Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#41151) gordonfreemN válasza madaraszf (#41150) üzenetére


gordonfreemN
addikt

ok, en elhiszem, vizzel en is ugy vettem eszre, hogy a pumpa elcsendesedett.
szerintetek az asetek varlterchill vizhuto gpu blokkja jo lehet nekem? kigyos kialakitasu a blokk. ez jo vagy rossz? ez inkabb a turbulens blokkokra hasonlit?

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#41152) Cartman002


Cartman002
aktív tag

Sziasztok

Elkezdtem összerakni a vízhűtésemet, még kb. két éve vettem csak nem jutott eddig rá időm.
Néhány kérdésem merült fel ezzel kapcsolatban:
1. Ez a sorrend rendben van-e

tartály -> pumpa -> cpu blokk -> vga blokk -> radiátor -> tartály ....

A radiátor van a gép tetején, a tartály a gép oldalán a pumpa pedig a gép aljában.

2. Amikor nincs rajta a cső a csatlakozón akkor a leszorítót teljesen a menet végéig le tudom tekerni. Viszont amikor ráhúzom a csövet, már nem tudom a menet végéig letekerni, mert két három tekerés után megakad. Ez így normális? Vagy ajánlott küzdeni vele és teljesen a menet végéig hajtani? (fogóval nem szívesen esnék neki amikor a blokk már rajta van a cpu-n vagy a vga-n)

3. Szokás a rendszert tesztelni? Vagy csak rakjam össze a gépben és kész? Ha tesztelni kell, akkor azt hol érdemes? A gépházban vagy külön valahol?

4. Két típusú csövem van itthon. Szilikonos Innovatek, ez eléggé rideg szinte alig lehet hajlítani, a másik pedig síma PVC cső, Aquatuningos. Melyiket érdemesebb használni? A PVC cső kb. két hónapos az innovatek pedig 2 éves. (alapból azzal együtt vettem a vízhűtést). Befolyásol -e valamit az hogy hány hónapig/évig volt a szekrényben?

Remélem nem túl amatőrök a kérdéseim, annak idején eléggé beleástam magam a témában, csak aztán egyéb elfoglaltságok miatt ez a tudásom eléggé megfakult :(

Köszönöm a segítséget :)

(#41153) niklebi válasza Cartman002 (#41152) üzenetére


niklebi
senior tag

Szia!

Először is nem kapkodtad el vizezést :Y

1. A sorrend rendben van.
2. A leszorító ha rajt a cső akkor az a jó ha nem tudod végig tekerni,
mert akkor szorít rendesen.
3. Kinek mi jön be. Ha akarod megcsinálhatod gépen kívül is,
és akkor kiderülhet ha valami folyat.
4. Azt tedd be amelyiket két hónapja vettél. Ahogy írod is a másik rideg, nem hajlítható.
A kor nem tesz jót a műanyagoknak, ha csak állnak.

Sok sikert ;)

(#41154) nemethati válasza Cartman002 (#41152) üzenetére


nemethati
senior tag

1. a sorrend gyakorlatilag mindegy
2. ezt én is szeretném tudni, bár nekem a csatlakozó és a cső is 11/8 mégsem passzol
3. mindenképpen teszteld előtte, 500HUF-ért vettem erre a célra itt egy AT-s tápot amivel el tudom indítani a pumpát, így ha ereszt is valahol nem akkora baj, mert a gép nincs áram alatt
4. szerintem mindegy, PVC talán nem bírja az UV-t

(#41155) Whit3Rav3n válasza Cartman002 (#41152) üzenetére


Whit3Rav3n
senior tag

A sorrend az mindegy azon kívül hogy a pumpa legyen a tartály után az egyszerű feltöltés érdekében de nálad az már úgy van.

Nem kell a menetet teljesen a végéig tekerni, az a lényeg hogy erősen fogja a csövet, ha az megvan akkor minden rendben van

Érdemes mielőtt bekapcsolod a gépet az összeszerelt rendszert futtatni egy ideig és figyelni hogy nem ereszt-e valahol

A cső egy idá után merev és törékeny lesz de az inkább több mint 5 év után. Használd azt amit jobban lehet hajlítani és kevésbé törik meg mert azt könnyebb elhelyezni.

(#41156) Cartman002


Cartman002
aktív tag

Köszönöm a segítséget :R

Egy olyan kérdésem lenne még, hogy az XSPC Delta V2 használható-e LGA 1155-ös procival is? Tervben van ugyanis egy upgrade, sajnos az LGA 775-ös Prescottom felett már eléggé eljárt az idő :(

(#41157) DigitXT válasza gordonfreemN (#41149) üzenetére


DigitXT
félisten

Nem víz nélküli használatra találták ki, úgy felesleges hallgatózni.
Ha csak "kipróbálod" vízzel, akkor levegős, ezért hangos: ha csak
tisztán víz maradt benne, akkor jóval halkabb lesz... De azért nem
kell elhinni, hogy semmi hangja nem lesz, ez ugyanis relatív... Ha
kellő csönd van körülötte, akkor bizony "üvölt". Főleg a 18W-os.:D

De ha már megy mellette ez-az + nem éjszakai csendben akarod
meghallgatni, akkor lehet, hogy kellően halknak találod majd.:K A
leszabályozása jó dolog, de vedd figyelembe, hogy a teljesítmény
is esik vele, minek következtében az ember hamar rázizzen, hogy
akár vehetett volna egy gyengébb, de alapból halkabb szivattyút is.

