Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20580) kispx válasza Cifu (#20579) üzenetére


kispx
addikt

Másikra: [link]

(#20586) Cifu válasza Cifu (#20579) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ohhh, megtaláltam a megoldást, a Beállítások-nál megjelent az Intel Graphics Drivers, ezt kellett elindítani. Most már megy. :)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#58117) Dave™ válasza Cifu (#58116) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem pont ott volt ilyen gondom (Inkscape alatt a tooltipeknél, ami ugye GTK), amikor BE volt pipálva az a jelölő, tehát vedd ki a pipát.

[ Szerkesztve ]

(#58121) Dave™ válasza Cifu (#58120) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nekem Manjaro KDE/Vivaldi kombóval hibátlan, ha ez számít a hibakeresésben (breeze színek és breath téma, ez utóbbi Manjaro specifikus azt hiszem).

[ Szerkesztve ]

(#58123) Dave™ válasza Cifu (#58122) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja akkor ez Firefox bug lesz. Az új verziók hibernálják a nem használt tabokat így már jobb a helyzet, de tény hogy nincs kis étvágya a Chromiumnak.

(#58124) 0xmilan válasza Cifu (#58120) üzenetére


0xmilan
addikt

Találtam egy megoldást:
Létre kell hozni a FF profilodban a chrome könyvárat, majd abban a userContent.css-t.
A profil helye valószínűleg ~/.mozilla/firefox/<sajatID>.default/, de ez a tutorial megmutatja pontosan. (Ez userChrome.css-re vonatkozik, ami nem a weboldalakon belül érvényes, hanem az address bar-t és a tabokat lehet vele módosítani. Nekünk a userContent.css kell)

Ha megvan a userContent.css, akkor ezt másold bele:
input:not(.urlbar-input):not(.textbox-input):not(.form-control):not([type='checkbox']):not([type='radio']), textarea, select {
-moz-appearance: none !important;
background-color: white;
color: black;
}

FF restart és voila!

Ez globális működik, megoldotta egy olyan siteon is, ahol a textbox háttere és a szöveg színe is sötét volt.
A 'white' meg 'black' szerintem felcserélhető, ha sötét hátteret szeretnél, vagy megadható konkrét hex érték is, pl. color: #202020;

Ha weboldalanként külön szeretnéd állítgatni, arra elvileg Stylish add-on jó.

(#58129) 0xmilan válasza Cifu (#58126) üzenetére


0xmilan
addikt

Nem vagyok, de örülök, hogy lett megoldás. :)

Ha csak a Tab Mix Plus miatt nem váltottál még Quantumra, akkor a Tree Style Tab egy jó alternatíva lehet.
Illetve pár napja kijött a webextension átirat első verziója, de ez még nagyon beta, kb. semmit nem tud.
Nekem is hiányzik a Quantumból a több soros tab rendezés, de ilyenkor a Tree Style Tab segít az átláthatóságban.

(#58135) kemotox válasza Cifu (#58134) üzenetére


kemotox
addikt

Én is hasonlóra tippeltem, akkor még sem volt hülyeség :D
Be van állítva biosban, hogy a VGA kimenet legyen a default. Ugyanaz, mintha a kimenet választót nyomnám, sőt először úgy csináltam és ugyanez volt. Mindjárt megnézem olyan beállítás van-é, hogy teljesen ki is offolja a kijelzőt

Szerk.: Na menj a.... Megnyomtam a kijelző választó kombót és tádám bejött a desktop... Eszembe nem jutott volna ezt kipróbálni, mert elvileg úgy van beállítva, hogy a monitor legyen az alap kijelző... Hát köszi szépen, jövök egy digitális rekesz sörrel :R :R :R :R (Amit pingvinek hűtöttek le a talpukkal)

[ Szerkesztve ]

