Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:10

LOGOUT.hu

Amit a Coffee Lake-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8551) ImpersonatoR

Na este volt idom tesztelgetni.
Igazából semmi extra ahogy nézem ezt mindegyik 8600K tudna vagy meg többet is.
Annyi, hogy ezt nem kell delidelni.

1,34 Vcore LLC 6

R15 5000MHz

1,35 Vcore LLC 6

LinX 0.6.5

Itt mar azért jóval melegebb volt. :U

Sajnos csak 3600 Mhz es ram frekin tudom használni 4133 mhz-es X.M.P. -n CPU VICCO es CPU System Agent feszültséget kéne emelni de azokkal nem volt mar kedvem szórakozni.

(#8552) wassabi11


wassabi11
aktív tag

Sziasztok.

Lenne egy olyan kérdésem hogy az Asrock z370 extreme4-nél be lehet állítani azt hogy ha kivan kapcsolva a gép ne világítson az a piros led az alaplapon?

Valamint azt hol tudom megnézni hogy mind a (8700k-ról van szó) 12 szálat 4,7ghz-en használja terhelés alatt a gép?

[ Szerkesztve ]

(#8553) mgabi válasza wassabi11 (#8552) üzenetére


mgabi
senior tag

hwinfo, cpu z. piros fény: pass

(#8554) wassabi11


wassabi11
aktív tag

Extreme 4 lapba nincsenek elore beallitot ram profilok hogy mekkora mhz-hez milyen idozitesek passzolnak?

(#8555) schawo válasza wassabi11 (#8554) üzenetére


schawo
titán

az a ramtól függ

vagy mire gondolsz?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#8556) wassabi11 válasza schawo (#8555) üzenetére


wassabi11
aktív tag

Arra hogy a regi alaplapomba voltak ram profilok pl: 2800 mhz 16-18-18-38/ 14-16-16-34 minden hercre az alaplap adott valami kis segitseget, az extreme 4 lapba ilyet ne talalok.

Hyperx predator ramom van 2x4gb 3200mhz

(#8557) Glaz-dozfhut válasza wassabi11 (#8556) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

De, azt hívják Extreme Memory Profile-nak, azaz XMP, ha a memória is támogatja. Az alaplap támogatja, ahogy a specifikációban írják.

- Glaz-doz-fhut -

(#8558) wassabi11 válasza Glaz-dozfhut (#8557) üzenetére


wassabi11
aktív tag

Az MSI-nek van egy olyan opciója hogy Memory Try it, ehhez hasonló van a asrock lapban?

(#8559) Glaz-dozfhut válasza wassabi11 (#8558) üzenetére


Glaz-dozfhut
őstag

Nézd meg a Manual 65. oldalát PDF-ben (valójában 59). Ott van a Load XMP. Nem volt MSI lapom eddig, se Asrock.

[ Szerkesztve ]

- Glaz-doz-fhut -

(#8560) rnld


rnld
újonc

Sziasztok! Egy gyors kérdés ASUS STRIX Z370-E lap alá egy 9900k-t téve mennyire birja a tuningot?? Eleg jo vrm-mel van szerelve ez a lap?

A válaszokat előre is köszönöm!

(#8561) atee válasza rnld (#8560) üzenetére


atee
őstag

Alaplapos topikban tudnak segíteni talán. Eddig viszont semmi jóval nem kecsegtet a 9900K és a Z370 tuning.

D-day 2002-01-04 01:54

(#8562) - = Zk = - válasza atee (#8561) üzenetére


- = Zk = -
félisten

Eddig viszont semmi jóval nem kecsegtet a 9900K és a Z370 tuning.
ez alatt mit kell érteni egész pontosan?!

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#8565) Milka 78 válasza rnld (#8560) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Az a lap egy Extreme 4 szintű deszka amiktől sokkal komolyabb lapokat is elmelegített az a proci.Persze ha nem feszeled agyon akkor még jó is lehet, de a tesztekben szereplő 1.350v vagy annál is magasab feszt kerülném vele, inkább maradnék 1.300v alatt. Az az I9 es proci eléggé lapgyilkos tud lenni.

