Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1651) BEE válasza Jinxx (#1650) üzenetére


BEE
addikt

Akkor nem tudok okosabbat, próbálj készíteni hozzá egy combos napellenzőt.
Az még sokat segíthet, bár a direkt szembefény ellen nem véd meg.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1652) regula


regula
csendes tag

Üdv. A holdat szeretném fényképezni, az alábbi készlettel: SONY A350, 70-210 F4 obi, orosz 2X-ő, 3-as orosz közgyűrü. Érdemes lehet ezzel a készlettel valamit kezdeni ? És ha igen, akkor hogyan ? Ha nem, akkor se történik semmi.

(#1653) simenon válasza regula (#1652) üzenetére


simenon
tag

Álljon meg a nászmenet! Fütyije van a kismenyasszonynak! A közgyűrűnek semmi keresnivalója a Holdfényképezésnél az csakis makróra jó! A teléhez felteszed a konvertert Manuálra állítod a gépet a zársebességet neked kell bejátszani természetesen állványon.Kioldózsínór használandó a stabilizátor kikapcsolva.
Természetesen csak olyan konverter használható ami az optikát rá tudja csatlakoztatni a házra.

[ Szerkesztve ]

(#1654) regula válasza simenon (#1653) üzenetére


regula
csendes tag

Köszönöm soraidat, tágra nyitottad a szemeimet. Állványt, meg a koldózsinort elfelejtettem irni, eddig a 2sec-es kioldást használtam.

(#1655) Jinxx válasza BEE (#1651) üzenetére


Jinxx
senior tag

Most nézem, hogy összekevertem. A 135mm-esem a sima, EZ a 200as amivel gond van az SMC, így már még érthetetlenebb az egész. Ennek biztos van valami oka, hibája, csak kár, hogy sehogy nem tudok rájönni.

(#1656) BEE válasza Jinxx (#1655) üzenetére


BEE
addikt

Itt kérdezd meg: [link]
Van pár tag aki ért az optikákhoz és kellően tapasztalt.
Segíteni szoktak.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1657) Segnior_Barthez


Segnior_Barthez
senior tag

Hello, adott K-x és Chinon 50/F1.7. "Írja be a gy.távot" - Írja amikor bekapcsolom. Kérdésem: 75mm-t kell beállítani? 1,5 a szorzó ezért gondolom ez lesz a megoldás. Így van? kösz

https://www.flickr.com/photos/57762354@N03/

(#1658) Szten Márs válasza Segnior_Barthez (#1657) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem, 50mm-ert kell beállítani, tehát a valós gyújtótávolságot.

[ Szerkesztve ]

(#1659) Segnior_Barthez válasza Szten Márs (#1658) üzenetére


Segnior_Barthez
senior tag

Köszönöm Szten :)

https://www.flickr.com/photos/57762354@N03/

(#1660) simenon válasza Segnior_Barthez (#1657) üzenetére


simenon
tag

A stabilizátor a sugárelmozdulást stabilizálja az pedig az optika gyújtótávolságához kapcsolódik. A szorzó az optika látószögéből egy kivágás csak.

(#1661) Segnior_Barthez válasza simenon (#1660) üzenetére


Segnior_Barthez
senior tag

Gondoltam, hogy vmi érzékelős mácera van a dologban, mert 800(!) ra állítva az 50es obin.... Bizony bizony küzdött élőképnél... Nem is adott be éles, pontos képet -kézből. Csak remegett a szenzor, kereste a helyét. De amikor letettem, és nem remegett a kezem így már a stabi kidühöngte magát... Egy ilyen beállítással, szerintem nem nehéz kiütni a stabilizátort. kösz

https://www.flickr.com/photos/57762354@N03/

(#1662) Zozzant válasza Jinxx (#1655) üzenetére


Zozzant
addikt

Nem lehet hogy az adapternél "behatol" egy kis plusz fény?

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1663) Jinxx válasza Zozzant (#1662) üzenetére


Jinxx
senior tag

Nem igazán tartom lehetségesnek, és akkor nyitott blendével is behatolna. Többek szerint a blende olajos, de még nem jutottam el addig, hogy megnézzem/megnézessem. Egyelőre használom nyitott blendével, szépen rajzol úgy is. Fotósbörzén szereztem hozzá napellenzőt is, de még nem volt alkalmam kipróbálni, hogy mennyire befolyásolja ezt a dolgot.

