Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7901) Kendek válasza sh4d0w (#7899) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez egy kicsit már túlmutat az egyszerű Bash szkripten, ehhez programozni kell egy ablakot valamilyen nyelven. A Zenity is egy ilyen paraméterezhető külső program, de a sajátodat úgy alakítod ahogy szeretnéd. Hasonló hozzá egyébként a kdialog, de az KDE környezetbe való.

<-ƘƘ->

(#7902) sh4d0w válasza Kendek (#7901) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

K3b miatt fent van a fél KDE, no problem :)
GTKdialog-ot néztem, de csak forrásból kéne fordítani és a configure során hiányolja a gtk+-2.0-t gnome-session-fallback környezetben...

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7903) Kendek válasza sh4d0w (#7902) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha az megfelel, akkor jó. De egyébként pl. Gambasban nem olyan nehéz összehozni egy ilyen ablakot, szóval hacsak nincs ellene kifogásod, akkor az is jó megoldás lehet. Persze mondjuk ez relatív, hogy nem nehéz, de szívesen segítek is benne ha kell. :)

<-ƘƘ->

(#7904) Penge_4 válasza lionhearted (#7900) üzenetére


Penge_4
veterán

De változik, lásd:

(#7905) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hülye kérdés.
Lubuntu 12.04. VAn a gépen 3 user, mindegyik ALL:ALL -al van a sudoers -ben. Az egyik azonban a GUI-n nem jogosult semmire, neki azt az ablakot dobja fel, hogy válasszon felhasználót, akinek a nevében ügyködik, és annak a jelszavát kéri be
Ez mitől lhehet? (Nincs nálam a gép, nem tudok beletúrni.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7906) hcl válasza hcl (#7905) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, már megvan, sry. Csak félálomban nem jutott eszembe, mire keressek :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#7907) lionhearted válasza Penge_4 (#7904) üzenetére


lionhearted
őstag

Ahh, hogy a GPU mem. Az más, bocs. :)

Tegnap még működött...

(#7908) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Láma kérdés:

Ha eszerint a leírás szerint felveszem a ppa-t, elképzelhető hogy fájdalom nélkül életre tudok kelteni egy nvidia gt430-at? :B Még mindig mint 14 nadia, precise alapokon :)

Gépcsere lesz - amd <-> intel téma, kíváncsi leszek :D

(#7909) sh4d0w válasza God Vazzeg (#7908) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hogyan van Mint 14-ed, ha Precise-alapú a rendszered? A 14-es a 12.10-es Ubuntura épül, a Precise viszont a 12.04-es...

https://www.coreinfinity.tech

(#7910) God Vazzeg válasza sh4d0w (#7909) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Hoppá, akkor rosszul tudtam, elnézést :B

(#7911) sh4d0w válasza God Vazzeg (#7910) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

És akkor tulképpen melyik rendszered van? :)

Mindegy is, a linkelt lap szerint mennie kell, hacsak nem valami ultrahiperdzsunkabalrarizs kártyád van.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7912) God Vazzeg válasza sh4d0w (#7911) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Mint 14 nadia cinnamon 32 bit :B

(#7913) Syl


Syl
nagyúr

Lányom összeszedett valami vackot a win7-re. Milyen féregirtót javasoltok, amit ubuntu-s live usb-ről tudnék futtatni?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7914) Thusor


Thusor
őstag

Ubuntu 12.04-et SSD-re tettem fel, de az a gondom, hogy nem tudom hogyan is lehetne optimalizálni rajta az ubuntut. Próbáltam leírások alapján de eddig nem jött össze. Amit szeretnék: /tmp mappát áthelyezni egy 2 GB-os ramdiskbe, ebbe a rmadiskbe szeretném még a firefox cach filejait is áthelyezni, TRIM bekapcsolása, ext4 filerendszer miatt a naplózás beállítása. Le tudnátok nekem írni ezt szájbarágósan hogyan is tudnám elvégezni?

Saját magamtól elindúltam úgy hogy a TRIM-et megpróbáltam bekapcsolni az /etc/fsatb-ban nano szerkesztővel, majd pedig itt úgyszintén beleírtam a ramdisk létrehozását is. Majd elmentettem, kiléptem. Terminálban kiadtam a sudo mount -a parancsot de nem mountolta fel a /tmp-t a ramdiskbe. Gondolom akkor ezek szerint a TRIM sem kapcsolt be ha már a ramdikset sem hozta létre.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7915) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Megint elakadtam egy wine-os steam indításban :(

