Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9951) tlac válasza 04ahgy (#9950) üzenetére


tlac
nagyúr

de direkt ezt a több éve ajánlottat vettem, ami elvileg pontosan tudja mérni a gépeket is
vagy ennek ellenére pontos csak néha nem?
nem teljesen értem

(#9952) 04ahgy válasza tlac (#9951) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A többi ugyanilyen tulajt kellene megkérdezni. De szerintem ez nem befolyásolja az eredményt, mert összességében máskor meg többet mutat, ugyanígy, mint amikor nullát. Az átlag pedig a mért hosszú távú, kumulatív érték (kWh).

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#9953) Kernel válasza tlac (#9949) üzenetére


Kernel
nagyúr

A kapcsolófrekvencia az EMI/RFI szűrőkön keresztül a hálózat felé szerintem csak minimális szinten jut át, egy ilyen jobbfajta fogyasztásmérőnek pedig épp az a dolga, hogy ne mintavételszerűen mérjen (mint az egyszerűbb multiméterek), hanem a szinusz, illetve torzított szinusz által lefedett területet értékelje ki pontosan. Áram, feszültség és fázistolás szempontjából. Más kérdés, hogy végeredményben ez is mintavétel, csak sűrűbben.

Viszont az is elvárható egy ilyen műszertől, hogy a kapcsolófrekvencia maradékának szűrésére további alkatrészeket tartalmazzon, ami nem egy nagy kaland, mivel az 50 Hz nagyságrendekkel alacsonyabb, így könnyen leválasztható.

Egy elméletem lenne, de az is támadható.

Erősen ingadozó terhelés esetén el tudnám képzelni, hogy egyes időpillanatokban az energiafelvétel csak a pufferből történik, miközben annak töltése (a PFC által) szünetel. A PFC-vezérlő természetesen méri a puffer feszültségét, a szabályzókör a változásokra nagyon gyorsan reagál, normális esetben, így a konkrét áramkör ismerete és mérése nélkül egyebet nehéz lenne kitalálni, még ha javítottam is már hasonlókat (más készülékekben), de olyankor nem pont ezzel foglalkozik az ember.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9954) shiftac


shiftac
aktív tag

Sziasztok!
Nekem egy Chieftec CTG-500-80P tápom van és úgy tudom, hogy osztott +12V ágas, de itt PH-n olvastam, hogy pl. a 450W-osnál van olyan, hogy nem osztott. Szóval akkor a CTG-500 esetében van esély az egyben hagyott +12V ágra?

Xiaomi Mi 9 SE (LineageOS 21 - Android 14), Jabra Elite 3

(#9955) Kernel válasza shiftac (#9954) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha megnézzük a belsejét:

http://ru.gecid.com/power/chieftec_ctg-500-80p/

Akkor kiderül, hogy minden jel szerint ilyen felépítésű, vagy épp ugyanez az áramkör, némileg módosítva (eleve a rajzon két soros hálózati puffer szerepel):

http://ab57.ru/schema/PUH400W.pdf

Szekunder oldalon egy 8-lábú monitoring IC látható, ami áramfigyelésre önmagában alkalmatlan. Feszültségeket figyel, fogadja az alaplap PS_ON jelét, majd egy optocsatolón keresztül tápfeszültséget kapcsol a primer oldali kontroller IC 7. lábára, amitől elindul a PWM vezérlés, majd a feszültségek beállása után kiadja az alaplap részére a Power_Good jelet.

A primeráramot a kapcsoló-FET Drain lábánál beiktatott 0,12 Ω ellenálláson eső feszültség alapján figyeli a kontroller. Túláram esetén leáll a PWM működése. A primeráram a tápegység pillanatnyi összteljesítményével arányos, az ágak között nem tesz különbséget (miután nem tud).

Egy másik optocsatoló szolgál egy TL431 precíziós sönt-stabilizátor segítségével a kimeneti feszültség stabilizálására. A 12V és 5V egyaránt be van kötve ebbe a körbe, a 3,3V szabályzása külön történik.

Harmadik optocsatoló a készenléti 5V segédtápot stabilizálja, illetve csatolja vissza a hálózati oldalra.

