Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:10

LOGOUT.hu

Amit a Coffee Lake-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26001) jokeph válasza Baryka007 (#25999) üzenetére


jokeph
nagyúr

Háát, ahhoz képest amit odacsavartál neki, nem megyen keveset ? :U
A fesz szerintem is sok, érdekes hogy a ramok kb. hidegek a sensor alapján. :D

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#26002) Baryka007 válasza jokeph (#26001) üzenetére


Baryka007
őstag

Azt nem csodálom, hogy hűvösek... 6db bq silent wings2 pwm van a házban, felül 2db 14centis kb 3cm el a ramok felett az egyik... A ramok előtt pedig közvetlenül (kb 1mm re beigazítva) pedig egy BQ DR4 húzza le a levegőt róluk :DDD :DDD :DDD
Keveset meg azért mennek keveset szerintem, mert nem tudok CR1 et lőni nekik... Onnantól hogy bárhol adok neki Command Rate 1 et, abban a pillanatban nincs post

Így jók már a feszültségek? (A hőmérséklet azért nagyobb, mert benchelés közben lőttem a képet)

A gép pedig fizikailag így néz ki a ramok körül:


[ Szerkesztve ]

(#26003) zebra_hun válasza Baryka007 (#26002) üzenetére


zebra_hun
addikt

Én direktbe fújtam idáig, úgy max 31-32C volt stressz alatt. Kipróbáltam sok mindent, a leszívással 45-48C, ráfújással 31C. Ez közel 5 órás extrém ram stressz csúcsa. 2 perc alatt 42C, hmm, én sokallom. Sajnos csak a direkt fújás tart hűvösen.

(#26004) Baryka007 válasza zebra_hun (#26003) üzenetére


Baryka007
őstag

Fújja is rá, 10cm ről egy másik :DDD :DDD :DDD

Amúgy ettől többet nem bírok kihozni belőle, de szerintem annyira nem rossz eredmények... A sub timingok még nincsenek belőve... Skew control kész... RTL/IOL okat még tapasztalgatom...

Egyelőre a CR1 et akarom valahogyan belőni neki...

(#26005) zebra_hun válasza Baryka007 (#26004) üzenetére


zebra_hun
addikt

Akkor nagyképűzök kicsit.

2.5 óra után leállítottam, nincs időm kivárni.
16-17C full szadista terhelésen.
Ez a 24/7-es profilom, 1.395V VDimm, IO és SA feszek is 1.16V. :Y
Ezért kapok 64 64 62MB/s 37ns-t. Ez nagyon jó ár/érték arány ;)


(#26006) Baryka007 válasza zebra_hun (#26005) üzenetére


Baryka007
őstag

Veszek másik ramokat :K

A kérdés az, hogy valahol van -e egy weblap ahol, fixen leinformálható ram típusról hogy Samsung B-DIE, vagy sem?
Illetve hogy mennyire gyors B-DIE chip van benne?

Mert van fent 3200 c14 gskill, meg van fent 4000c19 predator is... De tudom hogy a 3200 c14 az BDIE ... De van-e abban több mint a predator 4000c19 ben? ...

Ilyen kérdésekre keresek valahol válaszokat. Erre van valami weblap, ami nem google megannyi mérési eredménnyel?

(#26007) zebra_hun válasza Baryka007 (#26006) üzenetére


zebra_hun
addikt

Fogalmam sincs :)
Ezt neked kell eldöntened, hogy megéri e. Azok a jók, amiket a gyártó nem nyit szét.
Pl: 3200 cl14 14 14. Mégjobb a 3600 cl14 14 14, de az nagyon drága. 4000MHz felett nincs ez az un. "szétnyitott", legjobb a GSkill 4000cl14 15 15. Jelenleg viszont a legdrágább is. 200e Ft +...
Az enyém nem egy Benchhuszár kit, egy jó közepes, amint látod, ezeket hozom ki belőle. Aprón nem egy ördöngős összegeket kérnek érte, érdemes figyelni. Volt most vadiúj, bontatlan 80-ért, használt pedig 65-80 körül mennek.
Azok, amik ilyen 4000 cl19 22 22, én nem ugranék rá. Kaptam most nemrég tesztelésre Royal 4800 cl18 20 20 kit-et, az más volt, 4800 az eszméletlen nagy. Mivel nem az enyém volt, így nem teszteltem ki a végletekig, de nagy frekit relatív kicsi feszen tudott. Drága viszont mint a fene.

[link]

Itt írtam róla az élménybeszámolót.
Ne kapkodj, figyeld a hirdetéseket, aztán ha meggondoltad és úgyérzed ez megéri, kell, akkor hajrá.