Áttettem a steam mappát egy nem rendszer meghajtóra ha véletlen elszállna a cucc ezt nekelljen megint letöltögetni. Sok-sok giga cuccot. 12.04-es használok MATE panellel így feltudom tenni az indító ikonokat a menüsorra. Namármost addig ment a dolog míg a rendszer meghajtón volt a steam addig ezzel a parancsal indult ami belevolt írja a parancsikonba:
nice -n 19 wine "C:\............\steam.exe" -no-dwrite
Miután áttettem a másik meghajtóra akkor értelemszerüen átírtam a kívánt megnevezésre:
nice -n 19 wine "Z:\media\.........................\steam.exe" -no-dwrite
és itt jött a gubanc. Parncsikonra katt és ez fogad:
A(z) „nice -n 19 wine&quot;Z:\media\....................steam.exe&quot;-no-dwrite” hely nem nyitható meg
A művelet nem támogatott :F
Meghajtó természetesen csatolva van.

[ Szerkesztve ]

(#7916) #40553216 válasza Syl (#7913) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali!
Szerintem ne Ubuntu LiveCD-vel csináld, hanem a Kaspersky Rescue Disk-kel, ha már direkt erre csinálták. :D

(#7917) lionhearted válasza Thusor (#7914) üzenetére


lionhearted
őstag

Restart, máshogy a system partíciót pl nehéz újracsatolni.

Tegnap még működött...

(#7918) Ablakos


Ablakos
őstag

Virtualbox-Ubuntu server képernyő beállítással van gondom.
Erre a két sorra beállítom a monitor felbontást, ami jól is működik:
xrandr --newmode "1920x1080_60.00" 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync +vsync
xrandr --addmode VBOX0 1920x1080_60.00

Újra indítva a linuxot ez jön:
A tárolt beállítás nem alkalmazható a monitorokra
a kijelölt módok egyike sem kompatibilis a lehetséges módokkal:
Módok kipróbálása a(z) 62. CRTC-hez
62. CRTC: 1440x1050@60Hz mód kipróbálása a(z) 1920x1080@60Hz módú kimenettel (0. lépés)

Mit lehet ezzel tenni?

[ Szerkesztve ]

(#7919) Thusor válasza lionhearted (#7917) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm a válaszodat. Igen, most már én is rájöttem. Adtam neki egy újraindítást. Úgy néz ki most már jó lesz. Hogy tudnám azt megnézni, hogy mik vannak felcsatolva ténylegesen az ubuntuban? Valamint szerintetek a /var könyvtárat is érdemesebb lenne a ramdiskre tenni, valahol ezt olvastam hogy az is sokat terheli az ssd-t? Valamint az ext4 naplózása szerintetek mennyire terheli az ssd-t?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7920) Syl válasza #40553216 (#7916) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszönöm a tippet! :R Most fut az Avast (boot time search), utána jön ez.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7921) lionhearted válasza Thusor (#7919) üzenetére


lionhearted
őstag

Akkor sorban:
1. df -ha értelem szerűen.
2. Nem a var, inkább a /var/log. A logokat bukod, némi terhelés csökkentésért. Ugyanúgy kell, mint /tmp -et, de nem árt előtte lekapcsolni a loggolást addig. [link] Itt kapsz egy összefoglalót, FF cache áthelyezéssel együtt.
3. A maiakat nem annyira, mint anno. Én nem veszélyeztetném az adatbiztonságot. Noatime kapcsoló, akkor máris kevesebbet "ír", és szerintem ennyi elég is.

Tegnap még működött...

(#7922) Thusor válasza lionhearted (#7921) üzenetére


Thusor
őstag

df ezt adja:

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
/dev/sda1 97G 3,7G 88G 4% /
proc 0 0 0 - /proc
sysfs 0 0 0 - /sys
none 0 0 0 - /sys/fs/fuse/connections
none 0 0 0 - /sys/kernel/debug
none 0 0 0 - /sys/kernel/security
udev 3,8G 4,0K 3,8G 1% /dev
devpts 0 0 0 - /dev/pts
tmpfs 1,5G 1,8M 1,5G 1% /tmp
tmpfs 1,6G 928K 1,6G 1% /run
none 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
none 3,8G 284K 3,8G 1% /run/shm
tmpfs 256M 848K 256M 1% /var/log
tmpfs 256M 68K 256M 1% /var/tmp
gvfs-fuse-daemon 0,0K 0,0K 0,0K - /home/hidvegi/.gvfs
/dev/sdb1 294G 63M 279G 1% /media/HDD

Ezek szerint akkor sikeresen felcsatolta a /tmp, /var/log és /var/tmp mappákat a ramdiskbe, összesen 2GB-ot adtam nekik.

