Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9051) ripla


ripla
őstag

illetve azt még hozzátenném, hogy a gépem oldala soha nincs rárakva a gépre, tehát a fullos szellőzés biztosított.

(#9052) Algol válasza ripla (#9050) üzenetére


Algol
senior tag

Nem a fordulatszám, hanem a légszállítás az ami számít. Az a ventilátor, amit be akarsz építeni maximális fordulatszámon sem szállít annyi levegőt, mint amennyit az eredeti Yate Loon 1000 RPM-nél.

milyen problémák merülhetnek fel...

Ha a tápegységben van túlmelegedés elleni védelem, akkor le fog kapcsolni. Ha nincs, akkor megsül.

Üdv: Algol

(#9053) ripla válasza Algol (#9052) üzenetére


ripla
őstag

na de várj, az sem számít, hogy mind a kettő 14*14 centis?

(#9054) Algol válasza JSHammer (#9049) üzenetére


Algol
senior tag

"a terheletlenül is ciripelő táp képes újraindításra játék közben?"

Igen, képes lehet rá, de nem a ciripelés miatt fogja ezt tenni. Inkább az instabil, túlzottan hullámos kimeneti feszültségei miatt.

Üdv: Algol

(#9055) Algol válasza ripla (#9053) üzenetére


Algol
senior tag

A táp ventilátor csere topicban leírtam, hogy esetleg mivel helyettesítheted az eredeti Yate Loon ventit.

Az átáramló levegő viszi ki a hőt a tápegységből. A légszállítás mértéke a döntő, hogy a légszállítást kicsi vagy nagy, lassan vagy gyorsan forgó ventilátor végzi, nem számít. A mennyiség a fontos.

Üdv: Algol

(#9056) ripla válasza Algol (#9055) üzenetére


ripla
őstag

a kiáramló levegő teljesen langyos, tippre nem lehet több 15 foknál. bentről szív, kintre fúj, és a ház egyik oldala soha nincs rajta.

[ Szerkesztve ]

(#9057) Joke7773


Joke7773
tag

Sziasztok

Tud valaki valami érdekes infót adni nekem az ARLT tápegységekről? Ma sajnos kénytelen voltam venni egy használt tápot és ebből a típusból kaptam egyet használtan (600 wattos) .Chieftec volt előtte de szét durrant egy kondi benne,igaz ár elég öregecske volt szegény (5 éves). mennyire megbízhatóak az ARLT tápok ?

Köszönöm előre is az ifókat

(#9058) tornas válasza Joke7773 (#9057) üzenetére


tornas
őstag

"Chieftec volt előtte de szét durrant egy kondi benne,igaz ár elég öregecske volt szegény (5 éves)."

Annyira nem öreg 5 éves táp, és ami a kondi(ka)t illetti, azok max. pár száz pengős tételek (+ a szervízdíj) lennének. Jobban jártál volna a tápod átelkoztatásával, mint ezzel az ARLT táppal, mert ez egy kétes minőségű cucc. :K

Biztos nem volt arra megoldás, hogy normális tápot vegyél használtan, akár 5000 ropi alatt?! :U

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9059) mszl


mszl
aktív tag

Sziasztok!

Lehet, hogy pont nem ide való de keresnék molex apa tűs csatlakozót és a képen látható kábelre applikálható anya csatlakozót 6-6 db-ot szín mindegy.
Valakinek elfekvőben v. Bp. XVI. kerület közelében boltot ahol van??

persze a zárósapkajával.

