Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82828) ubyegon2 válasza Barret001 (#82823) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Miért kell mindent terminálban parancssorból programozni?

Nem hiszem, hogy próbáltál bármilyen mai desktop Linuxot mostanában, ha ilyeneket írsz. Gondolom magára a terminal használtra gondolsz ez alatt, de a modern desktop Linuxokat akár úgy is használhatsz, hogy soha nem találkozol a terminal-lal. Ha meg mégis, max parancsokat kell bemásolni, nem programozni. :) Épp itt is szóba került a csomagok telepítése imént.

Q4os-t használsz? Miért nem raksz fel egy Linux Mint-et, ami tényleg egyszerűen kezelhető? Nem tudom ott van-e GUI-s csomagkezelő, de egyébként ha megnyitsz egy terminalt a Ctrl+Alt+T billkombóval és mondjuk a VLC-t akarod felrakni, egyszerűen bemásolod a

sudo apt install vlc parancsot, nyomsz egy Enter-t és beírod a jelszavadat. Szempillantás alatt kész. Ha le akaröd szedni, akkor

sudo apt remove vlc parancs, mint fenn és kész. Már ismered is az install és uninstall módszert.

De úgy látom a Q4OS is van KDE plasma felülettel, abban meg van GUI-s csomagkezelő, szóval érdemes lenne kicsit körülnézned, mi a választék.

[ Szerkesztve ]

(#82834) ubyegon2 válasza Barret001 (#82829) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom milyen géped van, ha nem old, akkor javaslom a Linux Mint Cinnamon 20.3-at tedd fel. Cinnamonban van Win-szerű Szoftverközpont is, de tényleg érdemesebb Synaptic-ot használnod....előbb le is maradt egy leírás ahhoz a kolléga válaszából, ezt pótolnám:

Synaptic csomagkezelő: beállítások, használat (első rész)

(#82833) Barret001

Adott asztali kezelőfelülettől is függ, hol tudod elindítani a programot, de terminalból is megy, ha megnyitod és beírod: doublecmd és nyomsz Entert. Egyébként Linux Mint Cinnamon Menüjében is eléggé hasonló a Winhez, onnan is indítható legtöbb telepített program.

[ Szerkesztve ]

(#82837) ubyegon2 válasza Barret001 (#82835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy nem a Cinnamon felület kéne akkor neked, hanem először a Mate, abban is van Menü és az elrendezése is elég classic Win-re hajaz. [link]

(#82841) ubyegon2 válasza Barret001 (#82839) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Remélem, hogy nincs mit és tényleg elindulsz vele, mert eddig nagyon rossz tapasztalataid lehettek! :K

Tedd fel, ismerkedj vele és a telepítéssel kapcsolatban meg bármi kérdésed van, biztosan tudunk segíteni! Nem Te vagy az első, aki ilyen kedvvel akart elfordulni a Linuxtól. :)

(#82838) Barret001

Ezt akkor már ne is bolygassuk.....

[ Szerkesztve ]

(#82843) ubyegon2 válasza Barret001 (#82842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a hardvereknek nem lesz gondja vele és home user feladatokra szánod, akkor azok a sötét foltok hamar eltűnnek, pár napja vitt el egy Mint Cinnamonos notebookot egy 20+ éves családtag hugi és kb annyit kérdezett, hogy Chrome-ot meg Qbittorrentet lehet-e Linuxon is használni. Eddig nem látott Linuxot, simán használja azóta is. Ja és nem kérdezte, hogyan kell feltelepíteni, mert mikor itt volt egyszer elmondtam neki a terminalos telepítést. ;] De tényleg csak egyszer...mikor legközelebb a gépre ránéztem, már iszonyú rózsaszín téma volt a Firefoxon és futott a terminalban az update&upgrade...még nekem is meredek volt így elsőre.

[ Szerkesztve ]

(#82871) ubyegon2 válasza Barret001 (#82867) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ehh sok itt a baj.

