Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71401) Rowon


Rowon
veterán

Sziasztok,

Szakmai szemmel mi a véleményetek egy 11 éves bontott Hitachi Ultrastar HDD-ről? 1 terás, használtként vettem pár ezer forintért. Indulásnál karattyol, de utána kb. kussba van. HD Sentinel szerint 100/100 hibás szektor nélkül. Összes-indulás leállást most meg nem mondom, de nem kevés. Azt írta rá, hogy 100-nál kevesebb nap van hátra neki, ami mennyire megbízható adat?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71402) Rowon válasza Jahno (#71400) üzenetére


Rowon
veterán

:DDD :DDD :DDD Deh...

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71403) Orgi válasza csita (#71382) üzenetére


Orgi
őstag

Én jó szívvel tudom ajánlani a WD Red konkurenciáját, teljes megelégedéssel használom ilyen célra a Seagate Ironwolf 4 TB-ot, de a Purple konkurenciájaként egy Seagate Skyhawkot is (bár ezzel ugyanaz lesz a problémád, mint a Purple-vel, széria csekkolásával simán elkerülhető az SMR verzió belőle). Én a parkolgatással nem foglalkoznék, ez csak itt ezen a fórumon van ilyen ősbűnnek beállítva, ha tényleg gond lenne a gyártó szerint, nyilván nem gyártana parkolgatós 3-5 év garis vinyókat...

(#71404) Jahno válasza Rowon (#71401) üzenetére


Jahno
őstag

Vagy megdöglik vagy nem, használni kell, mentés legyen. Bőven vannak 10 év feletti hibátlan HDDim, nincs benne ráció, hogy mi mikor döglik meg. Haversrác pld. most erősen magyarázza hogy a notebook és hordozható HDDk szarok, könnyen döglenek. Hááát, nekem az utazós pakkom folyton változik, most van benne vagy 12 darab vincsi és egész jól állnak. Tavaly pld. elúszott kólában és napok múlva vettem észre, na mondom végre most kinyúvadnak és van okom kidobni. Nem nyúvadtak ki. Most feltornyoztam mindent, leraktam a földre míg valamit babráltam és azzal a lendülettel szépen bakancsban fel is rúgtam, az sem érdekelte, áááá :-D Hordom nyaralni is, mert ha esténként ráérek ott válogatok, vagy ott ráér a laptop ide-oda tömörítgetni, 200 gigákat imagelni, teszt rendszert építeni egyikről a másikra...

(#71405) Rowon válasza Jahno (#71404) üzenetére


Rowon
veterán

Ezaz, hogy az az egyik mentés HDD-m, de viszonylag ritkán megy. :DD Néha beindítom, mikor rá akarok másolni pár dolgot, aztán helló.

De van egy kukázott 2005-ös WD Caviarom is, ami 100/100-as. Még most is használnám, ha nem rázná szét az egész házat. Folyamatosan megy, megállás nélkül, gondolom valami szerver HDD lehetett, vagy nem tudom.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71406) ricsip válasza csita (#71398) üzenetére


ricsip
addikt

A Purple olyan firmware-t kapott, amivel videós rögzítőkben tud működni olyan SATA üzemmódban hogy nem kell hibakezeléssel foglalkoznia, cserébe nem akad meg a rögzítés ha 1 hibás szektorra téved. De ehhez a videós rögzítőkben van speciális ATA streaming üzemmód. A sima PC-k nem ilyen ATA üzemmódban működnek, ott a Purple kutyaközönséges hagyományos hibajavíítós és helyreállítós módon kezeli a rögzített adatokat.

