Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14001) tailor válasza DasH_001 (#14000) üzenetére


tailor
őstag

:R

(#14002) peppe79


peppe79
senior tag

Sziasztok! Remélem, hogy nem túl OFF a téma: Filter ügyben nem mozgok túl otthonosan, az 55mm-es "alap" (UV, CPL, ND) szűrőkön kívül nem is nagyon van itthon más. Elég sok objektívem összegyűlt, és ezeknek ugye különböző méretű a szűrőmenetük is. 55 mm-esből van a legtöbb, de emellett vannak 37, 46, 49, 67, 82 mm-esek is. Végig vásárolgatni mindegyikből, elég zsebbe nyúlós lenne, így gondolkodtam Cokin lapszűrőkön, vagy szűrőmenet átalakítókon is. De ezeknél felvetődik ugye a napellenzők használatának problémája is. Mit tudnátok tanácsolni, hogy a legegyszerűbb áthidalni a különböző szűrőméreteket? Vagy nem úszható meg, és kénytelen leszek(lennék) végigvásárolni az összeset?
Egyébként, miben más egy "digitális" filter? A legtöbb objektívem régebbi manuális, de van néhány újabb m4/3-os is.

(#14003) _q


_q
addikt

Sziasztok!

Nem találtam neten egyértelmű forrást. Canon FD 50 mm f1.4-es objektív tartalmaz radioaktív thoriumot? Van ajánlott 50 mm körüli manuális lencse, ami nem radioaktív?

(#14004) p_adam válasza _q (#14003) üzenetére


p_adam
addikt

Az MC (multi-coated) optikák túlnyomó része nem radioaktív, főleg ha kései verziók.
Nekem pl. ezek vannak amik mind jók és nem ilyenek
OM 50/1.4 new MC, Zeiss Jena Prakticar 50/1.4 v2, Zeiss Jena Biotar 58/2, Konica Hexanon 50/1.4 f22 verzió
Itt van egy gyűjtés azokról, amik radioaktívak

(#14005) _q válasza p_adam (#14004) üzenetére


_q
addikt

Köszi, ezt a linket és egy másik oldalt is láttam és nincs benne a Canon FD 50 mm f1.4. Csak ugye lehet azért nincs a listán ez és még sok más objektív, mert aki tesztelte, neki nem volt így kimaradt a tesztből.

(#14006) p_adam válasza _q (#14005) üzenetére


p_adam
addikt

[link]
Ez alapján nem hiszem, de ha az FDn verziót nézed (zöld-fehér feliratok vannak rajta) az már biztosan nem az.

(#14007) _q válasza p_adam (#14006) üzenetére


_q
addikt

Köszi.

(#14008) Lacpac


Lacpac
őstag

Sziasztok!

Gondolkodik a párom egy-két manual optikán.
A gép amire kerülne: Olymus e-PL5 (dupla kit). Már nézegettem neki optikát, próbáltam kiművelődni, de sajnos nagyon időhiányban vagyok.
Inkább kérdezek.
Az elsődleges falhasználás természetfotózás lenne, persze nem ártana egy jobb makró sem.
+ valami fényerős obi amit a lakásban (is) használna.

Milyen optikák felé érdemes nézelődni? Ha ez meglenne, a közgyűrű(k) kiválasztása már adott lenne.

Köszi szépen a választ.

üdv:
L.

(#14009) peppe79 válasza Lacpac (#14008) üzenetére


peppe79
senior tag

m4/3-os váznál, leginkább csak alapobjektívnek, vagy attól nagyobb gyújtótávolságú vintage lencsének van értelme. Lakásba vegyél inkább egy 25/1.7-es Panát, jobban jársz vele.

E-PL5-tel amúgy sajnos (EVF és focus peaking híján) nehezebb a vintage obikkal bánni, főleg, ha mozgó tárgyat, gyereket kell lencsevégre kapni. Én lecseréltem a sajátomat egy GX80-ra.

[ Szerkesztve ]

(#14010) Lacpac válasza peppe79 (#14009) üzenetére


Lacpac
őstag

Mozgó tárgy nem igazán lenne, nem is biztos hogy sokáig megmarad a váz, azért nem szeretnénk 50-60k-t kifizetni, hogy (talán) pár hónap után eladjuk. Szóval pana lencse nem lesz, az tuti.

(#14011) peppe79 válasza Lacpac (#14010) üzenetére


peppe79
senior tag

OK. Csak akkor számolj vele, hogy 40mm-es (ekv. 80mm) gyújtótávolságtól felfelé érdemes keresgélni. Alapobjektívből viszonylag nehéz melléfogni, de nekem például a Konica a kedvencem.

