Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-04 09:52:27

LOGOUT.hu

Manual, analóg, filmes, MF objektívek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1751) Az-X


Az-X
őstag

Minolta MC 58mm f1,4-es objektívet használ(t) valaki? Kíváncsi lennék olyanok véleményére akiknek van tapasztalata ezzel az objektívvel. Úgy érzem használhatóbb lenne az 58mm mint az 50. Kérdés, hogy képminőségben hol lehet egy AF 50/1,4-hez képest?

:)

(#1752) Stitch válasza Az-X (#1751) üzenetére


Stitch
őstag

Nem tűnik rossznak: [link], [link], [link].

A régebbi objektívek az ellenfényt szokták kevésbé tolerálni, mint újabb társaik, valamint (részben ebből adódóan) kissé kontrasztszegényebb képet adnak.

Tudnál valahonnan szerezni egy ilyen objektívet vagy miért pont ez a típus érdekel?

[ Szerkesztve ]

(#1753) Az-X válasza Stitch (#1752) üzenetére


Az-X
őstag

Képeket én is találtam neten, inkább konkrét tapasztalat érdekelne. Elég sok ilyen objektív forog a használt piacon (külföldön). Kb fele áron van mint egy AF 50/1,4 meg hát ez a gyújtótáv jobban tetszik nekem.

Közben további versenyzőként belépett egy CZ 58/2 is. Ilyenem volt korábban M42-esben de ostoba barom módon eladtam (Nikonozás miatt). Pedig talán ez volt a valaha birtokolt legszebb rajzú objektívem :)

[ Szerkesztve ]

:)

(#1754) Acros


Acros
csendes tag

Üdvözlet Mindenkinek !

ELADÓ egy Pentacon 4 / 300 objektív !
Érd.: h_adam@freemail.hu

(#1755) Acros


Acros
csendes tag

Továbbá Eladó még egy kifogástalanul működő Chinon CG-5 analóg, tükörreflexes fényképezőgép !
h_adam@freemail.hu

(#1756) sct51hegyko


sct51hegyko
csendes tag

Üdv!

Nem rég fotózgatok egy Canon 550D-vel, és szeretném kipróbálni az analóg objektíveket is. Szép rajzolatuk és alacsony áruk fogott meg illetve, nekem sokakkal ellentétben tetszik az analóg kivitel és, hogy nem beugróblendés szóval szerintem nagyon élvezni fogom az analóg objektívekkel való fotózást.
Kinéztem pár objekít típust amit szeretnék beszerezni:
-Pentacon 29mm f2.8
-Pentacon 50mm f1.8
-Pentacon 135mm f2.8

Ezekről érdekelne tapasztalat (bár már olvastam sok jót :), illetve az MC (multi coated) jelzésről írhatnátok pár szót, érdemes-e az objektívek közül olyat keresni ami MC-s vagy nem észrevehető a különbség...stb.
Illetve, hogy milyen adaptert érdemes ezek használatához venni, hogy legyen végtelen focus, fénymérés, esetleg AF visszajelzés (utóbbi nem is fontos mert kihasználva a Live View módot sztem álló témánál jól belehet lőni a focus-t.

Előre is köszi!

(#1757) Jinxx válasza sct51hegyko (#1756) üzenetére


Jinxx
senior tag

Ár-érték arányban nem rosszak a Pentacon obik, de nem mondanám, hogy hasra kellene esni a képminőségüktől. Nekem volt egy pár darab, mindenképp MC-st ajánlanék, sokkal kontrasztosabbak a bevonatos obik. Pentaconból 135-öst és 200-ast használtam, 8Mp-t szerintem kirajzolták, de 550D felbontását biztos nem fogják. Ha bele szeretnél mélyedni a régi obik használatába, kicsit nagyobb anyagi ráforditással, inkább ajánlanám a Jupiter, Takumar és Zeiss obikat, jobb képminőség várható ezektől. Nem minden téma áll, szóval ha már lehetséges jó dolog a chipes adapter és a zárat sem koptatod a LV-el. Canonnál valószínű bármilyen obit veszel, lesz végtelened egy átlagos adapterrel, sőt vannak olyan tipusok amit túl is lehet tekerni rajta.