(#58144) lev258 válasza Cifu (#58143) üzenetére


lev258
veterán

Munkára, tartós használatra csak LTS. Ha az ember köztes verzióval kísérletezik, azt külön partíción tegye.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58146) lev258 válasza Cifu (#58145) üzenetére


lev258
veterán

Te tudod. Viszont a 17.10-es támogatása lejár a nyáron.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58147) BoB válasza Cifu (#58145) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem nyugodtan maradhatsz 17.10-en, max ha lesz valami gond akkor cserélsz. Frissíteni meg ugyanúgy tudod majd a 18.04 LTS-re ami nemsokára megjelenik. Onnan meg majd nem frissítesz a következő köztes verzióra.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58148) CPT.Pirk válasza Cifu (#58145) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Várd meg az LTS-t, de ha nem tetszik ez a frissítési modell, akkor válts disztrót. Mondanám a Mint KDE-t, de azok meg dobják a KDE-t a levesbe. Esetleg nézd meg a Chakrát, ha valami nem Ubuntu leszármazottra vágysz. :)

kemotox: a Mint kb. bármelyik verziója jó kezdőnek.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58153) Rimuru válasza Cifu (#58152) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kellett volna sokat olvasni, bob pont ezt javasolja :)
https://fototrend.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_58147-58147.html

Vigyázat, csalok!

(#58154) ubyegon2 válasza Cifu (#58152) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

How To Upgrade To Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver

Igen, elméletileg majd a frissítéskezelőben is megjelenik a lehetőség, de a linkben vannak a hagyományos módszerek.
Az, hogy hagytad az LTS-t frissülni a teszt-verzióra, esetedben azért nem olyan gond, mint a kollégánál, mert neked már működött a disztród, ő viszont telepítési nehézségekkel küszködik. Ilyenkor mondják a hozzáértők, hogy először mindig az LTS verzióval kell próbálkozni. ;)
Azért előfordulhat, hogy a már működő LTS-t is elrontja a köztes verzió.

A Firefoxos problémát mai napig nem értem, régebben könnyen megoldható volt, de a most felrakott Mint KDE-vel nem is tudtam reprodukálni sem a hibát. Nem kéne ennek ilyen bonyolult módon megoldhatónak lennie, de csak volt, aki tudta a megoldást. ;)

(#58156) lev258 válasza Cifu (#58152) üzenetére


lev258
veterán

Lehet azt is. Csak nem garantált, hogy a most beállított dolgaid pontosan úgy működnek majd azon is. Egyébként ki lehet kapcsolni/át lehet állítani, hogy ajánlja-e az újabb verziót, esetleg csak az LTS-t vagy semmit. Így nem frissítesz "véletlenül".

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58290) ubyegon2 válasza Cifu (#58287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megnéztem, de nálam működik a grafikon is, ha bejelölöm oldalt a kockákba a pipákat.

Amúgy érdemes a Kapitányra hallgatnod, valóban widgets van rengeteg jó KDE alatt, azokat érdemes használni.
A Rendszerbeállítások is bírta fél percig a vadiúj rendszeren:

[ Szerkesztve ]

(#58308) ubyegon2 válasza Cifu (#58305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valamit elkavarhattál, de ezt nézd (most ugyan nem KDE alatt vagyok)

Az ablak jobb szélén mozgasd a kurzort addig, amíg nem egyirányú nyilat látsz, hanem átvált kétirányúra és akkor megfogod és előhúzza a rejtett jobb panelt.

HA nem jön elő, akkor a másik 3 oldallal is csináld meg, mert nem csak baloldalon lehet a kijelző rész.

[ Szerkesztve ]

(#58314) ubyegon2 válasza Cifu (#58311) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az volt a gond? :D Elég hülyén van megcsinálva egyébként, nyomogattam én is mindent, míg egyszer csak el nem húztam jobbra a panelt és eltűnt, akkor jöttem rá, hogy mi lehet nálad a gond.

(#58312) Cyrin Bocsi, félreértettem, mivel az mpv-t használta a smtube, arra koncentráltam, ill a terminalos lejátszásra ytdownloaderrel együtt. :B

[ Szerkesztve ]

(#58346) Frawly válasza Cifu (#58342) üzenetére


Frawly
veterán

Ez elég furcsa. Még ha hibát is észlel a fájlrendszeren, akkor is le kéne futtassa az fsck-t, és nem kéne bootképtelenné válnia. Ez hányas Kubuntu. A systemd óta az /etc/fstab jelentősége csökkent, azelőtt egy rossz fstab bootképtelen rendszert eredményezett, a systemd-vel meg csak kiír egy sor hibát, hogy a mountolás nem sikerült, és lép tovább.