A rajzon látható ugyan 12V1 és 12V2 ág, de az csak abban nyilvánul meg, hogy külön LC-szűrőtagot kaptak, feszültségfigyelés csak a V1 ágon történik, áramfigyelés egyiken sem. Mindamellett nem célszerű túlzottan egyenlőtlenül terhelni, még ha bírja is az L3-L4 tekercs, mert a szűrőkapacitás 40 A terhelésre már kevés elvileg.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9956) Kernel válasza Kernel (#9955) üzenetére


Kernel
nagyúr

Természetesen PFC-áramkör sem szerepel a rajzon, míg a fotón aktív PFC látható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9957) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Az alaplapom (ASRock AM1B-ITX) és a tápom (Be Quiet System Power 300W S7 BN140) párosa ciripel. Nem mindig, de kb 50%-ban. Néha csak kisebb lökéseket hallani, de néha folyamatosan sercegve csinálja. Utóbbit a winyó pörgetésehor, de ezt sem mindig.

Még nem volt alkalmam másik táppal kipróbálni a lapot, vagy a tápot másik alaplappal.
Mivel olvastam a tudástárban az erről szóló cikket, így felmerült bennem a kérdés, hogy a táp zaját lehetne-e csökkenteni valami plusz beiktatott szűréssel.
Kozépiskolai elektronikai ismereteim alapján reálisnak tűnik egy kondit rakni az 5 és 12V-ra, pl. egy szabad molex csatira.
Ez javítana valamit a helyzeten? Vagy terhelés alatt épp semmit nem érne ez a kis puffer?
Tudok bármit tenni gari vesztés nélkül a ciripelés ellen?

Azért furcsa a dolog, mert 3db winyó és egy max. 25W-ot fogyasztó proci terheli a 300W-os tápot. Igaz, a procinak járó 12V ág szabad, mert a lapon nincs 12V-os csati, így a 24tűs csatiból jön minden kakaó a lapnak és procinak. Így a proci és a két winyó közöt 144W-os ágon osztozik.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9958) 04ahgy válasza Bici (#9957) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Igen, mehet kondi! Csak tesztelés erejéig még az is elég, ha csak bedugod a lábát a tápcsati megfelelő csatlakozóiban a fém mellé. :)

Amúgy házilag is lehet tök jó LC, CLC szűrőket beiktatni.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#9959) Bici válasza 04ahgy (#9958) üzenetére


Bici
félisten

Van tipped, hogy mekkorát vegyek?

10uF? 100uF?

Gondolom, nem elkó, hanem valami más lenne jó.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9960) Bici válasza Bici (#9959) üzenetére


Bici
félisten

Illetve ennek van valami értelme?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9961) 04ahgy válasza Bici (#9960) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az egy Zenert-t tartalmaz, túlfesznél zárlatba megy és leaold a táp zárlatvédelme.

1000-1500uF Low-ESR, ultralow ESR kondit vegyél, azzal párhuzamosan 1uF kerámia vagy fóliakondi mehet. Pártíz Ft, nem tétel.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#9962) Bici válasza 04ahgy (#9961) üzenetére


Bici
félisten

Rendben, köszi! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9963) Kernel válasza 04ahgy (#9961) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy Zener nem sokat ér ilyen helyen, még a nagyobb fajtának számító ZX-szériát is kiröhögi egy tápegység, miután szétszakította, illetve a jelleggörbe meredeksége szempontjából sem a legkedvezőbb ilyen célokra.

TVS dióda inkább, ami a merevlemezeken is szokott lenni. Vagy egy ilyen áramkör, 100A csúcsokat elviselő tirisztorral:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9964) 04ahgy válasza Kernel (#9963) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Itt a neki kellő szempontból egy nagyáramú zenerként viselkedik. A szűréssel kapcsolatban kérdezte, arra meg sem vázlatosan, sem részletezve nem jó.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#9965) Kernel válasza 04ahgy (#9964) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak azt írtad, hogy:

Az egy Zenert-t tartalmaz...

Ez így nem állja meg a helyét, ha már mélyvíz, emiatt írtam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9973) sg22


sg22
senior tag

mar egy par eve SMC tapokkal (is) dolgozom, ma akadt egy ilyen szepseg a kezembe. ez mar tap :U

what should I do about this?!