(#26008) Alpi. válasza Baryka007 (#26006) üzenetére


Alpi.
addikt

Ilyen listát, ami megmondja, hogy melyik spec az, ami jobb tuningra, olyant nem fogsz találni. Egyszerűen azért, mert nincs ilyen összefüggés. Nagy mintákból biztos lennének olyan típusok, amiknél kicsit nagyobb az esély, hogy átlag fölötti vagy épp alatti tuningpotenciállal bírnak.
Nagyon rossz bdie-ről nem igen hallottam. A legtöbb egy egész szűk határon belül van. Mindennapos használatra alkalmas beállításoknál szinte teljesen mindegy. Az, hogy 4000c16-on vagy mittomén 4400c18-on az egyik pár tized Volttal többet kér, kiléphető dolog.
Nagyon sok top eredmény Hwboton 3200c14-es kittel van. Nem azért, mert az annyira erős a többihez képest, hanem sokkal inkább azért, mert abból rengeteget vettek.
Láthatóan befolyásoló továbbá az ic-k gyártási ideje. Ahogy haladtunk az időben, egyértelműen javult a kihozatal. Egy régebbi (pl. látod, hogy A0 nyákkos) és egy újabb (A2 nyákkal) kit közül az újabb igen nagy eséllyel jobb lesz. De ez sem tuti csak az esélyek változnak. G.skill jellemzően egész erős bdie kit-eket csinált. Jók a nyákok (azon is "sok" múlik) és ők kicsit jobban is válogattak, ha jól tudom, mint egy-két másik gyártó.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26009) Alpi. válasza zebra_hun (#26007) üzenetére


Alpi.
addikt

3200c14 az 1,35V, 3600C14 1,45V a 4000c14 meg 1,55V speccel jön.
4000C14-et egy jobb bdie kit (akár 2x16 is) simán 1,5V alatt tudhat. Ok, ezt így specbe beírni azért biztosan erős alapot igényel (mivel ez egy erős setup, ergo tuti, hogy nem lesz rossz), de nem biztos, hogy a töredéke áron megvehető 3200c14 pl. , nem lesz ugyan olyan vagy akár jobb tuningra.
Beteg árakat kérnek ezekért a top specekért....

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26010) zebra_hun válasza Baryka007 (#26006) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ennyiben tudok segíteni. Nekem ez van:

[F4-3200C14D-32GTZR] G.Skill

[TB kép]

[XMP Profil:] Igen, ennyit tud annak, aki megveszi és nem csinál semmit.

Ez pedig a legfrissebb 24/7-es profil:

DRam: 1.395V
VCCIO: 1.165V
VCCSA: 1.165V

4.5 órás stabilitásteszt vége:

(2.5h TM5 ABSOLUT, 1H GSat, 1H P95 Large FFT)
XMP profiltól el lehet rugaszkodni szépen, sehol fesz emelés, nekem ez igen tetszik.

[24/7 Profil]

Ennél vannak jobb Kit-ek is természetesen, de nem az a cél, hogy 1.5-1.8, sőt, 2V-os profilokat hozzak létre.
Figyeld meg jól az időzítéseit a leendő memóriáknak, az ilyen 3200MHz Cl 16 18 18, ne erőltesd, ott már kezd vége lenni.
Ezt is inkább bemutatom, relatív olcsó kategória, nem rábeszélés. CPU IMC-je is bele fog kavarni, bár az egy verseny példány, ami neked van, nem hinném hogy gyenge lenne.
Azért ebből ami van, többet is kihozhatsz ;)

Szerk:

Alpi:

Ezért mutatom be ezt, nem az a "beteg" kategória, van benne. Mutogathatnám az erősebbeket is, de azok már voltak, meg nem is 24/7-re valók.
Ez egy arany középút. Valaki az 1200-esbe azt mondta, hogy 65-ért adta el. Passz, az jó ár azért még.

[ Szerkesztve ]

(#26011) Alpi. válasza zebra_hun (#26010) üzenetére


Alpi.
addikt

Jaja, ha nem áll rendelkezésre végtelen mennyiségben a lóvé, totál felesleges ilyen 100K+-os kitekbe gondolkodni. Még ha van is némi plusz, az nem változtat semmin egy 24/7-es setupnál.
Anno nekem volt egy Corsair kit-em. 3600c18-as speccel, ami nem túl acélos érték. :D
Ennek ellenére teljesen jó cucc volt ! Tudtam vele 4000 c12-t egy Asrock Z170 Ocf-be, ami nem rossz lap, de nem is egy top ram oc-s típus. (100-as szériából 1-2 mAtx-en kívül egyik sem tudott többet)
Akkoriban a 4000c12 -t ha tudta egy kit, az már jónak számított. Hwbot-on már drágábban, "binn"-elt kit-ként ment, ami tudta ezt.
Nem tudom, mennyire volt nagy mák vagy simán csak az újabb szériás (az egyik első A2 nyékos típus lehetett, már rgb vót' :D) ic-k miatt volt, de így volt. :)

