Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47351) kutga válasza poli27 (#47350) üzenetére


kutga
nagyúr

Az még jobb. Valóban vannak boltok amik többet adnak mint a minimum.

Let the Zone take me if I am.

(#47352) Peter.70


Peter.70
őstag

Sziasztok,
A következőt szeretném megvalósítani.
Raspberry pi 5 + külső HDD ( usb -n ). 0-24 letöltés ( torrent ) menjen plex vagy valami más programba a letöltött anyag, amit okos tv-n szeretnék meg nézni.
Ennek a megvalósításához kérnék tanácsot / segítséget. Ha lehet lépésről - lépésre

(#47353) cigam válasza Tyson5 (#47349) üzenetére


cigam
félisten

Úgy nem tudsz új VPN kapcsolatot (profilt) létrehozni, hogy nem adsz meg user/pass párost? Mivel maga a van működik más eszközön, talán a Synology topikban tudnának pontosabb választ adni.

Peter.70
Szerintem ez elég "lépésről lépésre".

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47354) kutga válasza Peter.70 (#47352) üzenetére


kutga
nagyúr

A cigam által linkelt leírás szerintem is jó kezdésnek, annyi, hogy én torrent kliensnek inkább qbittorrentet tettem fel, és rss-en keresztül, weben adom hozzá a torrent fájlokat.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#47355) duffbeer válasza kutga (#47354) üzenetére


duffbeer
őstag

Qbittorrentet használok én is a pi-vel. Régen voltak olyan gondjaim, ha teljes sávszélességgel töltött le (1Gbit), néha sérült lett az állomány a végére, force recheck után letöltötte a sérült szeletet. Szerintem érdemes beállítani, hogy a torrent végeztével végezzen automatikusan egy állomány checket, seed előtt.

[ Szerkesztve ]

(#47356) Tyson5 válasza cigam (#47353) üzenetére


Tyson5
tag

Onnan irányítottak ide :) igazából alapvetően jó lenne egy meglévő felhasználohoz vpn-t csinálni

(#47357) kutga válasza duffbeer (#47355) üzenetére


kutga
nagyúr

A beállításokat érdemes átnézni, én a bittorrent topikban az összefoglaló alapján csináltam. Mondjuk nálam messze nem tölt teljes sávszélességgel.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#47358) Peter.70 válasza cigam (#47353) üzenetére


Peter.70
őstag

Köszönöm

(#47359) duffbeer válasza kutga (#47357) üzenetére


duffbeer
őstag

Saját kútfőből állítottam be, de semmi extra dolog nincs benne. Transmissionnél nem tudtam 200-250Mbit fölé vinni. Bármit masszíroztam rajta. Talán még beszéltünk is róla itt pár éve. :F
qB. alapbeállításokkal is tudta. Torrentre szigorúan SSD-t használok, HDD letérdel a sok fejmozgás miatt és nyilván port nyitva.
Ha gondolod felrakom ide a beállításaimat este.

(#47360) kutga válasza duffbeer (#47359) üzenetére


kutga
nagyúr

Mindent szívesen fogadok. :) Mondjuk engem nem feltétlen érdekel a sebesség, beállítom, és el is felejtem kb, amíg megy a kötelező seed, addig nem nagyon szoktam hozzányúlni a letöltött tartalomhoz.

Let the Zone take me if I am.

(#47361) cigam válasza Tyson5 (#47356) üzenetére


cigam
félisten

Annyira tudtam... ;] Agyon van hypolva, és ha gond van, az biztos hogy nem a synolqogy-ban van.

Pl. ha megnézel pl. egy router openVPN szerver beállítást, ott sincs user/pass:

Esetleg írj a supportnak, hátha lesz ötletük.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47362) Tyson5 válasza cigam (#47361) üzenetére


Tyson5
tag

Igen, de ezzel igazából nem bizonyítottunk semmit sem sajnos.
Ettől függetlenül jó lenne egy olyan vpn klienst létrehozni, aminek öröklődnek a jogai, pl pi userként. Na meg azt hátha elfogadna ez a szemét nas

(#47363) cigam válasza Tyson5 (#47362) üzenetére


cigam
félisten

Hát azt írtad, hogy a laptop, és a telefon is működik az új jelszó nélküli VPN beállítással. Vagyis a probléma a Synology-ban van valahol.
Milyen jogok/felhasználók vannak az openVPN hálózatban? Miköze annak az adott gép erőforrásaihoz, pl. hogy milyen felhasználói vannak, és milyen erőforrásokat biztosít?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47364) Peter.70 válasza cigam (#47353) üzenetére


Peter.70
őstag

Bocsánat, még annyit, hogy [ez a ház elég lehet neki] ?

