Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) Smogus válasza sabeur (#96) üzenetére


Smogus
őstag

Meglepödtem amikor megláttalak itt :)
De örülök neki :)


Írnál nekem majd egy kicsit bővebben technikailag az Om10-ről, nagyon megmozgatta a fantáziámat :) magyarul nemsokmindent találtam róla a neten :(

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#102) Stitch válasza perempe (#98) üzenetére


Stitch
őstag

Az első nagyon jól sikerült! Amúgy érdekes képek, élesnek elég élesek viszont nekem kicsit részlettelennek tűnnek, nem mintha ez a pixelvadászáson kívül bárhol is számítana, csak valahogy mégis furcsák. Hányas blendével készültek?

pilóta: várom/várjuk a képeket! ''600mm''/4.5..nem is rossz..csak aztán vigyázz a bemozdulásra. :)

(#103) pilóta válasza Stitch (#102) üzenetére


pilóta
nagyúr

Lőttem pár képet este villanfénynél, meg a holdról kézből, hát elég esélytelen a dolog :D
Viszont letámasztva elég jó lett, csak nem volt elég fény a rendes fókuszhoz. Holnap ha süt a nap, majd jó lesz ez. Nagyon masszív egy jószág, egész más érzés, mint a kitobik.

Mindenesetre egy állvány tuti kell neki, meg kioldó, meg tükörfelcsapás, hogy borotvaéles képet adjon 1/600 alatt.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#104) sabeur válasza Stitch (#100) üzenetére


sabeur
csendes tag

Helló,
Sziasztok

Ismerek ilyen embert akinek vannak ilyen optikái, meg 21mm-es is, ha jól emlékszek egyszer azt mondta, hogy 16, meg még kisebb halszem optikákat vadászgat, de neki is drágák már azok ...

Nekem is van egy 24 /2,8-as mint neked, épp tegnap fotóztam, vele városba, bár most még filmre, nem egy rossz darab, kicsit érezhető a vignettálás a széleken. Viszont elájúlva nem vagyok tőle... 1-2 közepesen kuriózum darab van amire kíváncsi leszek, ebből egyel már készítettem is képeket vakuval és vaku nélkül is Gábor barátom 350D-jén. Egész korrekt, a fényt kell egzaktúl megmérni, mert most még nekem a 33-ason EOS/OM átalakítóval nem megy igazán klasszúl, ebben majd kérek némi tanácsot, itt olvastam, hogy neked is és még valakinek még van ilyen átalakítója én a Soosnál vettem 11e-ért azzal nem lehet gáz...bár a fene se tudja.
A1,4/50-eseket ellátták igen sorozatszámmal, az enyém hatszázezerrel kezdődik, de az a vicc, hogy mind a két 1,4/50-esem... Úgyhogy sajnos millió feletti nekem sincs, bár azok meg irreálisan drágák. Most eladás előtt áll az egyik váz, és az egyik obit is elfogják vinni, ezért csináltam pár képet ''wide open'' hááát rendesen lágy a rajzolat szinte szórja a fényt :))) kettőnyolcnál már határozottabb, és a színek 4-nél kezdenek markánsabbak lenni... nehéz az érzetet megmagyarázni, de 1,4-2,8-ig alig van különbség, élességben. Olyan mesevilág jellege van és pont ezt szeretem benne, egy helyes expóval, szép telt tónusokat lehet vele elővarázsolni.

