Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1401) Szten Márs válasza Ndruu (#1400) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Itt érdemes nézelődni általában: [link] Sokszor lehet jó dolgokat találni :K

(#1402) Ndruu válasza Szten Márs (#1401) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Nézelődtem már az oldalon, sajnos nem túl nagy a választék. Tudom hogy cserélődni szokott a készlet... Jelenleg ezek közül csak a Tamron 70-210 jön be, de nem tudom mennyire éri meg a pénzét.

Elvileg lesz egy börze a Ferencvárosi Műv. Központban 13-án, de a honlapjukon nem láttam a kiírást. Mennyire népszerűek manapság az ilyen börzék, jár még egyáltalán valaki ilyenre?

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#1403) Stitch válasza Ndruu (#1402) üzenetére


Stitch
őstag

Börzékről a zindex' fórumon szoktak menni az infók. Legalábbis régebben ott lehetett olvasni róluk. Szerintem járnak rá, csak korán (7-8óra) kell kimenni.

(#1404) Ndruu válasza Stitch (#1403) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Igen, ott láttam az információt, aztán meg is néztem a honlapon (FMK), de egyelőre semmi nincs kiírva erről.

Harrrr!!!!

(#1405) Ndruu


Ndruu
MODERÁTOR

Jupiter 11A 135/4
Soosfoto-ban láttam, 4900-at megér?
Képek alapján tetszik a rajzolata, de valaki próbálta már?

Harrrr!!!!

(#1406) Szten Márs válasza Ndruu (#1405) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Adik kollegának van, ha jól emlékszem. Bár az 135/2,8 szerintem
135/2,8-as Chinonokat K bajonettesben is találhatsz mindenfelé. Pl.: opticamban rendszeresen van.

(#1407) Ndruu válasza Szten Márs (#1406) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Opticam, mindig elfelejtem a nevüket. :R

Igazából csak az M42 adaptert szeretném kipróbálni, aztán láttam ezt az "olcsó" kis obit, gondoltam rákérdezek.
Revuenon PK 2,8/135 6500 Ft - Ez sem lehet rossz, bár ez már K bajonettes, akkor nem volt értelme megvenni az adaptert. :DDD

Harrrr!!!!

(#1408) Szten Márs válasza Ndruu (#1407) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Emiatt ne tegyél le a K bajonettes obikról. Bár én az M42 adapter létjogosultságát K bajonettre sosem értettem, ezt be kell, hogy valljam. Az M42 maradhat azoknak, akiknek nem Pentaxuk van, mi viszont baromi jól el vagyunk látva natív K bajonettes csatlakozású manuális obikkal :K

(#1409) Ndruu válasza Szten Márs (#1408) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Eszemben sincs letenni róla, eddig remekül megvagyok ezzel a három obival (és ugye mind K bajonettes).
Az adaptert azért vettem, hátha sikerül valami régi, remek orosz darabot kifogni. Lehet inkább megvárom a tavaszt, aztán megint beszerzek valami újdonságot, télen nem szeretek kimászkálni (ritkán megyek ki a hidegbe fotózni).

Harrrr!!!!

(#1410) Zozzant válasza Ndruu (#1407) üzenetére


Zozzant
addikt

Nekem van PK bajonettes Hoya HMC 135/2.8 obim, de nemrég vettem egy MC Jupiter 137AM 135/3.5 M42 obit (rágerjedtem) tokkal vonóval kört formáló sok blendelamellával, csak még nem jött meg az adapterem, olyat vettem amin nincs rugó rá kell tekerni az obira és onnét olyan mint egy K bajonettes, max nem lesz végtelen, de egy portré obinál és a fotós szokásaimat ismerve ez nem érvágás.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1411) Ndruu válasza Zozzant (#1410) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Ha tényleg csak portréra használod, akkor tényleg "fölösleges" a végtelen fókusz, 1,5-15 méteres távolságon belül biztos lehet vele dolgozni.
Szten eddig (mióta megvan a gép) mindig rábeszélt a K bajonettes obikra, de egyiket sem bántam meg. Igaz, az M42-esek olcsóbbak, de eddig a K-sak is belefértek a költségvetésbe.

