok minidlna-n is ki vannak osztva. Mobiltelefonon és számítógépen is lehet nézni így, nem kell letölteni. Eddig még nem volt semmi ilyen jellegű gond.

Az avi hibáról itt írnak valamit (bár lehet már nem jellemző, mert win95-XP): http://neuron2.net/LVG/filesize.html
Itt értekeznek a samba részről: https://bugzilla.samba.org/show_bug.cgi?id=2887
Említik is, hogy 2 GB felett már nem küldi rendesen a fájlméretet.
De hogy mi a megoldás, nem jöttem rá. Minidlna megér egy misét.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9152) Syl válasza PuMbA (#9150) üzenetére


Syl
nagyúr

Pénteken amit eltávolítottam a 13.04 kedvéért, az is 12.04.02-nek hívta magát. Gondolom a folyamatos frissítéseknek hála. De nem is ez a lényeg, hanem hogy ismét stabil az ubuntum :K

(#9151) stopperos

Ezt a "nem kell letölteni" dolgot nem értem. Az én NAS-omon nem fut dlna (sima fájlmegosztás van csak), mégis gond nélkül nézem róla a filmeket. Nemcsak ubuntu alól, hanem alkalom adtán még táblagépről is!

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9153) PuMbA válasza Syl (#9152) üzenetére


PuMbA
titán

Igen, de azért lehet ez, mert ha 12.04-et vagy 12.04.1-et telepítettél fel régen és az frissült 12.04.2-re az nem ugyanaz, mint ha felteszed a 12.04.2-t, mert a 12.04.2-ben rá vagy kényszerítve a 3.5-ös kernelre és a frissebb xorgra, míg a másiknál ha nem csinálsz semmit, akkor 3.2-es kernelnél maradsz és a grafikus alrendszer sem lesz új :)

[ Szerkesztve ]

(#9154) MasterMark


MasterMark
titán

Csak minden másodikra hajlandó elindulni a rendszer. Ez miért van?

Switch Tax

(#9155) Tamás88 válasza MasterMark (#9154) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Ismerős szitu, Bár most már nem mindig jelentkezik nálam. Asszem a hardverfelismerés vagy betöltés probléma lehet.

(#9156) MasterMark válasza Tamás88 (#9155) üzenetére


MasterMark
titán

Akkor, még egy újratelepítés. :)

Switch Tax

(#9157) stopperos válasza Syl (#9152) üzenetére


stopperos
senior tag

Nálunk ftp fut, mert a samba nagyon húzta a szervert, mert súl sokan csatoltak fel meghajtót. Az ftp-nél le kell előbb szedni a szerverről és utána nézni. A dlna pedig streamel. Ha samba lenne akkor nem lenne szükség sem ftp re sem dlna-ra, mert akkor menne, mint a helyi fájlrendszer, csak az nagyon fogta a szervert.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9158) megema válasza stopperos (#9151) üzenetére


megema
őstag

Avi hiba lesz, mert most próbaképp egy 12 GB-os mkv-t tekergetek és teljesen jól reagál. Nem igazán értem a dolgot. Lehet, hogy az avi-knál a xvid/divx máshogy reagál?

[ Szerkesztve ]

(#9159) MasterMark válasza MasterMark (#9156) üzenetére


MasterMark
titán

Hát most ez sem segített. Eddig ezt nem csinálta pedig.

Van itt valaki aki ért a rendszerhez?

Switch Tax

(#9160) sh4d0w válasza MasterMark (#9159) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Melyikhez?

https://www.coreinfinity.tech

(#9161) MasterMark válasza sh4d0w (#9160) üzenetére


MasterMark
titán

Ubuntu 12.04
Ati driver telepítése agp-s HD4650-hez.
Hardveres videogyorsítás beüzemelése.
Meg ami még jön.

Switch Tax

(#9162) eternam válasza MasterMark (#9161) üzenetére


eternam
tag

Az lehet a probléma, hogy te 12.04.2-őt tettél fel, holott neked a videokártyád miatt a 12.04.1 való. A legacy driver nem támogatja a 3.5-ös kernelt, ami a 12.04.2-ben van. A 12.04.1-el semmi probléma, az a 3.2-es kernelre épül, ami a legacy driver által is támogatott.

Itt senki nem ért a rendszerhez. :-)

[ Szerkesztve ]

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#9163) MasterMark válasza eternam (#9162) üzenetére


MasterMark
titán

Oh köszönöm szépen, akkor jön a hetedik újratelepítés. :)

Itt nem találom ezt. Honnan lehetne leszedni?

szerk.: Idáig eljutottam közben. Itt melyiket?