Ahogy Te is mondtad, 24/7-re vetítve sokkal inkább fontos az, hogy nem igazán hallani olyan bdie kit-ről, ami mittomén' nem tudott 4000 Mhz-et vagy nem skálázott feszre így nem lehetett szűkíteni, stb.
Néha van egy egy ilyen, "olvastam egyszer, hogy valakinek a haverja kifogott egy nagyon sz@rt", de a normál használatra szóba kerülő sávban sztem kb. mindegyik egy erős, jól konfigurálható (magasabb frekire vagy épp szűkebb main timingra) ram. Mondhatni, a legjobb ddr4 ic. 1151-hez tuti. Alapból a rettentő szűk subtimingok miatt már óriási előnye van és akkor még a main-ek szóba sem kerültek. :)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26012) zebra_hun válasza Alpi. (#26011) üzenetére


zebra_hun
addikt

No, ha nem probléma, később kérdeznék hétpecsétes titkokat :))
Ezek a Super Pi és hasonlóknak a trükkjei, erre lennék kíváncsi.
Nem állok rosszul, de van mit reszelnem.
Igaz, én belakott W10-el versenyzem, tehát, Steam, Origin, Office és sorolhatnám még mik nem futnak a háttérben, de tuti van néhány trükk, amivel lehetne javítani.

[link] zeb hwbot profil, itt látod a bénázásaim :)

Pl wprime-ot fel sem töltöttem, annyira ratyit műveltem.
:R

(#26013) Alpi. válasza Baryka007 (#26006) üzenetére


Alpi.
addikt

Én ezt ismerem, ami ezzel foglalkozik. Ahogy nézem szerkesztgetik még mindig, vannak újabb specek is.
[Hardwareluxx Bdie finder]
Illetve itt egy másik. Valszeg nagyrészt egyezik, de hátha van, amit ez említ, a másik meg nem.
["egy másik" Bdie finder. :D ]

zebra_hun : Nyugodtan írj rán, ha tudok, segítek szívesen !
Spi -hez Xp kell. :) Semmi nem javít annyit ! :D
Itt nincs bénázás. Meg kell tanulni, rájönni, kitesztelni a dolgokat. Sok sok szopás, de ha élvezed és érdekel, akkor ez inkább jó móka. :) :K

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26014) zebra_hun válasza Alpi. (#26013) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ezer köszönet előre is. :R
Az az igazság, Kicsipapucs már írta, hogy a régi 3dmarkokhoz W7, de elakadtam az elején. Én ezt a gdp vagy mi a szösz rendszert használom, W7 meg azt hiszem csak a régi mbr rendszerrel megy. Ok, kreálok neki biosban egy profilt, még menne is az átváltás, de a driverekkel meg lennék lőve. Rtx3080-hoz még W7 driver sincsen, nemhogy xp-hez. Apex13 fogalmam sincs, hogy életre kelthető e xp-vel. Beszerzek egy extra nvme-t, van még egy slot üresem, gondolom jobb mint egy sima ssd. Olyanom mondjuk van is.
Mindegy, kereslek majd, hátha tudok vmit összehozni.
Ez is az én SPi-m :)
Ezt a Royal Kit-tel csináltam, csak ez olyan más tollával való...
[link]

(#26015) Alpi. válasza zebra_hun (#26014) üzenetére


Alpi.
addikt

Sima ssd bőven jó benchelni. Xp-hez meg még annyival könnyebb is, hogy nem kell az nvme-vel külön foglalkozni csak az usb-vel. :D (nincs natív támogatás ezekre)
Szerezz be egy 1-2000 Ft-os bármiylen vga-t sztem. Én pl. magasan a legtöbbször pont az említett Kicsipapucs-tól kapott 7300se -met használtam bench-hez. kicsi, passzív, low profile és ad képet. :) Ennyire van szükség 2D tesztekhez. 3D az más, de a 3080 úgyse egy legacy 3d-zős típus. Régebbi os-ekhez nincs drivere, azok a benchmarkok meg nem mennek túl jól új Windows-okon.
XP elvileg felrakható még Alder lake -hez is, mert a 3Dmark01 rekord nem olyan régen dőlt meg egy Lga1700-as alappal. (asszem :D)
Annyira ezekhez az új cuccokhoz nem értek sajna. Még csak nem is láttam élőbe 3000-es Nv-t. :D

