Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9051) sh4d0w válasza Kendek (#9050) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Noh, a fancontrol, mint csomag eszembe sem jutott. Este megnézem otthon. Köszi.

https://www.coreinfinity.tech

(#9052) Tutu7030 válasza Pano (#9036) üzenetére


Tutu7030
veterán

Az openshot nálad stabil? Régebben is gyakran elhasalt a videó kódolás végén (amikor pont kész lett volna), pedig a fájl is elkészül, csak éppen nem játsza le semmi. Tegnap az új gépre is telepítettem, és első nekifutásra is rögtön lyukra szaladt, pedig csak egy ~98MB-os mp4-et próbáltam szerkeszteni.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#9053) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Próbált már valaki VHS-t digitalizálni Ubuntu alatt? Ha igen, milyen kütyüt és szoftvert használt hozzá? A különböző formátumban (VHS, mini VHS, mini DV) fellelhető családi videókat szeretném egységesíteni és rendszerezni végre.

(#9054) Zs0lt


Zs0lt
csendes tag

(Ez egy atipikus hozzaszolas lesz.) Most eloszor feltelepitettem az Ubuntut az uj laptopomra. 3 "hosszu" percig tartott, felismert mindent; mukodik. Es tetszik. Ennyi.

(#9055) BoB válasza Zs0lt (#9054) üzenetére


BoB
veterán

Kellemes időtöltést vele! :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#9056) Foose


Foose
addikt

Ubuntu 12.04-em van,amin ugye alapból van egy Mozilla Firefox. Különbözik ez valamiben a mozilla oldaláról letölthető verziótól? elég zavaró,hogy nem 100%-ig magyar)

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9057) kispx válasza Foose (#9056) üzenetére


kispx
addikt

Van benne egy pár plusz kiterjesztés. Csak ennyi.

"elég zavaró,hogy nem 100%-ig magyar"
sudo apt-get install firefox-locale-hu megvolt?

[ Szerkesztve ]

(#9058) Foose válasza kispx (#9057) üzenetére


Foose
addikt

Az nem sok minden,azt letölteni is lehet... :U Köszi,akkor marad ami most van.

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9059) stopperos válasza Foose (#9058) üzenetére


stopperos
senior tag

A firefox, amit a mozillától tölthetsz le, úgy frissül, mint a windows-os. Nem integrálódik a rendszerbe, és csak 1 felhasználónak tudod beállítani.
De amúgy ugyan az, csak integrálták a globalmenu-vel.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9060) Foose válasza stopperos (#9059) üzenetére


Foose
addikt

Mindegy,jól van ez akkor úgy ahogy most van. :)

Közben pont lett volna egy kérdésem,csak közbejött valami,és elfelejtettem... :DDD

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9061) Foose


Foose
addikt

Nah,eszembe jutott :DDD Gnome commander van nekem a gépen,de valahogy nekem olyan puritán. (vagy csak nem tudom használni?) Van valami más,ami ugyanilyen TC féleség,csak kicsit "jobb" mint a gnome commander? :U
Közben más: mivel elég új vagyok az ubuntu világában,nem értem mit is takar ez az új Debian 6.0 ami most jött ki nemrég. Ez egy egészen más dolog mint az ubuntu 12.04? (nekem ez van,frissebbet nem bírna a gépen a unity miatt)

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9062) Syl válasza Foose (#9061) üzenetére


Syl
nagyúr

Én a Krusader-t használom. 100%-ban TC.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9063) leslieke válasza Foose (#9061) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Double Commander

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9064) Rimuru válasza Foose (#9061) üzenetére


Rimuru
veterán

Midnight Commander

Debian 7 (Wheezy) jött ki most. Az Ubuntuk Debian alapúak. Röviden: stabilabb, kevesebb szeméttel, de régebbi csomagokkal.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#9065) Foose


Foose
addikt

Hűűű,köszi mindenki! Nem számítottam ennyi alternatívára :U

(#9064) colomb2 Való igaz :) Azt tudom hogy debian alapú a cucc,csak az érdekelt volna,hogy gondolom ez egy komplett rendszer,de kiknek való ez? Kezdőknek nem érdemes vele foglalkozni? (wheezy)

[ Szerkesztve ]

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9066) stopperos válasza Rimuru (#9064) üzenetére


stopperos
senior tag

firefox (debianosan iceweasel) pl csak 10es verziójú esr. Próbálgatom itt egy teszt gépen, de még mindig az a mondás, hogy ubuntu 12.04 (vagy xubunu+xfce-dev ppa)

