Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7951) Kendek válasza DataTraveler (#7942) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ne úgy telepítsd, hanem készíttess vele Debian telepítőcsomagokat, aztán azokat rakd fel.

<-ƘƘ->

(#7952) Thusor válasza hcl (#7950) üzenetére


Thusor
őstag

Fú, látom akkor itt nincs igazán egyezmény arról mit is érdemes feltölteni bele. No, akkor fussunk neki mégegyszer. Azt megcsinálhatom minden gond nélkül, hogy mondjuk 1 GB-ot lecsapva a memóriából áttöltsem az egész /var könyvtárat a ramdiskbe? Nem lesz gond, ha mondjuk minden újraindításkor törlődik a tartalma?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7953) hcl válasza Thusor (#7952) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azt gondold át, hogy mi az, ami rendszeresen íródik, és nem kell. Fejből én sem tudom :) És sokféleképpen lehet :)

Mondjuk a /log-ban is vannak a csomagkezelőnek dolgai, nem tudom, azokra van-e szükség? :S De a loggolást kikapcsolni is lehet.

/var/tmp az tuti mehet a ramba, /var/spool is... de pl. a /var/backupot én nem tenném át...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7954) Thusor válasza Thusor (#7952) üzenetére


Thusor
őstag

Elolvasva egy halom cikket ebben az ügyben arra az elhatározásra jutottam, hogy így rendezem át a ramdisket:

/tmp 1024MB
/var/log 64MB
/var/tmp 128 MB
/var/spool 128MB
/var/cache 1024MB

Ennyit beáldoztam a 8 GB-os memóriából, hogy ne szedje annyira szét az SSD-t az állandó írás. Elméletileg ezek azok a mappák amik nem számítanak az ubuntu esetében ha minden leállításkor törlődnek, a többire viszont szüksége van az SSD-n. Cáfoljatok meg ha valamit rosszul írtam volna.

hcl: Loggolást hogyan tudom kikapcsolni? Szerintem arra annyira nem lesz szükségem a későbbiekben...bár ezt majd még megálmodom.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7955) eternam válasza sz.balazs.95 (#7941) üzenetére


eternam
tag

Elindítod a telepítőt a szokásos módon. Amikor ahhoz a részhez ér hogy hova mountolta a cd-romot válaszd az egyéb és a felugró ablakban kiválasztod az autorunt.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#7956) hcl válasza Thusor (#7954) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egy megoldás

Egy másik

Mutogatni való hater díszpinty

(#7957) sh4d0w válasza stopperos (#7947) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ez mondjuk olyannyira nem igaz, hogy az apt is ide teszi a letöltött csomagokat.

Thusor: olyat is lehet, hogy indításkor/leállításkor sync-eled a ramdisket az SSD-n lévő anyaggal és akkor nem veszik el a tartalma. Egyébként meg az ext3/4 is csinál tranzakciólogokat (journaling), érdemes átgondolni, hogy a rendszer helyreállíthatósága, vagy az SSD élettartamának növelése a fontosabb.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7958) #40553216 válasza #40553216 (#7949) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem is fogom forrásból telepíteni, hisz' eleve fent van, xserver-xorg-video-sis néven. Csak baszik normálisan megjeleníteni. :D

Szóval akkor a kártya:
-display UNCLAIMED
description: VGA compatible controller
product: 65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter
vendor: Silicon Integrated Systems [SiS]
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: 00
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pm agp agp-2.0 vga_controller cap_list
configuration: latency=0
resources: memory:c0000000-c7ffffff memory:cd000000-cd01ffff ioport:d000(size=128)

A problem pedig fennáll:
Hyundai ImageQuest V770+ crt monitorral vízszintesen vékonyan csíkozott.

(#7959) hcl válasza sh4d0w (#7957) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De mondjuk a letöltött comagok elég kevés írást jelentenek, arra érzékeny az ssd.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7960) Thusor válasza sh4d0w (#7957) üzenetére


Thusor
őstag

Jelenleg a középutat szeretném megtalálni. Tehát szeretném hogy a rendszer helyreállíthatósága is megmaradjon, de ugyanakkor minimalizáljam az SSD-re történő feleslges írási folyamatokat. Erre keresem a megoldásokat.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7961) sh4d0w válasza hcl (#7959) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Egyszer írás történik, amikor letölti, meg egyszer akkor, amikor törli őket. Mivel a frissítések érkezése mindennapos, én átraknám a cache-t.

https://www.coreinfinity.tech

(#7962) RBJ


RBJ
addikt

valaki tud mp4 ből iso készítő progit?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#7963) Thusor válasza sh4d0w (#7961) üzenetére


Thusor
őstag

Én is áttettem végül. Amiket fent írtam azok kerültek át végül a ramdiskbe. Egyébként amit megadok maximális foglalási értéket Mb-ban a mappáknak, azokat nem foglalja le, csak abban az esetben ha tényleg meg is tölti adatokkal?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7964) hcl válasza sh4d0w (#7961) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, de nem pl. percenként ír bele valamit.
Mondjuk igaz, ez nem olyan aminek meg kell maradnia, jogos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7965) atesz117 válasza RBJ (#7962) üzenetére


atesz117
aktív tag

isomaster?