(#41158) nemethati válasza Cartman002 (#41156) üzenetére


nemethati
senior tag

:N Meg kell moddolni, kiszélesíteni a 775-ös furatokat és úgy már igen.
Ha esetleg az itteni XSPC-t nézted volna ki az már stoppolva van általam :P

(#41159) gordonfreemN válasza DigitXT (#41157) üzenetére


gordonfreemN
addikt

van egy 10wattos is, de inkabb akkor mondok majd velemenyt, ha ki van probalva. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#41160) sg22


sg22
senior tag

van egy laing ddc pumpám, és nemtudom pontosan hogy melyik tipus. szétszedtem és belül sem láttam nagyon semmit ami alapján belehetne azonositani.. elvileg Laing ddc 1T PLUSZ
esetleg valaki tudja hogy lehetne pontosan megnézni? :R

what should I do about this?!

(#41161) Whit3Rav3n válasza sg22 (#41160) üzenetére


Whit3Rav3n
senior tag

Megnézed a fordulatszámát, ha 3800rpm akkor nem plus, ha 4500 akkor plus.

(#41162) sg22 válasza Whit3Rav3n (#41161) üzenetére


sg22
senior tag

és azt hogy nézem meg? ezen nincs semmi kijelző vagy ilyesmi

what should I do about this?!

(#41163) Laraxior válasza sg22 (#41162) üzenetére


Laraxior
titán

ha van rajta fordulatszám-visszajelző akkor rádugod az alaplapra és majd az aida64 megmondja... ha nincsen akkor pech :))

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#41164) Cybertrone válasza sg22 (#41162) üzenetére


Cybertrone
veterán

[link]
Talán ez segít... amúgy a sima 1T-ből is lehet elvileg plust csinállni... csak kicsit forrasztani kell!
De amúgy kis matrica nincs rajta? :D

"Pisztolycsővel a szájában az ember magánhangzókban beszél" ~Harcosok klubja! Origin: Cybertrone, Steam:nLali85 * HTC One X white...

(#41165) sg22 válasza Cybertrone (#41164) üzenetére


sg22
senior tag

jaaaj de tényleg van egy rohadt nagy matrixa az oldalán ráirva minden adattal csak eddig nemvettem észre :))

what should I do about this?!

(#41166) Whit3Rav3n válasza Cybertrone (#41164) üzenetére


Whit3Rav3n
senior tag

Már nem lehet.

(#41167) Cybertrone válasza Whit3Rav3n (#41166) üzenetére


Cybertrone
veterán

Azt nem írta hogy mikori a szivattyú hátha lehet :D

"Pisztolycsővel a szájában az ember magánhangzókban beszél" ~Harcosok klubja! Origin: Cybertrone, Steam:nLali85 * HTC One X white...

(#41168) Whit3Rav3n válasza Cybertrone (#41167) üzenetére


Whit3Rav3n
senior tag

Ja ami már kék rotoros és nem a legújabb revision azt lehet. A legújabb revision-t viszont lehet PWM szabályzásra moddolni.

