Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47401) Tyson5 válasza Aryes (#47400) üzenetére


Tyson5
tag

igen, azzal kezdtem. Igazából sikerült megoldani, átírtam pár dolgot, de most természetesen az L2TP nem működik :/
Megoldom valahogy....

(#47402) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

RPI3B+ az alany, szeretném beállítani egyszerű kis média szervernek, erre a célra tettem bele egy 64GB-os sd kártyát, raspberry pi os 64bit lite verzió (desktop nélkül), addig jutottam el tegnap, hogy telepítettem a frissítéseket rá, de semmi többet.

Haladnék tovább a projekttel. Az adatokat egy külső usb házban lévő 1 terás 2,5" hdd-re tenném, viszont érdekelne, hogy az oprendszer nem mehetne-e a külső tárolóra, ami valószínűleg megbízhatóbb, mint az sd kártya. A tápegység a hivatalos raspberry táp, a külső háznak nincs külön tápellátása, eddig viszont gond nélkül üzemelt.

Többféle videót is találtam erről az interneten, de mind desktop környezetből indult, a lite verziót hogy tudnám átrakni a hdd-re?

Valami ilyesmi működhet?

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#47403) sonar válasza kutga (#47402) üzenetére


sonar
addikt

Van az a módszer, hogy a boot részt hagyod sd kártyán és a többit mozgatod olyan eszközre amire akarod. Ez működik minden verziónál[link]
Vagy raspi-config-ban átállítod a boot sorrendet, de az szerintem csak 4-estől működik.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47404) kutga válasza sonar (#47403) üzenetére


kutga
nagyúr

Ez tetszik, ki is próbálom este. 8 giga elegendő szerinted a rootnak? Qbittorrent, Radarr, Sonarr, Jackett, Portainer, DLNA, SMB, RPIVPN futnának rajta, ami lehet dockerben.

Let the Zone take me if I am.

(#47405) AiRLAC válasza kutga (#47404) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ha felraksz egy DietPi-t (amellett hogy alkalmasabb erre a célra) akkor át tudod majd mozgatni a root partíciót a külső HDD-re (ha akarod).

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#47406) sztanozs válasza kutga (#47402) üzenetére


sztanozs
veterán

3B mar alapbol elindul USB-n asszem...
https://www.instructables.com/Booting-Raspberry-Pi-3-B-With-a-USB-Drive/

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47407) kutga válasza sztanozs (#47406) üzenetére


kutga
nagyúr

Így próbáltam, de nem indult el. Az otp bit megfelelően be van állítva, Raspberry Pi Imager programmal feltettem az usb vinyóra a megfelelő os-t, de nem indult el.

sonar megoldását végig kattintgattam, úgy betölt, de nyilván az sd kártya benne maradt a gépben.

Let the Zone take me if I am.

(#47408) sonar válasza sztanozs (#47406) üzenetére


sonar
addikt

azért aki ezt írta se nagyon van otthon a linuxban...
legalábbis a reboot utáni részt én nem így csinálnám.
Működő képes dolog, de azért ha példának okáért az sd nagyobb mint az USB cucc akkor lesz fejvakarás...
majdnem jobb volna otp átiríás után rpi image writerrel megírni az usb eszközt aztán utána azt használni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47409) sztanozs válasza sonar (#47408) üzenetére


sztanozs
veterán

Bocsanat, ez volt a elso, amit talaltam, de az RPI ezt feszegeto forumbejegyzeseben is ezt a hivatkozast talaltam meg kesobb :(

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47410) sztanozs válasza kutga (#47407) üzenetére


sztanozs
veterán

Biztos 3B+ es nem korabbi eszkoz?
Nekem van egy 2B, amirol azt hittem hogy 3B sokaig (igazabol nem emlekeztem mar mikor vettem, es nem is nagyon volt lenyeges a kulonbseg, mert csak TV-okositonak hasznalom).

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47411) kutga válasza sztanozs (#47410) üzenetére


kutga
nagyúr

3B+, igen. Egyébként több ugyanilyen leírást találtam én is, inkább arra gyanakszom, hogy a hdd-vel vagy a külső házzal van a baj.

Let the Zone take me if I am.