Samsung Galaxy A34 5G

(#7966) sh4d0w válasza Thusor (#7963) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt így passzolom.

https://www.coreinfinity.tech

(#7967) quailstorm válasza RBJ (#7962) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Gondolom a Nero linuxon is tud videoCD-t csinálni. Vagy DVD-t. Még nem volt időm tesztelni.

(#7968) Kendek válasza quailstorm (#7967) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Már ne is nagyon teszteld, hiszen teljesen leállították a fejlesztését.

<-ƘƘ->

(#7969) quailstorm válasza Kendek (#7968) üzenetére


quailstorm
nagyúr

És akkor mi van? Gépen is jó volt a 2 évvel ezelőtti. Igazából én semmit sem használok ki a Nero 7 óta az újdonságokból, csak van. Szerintem attól hogy abbahagyták még használható, elvileg a CD DVD világ sem fejlődött tovább. CD írásra meg tízéves programokat használok mert jobb :DDD De komolyan, a PSX csak akkor veszi be a lemezt...
Ami nekem kell: Burning ROM, Wave Editor. Na ez kb a 6-os óta nem változott semmi hatalmasat. DVD4,7 és CD700 Ennyi. Egyébként meg ott a K3B.

(#7970) Kendek válasza quailstorm (#7969) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha egy halott projektért akarsz fizetni, ami maximum pár Ubuntu kiadásig lehet működőképes (ha még az), akkor tényleg jó választás lehet, igen. Amúgy ne keverd össze a windowsos változattal, mert nem azért hagyták abba a fejlesztését, merthogy olyan jó lett volna a többi, ingyeneshez képest.

<-ƘƘ->

(#7971) quailstorm válasza Kendek (#7970) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Jójó, még körüljárom a dolgot. De a nero nevet meg kell fizetni... Windowson nincs ellenfele, legalábbis nem találtam. Olcsó alternatíva a gburner, az is megvan, dehát tudásban sehol nincs.
Szerintük mennie kell 12.10-en, de majd kipróbálom újraírhatón. Aztán ha eszembe jut, ideposztolom az eredményt.

(#7972) Kendek válasza quailstorm (#7971) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Azt a szeméthalmazt amit összehoztak a lényeg mellé mostanra, azt valóban meg kell fizetni, igen. Ez a Linuxos változatot nem érinti, ahhoz képest a K3b bőségesen jó választás. Ráadásul mára már ott tartunk, hogy lassan egyikre sem lesz szükség, én speciel már azt sem tudom, hogy mikor írtam ki utoljára DVD-t. Még emlékszem, hogy pár éve vettem új írót a régi helyett mert az tönkrement, de jobbára csak kihúzva várakozik a gépházban (valamire, de legalább nem fogyaszt áramot).

<-ƘƘ->

(#7973) Tamás88 válasza quailstorm (#7971) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

(#7962) RBJ

Wine segítségével az imgburn-t tudom ajánlani, az csinál egy szép cd képfájlt.

"De a nero nevet meg kell fizetni... Windowson nincs ellenfele, legalábbis nem találtam"
Ez max 7-8 éve esetleg még megállta volna helyét, de most már nem igaz, ugyanis sok cd/dvd író van, ami sokkal kisebb és annyit tud, amennyit kell (pld. CdburnerXP).

A Nero ma már egy bloatware lett, ami tele van haszontalan dolgokkal és sok helyet foglalnak el. Pár éve próbálkoztak egy ingyenes változattal, de már elkéstek vele, és azt is jól elszúrták. Régebben én is Nero-t használtam, de egy ideje már mást (először az Infra Recordert használtam, és utána a CdBurnerXP-t (az Imgburn mindig rajta volt)) és tökéletesen megvagyok, amelyik beállításra szükségem van, azt megtalálom. Nero-ból a 7-es volt az a legutolsó, amit még használni lehetett.

(#7974) Mtbsrác válasza Mtbsrác (#7915) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Ajjaj ilyet nehezet kérdeztem ezzel? :(

Képen látni mi a hiba.