(#8587) mgabi


mgabi
senior tag

9900K, 9700K nem mainstream proci. A plebsz azt hiszi, hogy akkor végre itt van a 8 mag olcsón a mainstreamben, de ez hazugság. Az alap 9900K 200W-t, 9900K@5.0@1,40Vcore 280W-t fogyaszt smallFFT terhelés esetén, ami pontosan 2db 7700K. Ezt open benchen még egy D15 sem képes 95 fok alatt tartani, arról nem is beszélek, hogy zárt házban egy 1080Ti párossal csak és kizárólag egy top 280-s vagy 360-s vízhűtés jöhet szóba 1500rpm feletti nagyteljesítményű ventikkel. 250-300 wattos tartós cpu teljesítményhez a top x299-s lapok vrm-jét kell rárakni a Z390-s lapra aktív hűtéssel, ami nem olcsó. Ehhez jön még egy 1/2080Ti 300-400 wattos teljesítménye plusz az egyéb perifériák, ami azonnal 700W felé tolja a teljes fogyasztást, amihez 850-1000W-s táp dukál. Nem olcsó mulatság jól összerakni egy tunigolt i7-i9-t egy 1080Ti szintű karival az egyszer biztos. Az ilyen gép minden csak nem olcsó, ésszerű és mainstream. Elvileg jövőre jönnek a 1440p@240hz@27" TN panelek, talán ahhoz van értelme egy RTX2080Ti karival horror áron.

14nm-ben ennyi volt. Az Intel szenved, hogy versenyképesnek tűnjön, de ezek a procik már nem a "népnek" szólnak, hanem a f*szméricskélés az AMD-vel. 6/7700K, 8600K mindenre elég. Efölött már nagyon zsebbe nyúlós a sztori, és átlag usernek felesleges. Akkora felárat kell fizetni a plusz fps-ért, hogy ki se merem számolni.

(#8588) Darth_Revan


Darth_Revan
veterán

Munka után elmentem a boltba a zsákmányért, így a mai nappal csatlakozom a klubbhoz :R

A zsákmány:

9900K CPU

Asus ROG Maximus XI Hero Limited Black Ops Edition

Lényegében majdnem ugyanaz mint a sima XI Hero WIFI, viszont a különbségek:
1) a szabványos ROG dizájn helyett egyedi Black Ops dizájnt kapott (ami nekem sokkal jobban be is jön:) )

2) a sima kiadás mellé adott extrákon túl ez van még a dobozban:
- Black Ops + Rog matricák
- Black Ops varrot karjelzés
- Black Ops sör alátét
- driver DVD helyett egyedi ROG+Black Ops festésú 8 Gb méretű flash drive (rajta az alaplapi driverekkel)
- Black Ops 4 letöltő kód a teljes játékhoz

A CPU-ért 196K-t fizettem, ez szerintem jó ár a dobozos példányhoz képest :)
Az alaplap pedig 113k-ba fájt, szerintem az egyedi kinézet és az extrák a dobozban megérte a +3.000 Ft-ot a "sima" XI Hero-hoz képest :Y

Na de térjünk a lényegre

A vásárlás után olvastam be a topikba és láttam linkelve ezt a videót: [link]
Ezt követően kezdtem utána olvasni a dolgoknak és 1 szó: ÚRISTEN!
Nem azért, mert hulladék a XI Hero, hanem azért, hogy mekkora pánikot kelltett egyetlen videóban szereplő ember kijelentése :W
Reddit és Youtube kommentek között sorba pánikolnak az emberek és rohannak vissza az alaplappal a boltokba, mert "becsapva" érzik magukat, hisz az Asus "azt mondta" 8 phase alaplap, erre jön xy Kis Pista, aki azt mondja, hogy csak 4 phase és rögtön borul a bili.
Az tény, hogy más pwr phase deisgnt használ, de teljesítmény és órajel szempontjából mitől is jobb a most sok helyen sokak álltal "Istenített" Gigabyte Z390 Aorus Master a XI Hero-hoz képest?
Erre jön még 1-2 megmondo szakembör, akik megállapítják, hogy a XI Hero power designje miatt 95W TDP-re van limitálva és ezért 9900K-val nem képest 5.0 Ghz @ all core-t tartani és pwr trottyol.