Harrrr!!!!

(#1412) Zozzant válasza Ndruu (#1411) üzenetére


Zozzant
addikt

Megvan az obi és az adapter:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1413) Stitch válasza Zozzant (#1412) üzenetére


Stitch
őstag

Penge. :K

Várjuk a képeket. :)

(#1414) Ndruu válasza Zozzant (#1412) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Nem lehet rossz.:)
Nekem egy sima 37A-t sikerült beszerezni, de érdembeli képet még nem volt időm vele lőni.
[link] [link]
Kép vele: [link]

Közben rájöttem arra is, hogy a fókuszvisszajelzés is bekapcsolható (nincs érintkezés az objektív és a váz között), így most már csak fényképezni kellene vele.

Harrrr!!!!

(#1415) Stitch válasza Ndruu (#1414) üzenetére


Stitch
őstag

Mi a különbség a 37A-s és a 137A-s között?

(#1416) Ndruu válasza Stitch (#1415) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

137A nem tudom honnan jött, de amit legutóbb linkelt Zozzant, az 37AM.
A 37AM a 37A javított változata, pár grammal könnyebb és Multi Coating bevonatot is kapott a lencséje.
A 137A talán csak egy elírás, semmi infót nem találtam róla.

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#1417) Stitch válasza Ndruu (#1416) üzenetére


Stitch
őstag

Ja, látom már, valóban 37AM van a képen. Eddig csak a piros MC felirat szúrt szemet a képen. :)

(#1418) Zozzant


Zozzant
addikt

No szóval, volt alkalmam kipróbálni, szerintem ilyen amikor a ruszkik berúgják a büntetőt :D Kemény, éles, színnel telített képeket gyárt szép háttérelmosással. Van egy tamron kép is, az egy barna leveles.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1419) Szten Márs válasza Zozzant (#1418) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mit ne mondjak, nagyon ott van a szeren :C :R

(#1420) Zozzant válasza Stitch (#1415) üzenetére


Zozzant
addikt

Azt elírtam tényleg, 37A.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1421) Ndruu válasza Zozzant (#1418) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

A kis kamionos kép is nagyon jó lett. :)
Vajon mekkora lehet a legnagyobb nagyítása az objektívnek? Erről sehol nem találtam adatot.

Harrrr!!!!

(#1422) Szten Márs válasza Ndruu (#1421) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Meg kell nézni, hogy hány cm a közelpontja, ezt ugye megnézhetjük a fókuszgyűrűn, azt meg tudjuk, hogy hány mm a gyújtótávolsága, ebből a kettőből meg ki lehet számítani a nagyítását :K

(#1423) Ndruu válasza Szten Márs (#1422) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

1,2 m a közelpont, de kicsit túl lehet csavarni, szóval legyen 1,15 m. 135 mm a gyújtóvátolság.
Ha ezzel számolok, az nem jó, mert ez egy lencsére vonatkozik, az objektívben meg nem egy lencse van.
Ha ezzel, akkor meg nem tudom a di értékét.

Harrrr!!!!

(#1424) Szten Márs válasza Ndruu (#1423) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Egyikkel sem. Kiszámolod a 135mm-es objektív látószögét 36x24mm-re (mivel a nagyítás számértéke független a használt formátumtól). Számolhatsz átlós látószöggel is, de bőven elég ha a függőleges, vagy vízszintes látószöget számolod ki. Ha megvan mondjuk a függőleges látószög, akkor megnézed, hogy 1,2 méter távolságból az objektív által az érzékelőre vetített téglalap függőleges élének hossza mekkora, ezt pedig összeveted a kisfilm függőleges élhosszával a 24mm-el. Ugyanezt el lehet végezni APS-C-re is, más számokkal számolsz közben, de az eredmény ugyanaz lesz. De ha vársz 10 percet, akkor befejezem a dolgomat, és kiszámolom én is szívesen.