(#1664) Zozzant válasza BEE (#1646) üzenetére


Zozzant
addikt

Hát van egy 1960 környéki preset takumar obim 135/3.5, az egyik legélesebb obim, pedig van egy pár, ellenfényt nem szereti ennyi baja van. Ilyen, de ahogy kijött a gyárból, barna eredeti tokjával

Jinxx! kiderült mi okozza azt a fényt a képen?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1665) Jinxx válasza Zozzant (#1664) üzenetére


Jinxx
senior tag

Nem igazán. :(
Mivel csak blendézve jön elő, legtöbben azt mondták, hogy olajos lehet a blende, vagy hasonló. Viszont volt már olyan Jupiterem aminek a blendéje majdnem krómszínű volt és csöpögött az olajtól, de nem csinálta ezt. Fogalmam sincs mi lehet vele, vettem rá napellenzőt, de helyzet ugyanez. Előbb-utóbb bepipulok és szétkapom, aztán vagy jó lesz, vagy nem.

(#1666) Zozzant válasza Jinxx (#1665) üzenetére


Zozzant
addikt

Szerintem se blende miatt, a beugró blendének nem jó ha olajos, mert tapad, a jupiter más mert az preset ott lehet olaj, talán arra gondolnak hogy becsillan, visszaverődik az olajról a fény?

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#1667) Jinxx válasza Zozzant (#1666) üzenetére


Jinxx
senior tag

Mivel csak rekeszelve csinálja, szerintem a váz és a rekesz közt van valami fémes alkatrész, és ha behúzod a rekeszt, az alkatrészről visszaverődik a fény a lamellák belső felére és onnan a szenzorra, de akkor sem értem miért nem látszik keresőben.

(#1668) johnjohn válasza Jinxx (#1667) üzenetére


johnjohn
addikt

Lukas valamelyik lamella ?

(#1669) Surfym@n válasza Jinxx (#1667) üzenetére


Surfym@n
senior tag

A képen a fehéredés szabályos kör alakú, egyértelműen amiatt van, mert a a leghátsó lencsén nincs tükröződésmentesítő bevonat.

Jómagam is Takumarokat szoktam használni digivázon nagy megelégedéssel, azokkal nincs gond (apropó: valaki írta, hogy csak az SMC-s változaton van bevonat --> a super-takumaron is van, csak nem 3 réteg, hanem csupán 1), azonban volt egy mirinda kétszerezőm: nuku bevonat, a végeredmény ugyanilyen lett.

Élőképet tudó digivázakon már az expo előtt is ilyen az lcd képe. Optikai keresőben ezt nem látni. A tükröződés oka, hogy a szenzor visszaveri a fényt a hátsó lencse felületére, s viszont (lehet van pontosabb megfogalmazás is erre, bocsi).

Régi szemüvegem volt ilyen: nem volt rajt "smc" bevonat :) , s mikor napnak háttal voltam bizonyos szögben, mindig betükröződött a lencsémen.

Emlékszem, a Sigma jött nagy csinnadrattával, hogy a DG-s optikák "digitális gépekhez" vannak tervezve, mert a hátsó lencsén is van bevonat - újra feltalálták a spanyolviaszt.

[ Szerkesztve ]

28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

(#1670) Jinxx válasza Surfym@n (#1669) üzenetére


Jinxx
senior tag

A képen a fehéredés szabályos kör alakú, egyértelműen amiatt van, mert a a leghátsó lencsén nincs tükröződésmentesítő bevonat.
Én ezt azért megkérdőjelezném, egyrészt mert valószínűleg más ugyanilyen példányok nem csinálják ezt, legalábbis tudok olyanról akinek ez volt és nem volt vele semmi baja, másrészt ha a hátsó lencse visszaveri a fényt, akkor hogy jön a képbe a rekesz, ami az említett lencse előtt van jóval?!

Johnjohn: Nem, nem lukas.

(#1671) Surfym@n válasza Jinxx (#1670) üzenetére


Surfym@n
senior tag

ez esetben csak arra tudok hivatkozni, hogy függhet a fehéredés mértéke attól is, hogy a naphoz (vagy más erős fényű forráshoz) képest milyen szögben tartod a gépet.

a rekesszel kapcsolatban esetleg felmerülhet az a helyzet, hogy maga a rekesz is "segít a tükröződésben - de ez csak erős spekuláció... :U

28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

(#1672) sabeur


sabeur
csendes tag

Sziasztok,
Nagy szívfájdalmam volt mikor 2 éve eladtam a Zuiko 85/2-esem, de szeret tettem egy setre Német ebay-en és most újra van egy, ami tetszik benne a puritánsága a lágysága, és a roppant kis mérete, már várom mikor készíthetek portrét vele.