(#9981) Bici válasza 04ahgy (#9961) üzenetére


Bici
félisten

Noss, megvettem a kondikat, bekötöttem, de semmilyen változást nem tapasztaltam. :(
Pedig direkt rámértem a kondik lábára, és volt rajtuk 5V/12V.
És jól kötöttem be őket.

Azóta vettem egy 330W-os Seasonic tápot, amivel szintén serceg a gép, csak más hangon.
Érdekes, hogy ezzel a táppal maga az alaplap is serceg kicsit, és a tápból is hallom ezt a hangot. Direkt szétszedtem és távol tettem a kettőt egymástól, ahogy a kábel engedte.
Akkor csinálja a Seasonic táppal, amikor a winyó seekel - több winyóval is próbáltam, különböző hangerő az eredmény, de mindegyikkel ciripel.
A másik táppal nem tudtam összefüggést találni a winyó működése és a ciripelés között.

Kérdés, hogy ez mitől lehet, és melyik a "hibás" alkatrész. :U

Azt még meg kell jegyeznem, hogy az alaplapomon nincs 12V-os csati, így a winyó és a lap azonos 12V-os ágon van.

Kissé elszomorodtam, hogy a kondis dolog nem hozott változást...

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9982) Kernel válasza #68686080 (#9966) üzenetére


Kernel
nagyúr

Úgy vontam a párhuzamot, hogy a két tápegység elektronikailag, kapcsolási rajz szempontjából, a nyomtatott áramkör alsó és felső nézete alapján, szemmel láthatóan azonos elvi felépítésű. Eltekintve az említett PFC- áramkörtől és a kettős puffertől.

Párhuzam, illetve a feltett kérdés megválaszolása szempontjából számomra lényegtelen, hogy ki gyártotta és milyen minőségben, itt tisztán csak az áramköri felépítésről volt szó.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9984) Kernel válasza #68686080 (#9983) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pedig a választ már elrejtettem a sorok között, elég feltűnően. Ha megnézünk több ilyen rajzot, amiben a 8 lábú figyelő IC található, amit mellesleg többféle típusszám alatt is gyártanak:

HY510N
PS113
W7510 (ez egy rajzon van, adatlap nincs).

Hármat írtam most, de láttam más néven is. Egy célt szolgál mind, azonos a lábkiosztás is.

Ilyen IC-vel felépített tápegységek szekunderköri áramot egyáltalán nem mérnek. Egy ág áramát sem, több ág áramát sem, miután arra nem alkalmas. Ha áramot akarnának mérni, ahhoz további kiegészítő áramkörök, illetve IC kellene, de ez nem igazán fér bele a koncepcióba, az adott kategórián belül (gazdaságosság). Nem véletlen, hogy ilyet nem is láttam még.

Nem véletlenül tértem ki külön arra is, hogy ennél a megoldásnál a tápegység túláramvédelmét csak a primerköri áram mérésével oldják meg, a FET Source lábánál beiktatott áramfigyelő ellenállás segítségével.

Amit ugyebár korábban jeleztem, hogy véletlenül Draint írtam Source helyett, csak törölve lett.

Mint ahogy a TL494 IC-re épülő tápegységeknek is van egy jellemző, klasszikus elrendezése, amit az évek során nagyon sok cég gyártott (noha ezen belül akadtak néha egyedibb elgondolások is, de többség egy sémát követett), hasonlóan ez a "8-lábú" megoldás is egyfajta jellemző konstrukciót takar, amit szintén nem kötődik gyártócéghez. Nem egy jogvédett kapcsolásról beszélünk, az IC-k gyártóinak eleve érdeke, hogy minél többen használják az áramköreiket.

Utóbbin belül is lehetnek persze eltérések, PWM-vezérlő típusa például, vagy a standby tápkör egyikben IC-s, másikban diszkrét stb, de a lényegi felépítésen nem változtat.

A TL494-nél például a fő vonalakat az határozta meg, hogy a PWM-vezérlő a szekunder oldalon helyezkedik el, mivel ahhoz galvanikusan több ponton kapcsolódik, ezért itt optocsatoló nem szükséges a stabilizáláshoz, vagy épp az indításhoz sem. Viszont szükség van egy impulzuscsatoló trafóra, ami a hálózati oldalon lévő kapcsolótranzisztorok meghajtását lehetővé teszi, galvanikusan elválasztva.

