Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) attilav válasza BEE (#150) üzenetére


attilav
tag

Azthiszem pentaxra ez a megfelelő, és olcsóbb is:
[link]
Hmm, most nézem a K110D obi nélkül csak 130 rugó.
[link]
Lehet erre kellene beruházni, átalakítóval is csak 136 lenne.

(#152) lugosi válasza BEE (#150) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

BEE: komoly?????? Ha igen, örök hála! Te használsz ilyet?

(#153) BEE válasza lugosi (#152) üzenetére


BEE
addikt

A Pentaxomon ilyet használok.
J.Bravo Nikonjára csak úgy kézzel rászorítottunk egy 50mm-es obit
és volt élesség visszajelzése végálláson.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#154) BEE


BEE
addikt

Egy kérdés !
Ha egy objektívet 6x6-os filmhez készítettek, akkor mennyi lehet a szorzója
DX lapkaméreten ?

Annyit tudok, hogy a DX és a 35mm között 1,5 a szorzó,
és a 35mm-es alapobi 50mm fókuszú, a 6x6-osé pedig 80mm.
A kettő között tehát van egy 1.6-os szorzó, de vajon ez pontos érték-e ?
Azután ez a két szám összeadódik vagy szorzódik ?

Kéne valaki aki kimatekozná a helyes számokat !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#155) lugosi válasza BEE (#153) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ja, akkor jól van. (Illetve, akkor úgy van ahogy én tudtam, a fene egye meg.)

Pentaxon, illetve a nikonon kívül minden máson, nincs gond, mert más a filmsík-bajonett távolság. Ha kézzel rászorítod, megint nincs gond, de ahogy közbejön a konverter is, megnő ez a távolság, és elvész a végtelen. Azt hittem nikonon használsz ilyet. Egész belelkesültem.

(#156) BEE válasza lugosi (#155) üzenetére


BEE
addikt

Az a konverter, aminek nincs külső válla, nem lóg ki a gép bajonet foglalatából,
tehát nem hoz be semilyen plusz távolságot.
Így lesz végtelen is.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#157) Stitch válasza Hydra SR (#137) üzenetére


Stitch
őstag

Tényleg szépen rajzol..hányas blendével készült?

(#158) Hydra SR válasza Stitch (#157) üzenetére


Hydra SR
addikt

Nem emlékszem de ahogy ismerem magam, F11-en (legalábbis ha most ez lenne a feladat, annyira tenném).

Tényleg, ha már blende: F22-ig van skálázva a Pentacon de csak F16-ig lehet eltekerni, utána határozottan megakad de nem úgy, mint ami beszorult hanem mint ami üzemszerűen csak 16-ig rekeszelhető. Nyitásnál elmegy F4-ig és tovább nem, tehát az a fele a helyén van. Elcsúszhatott valami? Vagy akkor minek az F22 felirat, ha nem tud annyit?

Másik: végtelen fókuszon semmi sem éles. Egy picit vissza kell tekerni, még akkor is, ha a Gellért szobortól fotózom a Bazilika tornyát vagy akár a horizontot. Ez a konverter miatt lehet?
u.i: ez nem az amiről lugosi beszélt, nála pont a fordítottja van, vagyis egy bizonyos távolságnál messzebb nem lehet fókuszálni. Nekem meg sikerült a végtelennél is messzebb fókuszálnom de mivel ott semmi sincs ezért minden életlen, ha nem tekerek egy picit vissza a fókuszgyűrűn :)

[Szerkesztve]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#159) Stitch válasza BEE (#154) üzenetére


Stitch
őstag

Abból kiindulva, hogy egy középformátumú Sonnar 300/4-es objektívnek ugyanakkora volt a látószöge a 300d-men, mint egy kisfilmes 300-as telének, bizony úgyanúgy csak a digitális gép szorzójával kell számolni. Ezen eddig el se gondolkoztam..lehetséges, hogy 35mm-re adják meg a nagyobb formátumú objektívek gyújtótávját? :F

(#160) Stitch válasza Hydra SR (#158) üzenetére


Stitch
őstag

Egy Zuiko 50/1.8-asnál találkoztam hasonlóval, ott végig lehetett tekerni, viszont a legutolsó kattintásnál már nem szűkűlt tovább. F2.8 helyett f4-be ugrott, amint az kiderült egy másikkal történő összehasonlítás során.

