Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10051) Shrike7973


Shrike7973
senior tag

Más: a jelenlegi LTS Ubuntu 12.04-be nem tervezik idővel becsorgatni egy pár produktív program újabb verzióit? Gondolok itt GIMP 2.8, Libreoffice 4.x, és QT-Creator 2.7-re. Szerintem nem csökkenne a stabilitása a rendszernek tőle, sőt, feltehetően kevesebb a hiba.

(#10052) Shrike7973 válasza quailstorm (#10049) üzenetére


Shrike7973
senior tag

Látok rációt a véleményedben, de ez a szaggatás az emberi szemnek, vagy legalábbis az enyémnek idegesítő. Az animációk szerintem akkor létjogosultak, ha folyékonyak. Az Android esetében is ezért ment a sírás régebben.

Érdekes módon egyébként Windows esetében ilyenről szó sincs. Körülbelül ugyanarról az animációról van szó (nekem Windows-on is oldalt van a tálca, mint Unity esetében). Sosem akadt még meg az animáció, és valószínűnek tartom, hogy power saving ott is van.

(#10053) quailstorm válasza Shrike7973 (#10051) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nem lesz jellemző...
12.10-en nálam is a 313-mas driver a max, lehet a 319 13.04 only.
Egyébként meg rakd oda az nVidia vezérlőpult HW figyelő tabját az aktív ablak fölé, és nézd az órajelet meg a laggot. Az akkud érdeke. Bár az asztali gépben is ez a helyzet.
Windowson nálam is rendben van, most is kipróbáltam.

[ Szerkesztve ]

(#10054) Siriusb válasza randras (#10045) üzenetére


Siriusb
veterán

Task manager, conky, top, powertop. Powertop-pal mindenképpen érdemes lenne ránézni.

(#10055) PuMbA válasza Shrike7973 (#10052) üzenetére


PuMbA
titán

Itt a 325-ös driver akár 12.04-re is :) Egy dologra kell figyelned: "* WARNING: Do not use this PPA with the precise X backport stacks, aka if you install 12.04.2 directly. You can switch back to a compatible one by installing xserver-xorg-lts-precise instead."

(#10056) Shrike7973 válasza quailstorm (#10053) üzenetére


Shrike7973
senior tag

Ezek szerint nálad is hasonló a helyzet? Neked Quadro nvidia kártyád van?

(#10057) quailstorm válasza Shrike7973 (#10056) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nem, nekem 486-os laptomom van 25MHz-en. Asztali gép, GTS450, és ugyanez. Azért mondtam. Csak mivel egy kártyát már elfűtöttem, gyakran figyelem az órajel és hőingadozásokat, ezért jöttem rá hogy mi okozza az átmeneti laggot.
(#10055) PuMbA: köcce, erről a repóról nem tudtam eddig.

(#10058) Shrike7973 válasza quailstorm (#10057) üzenetére


Shrike7973
senior tag

Köszönöm, akkor végül is ez már elég a lelki békémhez. Egy darabig amiatt aggódtam, hogy a Quadro egzotikussága okozza a problémát (függetlenül attól, hogy elméletileg nem kellene gondot okozzon). Azzal pedig nincs gondom, hogy nem megy minden annyira flottul az open-source világban.

(#10059) quailstorm válasza Shrike7973 (#10058) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Alapból arra gondolok hogy optimalizálatlan az Unity. Win7-en is van röcögés 50MHz-nél, Win8-nál már nincs. Engem meg annyira nem zavar az a pár lag, de nálam kb az esetek 10%-a csak ubuntuban.
nouveau meg nyomja max órajelen mint süket az ólajtót, az se jobb sztem...

[ Szerkesztve ]

(#10060) d3kk


d3kk
senior tag

Sziasztok. Érdekelne hogy ti tudtok e valamilyen megoldást arra hogy nem lehet sem a trackpad, sem az egér érzékenységet a settings, mouse alatt.. elveszti a beállítást miután kilépek belőle, illetve mikor még benne vagyok akkor sem érzékelek változást állítgatás közben.

itt a topicban is keresgéltem de egy valaki említette ugyanezt viszont ő nem kapott itt választ.

más helyeken is olvasgattam de csak egy megoldást tudtam kiprobalni ami sikerült is.. egészen ujrainditasig.
szóval ez is csak fél megoldás ez volt az: "xset m 1/6 1" ...

valaki tudna ebben segítséget nyújtani?

van valamilyen módszer amivel ki lehet javítani ezt a config hibát?