-

(#71407) tibaimp válasza csita (#71398) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Semmi baj nincs a Purple-val normál használatban sem, de ha WD Red Plus-t szeretnél, az is jó! Nem hangosak azok sem, bár pont olyan tapasztalat itt nincs, mint amit kérdeztél, de vannak ezek: [link] , [link]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71408) fo_di


fo_di
őstag

sziasztok, tudtok valami helyről, ahonnan black friday alkalmából akciósan lehetne venni 6-10TB körüli normális, új hard diszkeket? lehet sas vagy sata is (adattárolás a cél, nasban, zfs poolban)

(#71409) Piftuka válasza tibaimp (#71407) üzenetére


Piftuka
veterán

Az ALZA oldalán a WD42PURZ (WD Purple 4TB) merevlemez sebessége hibásan lett feltüntetve?

Ők 5.400 fordulat/perc sebességet írnak, de az Árukereső oldala szerint ez egy 7.200-as HDD.

A Western-Digital oldalán a termék adatlapja, és a letölthető technikai specifikáció dokumentum nem tesz említést erről az értékről.

Melyik a helyes adat? :F

"Aquila non captat muscas."

(#71410) Lauda válasza Piftuka (#71409) üzenetére


Lauda
félisten

A sebességükből azért könnyen kiolvasható, hogy nem lehet 7200 rpm. :) A purple pro-k 7200-as fordulatúak, a többi 5xxx (azért írtam így, mert volt már ezekből is 5400, 5640rpm, most már kb csak a wd-nél tudják mennyit forognak).

(#71411) tibaimp válasza Piftuka (#71409) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Úgy van, ahogy Lauda kolléga írja. A sima Purple, ha jól emlékszem 8TB alatt, 5400-as a Pro-k 7200-asok.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71412) Piftuka


Piftuka
veterán

Köszi szépen az info-! :R

Akkor az Árukereső ezt nagyon elrontotta...

"Aquila non captat muscas."

(#71413) tibaimp válasza Piftuka (#71412) üzenetére


tibaimp
nagyúr

A nagykerben konkrétan így szerepeltek:

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71414) Dr. Akula válasza fo_di (#71408) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Akciósan? Magyarországon az "akció" azt jelenti hogy előtte 1 héttel felemelik az árát, és ahhoz képest a normál ár lenne az akciós.

(#71415) gaben22


gaben22
senior tag

Ezt gondolom ti is visszaküldenétek, ugye? Seagate Exos X20 20TB így érkezett. Bluechip nagyon becsomagolta (kb. 20 réteg bubble wrap + egyebek) így kizárt, hogy házhozszállítás során kapta volna ezt, de nekem ez határozottan ütésnek tűnik.

Már csak azért is furcsa, mert ezeket a számokat hozta:

~28 GiB fájl átmásolása SSD-ről: 218,498809814 MiB/s
~27 GiB fájl átmásolása SSD-ről: 237,301185952 MiB/s

Első az aggasztó, de második már ok. Hasonlításképp itt a HC560-om ugyanazon fájl másolásakor.

BTW van itt valaki, akinek van WD HC560 20TB? Ha igen, megtenné, hogy kikapcsolt állapotban kezébe markolja és átfordítja fejjel lefele majd vissza? Valami mozog/kattog az enyémben ilyenkor :). Mint amikor egy kis rugó csúszik fel/le valamin és "koppan" a végén.

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#71416) Rowon


Rowon
veterán

Hali,

SMART értékek kiolvasásához ért valaki? Linuxon csináltam, itt a kép: [link] A HD Sentinel oldalán úgy írták, hogy az érték (value) oszlopnak nagyobb vagy egyenlőnek kell lennie a küszöbszint (threshold) oszloppal.

Most akkor ez a merevlemez a végét járja?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71417) Lauda válasza gaben22 (#71415) üzenetére


Lauda
félisten

Igen. Be sem üzemeltem volna.

(#71418) tibaimp válasza gaben22 (#71415) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Igen, vissza kellene küldeni. Ezzel csak egy gond lesz, de ne legyen, a kis ill. nagykerek egyből a külsérelmi nyomokat keresik, mert ezzel tudják ráfogni a felhasználóra/vásárlóra a hibát, így garancia vesztést is :W !