Ha az objektív nem lett állítgatva, akkor szerintem túl vékony a konverter és emiatt tudsz végtelen mögé élesíteni.

(#161) hali01 válasza Hydra SR (#158) üzenetére


hali01
őstag

A rekesz gyűrűt húzd előre rugó ellenében és fordítsd el a pöttyöt a számsorhoz képest 22-ig.Akkor menni fog a végéig a rekeszelés.
Ez azért ilyen,h be tudd állítani a legszűkebb rekeszt,majd kinyitod f4-re,élesítesz és utánna visszatekered koppanásig amit előre beállítottál.Így nem kell keresni a rekeszértéket hanem vakon tudod tekergetni.

A végtelennek meg inkább örülj.Nem hiba.A 300asnál is így van és a gyári canon usm obikon sem koppanáson van a végtelen.

[Szerkesztve]

(#162) Hydra SR válasza hali01 (#161) üzenetére


Hydra SR
addikt

Köszi, így már működik F22-n :)
Egyébként azóta sem volt fénymérési gondom, nem is derült ki egyértelműen, hogy az elején miért nem működött.
A végtelen fókusz túltekerésre én is gondoltam, hogy az nem feltétlenül rossz dolog csak nem tudtam, hogy feature vagy bug :D

A tisztítás még mindig nem sikerült, egyszerűen nem tudom kitekerni a csavarokat, oda vannak gyógyulva. Lehet megpróbálkozom majd valami csavarlazítóval csak félek, hogy belefolyik a lencsék közé is és ennek ellenére sem tudom szétszedni, így még nagyobb kárt okozok. A frontlencse szélét APS-C rendszeren is használja? Nem igazán tudom megállapítani, hogy az a minimális életlenedés ami a képszéleken megjelenik nyitott blendénél az csak simán az objektív tulajdonsága vagy tényleg a rátapadt zsírtól van.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#163) Stitch válasza Hydra SR (#162) üzenetére


Stitch
őstag

[link]

Linkelhetnél egy nyitott blendés nagy képet is, kíváncsi vagyok.

(#164) Hydra SR válasza Stitch (#163) üzenetére


Hydra SR
addikt

:R Ezek szerint nem igazán használja a kép szélét :) ez jó, mert akkor az aszférikus lencsetag hiánya sem okoz akkora gondot.
Holnap természetes fénynél csinálok nyitott blendés képet (nem találom most hirtelen azt amin észrevettem, lehet hogy le is töröltem), nem olyan látványos a torzulás és nem minden témánál érzékelhető. De azért az ember fiát zavarja, ha mocskos a frontlencse mint az állat :) Már csak a látványa miatt is.
Azt hiszem, telemakrónál jött elő rendesen pedig csak közgyűrűvel volt, nem close uppal.
Ja, a teljes közgyűrűsorral durván vignettál ha fönt van a napellenző. Elfelejtettem kipróbálni, hogy anélkül is csinálja-e.
A rekeszelés segít azon, ha az életlenedést a kosz csinálja a frontlencse szélén?

[Szerkesztve]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#165) hali01 válasza Hydra SR (#162) üzenetére


hali01
őstag

Nincs mit.:)
Nem volt sok m42esem de ilyen pont volt nállam pár napra.
Sztem az a frontlencserögzítő kifog jönni csak el kell találni,h mindkét végét egyszerre fordítsd ugyan akkora erővel.Először nekem sem akart azt sokadikra szinte magától kitekeredett.
A tisztításhoz annyit,h megpróbálhatod,h mikroszálas törlőkendőt beáztatsz tiszta vízbe,majd kicsavarod és a tenyeredre terítve szépen letörölgeted a lencsét.Majd száraz pézsével letörlöd.A Zenitart így sikerült letisztítanom mert nem tudtam kivenni a lencséjét.

(#166) j.bravo válasza lugosi (#155) üzenetére


j.bravo
addikt

Az a konverter ami nálam volt, egy vacak nyeklő-nyakló alumíniumdarab volt... a lencse nélküliből a vacakabb verzió. Nehéz volt felapplikálni is a d50-re.
Mindenesetre BEE összes m42 obijával működött az élességvisszajelzés (a kis sárga pötty előjött amikor élesre állítottam), csak persze nem volt végtelen. Gyutávtól függően a fókuszgyűrűt végtelenre állítva a ''távolpont'', ahol még éles volt, 3...10-20m volt.