(#58361) ubyegon2 válasza Cifu (#58356) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem csak az fstab kimenetére gondoltam, bár annak is csak egy kis részét raktad be, amiből nem derül ki semmi, ami hibát okozhatna. ezek helyett az opciók helyett simán beraknám a default-ot a helyükre.

Az említett inxi kimenet rendkívül informatív és sokkal könnyebb megválaszolni egy kérdést, ha látjuk ezeket an infókat. Elég lenne a sima inxi -F kimenet is, de az a memóriáról nem ad sok infót, emiatt jobb az általam javasolt.

defaults - Az adott fájlrendszer alapértelmezett csatolási opciói kerülnek használatra. Ezek például az ext4 esetén: rw, suid, dev, exec, auto, nouser, async

Mondok egy példát, berakod az fstab kimenetet, de ha valaki nem ismeri a meghajtóid összetételét, fajtáit, akkor azzal nem sokra megy, viszont az inxi kimenetből látja azt is. Ha mondjuk SSD-n van a rendszer, már mások a szükséges opciók.

Itt egy fstab, ebben csak olyan hibák vannak, amik nem befolyásolják a működést:

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=c844kkea-d733-49e1-cd69-a585fc2c9da0 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb5 during installation
#UUID=34571605-6136-4cbc-b485-2c360f351549 none swap sw 0 0

UUID=929741bd-5267-468e-bac2-673258cf3a99 /media/ubyegon/PAKS2 ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b27786b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/ubyegon/NASA ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=7f085f77-6325-48f7-8bc2-ba75aba3df95 /media/ubyegon/TEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=3121cd91-e143-11d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/NSA ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#/dev/disk/by-id/usb-SanDisk_Ultra_USB_3.0_4C530001100722117104-0:0 /mnt/usb-SanDisk_Ultra_USB_3.0_4C530001100722117104-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show 0 0

Most értelmeztem, hogy neked samba megosztáshoz kéne a fstab-ot belőni. Azt nem használom, de ott egész más csatolási opciókat kell beírni, mint a normál lokális csatolásnál.
Ezt kéne átfutnod hozzá: Samba Archwiki

[ Szerkesztve ]

(#58364) ubyegon2 válasza Cifu (#58363) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Látod egyébként Te is, mennyire informatív hw, sw és driver tekintetében, gyakorlatilag minden benne van a problémakezelés elindításához. ;)

(#58362) csixy

Ezek szerint úgy fogyasztottál el jó néhány Mint Cinnamont, hogy éppen az ízét nem érezted!? ;]

Fentiek fényében még érthetetlenebbül állok az előtt, hogy a témákkal finoman szólva is hadilábon álltál Cinnamon alatt még tegnap. Gondold el, milyen érzés lesz, ha még az alapokat is megismered! :DD (sorry, de ezt az előzmények alapján nem hagyhattam ki)

[ Szerkesztve ]

(#58472) Lahorva válasza Cifu (#58471) üzenetére


Lahorva
tag

Köszi az infót.
Közben kiderült, hogy van egy program, ami a munkámhoz elengedhetetlen (bár egy hónapban csak 1 napot kell használnom), és sajnos csak Windows-on fut.
Még megálmodom, hogy mi legyen. Lehet telepítem a Linuxot és a Windowst is. Ennek a témának még utána kell olvasnom.

(#58657) CPT.Pirk válasza Cifu (#58656) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

dmesg kimenetet nézd át, ott valszeg lesz valami infó a történtekről. Egyébként a Mint-nél is error=remount-ro van ott opciónak a /-nél.

dmesg
dmesg | grep valami

itt a valami helyére írt szóval tudsz szűrni szavakat tartalmazó sorokra.