noatime kapcsolóval van feltéve az SSD. Akkor nem kapcsolom ki a naplózást. Köszönöm szépen a segítségedet. Nagyon hasznosak voltak ezek az infók.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7923) lionhearted válasza Thusor (#7922) üzenetére


lionhearted
őstag

További infó: ramdisk (igazából tmpfs), akkor foglalja csak a helyet, ha tárolsz benne valamit. Egyébként ennyi hely, egy desktop pcn elég kell, hogy legyen.
Jó linuxozást! :)
+1 dolog: ha friss úgy is a rendszer, szerintem live rendszerrel rendezd át a partíciókat, és legyen külön /home. Nem szükséges ugyan, csak egy tipp.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#7924) stopperos válasza Thusor (#7922) üzenetére


stopperos
senior tag

Endurance test van itt egy jó fórum, kicsit lapozni kell, mert már egy pár hónapja nem tettek fel új adatot.
Még a TLC-s Samsung 840 es is 432 TiB írást viselt el. Egy MLC-nél ez petabyte nagyságrendű. Először én is féltem, hogy egy-két év alatt elhasználódik az SSD, amit beraktam (840-es). De úgy számoltam a mérések alapján, hogy 10 év alatt fog meghalni legkorábban.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7925) Thusor válasza lionhearted (#7923) üzenetére


Thusor
őstag

Igen ez most egy teljesen friss rendszer. Azért nem tettem külön a /home partíciót, mert ez egy laptop. Nincs mindig rajta a 320GB-os külső winchester, így a fontosabb adatokat az SSD-n tárolom, vagyis a dropboxban. A többi amit nagyon sokszor írok át, mozgatok azok pedig külső winchesteren. Így úgy gondoltam nem csinálok külön /home csatolást.

Van valami olyan program ubuntura amivel az SSD-t tudom kezelini, hogy mennyi ráírás történt eddig? Előtte windows volt rajta egy ideig, ott tudtam kezelni programmal.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7926) Thusor válasza stopperos (#7924) üzenetére


Thusor
őstag

Igen nekem is egy 120 Gb-os Samsung 840-es van benne. Akkor az megnyugtató hogy ennyit kibírnak. Mivel nem torrentezek rajta, csak netezek, dolgozom..így annyira nagy adatmozgás tuti nem történik rajta.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7927) sh4d0w válasza Thusor (#7926) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Én azért e böngészőcache-t vagy HDD-re, vagy RAM-ba raknám...

https://www.coreinfinity.tech

(#7928) Thusor válasza sh4d0w (#7927) üzenetére


Thusor
őstag

Böngésző cache a /tmp-be tettem, ami pedig egy 1,5GB-os ramdiskben található. Szóval azt kitettem, azzal nem terhelem az SSD-t. Egyedül a /home könyvtárat nem tettem át külső meghajtóra.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7929) #40553216


#40553216
törölt tag

Üdv! Egy régi gépen frissítettem 10.04>12.04.
Egy bajom mindenképp van: nincs automatikus dhcp.
Megelőző esemény (bár ez az upgrade előtt nem volt baj): az alaplapi hálókártya korábban kis plusz feszültség (villám :DDD ) okán elszállt. Vettünk újat, beraktam, a 10.04 egyből felismerte, bár a boot során sokat tekert. Most is, de most meg sem találja (eth1). ifconfig eth1 up, ifconfig eth0 down, dhclient -r, dhclient eth1 után megy, de ez így annyira nem kényelmes, ha rajtam kívül más is akarja használni.

Másik: csíkos lett a kép. Az XP-n is ilyen volt, mikor évekkel ezelőtt újra kellett telepíteni, és nem raktam fel a gyári driver-t, hanem csak a beépítettel ment. De ez itt Ubuntun hogy oldható meg?

lshw:
http://paste.ubuntu.com/5619373/

ifconfig (eth1 up után):
http://paste.ubuntu.com/5619368/

(#7930) Kendek válasza #40553216 (#7929) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Miért nem tiltod le a BIOS-ban a hibás eszközt?
Ha az a gond, hogy nincs megfelelő zárt meghajtó telepítve, akkor miért nem telepíted fel? Lehet, hogy erre nincs is lehetőséged, de nem írtál róla semmit.

<-ƘƘ->

(#7931) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok!
Hogy tudnám megoldani, hogy tudjak játszani GTAIII-mal? Jelenleg a Wine 1.4-es változata van fent, 12.04.2-es, 64bites ubuntu. A GTA-t CD-ről telepítettem, az 1.00.000-verzió van meg.
Teljesen üres képet ad. :(

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7932) lionhearted válasza #40553216 (#7929) üzenetére


lionhearted
őstag

Gondolom, hamár a parancsokkal tisztában vagy, akkor:
/etc/network/interfaces
Fájlt is ismerni fogod. :)

@sz.balazs.95: PlayOnLinux program sokat segít. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#7933) hcl válasza sz.balazs.95 (#7931) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tedd virtuális gépre. A 3 nem olyan nagy igényű.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7934) sz.balazs.95 válasza hcl (#7933) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

oks.
De a win-t honnan tudnám beszerezni hozzá?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7935) hcl válasza sz.balazs.95 (#7934) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A virtuális gépre fel kell telepíteni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7936) sz.balazs.95 válasza hcl (#7935) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

igen, azt én is tudom. de windows nélkül nehezen lehet windowst telepíteni...

