Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#901) Stitch válasza TOM....... (#900) üzenetére


Stitch
őstag

400.

Ez negatívra nagyjából működik, úgyis utánahúznak a laborban.Diára pontosabban kell exponálni.

(#902) TOM....... válasza Stitch (#901) üzenetére


TOM.......
tag

köszönöm a segítséget!!!

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#903) TOM.......


TOM.......
tag

Az EXA 50mm/f2,8 as manuál obiját rá tudnám tenni a Sony A300-ra valami átalakítóval? Tudom fénymérés meg semmi sem működne...csak kérdés! :)

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#904) domedee


domedee
senior tag

Sziasztok!

Tudtok valamit mondani egy Cosina 50mm f1:1.8-as objektívről? Milyen képminőséget adhat? Esetleg ha 1-2 olyan obit tudnátok mondani, amihez hasonlítani lehetne képminőségben. Olympus E330-on szeretném használni. Mennyire képes ezt kiszolgálni?

Előre is köszi.

''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán

(#905) ottkar válasza domedee (#904) üzenetére


ottkar
addikt

A Cosina a filmes márkák objektív beszállítója volt régen sok márkás gép került forgalomba evvel az optikával mert olcsóbb volt, nem egy csúcsminőség de nem is rossz. De azt nem lehet tudni látatlanban hogy az érzékelővel hogy működik együtt. Kiszolgálni felbontásban feltétlenül kiszolgálja. Az utóbbi dolog egy kicsit el van túlozva, nem igaz az hogy a 20 megapixelhez más optikát kell készíteni mint a 8 megáshoz. Érdekes hogy nem veszik észre sokan hogy a 20megás géphez nem csináltak külön optikát, nem is lehetne csak úgy. A filmes korszakban az optikákat mindíg úgy csinálták meg hogy azért a felbontásuk a lehető legnagyobb legyen az adott árban. Némelyik optika nem a felbontás miatt ad gyengébb eredményt digiten hanem a beesési szöge nem illeszkedik az érzékelő diódáihoz.

(#906) Loopus


Loopus
tag

Sziasztok

Több részletben elolvastam az egész topicot, sok hasznos dolgot tudtam meg, ezért köszönet az itt levőknek. Nem túl régóta van saját DSLR-em (egy használtan vett 350D), és mivel tudom, hogy obikat egyelőre nem nagyon fogok tudni venni hozzá, ezért úgy gondoltam, kipróbálom az M42-eseket. Egy Helios 44-em volt is, vateraztam egy nem af visszajelzős adaptert és elkezdtem használni.
A probléma, ami miatt ezeket ide leírtam az, hogy jó néhány esetben előfordul, hogy a kész képen az élesség közelebb van, mint amit beállítottam. A képet árnyalja, hogy szemüveget használok fényképezéshez is, mert a dioptriakorrekciót nem tudtam beállítani úgy, hogy anélkül jó legyen. A kérdésem, hogy okozhat-e ilyen frontfokuszhoz hasonló dolgot (azért írtam hasonlót, mert a képek nagyobb részén nem tapasztalom) a rosszul beállított dioptriakorrekció, esetleg az objektív hibája lehet vagy az adapteré (vagy csak egyszerűen rutintalan vagyok még ehhez :B ).
Üdv és köszönöm.

(#907) ottkar válasza Loopus (#906) üzenetére


ottkar
addikt

Se nem az adapteré se nem az opitkáé, kézzel nincs fókuszeltérés.Nem találod el mindíg az élességet.Mihez állítottad a dioptria korrekciót? Mert a kereső ábráit betűit kell élesre állítani.

