Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#551) attilav


attilav
tag

A helios tényleg jó!
A Chinon 50/1.8 PK vki próbálta már ?
A 16mm zenit halszemnek is elég jó rajzolata van, a rekeszre már nem emlékszem, beltéri vakus kép volt.
Amin gondolkodom hogy a mostani meneteseket felváltom hasonló -vagy ha van, azonos- PK üvegekre. Elég macerás kiszedni az adaptert, azaz cserélgetni az AF meg a menetes obikat. A halszemnek van PK változata akár újonnan is, a heliosnak is van PK-s változata, de olyan ritka mint a fehér holló. Újonnan zenittel együtt adják kb 20-40 rugóért+áfa+vám, és ez már egy új 50mm változat, ami lehet akár rosszabb mint a régi. Tudtok vmi jó helios alternatívát ?

(#552) S Zsolt válasza attilav (#551) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Mi az a PK? :P

(#553) stpotty


stpotty
tag

Sziasztok!
az lenne a kérdés, hogy a linkelt objektív hogyan működik d70 vázon? mit kell kézzel állítani, mi az, ami nem fog menni?
[link]
előre is köszi a válaszokat.
p

(#554) g-adam


g-adam
csendes tag

Sziasztok!

A közeljövőben tervezem, hogy vásárlok egy Pentax K100d fényképezőgépet.
Van kettő M42-es menetű objektíem (Carl Zeiss Sonnar 135/F3.5, illetvel egy Helios 58/F2).

A kérdésem az lenne, hogy érdemes-e vennem M42-es átalakítót, vagy inkább felejtsem el a digitális vázhoz ezeket az obikat? (gondolok itt képminőségre, használhatóságra...)

Köszi előe is!

[ Szerkesztve ]

(#555) Stitch válasza S Zsolt (#550) üzenetére


Stitch
őstag

Hello!

Mutatnál pár fókuszhibás tesztképet a Jupiter135-el?

stpotty: ha minden igaz, nem fog vele működni a gép beépített fénymérője.

g-adam: az említett objektíveknél a képminőséggel valószínű nem lesz gond, ha jól tudom az a Sonnar 5,6-től jó képet ad, csak hajlamos a becsillanásra. A használhatóságról meg inkább neked kell elgondolkozni, mennyire használod/használnád ezeket gyújtótávokat.

[ Szerkesztve ]

(#556) attilav válasza S Zsolt (#552) üzenetére


attilav
tag

Pentax K

(#557) S Zsolt válasza Stitch (#555) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Minden esetben a kép közepére akartam élesíteni, tehát durván a zöld alapon sárga HUR-betűknél.

f3,5:
[link]

kb.: f5,6
[link]

f5,6-nál már majdnem jó, de elvileg inkább a mögötte lévő dolgoknak kéne élesnek lenniük.

Csináltam pár képet a többi obimmal is, kézből. Nem túl rózsás a helyzet, elég sokszor tévesztettem, pedig a kitobival hiba nélkül tudtam manuálisan élesíteni. (De ezek legalább állványra szerelve tökéletesen működnek.)

[ Szerkesztve ]

(#558) Stitch válasza S Zsolt (#557) üzenetére


Stitch
őstag

Szerintem próbálj egy kicsit jobban elkülönülő dolgokra élesíteni, mert a szenzorok jócskán túlnyúlnak a keresőben látható keretekből (300d esetében pl így: kép), így nem csoda, hogy össze-vissza jelez élességet. Például ilyen helyzetben nem nagyon van esélye hibázni: kép. Gyakorlásnak is jó, így majd amikor tényleg számít, nem hibázol. :)

(#559) S Zsolt válasza Stitch (#558) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Ahhaaaa! Nagyköszi! :R
Mivel 350D és a 300D keresője tudtommal ugyanaz, így könnyen lehet hogy igazad van!
Majd valamikor kipróbálom, de nem hiszem hogy ma, mer' kissé másnapos vagyok... :( :F

(#560) tbs válasza attilav (#551) üzenetére


tbs
addikt

PK-s Auto Chinon 50mm-ből nem csak F1.7 és F1.4 van..? Azokat ismerem, használom, kedvelem. Különösen az F1.4-et 1.4-en: hihetetlen hangulatos képeket "gyárt".