Egyetértek veled. Veled, nem a Linux-szal. ;]

Pikkpakk felrakod, nekiugrasz, de nem emlékszel arra, amit tegnap mondtak róla! Nem olyan, mint a Windows, jobb. Csak éppen kicsit oda kéne figyelned az elején. Idevetsz pár szót, hogy már megint minden szar, de le nem írnád, mi a nagynénéd térgyekalácsát csináltál! Akkor meg minek írod le, úgysem tud senki segíteni. Érted a lényeget?

Szóval mit írsz be a terminalba és mit látsz pontosan?

Nekem svéd bill-em van, na és? Lehet, hogy nálad a megjelenített karakterek nem magyarok? Mi ennek a megnyilvánulása? Pont úgy telepítetted fel azt a jó kis Linux Mint-et, mint én, ez a gyanúm. Mint én 2021-ben, pedig talán úgy kellett volna, mint én 2013-ban, rohadt figyelmesen, mert ez nem Windows!

Szóval érthetően írd le, mit balf*szkodtál el, hogy megmondjuk a megoldást. Ez egy olyan egyszerű rendszer, hogy nagyanyámnak felrakom és haláláig használja, szóval ne balf*szkodj léci ennyit! :D (bocs a szóismétlésért)

[ Szerkesztve ]

(#82878) ubyegon2 válasza Barret001 (#82872) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na látod, megy ez könnyen, hamar ráérzel erre Te is! Nem kell egyből idegeskedni, ha valamit balf*szkodsz és nem működik. :D ELső hsz-ed óta már használod egy egész napja! Úgy emlékszem, hogy a Linux Mint Mate verzióra cuppantál rá.

A Menüt gondolom már felfedezted, elméletileg a Mate változaton is default fenn van a virtuális vill, nem tudom most mi a neve, de ha megnyitod a Menót és a kereső sorba beírod, hogy virtual, a mellette lévő oszlopban meg kell jelennie és csak rákattintasz. A default fenn lévő programok mind ott érhetőek el.

Ja most látom, hogy Linux Lite-ot raktál fel inkább, jól tetted, azt szerintem senki nem használ, legalább fel tudod fedezni magad, mi hogyan működik, igaz ami nem DE függő, az itt is ugyanaz, mint a Ubuntu és Linux Mint-ek alatt.

Az kifejezetten jó, ha nem azt csinálod, amit megbeszélünk egyébként. :K

Senkinek nem ment könnyebben amúgy első nap, sőt első héten, hónapban sem, max jobban figyeltek a segítők tanácsaira. :N

[ Szerkesztve ]

(#82883) ubyegon2 válasza Barret001 (#82881) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

onboard szerintem működik azon a disztrón is, szóval vagy Synaptic-ból vagy terminal-ból fel tudod rakni, ja bocs, ez a virtuális bill.

Mint említettem, ha olyan disztrót raksz fel, amit senki más nem használ, akkor a legtöbb kérdés megválaszoltalan marad. Ubuntu-k és Linux Mint-ek, ezeket kerüld, ha nem akarsz gyors válaszokat, persze a terminalos megoldások ettől még ugyanúgy működnek, de a xrand-nak éppen van egy GUI-s frontendje, az arandr, próbáld meg felrakni és ezzel beállítani a felbontást.

Tudod, terminal megnyit és beírod:

sudo apt install arandr onboard

Egymás után beírhatsz több program nevét is, ha valamelyik nincs a default tárolóban, akkor visszadobja és célszerű újra beírni a parancsot, már anélkül a programnév nélkül.

Az Ubuntu tárolóit mindenki ismeri, így a Linux Mint-ét is, mivel a fő tárolók ugyanazok, a Linux Light nem tudom milyen tárolókat használ, de elkezdhetsz haladni is kicsit, állapítsd meg! Egy inxi -Fxxx parancs terminal kimenete sokat segítene rajtad, ide berakva, nyilván Programkód kijelöléssel.