Szerintem ezeknél az obiknál még szerencsésebb a nem MC-s változatot megvenni, letisztultabbnak lágyabbnak érzem és talán a cromatikus abberációja is csekélyebb... személyes vélemény ;-)

egy gyors próba kép délután:

[link]

(#1673) BEE válasza sabeur (#1672) üzenetére


BEE
addikt

A szín meg a kontraszt eredetileg ilyen, vagy dolgozni kellett rajta ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1674) sabeur válasza BEE (#1673) üzenetére


sabeur
csendes tag

semmit, ilyen volt ...auto contrasztot dobtam rá, de semmit nem módosított rajta ezért vissza vontam :-) az extrém rövid záridő lehetett az oka, de le kell csekkolnom mennyi volt pontosan, vagy /2000 vagy /4000.

(#1675) BEE válasza sabeur (#1674) üzenetére


BEE
addikt

Kicsit zavaró a megítélésben, hogy kevés az éles rész, de sok a kicsit életlen.
Keresni kell a fókuszpontot. :)
Kicsit lágy, ahogy írtad is, node F2-nek bőven jó. Meg a portrénak is használ.
Ha majd lesz, egy arcképet feldobhatnál ide is ! Kíváncsi vagyok az eredményre.:B

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1676) sabeur válasza BEE (#1675) üzenetére


sabeur
csendes tag

Valóban így van ahogy írod, nem karcol annyira, bár ez nem egy Zeiss vagy egy Leica üveg, ebben áll a lágyság, élesnek éles, de mégis saját magam is meglepem mikor már 500%-on vagyok és keresem az átmenetet az éles zónát :Y , érdekes még, hogy a pici fény foltok szélein nagy nagyításnál már előjön a kromatikus abberráció nagyon finoman kékes lilás fényben, :O de ez alap helyzetben egyáltalán nem zavaró nem is érzékelhető...

Minden manuális obinál többé kevésbé ezt tapasztalom, természetesen filmen ez nincs meg.
Ha lesz portré majd dobok fel persze, ha érdekel még pár kép, lesd meg a galériámat:

[link]

jobbára filmes történetek...
Üdv,
Fecó

(#1677) BEE válasza sabeur (#1676) üzenetére


BEE
addikt

Még nem néztem végig az egészet, de tetszik !
Ez különösen jó szerintem: [link]
Egy halvány CA hogyan zavarhatná azt, aki ennyi képet készít fekete-fehérben ? ;]

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1678) Stitch válasza sabeur (#1672) üzenetére


Stitch
őstag

Szia!

Nekem is sikerült egy 85/2-őt szereznem. :) Annak idején még raktam is fel pár tesztképet.

Milyen szettet sikerült kifognod?

(#1679) sabeur válasza BEE (#1677) üzenetére


sabeur
csendes tag

Köszönöm,
Valójában a CA nem zavaró, ha emberi léptékkel nézzük a képeket amit a manuális objektívvel készítünk. Úgy veszem észre magamon, hogy néha elmegyek maximalista irányba, ami a technikát illeti. de élményben mégis mások ezek a régi üvegek. Példaképp mindig a jó öreg Zeiss Ikont hozom fel amivel annó lőttem pár rollt, félelmetes élmény, 6x9-es színes negán. Fix lencse, és annyira spártai, hogy kb 3-4 lencsehibát vitt magával, amiket a mai objektívek szinte 0-ra redukáltak, köztük egyik a szín szórás :-) (a szak kifejezésekben néhol lehet tévedek, de igazából, mindig élmény orientáltan fotóztam, és ezért picit hiányos a technikai korrektség) A színes negán a szín szórás és a torzítás, olyan egyedi élményt adott, amivel nem találkoztam, pont ez tette érdekessé egyedivé számomra. Persze mondhatjuk, ez a gép, annak idején erőteljesen a FF felhasználásra lett tervezve, itt pedig a szín szórás már nem annyira lényeges momentum. Ez a felület olyan ha közepesen jól kiexponálja az ember, hogy szinte a végtelenségig lehetne nagyítnai és még akkor is éles, nagy hátránya hogy csak távoli képekhez jó, (épület, táj) kb 3m-től volt éles a végtelenig A 6x9-es nega élményhez csak ennyi, :-) Én amúgy a kisfilm megszállottja vagyok, és természetesen a DSLR-en próbálgatom olykor az újonan szerzett optikákat

(#1680) sabeur válasza Stitch (#1678) üzenetére


sabeur
csendes tag

Halihó Stich :-)

Egy hagyatékot vettem meg, és a leírásban olvastam hogy van benne egy 85/2-es.