Én ugyan nem raktam még össze a gépet, mert csak jövőhéten lesz rá időm, de a tesztek és visszajelzések alapján már most meg lehet mondani, hogy ez a pwr trotty megállapítás is pl Linus részéről totális marhaság.
Linusnak ha trottyolt is, akkor azért, mert nem állította be jól az alaplapot.

Sok alaplap (pl a fent említett Gigabyte is) már a gyárilag úgy van belőve, hogy minden limit kiakasztva és teljes kakaót lök a CPU-nak. Ezzel csak az a baj, hogy ha az Intel akarná, akkor egy gombnyomással törölhetné a garanciáját annak a usernek, aki ilyen alaplapban használt CPU-t akarna gariztatni (jogilag nem tennének semmi rosszat, viszont nem hiszem, hogy meglépik ezt, mert óriási közfelháborodás lenne).
Az ASUS ROG XI Hero azonban gyári beállításai az Intel által meghatározott gyári beállítások.
Persze aki akarja az 5.0 Ghz-et, annak semmi akadája.

Egy boldog user Prime95 tesztje pl:

Semmi pwr trotty Prime95 alatt és stabil az 5.0 Ghz.

Nah de ha ez nem elég, akkor ott a Guru3D tesztje:
9900K CPU Gigabyte Z390 AORUS Master lappal:

9900K CPU XI Hero-val:

Guru3D kb ki is hozta a házilag elérhető maxot a prociból a ROG lappal. A Gigabyte lapnál sajnos az első BIOS verzió elég butácska és optimalizálatlan volt, ezért "csak" 5.1 Ghz-et sikerült stabilan elérniük.
Nem tudom, hogy ugyanazt a CPU-t használták-e (feltételezem igen, hisz minek cserélgetnék?) és hőmérséklet terén a Gigabyte nyert, mert a Giga lapban a CPU 75C volt, míg a ROG-ban 80C.
Bár az a +100 Mhz OC is azért segített abban, hogy a ROG esetében a CPU melegebben üzemeljen.
Az érdekesség viszont az, hogy a ROG lapban 5.2 Ghz-hez 1.325 V kellett, míg a Giga lapban 5.1 Ghz-hez már 1.380 V-ot adtak neki.
Szóval ha csak a Guru3D el nem cseszett valami óriásit, akkor a ROG lapban magasabb OC-t értek el, kevesebb fesz mellett.
Ez elég érdekes, mert pont ellentétes a fenti videóban mondottakkal.

Sőt, a játéktesztek alapján nem hogy hozza az Istenített Gigabyte teljesítményét, de több játékban még le is körözi.

A ROG Hero XI rengeteg helyen elnyerte a sajtó dícséretét teljesítménye és minősége szempontjából, senki sem húzta le a VRM designje miatt, erre jön egy (!) youtuber aki határozottan állítja, hogy "Ugyan nem hagyományos, hanem eléggé buffolt 4 phase VRM designje van, de az mégse 8 phase!", illetve, hogy az írásos tesztekkel pont ellentétesen azt állítja, hogy "a kamu VRM design miatt jelentősen jobban melegszik és rosszabbul is lehet vele tuningolni", erre meg teljesen felrobban az Internet...a nem ASUS rajongók az ASUS fejét akarják, az ASUS rajongók meg a Hardware Unboxing fejét ...

De akkor is mi van, ha 4 phase VRM designje van, amit az ASUS valahogy megmókolt, hogy hasonlóan viselkedjen, mintha 8 phase lenne? 1 ember azt állítja, hogy teljesítménye és tuning képessége rosszabb mint más lapoké, de érdekes módon íz írásos sajtó meg pont ellentétes véleményen van...

Meg kérdésem, ha igaz amit Linus állít, hogy 95W-ra limitálja a lap a CPU TDP-jét a 4 phase VRM design miatt, akkor hogyan tudtak 6.8 Ghz OC-t csinálni vele? A Hero XI képes volt adni a CPU-nak 1.7 V-ot és nem throttlingolt.

