Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7401) fradi81 válasza scream (#7400) üzenetére


fradi81
veterán

Ehhez én se értek mert még nem volt rá szükségem :) De most már tudod mi a hiba, mit keress, már ha a linkelt témában nincs benne a megoldás.

moto g72, Ninebot d28e

(#7402) sh4d0w válasza HuMarc (#7386) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Feltételezem nem rootként használod a rendszeredet, így csak a normál user environmentedbe települhet és "csak" ott hallgatózhat - feltéve, hogy nincs beletéve egy exploit, ami privilégiumszint-emelést tesz lehetővé.

https://www.coreinfinity.tech

(#7403) kiskaktusz válasza leslieke (#7232) üzenetére


kiskaktusz
addikt

Tévedtem, így sem adja be mindig jól, viszont rájöttem, hogy miért nem; mivel a win miatt 2 partíció volt (OS, adat), így linuxnál is megmaradt a 2 partíciós élet. Abban az esetben, ha bootolás után nem nyitom meg a másik partíciót a fájlkezelőben, akkor szívózik és erőltetni kell az ellenőrzést, viszont, ha bootolás után még a deluge megnyitása előtt a fájlkezelőben megnézem a másik partíciót, akkor már rögtön helyesen seeddel kezd. :)

És így a kiikszelős bezárással is jól adja vissza a következő bekapcsolásnál. Játszottam vele kicsit. :)

szerk.: akkor tűnt fel a bibi, amikor láttam, hogy a letöltésekhez került fájl (nfl game day), mindig jól akart indulni (seeddel), a többi viszont nem (a másik partícióra töltöttek).

[ Szerkesztve ]

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#7404) chab7 válasza kiskaktusz (#7403) üzenetére


chab7
addikt

Ja, hogy nem csatolja fel auto. a partíciót. Így nem csoda ha elölről kezdi.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#7405) King Unique


King Unique
titán

Sziasztok!

Notit (Lenovo G580) vettem és Freedos, oprendszer nélküli, arra gondoltam felteszek rá egy Linuxot, sima ubuntu elég, v LTS -t hosszabb támogatáson kívül másért érdemes felpakolni? Kubuntu-ról tudom, h az KDE-t használ, szebb a grafikus felülete, érdemesebb inkább azt?

bocs a kérdésekért, kezdő vagyok. e téren, eddig winfos ment... :B

Üdv.

(#7406) quailstorm válasza King Unique (#7405) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Mivel dual videókártyás ezért nem biztos hogy zökkenőmentes lesz... Sőt, garantált a kínlódás. Én 12.10-et raknék fel, az LTS viszont kétségkívül már stabil (elvileg), de szerintem régi ;]

(#7407) King Unique válasza quailstorm (#7406) üzenetére


King Unique
titán

Verziószám mind2-nél uaz volt, LTS elavultabb (kubuntu felejtős)?
Kínlódás...azt nem akarok :N , linux ennyire érzékeny hardverre, inkább kukázzak vhonnan egy windows :F
:R

[ Szerkesztve ]

(#7408) fradi81 válasza King Unique (#7405) üzenetére


fradi81
veterán

Biztos el kell majd vele játszani ezt-azt. KDE jobb választás. [link] [link2]

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#7409) King Unique válasza fradi81 (#7408) üzenetére


King Unique
titán

kösz szépen :R , KDE, akkor=Kubuntu (?)

(#7410) fradi81 válasza King Unique (#7409) üzenetére


fradi81
veterán

Vagy inkább Linux Mint 14 KDE, kevesebb vele a tennivaló.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#7411) hcl válasza King Unique (#7409) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azaz :)
Arra figyelj, hogy a kde-low-fat-settings csomagot tedd fel majd.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7412) King Unique


King Unique
titán

ok, kösz srácok :R
bár nem vagyok egy linux szaki, de vmit remélem sikerül összehozni...

(#7413) scream válasza fradi81 (#7401) üzenetére


scream
veterán

Sajnos nem tudtam megoldani, így újra kellett raknom mind a két rendszert, mert a partíciótáblák teljesen összekavarodtak.

(#7414) gyulank


gyulank
addikt

Sziasztok!
Valami angol oldalon olvastam olyat, hogy az Ubuntu képes bebootolni 3TB-os HDD-ről EFI BIOS nélkül is.
Ez igaz? Mert akkor a GRUB-al mindent be lehet bootoltatni.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#7415) Kendek válasza gyulank (#7414) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez nem csak a rendszerbetöltőn hanem a BIOS-on is múlik.

<-ƘƘ->

(#7416) gyulank válasza Kendek (#7415) üzenetére


gyulank
addikt

Vagyis EFI nélkül teljesen kizárt? De ez magára a HDD-re, vagy a 3TB-os partícióra vonatkozik?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#7417) Kendek válasza gyulank (#7416) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A bootolás mindenképpen megoldható úgy, ha nem közvetlenül róla megy. Vagyis egy másik eszközről csatolj partíciót a /boot alá, meg használj GUID partíciós táblát.