(#908) sabeur válasza Loopus (#906) üzenetére


sabeur
csendes tag

Szia,

Kicsit magamra vettem a kérdésedet, nekem is 350D-m van, és hát be kell látni baromi kicsi keresője van, AF-es obinál ez nem is gáz, mert itt kiválasztod a képkivágást és hagy szóljon az elektronika a többit elrendezi, de manuális objektívnél egy olyan dolgot is meg kell oldani, amire nemtervezték magát a gépet. Vannak olyan trükkös obik, amik úgynevezett élességállító emulátorral rendelkeznek, ezekkel pontosan be tudod állítani az élességet... jelzi, hol éles, mintha AF-es obit használnál...
Ennek ellenére én sem használom :) Én is szemüveges vagyok, nem tudom hogy ezért, vagy alapjába véve, én megfigyeltem, hogy sok esetben az élességet a keresőben nem pont ott látod, ahol van. Közelpontnál nyitott rekesszel egyszer kísérletezgettem, jó megvilágítás mellett...és azt kell mondanom, hogy az élesség tényleg ott van, ahol kell lennie csak a szeme becsapja az embert... Érdemes egy sorozatot csinálni, esetleg kísérletezni és felírni a beállításokat, majd visszanézve a képeket rögtön kiderül mi a helyzet...
A másik dolog, hogy nem csak az élességre, hanem a fénymérésre is oda kell figyelned... én mindig időelőválasztással fotózok MF-es obikkal, a blendét meg úgyis kiválasztom kézzel :D Szóval ha nem vagy biztos, az élességben inkább blendézz rá 2-t ...persze ezt csak viccnek szántam... Ha sokat gyakorolsz vele és szerzel némi rutint rááll a szemed az élesség állításra és tudni fogod hol a jó!
Üdvözlet,
Fecó

(#909) sabeur válasza Stitch (#892) üzenetére


sabeur
csendes tag

Nem is tudtam, hogy tud ilyeneket tudhat az 50/1,8-asom :) :C :))

Köszi a képekért, tényleg csodásak szép rajza van... biztos lehetsz benne, Én is elvinném az 1,4/50-esem ha mennék valahova...

(#910) Stitch válasza sabeur (#909) üzenetére


Stitch
őstag

Örülök, hogy tetszenek! :)

Direkt nem írtam gyújtótávot, gondoltam találgattok a képek persektívája alapján, bár írnom kellett volna, hogy nem teljes képkockás gép. Nem 50-essel készültek, Zuiko 24/2,8-asról van szó. :)

(#911) sabeur válasza Stitch (#910) üzenetére


sabeur
csendes tag

A Jó öreg 24 /2,8-as... Én filmre fotóztam vele tán 2 évig, de számomra a nagy látószögön kívűl nem hagyott maradandót bennem... ennél inkább figyelemre méltók a képeid... valahogy nekem az exp. sosem sikeredett a legjobbra :(

Üdv,
Fecó

(#912) Loopus válasza sabeur (#908) üzenetére


Loopus
tag

Igen, vegul en is odajutottam, hogy gyakorolni kell :B . Probaltam kicsit modositani a dioptriakorrekciot ottokar javaslata szerint (mondjuk eddig senm voltak eletlenek a keresoben jelzett parameterek) de valahogy "mashogy kell nezni" ha jo eredmenyt akarok (nem tudom megfogalmazni jobban) ami egyelore szemfaraszto dolog. A "rablendezest" tenyleg kiprobaltam meg regebben, de azzal meg a szandekolt dof-ot rontom el... :P . No de sebaj, rendeltem egy af-confirm adaptert vegul, ha megjon remelem javul a helyzet. (amugy meg azt vettem eszre, esti felveteleknel meg jobb is sokszor a mf, mert pl a kitobi autofokusza eleg sokat vacakol es pl egy koncerten inkabb legyen egy picit eletlen a kep, mint hogy ne tudjak kesziteni egyet sem a lassusag miatt)

(#913) sabeur válasza Loopus (#912) üzenetére


sabeur
csendes tag

Az utolsó mondatodhoz csak annyit, hogy nagyon igazad van... a spot fényeket úgyis elég hamar megtalálod nagyjából a 10m és a végtelen között itt már nagyjából az eredmény is jó lesz! :)
üdv,
Jófényeket,
Fecó

(#914) Stitch válasza sabeur (#911) üzenetére


Stitch
őstag

Digitálison kicsit kontrasztszegény, jócskán utána kell húzni, meg a színeket is. Az expónak mi köze az objektívhez? Középre súlyozva mértél?

Jó móka manuálisokkal fotózni, de most egy darabig biztos pihenni fognak (kivéve a Tokina 200/3,5-öt). Meglett a 18-55 IS kit objektívem. Végre egy kicsi, könnyű objektív, ami nyitva is kellően szépen rajzol, az IS csak hab a tortán.