(#1758) Petzval válasza sct51hegyko (#1756) üzenetére


Petzval
senior tag

A Drezdai Pentaconok filmeseknél a közepes optikákhoz tartoznak.A Német optikák csúcsa a jénai Carl Zeiss optika a Pentaconok közepesek, és a görlitzi Meyer optikák gyenge minőségűek és optikai tudásúak.

(#1759) sct51hegyko válasza Jinxx (#1757) üzenetére


sct51hegyko
csendes tag

Köszi a válaszokat!

Igazából fő célom, hogy a sima kit obijaimat (Canon 18-55 f3.5-f5.6 IS + Canon 55-250 F4-f5.6 IS) kiegészítsem egy kicsit szebb rajzolatú nagyobb fényerejű fix obi parkkal is, csak ezekben a régi objektívekben látom a megoldást ugyanis a valódi gyűjtögetés tárgyát egy Canon 70-200 F4 USM L alkotja... erre szeretném majd a 55-250et lecserélni, ami anyagiak miatt csak nyáron lesz lehetséges... addig szeretnék ezekkel kísérletezni, mert azt írják, hogy az én jelenlegi obijaimnál mindenképp szebb a rajzuk.

(#1760) Petzval válasza sct51hegyko (#1759) üzenetére


Petzval
senior tag

Itt még bejátszik az is hogy a fix telék jobb optikai minőséget adnak mint a zoomok.

(#1761) Cancer


Cancer
senior tag

Ismer valaki (részletesebb) leírást HELIOS 44-2 58 mm-es objektív portalanításáról?

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1762) Ndruu válasza Cancer (#1761) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Pár kép vagy egy pdf (innen van, csak áttöltöttem saját tárhelyre).

Harrrr!!!!

(#1763) Cancer válasza Ndruu (#1762) üzenetére


Cancer
senior tag

Köszönöm :R

=====================================================

Lenne egy olyan kérdésem, hogy mennyit "ront" a helyzeten, vagyis mennyivel rosszabb "mélyebb" egy 3,5/30mm-es objektív, mint egy 2,8/29mm-es? Ezen utóbbi úgy 3x-os áron lenne az előbbihez képest.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1764) Ndruu válasza Cancer (#1763) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

2/3 fényértékkel rosszabb az f3.5, mint az f2.8. Azaz azonos körülmények között ha az f2.8-as fényerejű objektívvel 1/100s-os záridővel kapod meg a jól exponált képet, akkor az f3.5-öst használva már csak 1/60s-os (1/66.6 lenne, de ilyen nem állítható be) záridővel.
A mélységelességet több dolog is befolyásolja a rekeszérték mellett (a példaként felhozott két objektív gyújtótávolsága közötti eltérés szerintem nem olyan jelentős), ilyen például az objektív közelpontja, a tárgytávolság...

Itt egy táblázat a pixinfo oldaláról.

Ha valami nagy ökörséget mondtam volna, akkor majd jön Szten kolléga és remélhetőleg kijavít. :)

Harrrr!!!!

(#1765) Stitch válasza Ndruu (#1764) üzenetére


Stitch
őstag

A mélységélességet befolyásoló dolgok közül az objektív közelpontját ki kellett volna hagynod. :)

Azonos méretű fényérzékeny felülettel rendelkező rendszeren belül a rekeszérték mellett a nagyítás határozza meg a mélységélességet. A nagyítás pedig a gyújtótávolságtól és a tárgytávolságtól függ.

(#1766) Ndruu válasza Stitch (#1765) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

A közelpont szerintem annyiban kapcsolódik, hogy minél kisebb, annál kisebb lehet a tárgytávolság is (azaz annál közelebb lehet vinni a témát, a nagyítás mértéke ezáltal növekszik, a mélységélesség pedig csökken).