(#47365) cigam válasza Peter.70 (#47364) üzenetére


cigam
félisten

Persze.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47366) Tyson5 válasza cigam (#47363) üzenetére


Tyson5
tag

Most jut eszembe dockerbe lehet openvpn-t telepíteni, majd kipróbálom.

Ettőt függetlenül jó lenne felhasználóknak vpn hozzáférést adni, pl családtagoknak

(#47367) Pulsar válasza Tyson5 (#47366) üzenetére


Pulsar
veterán

ami nekem van dockeres VPN csomag, ott csak 2 user lehet max. Lehet van olyan ami tud többet, nem tudom.

(#47368) cigam válasza Tyson5 (#47366) üzenetére


cigam
félisten

Minek? Miért jó ha egy hálózaton lesztek?
Mondjuk én már azt se értem, hogy ha ott a router, minek külön VPN szerver.
Öreg vagyok én már ehhez ... :P

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47369) kutga válasza Tyson5 (#47366) üzenetére


kutga
nagyúr

Lehet, igen, de án úgy találtam, hogy a routerre jobb, nálam openwrt alatt fut a távoli elérés.

Let the Zone take me if I am.

(#47370) sonar válasza cigam (#47368) üzenetére


sonar
addikt

routereken általában vmi régi verziós openvpn van.
Saját tapasztalat, hogy ha már van rpi akkor wireguard. Még egy rp1-es is simán kiszolgált 4 eszközt.
OpenVPN meg azért kéri az erőt.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47371) Tyson5 válasza cigam (#47368) üzenetére


Tyson5
tag

Alapvetően egy nasról csinálnék backupot az rpi-re, azért kell a nasra a vpn. Ez a szerver már régóta megvan, sok egyéb célra szoktam használni. Igazából a router vpn is jó ötlet, még nem próbáltam.

Halkan jegyzem meg, nem is ide tartozik, hogy a synology vpn szerverével készült openvpn csatlakozik, de látok a hálozaton semmit sem. Ip címem vam, böngészni is tudok, de valami nem okés.

(#47372) cigam válasza Tyson5 (#47371) üzenetére


cigam
félisten

Erre felesleges a VPN.
Pi-beállítasz egy rsync szervert ( [link] ), routeren kinyitod a megfelelő pontot, és készen vagy. A Synonology HyperBackup programjában célnak kiválasztod az rsync szervert, és készen vagy.

Értem én hogy mindenki a VPN felé terel, de ezért felesleges plusz köröket futni. Évek óta fut nálam ilyen megoldás. Egy távoli Synology NAS ment az otthoni Pi-re. Csendben teszi a dolgát. Néha új IP címet kap a távoli szerver, de ha beregisztrálsz neki egy ddnd címet, akkor azt is beírhatod az allow sorba, és a szolgáltatók IP cím csereberéje sem okoz gondot.

Azt hiszem úgy kell beállítani, hogy minden adatforgalmat a VPN kapcsolatra küldjön, és akkor már működni fog. Már nem emlékszem, régen játszottam vele.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47373) Tyson5 válasza cigam (#47372) üzenetére


Tyson5
tag

Jól néz ki, de első ránézésre ez nincs titkosítva. Ezzel az erővel a samba megosztást is kirakhatnám a netre, nem? Sorry, ha van titkosítás

(#47374) cigam válasza Tyson5 (#47373) üzenetére


cigam
félisten

Na és? Az ftp sincs titkosítva, és napi szinten használjuk minden gond nélkül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47375) Tyson5 válasza cigam (#47374) üzenetére


Tyson5
tag

Ja. De lokál hálón, legalábbis én. Ha nincs titkosítva,akkor könnyen csatlakozhatnak mások is, legalábbis ha internetre ki van engedve

(#47376) cigam válasza Tyson5 (#47375) üzenetére


cigam
félisten

Nem olvastad el vagy nem értetted meg amit írtam/linkeltem.
A Hyper Backup-ban bekapcsolod a titkosítást, vagyis ha meg is szerzik a fájlokat, valahogy a kulcsot is meg kell szerezni hozzá.
Ha le van korlátozva milyen IP címről jelentkezhetnek be, de akkor is user/pass szükséges, mekkora az esélye annak hogy valaki bejut?

A VPN sem csodaszer, pl. az openVPN is belefut szinte minden évben egy nagyobb biztonsági pofonba. [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47377) sonar válasza cigam (#47374) üzenetére


sonar
addikt

Ha így is van azért erre ne bíztassunk senkit. (mert a baj egyszer van meg és akkor lehet, hogy nagyon fog fájni)
Én legalábbis nyugodt szívvel nem tenném.
Már jó pár éve mantrázza mindenki, hogy minden titkosítatlan dologtól meg kell válni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47378) sonar válasza Tyson5 (#47371) üzenetére


sonar
addikt

így látatlanban a routing nincs jól beállítva

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47379) Tyson5 válasza sonar (#47378) üzenetére


Tyson5
tag

Nem tudom, 1194 port nyitva, nasra irányítva. Igazából mást nem nagyon kell csinálni, ha jól tudom.
Igazából ezzel még nem volt időm foglalkozni, de nem is tudom hol keressem a hibát.