(#41169) Milka 78


Milka 78
nagyúr

Tiszteletem!Hűtés problémáim adódtak ami több összetevőből áll és ez ügyben kérném a tanácsotokat.Az adatlapomon szereplő(első)gépről lenne szó.A Yasya-ával kicsit elégedetlen vagyok.1465v vesszel 1.25-ös nb-vel teljes házszellőztetéssel(fullon hajtva) 60 fokon(mag 56-57) tartja Prime alatt a procit.A ház szellőztetésén sem spóroltam,mert igen erős ventiket használok(Prolimatec Red Vortex140x2,AC F12 Pro 120x2,stb...) és az áramlásra is ügyeltem.Gondolkodtam mondjuk egy Silver Arrow-on,vagy D14-en,de a memóriák miatt ez eleve bukó és már a Yasya miatt is a házam szépen lassan megtelt a CF-el,hűtőkkel winyókkal és baromira nincs benne légtér.Kuckót viszont nem szeretnék semmiképpen cserélni így valami olyasmi hűtő kéne ami kintről szívja a levegőt.Gondolkodtam a Corsair H100-asán is de az majd 30 ropi és elég szűken férne el a dupla radi fent(ráadásul a fölső rácsozás nem egybefüggő a ház tetején,hanem 2 elkülönített 140mm-es venti hely van kialakítva rajta és így takarásba lenne a radiátor közepe.Maradt a szimpla radi és a H80 amit viszont hátra be tudnék építeni.Ez 25 ropi lenne+ 2 komolyabb venti,mert nem vagyok kíváncsi a mákdaráló hangra,így már is 30 ropi körül vagyok.Ez durván hozná a D14-es szintjét,legalább is remélem.Viszont ha már ennyit ráköltenék nem lenne jobb megoldás egy normális vizes rendszer?Én egy ilyen szettre gondoltam,de mivel semmit sem tudok róla így azt sem tudom,hogy megéri e a + bő 10 ropit?Sajnos a dupla rados szettek nem férnek el(max 25mm és így is csak a ház külső részén férnének el a venti),külső konzolt meg nem szívesen használnék,mert elég sokat hurcibálom a gépet.Egy ilyen szett erősebb lenne,mint a h80?Esetleg a kínálatban lévő szimpla 120-as radok,cpu blokkok közül valamilyen erősebb-jobb ami a listán található és javít a teljesítményen(már ha van értelme és nem emeli jelentősen az árat)?Ezt is fel lehet szerelni 2 ventivel mint a H80-at és a ventik fix fordulatúak avagy pwm szabályzottak,esetleg külső vezérlővel kell megoldanom?A hozzá adott 2200-as venti kicsit elborzaszt a hang terén,inkább 2 halkabb ventivel képzelném el,teljesítmény vesztés nélkül(már ha szükséges és javít a 2 ventis elrendezés). Csak a procit kellene hűtenie,mert a kártyákat ki-be szerelgetem.A közel jövőben vagy egy FX 8150-est vagy egy 2600k-t kéne jegelnie relatív magas feszen,lehetőleg halkan(megint csak a D14-es hangjára tudnék utalni). Az az igazság,hogy még elképzelésem sincs,hogy egy ilyen szett mit tud százalékos arányban egy csúcs léghűtőhez,vagy a H80-ashoz képest :(

A válaszokat észrevételeket előre is köszönöm! :R

(#41170) TaaT válasza Milka 78 (#41169) üzenetére


TaaT
veterán

TRUE-ban nem gondolkoztál dupla ventivel? az elég "kis" helyen is elfér :))

Give them hell Ukraine!

(#41171) Milka 78 válasza TaaT (#41170) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Persze gondolkodtam komolyabb légben is mint a TRUE vagy egy Prolimatec,de a mostani hűtőm sem olyan gyenge és mégsem tudja hozni a tesztekben hozott értékeket amióta a második 6870-es is bekerült.Csak ez a lépés 5-6 fokot rontott a képleten és még el sem kezdtem feszelni őket.Ráadásul tervbe van egy 6870x2-es is ami egy kohó és ez még rontana a képleten.Ha ez nem lenne még elég van benn 2 odd,1 hangkari és 2 vinyó...Egyszerűen teljesen ki van tömve a ház belülről és nincs légtér benne,hiába a szellőztetés,ráadásul ilyenkor az összesen 7 venti fullon megy és beindul a porszívó effekt.Ha vízre váltanék akkor legalább a proci mentesülne a belső hőtől,mert ugye a radi kintről kapná a levegőt ráadásul a ház hűtését is lejjebb vehetném ezáltal halkabb lenne az egész rendszer(gondolom és). Persze a szakértők remélem megmondják milyen úton induljak :)

[ Szerkesztve ]

(#41172) fsb1000 válasza Milka 78 (#41169) üzenetére


fsb1000
nagyúr

2600K magas feszen... 5,1GHz fekett.... ez több mint 200W... akár 300W. 2500K-val kimértem, bár sokan kételkedtek a mérésem "hihetőségében"

Szerintem ehhez kell a dupla radi vagy 2 db szimpla.
2 db szimplát nem tudsz elhelyezni abban a házban? Vagy a duplának fent légutat kialakítani? Vagy legalább 1 db 12-es és 1db 8-ast bepréselni a házba?
(én is mindig a beépítéssel szenvedtem)

A te rendszeredben (meghúzott SB hűtése), minden a radin múlik.
A jobb blokkok között csak pár fok különbség van. A renbdszer ellenállása kicsi, ezért egy gyengébb szivattyú is elég, olyan ami be van szerelve tartályba.
Halkabb (szerintem) és kevesebb macera.

A radik hőleadó képességét a rajtuk áthaladó levegő mennyisége határozza meg leginkább. Minnél nagyobb a radi felület annál halkabban tudod megoldani. A dupla ventis megoldás csak abban segít hogy az adott felületen több levegőt nyomjon át (de mennyivel? 30-40%?) , szerintem halkabb nem lesz.

2600K/2500K 5GHz-ig értelmes fesszel max 150-160W-ot ad le Linx-el. Ezt még 1 szimpla radival is lehet kezelni. (határeset... kicsit zajos lesz)

-----
Lehetséges megoldás még egy hibrid rendszer.
Szimpla radi (1x12) és ebbe a vízkörbe csatlakozó peltieres hűtés, aminek a hőjét szintén el kell vezetni valahova, rosszabb esetben a házba egy cpu léghűtővel.