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26016) zebra_hun válasza Alpi. (#26015) üzenetére


zebra_hun
addikt

Nem annyira egyszerű csak úgy a csere-bere :))
[link]
Ezért írtam, hogy én full összeszerelt gépházzal csinálom. Ki fogom próbálni, max 800x600-ban lesz az xp ;)

(#26017) zebra_hun válasza Alpi. (#26015) üzenetére


zebra_hun
addikt

Most kíváncsiságból lenyomtam a 32M-et. Nem küldtem meg nagyon, nem is ez most a lényeg.
4/4 mag, realtime, affinity core 1, ami a leghűvösebb nálam. Elvileg így a helyes?
Az eredmény siralmas, pedig 5450/5130@4640MHzCl16 18 18
Természetesen nem HWInfoval fogom letolni, csak szeretem megnézni, mit csinál.
38C volt a peak, a vcore overshot pedig 1.48V, ez még nem vészes. (Latch mutatja a szkópos tüskét totál pontosan.)
LLC8-at használok ilyen feszeknél, nem akarom hogy nagyon feljebb menjen. OK, ez a pár perc nem fogja leamortizálni még 1.6V-on sem, Amper semmi nem folyik. Mindjárt átrakom 5660MHz-re, uncore-t is feljebb viszem, de a 4 perces LN2-eseket sosem fogom utolérni. Túl sokan vannak ebben a számban az LN2-esek... Őket külön kellene venni.

[ Szerkesztve ]

(#26018) zebra_hun válasza Alpi. (#26015) üzenetére


zebra_hun
addikt

Mára vége, de ha van az XP-n kívül valami jótanácsod, megfogadom :)
Gyerek kitúr innen, legalább használja valaki a gépet.

[HWBOT]
Ilyen lett, beküldtem, arany ugyan megvan, de nem a legszebb.

Szinte ugyanezt érem el a 24/7-es setup-pal :)
Ez itt 5650/5350@4650MHz.

Köszönöm, üdv., zeb

Szerk.:

[Mégsem olyan rossz]

Kapcsold át Comet Lake-re.

[ Szerkesztve ]

(#26019) Alpi. válasza zebra_hun (#26018) üzenetére


Alpi.
addikt

Xp-n kívül nincs jó ötletem. :)
5 ghz-en 6 perc körül lehet tolni.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26020) zebra_hun válasza Alpi. (#26019) üzenetére


zebra_hun
addikt

XP-vel csinálják sokan. Fene a W10-be ;)
Szép, átgondoltak a sub-ok, tetszik. Halványan ha nyilvános, beírhatnád a hozzá tartozó feszeket. Ok, SR, de igencsak megszorítod a torkát :)
Egyébként van még olyan fesz, amivel ezen a szinten érdemes kísérletezni? A VRef nagyon hasznos, az a high/low középvonal, azt hangoltam. Van még pár fesz, amikhez nem nyúlok. Ha a VRef be van lőve, lehet némi feszt nyerni, nem kell halálra emelni. DMI nekem nem jött be, hagyom is auto-n. ODT beállításokkal szintén lehet némi stabilizálást elérni. A Skew Controll viszont egy őrült időigényes, többször nekiestem, de egyenlőre elnapolva. Pedig az is nagyon hasznos. Így ez a 4 érték amit hangolok. Vdimm, IO, SA, VRef.
Ok, a Benchstabil az egy más kategória, elég ha lefut a teszt, de egy jó daily-hez jól jön egy alacsony feszültségű mégis jó teljesítményű profil. A 4400MHz-es Cl17 17 17 szintén a maga 1.46V értékkel jónak mondható. Újabban már ez megy nálam. Ezzel magamba versenyzek. AC 5GHz pedig 1.11V full stabil és erősebb, mint sok más useré. Hülye hóbort ;)

[ Szerkesztve ]

