Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47201) kis.zsolt válasza cigam (#47198) üzenetére


kis.zsolt
tag

Nagyon profi! Gratula! Kis nosztalgia megindult bennem a D-Link router miatt :C

Ne kérdezd: LEGÁLIS!!!

(#47202) gorcsew


gorcsew
csendes tag

Sziasztok, PI 3-on frissítés óta (több éves Raspbian futott eddig) szaggat a VLC, program törlése / újra telepítése sem az okos youtube videókban indiai akcentussal bemutatott VLC beállítások nem hoztak eredményt. Illetve az a fura, hogy egy szűz SD-re felrakok egy új Raspbiant a hivatalos telepítővel és akkor is ugyanez van mindegy, hogy 32 v 64 bit. :W Lenne valami ötlet, hogy mi a nyűgje? Tapasztalt már valaki ilyesmit? Köszi előre is.

(#47203) zmaster


zmaster
csendes tag

Sziasztok. Nekem olyan gondom van, hogy bizonytalan idő (pár nap, egy hét, bármi lehet) után a pi (zero2W) "elveszíti" a helyi hálózaton a címzést. Tehát IP-vel elérhető minden, de a xxx.local címen elérhetetlen. Utóbbi címzést preferálnám kényelmi szempontból (pl smb megosztáshoz).
Miért történhet ez és mi a megoldás erre?

(#47204) sonar válasza zmaster (#47203) üzenetére


sonar
addikt

Egy alapvető kérdés. Hálózaton van DNS server ami tárolja, hogy milyen névhez milyen IP tartozik? pl.: routeren, vagy host file-ba fel van véve?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47205) zmaster válasza sonar (#47204) üzenetére


zmaster
csendes tag

Magán a pi-n van tárolva minden. De lényegtelen mert már IP-re címezve is "szórakozik". Azt hiszem szerver feladatokra nem ideális a zero2w (pedig csak egy qbittorrent és smb share futna rajta). Muszáj valami i5 xxxT alapú szerver vas után nézni. Ez meg jó lesz retro emulátornak vagy a fene tudja, meguntam a szívást vele :D

(#47206) cigam válasza zmaster (#47205) üzenetére


cigam
félisten

Eleve hibás gondolat volt egy 512MB RAM-al ellátott Pi-re torrent, és fájl szerver feladatot bízni. Plusz azon az SD kártyán tárolsz minden adatot, ahol az op.rendszer is fut.
Naná hogy kifekszik. Ha leállítod a torrentet, talán magához tér, de csak az SMB is képes lesz kifektetni, + hamar kinyírod vele az SD kártyát.

gorcsew
Tedd vissza a régi 11-es (bullseye) verziót. Gondolom nem csak a VLC verziója ugrott, hanem a grafikus környezet is. pl. nem írtad miről mire váltottál, de lehet a régi rendszer még X-en futott az új pedig már Wayland-et használ.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47207) Aksomatic


Aksomatic
senior tag

Hogyan tudok ugyanoda felcsatolni egy HDD ahol a jelenlegi van hogy csak ugyanazt a konyvtarszerkezetet kelljen létrehoznom? Cserélni szeretném a HDDt

[ Szerkesztve ]

(#47208) zmaster válasza cigam (#47206) üzenetére


zmaster
csendes tag

csak azért érdekes ez, mert pi2 tökéletes ezekre (rokonéknál az megy erre évek óta). Pedig abban nagyságrendekkel gyengébb a cpu. Bár abban 1gb ram van, lehet hogy a +512 már számít ezen a szinten sokat :)

(#47209) cigam válasza zmaster (#47208) üzenetére


cigam
félisten

Nekem is rPI2 van, és nem lehet, hanem biztos, hiszen kétszer akkora memóriája van. Add ki a free parancsot, és láthatod, mennyi memória marad szabadon, és mennyit swappol a rendszer.

Aksomatic
Kicsit bőveben? Melyik rendszert futtatod?
Automatikusan csatolja fel a külső lemezeket, vagy kézzel adtad meg hová csatolja?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47210) Aksomatic válasza cigam (#47209) üzenetére


Aksomatic
senior tag

DietPi alatt futtatok CasaOS-t
ami automatán kapcsolja fel

[ Szerkesztve ]

(#47211) cigam válasza Aksomatic (#47210) üzenetére


cigam
félisten

Ott a"Files", abban átmásolod A-ról B-re. Lecsatolod/eltávolítod A-t és B-t is, majd megadod a rendszernek, hogy B-t mindég oda csatolja, ahová eddig az A-t.