(#1425) Szten Márs válasza Szten Márs (#1424) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Na nézzük részletesebben. Első lépés kiszámolni a látószöget. A felhasznált képlet - ha az optikai tengely vízszintes:
α = 2 arctg (h/2f), ahol α a függőleges látószög, h a szenzor függőleges élhossza, f pedig a fókusztávolság. Itt ugye h = 24mm f = 135mm, így α = 10,16 fok.

A következő lépés az, hogy megállapítsuk, 1,2m távolságról ez mekkora függőleges kiterjedést jelent. Képzeljünk el egy derékszögű háromszöget, aminek a felénk eső hegyesszöge α/2, egyik befogója a minimális tárgytávolságig tartó 1,2m, másik befogójának hossza az objektív által a szenzorra vetítet téglalap függőleges élhosszának fele - ez csücsül derékszögben az 1,2m-es befogó tőlünk távolabb eső végén. Meg kell állapítanunk ennek a téglalapnak a teljes függőleges élhosszát. Jelöljük ezt fantasztikus leleménnyel x-nek.
Az elmondottakból adódóan:
x = 2*1,2m*tg (α/2), azaz 213,3mm.

A nagyítás pedig a szenzor függőleges kiterjedésének és az objektív által a szenzorra vetített kép függőleges kiterjedésének a hányadosa, tehát h/x, ami 0,1125, ez pedig 1:8,9-es nagyítást jelent.

[ Szerkesztve ]

(#1426) Szten Márs válasza Szten Márs (#1425) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Persze, ahol élt írtam, oldalt akartam, tekintve, hogy síkidomokban gondolkoztunk, de mindegy, ez már ígymaradt. Úgy tűnik keveset aludtam :(

(#1427) Ndruu válasza Szten Márs (#1425) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Köszönöm! :R
Le kellett rajzolnom, de nagyjából megértettem.

Harrrr!!!!

(#1428) Szten Márs válasza Ndruu (#1427) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igazából baromi egyszerű, aki leérettségizett matekból, annak nem jelenthet gondot. Talán egy kiegészítéssel: az arctg a számológépen a tan-1 - a minusz egy felső indexben. Tehát az a függvény, aminek a segítségével egy megadott számértékből (amit egy szögből varázsolt nekünk a tangens függvény) következtetünk a szögre - a tangens függvény inverze. Ezt szokták lespórolni gimiben valami érthetetlen oknál fogva.

A többi csak elemi geometria/trigonometria, meg az, hogy elképzeljük, ahogy tőlünk (pontosabban a géptől) távolodva hogy nyílik a táj, amit az objektív láttat, és ennek a nyílásszöge a látószög. Nem foglalkozunk ennek mindenféle kiterjedésével, csak az egyikkel, én önkényesen a függőlegest választottam.

Így a gyújtótávolságból és a legkisebb tárgytávolságból bármilyen objektív nagyítása kiszámítható. Bár eddig lusta voltam bármelyik objektívemnél ezt számolgatni, úgyis látom, hogy mire képes, mit is tud makró/közelfényképezés terén, az, hogy ennek tudom a számértékét, nem változtat semmit a dolgokon.

[ Szerkesztve ]

(#1429) Ndruu válasza Szten Márs (#1428) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Arctg nálunk már középiskola 3-4. osztályban is szóba került, számolgattunk bőven ilyen trigonometrikus meg egyéb egyenleteket. 5-ös volt a matek érettségim (de minek..), bár azóta már sokat felejtettem (sajnos).

Harrrr!!!!