(#26021) Alpi. válasza zebra_hun (#26020) üzenetére


Alpi.
addikt

Alder lake és az új Ryzenek sem igénylik már az XP-t, szóval ez kihalófélben lévő dolog.
Ez teljesen egy "fusson le és jól van" setup. Korlátozva van a max mem használat is (700 KB), stb. Ezek nélkül winbe sem jut be. Spi egy külön történet. Rengeteg más is kell a jó hardver beállításon kívül. Minél könnyebb os, tweakek, stb. Ezen túl viszont elég nagy terhelés (bizonyos oldalról) egy ilyen több perces spi run, hiába "csak" 1 szálas benchmark. Rengeteg esetben van, hogy egy sor másik teszt elfut, ez meg pár mp-en belül hibával leáll.
Rengeteg "apró" írást, olvasást csinál ezért nem sávszél, hanem a ram minél direktebb, gyorsabb elérhetősége számít. (szűk timingok main és sub szintén)
Ezt a kit-et eléggé szét kell feszelni c12-höz sajna. Sokkal könnyebben tud magasabb órajele, mint nagyon szűk timingot. (c14 alatt pl.)
C14-ig gyönyörűen, szinte lineárisan viselkedik, utána elég nagy "ára" van mindennek.
Vannak kit-ek, amik 1.9V alatt simán tudják a 4000c12-t. Ennek sajna elég nehezére esik, de azért meg ugorja. :D

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#26022) zebra_hun válasza Alpi. (#26021) üzenetére


zebra_hun
addikt

Gyorsba összedobtam egy 4000MHz Cl 14 14 14-et ;)
Ez "csak" 1.6V, tovább nem viszem.
Kemény 1 másodpercet faragtam ... :DD
Nem érdekes, ott vagyok aztán kész. W10-el ez jön ki nekem, LN2 sincs, az nem is lesz.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#26023) Baryka007 válasza zebra_hun (#26007) üzenetére


Baryka007
őstag

Azt hogy értetted, hogy "Azok a jók, amiket a gyártó nem nyit szét." :DDD
Basszus.. .4000mhz cl 14-14-14 .... 240 es trfc :Y :Y :Y

(#26024) zebra_hun válasza Baryka007 (#26023) üzenetére


zebra_hun
addikt

Nézd meg Alpiét ;) 12 12 12
Egyébként csak Benchstabil, GSat, Absolut alatt elvérezne. Szóval ez túró ;) csak erre a menetre.

Úgy értem, hogy nem ilyen 3200 Cl 16 18 18, meg 4000 Cl 19 24 24 és hasonlók, hanem a Cl RCD és RP ugyanaz

[ Szerkesztve ]

(#26025) Werkly


Werkly
őstag

8700K tulajoktól kérdezném, hogy miért dobálja MSI AB szerint az órajelet 4695 és 4295 között a CPU? Ez normális teljesítménycentrikus üzemmódban? Vagy hibás a proci? Játékoknál bizonyos időközönként leesik a CPU usage 1-re beakad a kép majd megy tovább ha áll a game nem nyúlok hozzá vagy a menübe megyek ott is csinálja. Ez lehet HDD gond vagy szintén CPU/MOBO esetleg PSU probléma lenne? VGA nincs a gépben de azzal is "botlott". Kösz a hozzászólást.

[ Szerkesztve ]

(#26026) palfitom válasza Werkly (#26025) üzenetére


palfitom
félisten

Ha nincs fixálva az órajel a BIOS-ban, akkor normális, 1 magos (4,7) és all-core turbo (4,3) miatt változik az órajel.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#26027) Werkly


Werkly
őstag

HWInfo szerint a CPU 1.450V "kap" játék közben. Ez lehetséges? Nincs húzva a gépben semmi. Vagy alapon túlfeszeli a Taichi a procimat? Vélemény? Kösz!

(#26028) Werkly válasza palfitom (#26026) üzenetére


Werkly
őstag

Néha meg 3,6-ra zuhan. Ez is oké? BIOS meg defaulton 3,6-4,4 targetet jelöl a fejlécben. :F

[ Szerkesztve ]

(#26029) Baryka007 válasza Werkly (#26027) üzenetére


Baryka007
őstag

Peakbe felugrálhat 1,45v ig... Azt hiszem Peak voltagebe 1,5v tól van gáz... Illetve ha huzamosabb ideig vagy 1,4+ v on az sem tesz jót...
De ha nagyon precíz akarok lenni, akkor Hőmérséklet és Feszültség hányadosából pontosabban lehetne mondani valamit...

De overall hosszútávon akármilyen hőmérséklet ~ > 1,4v = Degradálódás....
85 °C ~ 1,320v
75 °C ~ 1,365v
65 °C ~ 1,385v

Ha ezeken az értékeken belül tartod a dolgokat, akkor nem lesz baj...