Pontosan hol akadsz el?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47212) jel1


jel1
aktív tag

Sziasztok!

Van egy hibás Pi4-esem. Megéri szervizeltetni, vagy inkább adjam el hibásan?
(nincs rá már szükségem, tehát amúgy is eladásra menne)

A jelenség:
Hőmérséklettel összefüggésben lehet, de nem SoC-cal kapcsolatos valószínűleg. Tehát hűtés nélkül el sem indul. leáll, még boot előtt. Ha megy rá kis légáramlat, akkor elindul, és megy is egy ideig. Lehet csak valami ellenállás szarakodik? vagy valami feszszabályozó lehet? Nem tudom, hogy valaki tapasztalt-e hasonlót. Mi a véleményetek?
(nyilván próbáltam többféle töltővel, rendszerrel, ugyanaz történik minden esetben)

Köszönöm az észrevételeket :R

(#47213) Aryes válasza jel1 (#47212) üzenetére


Aryes
nagyúr

Könnyen lehet, hogy BGA hibás a SoC és a hőtágulás függvényében érintkezik, vagy nem érintkezik. Szerintem ez GTK egy ilyen olcsó (?) lap esetében.

[ Szerkesztve ]

(#47214) gorcsew válasza cigam (#47206) üzenetére


gorcsew
csendes tag

Köszi a tippet, fogalmam sincs, hogy miről váltottam. Ahogy nézegettem a könyvtár struktúrát a legrégebben létrehozott 2020-12-02 ebből van sok, illetve a friss 2024-esek. Még nem raktam fel, de én erre gondoltam: https://downloads.raspberrypi.org/raspbian/images/raspbian-2020-02-14/ hogy ez lehetett az eredeti.

(#47215) cigam válasza gorcsew (#47214) üzenetére


cigam
félisten

Annyira nem kellene visszalépni (buster), elég lenne csak egyet. Vagy 2020 óta nem ugrottál verziót?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47216) gorcsew válasza cigam (#47215) üzenetére


gorcsew
csendes tag

De nem ám, működött minden tökéletesen, eszembe sem jutott. Tette a dolgát legnagyobb megelégedésemre.
Erre aztán a költözésnél, vagyis egy szét összeszerelés után beragadt az USB-n csatlakoztatott külső hdd könyvtára, 2x volt meg, és a torrent kliens progi nem látta, így mindenféle fura varázsparanccsal (távirányítással csináltam) sikerült törölni, és ha már ott voltunk akkor frissítve is lett. Aztán jött a hideg zuhany. Viszont aki anno segített neki meghaladta már a limitjét a feladat az oknyomozásban.

(#47217) promo


promo
csendes tag

Sziasztok.
Vagy egy 3B+. SD kártyával nem indul. Mit jelent 4 hosszú és 7 rövid zöld led villogás?
Köszi.

(#47218) 0519 válasza promo (#47217) üzenetére


0519
senior tag

Szia!

Itt a kódkönyv:
[Raspberry oldala link]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47219) J0shu4M1ll3r válasza Aryes (#45954) üzenetére


J0shu4M1ll3r
senior tag

Szia!
Egy darabig nem foglalkoztam ezzel, de hamarosan át szeretnék költözni egy pi5-re, és gondoltam megcsinálnám a vpn-t. Az alap egy Lite os lenne majd egy OMV7, dockerben pedig vpn és torrent menne. Ha a port fw csak a vpn lenne, onnan tovább tudnám managelni a torrentet? Most csak a torrent van nyitva routeren, azon nem tudok vpn-t állítani. Van hozzá valami guide vagy leírás? Vagy csak össze kell ollózni az appokat?
Torrent miatt ugye kell a forward de ha csak a vpn-hez adok, akkor az érvényesül a torrentre is?
Köszi!

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#47220) Aryes válasza J0shu4M1ll3r (#47219) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szia!

Ha a port fw csak a vpn lenne, onnan tovább tudnám managelni a torrentet?