így nézzen ki kb, ne ömlesztve másold be:

ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-96-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.2.7 wm: muffin 5.2.0 dm: LightDM 1.30.0
Distro: Linux Mint 20.3 Una base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p
v: A1029D1102 serial: <superuser/root required> Chassis: type: 10
serial: <superuser/root required>
Mobo: Hewlett-Packard model: 17A7 v: KBC Version 42.38
serial: <superuser/root required> BIOS: Hewlett-Packard v: 68ICF Ver. F.62
date: 04/07/2015

[ Szerkesztve ]

(#82886) ubyegon2 válasza Barret001 (#82884) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azzal amúgy semmi baj nincs, ha próbálkozol mindenféle disztróval, sokan így indítanak. ;] A nagyon elterjedt disztrót inkább akkor célszerű felrakni, ha nem nagyon akarsz ismerkedni magával a Linux-szal. Ha azt mondod, hogy kicsit tanulgatni szeretnéd az alapjait, már mondom is, hogy rakj fel egy Debian stable verziót! Viszont ha szórakoztat a dolog, akkor szerintem nem lesz semmi gondod, főleg ha elfogadod, hogy ez nem Win! ;) Kicsit türelmesebben csináld ezeket a dolgokat, hiszen qrvára nem tudod még, mit csinálsz!

[ Szerkesztve ]

(#83014) ubyegon2 válasza Barret001 (#82974) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jókomám! 9 hsz-t írtam neked, ennek 90%-át egyszerűen nem is vetted figyelembe. Javasoltam a Linux Mint Mate verziót, linkeltem is, honnan töltheted le, erre a Q4OS után megint valahonnan előhúzol egy disztrót, amit senki nem használ innen. A Linux Mint alapból szinte minden szükséges dolgot felrak default, így sokan mát a telepített állapotában is elvannak vele. Például a virtual billentyűzet is alapból benne van.

A másik kérés az volt, hogy egy qrva inxi -Fxxx terminal kimenetet rakj már be és akkor mindenki látja hw/sw összetevőket, nem kell a Látóasszonyok topikjába futkározni...

Amúgy a helyedben ha programokat keresnék Windowsos appok ismeretében, ide beírnám és a lista alapján elkezdeném keresni, fenn van-e a tárolókban. Előbbi linkelt 9 hsz-ben keresd elő a Synaptic használata c leírást előbbihez.

Az a gond, ha ennyire qrvára nem is figyelsz oda még arra sem, amit javasolnak, akkor úgy mégis mire számítasz? Türelem, odafigyelés, koncentrációs készségek felturbózása, ezek kellenek az elején, főleg a telepítésnél, utána az van, amit írtam, nagyanyám is vígan használná. Vagy mehetsz sírni Tibi komám számtalan nyekergő topikjába, ha attól előrébb vagy! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#83021) ubyegon2 válasza Barret001 (#83019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van szép virtuális billentyűzetem,amit terminálból én telepítettem fel

Na látod, ugye nem is olyan ördöngős dolog ez sem! De egyébként éppen azért linkeltem a Mint Mate letöltő oldalát, hogy olyan disztrót használj, ami sokkal felhaszbálóbarátabb, mint amiket magadtól találtál! Ez szerinted nem a Kezdő topikra jellemző dolog? Ne hisztizz már, hanem próbáld követni a tanácsokat, ha már terminalból telepítettél programot, annyira nem lehet vészes a helyzet, már írtam, minden laikus úgy érzi az elején, hogy neki ez nem fog menni....Te is bele fogsz rázódni, ha kisiránkoztad magad! ;]

Az viszont tényleg lényeges lenne, hogy úgy írd be a kérdésed, hogy megértsük mi is! Senki nem bántott eddig sem, de ha nem figyelsz, akkor nem fog menni.

Egyébként alig nagyobb rendszerigényű a Linux Mint Cinnamon, mint a többi, szerintem telepítsd fel azt, annál nem nagyon van kezdőbarátabb, ahogy írtam, az nagyanyám disztrója! Nekem is ilyen van, mert csak ezzel boldogulok, ha gondod van, még segíteni is tudok!

innen le tudod tölteni

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.