<-ƘƘ->

(#7418) gyulank válasza Kendek (#7417) üzenetére


gyulank
addikt

De a mostani lemezem a végét járja, és egy lemezre van keret. Szóval az lenne az egyetlen eszköz, ezért kérdeztem, hogy a partícióra, vagy a HDD-re vonatkozik, mert a rendszerek úgy is külön kisebb partíción lennének. Max. pendrive-ról lehetne még bootolni, de nem tudom, lehet-e csak GRUB-ot tenni rá.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#7419) hcl válasza gyulank (#7418) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

GRUB maga kerülhet a pendrive-ra, az biztos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7420) Kendek válasza gyulank (#7418) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A legrosszabb esetben egy legkisebb pendrive is jó, a /boot könyvtár mérete nem túl nagy, főleg ha nincs húsz kernel telepítve.

<-ƘƘ->

(#7421) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Ubuntu alapokon nyugvó ZorinOS-hez milyen Gmail értesítő progit ajánlanátok?

Annyi kellene, hogy az értesítő sávon jelezze, ha email érkezik, kezeljen több accountot is egyszerre, és esetleg push elven működjön, de legalábbis állítható legyen a frissítés időköze mondjuk 1 percre.

Köszi!

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#7422) Kendek válasza St3ven (#7421) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Szerintem ugyanúgy tudod használni rajta azt a programot amit Ubuntun is használtál, nem kell azért másikat keresni.

<-ƘƘ->

(#7423) St3ven válasza Kendek (#7422) üzenetére


St3ven
addikt

Már nem tudom, melyik progi volt az. :(

szerk.:
Illetve az is jó lenne még, ha be lehetne állítani, hogy jelszót kérjen minden indításkor.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#7424) kiskaktusz


kiskaktusz
addikt

Ki mit ajánl DVD írásra? Kinek mi vált be? linux mintre kéne.

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#7425) fradi81 válasza kiskaktusz (#7424) üzenetére


fradi81
veterán

xfburn

moto g72, Ninebot d28e

(#7426) hcl válasza kiskaktusz (#7424) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

K3B

Mutogatni való hater díszpinty

(#7427) kiskaktusz


kiskaktusz
addikt

(#7425) fradi81
(#7426) hcl

Ezek megbízhatók? Mert akkor csak UI alapján fogok választani. :)

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#7428) hcl válasza kiskaktusz (#7427) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A k3b megbízható, én csak azt használom. Még nem rontott lemezt.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7429) chab7 válasza kiskaktusz (#7427) üzenetére


chab7
addikt

Nekem is k3b volt mindig is nyerő, de mióta xfce felületen vagyok elég az xfburn is egy-egy lemezt megírni nagy ritkán amikor valami miatt ki kell írnom valamit.
UI alapján k3b ;)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#7430) gzbotii


gzbotii
veterán

Sziasztok.

Valaki probalt/tudott Win8 mellet Ubuntu 12.10-et felrakni? En probaltam, am az installalas inditasa utan egyszerun csak a Win8 bootolt be.
Kicsit utanna neztem, es ezt talatam.

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#7431) kriszpontaz válasza gzbotii (#7430) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Ki kell kapcsolni az EFI biosban a védett módot (secure boot), és átkapcsolni legacy boot módba (Launch CSM a G75VX notinál). Utána normál módban tudsz bootolni és telepíteni. Wubi használatával viszont nem tudom mit kezd majd a Win8 által létrehozott GPT partíciókkal, gőzöm nincs hogy fogja szeretni, de remélhetőleg tőlem tapasztaltabbak erre is tudnak választ adni.

[ Szerkesztve ]

(#7432) kiskaktusz


kiskaktusz
addikt

(#7428) hcl
(#7429) chab7

Telepítettem, kösz a tapasztalatokat! Este írok is 2 dvd-t. :)

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#7433) solgew


solgew
csendes tag

Nyitni kellene szerintem egy ubuntus topikot a tablet-okostelefon Ubuntunak is. Mert ugye ez a PC-s, itt mégsem lehet.

(#7434) HuMarc válasza solgew (#7433) üzenetére


HuMarc
addikt

Az, hogy azok megjelenjenek még elég messze van, az elterjedésük kapcsán meg még az is kétséges, hogy történik-e majd ilyen. Addig, amíg nagyon kevés a felhasználó (akik nagy valószínűséggel fejlesztők) addoóig szerintem elég neki ez a topik is :)

(#7435) K_Gabor


K_Gabor
tag

Sziasztok!