(#14012) Victoryus94


Victoryus94
őstag

Sziasztok, adaptereknél miben más a belső keretes, és a keret nélküli?
Honnan tudom, melyikre van szükségem? :) (pl egy m42-es helios 44-2 vagy 44-4-nél)

[ Szerkesztve ]

(#14013) tvamos


tvamos
nagyúr

Ha nem peremes, akkor hiaba tekered az apertura gyurut, nem mukodik, mert meg kell nyomni a beugraszto pucukat.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14014) Victoryus94 válasza tvamos (#14013) üzenetére


Victoryus94
őstag

Köszi, akkor peremes kell. :)
Valamelyik hirdetésben "keret nélkülinek" hirdették, én meg 1000 éve nem manualoztam, megkavart. :B

[ Szerkesztve ]

(#14015) tvamos válasza Victoryus94 (#14014) üzenetére


tvamos
nagyúr

En meg csak peremesrol hallottam, keretesrol nem. [link] Ha letekersz a leirasba, irja is, hogy "benyomja a pockot".
Szivesen!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14016) FeniX-


FeniX-
aktív tag

Sziasztok,
legújabb szerzeményemen egy hanimex lencsén, a hátsó oldalon van a rekesz rögzítő kis fém pöcök. Egy régi canon 10d-re ráfaragva adapterrel, ezt a pöcköt hogy tudnám rögzíteni hogy működjön a rekeszem?

(#14017) FeniX- válasza FeniX- (#14016) üzenetére


FeniX-
aktív tag

..sikerült megoldanom. Leszedtem a lencse hátlapját, és azt a rugós kart kiakasztottam, ami a blendét visszahúzta mindig teljesen nyitott állapotra. :) (amit a pöcök működtetett még eredeti állapotában)
Így a rekesz kiválasztó gyűrűvel szépen működik.

(#14018) ZSOOLT2


ZSOOLT2
tag

Sziasztok!

Tapasztalt valaki olyat, hogy az objektív (Jupiter 37A MC) érkezésekor a frontlencse tökéletes állapotban volt, egy kicsit megtöröltem alkoholos szemüvegtisztító kendővel, de a következő nap apró, világosabb foltok jelentek meg? A foltok átlátszók, csak éppen világosabbak, mint a környezetük. Lehet ezt valamivel kezelni? Ha nekiestem újra a tisztításnak, a foltok csak nagyobbak lettek.

(#14019) jmakk válasza ZSOOLT2 (#14018) üzenetére


jmakk
őstag

Szerintem elkezdted ledörzsölni a bevonatot. A helyedben csak Lenspennel vagy mikroszálas kendővel törölgetném az ilyen öregebb obikat.

(#14020) noiq_nolife


noiq_nolife
csendes tag

Üdv, Emountra szeretnék egy teleobit, tajfotora és egész alakos portrera szeretném használni(minél több bokeh annál jobb). Mivel ezek a fényesebb telék elég borsosak és nincs rá garancia hogy nem a polcon fog porosodni elsősorban vintageben gondolkodom.
Egy APSC-s vazam van, kereső nélkül. Mik a tapasztalataitok, mekkora gyutávot lehet még kézből jól kezelni? Van valami kifejezetten ajánlott vintage üveg?
Zoomos obik jelentősen rosszabb minőségüek? Merre érdemes nézelődni irántuk (magyar eladót preferálnám)?

(#14021) MrChris válasza noiq_nolife (#14020) üzenetére


MrChris
nagyúr

Általánosságban Sonnar 135/3.5 nyitva is éles, 18-30e volt mikor még követtem. A többi 2.8-as 135-öst 99% hogy rekeszelni fogod 4, 5.6-ra, ezzel ugrik a látszólagos fényerő előny. 100mm-esek meg kb, kétszeres árnál kezdődnek.

(#14022) peppe79 válasza noiq_nolife (#14020) üzenetére


peppe79
senior tag

"Zoomos obik jelentősen rosszabb minőségüek?"

Nem feltétlen. A viszonylag ritka, és kevésbé ismert Minolta MD 75-150 f/4-el nagyon meg vagyok elégedve, jól kiegészíti a - sokkal nagyobb hírverésű - Minolta MDIII 35-70 F/3.5-öt. Bitang éles, és relatív könnyű kis lencse. Ha véletlen szembe futnál eggyel, akkor érdemes lecsapnod rá...feltéve, ha a fényerő nem elsődleges szempont, és nem idegenkedsz a tolózoomtól sem. Én a fix teléimtől szép lassan kezdek is (pontosabban: próbálok) megválni, még a relatív könnyebb daraboktól is (Takumar SMC 105/2.8 stb).