(#561) Stitch válasza tbs (#560) üzenetére


Stitch
őstag

Különösen az F1.4-et 1.4-en: hihetetlen hangulatos képeket "gyárt". - nem akarsz velünk megosztani párat? :)

(#562) tbs válasza Stitch (#561) üzenetére


tbs
addikt

Vannak belinkelve itt-ott. Pár példa hirtelen:
[link]
[link]

Az "előhíváson" kívül nincs digit utómunka rajtuk. Auto Chinon 50mm F1.4, F1.4-en. F1.7-en, illetve az F1.7-es Chinon "tesó" éles:
[link]

(#563) Mercutio_ válasza tbs (#562) üzenetére


Mercutio_
félisten

Én is elboltoltam a 2.0/50-es Pentaxomat, aztán rájöttem, hogy jó ha van egy a háznál, így vettem egyet újra :DDD (Bár bevallom az 1.7/50-es a végcél :B )

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#564) S Zsolt válasza Stitch (#558) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Végül nem bírtam várni, úgyhogy kipróbáltam. Lényegesen jobb eredményt értem el, de közel sem tökéletes az eredmény. Az AF--es obikkal sokkal jobb eredményt érek el manuális fókusznál. Nem tudom mi lehet a hiba (nem hiszem hogy az emulátorral lenne baj), de az egyik ismerősömnek 400D-je van, aminek már tudtommal pontosabb a keresője, majd kipróbálom azzal is.

Belinkelek pár képet az obikról, meg a velük készült tesztképekből:

Pentacon 29mm/f2,8: (Az egyik képen látszik, hogy a többihez képest milyen szögletes a blendéje)
[link]
[link]

tesztképek:
f2,8
[link]

f5,6
[link]

Mir 37mm/f2,8:
[link]
[link]

tesztképek:
f2,8
[link]

5,6
[link]

Helios 58mm/f2 (Érdemes megfigyelni milyen mélyen van a frontlencse, így gyakorlatilag nincs szükség napellenzőre.)
[link]
[link]

tesztképek:
f2
[link]

f5,6
[link]

Jupiter 135mm/f3,5
[link]
[link]

Az ezzel kapcsolatos képeket már belinkeltem 2 hozzászólásommal ezelőtt, úgyhogy inkább mutatok egy ezzel készült makrót. A kép kb. f16-22-vel készült, teljes közgyűrűsor + 3 db előtétlencse (összesen 7 dioptria). Eszméletlen hogy még így is "egész jól rajzol"! :R Így kb. 2:1-hez leképezési arányt lehet elérni.
[link]

(#565) ottkar válasza tbs (#560) üzenetére


ottkar
addikt

Az 1,4-es optikát hogy pontos szakkifejezéssel éljek, kurvára eltalálták! Nekem is volt egy még filmes géppel azóta is bánom hogy elkótyavetyéltem, pláne hogy látom a Pentaxom kitobijának képét. Szegénykémet egy egy 18 éves AF-es 28-80- as is kenterbe veri. Igaz hogy az nem Vietnámban készült hanem japánban. :D

(#566) Zozzant válasza S Zsolt (#564) üzenetére


Zozzant
addikt

Arthur C. Clark rajongó!!! :C :C :C

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#567) ottkar válasza S Zsolt (#564) üzenetére


ottkar
addikt

" teljes közgyűrűsor + 3 db előtétlencse (összesen 7 dioptria). Eszméletlen hogy még így is "egész jól rajzol"! Így kb. 2:1-hez leképezési arányt lehet elérni."