Egy kis megerősítésre lenne szükségem.
Most készülök feltenni Win7 mellé egy samsung 830-as ssd-re egy 12.10-es Ubuntut.
Átböngésztem pár fórumot és hozzászólást,de a biztonság kedvéért inkább kérdezek.

Ha jól értem a dolgokat akkor a folyamat annyi lesz,hogy ubuntut feltelepítem,fstab szerkesztése(defaults,noatime,discard,nobarrier ),swap kikapcs és temp-et áthelyezni ramba.
Jól gondolom,vagy van még esetleg más is?

Itt felmerült bennem egy kérdés a temp-pel kapcsolatban.
Mennyire szükséges/ajánlott ezt megcsinálni?
(Amúgy 4giga ramom van. )

Felhasználást tekintve böngésző+NetBeans lesz főként.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

Hirdetéseim: http://hardverapro.hu/tag/k_gabor_3#aprohirdetesei

(#7436) PuMbA válasza K_Gabor (#7435) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor 12.04.1-et tegyél fel, mert az stabilabb, mint a 12.10 és jóval tovább támogatott :)

[ Szerkesztve ]

(#7437) zundapp


zundapp
tag

Sziasztok!

van egy zentyal 3.0.12 file serverem, amit viszonylag tisztán kaptam most vissza, a problémám az lenne vele, hogy

az AD DC-t el akarnám indítani, ugye Samba serverrel együtt, ám amikor a file megosztást NTP stb indítanám akkor kiír nekem olyanokat, hogy:

Failed to enable: Samba can't be provisioned if no IP addresses are set and the DNS domain is prperly configured. Ensure that you have at least a IP address assigned to an interface, and this IP has to be assigned to the domain and to the hostname in the DNS domain.

mit állíthattam be rosszúl? vagy hiányosan?

[ Szerkesztve ]

http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic/keres.php?stext=zundapp&submit

(#7438) Syl válasza K_Gabor (#7435) üzenetére


Syl
nagyúr

Nekem a 12.04-es 830-as samsungon van. Az fstab-ba beleírtam a szükségest, de mást nem. Van swap partíció, de a rendszer nem használja (most már tudom, hogy telepítéskor fölöslegesen hoztam létre), a temp meg ott van ahová gyárilag pakolja (nem tudom hol van az). Az SSD köszöni szépen, jól van.
Ja, és nincs vindóz! Az is fölösleges, mint a swap :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7439) hcl válasza Syl (#7438) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A temp az a /tmp. :)
Egy mount -tal megnézheted, hol is van.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7440) Syl válasza hcl (#7439) üzenetére


Syl
nagyúr

Most hogy mondod. Lenry-nek van egy írása, amiben taglalja a tmp ramdisk-be való irányítását.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7441) stopperos válasza zundapp (#7437) üzenetére


stopperos
senior tag

Folyamatosan frissítsd. A sambánál volt egy nem teljesen jó frissítés. Utána javul, mert kb 12 órával később adták ki a jó csomagot.
Arra viszont vigyázz, hogy az ő monitoráról telepítsd ezeket, mert sok a frissítés mostanság, és nekem volt olyan, hogy kizárt a tűzfal.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7442) Laybee


Laybee
őstag

Üdv. A 12.04-ről 12.04.1-re automatikusan frissül a rendszer vagy csak tiszta telepítéssel lehet elérni?

(#7443) PuMbA válasza Laybee (#7442) üzenetére


PuMbA
titán

Auto :)

(#7444) Laybee válasza PuMbA (#7443) üzenetére


Laybee
őstag

Köszi szépen, mintha olvastam volna valahol, hogy jön a 2-es is.

(#7445) PuMbA válasza Laybee (#7444) üzenetére


PuMbA
titán

Már van :) Ha a terminálba beírod, hogy lsb_release -a, akkor kiírja, hogy 12.04.2 :)

[ Szerkesztve ]

(#7446) Syl válasza PuMbA (#7445) üzenetére


Syl
nagyúr

No LSB modules are available.
:F
Ez mi a fenét jelent? Egyáltalán hol tudom megnézni a rendszerem verziószámát?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#7447) Laybee válasza Syl (#7446) üzenetére


Laybee
őstag

Szintén zenész sajnos.

(#7448) PuMbA válasza Syl (#7446) üzenetére


PuMbA
titán

"cat /etc/lsb-release" mit ír ki? Régen pedig ezzel lehetett megnézni :) Bár szerintem a gnome control center-ben az infóknál is kiírja a verziószámot.

[ Szerkesztve ]

(#7449) Laybee válasza PuMbA (#7448) üzenetére


Laybee
őstag

Igen ezzel meg lehet nézni most már. DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 12.04.2 LTS"

(#7450) Syl válasza PuMbA (#7448) üzenetére


Syl
nagyúr

Ja, hogy azért no modules avaiable, merthogy őfelsége már a legújabb :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.