(#1430) Zozzant válasza Ndruu (#1421) üzenetére


Zozzant
addikt

Köszike! Azóta feltettem mégegyet, krém:) Nagyításáról én is csak itt a topicban találtam adatot :D

(#1419) Szten Márs : hát elhültem mikor egyébként megláttam a képek részletességét, alulról nyaldossa a 28-75 képét, és mennyivel kerül kevesebbe, persze azért az sokkal kényelmesebb minden téren, de pöcsölve igen jó játszó darab ez a jupiter.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1431) 1010


1010
őstag

nekem is van jupiter 37A
de sztem ez is multi coating,egy ido utan lehet elhagytak a jelzest
es 369g nem 410 mint valaki masnak szal,egy ido utan mar nem irtak ki ra
az evszamot kell megnezni az obin az elso ket szam az evszam
[link]

[ Szerkesztve ]

(#1432) Zozzant válasza 1010 (#1431) üzenetére


Zozzant
addikt

Enyém 93-as, mire is megyünk ezzel? Egy évszám után már csak mc-s gyártottak?

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1433) 1010 válasza Zozzant (#1432) üzenetére


1010
őstag

Nem sztem nem.
A masik a dolog amit sokan nem tudnak vagy nem erdekli oket,az objektiveket egyszerre tobb valtozatbn gyartottak.
A munkas osztaly reszere.
A kivalszott elvtarsaknak.Ezek minosege jobb volt,aprobb fizikai elteresek is voltak.
Kulfoldi valtozatok.Latin betuvel angol hasznalati utmutatoval.Minoseg szinten jobb.Az ar is tobb.
kgb, stazi speci valtozatok.

[ Szerkesztve ]

(#1434) Zozzant válasza 1010 (#1433) üzenetére


Zozzant
addikt

Sőt volt K bajonettes Jupiter is de arról sehol nem találtam semmit, csak hogy volt.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1435) 1010 válasza Zozzant (#1434) üzenetére


1010
őstag

tessek [link]

(#1436) macskajancsi válasza 1010 (#1435) üzenetére


macskajancsi
aktív tag

ez "csak" m42-es. ott van alul, hogy adapter is kell hozzá.
meg a leírásnál:
Lens Mount: M42x1

[ Szerkesztve ]

coito ergo sum...

(#1437) 1010 válasza macskajancsi (#1436) üzenetére


1010
őstag

Jo hat igy volt pentaxos sztem azert nem talani rola semmit
regen is voltak atalakitok.En ezt ismerem.

(#1438) Stitch válasza 1010 (#1431) üzenetére


Stitch
őstag

A linkelt kép alapján ez tényleg multi coating-esnek tűnik, szép színekben pompázik benne a tükröződés. :)

(#1439) Zozzant válasza 1010 (#1435) üzenetére


Zozzant
addikt

jobb oldalon a K-s én csak ennyit találtam róla

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1440) 1010 válasza Zozzant (#1439) üzenetére


1010
őstag

na most vagy szuro es napellenzo jart is hozza?
mert nekem csak napellenzo van es az objektiv kupak is mas picit.
Le is csereltem szuromenetbe kapszkodora,ez a raszorulos megoldas nekem nem jon be sehol.Ja es sarga a felirat nem feher.

[ Szerkesztve ]

(#1441) BEE válasza Zozzant (#1439) üzenetére


BEE
addikt

Szerintem a K-s verzió után nem érdemes áhítozni, mert gyengébb a képe.
A jupiter szép háttérmosását a rengeteg lamellás blende adja,
de ezt még beugrósra sem alakították át M42-n.
A K-s megoldásnál mindenképpen csökkenteniük kellett a lamellák számát,
mert a képen úgy néz ki, beugróblendés az obi.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1442) Latitude válasza tailor (#1047) üzenetére


Latitude
tag

Most látom csak hogy 400 hozzászólással ezelőtti hozzászóláshoz irtam kommentet :F . Asszem iszom egy kv-t...