Nem akarok bullshitet kiabálni, de visszajelzések és a tesztek alapján több embernek tetszett ez a lap mint nem és senki nem panaszkodott, hogy nem tud elérni 9900K-val stabil 8 mag @ 5.0 Ghz-et, csak Linus és Hardware Unboxing.
Viszont benne van a pakliban, hogy "elfelejtették", hogy az ASUS más gyártóval ellentétben, ahogy fentebb is írtam, gyári Intel beállításokat használ és NEM elég csak szorzót és voltot feltekerni, mint a hülyegyerek, hanem long duration és short duration limitet is át kell állítani. Amíg ehez nem nyúltak hozzá, addig másnak sem jött össze 5.0 Ghz, de amint ezeket beállították, már sikerült is elérni stabil 5.0 Ghz-et.

Mint írtam, én magam még nem próbáltam ki, de a tesztek és felhasználói visszajelzések alapján még akkor is ha tényleg csak "buffolt 4 phase VRM" van a Hero XI-ben és nem "Igazi 8 phase", mégis hozza ugyanazt a szintet, mint a Gigabyte, sőt játékban van ahol le is körözi és több FPS-t kifacsar a hardverből.

Szóval nem véletlenül vádolták meg néhányan a Hardware Unboxingot, hogy valami nincs rendjén (akik kb annyival lerendezték a dolgot, hogy "csak sírnak az Asus fanboyok" és "nekünk van igazunk"), mivel
1) más hogyhogy nem vette észre?
2) Ha igazuk is van, akkor miért csak nálunk tűnik fel OC és teljesítmény terén látható különbség?

Szóval én részemről biztos nem fogok bepánikolva, habzó szájjal visszarohanni vele 14 napos elállásra hivatkozva.

Vagy valamit rohadtul benézek és tényleg a Hardware Unboxingnak van igaza és mindenki más eredménye és tapasztalata hamis és tényleg megéri cserélni ?

Egyszer volt Gigabyte alaplapom Z170 chipsettel (ROG Hero VIII alternatíva), de nem csak, hogy minőség terén "olcsóbbnak" tűnt a ROG-hoz képest, de a BIOS is valami kataszrrófálisan ótvar módon volt osszerakva a Hero BIOS-ához képest...

Várom a véleményeket és a helyreigazítást :D

[ Szerkesztve ]

(#8589) ImpersonatoR válasza Darth_Revan (#8588) üzenetére

Szép kis írás :)
Amíg megírtad össze is tudtad volna rakni a gépet egy jó kis teszt erejéig akkor még okosabbak lennénk :)

(#8590) Darth_Revan válasza ImpersonatoR (#8589) üzenetére


Darth_Revan
veterán

csak a gep fele 120km-re van :DDD

(#8591) keIdor válasza Darth_Revan (#8588) üzenetére


keIdor
titán

Az van, hogy itt se, meg máshol se mérnök senki, a 8 fázis helyett 4-et látnak és megy a pánik.
Egyébként a VRM-ről volt szó, de az is túl van lihegve, 50 helyett 70 fok a VRM. Mindegy is, mert 125-140 fokig bírják kb. de ennek közelében sincs...
Ahogy a tuning és annak szükségessége is túl van tolva, eléggé. 1440p, 2160p-ben játszik az, aki ilyen hardvert vesz és megy a kínlódás hogy 5.1GHz, 5.2GHz...
Az enyém 1,38V-on tudja ez szar, mert a tiéd 1,33V-al.
Szerintem komolytalan már ez, azt se venné észre, ha visszaállítaná alapórajelre magát egyszer csak a gép. :U
720p-ben igen, de ki játszik ennyin?

Használd egészséggel! Semmi bajod nem lesz vele.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#8592) - = Zk = - válasza Darth_Revan (#8588) üzenetére


- = Zk = -
félisten

érdekes írás.... hm..

nekem anno volt egy Giga 990FXA-UD3 lap, benne az FX8150... H105 AIO 4 ventivel... a 4.5GHz nem ment a lapban... felforrt... vagy én nem tudom... lekapcsolt.. 1-2 perc, és vissza
aztán ezt lecseréltem egy Asus M5A99FX Pro R2.0-ra... vígan vitte a 4.5GHz-et... melegedett a gép, mint a gyász, de az az ASUS deszka meg se röffent, tette a dolgát, sajtolta ki az FXből amit kellett... én onnantól esküszöm ASUS deszkára... nem f@szt szopkodni akarok, csak leírtam....
a jelenlegi MAximus 8 Heroban pl a 7700K-m 4,9GHz-en ketyeg, 1,38V-tal... delid nélkül!..a hűtés még mindig a H105 AIO... és 70 alatt tudom tartani a rendszert játékok alatt... de 85 fölé nem ment Intel tesztben...

szal bevallom, kicsit szkeptikusan álltam ehhez a videóhoz... kiv vagyok, lesz-e utóhatása az ASUS részéről.. interjú, teszt akármi...

meg főleg a Te tesztedre leszek még kíváncsi...