Loopus: Hacsak nem extrém kicsi a mélységélesség, szemmel történő élesítés elég nagy lutri ezekben a kis, sz@r keresőkben. Visszajelzős adapterrel sokkal jobb a helyzet, ha ügyes vagy, egy félrefókuszált képed sem lesz. Erre majd figyelj! Ha kép is érdekel, írj egy "www"-t a link elé és jó lesz.

[ Szerkesztve ]

(#915) Loopus válasza Stitch (#914) üzenetére


Loopus
tag

Igen ezt a dolgot olvastam, de az objektívsapkás megjegyzés elkerülte a figyelmem. Kösz a tippet.

[ Szerkesztve ]

(#916) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Előre szólok, hogy elég láma vagyok egyenlőre a fotózásban, tehát ha túl nagy hülyeséget kérdezek, ne kövezzetek meg érte! :R
Tehát olvastam Rékuc blogján manuális objektívekről, illetve egy olyan szenzoros M42-EOS átalakítóról, amit kifejezetten Canon DSLR-ekhez csináltak! Nekem 350D-m van, és hát nem a kereső nagyságáról híres szegénykém! Lehet valahol venni ilyen szenzoros átalakítót?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#917) Szten Márs válasza toth_janika (#916) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Szenzoros átalakító? :F Mi a fityfene az a szenzoros átalakító :DDD Szerintem te valamit félreértettél, mindenesetre tudnád linkelni az írást, sokat segítene.

(#918) philoxenia válasza Szten Márs (#917) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Talán ez

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#919) Szten Márs válasza philoxenia (#918) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Kössz, valóban van említés itt erről. Kiváncsi vagyok, hogy tud-e bárki róla valami közelebbit.

(#920) toth_janika válasza philoxenia (#918) üzenetére


toth_janika
őstag

Pontosan ez! :DDD
MOD:
Hmmm... :F

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#921) Cassidey


Cassidey
senior tag

van egy pancolar 50 mm 1.8-as obim, es az a baj vele, h kifejezetten nehezemre esik tekerni :( lehet ezzel kezdeni valamit?

(#922) johnjohn válasza Cassidey (#921) üzenetére


johnjohn
addikt

Ha régi az objektív a benne levő kenőanyag az idők folyamán ragacsossá válik, besűrűsödik.
Ha elég jó minőségű amúgy , érdemes kitisztíttatni, valaki a kollégák közül nyilván meg tudja adni Csurgó úr elérhetőségét.

(#923) j.bravo válasza johnjohn (#922) üzenetére


j.bravo
addikt

A Pancolar egy igen jó hírnévnek örvendő obi, ha ez a konkrét darab nem rosszabb az átlagosnál, akkor érdemes lehet...

Whatever.

(#924) BEE válasza Cassidey (#921) üzenetére


BEE
addikt

Amíg működik rendesen, addig nem érdemes szétszedetni.
Amúgy meg mire használod azt a remek lencsét ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#925) Cassidey válasza BEE (#924) üzenetére


Cassidey
senior tag

ilyesmikre:

[link]
[link]

(#926) philoxenia válasza Cassidey (#925) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Az első szép, a második nekem túl titokzatos.../nem nyitja meg, jelszót kér :DDD /

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#927) Cassidey válasza philoxenia (#926) üzenetére


Cassidey
senior tag

:D talan igy: [link]

(#928) philoxenia válasza Cassidey (#927) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ez még jobban tetszik, bár kicsit szűk a vágás nekem. :)
Ha újra el tudod készíteni, a világítással játszva, több tükröződéssel még jobb lenne. :K

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#929) Stitch válasza Cassidey (#927) üzenetére


Stitch
őstag

Igaza van philoxenia-nak. Nem ilyen szűken komponálva az "egynyócas/kettőnyócas?" háttér is ütősebb lenne, a színek meg fantasztikusak!

(#930) BEE válasza Cassidey (#925) üzenetére


BEE
addikt

Közgyűrűvel próbáltad már ? ;)
Nagyon érdemes ! :K

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#931) Loopus


Loopus
tag

Megjött az AF-confirm adapterem :C . Még csak 5-6 képet csináltam vele próbaként, de azt hiszem örülhetek :) .