[ Szerkesztve ]

(#7975) lionhearted válasza Thusor (#7954) üzenetére


lionhearted
őstag

Mint korábban említettem, nem "áldozol" be semmit. Nem csípi ezeket le a memóriából, ott csak annyit fogyaszt, amennyi tartalom épp van rajta, illetve maximum annyit, amennyit beállítasz / van.

/var/cache-el csak óvatosan, ott van az apt cache is, release frissítéskor kevés lesz majd az 1g, arra figyelj!
/var/tmp nekem pl üres. :D

Egyébként alapos kutatást végeztél. :K

Tegnap még működött...

(#7976) #40553216 válasza RBJ (#7962) üzenetére


#40553216
törölt tag

DeVeDe? És persze a K3B?

(#7977) RBJ válasza #40553216 (#7976) üzenetére


RBJ
addikt

:Y
Na elmondom a lényeget. Van egy pár mp4 állományom amit a médialejátszóm nem hajlandó letolni pedig kellene.
Ezért gondoltam valamire. Handbrake el már megbűvöltem de annak az eredménye az lett, hogy nem is látja.
Így gondoltam arra, hogy mivel iso t is lejátszik valahogy iso t csinálni az mp4 ből. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#7978) #40553216 válasza RBJ (#7977) üzenetére


#40553216
törölt tag

DeVeDe:
DeVeDe

K3B:
K3B

Bár a DeVeDe VCD készítésnél nálam Mencoder hibával leáll, de DVD készítésnél nem. Ráadásul ha iso-t csinálsz, akkor mindegy is, VCD vagy DVD iso. Utóbbi nálam egy eredetileg ~90MB-os fájlból egy ~148MB-os DVD ISO lett.

(#7979) quailstorm válasza Kendek (#7972) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ezzel egyetértek, új verzióért már semmiképpen nem akarok fizetni, mondom hogy számomra nem csináltak semmit, csak a helyigénye lett nagy.
CD-DVD-t írni kiváló a gBurner, minden formátumot visz, míg a nero nagyon nem. A netre meg aztán tényleg raknak fel mindenben cuccokat. Alcohol, gburner, nero saját lemezképfájljai is előfordulnak a CDRwin és az iso mellett. Ja meg a clonecd...
DVD író nálunk is szétment egy, NEC. Még olvas. 2006-os, iszonyat sokat volt használva, de az elmúlt 2 év termése az max 30db. Tényleg nincs rá szükség. A Nero megszokás, de linuxon még nem mertem írni, csak felraktam a k3b-t. De most hogy itt láttam screenshotot, megnézem, mert annyira nem is buta. Nomeg neroval rengeteg klippekből összefűzött VCD-t csináltam már, azért mondtam. Igaz WindowsXP-n...
(#7977) RBJ: ez esetben egy konvertálás, vagy újrarenderelés is segíthet, bár sokszor ront a minőségen, és nagyobb lesz. Jelenleg nem is tudok értelmes konvertálót mondani...

(#7980) Thusor válasza lionhearted (#7975) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm szépen. Igen jó sok cikket elolvastam ebben a témában. Most jutotam el oda, hogy végre így már szerintem jó lesz az ubuntu beállítása. Ha netalántán majd egy újabb release frissítésre adnám a fejem akkor feljebb tolom a méretét a /var/chace-nek. De úgyis csak LTS verzióra frissítek, most egyenlőre bőven jó nekem a 12.04 is. Mivel ez a laptop fontos munkaeszközöm így nem nagyon cserélgetem majd rajta az oprendszereket.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7981) RBJ válasza #40553216 (#7978) üzenetére


RBJ
addikt

azt hittem elsőre, hogy valami elírás a devede. rápróbálok. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#7982) sz.balazs.95 válasza hcl (#7950) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Letelepítettem, de mikor elindítom a játékot, akkor kirak egy üres (átlátszó) hibaablakot, majd mikor azt bezárom, kilép az egészből, de a febontást meghagyja 640*480-nak, amit nekem külön kell utána visszaállítanom... :(

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7983) hcl válasza sz.balazs.95 (#7982) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor virtuális gép...
Én a Heroes III-mal jártam így. Mindenkinek megy Wine, Playonlinux alatt, csak azon az egy öreg gépen nem, mert összeakad az Intel VGA driverrel...

Mutogatni való hater díszpinty

(#7984) sz.balazs.95 válasza hcl (#7983) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Az én gépen mondjuk nem éppen öreg. (FX-6300 + HD7770)
De akkor ezek szerint muszáj lesz megvárni, mire összegyün a pénz egy win8-ra...