Smart adatokat meg pl. a gsmartcontrol telepítésével tudsz nézni. Vagy akár egy hdsentinel letöltésével az oldalukról.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58659) ubyegon2 válasza Cifu (#58656) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

errors=continue/(remount-ro)/panic: az állományrendszer viselkedése hiba esetén: tovább fusson / csak olvasható módba váltson (megvéd további hibáktól) / lelője a rendszert

Fenti opció változatok alapján valami hiba lehetett a fájlrendszerben is akár, a default opció nem szerencsés ennek a helyére, akkor már inkább a continue az errors

errors=remount-ro van amúgy alapból az FSTAB-ban, nem error=remount-ro ;)

rw-n kívül még pár opció van a default-ban, ami nem túl jó oda : suid dev exec auto nouser async

szerintem

[ Szerkesztve ]

(#58669) ubyegon2 válasza Cifu (#58661) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez esetben valóban meg kéne nézni az eseménykori kern.log-ot.
A frissítés nem igazán okolható ilyen jelenségért, viszont maga a Linux a hardverhibákra érzékenyebb, hamarabb jelzi őket, mint a Win.

szerintem

(#59177) Dave™ válasza Cifu (#59175) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ez teljesen normális, nálam pl. a home/david/NAS alá van becsatolva a NAS NFS-en, és 2+ TB a mérete, vagy a mnt alá a második HDD, az közel 2TB, és az OS egy 256-os SSD-n van. Amint lecsatolod eltűnik a foglalás.

zoltanz: értem hogy miért jó a diagram/grafikon, de grafikus környezetben (amikor ezekre tényleg szükség lehet) van rá jobb megoldás is, mint egy terminálos alkalmazás. Ha meg konzolban vagyok, akkor a glances-féle megközelítés praktikusabb szerintem, és sokkal több információ látszik egyben, mint a karakteresen megoldott grafikonokkal. Ez kicsit olyan öszvérmegoldás szerintem.

Mert grafikusan vannak sokkal jobbak, konzolban meg nem elég informatív. Minek használsz pl. Nano-t meg Libreofficet is? Kb. ugyanaz a kérdéskör.

[ Szerkesztve ]

(#59179) lev258 válasza Cifu (#59178) üzenetére


lev258
veterán

Gondoljuk át.
Ha megnézed egy könyvtár méretét, akkor elkezdi összegezni a benne és alkönyvtáraiban levő fájlok méreteit. Ha van egy felcsatolt meghajtód, az a könyvtár hierarchiában egy alkönyvtárként van jelen. Tehát összegzéskor ugyanúgy számításba veszi. Ez kicsit a "Linuxon minden egy fájl" koncepció hozadéka (a másik meghajtó is). Vagyis amikor méretet nézel, tudnod kell, pontosan mit nézel.
Windows-on egy látszólag független objektumként van jelen minden meghajtó. Ebben különbözik. Linuxon viszont nagyon hasznos tud lenni ez a dolog, pl. symlink.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59180) ubyegon2 válasza Cifu (#59178) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez egyszerű és gyors lemezhasználati elemző, amely arra szolgál, hogy megtalálja mely könyvtárak vagy fájlok több helyet foglalnak el akár helyi, akár távoli rendszereken. forrás

Mivel nem csak a helyi meghajtókat vizsgálja, így meg tud lepni. :)

Akár a df --si parancsot is használhatod, az csak a helyi meghajtók méreteivel sokkol.

(néha ügyesen elő tudtok ásni amúgy igen hasznos, csak kissé más célú segédprogramokat) :D

lev258 meg leírta az értelmezés részt.

[ Szerkesztve ]

(#59184) Rimuru válasza Cifu (#59182) üzenetére


Rimuru
veterán

Alabol ha particiot akarsz atmeretezni akkor biztonsagos megoldas az hogy live cd-rol csinalod, ott pedig olyan problemad sincs hogy mast ala felcsatolta amit beleszamolna.
Szoval a lenyeg nezd meg live cd-n es ott csokkentsd a meretet.

zoltanz mar alapbol azt nem ertem hogy miert akarsz barmilyen bongeszot gksu-val inditani?

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#59185) lev258 válasza Cifu (#59182) üzenetére


lev258
veterán

Mutass egy képet róla, illetve tisztázzuk, hogy akkor miről is van szó. Csatolj le minden egyéb meghajtót, csak a kérdésed lemezt lássuk, azon mit mutat a mappánkénti megoszlás.
Nekem még nem volt olyan rendszerem, ami ennyit elfoglalt volna.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59197) Rimuru válasza Cifu (#59195) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat igen, ha fole van mountolva valami akkor az elrejti az ott levo tartalmat.