Remélem nem lesz gond!

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71419) gaben22 válasza Lauda (#71417) üzenetére


gaben22
senior tag

Ja, lehet hülye ötlet volt tőlem csak most valahogy kicsit szerencsétlen időszakom van és több rendelésemmel is gond van, holott eddig kb. soha nem volt rendeléseimmel semmi baj (igaz mostanában kicsit sok csomagom van mindig úton), nem akartam elhinni ezzel is foglalkoznom kell... Kérek egy cserét tőlük akkor.

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#71420) MasterDeeJay válasza gaben22 (#71415) üzenetére

Ilyen kategóriájú és árú eszköznél igen, visszaküldeném én is.
Maga a meghajtó amúgy offline állapotban (parkolópályán) elég sok mindent elvisel. Érdemes lenni a többi smart értéket nézni mert ha sérült valami akkor nőnek majd egyéb értékek is.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#71421) gaben22 válasza Rowon (#71416) üzenetére


gaben22
senior tag

Hello, Type oszloppal ne foglalkozz (ha esetleg az zavarna). SMART-on én annyit látok, hogy jó sokat ment már, de a fontos sorok mind jó értéket mutatnak. Fontos adatokat ne tarts rajta (meg persze azt amúgy is minimum duplikáljuk), de nem úgy tűnik, hogy meg akarna halni egyhamar. A te HDD-d pl. alig volt ki/bekapcsolgatva, ami HDD-nél nagyon előnyös, jó sokat ment szegény már, de ennek ellenére úgy tűnik jól bírja még.

A fontos oszlopok:
- Raw_Read_Error_Rate
- Reallocated_Sector_Ct
- Seek_Error_Rate
- Power_On_Hours
- Load_Cycle_Count
...
+ "No Errors Logged"

Itt az én "daily driver" 1 éves WD 18TB-s HDD-m hasonlításképp (nem tartok rajta fontos adatot) :
https://pastebin.com/WSUiZKYd

@MasterDeeJay
Köszi a választ, SMART adatokat megnéztem, azok rendben voltak (igaz Seagate kicsit hülyén tárolja a SMART adatait, letöltöttem a saját Linux tooljukat, de inkább kicseréltetem akármit is mond majd a cucc).

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#71422) ricsip válasza gaben22 (#71421) üzenetére


ricsip
addikt

igaz Seagate kicsit hülyén tárolja a SMART adatait, letöltöttem a saját Linux tooljukat, de inkább kicseréltetem akármit is mond majd a cucc

Ezt kifejtenéd? Exos x18 18TB-om van, Hard disk sentinel kiolvas mindent, nem kellett hozzá seagate-s linuxos tool.

[ Szerkesztve ]

-

(#71423) gaben22 válasza ricsip (#71422) üzenetére


gaben22
senior tag

Itt találsz infót, nekem is át kellett kézzel számolni az adatot 48 bitről + csak a most significant biteket figyelembe venni és úgy már 0 jött ki raw_read_error_rate-re (amúgy egy jó nagy számot mutatott smartmontool). Hard Disk Sentinelt nem ismerem. Seagate is azt ajánlja, hogy a saját cuccukkal olvassa ki az ember a SMART adatot (van nekik Windowsos is csak nekem nincs Windows-om ezért hivatkoztam Linuxra).

"For Seagate disks (and possibly some old ones from WD too) the Seek_Error_Rate and Raw_Read_Error_Rate are 48 bit numbers, where the most significant 16 bits are an error count, and the low 32 bits are a number of operations."

Főleg emiatt hivatkoztam a Seagate saját tooljára:
"The SMART values that might be read out by third-party SMART software are not based on how the values may be used within the Seagate hard drives. Seagate does not provide support for software programs that claim to read individual SMART attributes and thresholds."

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#71424) Rowon válasza gaben22 (#71421) üzenetére


Rowon
veterán

Köszi!