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#9164) Nkboy válasza MasterMark (#9163) üzenetére


Nkboy
senior tag

Ubuntu 12.04.1 LTS (Precise Pangolin)

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#9165) MasterMark válasza Nkboy (#9164) üzenetére


MasterMark
titán

Köszi. :R

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#9166) <Lacy85> válasza Syl (#9140) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Akkor mákja volt a rendszernek, mert először a Win 7-et tettem fel, utána a Linuxot, ráadásul ugyan arra a partícióra. Ha teljesen agyhalott lett volna, és szedhettem volna le mind a 2 rendszert az újratelepítés miatt, akkor valószínűleg már a kutya játszana a linux DVD-vel :DD

Az adatlapomon lévő konfigon fut, szóval ha valaki esetleg telepítés előtt áll, akkor hasonló kiszerelésen (Gigabyte alaplap, Intel proci, nVIDIA G92-es VGA) valószínűleg nem lesz nagy gondja. Egyedül a VGA driver volt egy oltári szívás. Abból hagytam a gyárit, mert a többi (nvidia oldalról letöltött, és csomagkezelőből az nvidia-current) nálam kinyírta a kezelőfelületet.

Könyvből pedig találtam vagy 10-et. Remélem ennyi elég lesz :)

[ Szerkesztve ]

(#9167) Syl válasza PuMbA (#9153) üzenetére


Syl
nagyúr

A Synaptic szerint a 3.5.0-28 az aktuális kernelem.
Kíváncsi vagyok mi változna ha feltenném a 3.8.0-19-et. :F

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9168) God Vazzeg válasza Syl (#9167) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Felrakod, és megnézed, ha nem jön be, vissza bootolsz a jelenlegivel és ennyi :)

(#9169) MasterMark válasza eternam (#9162) üzenetére


MasterMark
titán

Köszi még egyszer, sikerült felrakni, a driver is felment, most egész szépen, a CCC is működik. Viszont alul kint van az Unsupported hardware-es logó. A beállításokban a zárt illesztőprogramoknál is aktiválni kellene valamit?

Switch Tax

(#9170) MasterMark válasza MasterMark (#9169) üzenetére


MasterMark
titán

Na végül is aktiváltam, a logó eltűnt, eddig minden oké, jöhet a videogyorsítás.

Switch Tax

(#9171) Syl válasza God Vazzeg (#9168) üzenetére


Syl
nagyúr

Igazad van :B
Felraktam. Semmi változást nem látok. Gondolom ez így természetes.

Mi is az a terminál utasítás, ami megmondja a használt kernelt verziószámát?

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9172) God Vazzeg válasza Syl (#9171) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Igen, akkor rendben van minden :)

(#9173) Rimuru válasza Syl (#9171) üzenetére


Rimuru
veterán

uname -a

Vigyázat, csalok!

(#9174) unknownerror


unknownerror
tag

Üdv!

Lubuntu live cd-ből szeretném kivenni a telepítőt. azzal próbálkoztam, hogy letörlöm a ubiquity-t. de ezzel az eggyel nem megy, ubuntu, xubuntu-val próbáltam, ott simán kiveszi, és magyar töltödik be kérdés nélkül. de ezt a verziót szeretném használni(gépigény). amiért nincs telepítve: pendriver-ról fut, és live cd-ként kellene, hogy menjen.

mit próbálhatnék meg, hogy eltűnjön a livecd/telepítés választó menü?

(#9175) Kendek válasza unknownerror (#9174) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Egyszerűen csak egy saját isolinux.cfg fájl kellene, a rendszerképen nem szükséges módosítani.

<-ƘƘ->

(#9176) MasterMark


MasterMark
titán

Na most a hardveres videogyorsítást, hogy csináljam meg?
Az első része már megvan, ezt beírtam:

sudo apt-get install xvba-va-driver libva-glx1 libva-egl1 vainfo

Az infó azt adja ki amit kell.
Gnome Mplayerrel próbálom.
Egyik kimenetnél sincs gyorsítás, a hardveres gyorsítás be van pipálva.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#9177) Syl válasza Rimuru (#9173) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi! :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9178) HuMarc


HuMarc
addikt

Sziasztok! Keresek Canon Laser Shot LBP-1120 nyomtatóhoz normális drivert :)

(#9179) szoke12


szoke12
őstag

Helló!
Linux Mint alatt a Terminálban ki tudom valahogyan kapcsolni az üdvözlő szövegeket?
nagyon idegesít!!!

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#9180) Kendek válasza szoke12 (#9179) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Gondolom a ~/.bashrc fájlban töröld a kérdéses kódot.

<-ƘƘ->

(#9181) kispx válasza szoke12 (#9179) üzenetére


kispx
addikt

Erre gondolsz?

(#9182) Rimuru válasza Kendek (#9180) üzenetére


Rimuru
veterán

vagy ha van globális bashrc, esetleg bash_profile, azt nem mondta hogy milyen terminálon dolgozik.

Vigyázat, csalok!