Még írok ha lesz időm, meg linkelek képet ... (ha szabad) :)
Fecó

(#105) sabeur válasza pilóta (#103) üzenetére


sabeur
csendes tag

a tükörfelcsapás és a kioldó mindenképpen kelleni fog ;)
Csak az épület ne remegjen alattad :D ilyen gyujtótávnál a legkisebb bemozdulás is tönkreteszi az éleket...
Sok sikert !
:)

(#106) Stitch válasza sabeur (#104) üzenetére


Stitch
őstag

Igazság szerint nincs összehasonlítási alapom fix nagylátók terén, de ez a Zuiko 24/2,8 már dián is nagyon jól szerepelt nálam. Amikor megláttam, hogy digitálison is milyen szép képe van már nyitott rekesznél, nagyon megtetszett. Eleve aps-c-re készült nagylátó-zoommal, F8-on összehasonlítva szintén a Zuiko a nyerő még a képszéleken is (igaz, hogy ez egy teljes képkört rajzoló lencse). A 24/2-es egyrészt a plusz fényerő, illetve a 8 lamellás rekesz miatt érdekelne. 24 alattiak már valóban nagyon drágák, mondjuk ez a 24/2-es se egy olcsó darab.

Képek meg jöhetnek! :)

(#107) sabeur válasza Smogus (#101) üzenetére


sabeur
csendes tag

Szia :)

Majd mailban ...készítettem vele FF-re ma a ''leharcolt'' lencsével egy tekercset, annyira bizalom gerjesztő, hogy sokadszorra kell elgondolkoznom rajta, hogy megtartom... egy lencsetisztítást mindenképpen megérdemel...
Linkelek majd FF fórumhoz képeket, elkezdtem ''wide open'', és onnan két Fé lépcsőkkel ballagtam fel 8-ig... :) Érdekes előljáróban csak ennyit...
Az OM10 pedig egy nagyon becsületes jószág, azzal bajod nem lesz...
de nem akarom OFF-olni a topikot :)

üdw,
Fecó

(#108) sabeur válasza Stitch (#106) üzenetére


sabeur
csendes tag

Ez a legelső tavalyi próbálkozásom a 350D-n

Zuiko 100/2,8 @2,8 ha jól emlékszek, hisztogrammon jól látszik, hogy még így egy jó teljes Fé-el túl lett lőve :( pedig, már -2be voltam a gépen :(

[kép]

(#109) pilóta válasza sabeur (#105) üzenetére


pilóta
nagyúr

Hát igen. Csináltam pár képet délelőtt kézből, de nem sütött a nap sajnos, 1/200-nál meg igencsak bemozdul. Mondjuk 600mm állvány nélkül nem nagyon működik, ezt be kell látni.

De fénymérés elég pontos vele, és fókuszálni is szépen lehet.
Viszont nem az az ''elkapom a pillanatot'' játék :D
Ugye f4.5-nél fókuszál az ember, után a eltakeri a blendét mondjuk f8-ra, fényt mér, és akkor lehet exponálni. Majd biztos hozzászokok és lesz ez még gyorsabb is, de egy-két másodperc eltelik, mire elkészül a kép...

[Szerkesztve]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#110) pilóta


pilóta
nagyúr

Na megjött a zálványom :DD

Csináltam képet, de csak szobában, mert kint szokás szerint fos az idő...

Olympus E-1 + F-Zuiko 300mm f4.5
A kép f11-en készült.
[kép]

Itt van nagyban is: [link]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#111) sabeur válasza pilóta (#110) üzenetére


sabeur
csendes tag

fantasztikus szépen rajzol...
a színek kicsit halottak :( szabadba vittem volna ki vázástúl mindenestűl :)
Jöhőhét utáni héten érkezik a 350D várom már nagyon :)

(#112) pilóta válasza sabeur (#111) üzenetére


pilóta
nagyúr

Szabadba éppen esett az eső, úgyhogy azért nem vittem oda.
Elég gyenge volt a fény, meg egy kicsit alexpós is lett. Remélem mostmár lesz olyan hétvége, amikor süt a nap...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#113) Stitch válasza pilóta (#110) üzenetére


Stitch
őstag

Tényleg jónak tűnik, de normális körülmények között lesz ez még jobb is. Sikerült ma kipróbálnod? Egész jó idő volt. :)

Nekem egyre jobban tetszik a Zuiko 24/2,8-asom..ma is végig azzal fotóztam: [link], [link], [link], [link], [link].