" Persze, ha elég ideig torzítasz egy "nézőpontot" akkor előbb-utóbb találsz hozzá igazságot. " , "A minőséget meg kell fizetni,minden másra ott az AMD!!! " " Pontosan. Különben is, akkor jó, ha nekünk jó. Ha mindenkinek jó, abban mi a jó" by Zebra

(#8593) Darth_Revan válasza keIdor (#8591) üzenetére


Darth_Revan
veterán

Ez az egesz kb olyan, mint a 90-es evekben volt a "bit haboru". A konzolgyartok versenyeztek ki tud magasabb bit feldolgozasra kepes gpu-val szerelt konzolt kiadni...amikor az Atari bejelentette a 16 bites konzoljat, mindenki szaja tatva maradt, de azt se tudtak mi az a bit, csak annyit, hogy " minel nagyobb, annal jobb!"

Total ugyanilyen erzesem van most ennel a "balhenal", szerintem a sirok tobbsege azt se tudja mirol van szo es neki, mint felhasznalonak mit jelent...

A mester tokeletesen el is jatszotta ezt a szituaciot :D

[link]

:R

[ Szerkesztve ]

(#8594) Achill3uS válasza keIdor (#8591) üzenetére


Achill3uS
veterán

egyetértek. a másik amin kivagyok a delid téma. már terjed a hülyeség, mert der8auer azt mondta, hogy ha folyékony fémet használsz és lecsiszolsz néhány századot a magból akkor nyersz 14 fokot. igen neki ennyi jött össze egy kisérleti darabon. megnézem hány ember fogja szétbarmolni a 220 ezres cput, azért a talán megnyerhető extra 10 fokért vizhütésnél. Ez már igy is sokkal jobb mint a pasztás megoldás volt, én elégedett vagyok, ln2-nél sem kell delidelni ott is tökéletes a hőátadás, tesztelték, grizzly-vel sem volt jobb. tökély, nem kell bontani a cput és bukni a gart végre ha komolyabb tuningot akar az ember. csak az a kár, hogy 2x annyiba kerül mint amennyit érne a piacon ez a teljesitmény. szerintem.

[ Szerkesztve ]

"De tényleg, minek tuningolni? Újabban el sem olvasom a rekorddöntögető hírességek eredményeiről szóló beszámolókat. Teljesen fölösleges tuningolni. Főleg Intel processzort." Taranti (fanatikus tag)

(#8595) keIdor válasza Achill3uS (#8594) üzenetére


keIdor
titán

Túlárazott most sok hardver sajnos, főleg az RTX 2000 széria, én 2018-ban el is engedem a fejlesztést.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#8596) energy4ever válasza Darth_Revan (#8588) üzenetére


energy4ever
addikt

9900K-t itthon vetted? Ha igen, milyen arban volt, es melyik boltban?

(#8598) Achill3uS válasza energy4ever (#8596) üzenetére


Achill3uS
veterán

itthon egyelore csak alzában kapni. én pl oktober elején rendeltem, azóta 10%-ot emeltek az árakon a kereslet alapján és még csak most indul a karácsonyi szezon. a kurrens intel cpu nem lesz olcsóbb egy darabig sajnos.

Keldor Papa: és még tavaly károgott mindenki az árakon a bányászat miatt. éhesek lettek a cégek :D

[ Szerkesztve ]

"De tényleg, minek tuningolni? Újabban el sem olvasom a rekorddöntögető hírességek eredményeiről szóló beszámolókat. Teljesen fölösleges tuningolni. Főleg Intel processzort." Taranti (fanatikus tag)

(#8599) energy4ever válasza Achill3uS (#8598) üzenetére


energy4ever
addikt

Alzabol nem csak elorendelni lehet? :F Legalabbis keszletinfonal azt irjak, hogy elorendelheto.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.