Ellenben ennek volt egy kis válla (jó másfél mm), és ha kiiktattuk (csak csupaszon odatartottuk a vázhoz), akkior valóban messzebb került a ''távolpont''.
100%-ra nem mondanám, de egy próbát megér, hogy kerítsünk egy olyan konvertert, aminek nincs válla (kívülről nem fekszik fel a bajonettre, csak belül bekattan).
Hátha működne így lencse nélkül is.

Illetve, ha esetleg valahonnan fel tudnád kutatni az F bajonett valamint az m42 rendszer pontos filmsík-bajonett(menet) távolságát, akkor ugye ki lehetne ókumlálni, működne-e a dolog.

Whatever.

(#167) Stitch válasza Hydra SR (#164) üzenetére


Stitch
őstag

Egyébként nyitott blendénél az életlenedés még APS-C-s kör szélén is természetes dolog. Amint az a belinkeld képeden is látszik, a rekeszelés természetesen segít, amire ugyan 11-es rekeszt írtál, a záridő alapján én inkább f/5.6-ra tippelnék. :) Várom/várjuk a képet.

(#168) lugosi válasza Hydra SR (#158) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Másik: végtelen fókuszon semmi sem éles. Egy picit vissza kell tekerni, még akkor is, ha a Gellért szobortól fotózom a Bazilika tornyát vagy akár a horizontot. Ez a konverter miatt lehet?
u.i: ez nem az amiről lugosi beszélt, nála pont a fordítottja van, vagyis egy bizonyos távolságnál messzebb nem lehet fókuszálni. Nekem meg sikerült a végtelennél is messzebb fókuszálnom de mivel ott semmi sincs ezért minden életlen, ha nem tekerek egy picit vissza a fókuszgyűrűn



Nekem is van olyan objektívem, amit végtelenen túlra is lehet élesre állítani. Ennek az az oka, hogy ha infra tartományban fotózol, infra szűrővel, esetleg direkt infrára érzékenyített filmmel, az infra tartományban a fénynek nem ott van az élessége, mint a látható tartománynak. Ennél szakszerűbben sajnos nem tudom leírni, de ez a lényege.

(#169) lugosi válasza j.bravo (#166) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ellenben ennek volt egy kis válla (jó másfél mm), és ha kiiktattuk (csak csupaszon odatartottuk a vázhoz), akkior valóban messzebb került a ''távolpont''.


Kérdés, hogy ez megoldható-e, vagy pedig a váll nélkül az M42 obi vége túlzottan benyúlna a vázba. Ugye ne felejtsük el, hogy a nikon obiknak és a nikon bajonettnek rövid az obivége-filmsík távolsága is, így az obivége-tükör távolság is pl. Így a jobban hátranyúló (~nagyobb obivég-filmsík távolságra kitalált) M42 obi lehet, hogy beleverne a tükörbe. Ez jelen pillanatban csak feltételezés, de igazad van, a két bajonett-filmsík távolság alapján ezt már konkrétabban lehetne tudni. Nekem is volt élességvisszajelzés az M42 obikkal.

Még az jutott eszembe, hogy meg kéne nézni egy konvertert, hogy mennyit lehet belőle lecsiszolni, a kilógó részből. Mennyi hiányzik a jó távolsághoz.

(#170) BEE válasza lugosi (#169) üzenetére


BEE
addikt

Ne parázz !
A linkelt váll nélküli adaptert nem kell reszelni, az M42-es obik vége pedig rövidebb
mint a bajonet.
De nézd meg magad a boltban !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#171) lugosi válasza BEE (#170) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Alaposabban megnézegetve amit linkeltél az tényleg ''váll nélküli'' adapternek tűnik. Hmmm, ezt meg kéne néznem alaposabban! Köszi!!!

(#172) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

Csináltam egy elég egyszerű összehasonlítást. Fogtam az M42 obit, és beletettem a nikon bajonettbe, hogy belefér-e egyáltalán. Belefér, simán, és úgy nézem hogy nem nyúlik hátra jobban, mint az F bajonettes obi.