(#9183) Syl válasza God Vazzeg (#9172) üzenetére


Syl
nagyúr

Gondom van az új kernellel (3.8.0-19), nem megy vele a VirtualBox. Vissza szeretném tenni az előzőt (3.5.0-28). A "grub_timeout=-1"-gyel menüből ki tudom választani, de nekem az alap, automata módszer kellene. Hogy a gép rögtön abba bootoljon be.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9184) God Vazzeg válasza Syl (#9183) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Synapticban uninstall a 3.8-ast, és update-grub ;)

(#9185) Syl válasza God Vazzeg (#9184) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi! :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9186) eternam válasza MasterMark (#9176) üzenetére


eternam
tag

A hardveres gyorsítás ATI kártya és Linux esetén már keményebb dió. Van akinél működik, van akinél nem. Végül is, ha minden kötél szakad, akkor fel lehet tenni az XBMC-t, amiben alapból van hardveres gyorsítás, de akkor csak az XBMC-nél fog működni.

Külső tároló, terminalba beírod:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install xbmc

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#9187) eternam válasza Syl (#9171) üzenetére


eternam
tag

uname -r

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#9188) MasterMark válasza eternam (#9186) üzenetére


MasterMark
titán

XBMC-t is próbáltam, de kiakadt.

Egyébként ez inkább ilyen mozizós HTPC program, nekem valami nagyon minimalista kéne, mint az MPlayer.

Azt ki lehet találni, hogy az illesztőprogrammal, vagy a lejátszóval van-e valami gond? (A vainfo azt adja ki, amit kell, ha minden igaz.)

Mivel nekem egyébként SPDIF passthrough is kéne, azt is próbálgattam az MPlayer-en, de csak minden egyre rosszabb lesz. Néha átviszi, néha nem, ha ide-oda állítgatom akkor megint igen, de sosem lehet tudni, hogy mitől függ. Ráadásul az VAAPI-val együtt, mindig kiakad, valami audio problémára hivatkozva.

A másik fő gond, hogy SPDIF kimeneten használom ugye a gépet, arra állítva valamiért minden magasabb hangon szól, és nem értem miért. Eddig ha analógra állítottam, akkor is SPDIF-en ment ki, de normális hangmagassággal. Sajna időközben valamiért ezt most már nem akarja megcsinálni, ezt sem értem miért. Alsamixer-ben találtam egy olyat, hogy analog to spdif, de ki van kapcsolva, és nem tudom aktiválni sem.

Switch Tax

(#9189) #25954560 válasza eternam (#9186) üzenetére


#25954560
törölt tag

hosszas legozas utan ubi 11.10 32bit es crunchbang 11 64bit alatt is megy gyari fglrx-szel a gyorsitas vlc alatt. sot, ubuntun kijon a hang is a hdmi-n :)
jah es a lenyeg: 780g chipset, tehat hd3200.

mod:
vlc is megy minimal modban, 'cvlc'-t kell inditani.

[ Szerkesztve ]

(#9190) Tutu7030 válasza #25954560 (#9189) üzenetére


Tutu7030
veterán

Honnan lehet megtudni, hogy működik a hw gyorsítás?

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#9191) MasterMark válasza Tutu7030 (#9190) üzenetére


MasterMark
titán

Az alacsony processzorhasználatból elsősorban.

Switch Tax

(#9192) szoke12 válasza kispx (#9181) üzenetére


szoke12
őstag

igen, erre :R

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#9193) Tutu7030 válasza MasterMark (#9191) üzenetére


Tutu7030
veterán

Ez eszembe sem jutott.:D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#9194) stopperos válasza Syl (#9183) üzenetére


stopperos
senior tag

a virtualbox-ot az oracle oldaláról használod, vagy ami a csomagtárolóban van?

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9195) Syl válasza stopperos (#9194) üzenetére


Syl
nagyúr

Innen szedtem le a megfelelő verziót.
Utána jött a VirtualBox Extension Pack innen.
És ugye a vboxusers felvétele a felhasználók közé (sudo usermod -a -G vboxusers username).
Kernelcserénél sikítozni szokott, de olyankor kiírja mit kell besudozni. Ez az ami a legújabb kernellel nem ment.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9196) stopperos válasza Syl (#9195) üzenetére


stopperos
senior tag

Értem.
Csak azért kérdeztem, mert pl a tárolóban lévő virtualbox csak 3.2 kernellel ment eddig a hétvégéig 12.04-en. Azóta kijött egy javítás és megy 3.5-tel is. Gondoltam valami hasonló bug lehet, de akkor a kernel változott valamit, amit még nem követtek le a fejlesztők.

Amúgy lehet, hogy feltetted, de azért megkérdezem: A linux-headers-generic-lts-raring csomag is fenn volt, vagy csak a kernel csomag?

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9197) Syl válasza stopperos (#9196) üzenetére


Syl
nagyúr

Csak a kernel csomagot. Ez a header nem tudom micsoda.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9198) PuMbA válasza Syl (#9197) üzenetére


PuMbA
titán

A hasonló verziójú header csomagot is mindig telepíteni kell, általában szükség van rá :)

(#9199) fecus válasza Syl (#9183) üzenetére


fecus
őstag

Tedd fel ezt: Grub Customizer!

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#9200) Syl válasza PuMbA (#9198) üzenetére


Syl
nagyúr

Feltételezem erre gondolsz. És most hogy visszatértem a 3.5.x kernelre ez nem fog bekavarni?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.