Tételezzük fel, hogy csúcsban 250W-ot ad majd le a 2600K. (>5,1GHz + 1,48V)
180W kimegy vizzel a radin (kicsit hangos ventikkel) és 70W-ot kivesz a körből a peltier, 50%-os hatásfokkal, azaz 70W-ot még hozzátermel.
A peltier 70+70 Wattja beereszthető a házba, olyan mint egy combosabb VGA.
Szóval ez is csak egy szükség megoldás, több macerával.

Egyébként a vizet is lehet hűteni CPU léghűtővel, ha nincs hova tenni a dupla radit (vagy a 2. szimplát), de ez esetben is a házba termeled a meleget.
Kb. 50W kivétele igy is megoldható akár egy TX3-mal, ha elég meleg a hűtőfolyadék, és jó a ház szellőzése.
De ekkor a vízkőr szimpla radijára már süvöltő venti kell a 200W-nak (hogy meglegyen a kellő légáram), a viz 40 fok felett és korántsem biztos, hogy a mostani léghűtésed képest nyernél 5-10 fokot.

Viszont CPU-t léggel nem lehet 200-250W felett értelmesen hűteni.
Szóval lehet nem is az lesz a gond, hogy a magok 60 vagy 80 fokosak (víz vs lég), hanem hogy léggel 90-100 fok fölé menne, azaz még egy benchmarkos csúcsbeállítást se bírna ki.... nemhogy 2-3óra játékot.

[ Szerkesztve ]

(#41173) Joshi válasza Milka 78 (#41171) üzenetére


Joshi
titán

Érdekes hogy hardverre ennyi pénzt költesz de egy nagyobb házra meg nem futja. :F Vagy ha már ennyire csúcskonfigot tartasz fenn akkor meg igenis van létjogosultsága a víznek minden téren(hő & hang). :K

(#41174) ThodEE válasza Joshi (#41173) üzenetére


ThodEE
őstag

Én is a házon spóroltam akkoriban, és inkább vettem jobb hűtést mint hogy +10-20e-ret költsek bódéra:)

http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

(#41175) Joshi válasza ThodEE (#41174) üzenetére


Joshi
titán

Azt elfogadom hogy az emberek értékrendje nem egyforma, de van egy pont amikor már bizonyos dolgok bizonyos helyre már nem férnek be (fizikailag). :D

Ja és +10-20k nem tudom mire lenne elég, egy új léghűtőre? Vagy egy félmegoldású Thermaltake cpu vízhűtésre amit idővel úgy is lecserélne? :U
Én azt mondom hogy vagy levizezni az egészet vagy nagyobb házban maradni a léghűtésnél.

[ Szerkesztve ]

(#41176) csib41 válasza Joshi (#41175) üzenetére


csib41
aktív tag

Ha a helyében lennék elgondolkoznék egy teljes rendszer vizezésen. Utána annyit tuningol amennyit akar egy nagyobb külső radiátor esetén...

(#41177) HUfantom válasza csib41 (#41176) üzenetére


HUfantom
őstag

Talán lehet azt kéne javasolni neki.
Viszont az nem jön ki 25-35ből. Azt meg pláne el kell felejteni hogy belülre belefér...
Mondjuk a külső radi állhat saját lábom vagy a ház oldalára is lehet csavarozni.

Milka 78: Nekem nincs ekkora gépem ( csak AMD 1100T + 6970 + nemsokára még1) de én is épp most nézem mibe kerülne bevízezni az egészet.
Nem mondanak hülyeséget a többiek hogy azért a te hardvereid sem két filléresek és akkor sajnálja az ember egy közepes összeget a vízhűtésre.
Az egyben settek, jók, egyszerűek, szépek, és jó árrést tartalmaznak :)
Azért aprón olcsóban össze lehet vadászni, viszont nem lesz szép dizájnos ha az olcsóbb, csúnyább darabokból rakjuk össze.
/ szép VS nem annyira szép /

Mivel a 6870esek felső kategorát képviselik a hűtésükhöz szükséges a Full Cover borda aminek nagyon szép ára van és nélküle nem nagyon lehet megúszni a dolgot.
2DB 6870-re való blokk + a 6870 X2 való azért szépen megugorja a 50 ropit :Y /és még jól is jártál /.

Itt a forumon segítenek és kiigazítanak ha nagyon bele akarsz nyúlni a rosszba,
csak időben kell szólni / vétel előtt /

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#41178) Cybertrone válasza HUfantom (#41177) üzenetére


Cybertrone
veterán

6870 erős középkategória :K

"Pisztolycsővel a szájában az ember magánhangzókban beszél" ~Harcosok klubja! Origin: Cybertrone, Steam:nLali85 * HTC One X white...