(#932) Stitch válasza Loopus (#931) üzenetére


Stitch
őstag

:C Továbbiak? Milyen objektíveket használsz, csak a Helios van?

(#933) ottkar válasza Cassidey (#921) üzenetére


ottkar
addikt

Meg kell tekergetni 20-30-szor könnyebben fog menni.

(#934) péter007


péter007
senior tag

hy mindenkinek

kicsit olvasgattam a topicot és kedvet kaptam hogy játszadozzam régi obikkal, még a digit gépek előtti korból
azt szeretném kérdezni hogy a 40-re milyen régi obik mennek fel (nem érdekes hogy nehéz használni őket), időm lenne rá bőven és úgyis csak alkalmanként használnám

az a baj h. azt sem tudom hol lehet beszerezni őket használtan, és azt sem vágom mi legyen a nevükben amiből kitalálható hogy nikon bajonettes-e vagy sem
elsősorban a régi nem a legjobb minőségű, pár ezer forintos optikák érdekelnének

köszi a segítséget előre is, üdv. péter

(#935) Szten Márs válasza péter007 (#934) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Milyen 40-re? :DDD
(Tippek: Nikon D40 vagy Canon EOS 40D. )

(#936) péter007 válasza Szten Márs (#935) üzenetére


péter007
senior tag

bocs káső van, d40-ről lenne szó :D
nézegettem apronetet de nemsokmindent találtam, gondolom az F bajonettes obik mennek rá

(#937) Szten Márs válasza péter007 (#936) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Kompatibilitási táblázat: [link]
Itt láthatod mit lehet rárakni, meg azt is, hogy manuális obikkal sajnos Nikonéknál D200 alatt nincs fénymérés. M42-es obikat is lehet átalakítóval rárakni, de ott sem lesz fénymérés.

(#938) j.bravo válasza Szten Márs (#937) üzenetére


j.bravo
addikt

Valóban, fénymérés nuku, de ez nem egetverő probléma, ha statikus témát fotózol.

Megjegyzendő ugyanakkor, hogy mivel a Nikonnál a bajonett-filmsík távolság nagyobb, mint a többieknél, a más rendszerek objektívjeinek többsége egy sima fém adapterrel nem ad végtelent (olyan,. mintha egy pici közgyűrű már lenne az obin, ugye); ahhoz hogy pl. etgy m42 obival legyen lehessen a végtelenre fókuszálni, lencsés adapter kell (ami egyrészt drágább, másrészt nem annyira mindegy melyiket veszed, lévén a lencse azért befolyásolhatja a képminőséget).

BEE fórumtárs Praktica-jához használt m42 obikkal próbáltuk egyszer, és emlékeim szerint egy 135mm-es obival a legtávolabni pont ahova élesre tudtam állítani, olyan 6-7m-re lehetett. Kisebb gyutávú obikkal még közelebb volt.
Ugyanakkor, több embertől is láttam lencsés adapterekkel, Jupiter és Helios obikkal készült tűéles képeket...

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#939) Loopus válasza Stitch (#932) üzenetére


Loopus
tag

Eddig meg csak a Helios. Talan karacsonyra meglepem magam egy 135-os Pentacon-nal, vagy egy Jupiter 37-tel. Manapsag nem sokat tudtam fenykepezni, a munkahelyen kellet nehany tiz targyfotot csinalni, azon probalgattam gyakorlaskepp, meg nagymamam kertjeben. Igy mar tenyleg nincs baj a megfelelo helyre fokuszalassal :D . Inkabb a kozelpont felol talal elesseget, de ha eros kontrasztra esik a fokuszpont akkor a tavolpont felol is elkapja.

(#940) ottkar válasza Loopus (#939) üzenetére


ottkar
addikt

Inkább Jupitert vagy Sonnart vagy Takumart.