(#59194) zoltan: a market share nem jelenti azt hogy jo is (es biztonsagos, stb), sot az igazan jo dolgoknak alacsony szokott lenni a felhasznaloi bazisa (vannak errol tanulmanyok ha nagyon erdekel rakereshetsz)

Dave: es a vivaldi is hazatelefonal. :DDD

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#59291) CPT.Pirk válasza Cifu (#59290) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi után lett ilyen? Mert alapból normálisan néz ki a téma és a betűk is jók.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61726) cigam válasza Cifu (#61724) üzenetére


cigam
félisten

Tegyük hozzá, hogy felhasználóként, és nem root-ként kell bejelentkezni, és a ~ (home) mappában kiadva az ls -la parancsot. Persze lehet csak nekem nem volt egyértelmű.

Amúgy meg tényleg gáz, hogy figyelmeztetés nélkül eltekeri a jogosultságokat úgy hogyaz megakadájozza a rendszer indulását. Ilyet nem lenne szabad!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61729) lev258 válasza Cifu (#61724) üzenetére


lev258
veterán

Végső megoldás: ...
Na jó, csak az a lényeg, hogy sudo-val ne indíts grafikus programot. Akkor ez elkerülhető. Ha itt nem is, az Ubuntu magyar fórumán sokszor volt már róla szó (nem te vagy az első, aki így járt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61730) I02S3F válasza Cifu (#61724) üzenetére


I02S3F
őstag

A műszaki probléma megoldás kihívás. Ezt nem is kifejezetten neked írom, csak basszus, mire rájön az okra az ember...

(#61731) IstvánLászló válasza Cifu (#61724) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm ezt a fontos infót és a munkádat.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#61744) b3Ro válasza Cifu (#61743) üzenetére


b3Ro
senior tag

A Koma itt ki is probalja Doom-al. Meggyozo.

(#61745) lev258 válasza Cifu (#61743) üzenetére


lev258
veterán

Én egyébként eddig is használtam Windows-os Steam-et Wine-nal, saját kútfőből. Ez meg sokaknak leegyszerűsíti a dolgot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61751) BoB válasza Cifu (#61750) üzenetére


BoB
veterán

Libinput tud gombot átrendelni, annak nézz utánna.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#61950) lev258 válasza Cifu (#61949) üzenetére


lev258
veterán

Én meg a Deluge-re esküszöm. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61971) Shyciii válasza Cifu (#61966) üzenetére


Shyciii
veterán

Nekem nincs ilyen állítási lehetőség a BIOS-ban. Ez egy notebookban levő sata portra dugott 1TB-os WD winyó. Addig nem volt gond ezzel a partícióval, amíg a telepítővel hozattam létre. Csak aztán törölem azt a partíciót a Gpart progival és újra létrehoztam, és azóta csinálja. De szerintem semmilyen körülmények között nem kellene egy belső sata-s winyón levő partíciót removable device-nak kezelnie.

(#62014) ubyegon2 válasza Cifu (#62013) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/usr/bin/nvidia-smi' failed with exit code 9.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-modeset' failed with exit code 1.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-drm' failed with exit code 1.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-uvm' failed with exit code 1.

Ezeket írja a journalctl | grep -i udevd, a másik parancs pörög azóta is.
Köszi az első parancssort, ez már hasznosabb, ezek szerint valóban az nvidia driverrel is van gond.
:)

No de ha ezt is elhárítom, pár nap múlva jön majd megint valami....marad a 18.3, nincs mese.
A linkjeid is ezt erősítik bennem. Ezeket is köszi!
Ha nálam lenne a gép, nem foglalkoznék vele, de tök laikusokkal nem akarok kitolni. Még a Winhez se értenek.... :N

Épp a 390-es driver van fenn, de ha leszedem, újratelepítem, ugyanúgy előjöhet később a bug.

lefuttattam ezt a parancsot, de a gond itt is az, hogy meddig lesz jó minden:

sudo mv /lib/udev/rules.d/71-nvidia.rules ~

[ Szerkesztve ]

(#62023) Frawly válasza Cifu (#62020) üzenetére


Frawly
veterán

Opciók valóban vannak. Ez a 42 ezer valóban megéri, fejet kell hajtanom, egy csomó korlátozással is majdnem 50 rugóért kihagyhatatlan ajánlat. OEM megvan 20k alatt, vagy még olcsóbban, ha EU-újrahasznosított OEM/refurb licencet veszel. Illetve az eBay-en is vannak alig néhány ezresért valami insider tesztertől származó generált kulcsok, ami működnek, csak a franc tudja mikor tiltja le a MS. Vagy warez Win KMS/DAZ Loaderes aktivációval. Esetleg ilyen 30-90-180 naponta hosszabbított rearm trükkel használni. Egyik jobb, mint a másik, kétségtelenül jobban megéri, mint a Linux, ha a flame-et mellőzzük :D