Ha jól értem a kérdést: akkor is kell egy portot nyitni a torrentnek a routeren, kifelé, de magát a klienst úgy tudod menedzselni vpn-en keresztül, mintha otthon lennél.

(#47221) Atomantiii


Atomantiii
őstag

Adott egy ősrégi Raspberry Pi 1B, amit viszonylag egyszerű dologra szeretnék használni, már ha tudnék telepíteni rá php-t, mondjuk egy 7-es verzió is bőven megtenné.

A rendszer rajta:
Linux raspberrypi 6.1.21+ #1642 Mon Apr 3 17:19:14 BST 2023 armv6l
PRETTY_NAME="Raspbian GNU/Linux 11 (bullseye)"

Így (is) próbáltam telepíteni a php-t:
sudo apt -y install lsb-release apt-transport-https ca-certificates
sudo wget -O /etc/apt/trusted.gpg.d/php.gpg https://packages.sury.org/php/apt.gpg
echo "deb https://packages.sury.org/php/ $(lsb_release -sc) main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/php.list
sudo apt update
sudo apt -y install php7.4

Az utolsó parancsnál sajnos megakad és ennyit ír ki a végén:
Unpacking apache2 (2.4.56-1~deb11u2) ...
Preparing to unpack .../9-libpcre2-8-0_10.40-1+0~20220713.16+debian11~1.gbpb6cec5_armhf.deb ...
Unpacking libpcre2-8-0:armhf (10.40-1+0~20220713.16+debian11~1.gbpb6cec5) over (10.36-2+deb11u1) ...
Illegal instruction

Amikor ezt kiírja utána semmire nem reagál, gyakorlatilag elromlik a rajta vélő rendszer is és újraindítás után meg is áll és nem tud betölteni a rendszer.

Neten rákeresve valami olyat próbál felrakni ami más arm-ra való. Hogyan tudnék erre telepíteni egy működő php-t vagy olyan régi a Pi, hogy felejtsem el? Bár ha lehet nem nagyon vennék másikat jelen pillanatban.

[ Szerkesztve ]

(#47222) sztanozs válasza Atomantiii (#47221) üzenetére


sztanozs
veterán

Esetleg regebbi PHP-val?
apt-get update
apt-get -y install apache2 mariadb-server mariadb-client php5.6

PHP7 nem fog menni:
https://github.com/oerdnj/deb.sury.org/issues/988
Esetleg (PHP 8.1)
I ended up building (compiling) PHP 8.0.x from source. Did it directly on my old raspberry pi.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47223) Atomantiii válasza sztanozs (#47222) üzenetére


Atomantiii
őstag

Lehet újabb is a 8-as, nekem mindegy lenne csak akárhogy próbáltam mindig ez lett a vége.

(#47224) sztanozs válasza Atomantiii (#47223) üzenetére


sztanozs
veterán

Vagy regebbi kell (ahogy olvastam a php7 armhf az mar arm7-re van forditva, nem arm6-ra), vagy magadnak kell leforditani a pi-n...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47225) Atomantiii válasza sztanozs (#47224) üzenetére


Atomantiii
őstag

Igen valóban armv6-os php-t kéne valahogy felvarázsolni rá:

armhf
model name : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
Model : Raspberry Pi Model B Rev 2

(#47226) sztanozs válasza Atomantiii (#47225) üzenetére


sztanozs
veterán

Leszeded mondjuk ezt es kozvetlenul az rpi-n leforditod:
https://github.com/php/php-src/tree/PHP-7.1.30

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47227) sztanozs válasza sztanozs (#47226) üzenetére


sztanozs
veterán

https://raspberrypi.stackexchange.com/a/99462

Ezen lehet kicsit faragni kell (ez mondjuk 7.2.x, nem 7.1, de gondolom mindegy):
https://github.com/mjmunger/raspberry-pi-php-7.2/blob/master/compile-php.sh

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47228) Atomantiii válasza sztanozs (#47226) üzenetére


Atomantiii
őstag

Köszi, ha tudnám hogy kell lefordítani, megcsinálnám. Keresgélek, de ennyire nem vagyok benne a dolgokban.