OM1 váz, patent állapotban
Zuiko 35/2,8
Zuiko 50/1,8
Pneumatikus Hama kioldó, nah mondom még ilyet se láttam :-)
és a már említett 85/2-es úgy sikerült leütnöm, hogy a 85/2-es ára környékén jöttem ki belőle. Ahogy nézegetem 200Eur alatt nem nagyon mozog ez az obi, hát kb ennyibe ütöttem le a set-et.
Épp a délutáni sétából jövök, és persze lőttem is pár kockát. ha lesz időm teszek fel majd.

Te kitől vetted a tied?

(#1681) sabeur


sabeur
csendes tag

Ezt találtam a mai fotózásból, remélem majd lesz jobb is, hétvégén talán több időm lesz barangolni :-)

[link]

(#1682) BEE válasza sabeur (#1679) üzenetére


BEE
addikt

Majdnem belekaptam a 6x9-be én is. :B
De a régi roll helyére nem megy be a mostani szabványos és nincs szivem megfaragni a Kodakot... :O Szép gép, tetszik, így megúszta.
Viszont van több MOM Fotoboxom, egy működő kijön belőlük és már embert is találtam
aki tud kezdeni valamit a rugókkal. Igaz "csak" 6x6, de belefér a roll.
Csak a laborálással leszek meglőve, mert azt nem tudom magam megcsinálni.
De egy pár tekercset azért még elpazarlok ! :D

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1683) BEE válasza sabeur (#1681) üzenetére


BEE
addikt

Kellemesen lágy a rajza ennek az obinak, emlékeztet a filmes képekre.
A Helios csinált hasonlót, az is tud szépen lágyítani.
Be is terveztem hogy többször kéne használnom, főleg most ősszel,
de valahogy mindig valami mást rakok fel végül. :U

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1684) sabeur


sabeur
csendes tag

Nagyon jók az Orosz optikák, Én is próbálgattam a Heliost, teljesen patent állapotban ki lehet fogni fillérekért. A pentaconnak voltak jó üvegei nagyon szerettem a 100/2,8-ast
De az igazi finomság M42-ben a Takumarok voltak, itt is a sima nem SMC-s kiviteleket dícsérik jobban... Ami nekem van 55/2-es az bámulatos képet ad, kategóriájában nem is tudnék ilyen jó objektívet említeni. Lágy, nagyon lágy de mindemellett roppant szépen definiált az éles szakasz. Az 50-esekből a széria gyártásra került manuális obik kategóriájában szvsz a 50/1,4-es Takumárnál nincs jobb. :R

(#1685) BEE válasza sabeur (#1684) üzenetére


BEE
addikt

Nemrég lett egy Pentax 50/2-m, de csak egyszer próbáltam.
Annyira lágy a képe, hogy zavar az élességállításban. Most kipróbáltam RAW-ból
a képeit és így lényegesen jobban mutat. De a Helios képe nekem jobban tetszik.
[link]
[link]
[link]

Az első vágott, élesített, a többi csak leméretezve van.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1686) sabeur válasza BEE (#1685) üzenetére


sabeur
csendes tag

Hu hát szerintem nagyon jók, tényleg az az élmény amiről beszéltem, persze mindenkinek más jön be, megvallom őszintén, én keveset lövöldöztem a Heliossal digin, de majd csinálok egy etapot majd hétvégén ;-)

(#1687) johnjohn


johnjohn
addikt


Ez meg egy kis erős kép, INDUSTAR 50/3,5 / 4,5-ös rekeszen./

(#1688) sabeur válasza johnjohn (#1687) üzenetére


sabeur
csendes tag

Nah igen ez kép, nem szűrted ugye?

a lábjegyzethez csak egy kis off:

Az a probléma ami nem oldja meg saját magát 3 nap alatt azzal nem is érdemes foglalkozni :-)

(#1689) johnjohn válasza sabeur (#1688) üzenetére


johnjohn
addikt

Photoshop alapbeállítás-RAW converter--JPEG. Croppolva van a kép középső körülbelül 2/3-ad része, és le van méretezve.
A lábjegyzethez : Helyes kiegészítés !