Köszi Laci

[ Szerkesztve ]

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#9060) Joke7773 válasza tornas (#9058) üzenetére


Joke7773
tag

Költeni rá már nem akartam viszont gyorsba kellet egy vennem egyet,ez 450 wattos volt az üzem idejét meg már régen túl is lépte. 3 gyerek kínozta na meg én is.Nap 24 órájából 16-18 órát tuti ment főleg a nyári illetve tanítási szünetekben.Ez az ARLT 600 wattos 6000 volt használtan.
Így év elejére kicsit húzós lett volna újat venni de nem álltam el ettől a szándékomtól csak nem ismerem ezt a márkát.Idén még veszek egy újat bele+ procit nagyobbat.Na meg egy komplett új gépet is össze rakok ami csak a sajátom lesz . Ezt meg hajthatják majd a srácok

(#9062) Joke7773 válasza Joke7773 (#9060) üzenetére


Joke7773
tag

A táp típusa : PSHII 600

(#9064) Joke7773 válasza #68686080 (#9063) üzenetére


Joke7773
tag

Nem nem szedtem szét.Az előzőnek meg már teljesen mindegy lett volna ,megolvadt a panelja is.
ki is néztem egy újat. Be Quiet! Pure Power CM L8 530 wattosat.
Az újba is ez lesz csak 630 wattos Asrock Z87 extreme 4 lappal I5 4670k procival , 2x 8GB memóriával , Asus 7870-s kártyával + ssd+ 2 TB vinyóval. Kicsit később teszek bele még 2x 8GB memóriát.A ház Cooler Master Cosmos SE lesz a proci hütő meg Be Quiet! Dark Rock Pro "

Köszönöm az infokat

(#9065) student


student
őstag

venti nélküli tápok közül melyikre mondható hogy megbízható?

(#9066) Writz válasza student (#9065) üzenetére


Writz
tag

FSP Zen tápokat tudom ajánlani, ha venti nélküli kell.
Bár eléggé megkérik az árát ezeknek a tápoknak. :)

Passzívan aktív passzív forumózó vagyok...

(#9067) kicsibigyo


kicsibigyo
csendes tag

Sziasztok!
Van egy CTG-500-80p tápom ami kikapcsol és kihúzott állapotban is órákig 0,37V-ot tart 12V ágon. Ez okés? Az USB-s hangfal pukkadozik. Ráteszem az elemtesztert 9V-on és 50 mA-t mutat. 40-el tesztel szóval van benne, de miért jön át ennyi? Ez normális?

Tisztelettel, István

(#9068) Algol válasza kicsibigyo (#9067) üzenetére


Algol
senior tag

"Van egy CTG-500-80p tápom ami kikapcsol és kihúzott állapotban is órákig 0,37V-ot tart 12V ágon. Ez okés?"

0,37 V feszültség mellett a szilícium alapú félvezetők p-n átmenetei zárva maradnak. A tápban a 12 V-os ág végén 1500 - 2000 µF-os elektrolit kondenzátor van. Ha nincs vele párhuzamosan ellenállás kapcsolva, akkor nincs ami kisüsse a maradékfeszültségét.

Egyébként is, ha egy ekkora elektrolit kondenzátort egy ellenállással 0 V-ig kisütsz majd leveszed róla az ellenállást, vársz pár percet, majd újra feszültséget mérsz a kondenzátoron, meglepetésre nullánál nagyobb feszültséget fogsz mérni. Erre a jelenségre az elektrolitban lezajló folyamatok adnak magyarázatot.

"Az USB-s hangfal"-ra vonatkozó írásodat nem értem, fogalmazhatnál kicsit világosabban!

Üdv: Algol

(#9069) kicsibigyo válasza Algol (#9068) üzenetére


kicsibigyo
csendes tag

Hát a tápot USB-ről kapja. És kikapcsolásnál nem de áramtalanitásanál pukkan egyet. mint mikor ki be kapcsolod a hangfalakat/erősítőket.
Tehát akkor viszonylag nem gáz, hogy marad egy kis feszültség néha? Valamikor lemegy 0-ra, de valamikor órák után sem.

Tisztelettel, István

(#9070) Algol válasza kicsibigyo (#9069) üzenetére


Algol
senior tag

Az USB 5 V-os feszültséget használ, nincs dolga a 12 V-os ágakon levő feszültségekkel.

A gépen levő USB foglalatok a BIOS, vagy az alaplapi jumper-ek beállításaitól függően a készenléti 5 V-os feszültséget kapják, tehát ezekben a gép leállítása után is megmarad az 5 V-os tápfeszültség, hisz a készenléti tápegység ekkor is működik. Csak a tápegység áramtalanításakor szűnik meg itt a feszültség, ekkor pukkannak a hangfalak.