(#47229) Atomantiii válasza sztanozs (#47227) üzenetére


Atomantiii
őstag

Most látom ebben van leírás is, hogyan kell csinálni, megpróbálom hátha összejön.

(#47230) Atomantiii válasza sztanozs (#47227) üzenetére


Atomantiii
őstag

Mindenféle kínlódás nélkül simán felment a 7.4-es verzió parancssorból.

(#47231) ha3flt


ha3flt
csendes tag

Most látom, már az 5-öshöz is készítettek ilyen házat - mindig ez tetszett a legjobban: [link]

[ Szerkesztve ]

(#47232) Freeman007


Freeman007
aktív tag

Sziasztok.

Adott egy pi 3B v1.2. Erre szeretnék telepíteni egy alap rendszert ami képes weboldalt/böngészőt futtatni - ezzel szerintem nem lesz gond.
A problémásabb rész: ezen a weboldalon képfelismerés alapján kellene egy kattintó alkalmazást futtatni. (megadott kép felismerése a kijelzőn majd pár mp múlva a felismerés helyére egy bal egérkatt).
Kérdésem az volna, hogy létezik-e ilyen app pi3-ra?

"A mai ember azon a pénzen, amellyel nem rendelkezik, megvesz egy sor olyan dolgot, amire nincs szüksége, hogy iriggyé tegyen vele olyan embereket, akiket nem szeret."

(#47233) havri1


havri1
félisten

Sziasztok!

Kaptam egy pi4-et. Régebben 2 és egy 3-ast használtam, rasplex-el, kliensként.
Most ezt már plex szervernek is kipróbálnám.
3 napja szívok vele, a yt videók alapján nem sikerül megcsinálni. Mindig valahol elakadok.
Tehát adott egy pi4, külső hdd/ssd, és erre szeretném a plexet, esetleg egy torrent kleinst, vagy ftp hozzáférést a tárhelyhez, hogy a filmeket bele tudjam rakni.
Tud nekem valaki segíteni?
Mert már feladtam..
Ha nem megy a szerver, akkor egy plex kliens is jó lenne, de azt se tudtam megoldani..

:R

[ Szerkesztve ]

havri

(#47234) 0519 válasza havri1 (#47233) üzenetére


0519
senior tag

Szia!

Hogyan tudnánk segíteni?
Nem tettél fel konkrét kérdést, nem írtad le hol akadsz el.
Egy jó leírás segítene?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47235) havri1 válasza 0519 (#47234) üzenetére


havri1
félisten

Több leírás alapján, több os-t is próbáltam.
Ami a legközelebb vitt a megoldáshoz, az a [link] ez volt.
os fel, beállítások ok, plex fel, el is érem, látja a hálózat stb, de a mont nem ment..itt akadtam el vele. Nem tudom, hogyan kellene mountolni, pontosabban a plexben a mappát megadni.
Most nullán van az egész, elölről kéne kezdeni az egészet.

havri

(#47236) cigam válasza havri1 (#47235) üzenetére


cigam
félisten

Sanszos, hogy jogosultsági probléma. Pl. gipsz kajab nevében fut a plex, akinek nincs jog bizonyos mappákhoz, vagy kiadni a csatolás parancsot (mount).
Mountolni az fstab-ban kell nem a plex-ben. A plex-nek elég megmutatnod, mi hova van felcsatolva.
Helyi, vagy távoli meghajtót akarsz felcsatolni?

A videódat csak addig néztem, míg elkezdi - tök feleslegesen - tuningolni a rendszert.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47237) havri1 válasza cigam (#47236) üzenetére


havri1
félisten

Webes felületen (amit telepít a videóban) mountolja, eddig eljutottam. De a plexben ezt a mappát nem tudtam már hozzáadni, nem is látta a meghajtót.
Viszont az sd-n lévő media mappát látta, abba tettem pár sample-t, azt se olvasta be a plex.
Helyi meghajtót.
Túl bonyolultnak tűnik win után.
Ezért kértem segítséget.