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#1767) Stitch válasza Ndruu (#1766) üzenetére


Stitch
őstag

Végül is, miért ne. Akkor most már teljes a kép. :)

(#1768) Flashback


Flashback
addikt

Találtam a helyi Second Hand shopban egy ilyet:

Lenne pár kérdésem:
- Szét lehet szedni megtisztítás céljából különösebb szerszámok nélkül?
- az elején a szűrő menetet ki lehet egyengetni?
- 1200 forintot megér?
- vásárlás előtt mit ellenőrizzek rajta?

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#1769) johnjohn válasza Flashback (#1768) üzenetére


johnjohn
addikt

Nem érdemes vele vacakolni.4-5000.- körül találsz teljesen tisztát, Takumar, Helios stb mezőnyben.

(#1770) Flashback válasza johnjohn (#1769) üzenetére


Flashback
addikt

Hol, milyet?
Én sajnos csak ezt találtam, de ez drága...

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#1771) johnjohn válasza Flashback (#1770) üzenetére


johnjohn
addikt

Itt nézelődj, gyakran változik a felhozatal. Az árak persze minőségtől függenek.

[ Szerkesztve ]

(#1772) Flashback válasza johnjohn (#1771) üzenetére


Flashback
addikt

Kisebb gond hogy svéd országban vagyok :)
Amúgy ez hasonló persze csak paramétereiben.

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#1773) Ndruu válasza johnjohn (#1769) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

f1.4-es fényerővel? Indexen néha felbukkan egy-egy darab, de azok alaphangon 15 ezernél kezdődnek.

Flashback: 1200 Ft-ot bármikor megér. A fókusz és a rekeszállító gyűrű szépen, egyenletesen járjon, ne legyen tekerés közben elakadás. Lencsék gomba- és karcmentesek legyenek, ne legyenek sehol lepattanva/megrepedve. A szűrőmenetet már nem nagyon tudod kikalapálni úgy, hogy utána szűrőt is bele tudj csavarni. Valószínűleg leejtették, de talán nem sínylette meg, csak a szűrőmenet.
MOD: Ja, és persze a csatlakozása legyen a te vázadnak megfelelő (pl. M42).

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#1774) johnjohn válasza Ndruu (#1773) üzenetére


johnjohn
addikt

Igaz, az 1.4-es fényerő felnyomja az árat, ezért is írtam, hogy az ár a minőségtől is függ.
Amiről a fotót küldte, eléggé leharcolt, és gombás-poros darabnak tűnik, ezért ajánlottam, hogy ne vegye meg.

(#1775) Flashback válasza Ndruu (#1773) üzenetére


Flashback
addikt

Na ma megint megnéztem ezt az obit. A mechanikája kiválló. Az üvegek belül tiszták, a hátszó lencse karcmentes, viszont a frontlencsén van egy kis karc, sajnos pont középen... Felületi karcnak tűnik. Az lenne a kérdésem hogy ez mennyire szól be az obi rajzolatába?

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#1776) Flashback válasza Flashback (#1775) üzenetére


Flashback
addikt

Up nekem!

Milyen EOS - M42 adapter érdemes rendelni az ebayről?
- Sima
- chippes
- 2nd gen chippes

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#1777) Ndruu válasza Flashback (#1775) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Ha tényleg nem gombás belülről (bizonyos fényviszonyok között nem látszik rendesen), akkor az említett árért teljesen jó ez az objektív. A képen, amit először mutattál, azon ujjlenyomatos és a frontlencse szélén (körbe) látható valami sárgás elszíneződés. Ezért mondta johnjohn, hogy lehet gombás belül.
Sokan szeretik azt mondani, hogy nem szól bele a rajzolatba egy-egy kisebb karc. Beleszól, ez egyértelmű, de hogy milyen mértékben, az függ az érzékelő felbontásától, a karc mélységétől, a használt rekeszértéktől. Fényerős objektívet általában tág rekeszen szokták használni (hiszen ez az előnye), ilyenkor szerintem észrevehetetlen egy, a frontlencsén lévő kisebb felületi karc.
Mielőtt megveszed, mindenképpen próbáld ki! Készíts vele szűk és tág rekeszen is egy-egy képet, bokeh-s képet.