Üdv: Algol

(#9071) kicsibigyo válasza Algol (#9070) üzenetére


kicsibigyo
csendes tag

De többször csinálja leállítás után. 3-4 alkalommal. Arra lettem volna kiváncsi, hogy akkor összefügg-e, de nem. Köszönöm a szakszerü válaszokat! :)

Tisztelettel, István

(#9072) tornas válasza Algol (#9068) üzenetére


tornas
őstag

"Ha nincs vele párhuzamosan ellenállás kapcsolva, akkor nincs ami kisüsse a maradékfeszültségét."

Kiegészítés: :)
Ezeket hívják előterhelő ellenállásnak, aminek pusztán csak annyi az elsődleges dolga, hogy a táp beinduljon (A PWM kör érzékelje, hogy a kondikból valamennyi kisütőáram indul meg az ellenállás felé és ebből kifolyólag a primer tranyókat "alacsony frekivel" kapcsolgatni tudja és mielőbb feltölteni a kondikat) pl. a üresjáratban is.
Nem fontos szempont, hogy azok a 10-16 V-os kondik mielőbb kisüljenek, lévén hogy nem ütnek akkorát, mint egy primer puffer.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9073) Algol válasza tornas (#9072) üzenetére


Algol
senior tag

" "alacsony frekivel" "

Manapság inkább fix frekvencián kapcsolgatnak, a kitöltési tényezőt változtatják. :)

Üdv: Algol

(#9074) tornas válasza Algol (#9073) üzenetére


tornas
őstag

:R

Végül is a kitöltési tényezővel meg a tranyó "fix frekin vezetve, bekapcsolva" tartott idejét lehet befolyásolni.

Jól tudom?? :B

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9075) tornas válasza tornas (#9074) üzenetére


tornas
őstag

Ez röviden és elég egyszerűen leírja:[link]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9076) tornas válasza Algol (#9073) üzenetére


tornas
őstag

Viszont ha 100 %-os a kitöltési tényező és vegyünk egy tranyót, amit "kapcsolgatni" kell. Akkor hogyan valósul meg a "szaggatás"? Vagy emiatt nem használnak jelen esetben 100 %-os kitöltési tényezőt csak pl. 99 %-ot?

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9077) Algol válasza tornas (#9074) üzenetére


Algol
senior tag

Persze, persze!

Nem kötözködni akartam, csak vicceltem. :)

Elég régóta olvasom ezt a topikot, úgyhogy tudom, hogy ezekkel a dolgokkal tisztában vagy. Azon ugyan egyszer csodálkoztam, hogy nem tudtál a snubberelésről, de kérdezni, tanulni nem szégyen. Egyébként fogadni mernék rá, hogy senki más nem linkelt annyi szakirodalmat, mint te. :R

Üdv: Algol

(#9078) Algol válasza tornas (#9076) üzenetére


Algol
senior tag

Kapcsolóüzemű tápban a trafó primer tekercsére fix feszültséget kapcsolunk. Ennek hatására a tekercs árama lineárisan emelkedni kezd. Az áram maximális értékét a bekapcsolás ideje korlátozza. Ha 100%-os kitöltésű feszültséget kapcsolnánk rá, akkor az áramot csak a kapcsoló elem bekapcsolási ellenállása és a trafó tekercsének ohmos ellenállása korlátozná. Mivel ezeket nem ekkora áramra tervezték, ezért leégnének.

Üdv: Algol

(#9079) tornas válasza Algol (#9077) üzenetére


tornas
őstag

"Nem kötözködni akartam, csak vicceltem."

Szent a béke... :R

A tudásom apró pontokból áll és igyekszem azokat a pontokat annyira sűríteni, hogy azok végül egy vonalnak látszódjanak.