MSI CR700 és 13.10(saucy salamander) amd64 :R

[ Szerkesztve ]

(#10061) td


td
senior tag

Hali!

Két kérdésem lenne. Az egyik, hogy létezik-e Ubuntura olyan progi, amivel megoszthatom a HDD egy részét USB-n keresztül úgy, hogy ha egy másik géppel összekötöm a masinát, akkor az storage drive-ként lássa a linuxos vinyójának megosztott részét? Más módszer is érdekel, ami USB-s másolást tesz lehetővé, csak nekem ez tűnik a legegyszerűbbnek.

A másik, hogy lehet-e virtuális diszk image-et kreálni Linuxon valamivel? Tehát ha én nem DVD iso-ba akarok archiválni, hanem egy ilyenbe, hogy aztán az egyben kezelhető legyen, és egyben a hosszú file-nevek se jelentsenek gondot úgy, mint az iso-nál.

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#10062) God Vazzeg válasza td (#10061) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Másodikra a "dd" parancsnak nézz utána, hátha megfelel neked.

(#10063) sh4d0w válasza d3kk (#10060) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ha működött, akkor beteszed a Startup Applications-be és minden újraindítás után működni fog.

A másik módszer, amivel ki lehet javítani ezt a config hibát, hogy megkeresed, melyik program biztosítja ezt a felületet, letöltöd a forráskódját és kijavítod benne a hibát, lefordítod, leteszteled, hogy minden okés-e, majd ezeket addig ismétled, amíg nem lesz jó a program. Ezután a javítást commitolod és használod a saját megoldásodat, amíg meg nem jelenik frissítésként...

https://www.coreinfinity.tech

(#10064) stopperos válasza td (#10061) üzenetére


stopperos
senior tag

Az elsőre azt mondom, hogy nem lehet. Mert a gépeken csak "usb bemenet" van, nem erre tervezték a számítógépeket.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#10065) szekfizsolt


szekfizsolt
senior tag

Srácok, két kérdésem lenne, biztosan okosabbak vagytok nálam. Ubuntu 12.04-ről közvetlenül nem tudok 13.04-re frissíteni, csak 12.10-re? Illetve érdemes 13.04-et feltenni, van olyan stabil, mint a 12.04? Egy HP EliteBook 6930p-ről van szó. Előre is köszönöm a tanácsokat! :R

Régebbi értékeléseim: http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#10066) kispx válasza szekfizsolt (#10065) üzenetére


kispx
addikt

Nincs olyan stabil. Vannak még benne bugok.

(#10067) Kendek válasza szekfizsolt (#10065) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

És nem tudsz közvetlen frissíteni, igen.

(#10066) kispx: Habár bugok a 12.04.2-ben is vannak.

<-ƘƘ->

(#10068) Gave válasza randras (#10045) üzenetére


Gave
addikt

Lehet, hogy windows nem engedi kihúzni a procit csuktkára egy adott hőmérséklet érték után? Én ezt tudom elképzelni leghamarabb.

Ubi néha alkot furcsaságokat, van hogy energia takarékos profilt auton átdobja 2-vel arrébb ami meg már majdnem full load nálam. :D

Én biosban adtam meg egy cél hőmérsékletet, most 45C de lehet, később 50C is lesz. Ez mellé minimum 62,5%-os CPU fan speed megy.

Helyedben BIOS-ban megnézném, hogy nálad mik ezek az értékek, ha meg vannak adva. Smart Fan control vagy ilyesmi a neve az opciónak.

(#10069) d3kk válasza sh4d0w (#10063) üzenetére


d3kk
senior tag

like this?

ilyen lesz az rc.local file az etc mappában:

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
# xset m 1/6 1
exit 0

kell hogy legyen a xset m 1/6 1 és az előtte lévő # között?

[ Szerkesztve ]

(#10070) God Vazzeg válasza d3kk (#10069) üzenetére


God Vazzeg
veterán

A # a sor elején azt jelzi hogy kommentezve van, azt a sort nem veszi figyelembe a rendszer! Vedd ki előle a #-et, úgy lesz jó! ;)

(#10071) sh4d0w válasza d3kk (#10069) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ez egy a sok lehetséges módszer közül.