(#7932) lionhearted

Nem engedi telepíteni. Azt írja ki, hogy nem találja a CD-ROM-ot... :(

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7937) hcl válasza sz.balazs.95 (#7936) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Asszem pedig ISO-ból is lehet neki telepítőt mutatni. De esetleg mountold fel a CD-t egy könyvtárba.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7938) sz.balazs.95 válasza hcl (#7937) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Az 1,2,3 és london-t tartalmazó trilógia van meg.

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7939) eternam válasza sz.balazs.95 (#7938) üzenetére


eternam
tag

És ha egyből a setup.exe fájlra kattintasz?

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#7940) hcl válasza sz.balazs.95 (#7938) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor jó kérdés, esetleg valmai nem jó a CD-ddel... De próbáld meg úgy, hogy custom proit telepítesz, és akkor meg tudod neki mutatni a setupot.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7941) sz.balazs.95 válasza eternam (#7939) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

a cd-n csak autorun.exe van.
ha ezt megnyitom, akkor wine-nal telepíti.
telepítette. mikor el akarom indítani, üres ablakot ad ki, és az egyetlen, amit tudok csinálni, hogy kilépek.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7942) DataTraveler


DataTraveler
tag

Sziasztok!

Felraktam ma az Ubuntu 12.10 64 bites kiadását a gépemre, és letöltettem hozzá legfrissebb 13.1-es ATI drivert! Terminálból elindítottam a telepítőjét, de semmikép nem alkarja felrakni állandóan hibákat dob ki! 32 bites 12.10-alat felmegy a Driver csak akkor meg valamiért nem enged 1280×1024-es felbontás fölé menni pedig a monitorom tudja az 1920×1080-at! Mi lehet a probléma! Radeon HD 5870-em van!

Don’t steal, don’t lie, don’t cheat, don’t sell drugs. The government hates competition..

(#7943) sz.balazs.95 válasza hcl (#7940) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

hogyan tovább?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7944) lionhearted válasza DataTraveler (#7942) üzenetére


lionhearted
őstag

Hogy ez nem windows. Ne tölts le semmit, fel tudja rakni a rendszer a zárt meghajtókat magának. Sőt, fel is kéne, hogy ajánlja. Ha nem, akkor indítsd el a frissítés kezelőt, Beállítások->zártmeghajtók fül. Ott értelem szerűen kiválasztod a neked kellő fglrx verziót.

Tegnap még működött...

(#7945) Thusor


Thusor
őstag

Most olvasgatok utána ennek az SSD kímélésnek linux alatt. Vannak akik a /var/cache mappát is beteszik ramdiskbe. Szerintetek ezt is érdemes lenne betenni?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7946) RBJ


RBJ
addikt

Valaki tud valami jó progit mp4 ből avi convertálásra. parancsorosan nem működik terminálban. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#7947) stopperos válasza Thusor (#7945) üzenetére


stopperos
senior tag

Nem kell, azt általában szerveres dolgok használják pl squid. Neked nem kell átpakolni.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7948) Thusor válasza stopperos (#7947) üzenetére


Thusor
őstag

Rendben, köszi az infót. Akkor ezek szerint elég csak ezeket átpakolni ramdiskbe:
/tmp
/var/log
/var/tmp
/var/spool

Vagy más a kialakult vélemény erről?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7949) #40553216 válasza Kendek (#7930) üzenetére


#40553216
törölt tag

No, küzdöttem vele, letiltottam, de aztán a megoldás lionhearted tanácsa nyomán lett: az első, alapból bent lévő soron kívül minden egyebet töröltem az /etc/network/interfaces fájlból.

@lionhearted
Amúgy maga a fájl, vagyis inkább csak a léte ismerős, de eddig sosem kellett szerkesztenem.

Amúgy fogadjunk hogy 3000PB/s letöltési sebességet egyikőtök sem produkált még. :D

VGA:
Ezzel eljutottam a letöltésig, kicsomagolásig.
Ezek után?
A ./configure-ra azt írja: nincs ilyen fájl vagy könyvtár.

Alig fordítottam forrásból, nem tudom, miért nem megy.

(#7950) hcl válasza sz.balazs.95 (#7943) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Új virtuális drive-ra.

@Thusor : Érdemes, mert mégiscsak egy cache...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.