Ha meg zavar, hogy ugrál a feszültség meg az órajel (ami amúgy szerintem sem oké)

Akkor menj a BIOS ba és C-State, Multicore enhancement meg ilyeneket mind keresd meg, és álíltsd Disabledre ;)

Feszültségnek meg adj meg manuálisan FIX feszültséget, a procinak pedig AllCore fix órajelet ;) :K

(#26030) palfitom válasza Werkly (#26028) üzenetére


palfitom
félisten

Ha terheletlenül teszi, akkor igen, mivel 3,2 az alapórajele.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#26031) zebra_hun válasza palfitom (#26030) üzenetére


zebra_hun
addikt

Pont ezekkel kísérletezek ezekben a pillanatokban. Nálam az a szitu, hogy a fix órajel/ fix freki, Windowsban teljesítménycentrikus, akkor stabilan tartja a beállított (5GHz) frekit.
Ha adaptívon van, (ezt használom leginkább offset-elve), Windowsban pedig kiegyensúlyozotton, akkor a turbót eldobálja ha nincs terhelés. Tehát ez nálam a 10850k-nál 3600MHz. Játékokban (FH5, SotTR) tartja a beállított max frekit. Érdekesség, hogy 3DMark TimeSpy alatt annyira kicsi a proci használat a grafikus tesztnél, hogy ott viszont megengedi beesni 3600MHz-re.
Energiatakarékos módban visszaveszi egészen 800MHz-re, Itt viszont már a FH5-ben is folyamatosan változik a CPU freki. Abszolút nem tartja fixen, hiszen a CPU bőven sok neki, így láttam 1400MHz-et is. Akadást viszont emiatt sehol nem tapasztaltam, egy rossz szót nem tudok rá mondani.
[FH5 játék közben]
Annyi, hogy a fogyasztás játék alatt szinte hihetetlen, 15-20W, és mégis tartja azt az FPS-t, amit fix 5000MHz-en.
Engem az akadás zavarna amit Werkly írt. Érdemes neki a Windows sémákat kipróbálni, hátha segít.

[ Szerkesztve ]

(#26032) Werkly válasza Baryka007 (#26029) üzenetére


Werkly
őstag

A Vcore vagy a Core vid a lényeges? Mert utóbbi az 1.45 HWInfo szerint. Amúgy full defaulton van ez az egész BIOS szinten. Tehát semmi nincs állítgatva CPU téren sem.

(#26033) palfitom válasza zebra_hun (#26031) üzenetére


palfitom
félisten

:K Így van.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#26034) Werkly válasza zebra_hun (#26031) üzenetére


Werkly
őstag

Nálam default miatt ugrál lehetségesnek tartom. Gondolom így az energiaséma változtatgatás ezért nem hatásos. C state meg egyebek auto/enabled.

(#26035) zebra_hun válasza Werkly (#26034) üzenetére


zebra_hun
addikt

Nálam is default minden, nincs kikapcsolva semmi. Így Windowsban tudod ezt szabályozni. Ha a teljesítménycentrikust választod, fixen a beállított lesz, hacsak valamely korlát ezt meg nem gátolja. Pl hőmérséklet, Watt stb.

(#26036) Werkly válasza zebra_hun (#26035) üzenetére


Werkly
őstag

Tehát 4,3 on kéne lennie all core miatt fixen telj.centrikus módban?

(#26037) zebra_hun válasza Werkly (#26036) üzenetére


zebra_hun
addikt

Szerintem az ac turbót illene tartania. Ha az 43, akkor annyin. Szerintem, bár itt én csak a Win sémákkal szerettem volna beleszólni, ha BIOS-ban beállítod az ac 47-et, akkor azon kell. Elképzelhető, de nekem nincs már 8700-am, hogy az van neked beállítva, hogy 1 magon elérheti a 4700MHz-et.
Itt most hallgass másokra, akiknek ilyen van, használják. Az biztos, hogy nagyban segíthetsz nekik, ha csinálsz HWInfoval egy Cinebench tesztet pl., ahol látszik a Core Clock, Effective Clock, Core usage stb, és futás közben fotózod. Abból sok minden kiolvasható. Biztosan kapsz tanácsokat. Egyébként neked akkor ha jól értem a fix freki a cél? Én sokáig úgy használtam, de már engem nem zavar ha folyamatosan változik. Jobban tetszik, ha nem kell a Kraft, akkor visszaveszi.

(#26038) Apollo_21


Apollo_21
addikt

Sziasztok,

Esetemben 8600k-t váltana egy 9900k, az elharapódzott árakat figyelembe véve is megérheti?
2080ti-t hajtok lassan 2éve. Nemtudom mennyi+ dob rajta esetleg.

Asus ROG STRIX /ROG-Join the republic/

(#26039) Baryka007 válasza Werkly (#26032) üzenetére


Baryka007
őstag

Vcore a CPU feszültsége, a Core vid az inkább az alaplapon lévő tápegységben lévő feszültség.... Úgy mondanám, hogy a Core VID az a feszültség, amit a proci kér az alaplaptól.