https://www.coreinfinity.tech

(#10072) d3kk válasza God Vazzeg (#10070) üzenetére


d3kk
senior tag

nagyon köszi mindkettőtöknek! :R

(#10073) Pete55555


Pete55555
addikt

Sziasztok
Adott egy régi IBM T40-es gép. Pentium 1.6 M procival, 370Mb memóriával.
Felraktam rá egy 8.0.4-es ubuntut, majd azt frissítettem 10.04-esre.
A 8-asra nem bírtam rávarázsolni a flasht, így a youtube nem futott, a 10-esen már fut, de lassú, szaggat, mi lehet a probléma? Esetleg az összefoglalóban említett ATI driver?
A 8-as mondjuk egyébként is kicsit mintha gyorsabb lett volna, nekem az is jó megoldás, ha azon meg tudom oldani, hogy fusson a flash.
Kezdő vagyok még linuxxal, úgyogy bármilyen megoldást/javaslatot szívesen fogadok.

Egyébként XP helyére lett feltéve az ubuntu, mert lassú volt ezen a gépen, ez lenne a cél, hogy kicsit gördülékenyebb rendszer legyen rajta.

:R

...Szeretem leracsniztatni...

(#10074) stopperos válasza Pete55555 (#10073) üzenetére


stopperos
senior tag

Ne ubuntuval próbálkozz szerintem. A gond az, hogy túl kevés a memória a gépben, a többi még talán elmenne.
Szerintem debian 6, puppy linux amik játszanak.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#10075) God Vazzeg válasza Pete55555 (#10073) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Puppy, linux mint mate felülettel, vagy lubuntu 12.04. A vga-hoz csak nyílt drivered lesz, de be tudsz bootolni live rendszerként és le tudod ellenőrizni hogy neked megfelel-e ;)

(#10076) BoB válasza Pete55555 (#10073) üzenetére


BoB
veterán

antix linux kifejezetten régebbi gépekre lett tervezve, a 13-as Debian stable/wheezy-n alapul.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#10077) Pete55555 válasza God Vazzeg (#10075) üzenetére


Pete55555
addikt

Húúúú van lehetőség úgy látom :D
Ez a Puppy tetszik, kipróbálom :R

...Szeretem leracsniztatni...

(#10078) ithomas


ithomas
őstag

Sziasztok.

Kubuntu 13.04-en a következőkben kellene segítség.

Sehogy nem tudok kicsiholni 5.1-es hangot HDMI-n keresztül.
A KDE mixer annyit ír ki, hogy built in audio digital stereo (HDMI).
A gép egy Toshiba L500 Intel chipsettel:

lspci
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 4 (rev 05)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 05)

A HDMI közvetlenül a HM erősítőre van kötve, az eszköz infóból annyit tudtam meg, hogy :
HDA Intel MID (HDA Intel ALSA hardware specific device).

Kérlek segítsetek, hogy merre induljak el... :U

Köszi!

Real eyes realize real lies!

(#10079) d3kk


d3kk
senior tag

azt hogyan tudom megoldani hogy egy filekezelőt (mondjuk a midnight commandert) felvértezzem admin jogokkal hogy write jogot kaphasson a system mappákban is.. a gyári fileböngészővel sem enged felülirni egy system file-t..

(#10080) joecontra válasza d3kk (#10079) üzenetére


joecontra
addikt

A gyári fájlböngészőnél úgy megy, hogy a terminálból root-ként indítod a fájlkezelőt aztán azt csinálsz benne amit akarsz.

Üdv,
J

(#10081) stopperos válasza d3kk (#10079) üzenetére


stopperos
senior tag

én a sudo mc és a sudo nautilus --no-desktop parancsokat szoktam használni.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#10082) sh4d0w válasza stopperos (#10081) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

sudo nautilus-t nem használunk, mert szétcseszi a .ICEAuthority állomány jogosultságait, aztán nem tudsz autentikálni.

Grafikus programokra ehelyett Alt+F2 és gksu nautilus.

https://www.coreinfinity.tech

(#10083) kriszpontaz válasza sh4d0w (#10082) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Ez új volt nekem, mindig tanul az ember. Köszi az infót! ;)

(#10084) Balistlas


Balistlas
csendes tag

Sziasztok!

Friss telepítésű Lubuntun hogyan magyarosíthatom a firefoxot? A nyelvi támogatást amennyire lehetett kiegészítettem telepítés után.

Előre is köszönöm a segítséget.

(#10085) Balistlas


Balistlas
csendes tag

Jó, most látom, hogy a 22-eshez még nincs kompatibilis magyar nyelv.