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71425) ricsip válasza gaben22 (#71423) üzenetére


ricsip
addikt

Na ez hasznos, mert én is csak azt láttam első naptól kezdve hogy a raw read error rate, és a seek error rate valami elbaszott nagy RAW értékek ugrálnak ott. Az internet trehány népe elintézte annyival, hogy ez ilyen, nem kell vele foglalkozni.

Ez az infó (link) egy-az-egyben mehetne az összefoglalóba, kb. sokkal hasznosabb mint ez elmúlt 10 ezer hozzászólás összesen.

[ Szerkesztve ]

-

(#71426) Intruder A 6


Intruder A 6
aktív tag

Sziasztok!

Szeretnék venni egy nagyobb merevlemezt, Sorozatok,4k filmek tárolására/lejátszására lenne használva, illetve Torrentre.

ezeket néztem ami beleférnek az árba:

Western Digital HGST Ultrastar He12 12TB 7200rpm
Seagate Exos X16 Enterprise 14TB SATA3
Western Digital WD Red Plus 3.5 10TB
Western Digital DC HC330 3.5 10TB
Western Digital WD Gold 3.5 10TB
Seagate IronWolf 3.5 12TB
Western Digital WD Red Plus 3.5 12TB

(#71427) tibaimp válasza Intruder A 6 (#71426) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ezek mind ajánlott HDD-k, simán veheted, amelyik olcsóbb, illetve amire megadják az 5 év gar-t, ilyen lenne alapból a WD Ultrastar/Gold ill. az Exos.

A WD Red plus kifejezetten halk, ha ez szempont: [link] , [link]
A WD Gold kifejezetten hangos HDD, saját tapasztalat!

Esetleg, ha megnézed, ajánlom még a Toshiba MGxx szériát, olcsóbb, 5 év gar, ez is Enterprise HDD nagy írástűréssel, és halkabb is: [link]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71428) Intruder A 6 válasza tibaimp (#71427) üzenetére


Intruder A 6
aktív tag

Igen, ez is elég jó árban van!
Köszönöm :R

(#71429) Rowon válasza tibaimp (#71427) üzenetére


Rowon
veterán

Hali,

Írtad korábbi kommentben, hogy van az új Ultrastar szériából is egy 8 terásod (talán)? Mik ezzel a tapasztalataid? Gondolom néha karattyol, de elvileg nem lehet olyan vészes. YouTube-on láttam zajteszt videót és tényleg nem volt annyira durva.

Ez mellett meg ha lehet hinni a legendáknak, akkor agyonüthetetlenek.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71430) tibaimp válasza Rowon (#71429) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Igen, van egy 8TB-s WD Ultra-m. Annyi, hogy parkol(t), de HDS-el kikapcsolható, amikor a HDS fut a Win10-en. Nem hangos, gyors mint a fene HDD mércével persze. Azt, hogy mennyire bírja, majd elválik 5 év múlva ;) .

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71431) tibaimp válasza Rowon (#71429) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Közben lejárt a szerkesztési idő.

Gyorsan futtattam egy tesztet, ezt tudja 96% telítettség mellett, ami szerintem nem rossz, sőt:

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71432) Rowon válasza tibaimp (#71431) üzenetére


Rowon
veterán

Ez gyorsabb, mint az egyik Micron SSD-m lol. Nem semmi.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71433) tibaimp válasza Rowon (#71432) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Az se mai darab akkor!
De az SSD-k nagy előnye egy HDD-hez képest, a random seek, nem feltétlen a "sima" olvasás/írás.