(#41179) Milka 78


Milka 78
nagyúr

Na akkor mindenkinek mert,így talán egyszerűbb :) A ház csere kizárt,mert egyedi átépítés és ezért ragaszkodok hozzá.Sajnos a házba egy egész 12-es radi fér el a gépház hátulján felül.Azt látom,hogy egyértelműen víz kell nekem,mert léggel nem hiszem,hogy boldogulnék(a mostaniból kiindulva).A teljes víz sem járható út,mert anyagi vonzati vannak.2db 6870-es blokk+50,de ahhoz már gondolom dupla vagy tripla radi kéne és itt már megint elérkeztünk a ház kérdéséhez ami kb. még 30,de inkább több.Igazság szerint nekem a H80-as is jó lenne és a ventikkel felállna 30 ropiból.Viszont azt vallom,hogy ha már ennyit kiadok egy hűtésre akkor lehet egy kicsit még kipréselek magamból,mert ha megint olyat veszek ami nem jó akkor többe kerül a leves mint a hús.A fent említett szettet még meg tudnám venni és még egy kis módosítás is beleférne.

fsb1000:Akkor te is egyértelműen a vizet ajánlod.A kérdés a következő.Legyen a H80?Több tesztet átnézve arra jutottam,hogy pár fokot ver a leg csúcsabb léghűtőre(ami hozzám be sem férne és a fenti problémák miatt nálam sokkal rosszabbul is működne). Előnye hogy árban még ez a legjobb,viszont vannak ellenvélemények is szép számmal.Ezzel kapcsolatban most nem linkelgetek teszteket,de van bőven róla,csak az a baj,hogy az életben nem volt Inteles procim,így a hőfokok és a feszek sem sokat mondanak nekem,de ha itt van pár link,hátha könnyebb a teljesítményét behatárolni.[link],[link]

Vagy legyen a ez szett?Ezzel az a baj,hogy se teszt sem semmilyen infó tapasztalat nem áll rendelkezésemre róla(elhelyezni sem tudom a h80-hoz képest,hogy mivel is tudna többet),de ha ez a szett érezhetően többet tud akkor hajlamos lennék ezt venni a későbbi csalódások elkerülése végett.Természetesen ha a szettben javasoltok más szimpla radit,vagy blokkot(amiket átok,de nem értek ezért nem is akarok össze vissza vásárolgatni) ami a bolt listáján fellelhető akkor szívesen meghallgatom(ez kb 45 ropis határig tudom teljesíteni).
A lényeg ezzel a szettel kapcsolatban,hogy hajlandó vagyok 1-2-3 fokért is belemenni a változtatásba,mert ugye mindig az a pár fok hiányzik :)

(#41180) Joshi válasza Milka 78 (#41179) üzenetére


Joshi
titán

Csak a CPU-t le lehet vizezni 30-40k-ból úgy hogy akár egyedi alkatrészeket is vehetsz. Egy jó CPU blokk egy olcsó tartály+pumpa valamilyen cső és egy dual radi. Ha ezt az utat választod még szellősebb is lesz a ház belseje feltéve ha kívül helyezed el a radit.
Mondjuk azért dobhatnál egy képet a jelenlegi rendszeredről csak hogy lássuk mivel állunk szembe. ;)

[ Szerkesztve ]

(#41181) fsb1000 válasza Milka 78 (#41179) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nem tudom... Mindenkinek végig kell járnia egy utat, hogy megtalálja azt a rendszert, ami neki optimális. Sok pénz és sok idő. És ezt nem szentbeszédnek szántam, hanem ez a keserű valóság.

Ha csúcsot akarnék döntögetni Sandy-val akkor megvárnám a telet (vagy lagalább az első éjszakai fagyot) és az erkélyen egy kis vizzel megrángatnám.
Levett oldalú házzal, radit lavónyi jeges vízbe lógatva......

24/7-re meg beletörödnék, hogy csakis 5GHz alatt, és akkor lehet léghűtés is, vagy valamelyik olcsó vizes kit. Mindegy, gyak. ugyanazt tudják 200W alatt.

Ha pedig bevállalom 24/7-be az 5,2 GHZ-et (hány % plussz ez a 4,9-hez képest????) akkor kompromisszumot kötök és belátom egy szimpla radi nem lesz elég.
Vagy hekkelek a gép végére oldalára (bárhova) egy + radit vagy elviselem, hogy "ipari" ventivel fuvatok egy vastagabb szimplát.

-----------------
De ne legyek teljesen negatív.
A TOP léghűtöket általában egyenértükenek lehet tekinteni az olcsó vizes kitekkel.
Kb ugyanannyi hőt tudnak elszállítani, a vizesek kicsit kisebb dT-vel (alacsonyabb meghővel)

De ahogy a léghűtöknél is megfigyelhető, hogy OC-nál 2-4 fok különbség egy extra OC-nál azt eredményezi, hogy az egyik már képtelen üzemi határértéken tartani a CPU-t a másik meg igen.

A vizes hűtés tulajdonságai is ilyenek, valószinű hogy extra terhelést még kisebb dT különbséggel tudja teljesíteni. Azaz van rá esély hogy a túlfeszelt Sandy-t 200 Watt felett is meg tudja fogni. Nem lesz kellemes se hőfokban, se zajban a szimpla radis hűtés, de van remény. Ki kell próbálni.

A javaslatom, ha úgy döntesz nincs más lehetőség a szimpla radis verzión kivül.
1. Megkeresni a legjobb, legvastagabb, stb szimpla PC radit (pl. PA120)
2. Hozzá a legnagyobb teljesítményű ventit, amit még zajban el tudsz viselni
3. A lehető legjobb blokkot, ami még árban megfelel (akár lehet Tody V3 blokk is)
4. A legegyszerübb szivattyú+tartályt választani.
5. Próbákat végezni.