Egy kis info róla:
https://fourbillionyears.org/minolta-md-75-150mm-f-4/
...és egy összehasonlító teszt, a két Minolta fix "nagyágyúval" összevetve:
https://lensqaworks.com/lenswars-minolta-md-zoom-75-150mm-f-4-0-vs-md-85mm-f-2-0-vs-md-135mm-f-2-8/

[ Szerkesztve ]

(#14023) noiq_nolife válasza peppe79 (#14022) üzenetére


noiq_nolife
csendes tag

köszönöm a válaszokat!

ezeknél az obiknál milyen funkciók maradnak használhatóak a vázon? nyilván a rekesz meg a fókusz az manuális lesz az objektíven, de záridő, iso, fenymeres tud automatán működni?

(#14024) MrChris válasza noiq_nolife (#14023) üzenetére


MrChris
nagyúr

Röviden igen.

(#14025) mpierre


mpierre
veterán

Sziasztok!

Valaki rakott már össze m4/3-ra RO-109-1A vetitőoptikából objektívféleséget? (Minden más rendszerre találtam átalakítást, de mindegyik valami optikát gyilkol meg érte... :D ) Találtam egyet elfekvőben a nagyszülői örökségben. Egész jó állapotban van.Porosnak poros, de egész szépen túlélte a bevonata az éveket.

Na most, elméletben egy 38 mm -> M42×1 adapterrel a vetitóoptika pont belemegy az M42- M4/3 fókuszgyűrűs makróadapterbe. Így 26,08-tól kb 54 mm-ig tart a "fókusztáv". A végeredmény, hogy a m4/3-os 19,25 mm-nél 0,95 mm-rel közelebb leszek az érzékelőhöz a RO-109-1A hátsó lencsetagjával. Jól számolgatom, hogy akkor így lesz végtelenem?

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#14026) Maist


Maist
senior tag

Üdv. Van 3 db. régi, jó állapotú, fényerős (egy-egy fix), és egy szintén fényerős zoom Canon FD objektívem. Eddig pihentek jó régóta, tiszta, száraz helyen, nem használtam őket, mert a filmes Canon tönkrement, nem tudják javítani. Elkezdtem hirtelen felindulásból nézegetni, hogy egy egyszerű, lencse nélküli adapterrel ezek az objektívek használhatóak MILC gépeken. Mivel MILC-ben nagyon kezdő vagyok, főleg manuális obival, ezért kérném segítségeteket, hogy melyik gépet lenne érdemes megvennem, melyek lennének jók az FD manuális obikhoz, (nyilván gondolom, amihez van adapter), de azon kívül van-e esetleg valami nem javasolt gép, úgy, hogy alapból használtban gondolkodom? Mik a buktatói az említett felhasználásnak, lehet ezzel a kombinációval jó képeket készíteni, mondjuk egy Nikon D80, 18-70 DX ED F3.5-4.5 obival gépem van, ahhoz képest? Például hogy tudok élességet állítani, néztem, van elvileg van a MILC-eken focus peaking, de jól is használható, élesek lesznek a képek, végtelen fókusz is lesz?
Köszönöm segítségetek!

(#14027) Mega Bass válasza Maist (#14026) üzenetére


Mega Bass
tag

Szia! Én Sony A7II-est használok Zeiss Contax sorral. Anno mikor elkezdtem a manuálozást egy Canon 30D-m volt és nem jöttek úgy át a régi objektívek adottságai a crop faktor miatt. Így lecseréltem egy Canon 5D-re amivel már sokkal jobb volt és helyére kerültek a dolgok. Később MILC lett belőle ezzel még jobban lehet a régi manuálisokat használni. Hogy miért Sony mert 2017-ben meg csak a Sony készített elérhető árú full-frame gépeket. A focuspeaking egy dolog ennél sokkal jobb, ha belenagyítasz a képbe és úgy állítasz pontos élességet. Mielőtt vennél valamit javaslom, hogy próbáld ki az FD objektívekkel.

SERTZUIL

(#14028) Mega Bass válasza Maist (#14026) üzenetére


Mega Bass
tag

Ami lemaradt, ha tényleg jó féle Canon FD-kről van szó simán leverhetik a DX kitobjektívedet.