Itt minden részlet logikusan összeáll, ha nyitott szemmel nézi valaki. Beleértve persze azokat a részleteket is, amire terjedelmi okból ki sem tértem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9987) szab97


szab97
újonc

Üdv.
Azt szeretném megtudni, hogy ez a táp mennyire megbízható? Nem találtam túl sok infót róla ezért furdultam hozzátok. A táp:Sirtec EP-550S

(#9988) tornas válasza szab97 (#9987) üzenetére


tornas
őstag

Teljesen rendben van...

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9989) sNyPeX


sNyPeX
csendes tag

Sziasztok !
Egy Seasonic S12ii 520w maximum milyen videokártyát bir meg (NV és Amd vonalon)?
Egy i5 4460-as proci mellett.

(#9991) Kernel


Kernel
nagyúr

Laikus kérdésekre van másik topik:

Melyik tápegységet vegyem?

Ha már engem is feljelentett valaki a moderátornál (talán fájt neki az igazság), akkor tartsuk be a játékszabályokat!

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9992) Bnorbu


Bnorbu
tag

Sziasztok!

Fejlesztés előtt állok és szeretném megtudni kell-e új tápot vennem vagy elviszi majd a leendő konfigot.
A szóban forgó alany egy 2009-10 környékén vásárolt Enermax Liberty ELT500AWT moduláris táp.

Amit szeretnék hamarosan beszerezni:

i7-4790
GTX970(ezt terveztem de a VRAM mizéria miatt lehet R9-290 lesz belőle

A korral járó esetleges kondi hibákat, hogyan tudnám megnézni illetve megvizsgálni?

Köszönettel:
Bnorbu

(#9993) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

Sziasztok!

CM Silent Pro 600-as táp tulajdonosa vagyok már legalább 5-6 éve. Nagyon jó táp, de az utóbbi időben zavarni kezdett a hangja, egy csendes szobában túl nagy alaphangot ad akkor is, ha üresjáratban van (75-80W) a gép, tiszta megkönnyebbülés, amikor kikapcsolom. (ezt egy előlapi panelen látom, ami még a táp előtt méri az áramfelvételt)
Van lehetőség valamilyen átalakításra (pl venti csere), vagy moddolásra, hogy csökkenteni tudjak a hangján?

Tökéletesen működik, de tanulás közben zavaró ez a hangos alaphang.

[ Szerkesztve ]

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#9994) 04ahgy válasza A_ScHuLcZ (#9993) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ez nem az a topik!

Egyébként csak ugyanolyan, vagy jobb (nagyobb légszállítás, kisebb indulófeszültség, nagyobb statikus nyomás) ventit tehetsz bele, annak meg ugyanolyan vagy nagyobb hangja lesz. Ha valami alacsony fordulatú kis légszállítású házventit beleteszel, azzal tűzveszélyességi kérdéseket feszegetsz, de a táp mindenesetre potenciálisan megsülhet.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#9996) A_ScHuLcZ válasza 04ahgy (#9994) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Korábban szerintem nem volt ennyire hallható, gondolom az idő vasfoga miatt vált ilyenné, ezért feltételeztem, hogy egy venti csere segíthet.

De akkor érdeklődöm a másik topicban, köszönöm! :)

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#9997) Kernel válasza #68686080 (#9995) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mindent nem lehet kitalálni egy fotóról, az IC-k adatlapját kellene például megnézni, abból sok mindenre rá lehet jönni, valamint lekövetni a főáramköröket, ami legjobban közelről látható.

Gondolom, a kisebbik panelon az aktív-PFC van, valamint a felső részén a standby áramkör látszik, ehhez tartozik a hateres kábel. A négytűs csatlakozón megy át a DC 400V.

Másik panelon egy duplatrafós rendszer, gondolom nem szinkron-egyenirányítós, hanem a klasszikus diódás, a trafók után látható 3 db hűtőborda méretéből ítélve.

A H8-H9 bordákon vannak bizonyára a trafók primerjét kapcsoló tranzisztorok, a panel felső részén pedig további átalakítók.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#10000) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

10000.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.