Lehet kittel is próbálkozni.... de szerintem több kell. Talán a subcoolingos még határeset
Ha nem lesz elég a hűtés, akkor a cuccot simán el tudod adni, olyannak aki nem extra OC-t akar 24/7-re.

(#41182) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Kerestem neked egy korrekt tesztet, amelyben hasonló tulajdonságú a radi, mint abban a subcoolingos kitben. [link]

Szerintem a következők állapíthatóak meg a teszt eredményekből.
1.
Egy átlag PC vizhűtésben, ahol az alacsony zaj is szempont, max 150W-os hőleadásig lehet vele tervezni. (feltétel dT = 10°C)
2.
Igényesebb vizhűtésben, ahol az alacsony maghőfok a fő cél (dT= 5°C) 100W-ig ajánlott tervezni.
3.
Egyértelműen kijelenthető, hogy ezzel a radival akár 300W hőmennyisség is leadható, de a következő feltételekkel:
- Nagy légszállítású 12cm venti (> 1500 RPM)
- Viszonylag magas víz/lég dT (15-25°C)

--------------------------

Ez a magas dTvíz nem elhanyagolható probléma, bár én már produkáltam ennél magasabbat is. Tételezzük fel, hogy 300W hőt kell leadni. (extrem OC a 2600K-val)
Ha ezt a radi+venti kombó dT = 20°C-vel teljesíti, akkor a hővezetési tényező 20/300= 0.067 c/w.

A szethez adott EK Water Blocks Supreme LTX Nikkel-Plexi átlagos blokk, mind a nyomásvesztesége, mind a hőátadó képessége tekintetében. Tesztek nem nagyon vannak vele, de egy egyszerű körben hozzá hasonló blokkok általában 0.15 C/W hővezetési tényezőt produkálnak. Ez változhat az IHS tulajdonságai miatt is, de az alkalmazott szivattyútól is.
dT(mag/viz)-re átszámítva 300x0.15=45 °C (ez is nagyon sok! és jó része az IHS alatt "veszik" el)

Összegezve:
Az össz. dT= dTmag+dTviz= 20+45 = 65 °C A teljes rendszer hővezetési tényezője 65/300= 0,22 C/W amely érték nem jobb mint egy léghűtő esetében!! (de a léghűtők hőcsövei ennyit hőt általában nem bírnak szállítani, a C/W-jük csökken nagyobb hőátviteleknél)
Ha azt a célt tűzzük ki, hogy a CPU magok ne menjenek 85°C főlé, akkor 20 fokos levegőt kell átvezetni a radin. Egy átlagos 25 fokos szobában 90 fokos magokra lehet számítani. Nem lehet mást tenni, mint a radin feltekerni a ventit és még 4-5 fokot nyerni a vizen. Vagy egy jobb blokk szivattyú párost keresni további 3-4 fok reményében. De 80 fok alatti magokra nem sok esély van.

Példa 2:
200W hőleadásnál (visszafelé számolva) dT össz = 200*0.22 = 44 fok.
26 fokos környezeti hővel már 70 fokos maghőmérséklet is megcélozható.

Példa 3:
Átlagos tuningnál (kevesebb mint 150W) már 60 fok alatti magokkal lehet számolni a gyári 95W-os TDP esetén pedig csak 47 fok a max. (itt már lehetne a veni fordulatát csökkenteni, akár felére)

---------------

Mindez csak számítgatás, a helyes értékeket csak az adott rendszerben lehet megállapítani méréssel, mert a CPU hőleadását csak saccoljuk, a C/W értékeket (főleg a CPU blokkra) csak közvetve ismerjük.
Ezért is méretezzük túl a vizhűtéseket.
Ez az szimpla radis extrém OC-s CPU hűtés meg a hatérértékek közelében mozog, ha működik is 24/7-ben, nem sok tartalék marad benne.

[ Szerkesztve ]

(#41183) csib41 válasza fsb1000 (#41181) üzenetére


csib41
aktív tag

Mi lenne akkor ha a ház tetejére kivezetne egy triplát 4 távtartócsavarral. Nem csúnya egyáltalán és több fokot nyerne, mint a H80-al. Főleg, ha igazak a szóbeszédek a kerregő pumpáról ésatöbbi. A tripla járható út lenne, főleg ha magának csinálta az egyedi elrendezést és a 40k-s határt tekintjük bőven kijárná, mindezt (viszonylag) halk ventikkel. Aprón láttam tody v3-at 9k-ba tripla meg mindig van fent, taat kollégánál ddc mindig van... Én azt mondom, hajrá.

[ Szerkesztve ]

(#41184) fsb1000 válasza csib41 (#41183) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Egy triplával legalább 10 fokot nyerne a viz-levegő dT-n.
De megkötés volt a házon belüli hűtés.