Meg amúgy az az érdekes, hogy az Alien Arena valamiért nem indul. Pedig a Nexuiz és az OpenArena is hibátlanjul megy max. beállítások mellett... - most a wine-tól függetlenül jutott ez eszembe...

Szerk.: Megnéztem a linket az aláírásodban: királyak a képek! :C

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7985) hcl válasza sz.balazs.95 (#7984) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szép MS világ...

Meg köszi ;)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7986) ajani


ajani
aktív tag

Hogyan tudnék egy 16GB-os pendrive-ra full ubuntu installt csiholni? Nem Live!-ot szeretnék, hanem full installt.
Köszi!

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

(#7987) stopperos válasza ajani (#7986) üzenetére


stopperos
senior tag

Legegyszerűbb: Az usb creatorral csinálsz egy LIVE usb-t és létrehozatod vele azt a fájlt, amibe a változásokat menti. Ez biztos megy.

De pl itt szenvedtek vele. Ami a gond, hogy amikor indul a gép, az USB-k máshol vannak, mint mikor a linux kernel újra betölti őket. De ha egyszer már sikerül grub prompt-ba bejutni, onnan már gyorsan meg lehet keresni, hogy mit lát a grub és hol.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7988) eternam válasza sz.balazs.95 (#7984) üzenetére


eternam
tag

Még valami, a Playonlinux nem támogatja az illegális forrásból származó módosított telepítő DVD-ket.

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#7989) God Vazzeg válasza God Vazzeg (#7908) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nahh megvolt a gépcsere, q6600, 2GB ram, Gefroce 430 lett, kár volt aggódnom, elsőre működött minden, felpattintottam tárolóból a 310-es drivert, tökéletesen megy minden :K

Zsírság :D

(#7990) Mtbsrác válasza Mtbsrác (#7915) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

bibi

Emiatt már komolyan kezdem fonni az 1cm-es hajam :F :( :DDD

(#7991) Mtbsrác válasza Mtbsrác (#7990) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Kifontam a hajam megvan a megoldás.

Ez-e.

(#7992) Fire/SOUL/CD


Fire/SOUL/CD
félisten

Ubuntu 12.04 LTS x64 allat FF-hez kellene password manager beépülő, de olyan, ami helyi lemezen tárolja az account-ok adatait és nem kell külön fiókot létrehozni (mint pl a LastPass esetén)

Olyasmi kellene, mint a KeePass vagy Sticky Password (sajnos előbbinek nincs beépülője, utóbbinak meg Linux-os változata nincs.)

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#7993) Tamás88 válasza eternam (#7988) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Daemon Tools sem, de mégis megy (csak hogy példázzak). A Playonlinux-nak tök mindegy, milyen médiáról megy a telepítés, az a lényeg, hogy normálisan tudja utánozni a Windows környezetet.

(#7994) Syl válasza Fire/SOUL/CD (#7992) üzenetére


Syl
nagyúr

Már hogy ne lenne: http://keefox.org/

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7995) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Valaki ért-e lirc-hez? Szereztem egy Asus Ai Remote nevű kütyüt, usb-s infra vevője van, és egy egyszerű távirányítója. Be lehet-e ezt üzemelni valahogy? Esetleg betanítani? :B :F Lirc fent van, kérdezte is a típusát a távirányítónak, de nem volt olyan ami nekem kellett volna, de nem is találom hol van a beállítása :B

Topláma vagyok bakker :))

(#7996) Thusor


Thusor
őstag

Amióta áttettem a dolgokat ramdiskbe, azóta kiütöttem a szoftverközpontot, illetve a frissítéskezelőt. Csak a synaptic képes frissíteni és telepíteni....illetve terminálból. Mi lehet a gond?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7997) fradi81 válasza Thusor (#7996) üzenetére


fradi81
veterán

A synaptic jó, a többi hulladék.

moto g72, Ninebot d28e

(#7998) Fire/SOUL/CD válasza Syl (#7994) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Köszönöm, megsasolom majd.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#7999) hcl válasza fradi81 (#7997) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az apt-get installnál könnyebben használható szftverközpont nincs ;)
Illetve az apt-get updtate - upgrade :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#8000) Penge_4 válasza hcl (#7999) üzenetére


Penge_4
veterán

De a .deb csomagokból való grafikus telepítés ad a legtöbb infót. Kiír egy teljes listát, hogy mely könyvtárakba miket fog pakolni a csomag, ami nagyon hasznos.

(#7997) fradi81: A Muon-nal mi a gáz?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.