És mivel világítottad meg? Mert ehhez egy erőmű kell! :D Nem így rajzol hanem a felpakolt dolgokkal csak ennyire lehet lerontani.Valaki nekem egyszer azt mondta hogy a számítógéppel tervezett optikák kenterbe verik a régi tervezésűeket. Csak a kentert nem látom sehol. :D

(#568) S Zsolt válasza ottkar (#567) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

A beépített vakuval, maxra állítva. :DD
Azért ilyen gyújtótávnál még előfordulnak nagyon kivételes darabok. :K

(#569) S Zsolt válasza Zozzant (#566) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Ja ja! Szeressük a hard sci-fi-ket! :R

(#570) Mercutio_ válasza Zozzant (#566) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tuti a huga polcát fotózta :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#571) S Zsolt válasza Mercutio_ (#570) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

:( Nincs húgom. :O

(#572) Mercutio_ válasza S Zsolt (#571) üzenetére


Mercutio_
félisten

És? Meddig tart egyet "keríteni"?:)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#573) BEE válasza S Zsolt (#564) üzenetére


BEE
addikt

A Heliosnak van egy csomó változata.
Pl : - 44; - 44M; - 44M-2; ... -4 -6 stb.
Tudja valaki hogy ezek optikailag is eltérőek-e némileg, vagy csak a tubus fejlődött ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#574) S Zsolt válasza BEE (#573) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Az egyik Index fórumon azt olvastam hogy a 7-es a legjobb, és rajzolatban is van különbség. Az enyém 2-es, szerintem nyitott blendével is jól használható képet ad, de csak kb. 4-5,6- től lesz igazán jó.

(#575) ottkar


ottkar
addikt

Feldobok egy kérdést. Mi fényképezésben a Periskop?

[ Szerkesztve ]

(#576) S Zsolt válasza ottkar (#575) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

A tükörreflexes kereső?

(#577) ottkar válasza S Zsolt (#576) üzenetére


ottkar
addikt

Nem.

(#578) Hydra SR válasza ottkar (#575) üzenetére


Hydra SR
addikt

Csak tippelek, de szerintem a felugró tüköraknások között volt olyan, amibe nem fölülről kellett belenézni, hanem volt még egy tükör. Mintha egy szögkereső lenne rajta. De lehet, hogy hülyeséget tippelek.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#579) ottkar válasza Hydra SR (#578) üzenetére


ottkar
addikt

Nem kereső.

(#580) Hydra SR válasza ottkar (#579) üzenetére


Hydra SR
addikt

Hol hallottál róla? Milyen szövegkörnyezetben?

[ Szerkesztve ]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#581) johnjohn válasza BEE (#573) üzenetére


johnjohn
addikt

Itt van róluk sok mindenKicsit lassan nyílik, de érdekes oldal.

(#582) ThufirHawat válasza ottkar (#575) üzenetére


ThufirHawat
senior tag

Periszkoppal kb. azonos felépítésű a sztereo előtét. Csak kettő van belőle, egymásnak háttal.

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#583) ottkar válasza Hydra SR (#580) üzenetére


ottkar
addikt

Nem úgy hallottam róla nekem volt.

(#584) ottkar válasza ThufirHawat (#582) üzenetére


ottkar
addikt

"Csak kettő van belőle, egymásnak háttal."

A fenti defínició tökéletesen illik rá.

(#585) Hydra SR válasza ottkar (#583) üzenetére


Hydra SR
addikt

Azt hittem, meg akarsz tudni valamit. Nem gondoltam, hogy kvízt szervezel :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#586) ottkar válasza Hydra SR (#585) üzenetére


ottkar
addikt

"Altissa
6x6-os, fémvázas box fényképezőgép.
Rodenstock Periskop Altissar f:8
záridő 1/25, "B"
tokkal
kb.1936"

Nekem volt, csak kíváncsi voltam más ismeri e. A Periskop a világ egyetlen szimmetrikus fényképező objektív típusa.

[ Szerkesztve ]

(#587) Hydra SR válasza ottkar (#586) üzenetére


Hydra SR
addikt

És ez mire való? Anaglif képekhez? Mert akkor azt hiszem, tudom, miről beszélsz és láttam is már olyat, mármint képen.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#588) Hydra SR válasza Hydra SR (#587) üzenetére


Hydra SR
addikt

Találtam róla képet és azt hiszem, mégsem értettem, hogy mi is ez, vagy mi értelme van. Nem anaglifhez való, az biztos :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#589) ottkar válasza Hydra SR (#588) üzenetére


ottkar
addikt

"Petzval-Objektiv , Periskop (Symmetrisches objektiv) "

Nem ez egy közönséges 6x6-os fényképezőgép.Ha megnézed az optikák belsejét, a lencserendszert, mindegyik optika aszimmetrikus, a Periskop az egyetlen ami szimmetrikus. :D

(#590) Hydra SR válasza ottkar (#589) üzenetére


Hydra SR
addikt

Mármint milyen síkra/tengelyre aszimmetrikusak az optikák? És miért jó, ha szimmetrikus?