A nagyobb dT a mag-viz között van. Ezzel sajnos nem sokat tudunk kezdeni (főleg nem azzal ami az IHS alatt van). Még a legjobb blokk + szivattyú párossal sem lenne nagy nyereség.
Ezért írtam elsőre, hogy minden a radin múlik ebben az esetben.

(#41185) HUfantom


HUfantom
őstag

Milka 78
a fölső rácsozás nem egybefüggő a ház tetején,hanem 2 elkülönített 140mm-es venti hely van kialakítva rajta és így takarásba lenne a radiátor közepe

csak mint partvonal mellett álló kérdem hogy ha van helye 2 simplára gépen belül akkor
RADI-RADI-tartály-pumpa-CPU- felépítésteljesen döglött ?

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#41186) TaaT válasza fsb1000 (#41182) üzenetére


TaaT
veterán

ezeket a lehetőségeket elnézve én azt javasolnám Milka 78-nak hogy házon kívül oldja meg egy min 45mm-es dupla radival :)
ez lenne a legpraktikusabb sztem...

Give them hell Ukraine!

(#41187) intercooler válasza HUfantom (#41185) üzenetére


intercooler
őstag

Ha minden igaz ez az a ház.

Szerintem oda simán mehet a dupla radi, azzal az 1-2 cm kitakarással is többet nyer mint a szimpla radival.

(#41188) Milka 78


Milka 78
nagyúr

Na szóval...először is köszönöm mindenkinek a türelmet és a kutató munkát! :R
Amit leszűrtem az a következő,bár lehet hogy tévedek(ez esetben nyugodtan javítsatok ki).
Ez a vizes rendszer igen csak jó hatásfok,de a az én kritériumaimmal(szimpla radi,stb)nem tudja igazán megmutatni az erejét,mert bár jobb mint a h80,de én olyan nagy teljesítmény beli különbséget(ár/teljesítmény)nem látok.Amit mondtatok is itt a radi a korlátozó tényező.Hergelhetem én bármivel nem lesz sokkal jobb jelentősen a H80-tól...
Két választásom van.Vagy költséghatékony választást választok egy h80-assal és ott megállok 30-ba halk,de erősebb ventikkel(2xEnermax Magma).

A másik ha komolyabban ráfekszek erre a vizes szettre és minimum dupla radis szettel tervezek és abból is a lehető leg vastagabbat nézném.Ez a szett már közelebb áll a ti ajánlásotokhoz és ahogy látom ha elkezdek varázsolgatni a szimpla radival,ugyan itt fogok tartani árban,de kevesebb lesz a teljesítményem.Sajnos el csak külső felszereléssel menne egy konzollal és inkább ez itt a problémám,mert félek,hogy a sok hurcibálásnál sérül a rendszer,de ezt még megvizsgálom,hogy hogy lehetne ez kivitelezni.Attól is félek hogy külső elhelyezés esetén direktbe hallanám a ventiket...

Gondolkodtam a 2 szimpla radin is.Ezeket tudnám talán a leg esztétikusabban elhelyezni,ráadásul 140-es radikatt is gond nélkül fel tudnék helyezni és használhatnám a jelenlegi ventieimet és nem kell külső konzolt használnom,mert itt már a házra tetejére kívülről fel tudnám rakni a radikat.Ezzel csak az a kérdésem,hogy a szettben található(több cső,csatlakozók miatt gondolom)pumpa elbírja ezt a felállást.Más néven beilleszthető a 2x120 vagy 140-es radi ebbe a rendszerbe?

Itt egy régi kép a ház belsejéről,de a lényeg nem változott.

Itt egy másik a rácsok elhelyezkedéséről.->[link]

[ Szerkesztve ]

(#41189) gordonfreemN válasza Milka 78 (#41188) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Siman. nem tudom milyen szivattyut tervezel, de en egesz olcsot vettem (es persze nekem tokeleteset) 3k volt az ara, es annak van tobb mint 2 meteres emelomagassaga. az meg hogy mennyi cso van, nem igazan lenyeges. szerintem

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#41190) fsb1000 válasza Milka 78 (#41188) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ha abba a szettbe beraksz egy 12 vagy 14cm-s radit akkor az már bőven elég lesz.
Mivel a radik nyomásvesztesége (ellenállása) alacsonyabb a blokkoknál, sok gondot nem fog okozni, alig csökken a térfogatáram.

Egyébként a 12 / 14-es azonos felépítésű radik között kb 15% különbség van dT-ben.
Ez csak 1,5°C-ot jelent egy átlagos dT=10°C célértékű rendszerben, de ahol nagyobb hőmennyiséget kell leadni, ott bizony van értelme.

Én megvenném azt a szettet (vagy hasonlót apróból válogatva) és ha nem elég a radi hűtőfelülete a tesztek során, akkor kiegészíteném egy másik szimplával.

Megjegyzés: Van egy tippem, a mostani rendszereddel és a tervezett 2600K-val sem leszel tartósan 200W felett.