(#1690) Stitch válasza sabeur (#1680) üzenetére


Stitch
őstag

Szia!

Jó vétel volt ez a szett.

Én egy fővárosi amatőrtől vettem meg, volt neki egy 50/1,4-e is, már bánom, hogy azt nem hoztam el.

Sőt, amint látom, te is megváltál egy olyantól valamikor szeptember végén..ha én ezt tudom, hogy árulod. :D

(#1691) sabeur válasza Stitch (#1690) üzenetére


sabeur
csendes tag

Halihó,

Igen, volt 1 de elvitték elég hamar. Maradt egy darab nem MC-s front lencsén van pár apró karc, de ez olyan lágyságot eredményez, ami miatt nem adom el, pénzt nem kapnék érte az állapota miatt de portrézáshoz használom és nagyon szeretem, sőőt már lehet linkeltem is képet amit ezzel csináltam, de ha nem akkor most pótolom:

[link]

[link]

2,8-5,6-ig ezt az élességet tudja, emellett a lágyság is megmaradt, nem fotóztam még ehhez fogható obival, bár az anyagi helyzetem miatt meg sem engedhetem magamnak a 100e HUF feletti kategóriát. :R

(#1692) BEE válasza BEE (#1685) üzenetére


BEE
addikt

Össze akartam hasonlítani a Heliost és a Pentax 50/2-t,
de annyira beborult hogy nem sok lett belőle.
A szél miatt csak földközelben lehetett levelezgetni. :O
50/2 F2 vágva, vékonyan élesítve [link]

Helios F2 vágva, élesítés nélkül [link]

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1693) sabeur válasza BEE (#1692) üzenetére


sabeur
csendes tag

Bevallom őszintén én is akartam fotózni most hétvégén, csak lusta voltam... pedig még a gépet is kikészítettem.

(#1694) BEE válasza sabeur (#1693) üzenetére


BEE
addikt

Jobban jártál így !
A hideg szélben meg is fáztam, a fotózáshoz meg fény kellett volna. :O

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1695) Ndruu


Ndruu
MODERÁTOR

Én is próbálgattam a Helios-t, amikor megvettem.

Kézből kitartott képek (all shots are hand held). f2, ~f5.6, f16 a sorrend. Én szeretem, jól teljesít, ~1000 Ft-ért szinte bármikor beszerezhető.

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#1696) BEE válasza Ndruu (#1695) üzenetére


BEE
addikt

A képbeillesztést így akartad ?
Majd kapsz a fejedre a moderátortól ! :DDD

BEE

Ugye mondtam ! :D

[ Szerkesztve ]

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1697) BEE válasza Ndruu (#1695) üzenetére


BEE
addikt

Én azt szeretem benne, hogy szépen lágy a képe.
Nem tudom a pontos okát, de nekem tetszik ahogy lágyít, finoman,
a régebbi filmes képekre emlékeztet.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1698) sabeur válasza Ndruu (#1695) üzenetére


sabeur
csendes tag

Mesterlövész kezed van :-) ilyen fényviszonyok mellett :-)
korrekt nagyon, tűéles !

(#1699) Ndruu válasza sabeur (#1698) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

:) Felhős volt ugyan az ég, de az ISO400 és a stabilizátor segített. A második kép lehet nem f5.6 mellett, inkább f8-f11 érték körül készült, de nem tudom pontosan megmondani, lévén ez még a régi teljesen manuál rekeszeléssel működik.
Egyébként imádom ezeket a "régi" objektíveket, számomra sokkal élvezetesebb úgy fotózni, hogy tudom mit csinálok, nem csak lenyomom a gombot, fókuszál helyettem az AF és a beállított rekesz mellett elkészül a kép. Jó, a fénymérést még nem tudom minden esetben saját fejemből, de erre ott van a beépített fénymérő, ami mindig jól jön.

Harrrr!!!!

(#1700) Kerio


Kerio
őstag

Eladó egy szép Helios 44M-6+M42 adapter ha kell

ASUS ROG STRIX G15 G513 (G513RS-HQ037) (AMD® Ryzen™ 7 6800H, NVIDIA® GeForce™ RTX 3080 8GB GDDR6, 32GB 4800MHz DDR5, Kingston Fury Impact CL38 (2x16GB) (KF548S38IBK2-32) /// ASUS ZENBOOK 14X OLED UM5401 (UM5401QA-L7208W)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.