Szóval a kérdés már csak az, hogy hol lehet váll nélküli adaptert venni.

(#173) as_Rock


as_Rock
őstag

Sziasztok!
Hátha itt többen vannak, akik tudnak a kérdésemre választ [link]:R

"Tényleg, ki kellene találni valami beavatási szertartást. Mittomén, be kell szólni egy modinak, ...ilyesmi.'' - by csigi

(#174) BEE válasza as_Rock (#173) üzenetére


BEE
addikt

Milyen gépről is van itt szó ? :F

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#175) lugosi válasza as_Rock (#173) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én azt se értem, hogy A, azaz analóg obi, itt mire gondolsz. Valahogy mintha itt másik rendszerről volna szó.

(#176) Hydra SR válasza as_Rock (#173) üzenetére


Hydra SR
addikt

Analóg alatt azt érted, hogy nincs benne a digitális gépekre kifejlesztett, fénysugarakat párhuzamosító aszférikus lencsetag? :F Még így sem teljesen világos, mert ez nem kapcsolófüggő. Vagy olyan az objektív, vagy nem. És én sem tudom, mi az az A-állás :(

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#177) attilav


attilav
tag

Ugyan nem pont a témába vág, de ledöbbentett hogy lehet még kapni, újonnan analóg slr gépeket, nem is akármilyeneket!
[link]
És az áruk is kedvező, objektívvel együtt!
Én a 3000V-re gondoltam, mert ez igencsak kedvező ára van.
Paraméterek:
[link]

Vagy a drágáb 300X + EF 28-90 mm DC-t, de csak akkor ha nagyon muszáj, szeretném ha még maradna pénzem utazásra, hogy legyen hol használni.
Paraméterek:
[link]

EF M42 konverter
[link]
Gondolom ez anaglógra is jó.

Ma voltunk egy fotósnál, és tud szerezni 350D-kitet 150-ért, de a konverterrel együtt ez már 160 lenne, pont ennyi pénzem van. Egyértelműen a tükörreflexes gépeket ajánlotta, azt mondta hogy a kompakttal ne is foglalkozzak. A zenit is úgy tünik jó, mert az érzékenységállító tárcsa csak a belső fénymérőhöz kell, ami nem a legjobb, akkor már egy külön mérő. Szóval olcsóbban is Slr-re tudok állni. Nehezen tudok dönteni, de akkor anyagi megfontolásból egy 3000V-t vennék inkább, és ehhez használnék M42 obikat. tapasztalat ezzel a felállással ?
A zenithez kéne egy fénymérő, de azok elég drágák, akkor már inkább egy jó anaglóg gép, ami autómatát is tud ha kezdetben nagyon nem menne a fotózás. Nem fotózok annyit hogy egy 150K-s gép behozza az árát.

Nem tudok sűrűn utazni, pedig szeretnék, (és akkor lenne értelme egy dslr-nek) nem tudok pesten sem tájékozódni, és ez kizáró ok, ezért nem utazhattam az index-es heartbreaker féle társulattal sem csernobilba-ba, pedig ott lenne mit lekapni. Egyszerűen azért zártak ki, mert tegeztem Pázmándit a KFKI-ban, és túl sokat kérdeztem, meg az is zavarta őket, hogy pesten nem tudom mi merre. :W Ezért nem mentem fel a fotóbörzére sem, nem tudtam volna odatalálni. Ezért meg nem akartam valakit magammal rángatni. :W A vonatokkal sem vagyok tisztába, pl a nyugatiba melyikre szálljak fel, ha vissza akarok jutni szegedre, csomó vágány van. Pedig a moszkva térre a hősök terére az oktogonra eltalálnék. Csak ha visszafele rossz vonatra szállok fel :O Már nem is mondom milyen mentális betegségem van, mert elzavartok a fenébe. Mint ahogy mindenki eddig. Angolul meg gyengén tudok csak, így nem tudok egyedül utazni oda ahova érdekel, főleg ha pesten se igazodok ki. Így pedig a fotózásnak sincs értelme, pláne egy drága gépnek.
Ki szeretnék menni, pripyatba a halott városba, ami a csernobili erőmű mellett van, csak nem találok embert aki hajlandó lenne kiutazni velem, és leszervezni a csernobilinterinformnál az engedélyeket, a progamot stb. Ha valaki benne van egy ottani fotózásba, akkor kifizetném az utiköltségét egy 1 napos zónalátogatásra, ez nem sok mindenre elég, de ennyit bírok anyagilag. Ezt a 160 rongyot ami most, van meg amennyi pár hónappal később lesz, inkább erre költeném, és a zenittel +próbálnék akkor alkotni, csak legyen vmi rendhagyó téma.
Nézzétek meg a www.pripjat.com-ot, rengeteg ott a téma, ha érdekel valakit akkor beszéljünk meg egy találkozót(a nyugatiban az oktogonon vagy a moszkva téren), én nagyon ki szeretnék jutni csernobilba.