[ Szerkesztve ]

havri

(#47238) Voltam


Voltam
csendes tag

Sziasztok.
Lapul a szekrényemben egy zero2w.Kérdésem hogy vanna arra lehetőség hogy az iphone képeket,videókat automatikusan elmentsem a pi segítségével egy ssdre vagy hddre.Icloud lassan megtelik es amugy is kellene egy második mentés ami itthon fizikai.De jo lenne ha automatikus lenne.Koszonom

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#47239) havri1 válasza havri1 (#47237) üzenetére


havri1
félisten

Feltettem egy os lite-ot, 64bitest. SSH-n nem érem el..
vagyi elérem, de kidob, valami host megváltozott..Ez mi?!
Kezdem tényleg feladni :DDD :DDD :DDD

Szerk.: Megoldva töröltem a régi azünosítót a fileban..mindegy..


Amúgy e szerint próbálnám, számomra érthető, mert végre magyarul van :C

[ Szerkesztve ]

havri

(#47240) havri1 válasza havri1 (#47239) üzenetére


havri1
félisten

Csak 46 hibába futottam, feladtam :)

havri

(#47241) cigam válasza havri1 (#47240) üzenetére


cigam
félisten

Mert csapongsz a leírások között, és nem a problémára koncetrálsz, + türelmetlen vagy.
Ahelyett, hogy ide blogolsz, részletekbe menő pontossággal (mit csináltál eddig, hol akadtál el, fényképek, parancsok és arra adott válaszok, hibaüzenezek,...) leírhatnád a problémát.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47242) havri1 válasza cigam (#47241) üzenetére


havri1
félisten

Igazad van, csak már ah..
A leírás alapján a qbit fent van, be is tudok lépni webes felületen, és a frissítésnél itt akadok el. Háttérben, hogy hol tartok:

havri

(#47243) havri1 válasza havri1 (#47242) üzenetére


havri1
félisten

És igazából inenntől a qbit halott, nem frissül. Indulni indul, de a 4.2.5 verzió. De manuálisan kell indítanbi a webes felületet.

A plex szerver elvileg most települ. Még a hdd-t kellene mountolni, ha elindul.

havri

(#47244) Aksomatic válasza havri1 (#47243) üzenetére


Aksomatic
senior tag

esetleg próbáld meg a CasaOS-t ott látsz mindent ami történik

laikuskent nekem nem tartott sokáig megérteni mit miért és hogyan

[ Szerkesztve ]

(#47245) cigam válasza havri1 (#47243) üzenetére


cigam
félisten

Hát .... Miért akarod forrásból lefordítani?
Mert a Norbi mondta? Persze hogy nem sikerül, ha ilyen felesleges kitérőket teszel. Miért nem jó neked ami a repóban van?!
Miért telepíted a GUI és a terminál verziókat?!
Persze hogy nem megy...

Bőven elég a sudo apt install qbittorrent-nox.
Készítesz belőle szervízt, vagy csak berakod valamelyik autostartba, beállítod a konfig fájlt(mit hova töltsen, legyen-e WEB interface,...), és készen vagy.

Persze az is megoldás hogy a GUI verziót üzemeled be, és azt rakod be az autostartba, és azonon kapcsolod be a WEB-es felületet.

Melyiket szeretnéd?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47246) havri1 válasza cigam (#47245) üzenetére


havri1
félisten

Gondoltam végigmegyek a leíráson.
Nekem semmi trükk nem kell, alap qbit, samba esetleg a megosztás miatt, és a plex, egy hdd/ssd-vel montulva.
Qbit fent, plex fent, a formázás sem megy :DDD
Nem sda1? sda-ra is ugyanez.
Mount sem jó

[ Szerkesztve ]

havri

(#47247) kutga válasza havri1 (#47246) üzenetére


kutga
nagyúr

Szerintem raspberry pi os jó alap lenne ehhez, smb, mint alapszolgáltatást kellene először beállítani, aztán a szolgálatásokat meg docker alá fel lehetne vinni. De omv is mehet rá, ahhoz videót is tudok küldeni.

Let the Zone take me if I am.

(#47248) Voltam válasza Voltam (#47238) üzenetére


Voltam
csendes tag

Erre valaki?

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#47249) Airedhyal válasza Voltam (#47248) üzenetére


Airedhyal
aktív tag

Nextcloud, Seafile?

[ Szerkesztve ]

(#47250) havri1 válasza kutga (#47247) üzenetére


havri1
félisten

Megköszönném, mert ezzel itt elakadtam ismét. :R

havri

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.