(#47412) sztanozs válasza kutga (#47411) üzenetére


sztanozs
veterán

Lehet...
NOTE
Models prior to Raspberry Pi 4B have known issues which prevent booting with some USB devices.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47413) sonar válasza sztanozs (#47412) üzenetére


sonar
addikt

De ha a /boot marad az SD kártyán akkor jó eséllyel mennie kell.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47414) kutga válasza sonar (#47413) üzenetére


kutga
nagyúr

Úgy megy nálam is, igen.

Let the Zone take me if I am.

(#47415) sztanozs válasza sonar (#47413) üzenetére


sztanozs
veterán

Vsz nem powered usb haz, es nem eleg neki a 2 mp bekapcsolni es felporogni... ha pedig nem valaszolt 2 mp-en belul, akkor meghiusul az usb boot. viszont ha van sd kartya akkor alapbol 5 mp-et var asszem, kiveve ha van rajta timeout file is, mert akkor meg tobbet...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47416) kutga válasza sztanozs (#47415) üzenetére


kutga
nagyúr

Nem powered.

Let the Zone take me if I am.

(#47417) wassermann válasza kutga (#47416) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Akkor segíthet egy Y-kábel és egy külön táp: [link]

(#47418) cigam


cigam
félisten

Az új 6.8-as kernelben már van Pi5 GPU támogatás (jelentsen ez bármit). [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47419) elmo válasza cigam (#47418) üzenetére


elmo
aktív tag

Most már hozzá lehet kapcsolni monitort, és látni fogjuk a képet. :D

(#47420) Peter.70


Peter.70
őstag

Sziasztok,
A raspberry pi5-öt hogy lehet távolról elérni ( windowsos pc ), anélkül, hogy monitort kapcsolnék hozzá? Nem vagyok linux guru

(#47421) cigam válasza Peter.70 (#47420) üzenetére


cigam
félisten

GUI-n vagy terminálon?
GUI- nalapból települ egy VNC szerver, csak engdélyezni kell a raspi-config programban.
Terminál-ra meg ott a putty, de ezt is engedélyezni kell a konfigurációs programban (SSH).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47422) Tyson5 válasza cigam (#47421) üzenetére


Tyson5
tag

De ezeket lehet mar az oprendszer sd kartyara (usb) valo telepitesenel is engedélyezni, hogy egyáltalán kapcsolnal ra monitort.
Megadod az ip cimedet, felhasznalo, jelszo stb...
Ami progival kiirod sd kartyara, azzal megoldhato

(#47423) Peter.70


Peter.70
őstag

Sziasztok,
Raspberry pi 5 el kapcsolatban tudnék valakitől kérdezni?

(#47424) norbszt válasza Peter.70 (#47423) üzenetére


norbszt
tag

Nekem az van de nem vagyok linux guru de kérdez

(#47425) Peter.70 válasza norbszt (#47424) üzenetére


Peter.70
őstag

Én sem vagyok linux guru. A problémám az, hogy nekem argon neo5 tok van. Összeraktam, ha bedugom a tápot, akkor a led pirosan világit, pár mp múlva zöldre vált ( magától ) és elindul a hűtő ventillátor. Addig megy, amíg ki nem kapcsolom a rpbi-t. Nincs terhelve, még micro sd kártya sincs benne

(#47426) kutga válasza Peter.70 (#47425) üzenetére


kutga
nagyúr

A ventilátor viselkedését szerintem az operációs rendszer alatt kell beállítani.

Let the Zone take me if I am.

(#47427) Fecogame


Fecogame
veterán

Boldog Pi napot :C

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#47428) kutga válasza Fecogame (#47427) üzenetére


kutga
nagyúr

:K

Let the Zone take me if I am.

(#47429) Peter.70 válasza kutga (#47426) üzenetére


Peter.70
őstag

(#47430) kutga válasza Peter.70 (#47429) üzenetére


kutga
nagyúr

Igen, pwm-en keresztül gondolom, bár én sosem használtam aktív hűtésű házat.

Let the Zone take me if I am.

(#47431) 0519 válasza kutga (#47430) üzenetére


0519
senior tag

A csatlakozó 4 tüskés, így a hardver megvan a pwm irányításhoz.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47432) norbszt válasza Peter.70 (#47425) üzenetére


norbszt
tag

Nálam mikor bootol akkor pörgeti de csak addig utána megáll és csak 50 felet inul el de ez ritkán van.