(#178) Dare2Live válasza attilav (#177) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ha nem vagyok indiszkrét mért pont pripjat? Nem egy megszokott fotós hely.

ha jól emlékszem tavalyi ''haditechnika'' ujság egyik számában van egy részletes cikk csernobil/pripjat rol, erőműbe is bementek ott volt egy orosz muki aki abbol, hogy milyen savanykás a nyála megmondta mekkora a sugárzás.
Nemgyenge egy újsáágcikk volt.


Ha új gépet veszel akkor már mindenképp digitálisat. Óriási egy élvezet az, hogy a foto amit délután a városban/erdőben csináltál már nézheted is a számítógépen. Ha kissebb pénzü hobbifotós vagy kezd egy kreativ kompaktal pl egy Canon A630al. Ennek az előde van nekem és 101%ig megvagyok vele elégedve. Ráadásul 80Kbol 1gigas memoriakártyával, aksikkal megkapod.

ja és rengeteg lefotozandó téma hever az utcán, az erdőben, a városban.... egy digitális géppel annyit fotozol amennyit akarsz, nem kerül pénzbe a monittorra való ''előhívás'', minden nap új kaland, új fényképek.

Nemtudom fotos weblapokon mennyit jársz, nézz be pl ide [link] őkse mentek a halott városig egy-egy zseniálisan jó expo kedvééért.


Remélem segítettem.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#179) Hydra SR


Hydra SR
addikt

Találtam egy hirdetést amit nem értek: Pentacon electric 2.8/29, M42-es és beugróblendés. Hogy tudja átvinni M42-esben a blendét? Gondolom akkor csak olyan vázzal megy ami eleve M42-es ( :F ). Vagy hogy is van ez? Állítólag elektromosan viszi át, nem tengellyel.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#180) Smogus válasza Hydra SR (#179) üzenetére


Smogus
őstag

Van egy kapcsolo az oldalán amivel tudod váltani hogy A vagy M mód ez azt jelenti hogy beugrasztja abelndét vagy egyfolytában a munkablendén van
Digitálisan szeritnem csak munkablendés azaz M módban tudod majd használni

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#181) Jinxx válasza Smogus (#180) üzenetére


Jinxx
senior tag

Ezt tudjuk, ilyen van neki is, de azt mondja, hogy elektromosan működik. Szerintem a blendét rántja be elektronikusan, de van ilyen ismerősnek, minnyá megkérdezem.

Sz: Mégsincs neki, de elvileg elektromosan húzza be a blendét, és valamiféle módon van köze a fényméréshez is talán. Mostmár kiváncsivá tettetek!
Hydra! A hirdetésben szereplő 300as obit már kinéztem, magamnak (ha ez az a hirdetés). :DDD


[Szerkesztve]

(#182) Jinxx válasza Jinxx (#181) üzenetére


Jinxx
senior tag

nem az a hirdetés :)

(#183) Hydra SR válasza Smogus (#180) üzenetére


Hydra SR
addikt

Aha, ezek szerint As_Rock is erről írt a #173-ban. Köszi :) Megint tanultam valamit :)

Jinxx: nem, ez egy fix 29-es és nem akarom megvenni csak nézegettem és nem értettem

[Szerkesztve]

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#184) Jinxx válasza Hydra SR (#183) üzenetére