SERTZUIL

(#14029) MrChris válasza Maist (#14026) üzenetére


MrChris
nagyúr

Ha jó a bázistáv akkor helyes beállítással éles lesz a kép, ezzel nem lehet gond.
A ma kapható új milcek talán mindegyike tud peakinget mutatni, de eltérő az érzékenységük, látványuk. Lehet mód a belenagyításra is, de ebben is vannak eltérések. Valamint a kijelző/evf is befolyásolja mennyire tudod eltalálni a tárgysíkot.

(#14030) Muerte68 válasza Maist (#14026) üzenetére


Muerte68
addikt

minél nagyobb és jó felbontású evf annál könnyebb és a focus peaking is sokat számit.
Fujinál pld a T1-2-3-4-evf-je majdnem kétszer akkora mint az E- XT szériának

A Sonynak jó a peakigje jól látszik is elég pontos

[ Szerkesztve ]

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#14031) Rapid136 válasza Maist (#14026) üzenetére


Rapid136
őstag

4 évig csak manuális obikat használtam pl. szinházi fotózásnál A7 vázzal.
Kis gyakorlás és menni fog. FF MILC vázzal jó a játék igazán.

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#14032) Maist


Maist
senior tag

Újabb kérdésem adodott:
Ezzel az adapterrel:
Ez az objektív:
tudja használni az IS-t is, vagy csak az AF, és a blende állítás megy vele? Esetleg a stabilizálást az objektív önmaga intézi, ha a kapcsoló ON állásban van rajta? Manuál objektívezés kipróbálás céljából végül -egyelőre- egy Canon M100-at vettem, mert (szerintem) olcsón hozzájutottam alku után, és most kicsit ezen jár az agyam, mert egy ilyen objektívem is van, de az adaptert addig nem venném meg, míg ezt nem tudom, hogy menne-e rajta az IS, vagy csak AF, és blende állítás.

(#14033) Mega Bass válasza Maist (#14032) üzenetére


Mega Bass
tag

Ezt a kérdést biztos ide szántad?

SERTZUIL

(#14034) Maist válasza Mega Bass (#14033) üzenetére


Maist
senior tag

Most, hogy így írod, végülis nem igazán, talán ott vesztettem el a fonalat, hogy ide írtam előző kérdéseimet is. :R

(#14035) MrChris válasza Maist (#14034) üzenetére


MrChris
nagyúr

Ez a topikja.

(#14036) Chapel


Chapel
addikt

Sziasztok,

Feltettem máshol is, itt is felteszem a kérdést, lévén mégis csak ez az M42 topik; váz Sony a6000.

Mivel a régebbi üvegeimmel (canon vég) MC11-et használok, ahol amúgy sincs af, így pl a 150-es 2.8 sigma makróval mindig is manuálban fotóztam. Mivel szükségem van telére, de natív üvegre nem akarok költeni, egyéb meg így is úgy is dadog (18-35 1.8, 150-600 C) ezért kinéztem egy igen penge képű, fényerős manuál fix tele obit.

Kérdésem: mennyire számít tapasztalatok alapján, hogy milyen konverter van a gépen?
Mert nekem logikusan af hiányában azt mondanám hogy tök mindegy, de mielőtt megveszem, azért rákérdezek.

:R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#14037) Mega Bass válasza Chapel (#14036) üzenetére


Mega Bass
tag

Ha jól értem, akkor van egy Sima MC 11-es Canon EF -> Sony E átalakítód és ezzel szeretnéd használni a majdanj Canon EF végű Teleobjektívedet manuálisan. Igazából az a lényeg szerintem, hogy megfelelő minőségű adapter legyen. Nekem is volt anno Sigma a géphez járt, de mivel nem használtam ki eladtam. Én K&F adaptereket vásároltam a Sonyhoz amik szerintem árérték arányban a legjobbak. 20 $ körül van darabja az olcsók közül a legjobb. Persze van a Novoflex ami több mint 100 Euró annyit nem adnék egy darab csőért főleg, hogy kellene 5 felé. A Sigma minőségi cucc az más kérdés, ha csak manuálisan használod akkor luxus. 🙂

SERTZUIL

(#14038) Chapel válasza Mega Bass (#14037) üzenetére


Chapel
addikt

Nem csak manuálisan, mert a 18-35 1.8 megy vele, ugyan dadog, de azért nem vészes, hiszen ilyen szöggel elég statikus témákat fotóz az ember. Szóval ott használom az af-et.
A 150-est nem ismeri fel (régi obi, tény) így ott örülök, hogy tudom tovább használni és a peaking-el - egy nem őrülten rohanó hangyán kívül ált megy minden :)
Meghát anno mikor kijött az MC11, senki nem tudta előre mivel fog menni mivel nem, mit hoznak a firmware frissítések stb.