(#62021) King Unique: értem. Ez nagy szó, hogy nem tekeri MINDIG. Csak majdnem mindig. Ha így fejlődik felfelé az MS, egyszer talán használható is lesz. 5400 rpm-es HDD-n meg a Win10 felejtős, azokat a lemezdaráltatásokat várja ki, akinek hét anyja van, közben meg semmit nem lehet csinálni a géppel. Nálam UASP USB3-ra kötött SATA SSD-t is letérdeltet a drágalátos winten.

Kösz, inkább maradok az Archnál, ez SOHA nem tekeri. Se a systemd, se az udev, se semmi, de az igaz, hogy BT-t és NV drivert nem használok. Mondjuk így Júbájgön supportját buktam, de hát valamit valamiért.

[ Szerkesztve ]

(#62226) eastsider válasza Cifu (#62225) üzenetére


eastsider
nagyúr

őt szeretném elkerülni.

most arra gondoltam, hogy felrakok egy alap debiant, aztán felrakom pluszban ami kell még

(#62255) tonyrulez válasza Cifu (#62254) üzenetére


tonyrulez
őstag

Webmin +1, vagy ha elég a fapados kialakítás akkor Cockpit.

4 8 15 16 23 42

(#62260) eastsider válasza Cifu (#62258) üzenetére


eastsider
nagyúr

Köszi, valóban inkább felraktam simán.

Kérdés.
Docker containerek indítására bootkor van jobb megoldás, mint systemd-bol ?

(#62468) ubyegon2 válasza Cifu (#62467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez GTK-s oldalon is gond lett, nincs gksu. Itt épp hasonlóról írtam, hátha KDE alatt is működik, mindenképpen jelezz vissza, mit csinál: [link]

Ez a két parancs a gksu xed /etc/fstab helyett van. Gtk alapú Cinnamonnal működik, de a második sor a linkből gondolom DE független lehet.

[ Szerkesztve ]

(#62469) CPT.Pirk válasza Cifu (#62467) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A probléma azzal van, hogy hozzászoktál valamihez, ami sosem volt biztonságos, csak kényelmes de most kivették.

Martin G. a KDE-s bolgjában szépen leírja az okokat: https://blog.martin-graesslin.com/blog/2017/02/editing-files-as-root/, konkrétan ki is iktatták kate és kwrite alatt a rootként futást. Azt írja, hogy helyette a sudoedit parancs van, ami nem root joggal futtatja a szerkesztőt, de engedi rootként menteni a szerkesztett fájlt.

Egyéb okod pedig nem igazán van rá, hogy rootként indíts egy fájlkezelőt vagy bármi mást, ha a könyvtáraid jogosultságai nincsenek összekutyulva.

Itt foglalkoznak az Ubuntus vonzattal: https://askubuntu.com/questions/1044354/kdesu-not-working
Jelen pillanatban a kdesudo már nem létezik, ne is próbáld telepíteni, a kdesu még elérhető, de kézzel kell a binárist meghívnod ha feltétlen így akarsz fájlkezelőzni, de pl. Dolphin ezt sem fogja engedni, ha jól olvastam.

Gyors megoldás a problémáidra: sudo mc, ha valamit hirtelen rootként kellene. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62471) BoB válasza Cifu (#62470) üzenetére


BoB
veterán

Gyanítom hogy az Ark-nak ez az opcionális függősége nincs telepítve: [link]

Azt nem ajánlom hogy csak úgy manuál töltögess le bináris fájlokat és helyezz el a /usr-ben.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62472) ubyegon2 válasza Cifu (#62470) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super, köszi a visszajelzést! Megmentettél egy plusz telepítéstől. ;]

Sajnos szerintem is szükség van néha, hogy még a GUI-t (DE-t) használók is belebarmoljanak olyan konfigokba, ahová nem kéne.....de muszáj!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.