(#47380) cigam válasza sonar (#47377) üzenetére


cigam
félisten

Oké, én talán, te meg biztosan tudjuk, értjük, hogy mit, miért. Ezt inkább csak egy működő alternatívának szántam, nem feltétlen követendő példának.

Tyson5
Most kipróbáltam, és elég volt az .ovpn fájlt megadni, de user/pass nélkül nem engedett tovább. Beírtam két kamu adatot, így már létrejött a beállítás, és egyből csatlakozott is:

Viszont a Hyperbackup képes automatikusan elindítani/leállítani ezt a kapcsolatot?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47381) Tyson5 válasza cigam (#47380) üzenetére


Tyson5
tag

végülis sikerült nekem is kapcsolódnom, ki kellett kapcsolni a vpn szervet hozzá. Most meg a hyper backup nem tud kapcsolatot teremteni. Próbáltam a file station-ba is felportolni, de nem ment :(
Igazából havi 1 backupot tolnék manuálisan.

Holnap/holnapután nekiállnék megcsinálni, de megint elakadtam, nem tudom hogyan tovább. Mármint a két szerver közti fájlcsatlakozással.

(#47382) cigam válasza Tyson5 (#47381) üzenetére


cigam
félisten

Oké, hogy működik a VPN, de a Pi-n beállítottad az rsync szervert? A HyperBackup-on belül hogyan, és mire állítottad a céleszközt?
Itt mire böktél?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47383) Tyson5 válasza cigam (#47382) üzenetére


Tyson5
tag

Fájlszerver/rsync
Majd nem synology nas rsync kapcsolat létrehozása vagy valami ilyesmi. Sajnos nem volt sok időm foglalkozni vele, így azt sem próbáltam ki, hogy a laptopommal működik-e. Gyanítom működik. Elvileg a rpi-n fut a szerver, azt írja.
Igazából ha nem synology termékkel akarom használni a synologyt, szívás

(#47384) MasterDeeJay

RPi 4 8gb XBMC Kodi HDMI kérdés
TV-t cseréltem egy régi JVC-ről egy másik régi Samsung-ra. (Samsung LE32A656)
Korábban a régi tv-n nem volt kép így valami cec beálíítást kellett beleírnom a config.txt-be (hdmi_ignore_cec_init=1). Az új tv-vel szintén nem volt kép de azt a cec beállítást kivéve azaz 0-ra rakva már van. Tehát az új tv-nél nem kellett ez a cec a réginél meg igen.
Viszont azt tapasztalom hogy minden videó kivétel nélkül néha belassul, azaz a hang nem de kihagy képkockákat mintha akadna de nem folyamatosan csak indőnként.
1080P 60hz-re van állítva a kodi. Annyit tapasztaltam hogy aktivításra bekapcsolja magától a TV-t, ami végülis nem baj.
HDMI kábelt már cseréltem.
Csak a TV válltozott.
Mit kell átállítanom hogy ne legyen ez az akadás?
Nincs valami HDMI kompatiblitítási mód?
Persze szeretném magam megoldani de őszinte leszek eddig abban a hitben éltem hogy a HDMI az valami szabvány oda vissza. PC-knél nem nagyon találkoztam ilyen hibákkal bár ott mindenem DP portos és csak az rpi meg a tv hdmi.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#47385) cigam válasza Tyson5 (#47383) üzenetére


cigam
félisten

Semmi szívás nincs benne, csak kicsivel többet kell tanulni, gondolkodni :)
Az írásom végén van egy teszt is, hogy magán a pi-n ill. a helyi háló egy másik gépén hogyan tudod tesztelni a szerver működőképességét.

MasterDeeJay
Miért 60Hz? A TV-k általában az 50Hz-et szeretik. A HDMI az szabvány, de n+1 formátumot lehet átvinni rajt, amit vagy megért a készülék vagy nem. A cec beállításod is fura. Eddig úgy tudtam, hogy csak a tv és a Pi közti kommunikációt, vezérlést tiltja/engedélyezni. [link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47386) MasterDeeJay válasza cigam (#47385) üzenetére

Lehet az lesz a gond? Előző TV-n úgy volt beállítva. Átállítom, egy próbát megér.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#47387) Tyson5 válasza cigam (#47385) üzenetére


Tyson5
tag

Sajnos a következő néhány héten nem leszek a rpi közelében, de szinte 100% biztos vagyok benne, hogy laptoppal működni fog.