(#941) Mercutio_ válasza Loopus (#939) üzenetére


Mercutio_
félisten

Fotózd inkább a nagymamát :K

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#942) BEE


BEE
addikt

Próbaképpen kattogtattam egy Helios 44M-4 -el.
[F 2]
[F 2]
[F 2]
[F 2]
[F 2]
[F 2,8]
[F 2,8]
[F 8]

A blendeértékeket emlékezetből írom, lehet kis eltérés.
Kompozíciót meg helyes élességpontot ne keressetek, ezzel nem törődtem. :U
Nekem tetszenek a képek, nem élesek, de jól hozzák a ködös őszi idő hangulatát.
Egy ilyen színgyilkos időben nagyon élethűek a színei, jó a kontrasztja.
A képek így jöttek ki a gépből, csak leméretezve lettek.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#943) Stitch válasza BEE (#942) üzenetére


Stitch
őstag

Ezt a Heliost mindenhol dícsérik.:)

"Nekem tetszenek a képek, nem élesek, de jól hozzák a ködös őszi idő hangulatát." - mostanában én is bírom a félhomály képeket. Kis félrefókusz nagyon érdekes hangulatot tud kölcsönzni, akár egy pompázó napsütésben készült képnek is. Egy problémám van, hogy készakarva nem tudok ilyen képet lőni. Próbáltam FTM-es objektívvel is, de valahogy más ha én fókuszálok félre (túl sokat, túl keveset?). EF-S kitobi néha téveszt, olyankor készülnek ezek a bizonyos képek.:)

(#944) BEE válasza Stitch (#943) üzenetére


BEE
addikt

Már bánom hogy csak ezt az egy obit vittem, de kevés időm volt játszani.
Össze kellett volna hasonlítani egy éles rajzú Pancolarral.
Kíváncsi lennék a különbségekre, melyik mikor jobb vagy rosszabb ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#945) Mercutio_ válasza Stitch (#943) üzenetére


Mercutio_
félisten

KEvés fénynél fix 50-essel nyitott rekesznél nagyon szép hangulatú képeket lehet lőni :K

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#946) gadam


gadam
csendes tag

Sziasztok!

Egy Carl Zeiss Sonnar 135 mm /F3.5-ös obit alakítottam át Nikon "kompatibilisre". Szerencsém volt, mert volt egy hibás 28-200-as Nikkor obim, amiről leszedtem a bajonettre csatlakozó fémgyűrűt, a 135-ös obit kicsit megrövidítettem (egy kb. 1 centis fémgyűrű lecsavarozható volt) és mivel a csavaroknak való furatok pont egybeestek, sikeresen rá tudtam szerelni a bajonettcsatlakozót.
[link]
Szerintem megérte!

(#947) BEE válasza gadam (#946) üzenetére


BEE
addikt

Ha van végtelen állása a fókusznak, akkor a legjobb obik egyikét kapod ! :K
Erről a Sonnarról koppintottak több másik obit is, és még azok is jók.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#948) Stitch válasza gadam (#946) üzenetére


Stitch
őstag

Szia!

Szerintem is, szépen rajzol! Miért nem látok az EXIF-ben ISO adatot? Most ez vagy ISO100/f5,6 vagy ISO200/f8 kombináció. :) Nyitott rekesszel készült már közeli kép? Makróhoz is előszeretettel használják ezt az obit.

(Témába vágó volt a hozzászólásod, nem kellett volna OFF-ba rakni.)

(#949) gadam válasza Stitch (#948) üzenetére


gadam
csendes tag

A kép ISO200/f8 kombinációval készült (a D70s-ben ez a legkisebb érzékenység).

Érdekesen rögzíti a gépem az exifbe az ISO értéket: Jpg kép esetén belekerül, viszont a kép módosítása után valamiért elveszik belőle. Raw kép esetén már bele sem kerül.
Mivel a D70s jpg tömörítése csapnivalóan rossz, amiket feltöltök azok raw-ból konvertált jpg képek.

A következő kép ISO200/f5.6-al készült. Megdöbbentően jó képe van a 70-210-es zoom-hoz képest, pedig az is egy jó objektív. De hát a fix az már csak fix.
[link]

Majd a napokban készítek közeli nyitott rekeszes képet és és majd felteszem!

(#950) Ludovicus


Ludovicus
aktív tag

Sziasztok! Most már sajnos két beragadó blendés M42-es objektívem is van, nem tudtok valakit, aki szakszerűen kipuculja őket? Persze jó lenne, ha nem kéne érte kifizetni az obik árát... Néhány hsz-szel ezelőtt említette valaki Csurgó urat, ő lenne az én emberem?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.