(#114) Hydra SR


Hydra SR
addikt

Vettem ma egy Pentacon 200 F/4-et meg egy EF konvertert és két problémával találtam szemben magam:
-koszos a frontlencse belülről (effektíve zsíros ujjlenyomatok vannak rajta). Szét kéne szedni megpucolni. Milyen közismert problémába ütközhetek? Pl nem tudom majd újra összerakni vagy esetleg már szétszedni sem mert valamit nem lehet kibányászni belőle, ilyesmikre gondolok. Magyarul: mire figyeljek, ha nem akarom megszívni?
-fénymérés hogy működik? Írtátok, hogy elvileg Canon vázon lehet fényt mérni. Nekem nem méri. hali01 Zenitarjával működött. Valami rémlik, hogy a konverter sem mindegy, hogy milyen. Ez egy sima vasdarab, esztergálva, nuku elektronika. Emiatt lehet?
Egyébként ez a kisebbik probléma mert ezzel az obival amúgy sem fogok tudni gyorsan változó körülményeket lekövetni, és mivel sokáig full manuálisban lövöldöztem az előző gépemmel, 80-90%-ban eltalálom az adott ISO-hoz és rekeszhez tartozó záridőt. Konkrétan első kattintásra olyan szép hisztogramot csináltam amilyet még tán soha :)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#115) werttzui válasza Hydra SR (#114) üzenetére


werttzui
őstag

Hali kolegát invitáld ő már profi ilyen téren

PENTAX

(#116) Smogus válasza Hydra SR (#114) üzenetére


Smogus
őstag

Régi obikat szétszedni nem olyan nagy cucc, csak pormentes helyen kell csinálni nem szöszölős kesztyűbe, mondjuk nagyon finom cérnakesztyűbe, rendes csavarhúzóval és mindig figyelni kell hogy mit honnan és hogyan vettél ki
A fénymérésnek meg mennie kell mert TTL fénymérsed van, tehát a lencséken keresztül, ha nincsen rajta semmi akkor is méri a fényt :D
Félautomata módban, mondjuk Av-n, biztos számol a gép egy záridőt a blendédhez nem?

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#117) hali01 válasza Hydra SR (#114) üzenetére


hali01
őstag

Haj!

Valóban nem nagy cucc széjjel szedni az elejét.
Valszeg olyan mint a 300as.Lecsavarod a fém napellenzőt.Alatta lessz egy nagy menetes gyűrű.Azt két kis csavarhúzóval óvatosan kitekered,csak vigyázz le ne csússzon a szerszám.Lehet,h meg van húzva.Majd kiborítod a markodba a lencsét.Ha minden igaz akkor egy vastag dupla lencse van elöl.Ha nem jön szét akkor ne erőltesd.Ha szétesik akkor előtte jelöld össze őket alkohols filcel.Majd fogsz egy lavor langyos vizet és beleteszed ázni egy órát.Ha jól megázott akkor cseréld le a vizet és gyapotvattával a víz alatt tisztítsd meg a lencsét finoman.ha kész akkor gyógyszertári desztvízzel öblítsd le,majd fújd le levegővel szárazra.
Van egyszerűbb is de nem ajánlom.Én megpróbáltam.Nem kellett volna. :(

bővebben: [link]

Jó szórakozást. :)

(#118) hali01 válasza Hydra SR (#114) üzenetére


hali01
őstag

Még annyit,h nézd meg az adapteredet,h nem zárja-e rövidre a tüskéket a vázban.
Ha igen akkor csiszolj le belőle.