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#591) ottkar válasza Hydra SR (#590) üzenetére


ottkar
addikt

Nem írtam hogy az jóság hogy szimmetrikus csak azt hogy egy van csak ilyen. A lencsékre aszimmetrikusak. A páratlan számú lencsét tartalmazók már eleve azok, de a páros számú lencsét tartalmazók se tartalmaznak tükrözhetően egyforma lencséket.

(#592) Hydra SR válasza ottkar (#591) üzenetére


Hydra SR
addikt

Valami oka csak volt annak, hogy ilyenre csinálták. Vagy csak annyi, hogy gyerekcipőben járt még a tudomány és ez egy tévút volt?

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#593) ThufirHawat válasza ottkar (#591) üzenetére


ThufirHawat
senior tag

Na, utánanéztem. A szimmetrikusra tervezett optikák előnyeit 1840-ben fedezték fel, és 1856-ban készült már használható optika ezzel az elvvel. Előnyének a torzítás, a szellemkép és a laterális kromatikus aberráció kiküszöbölését tartották. (Nyílván az ezeket megelőző típusokhoz képest...)
De ne offoljuk szét...

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#594) ottkar válasza Hydra SR (#592) üzenetére


ottkar
addikt

Gyakorlatban azután rájöttek hogy a légréses optikáknál jobb korrigáltságot tudnak elérni a kanadabalzsammal ragasztott taggal. Ma szinte nincs olyan optika amely ne tartalmazna egy vagy több ragasztott tagot, ami kizárja a szimmetriát.

(#595) Mercutio_ válasza Hydra SR (#592) üzenetére


Mercutio_
félisten

Bár itt ha jól veszem ki nem igaz, de szerintem több területen megtörtént, hogy nem a legjobb, hanem a legeladhatóbb, legnagyobb hasznot hozó megoldás terjedt el ;)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#596) S Zsolt válasza Stitch (#558) üzenetére


S Zsolt
csendes tag

Heuréka!!!

Rájöttem mi volt a baj!
Én mindig szépen, finoman, óvatosan tekertem a fókuszgyűrűt, ezért nem volt jó.

Aki tervezné egy emulátoros átalakító beszerzését annak írom:
A fókuszgyűrűt egy megadott irányba (objektívenként eltérő), határozott, és egyenletes sebességgel kell tekerni (mintha egy fókuszmotor lenne a kezünk), visszajelzésnél rögtön elsütni!
Így már 90%-ban pontos, éles képeket kaptam. :C (Kicsit még gyakorolni kell :K )

A Helios-al így már közelpontból kaptam jó eredményt, a Jupiterrel szintén.

Köszi a segítséget!

(#597) sabeur válasza ottkar (#586) üzenetére


sabeur
csendes tag

:C

tök jó nekem van egy Altissam :)

Mi újság itt nálatok, látom belendűlt a topic nagy örömömre szolgál :)
Boldog Új évet mindannyiótoknak!

:)
Újratelepítettem a gépet, és csak most találtam újra vissza :DDD

(#598) ottkar válasza sabeur (#597) üzenetére


ottkar
addikt

Én meg azzal kezdtem fotózni pár évvel korábban. Jópár évvel. :D

(#599) sabeur


sabeur
csendes tag

Sziasztok

A Jó időnek is köszönhetően felpattintottam agyon használt ütött kopott 1.4/50-es Zuikómat és kommandóztam vele egy kört a városban... még mindig lenyűgöz a digitálisokat megszényenítő élesség áthelyezés és rajzolat, bár ez most nem wide-open, kb2.8-on állt, egész egyszerűen nem tudtam lemenni egynégyig! :(

[L:http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showphoto.php?photo=298175&size=big&password=&sort=1&cat=5918][/L]

(#600) sabeur


sabeur
csendes tag
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.