(#47433) kutga válasza norbszt (#47432) üzenetére


kutga
nagyúr

Azt írta, hogy micro sd kártya sincs benne, lehet érdemes lenne azzal is megpróbálni.

Let the Zone take me if I am.

(#47434) Peter.70 válasza norbszt (#47432) üzenetére


Peter.70
őstag

és kutga
Hol lehet beállítani a ventillátor működését? Raspbian lite van rajta
Honnan tudod, hogy mikor van 50 fok felett?

[ Szerkesztve ]

(#47435) norbszt válasza Peter.70 (#47434) üzenetére


norbszt
tag

Én nem találtam sehol de nem is érdekel működik rendesen ha 50 felet van a hőfok elindul

Cpu hőmérséklet: vcgencmd measure_temp

(#47436) Peter.70 válasza norbszt (#47435) üzenetére


Peter.70
őstag

Milyen ház van hozzá?

(#47437) norbszt válasza Peter.70 (#47436) üzenetére


norbszt
tag

(#47438) cigam


cigam
félisten

Új Pi lemezképek
2024-03-15-i kiadás újdonságai:
* Mostantól nem szakad meg a lejátszás, ha új hangeszközt csatlakoztatunk vagy távolítunk el.
* Az Orca telepítéséhez használt billentyűparancs nem kér többé jelszót, és mostantól vár az óra szinkronizálására, ahelyett, hogy csendben hibázna
* Az Orca képernyőolvasó frissítve a 45-ös verzióra, számos további kisebb hibajavítással * Elavult fbturbo videó vezérlő eltávolítva
* Hibajavítás - a mentett kijelzőfelbontás beállítások nem töltődnek újra X alatt
* Új Raspberry Pi firmware
* Új Linux kernel 6.6.20

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47439) Vasti74


Vasti74
aktív tag

Sziasztok!

Ne haragudjatok, de nincs kedvem mindenféle összehasonlító videót nézni meg teszteket olvasni - és sokszor tévútra is visznek, úgyhogy inkább kérdezek ;-)

Kellene nekem egy "Kodi-s" videó lejátszó dobozka a tévé mellé.
Főleg FullHD filmeket nézek, de azért 4k is beesik néha, HDR.
Erre a célra vehetek Pi 4-et is, vagy inkább 5-öt?
És ha a Pi 4 is elég, akkor mehet 1GB memóriával is, vagy 2GB azért kell?
Semmi másra nem lesz soha használva, böngészni pl. biztosan nem ezen fogok ;-)
De az fontos, hogy akadozás nélkül játssza a H.264 és H.265 videókat is.

Előre is köszönöm a tanácsokat, üdv: Vasti

(#47440) duffbeer válasza Vasti74 (#47439) üzenetére


duffbeer
őstag

Ezeket a köröket megfutottam. Szoftvernek az OSMC jött be leginkább, de én szvsz lebeszélnélek róla. Ha 4k kell, esetleg HDR is, nem vagyok benne biztos hogy lesz Pi, ami kezel HDR-t (de javítson ki valaki, ha hülyeséget beszélek!). Volt pár OSMC Pi a háztartásban. Felszámolásra kerültek. Jelenleg Xiaomi 4k stickek, egy mi box gen2 a szobákban és egy nvidia shield van a nappaliban (ez az egyetlen, ami minden valamire való hangformátumot hiba nélkül továbbít). A TV-k kezelnek dlna-t, de sokkal reszponzívabb az android és naprakészebb. Viszont alig találtam lejátszó szoftvert. Bohóckodhatsz kodival, de gyötrelmes, akadt sok helyet foglal, szerintem nem ér annyit. A film scraper jó buli volt, de átálltam a dlna szerver által közölt borítóképekre. VLC egy kalap kaki, főleg ha hangtovábbítás volt a cél, késett a hang, akadt néha. MX player pro sem jó android TV-n. Ami viszont borzaszó jól bevált az összes boxon, a vimu nevű lejátszó szoftver. Nincsenek pufferelési gondok (bár állítható a mértéke), nem csúszik a hang továbbításnál, gyorsan kezel mindent, DLNA, SAMBA, elsőosztályú.

(#47441) kutga válasza Vasti74 (#47439) üzenetére


kutga
nagyúr

Erre a célra inkább egy Amlogic eszközt ajánlanék Coreelec oprendszerrel.