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#9067) BoB válasza stopperos (#9066) üzenetére


BoB
veterán

Vagy Arch Linux es szarmazottai :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#9068) Rimuru válasza Foose (#9065) üzenetére


Rimuru
veterán

Attól is függ hogy mit akar az ember. Ha csak használni akarod és elégedett vagy a mostani rendszerrel felesleges, ki akarsz próbálni valami újat, esetleg tanulni szeretnél akkor nyugodtan nézd meg (személy szerint inkább Debiant ajánlanék mint Ubuntut), de akkor van még sok disztribúció amit megnézhetsz.

bob.zxr: Simán Arch Linux ahogy van. :K

Vigyázat, csalok!

(#9069) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

sziasztok.
mi az oka annak, hogy egyes játékok alapvetően elég sza... pocsékul futnak a gépemen?

A 0 A.D. kb. 5-10 fps-sel megy ha kb. 20-nál több katona van a pályán, a Stunt Rally teljesen minimum beállítások mellett is csak max. 20 fps-sel megy, közepesen kb. 5, maxon meg 0-1 fps...
A Team Fortress 2 ajánlott beállítások* mellett kb. 20-25 fps-sel megy max. zavaró, 1-2s-es input laggal.

(Viszont a Nexuiz, OpenArena, AlienArena és AssaultCube maximum beállítások mellett gyönyörűszépen futnak...)

gép:

cpu: AMD FX-6300 Black Edition 3,5 GHz
gpu: Radeon HD7770 1 GHz, 1 GB GDDR5 RAM
ram: Corsair DDR3 Vengeance CMZ8GX3 2x4 GB (azthiszem 1600 Hz)
lap: Asus M5A78L-M LX
os: Ubuntu 12.04 AMD64
Catalyst: dátum: 05/27/12 21:45 verzió: 015.021.000.000.001186
control center: 2.18
illesztőprogram csomag verzió: 9.00.11-120920a-147436C-ATI

*
Resolution: 1280 x 1024
Full Screen
Model Detail: High
Texture Detail: High
Shader Detail: High
Water detail: Reflect all
Shadow detail: High
Color Correction: Enabled
Antialiasing mode: None
Filtering mode: Anisotropic 4X
Wait for vertical sync: Disabled
Motion Blur: Enabled
Field of view: 75.00
Multicore Rendering: Enabled
High Dynamic Range: Full (if available)
Use 'bloom' effect when available: No

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9070) sh4d0w válasza sz.balazs.95 (#9069) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Rendesen fent van a VGA driver? Wine-ban futnak trén, vagy natívba?

#9071: Szerintem kicsit régi a drivered, próbálkozz frissebbel.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#9071) sz.balazs.95 válasza sh4d0w (#9070) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

mindegyik natív program.
a drivert hogy lehet ellenőrizni? (egyébként az AMD Catalyst Control Center-ből olvastam a driverrel kapcsolatos adatokat.)
ezek közül melyik a legfrisebb?:

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9072) Kendek válasza sz.balazs.95 (#9071) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az experimental, amit egyébként is a Steam miatt raktak be. De ha játszol, akkor érdemesebb az AMD oldaláról beszerezni a legfrissebb telepítő(ke)t (folyamatosan), majd az abból készített Debian csomagokat használni.

<-ƘƘ->

(#9073) sz.balazs.95 válasza Kendek (#9072) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

felraktam az experimental beta-t, és most arról értesített a steam, hogy van egy elérhető frissítés.
a 3 közül a legfelső mennyiben jobb az alatta levőnél? (a leírása amúgy betűről-betűre megegyezik a 2-nek):

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9074) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

a tf2 ezzel a legújabbal lényegesn jobban fut!
mindjárt kipróbálom a többi játékot is!

szerk.: a 0 a.d. továbbra is használhatatlan. :(

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9075) sh4d0w válasza sz.balazs.95 (#9074) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A 0.A.D. erősen alfa még...

https://www.coreinfinity.tech

(#9076) sz.balazs.95 válasza sh4d0w (#9075) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

van olyan vas amin normálisan elfut? (a szuperszámítógépeket leszámítva :DDD )

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9077) Foose válasza Rimuru (#9068) üzenetére


Foose
addikt

Nem is tudom,csak a kíváncsiság hajt :U Egyenlőre ezzel sincs bajom,főleg hogy nagyjából már belaktam. Viszont még ezzel is lenne mit tanulnom,úgyhogy lehet akkor maradok kíváncsi,és majd egyszer megtudom milyen a Debian :DDD

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#9078) kriszpontaz válasza sz.balazs.95 (#9076) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Nekem is hasonló gépem van Sapphire Vapor-X HD 7770 VGA-val és játszhatatlanul lassú minden játék. Rohadt nagy csalódás, a 9600GT-vel jobban futott minden, pedig a 2 VGA nem egy kategória.