Ami pedig a szakirodalmat illeti, igyekszem. :)

A legjobb talán az lenne, ha a képek mellett pdf-eket is fellehetne tölteni közvetlenül a PH!-ra! A linkekkel csak az a bajom, hogy azok idővel "elévülnek" és eltűnnek.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9080) tornas


tornas
őstag

Egy kis érdekesség...Szétszedtem project :DDD

Néhány tápos cikk erről a linkről:
[link]
[link]
[link]
[link]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9081) Livius


Livius
őstag

Hello!
VGA újjításban vagyok egy régi AGP-s foglalatú gépben. A kinézett VGA az egy Ati radeon HD 4650. Az lenne az első kérdésem, hogy egy FSP FSP350-60APN táp elég-e neki? A táp az új, nincs féléves még.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#9082) westlake


westlake
félisten

A hozzáértőktől kérdezem, hogy: mi a véleményetek erről a PSU-ról?

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#9083) MMIX válasza westlake (#9082) üzenetére


MMIX
addikt

Jó tápok, de bizonyos időben gyártott példányok vissza lettek, hívva.
Te mikori gyártmányút néztél ki magadnak? Ha vissza hívott példányt kapsz, akkor nem jársz jól vele.

Ha jól rémlik ezek Super Flower Leadex-ek, nem írtak róluk rosszat a tesztekben.

[ Szerkesztve ]

(#9084) tornas válasza Livius (#9081) üzenetére


tornas
őstag

Elég lesz...

De ez nem a tápajánlós topik... :N

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9085) westlake válasza MMIX (#9083) üzenetére


westlake
félisten

Értem. Tudom, hogy egy ideje az EVGA egyet jelent a miőségi cuccokkal, de nem értem, hogy kerülhet egy ilyen kategóriás 1300 wattos PSU 220$-ba.
Nekem nettó 40k-t mondott rá valaki (nem tudom az hogy jött ki neki), gyorsan rendeltem is három darabot.

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#9086) Algol válasza Livius (#9081) üzenetére


Algol
senior tag

Kérdésed nem ide való.

Elég. A HD 4650 TDP-je csak 55 watt.

Üdv: Algol

(#9087) Livius válasza Algol (#9086) üzenetére


Livius
őstag

Melyik lenne az a topik, ahol ezzel foglalkoznak?

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#9088) tornas válasza Livius (#9087) üzenetére


tornas
őstag

Pl. ez...[link]

Kéretik használni a keresőt és nem pedig OFF-olni, OFF-oltatni és szemetelni! Thanks... :R

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9089) tornas


tornas
őstag

PWM-ről cikkek angol nyelven:

Digital Pulse-Width Modulation Control in Power Electronic Circuits: Theory and Applications
PWM - Basic
Microchip - Power Supply PWM

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9090) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!
Nem tudom itt-e a helye, de... :)
Alsótápos ház, mATX deszka, egy VGA kártya. Elvileg a táp kintről szívna luftot, de az a porszűrő egy vicc, gondoltam szíjja csak a bentit, az tisztább és hangot is elnyeli a ház -ami van esetleg. Tehát ventivel felfelé, VGA-ra "néző" beállításról mi a vélemény? :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#9091) Algol válasza ViZion (#9090) üzenetére


Algol
senior tag

Ha a tápod felsőtápos házban lenne, akkor melegebb levegőt szívna be, mint most, mégis működne. Most alul a házból hidegebb levegőt kap, tehát jobb a hűtése, jobban érzi magát.

Más kérdés, hogy ez az elhelyezés csökkenti a VGA-ra és a processzorhűtőre jutó légáramlatot. Ha azok hőmérséklete terheléses teszt esetén az elfogadható határon belül marad, akkor semmi probléma.

Üdv: Algol

(#9092) ViZion válasza Algol (#9091) üzenetére


ViZion
félisten

Köszi!
Procim vízhűtéses, 2 venti tolja be a levegőt, gondolom a VGA-nak is elég. A por rosszabb, mint bármi, egyszerűen örök harc... :((

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#9093) atti_2010


atti_2010
nagyúr

Hali tapguruk!
Egy Ms-Tech tapban random elszall a PFC MOSFET meg terheles nelkul is, nem melegszik tulzottan 60-70 fok terhelve de egy ido utan teljesen zarlatossa valik, ha valaki talallkozott ilyen problemaval jol jonne egy kis segitseg nem akarok tul sok idot raszanni. Elore is koszi.