Ugye Áramerősség X Feszültség = Teljesítmény...

Mivel a feszültség fix, ha beállítod a biosban, így csak ampert fog többet kapni abban az esetben, ha 1,35v on mész üresjáratban, illetve benchmarkolgatsz... Ilyenkor kér nagyobb feszültséget a proci az alaplaptól. Helyette csak áramerősséget kap, ami szintén jó neki.

Viszont a hirtelen felvett nagy mennyiségű áram megrángatja a kondikat és az alaplapon lévő tápegységet ami a proci körül van... Ezért van minimális ingadozás a feszültségben is....

Ilyenkor szokták az LLC-t kitolni, hogy ne zuhanjon be a feszültség terhelésnél. Annak az a dolga, hogy nagy áramfelvételnél kicsit megemeli a feszültséget is, így nem esik vissza... Viszont van egy rövid pillanat, amikor a nagy áramerősség meg a feszültség emeléstől kiugrik akár egy tized voltot is... Noh az a Peak feszültség, ami 1,5v ig rendben van.

Nehéz elmagyarázni, kicsit így is zavaros amit írtam ...
De csak mert teljesen én sem értem.

[ Szerkesztve ]

(#26040) zebra_hun


zebra_hun
addikt

Témához gondoltam feltöltök egy videót. Remek lett, vmi szerzői jogok megsértése a zenében...
Elég furcsa a jelenség, benti gépemen sem, mobilon sem lehet lejátszani egy db videómat sem. Amik évek óta ott vannak, azokat sem. Pedig mindenhol be vagyok jelentkezve, csak vár, és vár, és vár ...
Ami érdekes, azon a gépen, amelyikről feltöltöttem, simán működik. A többi gépemről nem.
Mindegy, ha egyszer jó lesz, ilyen lett nálam a változó frekis játék.

[link]

(#26041) jokeph válasza zebra_hun (#26040) üzenetére


jokeph
nagyúr

Nekem perfect-nek tűnik. :)
10. gen-nél is van a lapok BIOS-ában a CPU-hoz Shift beállítás (enabled/disabled) ?

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#26042) zebra_hun válasza jokeph (#26041) üzenetére


zebra_hun
addikt

Köszi, igen, újra megy mindenem. Sosem volt ilyen még, mindegy. Igen van, minden defaulton van, semmi sincsen kikapcsolva. Nem érzem hátrányát a nem fixált értékeknek. Egyedül a tvb van kikapcsolva, mert nem jöttem rá az értelmére. Ha 5.2-őt akarok, akkor oda állítom. Mivel sosem éri el a 70C-t, mindig 5.2-vel akart menni. Azt kikapcsoltam ezért. Még a sync van benne, így minden mag egyszerre vált, azt lehet kiszedem, szabályozgassa külön őket. Azt még nem próbáltam.

[ Szerkesztve ]

(#26043) Werkly válasza zebra_hun (#26037) üzenetére


Werkly
őstag

Valószínű, hogy 1 mag fölmegy 4.7-re. Telj.centrikusban 4295 alá nem esik be de néha ugrik 4695-re. Ez, hogy állítható be? Valószínű valami AUTO-n van?

(#26044) zebra_hun válasza Werkly (#26043) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ezt meghagynám azoknak, akiknek a kezük alatt z390 van, de az elv ugyanaz.
Asrock lapoknál kb így kell:
[link] 1:22-től.
Ott látod, hogyan fixálja 5GHz-re, ott te írj 47-et. Ezzel mondjuk nem vagy kész, el kell döntened, hogy hagyod auto-n a cpu feszültséget, vagy kézzel megadod neki. A Level 1-es LLC-vel annyira nem értek egyet, legalább L3, de azt sokan nem is figyelik.
Viszont, ha beállítod az ac (allcore) 4.7GHz-et, jóval melegebb leszel, valószínű, hogy a lap nem épp ideális feszt fog beállítani. Itt van topik összefoglaló, annak idején nekem nagyon hasznos volt. Érdemes átolvasnod mielőtt nekiállsz.
Egyébként mem bonyolult, de hallgass meg vkit, akinek itt ilyen van.
Jótanács: teszteld le normális terheléssel ha készen vagy, hogy nem e túl meleg vmi, keresd ki a legoptimálisabb feszültséget.