Próbáltam mindegyik drivert, a kiadás utáni frissítés elvileg az AMD oldaláról is elérhető 13.4-es verziójú driver.
Próbáltam kézi telepítéssel is, és semmivel nem lett jobb.

Az egyik fórumon (Steam Linux) írták hogy ennek a beállításnak a kikapcsolása sokat javít a TF2-n.

High Dynamic Range: Full (if available) - ezt kell kikapcsolni

[ Szerkesztve ]

(#9079) hattila07


hattila07
csendes tag

Sziasztok!
A következő lenne a problémám: adott a laptopom win7 oprendszerrel, szeretném feltelepíteni mellé a BackTrack 5 R3 féle Linuxot.
Eljutok a telepítésig és amikor a merevlemezről szóló rész következik, nekem nincs olyan opció hogy "Install them side by side, choosing between them each startup".
Azt jelzi, hogy a merevlemezem üres, nincs operációs rendszer telepítve.
Van a merevlemezen 3 partíció: C:/ a win7-nek, D:/ adatoknak, és egy L:/ a backtrack-nek (nincs leformázva, mert külföldi fórumokon azt írták hogy csak készítsek egyet és hagyjam úgy).
Valaki tudna segíteni nekem?

(#9080) klasszsrac válasza hattila07 (#9079) üzenetére


klasszsrac
tag

Nem tudom segít-e? Én Ubuntut tettem laptopomra win8 mellé. Mondjuk nem üres partícióra, hanem egy másik vinyóra benne. A lényeg, hogy feltelepítettem a kívánt helyre a linuxot. Azt telepítőben formáztam ext4-re. Majd a grub customizerrel beállítottam a boot sorrendet. Mivel nekem első sorban win8 kellett.

Oneplus 6

(#9081) qltsar


qltsar
addikt

Úgy néz ki a renszer indulás és leállás problémák az opensource nvidia driver visszarakása után megoldódtak, de ez így nem az igazi...13.04

[ Szerkesztve ]

(#9082) sz.balazs.95 válasza kriszpontaz (#9078) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

A driverfrissítés nekem megoldotta a TF2 laggolását.
A 0 A.D. az, ami jóformán használhatatlan.
Nekem amúgy a VGA (is) Asus-os.

A legfelsőt kell telepíteni, és akkor elvileg neked is jó lesz:

Ha elsőre nem lenne elérhető, akkor a középsőt kell telepíteni, és utána ha elindítod a Steam-et, felajánlja a frisebbet. - nálam legalábbis ez volt.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#9083) kriszpontaz válasza sz.balazs.95 (#9082) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Akkor ezért nem láttam én a listában. Megsasolom majd. Köszi!

(#9084) Osiris


Osiris
őstag

Sziasztok!

PXE netbootolást szeretnék csinálni: egy ubuntu 12.04 szervet szeretnék ilyen módon bebootolni. A pxe tftp szerver egy mikrotik routeren van. Az szerver csak a bootot szedi a hálózatról, a root filesystem a lokál gépen van.
A boot során a szerver az initrd.img-t és a vmlinuz-t szépen betölti a mikrotikról és elindul a boot, a raidet is felismeri, de: megáll a folyamat, mert nem talál /etc/fstab-ot, illetve az utolsó üzenet, hogy 'no init found'.
Sehol nem találok erre megoldás, hogy a root fájlrendszert miképp lehetne itt felcsatolni.
Az összes leírás "diskless", "install" vagy "livecd" rendszerek indításához van, de nekem most a lokálist rendszert kéne indítanom, ami nem hálózaton van..
Lehet ilyet csinálni egyáltzalán? :F

(#9085) meoindil válasza Syl (#9026) üzenetére


meoindil
aktív tag

Hát ez így azért nem igaz. Mondj egy alternatívát a Photoscape-re, ami tud annyit és és olyan kényelmesen, jól használható is. (A Gimp inkább a Photoshop alternatívája lenne, de a használata azért nem túl kényelmes, akkor sem, ha ha jó ideje szokja az ember...) Én nem találtam. A Digikam egyébként nagyon jó, linuxon azt szoktam használni, de szerintem bizonyos dolgokban elmarad a Photoscape mögött..