Jinxx
senior tag

Kevertem egy másik hirdetéssel, mert én anno a Pentacon szóra kerestem rá, és hirdet egy emberke egy 4/300as telét, és az nekem nagyon kéne. (A tied emellett a hirdetés mellett van a keresésben.) Sajnos nagyon messze van és lehet nem lesz az egészből semmi. Pedig elég nehéz ilyet vagy hasonlót szerezni jó állapotban. :(

(#185) Smogus válasza Hydra SR (#183) üzenetére


Smogus
őstag

Nekem van egy ilyen obim, és egy emberkétől vettem aki 20D-n akarta használni, csak sajnos a széleken nem volt jó, ez nem azok az obik közi tartozik amik szuperül muzsikálnak digitális vázakon :(
De amúgy nagyon gyönyörű rajza van

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#186) as_Rock válasza BEE (#174) üzenetére


as_Rock
őstag

K100D:R

lugosi: A-mód = Autfocus-t tudja az obi.

Ezek az obik eredetileg még analóg gépekre készültek, de ott is létezik motor, meg autofocus, így az ''újabb'' analóg obik tudnak ilyet, és a Pentaxnak megvan az a jó szokása, hogy olyan vázakat csinál aminek a bajonetje lefelé kompatibilis, így a régebbi obik rátehetőek és van elektronyos kapcsolat, tehát fényt mér és élességet jelez vele a gép :C

"Tényleg, ki kellene találni valami beavatási szertartást. Mittomén, be kell szólni egy modinak, ...ilyesmi.'' - by csigi

(#187) Stitch válasza attilav (#177) üzenetére


Stitch
őstag

Ha mindenképpen analóg, akkor én inkább egy jó állapotú manuális gépet vennék alapobjektívvel, mondjuk ötöd annyi pénzért, a maradék meg mehet nyersanyagra, utazásra. Ha jó a váz, akkor szerintem élvezhetőbb, mint egy olyan műanyag AF-es kütyü. Külső fénymérő viszont tényleg nem árt, kimondottan nem is drágák, régebbi fénymérőt három-négyezer forintért megkapsz és a célra tökéletesen megfelel.

(#188) as_Rock válasza attilav (#177) üzenetére


as_Rock
őstag

Bocs hogy ezt mondom, de ha még pesten se tudsz tájékozódni én nem javaslom, hogy ilyen messzire menj fényképezni.
A másik kérdés, hogy milyen rutinod van fényképezés terén?
Attól, hogy érdekes helyre mégy még nem biztos, hogy jó képeket fogsz tudni csinálni, nem a hely, és nem is a gép teszi jobbá a képet, hanem aki használja:R

"Tényleg, ki kellene találni valami beavatási szertartást. Mittomén, be kell szólni egy modinak, ...ilyesmi.'' - by csigi

(#189) BEE válasza Hydra SR (#179) üzenetére


BEE
addikt

Az az obi tök manuális, csak van benne egy potméter,
amit a blendeállító gyűrűhöz kötnek.
Amikor teljes rekesszel állítasz élességet akkor a fénymérő a potiról
vett értékből tudja hogy melyik rekeszértéket választottad a gyűrűvel
és bekalkulálja a fénymérésbe.
Így nem kell beugrasztani a blendét a fényméréshez.
Ez a megoldás akkoriban korszerű volt.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#190) BEE válasza as_Rock (#186) üzenetére


BEE
addikt

Pentax obikon az '' A '' állás a blendebeállító gyűrűn van.
Ha oda állítod a gyűrűt ( kis gomb reteszeli ott ), akkor a váz kezeli a blendét.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#191) attilav válasza Stitch (#187) üzenetére


attilav
tag

Hát műanyagnak műanyag, de slr, canon, és cserélhető objektíves, és full manuál is ha kell.
3000V
Kompatibilis objektívek: Canon EF objektívek, kivéve az EF-S objektíveket
Érzékenység: ISO 25-5000
Kereső: szemmagasságú tükör pentaprizma
Fényképezési módok:
zöld mód (teljesen automata mód)
programozott témaautomatika (portré, tájkép, makró, sport, éjszaka kikapcsolt vaku)
intelligens-programozott AE (P)
záridő-előválasztás mód (Tv)
blende-előválasztás mód (Av)
manuális mód (M)
automata mélységélesség m
(Kit)Objektív: EF 28-90 mm f/4-5.6 II objektív