(#41191) csib41 válasza Milka 78 (#41188) üzenetére


csib41
aktív tag

Remélem nem szólnak be a nagyok, hogy mit reklámozgatok itt, de itt egy pumpa ami olcsóbb és erősebb. Itt egy radi ami elférne fentre. Vagy ha 40k körül nekiugrana egy külső radival ami bőven elbírná a további kiegészítéseket (amit én tennék, mert hát lássuk be: egyszer elkap a szenvedély és már a komplett gépet akarjuk vizezni:DDD) pl. De én inkább nem szólok bele, a döntés nem az enyém. :R

[ Szerkesztve ]

(#41192) Milka 78 válasza fsb1000 (#41190) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Akkor így fogok tenni :K Megveszem a szettet a szimpla 14-es radival és ha nem bejövős teszek rá még egyet.
Különben valószínű igazad van.A Benchelés az más tészta és tart vagy 5 percig,de tartósan tuti nem használnám extrém feszen.Inkább elviszem a határig amig még nem nyírom ki a procit(max egy kicsit feljebb). A plusz teljesítmény amire várok inkább az elborult 5 percekre és kánikula tartaléknak szánom,mert azt már tudom,hogy milyen az a hűtés ami pont jó volt decemberbe és használhatatlanná vált egész nyárra.
Köszönöm a segítséget és a türelmet(mindenkitől) :R

Ui:Most látom,hogy földim vagy :DDD

csib41:Inkább az újban bíznék,de a pumpa típusát belinkeltem feljebb.

[ Szerkesztve ]

(#41193) nemethati


nemethati
senior tag

Jó választás volt ez egy 6870-re?
Tripla extreme ill. DDC Plus (OCLabs tetővel) társaságában fog működni a jövő héttől, 11/8-as csövezéssel. Lesz még a procin egy XSPC delta v2 illetőleg egy MCRES micro kiegyenlítőnek. A radin pedig 3db Coolink venti leszabályozva vagy sem, attól függ mennyi szélzajt produkál majd.

(#41194) TaaT válasza nemethati (#41193) üzenetére


TaaT
veterán

nekem volt ilyen ventim, a fix 800rpm-es (ÚJ)...
olyan motorhangja volt hogy csak pislogtam, adtam is el egyből...

az egy alaplapi csipszet blokk amit linkeltél?

Give them hell Ukraine!

(#41195) yakuza.tora válasza nemethati (#41193) üzenetére


yakuza.tora
addikt

Akkor már inkább AC F12! (1K/db)

Milka 78: "Ui:Most látom,hogy földim vagy" - Szintén zenész! :K (Rákoskeresztúr)

Alléz Olympique de Marseille!

(#41196) MontyCrew válasza DigitXT (#41157) üzenetére


MontyCrew
senior tag

én msot cseréltem le egy phobya tetőre a zernt, és ez tényleg sokat fog rajta, hihetetlen, de tényleg alig hallani! néha 1-1 bubit mikor bekap de az annyira elhanyagolható, hogy csak ha rajt a fülem kb úgy hallom:)

és neked mi az erősséged? hmm, van egy Skyline-om

(#41197) Fail3D! válasza TaaT (#41194) üzenetére


Fail3D!
addikt

remelem a swif 2 120p rol nem ez a velemeny:)

(#41198) fsb1000 válasza nemethati (#41193) üzenetére


fsb1000
nagyúr

A leírás szerint 175W-os hőforrásig használható a CHC-122 chipset blokk, ez pedig épp belefér a 6870 150W (+-20W) max. hőleadásába.

De... a PC vizhűtéseket általában túlméretezzük.
Ennek elsődleges oka, hogy általában nincs pontos infónk a felhasznált alkatrészek paranmétereiről, valamint egy sok komponensű rendszerben már nagyon összetett lenne számításokat végezni.
Ráadásul a túlméretezett rendszer kellemesen kicsi dT-ket ad, vagy ha valamit elbaltázunk van még bőven tartalék.

Ez a 175W önmagában értelmezhetetlen.
Mekkora térfogatáramnál és mekkora dT(lapka-viz) esetén?
Csak reménykedni lehet, hogy egy átlagos 1-1,5 GPM-re és 20-30°C dT-re vonatkozik.

Azért azt ne feledjük, hogy az alaplapi chipsetek hőleadása messze elmarad egy átlag VGA GPU hőleadásától. De mindent a teszt dönt el. Ezért nem előlegezném meg, hogy érdemes lenne egy univerzális VGA blokkra cserélni.

[ Szerkesztve ]

(#41199) yakuza.tora válasza Fail3D! (#41197) üzenetére


yakuza.tora
addikt

Annak is van ám hangja maxon! :K (Mondjuk akkor tolja is rendesen a levegőt...)
Visszavett fordulatszámmal elég szépen elhalkul.

Alléz Olympique de Marseille!

(#41200) TaaT válasza Fail3D! (#41197) üzenetére


TaaT
veterán

nem, az jó venti :K
nekem azért kellett megválnom tőle mert nem tudta a lapom 1000rpm alá szabályozni sehogy :(((
így maradtak a fix 800rpm-s swif2-k, 600rpm-re leszabályozva... :)

Give them hell Ukraine!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.