[Szerkesztve]

(#119) Jinxx válasza Hydra SR (#114) üzenetére


Jinxx
senior tag

Na. Ez jó hír, hol sikerült hozzájutni? Csak nem elmentél Soósékhoz?
Fénymérés az megy mindenképpen, (mint ahogy mondta már itt valaki ''sörösüveget raksz elé, azzal is mér'') fotózz vele full manuálban, de Av módban is számol hozzá időt.. Nekem Av módban néha túlexponálja amit nem igazán értek mér. :F Mind1. Szóval jó fotózást az ''új'' üvegeddel. :DDD Remélem olyat vettél, amin tudsz kivülről rekeszt állitani?! ;] Bár kinézem belőled, hogy igen. ;)

(#120) Hydra SR válasza Jinxx (#119) üzenetére


Hydra SR
addikt

Igen, Soóséknál vettem. Igazából egy használt távkioldót foglaltam be a neten, de amikor mentem átvenni,megláttam a kirakatban ezt az obit, 6900 Ft-ért :DDD
Ha belegondolok, hogy 200mm és F4-es a fényereje, és a próbálgatások alapján még így, koszos frontlencsével is gyönyörű a rajzolata (mondjuk a közepe tiszta, csak a széle dzsuvás), tulajdonképpen bizonyos körülmények között (ha ráérek beállítgatni) ugyanazt produkálja, mint a 70-200 F4L a végállásában, csak kb. harmincad annyi pénzért :D
A fényméréssel még játszom majd, egyáltalán nem ajánl fel semmit, illetve amire előtte volt állítva azt tartja. Tv módban persze át tudom állítani.
Igen, kívülről lehet rekeszt állítani, nem beugróblendés. Ennél manuálisabban már csak rajzolni lehetne :D
Köszi mindenkinek a segítséget, otthon ma is játszani fogok :D

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#121) Jinxx válasza Hydra SR (#120) üzenetére


Jinxx
senior tag

Örülök, hogy megvetted, jó játék tényleg. :DDD Én van amikor le se veszem a 135öst, élmény vele fotózgatni. :B És tényleg gyönyörűen rajzol!!! Kár, hogy nem lehet kapni valami hasonlót mondjuk 28-135ösben. Ráhegeszteném a vázra. :))

(#122) pilóta


pilóta
nagyúr

Használ valaki törőékes mattüveget? Jó lenne valami tapasztalat, mert ha kicsit is kevesebb a fény, mint a verő :D, akkor már nehéz eltalálni a fókuszt. Sokat segít? Vagy nem ér annyit az egész, hogy matassak a gépben miatta?

Aki él és nem boldog, az téved!

(#123) BEE válasza pilóta (#122) üzenetére


BEE
addikt

A törőékkel tökéletesen lehet fókuszálni.
Gyors, pontos, nagy kár hogy kihagyták a mai gépekből.
Hibája max annyi, hogy az is érzékeny a fényerőre, sötétben kicsit kényelmetlenebb.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#124) pilóta válasza BEE (#123) üzenetére


pilóta
nagyúr

Köszi. Akkor lehet, hogy beruházok egyre.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#125) BEE válasza pilóta (#124) üzenetére


BEE
addikt

Lehet kapni a gépedhez ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#126) adik válasza BEE (#123) üzenetére


adik
őstag

tök vak sötétben is tudtam vele fókuszálni istenien - igaz, hogy egy canon fd rendszerű gépen :DDD

Kettő, csipkebokor vessző!

(#127) pilóta válasza BEE (#125) üzenetére


pilóta
nagyúr

Persze. Minden géphez van...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#128) BEE válasza pilóta (#127) üzenetére


BEE
addikt

Ez valami utángyártás ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#129) BEE válasza adik (#126) üzenetére


BEE
addikt

Én meg Prakticán ! ;]

BEE

[Szerkesztve]

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#130) pilóta válasza BEE (#128) üzenetére


pilóta
nagyúr

Persze.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#131) BEE válasza pilóta (#130) üzenetére


BEE
addikt

Tudsz valami linket hozzá ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#132) pilóta válasza BEE (#131) üzenetére


pilóta
nagyúr

www.ebay.com :D
focusing screen-t írj a keresőbe, és legyen bekapcsolva a worldwide keresés.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#133) BEE


BEE
addikt

Kipróbáltam egy JUPITER-37A objektívet.[link]
Nekem nagyon megtetszett !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#134) BEE válasza pilóta (#132) üzenetére