1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

(#9095) atti_2010 válasza #68686080 (#9094) üzenetére


atti_2010
nagyúr

En is gondoltam ra de most fektettem be egy R9 VGA -ba es egy eleg draga alaplapba igy egyszeruen le van amortizalva az IT kassza, 2 honapot kellene kibirnia.

[ Szerkesztve ]

1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

(#9096) tornas válasza atti_2010 (#9095) üzenetére


tornas
őstag

Inkább ne használd addig a gépet! :)

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#9097) ViZion válasza atti_2010 (#9095) üzenetére


ViZion
félisten

Lol... ugye nem haragszol, ha ezt nevetségesnek tartom?
Magam pl. elhalasztottam a procicserét, mert a -bár hibátlan- FSP SAGA II 500 már 3 éves, 2 ágas 12 V-al, így inkább lett egy új, single rail táp. Ha nem félted azt a drága mobo-t és VGA-t, akkor csak bátran! Gari az él, mire onnan visszajönnek, pont lesz is $$ új tápra... ;]
Inkább vegyél apróról egy jó FSP-t, ne kísérletezz ezzel. Ha a közelben jársz, átmenetileg odaadom az FSP-t akár, nem viccelek, tápon ne spórolj, van egy határ ami alá nem szabad adni, hiszen több százezer forintra vigyáz (szó szerint, mert nálunk 245 V fesz az "alap", de sokszor több... viszont szerintük ez normális, megírták, kész.)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#9098) atti_2010 válasza tornas (#9096) üzenetére


atti_2010
nagyúr

Az uj VGA egy FSP tapon van ez egy regi gepben van amiert nem kar csak az a gond hogy sokan vagyunk 1gepre.

1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

(#9099) szkgyor


szkgyor
csendes tag

Sziasztok!

Napokban váltottam konfigot. Az összeszerelésénél sajnos figyelmetlen voltam és elkövettem azt az bődületes hibát, hogy a CPU-t tápláló 8 pin-es csatolóba a VGA tápcsatolóját dugtam :W . Nyilván nem indult, utána konstatáltam, hogy a fázis/föld pont fordított kiosztású a két csati esetében, noha bele illik...
Következő történt, sercent egyet a táp, kissé enyhe égett szag... persze azonnal le húztam az aljzatról, heves szívdobogás közepette... Majd pedig kipróbáltam a tápot egy másik (idősebb) konfigon, 1-2 órát ment, igyekeztem hajtani a konfig prociját (Intel C2D E4500) és egyéb hardvereit, a táp nem produkált hibákat halk volt továbbra is és nem melegedett.
Ezt követően, gyanakvóan de visszatettem az új konfigba és kicsit hajtottam azt is, egyelőre látszólag hibamentesen.

A kérdésem az lenne, hogy szerintetek van rá akárcsak minimális esély is, hogy érte valami komolyabb baj a tápom (Chieftec CTG-550-80P) ami esetleg egyelőre még rejtett és később kibukik, illetve instabil működést eredményez, vagy adjak hálát hogy csak ennyi történt bénázásomból kifolyólag? Cseréljem? Kissé paranoiássá tett a dolog, mivel egy elég combos konfigot hajt(ana) a táp, és véletlenül sem szeretném, hogy egy esetleges eldurranással magával vigye a többi eszközt is.

Nagyon megköszönöm ha válaszoltok!

Üdvözlettel:
Gyuri

Üdv: Gy.

(#9100) westlake válasza szkgyor (#9099) üzenetére


westlake
félisten

A két csatlakozó fizikálisan nem kompatibilis. Hogy tudtad beledugni a PCI-E tápcsatlakozót az ATX12-be??

[ Szerkesztve ]

Play nice!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.