[ Szerkesztve ]

(#26045) zebra_hun válasza jokeph (#26041) üzenetére


zebra_hun
addikt

Remélem nem lesz 100 méter hosszú hsz. ;) Szeretnék kérdezni pár olyan dolgot, amit eddig nem erőltettem, de most kíváncsiskodom.
A Speed Shift és a Speed Step felel a gyors freki váltásokért? Azokra emlékeztem, hogy aktívak, de a C-States viszont kikapcsolva voltak. Azt hittem azok is bekapcsolva vannak. Amennyire én tudom, de ismeretlen terület számomra, a C State felel a 800MHz-es "pihentetésért". Jelenleg így is lemegy 800-ig, úgyhogy rosszul tudom. Mindenesetre ez így nagyon bejövős nekem.

Remélem ez nem lesz hosszú, megosztom a BIOS-t:

Nem sikerült, sorry, 100 m hosszú így. Hogy lehet Spoiler-t csinálni?

Szerk:

Kimásolom inkább csak azt a részt:

Intel SpeedStep® [Enabled]
Intel Speed Shift Technology [Enabled]
Intel(R) Turbo Boost Max Technology 3.0 [Disabled]
Turbo Mode [Enabled]
Acoustic Noise Mitigation [Disabled]
CPU C-states [Disabled]
Thermal Monitor [Enabled]
Dual Tau Boost [Disabled]
VT-d [Disabled]

[ Szerkesztve ]

(#26046) Baryka007 válasza zebra_hun (#26045) üzenetére


Baryka007
őstag

Szerintem SpeedSteppel is képes 800mhz re a proci, legalábbis ezekből arra tudok következtetni...

Noha a Intel SpeedStep® az a szoftveres freki változtatáshoz ad csak zöld utat... Tehát engedi a Windowsnak vezérelni a CPU órajelét... Szóval szerintem a Windowsban keresd a megoldást, ha SpeedStep enabled-re van kapcsolva.

Egyelőre ennyi jutott csak az eszembe, de könnyen letesztelheted... Ha teljesítménycentrikusra állítod az energiafelhasználást, és úgy nem megy 800mhz re, akkor tényleg ott lesz a megoldás!

(#26047) zebra_hun válasza Baryka007 (#26046) üzenetére


zebra_hun
addikt

Igazából a c states érdekelt volna, mert azt hittem, hogy az csinálja a 800MHz-re váltást. Mivel ki van kapcsolva, pedig azt hittem hogy be van, így semmi köze hozzá. Mindegy, majd kipróbálom mi az ;)

Elkezdtem az 1200 topik összefoglalót, szájbarágósan, átolvasnátok? Ez még csak az első rész, fix frekis. Kritikát is elfogadom ;)
[link]
Köszönöm. :R

(#26048) Baryka007


Baryka007
őstag

Urak, hölgyek!

Az imént megint csak cseréltem ramokat...
A sok kép miatt, lehet hogy hosszú HSZ lesz...

A kérdésemet viszont már az elején szeretném leszögezni... :
Az lehetséges, hogy az I7 8086K / Asus Prime Z370-A párosból nem lehet nagyobb ram sebességet kisajtolni ?
A mostani ramjaim, sem képesek CR1 en indulni, és a TRFC-t sem tudom lejjebb imádkozni... Pedig ezek a ramok már többet tudnak az előző Corsairtől is !

És már tanácstalan vagyok... Ettől nagyobb tempóra nem bírok semmilyen ram párost bírni ezzel a konfiggal.... Tehát kérdés, hogy a kérdésem helytálló -e vagy csak én fogtam ki megint egy rossz rampárost, vagy esetleg bénázok valahol...

Ezekről a ramokról van szó:



Ezt tudja gyárilag:



Ezt pedig kicsit kihegyezve, 1,4v on... Stabilan!



Viszont ugyan erről a ramról a neten láttam 68gbs/ es sebességeket is Aida-ban... Én viszont ettől nem bírok feljebb jutni...

(#26049) Baryka007 válasza Baryka007 (#26048) üzenetére


Baryka007
őstag

Már nem tudok szerkeszteni... Valamint van egy észrevétel is...
Sajnos ha BIOS-ban bármit át állítok a ramon... még ha lassítom is... 2 perc mire magához tér BIOS mentés után az alaplap, és postol...... Ennek nem tudom köze van-e bármihez... De az alaplap RAM támogatása is olyan, hogy a 4000 XMP-t még támogatja, afelett csak OC van...

(#26050) jokeph válasza Baryka007 (#26048) üzenetére


jokeph
nagyúr

Hmmm... nem is tudom. nem járnál jobban egy 3866 CL15-15-15-36 CR1 körüli setuppal ? :U

csalok, mert ez Z170+i5-7600k, de akkor iss, 2*8 GB 4400-as Patriot Viper Steel ramokkal.


:))

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.