(#47388) Tyson5 válasza cigam (#47385) üzenetére


Tyson5
tag

NAS csatlakozási próba:

mindent az írásod alapján csináltam :/

(#47389) cigam válasza Tyson5 (#47388) üzenetére


cigam
félisten

mindent az írásod alapján csináltam :/
akkor működne ;) Ugye nem csak copy - paste, hanem értelmezted is a sorokat, és azok jelentését?
A pi ...30-as című gép? Pingre válaszol? Hogy néz ki most az /etc/rsyncd.conf fájl?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47390) Tyson5 válasza cigam (#47389) üzenetére


Tyson5
tag

Nem csak copy paste volt, próbáltam értelmezni is :D pingelni nem engedi a nas, gondolom le van tiltva, de laptopról tudom pingelni

(#47391) cigam válasza Tyson5 (#47390) üzenetére


cigam
félisten

Ha a NAS-ról nem tudod pingelni, semmi más sem fog menni. Alapból nincs olyan hogy csak x vagy y gépről lehet pingelni.
- Magán a Pi-n add ki a parancsot, helyben is letesztelheted a szerver működését.
- Ugye a Pi-n nincs bekapcsolva a tűzfal, és a Synology-n is ki van kapcsolva, vagy legalább engedélyezve van a helyi hálózatozod IP tartományát is elérhesse? Legalább egy teszt erejéig kapcsold ki, hogy lásd nem-e ott akadnak el a csomagok.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47392) Tyson5 válasza cigam (#47391) üzenetére


Tyson5
tag

ping 192.168.1.30 (rpi címe) nyilván nem regál...

ifconfig
192.168.1.30
ÉS
10.10.8.1 (VPN miatt)

10.10.8.1-el már látja is :) ezt nem igazán értem, miért csinál másik hálót, de végülis rájöttem :) Köszönöm szépen a segítsgéet

(#47393) cigam válasza Tyson5 (#47392) üzenetére


cigam
félisten

Gratula!
Mindegyik VPN egy új, másik címtartományból oszt címet a klienseknek. A szerver ill. a kliens beállításaitól függően pakolja ide-oda a csomagokat. sonar talán jobban el tudja mesélni/magyarázni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47394) Tyson5 válasza cigam (#47393) üzenetére


Tyson5
tag

Ez azért érdekes. Telefonos, laptopos VPN kliensel mindig 192.168.1.30-ra csatlakozok, pl fájlok keresésére. Ugyan az a kliens nem látja a nasról a lokál IP címét.
Ezt ki kell nyomozzam, már csak azért is mert érdekel a dolog

[ Szerkesztve ]

(#47395) Aryes válasza Tyson5 (#47394) üzenetére


Aryes
nagyúr

Bocsi, ha hülyeséget írnék, csak úgy fél szemmel olvasom a thread-et, nem biztos, hogy értem a problémát, de nemrég telepítettem újra a pivpn szervert és utána nem láttam a helyi hálózatot. Legutóbb 3 éve csináltam, úgyhogy elfelejtettem, hogy mi okozza, de szerencsére a pivpn magától megadta a választ:

Iptables FORWARD rule is not set, attempt fix now? [Y/n] y

Hátha ez segít megoldani a problémát. :)

[ Szerkesztve ]

(#47396) Tyson5 válasza Aryes (#47395) üzenetére


Tyson5
tag

Ennek utána fogok nézni. De érdekes, mert a hálózat többi tagját egyébként látom, valamint csak a nas nem látja magát a pi-t a sajat ip címén, laptop, telefon viszont igen

(#47397) MasterDeeJay válasza cigam (#47385) üzenetére

Úgy néz ki megoldódott ezzel. Szóval 50hz az amivel megy, ezek szerint a régi JVC tudta kezelni a 60hz-et a samsung meg nem. Bár nem válltoztat sokmindenen.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#47398) cigam válasza MasterDeeJay (#47397) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a visszajelzés!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47399) Tyson5


Tyson5
tag

OpenVPN van telepítve egy raspberry pi 4-re. Évek óta működik, látok a belső hálón minden gépet, valamitn internetem is van közben.
[link] Ezen link alapján feldobtam mellé egy másik VPN szerert (L2TP), majd ezek után nyitni akartam egy portot a routeren, de már nem értem el semmit sem azon a hálózaton. Illetve internetem sincs, ha az open vpn-re csatlakozok. Szerencsére legalább még működik a vpn, tehát a szervert elérem, de semmi mást nem tudok csinálni. Mi lehet a baj?

Tehát:
- Szeretnék látni azon a hálón mindent (pl routert állítani)
- Szeretnék internetet is, amíg azon a vpn-en vagyok

pi@malna:~ $ cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
1

(#47400) Aryes válasza Tyson5 (#47399) üzenetére


Aryes
nagyúr

Lehet a választ pár sorral fölötted írtam ( Iptables FORWARD rule is not set)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.