És fénymérő is van, úgyhogy annyira nem lehet elrontani manuálban sem. A zenittel meg vakon kellene lövöldözni, isten tudja hol kapok fénymérőt. A használt géptől tartok, mert az eladó azt mond amit akar, aztán ott állok egy valamilyen rejtett hibás géppel. Ez egy jó gép, magyar papírokkal garanciával. De előtte bepróbálkozok a zenittel, és ezzel kapcsolatban szeretnék pár tanácsot kérni. Milyen érzékenységű filmet vegyek?
Délután, kora este, ekkor érek rá fényképezni, mekkora belendét állítsak?
Az obin ezek vannak: 16 11 8 5,6 4 2,8 2
Mekkora záridőt? 60 125 250 500 B 30-X
A frontlencse össze lett fogdosva, mivel tisztítsam meg? Sebbenzin + papírzsepi megfelel?
Olvastam fotós könyveket, és abból az jött le hogy alapvetően a blendével érdemes variálni, mert az látszik a legjobban (mélységélesség). A záridő meg legyen akkora hogy mozgó téma se mozduljon be. Ha kevés a fény akkor lehet egy ésszerű határig növelni.
A zeniten nincs túl sok záridő, tehát inkább röviden tartanám és csak a blendével variálnék. Néhány tippet kérnék arra hogyan csinálhatom meg, hogy egy közeli téma tök éles legyen, a háttér pedig homályos. Vagy holnap vagy a hétvégén elkezdek kattogtatni, aztán meglátjuk mire megyek, jó e a gép.
Szvsz ha jók a fényviszonyok akkor tapasztalati belende és záridő értékekkel is lehet tűrhető képeket készíteni, csak segítsetek és mondjatok ilyen értékeket. Nem rohanok fénymérőért mert szegeden nem valószínű hogy kapnék.

(#192) Stitch válasza attilav (#191) üzenetére


Stitch
őstag

Ha negatívra fotózol, akkor mehet nyugodtan a ''Sunny 16'', plusz-mínusz két blendét simán elbír az anyag, a labor meg úgyis úgy korrigál ahogy nem akar. A dia viszont kényesebb a pontos expozícióra.

Sunny 16 angolul: [link].

(#193) as_Rock válasza BEE (#190) üzenetére


as_Rock
őstag

Ezt próbáltam leírni, csak kicsit magamat is megkavartam közben:)

"Tényleg, ki kellene találni valami beavatási szertartást. Mittomén, be kell szólni egy modinak, ...ilyesmi.'' - by csigi

(#194) lugosi válasza attilav (#191) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

attila: próbálkozz meg a zenittel (egyébként milyen zenited van? nekem is van 3), és én a magam részéről azt ajánlom, és tök komolyan, hogy film terén próbáld meg először a Rossmann-ban kapható, Rossman típusú ''Farbbilder'' filmet. Van 100-as, 200-as és 400-as érzékenységű is, vedd meg az utóbbit, ha gyengébb fényben próbálkozol.

Én is a magam részéről azt javaslom, bármennyire is szeretem a filmre fényképezést, hogy filmes slr-t már ne vegyél. Kiadsz most érte vagy 60, vagy 120e ft-ot (amit linkeltél), és fél éven belül (de hamarabb) úgyis digitálisra akarsz váltani, és akkor nem tudod eladni amit megvettél.

Úgy vettem ki az írásodból, hogy szegedi vagy. Ha olcsón kell valami filmes slr mégis, akkor nézz be a Kálvária sgt-on lévő Foto Pincébe, tele van régi cuccokkal, de alkudj mert egy kicsit drága, itt a weblapja, sajnos csak internet explorerrel működik rendesen: [link]


A másik, még jobb tippem, hogy nézz be az index fórumára, van egy olyan, hogy DAF - Dél-alföldi Fotósok. Épp most van folyamatban az egyesületté alakulásunk, ez egy nagyon jó társaság, elég gyakran járunk kirándulni erre-arra, voltunk a szarvasi Arborétumban, Szeged környékén mindenfelé, Mártélyon elég sokat, és most jön a jó idő, megyünk is biztosan sok felé. Jelentkezz be ott, nagyon nyitott, normális társaság, örömmel fognak fogadni, és segítenek is mindenben amiben kéred. Itt a linkje: [link] , én ott attila7575 néven rontom a levegőt.