(#10086) stopperos válasza Balistlas (#10085) üzenetére


stopperos
senior tag

csak rakd fel a firefox-locale-hu csomagot apt-get -el

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#10087) Balistlas válasza stopperos (#10086) üzenetére


Balistlas
csendes tag

Nem fogadja el. Leírnád pontosan hogyan írjam be? Windowsos vagyok eredetileg, kényszerből használok lubuntut...

(#10088) kispx válasza Balistlas (#10087) üzenetére


kispx
addikt

Nyiss egy terminált.
Majd írd be: sudo apt-get install firefox-locale-hu
Üss egy enter, majd írd be a jelszavadat.
(Indítsd újra az FF-ot ha a telepítés közben futott)

De a beállítások -> nyelvi támogatás -> Nyelvek telepítése és eltávolításánál ha megkeresed a magyar és telepíted akkor is megfogja ezt csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#10089) God Vazzeg válasza PuMbA (#10055) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Felraktam a 325-öst, nagyon baba, köszöntem :R

(#10090) fradi81 válasza God Vazzeg (#10089) üzenetére


fradi81
veterán

Gyorsult is valamit?

moto g72, Ninebot d28e

(#10091) God Vazzeg válasza fradi81 (#10090) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nem igazán vettem észre változást :B

(#10092) d3kk


d3kk
senior tag

FElraktam UEFI-n keresztül a win 8-at és utána azon megcsinaltam Universal USB Installer-el a telepito pendrive-t 12.04.02 LTS x64 iso-jával és nem akarodzik elindulni a telepito mert azt irja hogy nem található megfelelő OS

[ Szerkesztve ]

(#10093) God Vazzeg válasza d3kk (#10092) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Biztos hogy ezt írja ki? Mert ez így elég érdekes :))

(#10094) d3kk válasza God Vazzeg (#10093) üzenetére


d3kk
senior tag

Mikor kiválasztom a kreált pendrive telepito-t boot device-ként kkor ezt irja:

Missing Operating System

annak lehet köze hozzá h ugyanerről a pendrive ről telepitettem UEFI-s windows-t?

Ezzel az appal csinaltam a WIN8 installer PEDNRIVE-T. GPT-t csinált a pendrive-ra

[ Szerkesztve ]

(#10095) d3kk válasza d3kk (#10094) üzenetére


d3kk
senior tag

megnéztem win8 alatt és secure boot state = OFF
illetve uefi-n belül is a fastboot kikapcsolva..
úgyhogy ez sem jött be..

van más módszer hogy uefi-s telepito pendrive-t csinaljak az ubuntubol windows 8 alatt? :D ?

[ Szerkesztve ]

(#10096) d3kk


d3kk
senior tag

Megoldódott..

RUFUS-al csináltam a telepítő pendrive-ot, és az meg tudta csinálni UEFI-s GPT-vel..

Ajánlom mindenki figyelmébe! :)

(#10097) d3kk


d3kk
senior tag

felraktam a catalyst drivert (x86_x64) a legujabbat --forced parancsal és mmost nem bootol be az ubi..

(#10098) Kendek válasza d3kk (#10097) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Lehet, hogy előbb el kellett volna távolítani a régit, és nem a --forced kapcsolót használni.

<-ƘƘ->

(#10099) dbius


dbius
veterán

Üdv!

Van már jó ideje, hogy nem jártam erre.

Igazából most is csak a tapasztalataimat akarom megosztani, hogy miért szeretem a "Linuxot". Anyámnál lévő gépet egy az egyben lecseréltem, csak a vinyó maradt meg a telepített disztróval, ubi alapokra épülő Linux Mint 14-el.

A régi gép egy P4 volt, agp-s nvidia 6600gt-vel. Az új gép egy Dell Optiplex 760-as C2D gép, Nvidia 220-as vga-val. Régi vinyót beraktam, elindítottam a gépet, és használtam tovább, mintha mi sem történt volna :K

Hiba nélkül felállt az egész rendszer - és nem egy óra alatt -, magán a rendszeren pedig semmit nem kellett bütyköljek, hogy úgy menjen, ahogy a korábbi gépen. Egyedül a hálókártya MAC cím változása miatt kellett a routerben a MAC címet átírnom az újra, hogy a statikus IP rendben legyen, bár ugye ezt is megoldhattam volna a router piszkálása nélkül, disztróból.

Szóval ismét bizonyított a "renccer" :K :C

(#10100) God Vazzeg válasza dbius (#10099) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ugyanezt én már 3x megcsináltam ugyanazzal a Mint 15-tel :D Minden gond nélkül.. :K

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.