(#9086) meoindil válasza meoindil (#9085) üzenetére


meoindil
aktív tag

A pontosság kedvéért a digiKam - ShowFoto páros nagyon jó linuxon, szerintem.

(#9087) Syl válasza meoindil (#9085) üzenetére


Syl
nagyúr

Nyilván nincs mindenre jobb alternatíva. Például én a munkámat csak vindózon tudom végezni (Indesign, Illustrator, Photoshop), de ez nem akadályoz meg abban, hogy itthon vígan és akadálymentesen linuxozzak. Gimpet nagyon tanulnom kell. Tízen év photoshop után nem egyszerű. De nem is lehetetlen.
A múltkor egyszerű videóvágó szoftvert kerestem, ami azért többet tud, mint az ms movie maker. Aztán megláttam miket tud a kdenlive és csak pislogtam.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#9088) kriszpontaz válasza Syl (#9087) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Akkor ajánlom neked hogy próbáld ezt ki!

Még BETA, de megéri!

Lightworks for Linux Public Beta Available for Download

Kis videó róla.

Én amúgy a BLENDER-t akarom megtanulni. Eszméletlen miket meglehet vele csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#9089) megema válasza megema (#9053) üzenetére


megema
őstag

Senki? :U

(#9090) quailstorm válasza megema (#9089) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Én windows alatt próbáltam egy Ulead csomaggal(videoszerkesztő, digitalizáló video studio+a hardver, egy külső cucc. Meg volt Leadtek winfast TV2000-rem. Eredmény: inkább nézem a VHS-t. KUVVA sok helyet felemésztett, és kb olyan a minőség, mintha egy bénább telefonnal felvettem volna a tv képét. Laggos és részlettelen. De legalább annyit foglal mint a blu-ray, és nehezen szerkeszthető mert lezáratlan mpeg...
Ezek után mit vársz a linuxtól?

(#9091) Tamás88 válasza sz.balazs.95 (#9082) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Az a helyzet, hogy Ubuntu alatt az AMD driverek nagyon lassú fps-t produkálnak a kártyától függetlenül. Ja és nekem 5670-em van.

(#9092) sh4d0w válasza Tamás88 (#9091) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Attól a kártyától ne akarj túl sok fps-t...

https://www.coreinfinity.tech

(#9093) Tamás88 válasza sh4d0w (#9092) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Windows alatt bőven megvan a 60 FPS, az bőven elég (meg amúgy is annyit lát az emberi szem) és mindez full hd + jó grafikai beállításokkal.

(#9094) mjuti


mjuti
tag

Üdv, xubuntu kedvelő vagyok, cserélném a laptopom, mit javasoltok, mit szeret jobban a (x)ubuntu? amd-t hallottam hogy nem annyira, ez igaz? köszönettel, mjuti

(#9095) leslieke válasza mjuti (#9094) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Amd-s proci van a gépemben, és köszöni szépen, jól működik.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#9096) God Vazzeg válasza mjuti (#9094) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Proci szinte mindegy szerintem, a vga nvidia legyen ha egy mód van rá, az a legegyszerűbb :K

(#9097) fradi81 válasza mjuti (#9094) üzenetére


fradi81
veterán

Ha komoly vga nem kell akkor intel HD semmi más.

moto g72, Ninebot d28e

(#9098) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv

Megtaláltam ezt a leírást: [link]
A kérdésem az, hogy nekem a legacy kell vagy a másik Gigabyte HD 4650 AGP videokártyához?

Switch Tax

(#9099) MasterMark válasza MasterMark (#9098) üzenetére


MasterMark
titán

Felraktam a legacy-t mert azt írta, hogy 2xxx-4xxx jó, de most jobb alul kint van egy AMD logó, és alatta, hogy Unsupported hardware.

Most akkor hogy töröljem amit felrakott sok bigyót?

Switch Tax

(#9100) MasterMark válasza MasterMark (#9099) üzenetére


MasterMark
titán

Beírtam ezt:

sudo apt-get install fglrx-updates

Most még rosszabb lett minden, már nem ismeri fel a monitoromat, és nincsenek normális felbontások.

szerk.: Viszont eltűnt a logó.

Lehetséges, valahogy helyreállítani a rendszert, vagy rakjam inkább újra?

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.