Egy baj van az WD Ultrastar szériával, hogy eléggé drága.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71434) Rowon válasza tibaimp (#71433) üzenetére


Rowon
veterán

Kíváncsiságból lefuttattam a KDiskMarkot, hát sokat nem hazudtam. :D

Szerk.: na ja, drága, de valószínűleg ez a megbízhatóság ára. A régi Hitachi által gyártott Ultrastarról elég sok jót hallottam, nem tudom, hogy mennyiben vette át a WD azt az irányvonalat, amit a japánok képviseltek.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71435) gaben22 válasza Rowon (#71434) üzenetére


gaben22
senior tag

Valószínűleg sokban, WD nagyon régen (1 GBs kapacitások kora) jó névnek számított úgy emlékszem (gyerekkori emlék :D, otthon még van is egy WD Caviar 1.7 GB-m valahol) , de több olyan commentet is láttam már, hogy WD azért került fel (ismét?) csúcsra megbízhatóság tekintetében, mert megvette a HGST IP-t. Én ezt mondjuk sem megerősíteni sem cáfolni nem tudom, de az tény, hogy HGST top player volt azelőtt.

BTW, WD a 20-22 TB (HC560, HC570) lemezeknél egy úgynevezett OptiNAND akármit vezetett be, ami egy flash storage (manual alapján 64GB), de kihagsúlyozzák a data sheetben ez nem hybrid drive, hanem metaadatokat tárolnak rajta, emiatt viszont manuálban találtam egy memóriacímet, ami ennek NAND chipnek a health adatát tárolja, tudniilik mint minden ilyen storage ez is "el tud fáradni" :D. Hogy ennek milyen következményei vannak full disk encryption (dm-crypt + LUKS) vonatkozásában azt nem tudom, pont most kérdeztem utána Linuxosok között hátha valaki tud erről valamit.

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#71436) Rowon válasza gaben22 (#71435) üzenetére


Rowon
veterán

22 tera, az kemény. Most nézegettem a régi gépekre írt Linuxokat, köztük a KolibriOS-t, aminek van floppy lemez méretű indítója (1,5 mega). :D Kicsit elszaladtak a méretek az informatikában.

Én tényleg csak erősen gondolkodok egy pár terás Ultrastaron, 10+ mérettel már nem tudnék mit kezdeni. Leginkább családfakutatással kapcsolatos adatokat gyűjtögetek, anyakönyvi kivonatokat, régi családi fényképeket, ilyesmi, nekem ezek aranyat érő adatok. Ezért is agyalok valami bunkerszerű HDD-n, ami megőrizne mindent. Persze van külső HDD-n is mentésem, nem mindent egy lapra teszek fel (hülye is lennék).

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71437) tibaimp válasza Rowon (#71436) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ha jól látom ez egy 60GB-os SSD, akkor jól gondolom, hogy nem mai darab? (viszont ha megnézed a random részt, 1 nagyságrenddel nagyobb, mint a HDD és ez is az egyik nagy előnye az SSD-nek).

Ha ilyenbe gondolkozol, és mint írod, komoly cuccok, fontosak, én ajánlom az Ultrastar-t. A WD Gold is jó, sőt, de nagyon hangos. Illetve ott vannak a konkurencia Enterprise HDD-i, mint az EXOS és az MGxx széria, ezek olcsóbbak jóval.
Én annó azért vettem ezt, mert jó áron jutottam hozzá. De mivel igen csak tele van már, így én is gondolkozok valami nagyobban.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71438) Rowon válasza tibaimp (#71437) üzenetére


Rowon
veterán

128-as, csak a KDiskMark a /home partíción futott, ami 60 gigás. :)

Szerk.: köszi, akkor szerintem csak vadászok Én is egy Ultrát valahonnan.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71439) Jahno válasza Rowon (#71436) üzenetére


Jahno
őstag

Videójátékos retró cuccok, sok ISO image, miazmás:

(#71440) Rowon válasza Jahno (#71439) üzenetére


Rowon
veterán

2,5 tera 670k+ fájl? Az szép. :D Most egyébként Én is elkezdtem gyűjtögetni a Linux ISO-kat. Járok kemény 32 gigánál, bele kéne húznom. :DDD

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71441) Jahno válasza Rowon (#71440) üzenetére


Jahno
őstag

És ez könyvtáranként változó, vannak 1-2 gigás fileok, de amikor csak kicsi rom és konfigfile, akkor ilyen az arány:

Van vele még meló....