[ Szerkesztve ]

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#1443) Zozzant válasza BEE (#1441) üzenetére


Zozzant
addikt

Nem áhítozok, említettem az infót, az enyém már így is PK bajonettes:) Rakom fel veszem le mint egy rendeset, tök jó az adater, ilyen:

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1444) BEE válasza Zozzant (#1443) üzenetére


BEE
addikt

De ezzel nincs végtelen, pedig ott is jól dolgozik az obi. :K

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1445) Zozzant válasza BEE (#1444) üzenetére


Zozzant
addikt

Feláldoztam a kényelem oltárán a végtelent, arra van pár másik:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1446) Latitude


Latitude
tag

Sziasztok!

Korábban olvastam egy cikket, arról, hogy ha manuális objektívet helyezünk a d-slr gépünkre, akkor az obi képalkotása (fókusztáv , látószög tekintetében) hogyan viselkedik. De az istennek sem találom. Légyszi segítsetek.

Köszi.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#1447) Latitude válasza Latitude (#1446) üzenetére


Latitude
tag

Ami miatt igazából keresem a cikket, azaz, hogy tegnap végre megérkezett a 4/3-OM adapterem. Volt kb 20 percem és gyors kipróbáltam a zuiko 50/1.8 obimat. Korábban Stitch kolléga írta, hogy ez az obi 4/3-ad rendszeren 100/1.8-at jelent. Keresőbe belenézve, és a kijelzőn kapott kép alapján nekem nem úgy tünt, hogy ez az obi egy fix százas lenne. (bár lehet, hogy tévedek és nem figyeltem meg alaposan a kapott eredményt). Feltettem egy tokina 28/2.8-at azzal is löttem gyors egy két képet, de az sem tűnt nekem 54 fix-nek. Szóval ezt nem értem pontosan. Ha esetleg segítenétek, azt megköszönném.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#1448) Stitch válasza Latitude (#1447) üzenetére


Stitch
őstag

Szia!

Pedig az 50/1,8-cal a látószögnek akkorának kell lennie, mint egy teljes képkockás gépen egy 100mm-es objektívnek. Az állításom, hogy 100/1,8-nak felel meg, csak részben igaz, a mélységélességet is figyelembe véve (a kisebb képérzékelő miatt), szűkebb az ekvivalens rekeszérték.

Szerk.: A 28/2,8 pedig egy 4/3-os gépen körülbelül az alapobjektíves (50mm) analóg gép látószögét adja.

Egy kicsit szájbarágós lett, bocs.

[ Szerkesztve ]

(#1449) Latitude válasza Stitch (#1448) üzenetére


Latitude
tag

Köszönöm a választ, cseppet sem szájbarágós (nekem) a stílus.

Ha gyakorlati oldalról közelítem meg a dolgot, akkor abban az esetbe, ha feldobom a vázra a 40-150-es alap obit, majd beaállítom a zoom gyűrűt 100-ra, csattintok. Ezt követően felteszem az 50/1.8-at az adapterrel. Majd evvel is készitek egy képet, és tegyük fel a két fotó ugyan arról a tárgyról, ugyan akkora tárgytávolsággal (álványról), beállításokkal stb készül. Akkor a két képnek képkivágás szempontjából teljesen meg kell egyeznie? Jól értelmezem a 2x-es szorzót. Bocsi, hogy ilyen láma vagyok...

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#1450) macskajancsi válasza Latitude (#1449) üzenetére


macskajancsi
aktív tag

nem.
a 2x-ezés az a gyakorlatban mutatja, hogy a fullframes gépekkel összevetve mekkora lesz a fókusztávolságod/látószöged.
ha a gépedre felraksz egy 50/1.8-ast, és egy 40-150-et, amit 50-re tekersz, akkor ugyanazt a látószöget kellene kapnod.
(valamint akkor is ekkorát, ha egy fullframes gépre tennél fel egy 100mm-est <- innen a 2x-ezés)
egyébként no para, mindenkinek el kell kezdeni valahol. :)

coito ergo sum...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.