Let the Zone take me if I am.

(#47442) Vasti74


Vasti74
aktív tag

Köszönöm a válaszokat - el is ment a kedvem a dologtól azonnal ;-)
Megint ott vagyok a "kínai dzsungel"-ben tanácstalanul, vagy vehetek több 100 €-ért valamit, ami nevesebb (de azt meg nem akarok)
Szóval - marad az LG tévé beépített lejátszója :-)
Üdv: Vasti

(#47443) duffbeer válasza Vasti74 (#47442) üzenetére


duffbeer
őstag

Hát nézd. A 4k stick 20e újonnan, a box 22. Az elsőnél hdmi kábellel se kell bohóckodnod, a másodiknál meg talán kapsz is hozzá. Esetleg egy 4000 forintos ráfordítással meg tudod oldani a vezetékes hálózatot. DTS kijön mindkettőből, TrueHD-ben nem vagyok biztos. Nem gondolom, hogy bármilyen SBC megoldással olcsóbban jönnél ki, főleg nem plug and play.

[ Szerkesztve ]

(#47444) kutga válasza Vasti74 (#47442) üzenetére


kutga
nagyúr

Őszintén szólva, sokáig használtam én is a 4k tévé saját lejátszóját, a szerver mellette dlna-n keresztül szolgáltatta a tartalmat, kissé fapados, de jól működött végülis, magának szépen állította a képfrissítést és a felbontást. A Kodi az amlogicon viszont tud jópár olyan kényelmi funkciót, ami miatt végül vettem egy kínai boxot.

Let the Zone take me if I am.

(#47445) duffbeer válasza kutga (#47444) üzenetére


duffbeer
őstag

Mik azok a funkciók?

(#47446) kutga válasza duffbeer (#47445) üzenetére


kutga
nagyúr

Médiatár, okostelefonról történő vezérlés, feliratok letöltése, média folytatása onnan, ahol abbahagytam (utóbbi sorozatoknál különösen jól jön), ami hirtelen eszembe jutott, de olyan apróságok is, mint hogy pl. a beletekerés is sokkal precízebb, vagy finomabban tudom állítani a hangerőt. A Sony tévé lejátszójánál kapok egy mappalistát, esetleg kisképeket, és ennyi.

Let the Zone take me if I am.

(#47447) duffbeer válasza kutga (#47446) üzenetére


duffbeer
őstag

Én elengedtem ezeket. Belefáradtam a konfigurálásokba. Mediamonkey-val letöltögettem a borítókat, azokat kezeli szépen a dlna szerver, TV fapados lejátszóján is megjelenik. Ha androidos rendszert használsz, próbáld ki azt a lejátszót, amit linkeltem, az eddigi legpontosabb és gyorsabb lejátszó. 4k-ig tudom csak tesztelni, de hihetetlen gyors és reszponzív wifi-n is. Minden neves lejátszót mx, vlc, kodit lekörözi. Szerintem. :)

(#47448) kutga válasza duffbeer (#47447) üzenetére


kutga
nagyúr

Igazából egyszer kellett végigmenni a beállításokon, azóta megbízhatóan működik. Ez nem android rendszer, hanem egy másik linux alapú disztró, a gyári android ott van mellette, de nem használom.

Let the Zone take me if I am.

(#47449) atiska007 válasza Vasti74 (#47439) üzenetére


atiska007
senior tag

vagy esetleg egy miniPC.
40-50k körül már megvan egy használt, házzal, mindennel... kb Pi árban

Mittudomain!

(#47450) Tyson5


Tyson5
tag

nem feltétlen ide tartozik a téma.
tv okosítóval (android tv, mibox 4) milyen tévézési lehetőségek vannak? Plexet használok rpi szerverről.
sweet tv nagyon jó, gyors, jól használható okos tv-n, sok a csatorna, de iszonyat drága.
Telekom tv-t nem lehet telepíteni android tv boxra sajnos, kilőve

Online stream( azt hiszem ez a neve) kodi alatt aránylag jó, de kicsit lassú, előfordul hogy kifagy, nincs is sok értelmes csatorna.

Az itt jelenlévő rpi felhasználók egy része gondolom használ ilyen funkciót, akár mibox 4-ről, akár rpi-ről streamelvr, vagy rákötve a tv-re

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.