BEE
addikt

Köszi, de én csak magyarul, meg ocsmányul vagyok perfekt. :O

BEE

[Szerkesztve]

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#135) werttzui válasza BEE (#133) üzenetére


werttzui
őstag

naaaaaaaa ez jobban rajzol mint a kit obid :Y

PENTAX

(#136) BEE válasza werttzui (#135) üzenetére


BEE
addikt

Úgy bizony ! :D

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#137) Hydra SR


Hydra SR
addikt

A Pentacon 200/F4 így rajzol enyhén koszos frontlencsével:
[kép]
[link]
:) eddig tetszik, 6900 Ft-ot mindenképp megért :)

Vigyázat, tetü nagy file!

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#138) pacorro válasza Hydra SR (#137) üzenetére


pacorro
aktív tag

Annyit simán. :)
Tényleg szép éles.

"Helytelen a képeimet a valósághűség szempontjából megítélni, mert nem bizonyos dolgokat vagy lényeket ábrázolnak, hanem vonalakból, síkokból és színekből alkotott önálló organizmusok." - Ernst Ludwig Kirchner

(#139) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

De jó hogy megtaláltam ezt a topikot. Én is használok manuális objektíveket és nagyon szeretem őket.

Amit rendszeresen használok, az egy Nikkor 85mm f:2 AI-S objektív, talán a legjobb rajzú objektívem, és azoknál is élesebb, ami akár csak kölcsönben is a gépemen (D70) volt. Még f:2-n is totál éles, de ott persze nagyon keskeny az élességi tartomány. Beállított portrékat szoktam vele csinálni, ott praktikus okokból nyitott rekesszel csak ritkán használom (még f:4-en se fér bele egy egész arc a mélységélességi tartományban, ahhoz legalább olyan 5.6-ra van szükség ezen az obin).


A másik manuális amim van az egy Nikon 100/2.8 Series E obi (az E obik műanyag tubusban vannak, ellentétben a fenti AI-S obival, ami fém-üveg), viszont könnyebben tudok ezzel az E-vel fókuszálni, és szintén nagyon éles képe van, vetekszik a 85-ösömmel. A 100mm miatt ezt már csak nagyon keveset tudom használni.


Van egy csomó M42 obim még a régi szép időkből, de azokhoz nincs konverterem, egyszer volt kölcsön, de majdnem rászorult a vázra, és inkább felhagytam vele, pedig valószínű én voltam a béna. Van: Pentacon 29/2.8, Pentacon 50/1.8, Helios 58/2 (2 v 3 db), Jupiter 200/4 és egy Tair 300/5.6
Szerencsére ezek (a Pentacon 50/1.8 kivételével) mind új állapotúak, nagyon vigyáztam rájuk. Szerintetek érdemes lenne megint megpróbálkozni az átalakítóval?

(#140) pilóta válasza lugosi (#139) üzenetére


pilóta
nagyúr

Szerintem mindenképp. Nem olyan drága egy átalakító. Ha rá akart szorulni, akkor azzal valami baj volt. Annak szépen kell járnia, pont mint egy obinak.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#141) Hydra SR válasza lugosi (#139) üzenetére