Canon-os adapterekkel kapcsolatban nem tudok segíteni.

Harrrr!!!!

(#1778) Cancer válasza Flashback (#1776) üzenetére


Cancer
senior tag

Én anno simát akartam venni, de aztán "hirtelen kellett" és egy chipes volt a leggyorsabban elérhető. Annyi, hogy f/2-esnek maszkolja az M42-es obikat, mér fényt (sem alul, sem fölül, hanem pontosan) és van AF visszajelzése. Igaz, azt hibásnak ítélem, mert frontfókuszos...

A 2nd gen chipes nem tudom milyen talán a programozhatóra értik. Nekem egyedül a fénymérés miatt éri meg a chip. Amúgy simát vennék.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1779) BEE válasza Flashback (#1775) üzenetére


BEE
addikt

A lencsék karcolódása fényszóródást okoz.
Ez rontja a kép kontrasztját, néha furcsa foltokat hagyhat. Általában nem zavaró, de néhány képen előjöhet. Főleg szembefénynél számíthatsz rá.

A gombásodás viszont veszélyes, mert átterjedhet más objektívekre is, főleg a régebbiekre.

A képen látható objektív kapott egy nagy ütést, valószínűleg leejthették.
Behorpadt a szűrőmenete.
Ezt viszont vagy túlélte a lencsék beállítása, vagy nem. Lutri !
Ez okozhat élességi vagy színhibát a képen.

Meg kell nézni a csavarokat, látszanak-e rajtuk tekerésnyomok ?
Ha szétkapta valami ezerkontár, szinte biztos hogy romlott a képe.
Szintén élességben és színhibán látható nyoma.

Eléggé sok érv szól ellene, én inkább egy megkímélt darabot vennék,
még ha drágább is.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1780) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

üdv!

manuál obikhoz hol érdemes FT adaptert venni? olymp e-520-ra lenne, hogy milyen obi, az még jó kérdés, anyukám régen sokat fotózott, és hamarosan hozzámkerülnek az obik :) (marad a sütés-főzésnél már :) )

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1781) Cancer


Cancer
senior tag

Végre egy teszt, ami ugyanazzal a géppel készült. 50 mm

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1782) Cancer


Cancer
senior tag

Olvastam, hogy a a Pentacon 3.5/30-as obinak tűéles szép képe van.
Ti melyiket választanátok?
Pentacon 3.5/30 mm ~4.500.-
Pentacon 2.8/29 mm ~9.000.-

Ócószág vagy +fényerő?

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1783) Cancer


Cancer
senior tag

Egy 1.8/135 mm és egy 3.5/135 mm közötti "apró különbség".

[ Szerkesztve ]

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1784) Cancer


Cancer
senior tag

Készült egy kis összehasonlító táblázat. (Első ilyen munkám, úgyhogy picit fapados).. :DDD

A lényeg a lényeg:

Napsütéses, gomolyfelhős időben készült. Az f/1,8-2-höz kevés volt az 1/4000 mp így azok kicsit túlexponáltak lettek. Sajnos pont a "fényerőtlenek" következtekor bújt el a nap, de az állványnak és a szobrok mozdulatlanságának hála, nem volt gond a "hosszabb" záridő.
Mivel a fő alany a Helios 44-2 58 mm objektív volt, ezért a kiteket 55 illetve ~58 mm-re állítottam.

A 100%-os kivágások helye az alábbi képen lettek jelölve.

A középső és szélső kivágások itt megtekinthetők.

Jó böngészést.