Akkor azt a részét jól látom hogy minőségben nincs/nem lesz difi, de érdemes odafigyelnem arra hogy anyagban jó minőség legyen, hiszen 3-400mm-es manuál fixek mennek rá, amik nem könnyűek, mai fejjel sem. Legalább is eddig ezt kaptam tippnek.

Már csak ki kell derítenem, melyik márka az ami kivitelét tekintve masszív.
Így nézve van esetleg 1-2 tipp mely lehet megfelelő?

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#14039) MrChris válasza Chapel (#14038) üzenetére


MrChris
nagyúr

Ha batár nagy obikat szeretnél rátenni, akkor érdemes olyan adaptert venni aminek az alján van 1/4"-os állványcsatlakozó, ne a vázbajonett tartsa meg.

(#14040) Mega Bass válasza MrChris (#14039) üzenetére


Mega Bass
tag

Igen jól írod. Ha az objektíven nincs akkor érdemes olyan adaptert választani. A K&F-nek vannak ilyen adapterei nekem is van egy C/Y-> Sony E ami teljesen jó. Persze ez esetben, ha van markolat a gépen akkor azt le kell venni mert belelóg.

SERTZUIL

(#14041) peppe79 válasza Mega Bass (#14040) üzenetére


peppe79
senior tag

Nálam állványmenetesből Fotga van, annak meg az Arca-swiss gyorscseretalpam van útban.

(#14042) Chapel


Chapel
addikt

Nincs markolat, ennek a K&F-nek pedig utána nézek, köszönöm!

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#14043) Chapel


Chapel
addikt

Úgy látom ez lesz a nyerő, nagyin dicsérik és 9e plusz 2e szállítás ebayről az új, dobozos.
Bőven megéri.
Könnyebb és kényelmesebb lenne ha itthon tudnék hasonló minőséget venni, de én csak az olcsó (valszeg gaygi) 4-5 e ft-os kategória van; általam nem ismert márkákkal.

De ha lát valaki készleten olyat vagy amit érdemes itthon keresni azt nagyon megköszönném.

Még egy kérdés: mivel ez egy igen penge üveg lesz, de távban picit az elvárt alatt lesz kellen rá(elé) egy 1,4x-ző. Ezzel kapcs mit érdemes nézni, mely márkák ajánlottak?
(sony a 6000 +M42+plusz obi)

:R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#14044) Mega Bass válasza Chapel (#14043) üzenetére


Mega Bass
tag

Az általam ismert legjobb 2x-ező M42-re a Komura telemore 95 ii 2x. Azt nem tudom, hogy 1,4x van nekik.

SERTZUIL

(#14045) JJazon


JJazon
tag

Sziasztok,
Még régebben sikerült szereznem egy Vivitar 135 2.8-as üveget, viszont az az érzésem, hogy erősen túlárazva jutottam hozzá. Viszont nagyon szép állapotban van. Esetleg tudja valaki, hogy mennyi a reális értéke?

(#14046) Zozzant válasza JJazon (#14045) üzenetére


Zozzant
addikt

10

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#14047) Chapel válasza MrChris (#14039) üzenetére


Chapel
addikt

Már 8-10-ik lesz a batár obi sorban szóval ez megvan.
Ma hoztam el az obit....brutális. A méret az állapot az egész :)

És legnagyobb megdöbbenésemre van rajta állvány menet középen így ezt is megoldottuk.
Szegény kis a6000 beszart volna ha ezt tartania kell bajonettel.

Akkor jól értem, elvileg nincs akadálya hogy a sony/M42 konverterrel együtt egy 1,4x-öt is rárakjak? Persze abból is nézek majd megfelelőt, a 2x sok lenne szerintem (rekeszben).

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#14048) Chapel


Chapel
addikt

Még egy kis segítséget kérnék srácok;a konverter ügyében.
Ezt néztem ki, csupa jót írnak róla, ahogy Ti is.

Ebből a listából ez a sima nex lenne?

:R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#14049) Mega Bass válasza Chapel (#14048) üzenetére


Mega Bass
tag

M42-> NEX

SERTZUIL

(#14050) Rapid136 válasza Chapel (#14048) üzenetére


Rapid136
őstag

Ha makrózni is akarsz akkor vegyél helicoidot :)

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.