Hydra SR
addikt

Úgy hallottam, nem ritka a gyatra minőségű átalakító. Ki kell próbálni vétel előtt. Az enyémmel először nem ment a fénymérés. Gyanítom hogy hali01-nek lehetett igaza és a konverter gyatrán volt esztergálva, rövidre zárta a váz tüskéit ezáltal gondolom a váz érzékelte, hogy van fönt valami csak nem tudja, hogy mi. Kicsit megigazgattam, azóta méri a fényt rendesen. Mondjuk asszem a Nikon vázak nem mérnek fényt manuális obival.
És igen, mindenképp érdemes manuális obikat használni ha nem gyorsan és kiszámíthatatlanul változó körülmények között akarsz dolgozni vele. A rajzolatuk a jobbfajtáknak ugyanolyan szép, masszívak, és ami a legfontosabb: nagyságrendekkel olcsóbbak. Gondolj csak bele, ez a Pentacon fix 200/F4 végülis ugyanazt tudja fényerőben, fókusztávban és meg merem kockáztatni, hogy tán még rajzolatban is, mint a Canon 70-200 F4 L a végállásában. Persze nincs AF, nincs beugróblende, nincs zoom, de ezek nem mindig kellenek ám. Az említett Canon 70-200 boltban kb 180-190 000 Ft, de vegyük mondjuk a használt árát, 130 000. A Pentaconom 6900 Ft volt.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#142) lugosi válasza Hydra SR (#141) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az említett Canon 70-200 boltban kb 180-190 000 Ft, de vegyük mondjuk a használt árát, 130 000. A Pentaconom 6900 Ft volt.


Sőt, még inkább jó biznisz a régi obi használata, ha már otthon eleve rendelkezésre áll.

Nikonon tényleg nem mér fényt, ez nekem az eslő manuális obi kipróbálása első fél percében okozott problémát. Azóta nem. Van viszont élesség-visszajelzés, ez sokkal fontosabb, mert mással, pl külső fénymérővel nem pótolható. Bár, ennek a hiánya se zavarnak, azt hiszem a legjobb élesség-visszajelzés a szem.

Anno a konverterrel a Helios 58/2-t próbáltam, megdöbbentően jó volt az élessége.

(#143) attilav válasza hdanesz (#31) üzenetére


attilav
tag

''Halihó emberek!

Megtaláltam itthon faterom régi Zenith gépét. Helios 44M obi van hozzá. Tud valaki infot írni erről az obiról?Szép képet ad digitgépen?
Íme a link:
[link]
''
Nekem is pont ilyen kérdésem lenne, az objektív tökugyanaz, szóval ha ezt sikerülne vhogy ráoperálni egy digitális vázra, azzal jelentős költségmegtakarítást érnék el, ami a dslr irányába dönthetné a mérleg nyelvét.
Mondjuk egy nagy hátránya ennek az obinak hogy nem zoomos.
Milyen vázat ajánlotok ehhez az obihoz?

Sajnos a hozzátarozó gép (12XP) kicsit tönkrement, a filmérzékenység állító tárcsa lejött, és vele együtt egy kis fémygolyó is kiesett, meg a vázban valamelyik tükörre került egy kis szennyeződés, amit csak szétszedéssel érnék el. Egy szervízben biztos meg lehet tisztíttatni, de én nagyobb gondnak érzem az érzékenységállító tárcsát, mert már nincs alkatrész ehhez a géphez, maximum egy másikból lehetne kukázni, aminek más súlyosabb hibája van, és ezért olcsón meg lehetne kapni, és az említett alkatrész hibátlan benne.
Ötletek, honnan lehetne alkatrészt kukázni, és hol tudnám megreparáltatni, ahol értenek is hozzá?

(#144) Hydra SR válasza attilav (#143) üzenetére


Hydra SR
addikt

Általánosságban az lehet probléma minden régi, filmes gépre fejlesztett obival, hogy nincs benne aszférikus lencsetag. Ennek a feladata, hogy még a szenzorhoz érkezés előtt párhuzamosítsa a fénysugarakat, mert a digitális szenzorok nem szeretik, ha nem merőlegesen kapják a fényt. A kép szélein jelentkezhet torzulás, életlenedés. Tapasztalatom szerint ez igazán csak nagylátóban jöhet elő, 50mm-en még nem annyira.
Egyébként természetesen rá lehet tenni egy konverterrel digitális vázra. A minap beszéltünk róla itt, hogy a Canon vázak előnye ilyen téren, hogy hajlandóak fényt mérni M42-esekkel is, míg a Nikonok felvillantják az élességvisszajelzést ha éles pontot találtak. Ki-ki döntse el, melyik a fontosabb neki de igazából mindkettő pótolható hozzáértéssel.
A konverterek olyan 6-7000 Ft körül beszerezhetők. Ha csak ehhez az egy obihoz vennéd akkor ez nem feltétlenül éri meg, F/2-es fix 50-est kapsz Nikon és Canon bajonettel is közel ennyiért, legalábbis nem nagyságrendekkel többért. De ha fel akarsz szerelkezni M42-es készlettel, akkor is csak egyszer kell átalakítót venni és egyetlen teleobjektíven százszor megtérül. Csak nincs AF és begróblende.
Többi DSLR vázról nem tudom, mit művel egy M42-essel.
Ha ki akarod próbálni mielőtt döntesz, akkor szerintem gyere el egy fotóstalálkozónkra, vagy holnap a Haller utcai börzére ([link])és kipróbálhatod valószínűleg több vázon is. Én ott leszek és van M42-EF konverterem, EOS 400D vázon használom.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#145) attilav válasza Hydra SR (#144) üzenetére