U.i.: A tesztet meg fogom ismételni, kevésbé dinamikus fényviszonyok között, nagyobb részletességű témákkal.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1785) Flashback válasza Cancer (#1784) üzenetére


Flashback
addikt

F/4, F5.6-on teljesítettek legjobban az obik. Egy esti obipróbát is megnéznék!
Grat szép munka! Így tovább! :R

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#1786) Ndruu válasza Cancer (#1784) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Egészen jó kis összehasonlítás, szerintem egyértelműen látszik, hogy az olcsó Helios veri a kitobikat, f5.6-nál, de még f16-nál is (a sarkokban). MC hiánya miatt viszont nem érdemes ellenfényt engedni rá.
Jó kis objektív, én előszeretettel szoktam feltenni a vázra. :)

Harrrr!!!!

(#1787) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

üdv!

van egypár obi ami elérhető számomra, ezekről valami véleményt tudnak adni az urak?

- Hanimex 49 mm aux wide (zur praktica)
- Hanimex 49 mm aux tele (zur praktica)
- Pentacon auto 1.8/50 (MC)
- Pentaflex AC 1.8/50
- Carl-Zeiss Jena Tessar 28/50 (f2.8-16)

:F mondjuk a jénait kipucoltatom mindenképp....Mutter Praktica LTL3-asán volt)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1789) BEE válasza Mr.Csizmás (#1787) üzenetére


BEE
addikt

Tessar- ha jó darab, akkor kitűnő képe lehet
Pentacon- sokan használják
Hanimex- kerülex, de messzire !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1790) Mr.Csizmás válasza BEE (#1789) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

ja, amúgyis az van a legjobb állapotban, meg a pentacon...mondjuk nesa is a jénait javasolta, úgyhogy ahhoz szerzek gyűrűt. köszi :)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1791) Cancer


Cancer
senior tag

Szerintetek van olyan, hogy egy M42-es Pentacon 2.8/29 mm-nek nincs végtelen fókusza 550D-n? Az indok az volt, hogy máshova kerül a fókuszsík... :F

Érdemes tudni, hogy ugyanazzal az átalakítóval a Helios 2/58mm-esem tökéletesen működik.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1792) johnjohn válasza Cancer (#1791) üzenetére


johnjohn
addikt

Válaszoltam a Canon 550D topikban.

(#1793) Cancer válasza johnjohn (#1792) üzenetére


Cancer
senior tag

Igen, én is úgy gondoltam, ahogy ott leírtad...
Valószínűleg az objektív volt hibás... :(

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1794) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

üdv!

Pentacon 200F4 zebra féle, régebbi fajta nem mc-s. mennyit érne meg jó állapotban?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1795) Cancer válasza Mr.Csizmás (#1794) üzenetére


Cancer
senior tag

Én 10-et nem adnék érte, de csak mert smucig vagyok! :DD

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#1796) johnjohn válasza Mr.Csizmás (#1794) üzenetére


johnjohn
addikt

Az MC változatú M 42-es talán 8000.- szokott lenni.
Ha nem M 42, és adapterrel alakítod át menetessé, akkor elvész a végtelen.

(#1797) Mr.Csizmás válasza johnjohn (#1796) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

M42

akkor nincs problem a végtelennel?

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1798) johnjohn válasza Mr.Csizmás (#1797) üzenetére


johnjohn
addikt

Canon, Pentax, Sony vázon nincs probléma, Nikon vázon csak lencsés adapterrel lehet végtelenre fókuszálni M 42 obikkal. Az meg ront a kép minőségén.

(#1799) Mr.Csizmás válasza johnjohn (#1798) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

olymp e-520 lenne a célhardver :F

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#1800) nesa válasza Mr.Csizmás (#1799) üzenetére


nesa
veterán

Olympusra majnem minden felmegy, talan a legkisebb a bazistavolsag.

Nikonra is lehet rakni 4/200 as pentacont mert az MC verzio kivetelevel ugytudom mind SIX es es azvan M42 re alakitva, az enyem is ilyen volt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.