Annak a fórumtársnak is igazat adok, aki azt mondta, hogy filmes slr helyett vegyél inkább egy komolyabb digitális kompakt, vagy bridge gépet. Én tavaly adtam el egy alig használt Fuji S602-t 40e ft-ért pl, valami ilyesmire vadássz, érdemesebb mint egy filmes slr.

(#195) Terapeuta válasza attilav (#191) üzenetére


Terapeuta
őstag

És szinte biztos vagyok benne, hogy Neked egy digitális több örömöt fog okozni, mint egy filmes.

A mélységélesség játékhoz meg annyit, hogy vigyázz, ki ne égesd a filmet a nagy blendével :) Nem tom milyen érzékeny a film, a min 1/500 záridő elég sok fényt engedhet át...

Közösségbe járáshoz nyártól lehet tudok segíteni Neked, de ne hidd, hogy egy fotóstalálkozón agyonsegítenek majd a tanácsaikkal....legalábbis nem jobban mint ha itt a fórumon kérdezel...

szerk: Közben látom lugosi hsz...nekem bridge gépem van, szerintem minőségileg ezek a bridgek zsákutca... viszont nagyon kényelmes kezelni...

szvsz

[Szerkesztve]

Egyszerűen gondolkodni nagyon nehéz...

(#196) lugosi válasza Terapeuta (#195) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Zsákutca? Ahogy vesszük. Én pl a dslr után vettem bridge-t, mert sok helyzetben hordozhatóbb és kezelhetőbb.

(#197) Terapeuta válasza lugosi (#196) üzenetére


Terapeuta
őstag

Jó, de ha csak egy gépet veszel?
....
Persze természetes, vannak előnyei, különben már nem létezne (főleg ultrazoomra gondolok), de amikor ezt a kategóriát kitalálták, még nem volt pölö Nikon D40....
És az is igaz, hogy azért még van egy jó másfélszeres árkülönbség, de a minőségi javulás ennél jóval nagyobb a tükrös javára. Ezért mondtam a zsákutcát....

szvsz

szerk: offba rakva


[Szerkesztve]

Egyszerűen gondolkodni nagyon nehéz...

(#198) attilav


attilav
tag

Megvettem a fimet 2db-t, egy 100-ast meg egy 200-ast. Farbbildert. Jó ez a sunny 16. Már ellőttem pár képet. Megy ez mint az ágybaszarás.

(#199) attilav válasza attilav (#198) üzenetére


attilav
tag

Rosszul fűztem be a filmet, egy lépést nem vettem figyelembe itt:
http://szegecs.de/foto/12xp7.jpg Az 1. sz. orsóba nem akasztottam be a filmvéget, csak a fogaskerékbe, csodálkoztam is hogy 24 kockán túl is fel lehetett húzni, leszakadt a filmről a perforáció amivel a fogaskerék hajtja, az egész szar lett ezek szerint. Nem is hivatom elő, holnap újra próbálkozok.
A másik filmet is hibásan fűztem be, és láttam ahogy leszakad a perforáció. A kukában landolnak. Egy kis anyagi bukta.
[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#200) attilav


attilav
tag

Hajlok egy egyszerűbb dslr felé, igaz hogy drága de ahhoz képest olcsó hogy nem kell kisérleteznem filmekkel. A pentax használatiját megnéztem és nem olyan bonyolult hogy ne boldogulnék vele. Nem olyan nagy vasziszdasz, és rá lehet érzeni a dolgok ízére, főleg ha utána látom a végeredményt. Persze lehet nem most hanem évvégén veszem majd meg. Ugyan a fotós ismerős köti az ebet a karóhoz a 150K-s 350D-vel, de ha az szürkeimport(máshol ahol a hivatalos garit nyomják kb egy huszassal drágább) akkor inkább veszek ugyannyiért kicsit kevesebbet tudó de magyar garis pentaxot, ráadásul az m42 konverter is csak 6000 hozzá, a canonhoz meg 10. A fotópincébe vannak használt objektívek, lehet válogatni. Már fűt a kiváncsiság úgyhogy lehet belevágok a dologba.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.