attilav
tag

Nézegettem a vázakat és 100 alatt vagy 100 körül nincsenek. Igazából ha 100 körül lenne egy váz már elgondolkodnék, ha 100 alatt akkor pedig erősen megfontolnám. De így nem éri meg. Akkor már inkább egy kit, ami 140-150-ből kijön.
Mondjuk
Pentax K110D kit (+18-55mm)
Nikon D40 +18-55mm DX II
Úgy néz ki jelentősen nem csökkentené egy dslr árát ha obi nélkül veszem, akkor meg felesleges vállalni a kockázatot. Esetleg ha a nikon vagy a pentax mellett döntök, akkor azon esetleg fogom probálgatni, és ha nem jön be akkor sincs baj mert ott a kitobi. Egyébként tönkremehet a gép ha, természetesen a megfelelő konverterrel, ráteszek egy filmes obit? Ilyenekre gondolok hogy túl sok fényt kap és meghülyül.

(#146) Hydra SR válasza attilav (#145) üzenetére


Hydra SR
addikt

A fénytől semmiképp nem megy tönkre a fényképezőgép :) Nem tudom, okozhat-e gondot, ha a konverter rövidre zár valamit de szerintem még az se nagyon, egyébként meg a normális minőségű konverter nem is csinál ilyet.
A kitobikról azért annyit, hogy a minőségük egy olyan szegmensbe esik ami a filmes gépek idején nem nagyon létezett, ez a beugrószint. Ha komolyan ráálsz a fotózásra, úgyis lecseréled 8 másikra :) Ha meg nem, akkor inkább egy erősebb kompaktot vegyél szerintem. A DSRL kitobival kevesebbet tud, mint egy felső kategóriás kompakt bridge gép.
Nikon D40-et nem nagyon istenítik a kategóriában, esetleg érdeklődj kicsit körbe még ezen a téren.
Pentaxok kitobija szokott a legjobb lenni a kitobik között, ebből a szempontból egy Pentax kit megfontolandó lehet.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#147) j.bravo válasza Hydra SR (#146) üzenetére


j.bravo
addikt

A Pentax vázak azért is megfontolandók, mert rengeteg régi K bajonettes obi rámegy simán, átlakító nélkül. Persze annyira talán nem szerezhetők be könnyen mint az m42-k, de elég sok van ezekből is, és jó darab is akad.
Valamint, a Pentaxok mindkettőt tudják abból, amiből a Canon/nikon csak az egyiket: adnak élességvisszajelzést is, és (munkablendével) mérnek fényt is sörösüveggel is.

(filmes váz és belépő obi: nagyon régen, amikor igazából csak fix obik voltak, akkor lehet hogy nem nagyon volt ilyen, de egy nem annyira régi 28-80/f3.5-5.6 azért kb. azt a szintet hozta, mint ma a kitobik... akármelyik márkából. Ha az összes nem is, a nagyon belépő slr vázakhoz adott kit/alapobik - amik kb. egyfajta fénymérési módot tudtak max 3 AF ponttal - azért kb. olyanok... szerintem.
Egy jó vagy akár közepes fix - még ha régi is - persze vitán felül áll, hogy alázza a mai zoomok 90%-át.)