(#71442) Rowon válasza Jahno (#71441) üzenetére


Rowon
veterán

Most tűnt fel, hogy kicsit más a Windows ablakok kinézete. Ez mikori verzió? Csak nem XP?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71443) tibaimp válasza Rowon (#71440) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Miért jó Linux ISO-kat gyűjteni?

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71444) Rowon válasza tibaimp (#71443) üzenetére


Rowon
veterán

Van itthon pár öreg gépem és laptopom, néha azokon próbálgatom ki őket. Nem tudom, ez ilyen gyűjtögetési mánia nálam, látnád a céges gépemen a személyes könyvtáramat, ott is több évvel ezelőtti adatokat összegyűjtögettem. :DDD Szerintem könyvtárosnak kellett volna lennem. Még a Windowsos programoknak, amiket használtam, azoknak is letöltöttem meg elrakosgattam a telepítőit.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71445) Jahno válasza tibaimp (#71443) üzenetére


Jahno
őstag

Én is leszedem helybe amikor valamit találok és "majd" lesz mit kipróbálni, nem akkor kell semmi sávszéllel ezer helyről bogarászni, mikor ingerenciám támad rá. Esetleg mikor valami csoportban ajánlanak, akkor félre is teszem a telepítőkészletet. Aztán ugyanaz, úgysem lesz jó semmire de főleg nem értek hozzá :-D

(#71446) tibaimp válasza Rowon (#71444) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Rowon, Jahno: az komoly :C .
Mindenki gyűjt valamit, ez tuti, én például könyveket, meg Technic Lego-t, illetve a 8TB-os HDD-re FullHD/UHD filmeket.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#71447) Rowon válasza tibaimp (#71446) üzenetére


Rowon
veterán

FullHD film átlagban mekkora 1 db?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71448) gaben22 válasza Rowon (#71447) üzenetére


gaben22
senior tag

Attól függ milyen codec és bitrátával van megcsinálva. Mai modern HEVC codecek elég durván tudnak tömöríteni már (hozzá pedig ugye jár HW decode gyorsítás GPU-val is, mondtad Linuxot használsz, pl. Nvidia már Linuxra is szállítja a proprietary driverében a HW encode/decode-ot, open source-ban pedig a VA-API/VDPAU/AMF-n keresztül megy).

Pl. itt egy 2 órás x264 1080p 28214 kb/s bitrátával: 26340MB
Ez meg egy 2 órás x265 2160p 48154 kb/s bitrátával: 43518 MB

Kb. 1.6x csak a különbség dupla akkora bitráta és négyszer akkora felbontás között (ne felejtsük hogy a 1080p és a 2160p (true 4K) között nem 2x a szorzó, hanem négy).

Amazon/Netflix cuccok modern HEVC codekekkel alacsonyabb bitrátával mennek, ott nem ritka a 4K felbontás mellett a 10 GB körüli méret se.

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#71449) Rowon válasza gaben22 (#71448) üzenetére


Rowon
veterán

Magyarán 20-50 giga között átlag. :R

Hát, filmekhez tényleg kellhet a sok tera.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#71450) gaben22 válasza Rowon (#71449) üzenetére


gaben22
senior tag

Hát annyit helyesbítenék, hogy direkt egy nagyon magas bitrate videót hoztam 1080p-ben példának, hogy közelítsen a 4K példában megadott bitrate-hez, átlag inkább 12-14 GB szokott lenni 1080p-ben jó minőségben. Az újabb HEVC codecek nagyon durván tudnak tömöríteni, nyilván ehhez kell HW gyorsítás is, 10 évvel ezelőtt ekkora számítási kapacitás még nemigen volt elérhető otthon. Meg persze még a mérethez hozzájárul az audio is kisebb mértékben, 8/10 color bit depth (HDR10+)...

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.