Whatever.

(#148) lugosi válasza Hydra SR (#146) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egy fontos dolgot hozzátennék a témához. A nikonnál kétfelé kell bontani a kérdést (a többi márkához nem értek, azért emelem ki ezt). Egyrészt a nikon bajonettes manuálisokra (F bajonett, azaz series E, AI, AI-S, AI előtti), amikkel megy az élesség visszajelzés, nincs fénymérés (kivéve a d200 és felfelé, de úgysincs ilyen egyikünknek se), és egyébként az obi teljesen jól működik.
Aztán vannak az M42 obik. Ezeket átalakítóval lehet ugye feltenni. Ebben az esetben nikon vázakon megnövekszik az objektív-filmsík távolság, aminek az lesz az eredménye, hogy nem lehet az objektívet a végtelenben élesre állítani. Vagyis, nem lesz az objektívnek végállása, csak a végtelennél valamivel közelebbi témára lehet max élesre állítani (obitól függ hogy hol). M42 esetén ez elég fontos dolog, ha valaki sok M42 obit akar használni digitálison, az ne nikont válasszon.
Van olyan átalakító, amiben van egy lencsetag, és ezzel lehet a végtelent is élesre állítani. Ezzel kapcsolatban két dolgot szoktak felhozni, az egyik, hogy mivel van benne plusz egy lencse, aminek a minőségét azért nem nagyon tudjuk, valamennyit, többet-kevesebbet, de _biztosan_ ront a képminőségen. Másrészt van egy nagyon kis fényveszteség is ezeknél - állítólag. A harmadik, bónusz dolog, hogy ilyen lencsés átalakítót eddig én csak a Hama kínálatában láttam, a Hama termékekkel pedig idáig kb 85%-ban olyan rossz tapasztalatom van, hogy az a vélemény alakult ki bennem, hogy ha lehet hozzá se szeretnék érni semmihez, ami Hama. Vagyis ezt a hama konvertert hama' e' ke' felejteni ;)


Szerk: objetív-filmsík távolság, természetesen objektív-ccd távolság... :B

[Szerkesztve]

(#149) attilav


attilav
tag

Akkor az M42-k, ahogy ti nevezitek a zenties Heliost, gond nélkül mennek a pentaxokkal ?
Élesség visszajelzés és fénymérés is lesz?
Hama, hát ez általában nagyobb eséllyel kapni mint a többi márkát, mondjuk ha egy lencse nélküli átalakítójukat veszem akkor azzal nem lehet gond elvileg. Egyébként milyen márkájú átalakítót használtok? Hol szerzitek be?
Ha nem menne a fénymérés, akkor elvileg lehet külső fénymérőt használni, ami ajánl záridő és blende beállításokat. De a fénymérő készülékekről nem tudok semmit, használtok ilyesmit? Hol lehet beszerezni?

Ismerősi körben találkoztam egy nyugdíjjassal aki vett dslr kitet, nemnagyon ért hozzá, de azt mondta neki ez jobb, kényelmesebb mint a komapktok, mert azt látja a keresőben amit kell. Egy D50-e van, csak autómatán használja. Lehet benne valami, mert az evf-en nem igazán lehet érzékelni hogy pl éles e a kép, ráfókuszált e arra amire akartam.
Úgyhogy lehet megéri kidobni 150-et pentaxra, végülis egyfajta lázadás ha tükörreflexesem van, mindenhol ahol turistákat látok 100%-ban komakttal kattogtatnak, nagyon kevés slr-t látni. Pedig ez volt a fényképezők atyja, leglábbis úgy tudom.

(#150) BEE válasza lugosi (#148) üzenetére


BEE
addikt

Ha olyan átalakítót veszel aminek nincs külső válla,
akkor nem változik meg a távolság és lesz végtelen is.
[link]

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.