Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47101) sonar


sonar
addikt

Akinél nem működik, de szeretné, hogy a win újra lássa a samba megosztásokat annak ajánlom figyelmébe az irományomat: [link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47102) Aryes válasza cigam (#47100) üzenetére


Aryes
nagyúr

A volumio szónál abbahagytam a hsz olvasását. :U :D

(#47103) turho válasza Aryes (#47099) üzenetére


turho
őstag

Persze, elég lenne a 25 cm-es. Valljuk be, az RPI-ken nem túl felhasználó-barát a microsd aljzat hozzáférése. Nekem a 10.1" monitorra van portolva, a gyári helyre, és az bedobozolva. Akármi van, matathatok csipesszel az sd után.

A Volumio megnyilatkozásr nem értem, most hogy jött ude :F nem én írtam, de szégyen, hogy évek alatt us egy bughalmaz az egész... :W :D mert alapvető dolgok se működnek benne jelenleg sem

(#47104) Aryes válasza turho (#47103) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akármi van, matathatok csipesszel az sd után.

Akkor a dobozolással kéne kezdeni valamit, az összes Pi ház úgy van tervezve, hogy az SD kártyát körömmel benyomva simán ki lehet belőle szedni. Lehet te csinálsz rosszul valamit. :)

A Volumio megnyilatkozásr nem értem, most hogy jött ude

Sehogy. A volumio szónál abbahagytam a hsz olvasását, mert se nem használom, se nem ismerem, így nem tudok rá válaszolni. :))

[ Szerkesztve ]

(#47105) Ablakos


Ablakos
őstag

A rendszer sd kártyát szeretném egy kisebb méretű sd kártyára klónozni. (Nem akarom, hogy évekig a max 4GB -os elfoglalt területet egy 64GB-os kártyán terpeszkedjen. Csak OMV van, lesz.)
Úgy szeretném, hogy a (usb) pendriveSD kártyára átklonoznán a rendszert. Milyen parancs, util kell ehhez?

(#47106) turho válasza Aryes (#47104) üzenetére


turho
őstag

Nekem ez az alapfelállás:

[link]

Ezért nem érem el az sd-kártyát. (Vagy csak kínlódva, meg mindig szét kellene borítanom). És ugye ez van körbedobozolva. De ez volt a jobb megoldás, mert csatolólapkák vannak a monitorhoz, a HDMI, a touch, és a táplálás.

Ez a majdnem kész streamer. (Mint egy 10.1" képkeret, csak vastagabb :) )

[ Szerkesztve ]

(#47107) wassermann válasza turho (#47106) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Gratulálok, nagyon szép cucc lett!

(#47108) Aryes válasza turho (#47106) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szép munka! :C

(#47109) K4jusz


K4jusz
tag

Sziasztok! Noob kérdés. Van egy Pi4, headless raspbian fut memóriakártyán. Samba, nfs, transmission fut rajta.
Szeretném kicserélni a csatlakoztatott winyót egy nagyobbra. Azon kívül, hogy leformázom és létrehozom rajta ugyanazt a könyvtárszerkezetet, kell valamit csinálni?
(winyon csak egy partíció van).

[ Szerkesztve ]

(#47110) weiss válasza K4jusz (#47109) üzenetére


weiss
addikt

Ugyanoda kell felcsatolnod.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#47111) sonar válasza K4jusz (#47109) üzenetére


sonar
addikt

A kérdés, hogy hogyan vannak csatolva a particiók.
Első lépésként nézd meg, hogy
cat /boot/cmdline.txt
cat /etc/fstab
Ha látsz ilyesmiket:
root=PARTUUID=3bd49b37-eb01-426e-9287-2f5c913e4cfe

Ha ilyet látsz /dev/sda1 akkor csak formázod átmásolod a dolgokat és örülsz.

Viszont ha UUID-val vannak csatolva a particiók akkor nem fogja megtalálni a rendszer.
Kb ezeken a lépéseken kell végigmenned: [link]

Lényeg, hogy az fstab meg a boot/cmdline.txt az új disk/partició UUID-ait tartalmazza.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47112) K4jusz válasza sonar (#47111) üzenetére


K4jusz
tag

köszönöm

(#47113) Fecogame


Fecogame
veterán

A napokban lecseréltem a Raspberry Pi 4-esem egy MiniPC-re, és totál megérte. Plusz 10ezer Ft-ért kaptam 6-7x nagyobb teljesítményt, kis mértékű fogyasztásnövekedés mellett, de akár kihozhattam volna plusz pénz fekektetése nélkül is. Úgy olvasom mások is ugyanígy látják a váltást.

Persze nem akarok senkit lebeszélni a málnáról, inkább rávilágítani arra, hogy van alternatíva is :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#47114) MaCS_70 válasza Fecogame (#47113) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az én köreimben is többen álltak át mostanában N100-as PC-kre, és boldogok ezzel.

A RPI sajnos drága lett.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#47115) kutga válasza MaCS_70 (#47114) üzenetére


kutga
nagyúr

Pont ezt akartam írni én is, nem rossz a Pi, de iszonyat drága, az alaplap még elmegy, de ház, táp, szállítás, és már ott vagy mint egy használt sff pc. :(

Let the Zone take me if I am.

(#47116) fa4hu válasza Fecogame (#47113) üzenetére


fa4hu
őstag

Konkrétan milyet szereztél be helyette?

(#47117) kbhuinfo válasza kutga (#47115) üzenetére


kbhuinfo
tag

Egyszeruen mas a felhasznalasi terulet. Van, ahova a Pi jo, van ahova a minipc. Van atfedes, de feladathoz valasszunk hw-t, ne forditva.

Van egy szint, ami felett nem mész egy bizonyos szint alá...

(#47118) Fecogame válasza fa4hu (#47116) üzenetére


Fecogame
veterán

[link]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#47119) wassermann


wassermann
Topikgazda

Kérek mindenkit, ne OFF-oljátok szét a Raspberry Pi topikját!
Ha a mini PC érdekel benneteket, menjetek át pl ide: [link]

(#47120) noorbertt válasza kbhuinfo (#47117) üzenetére


noorbertt
őstag

Bennem pl az van hogy minél takarékosabb legyen a rendszer és a felhasználói élmény ne romoljon. Most tervezek 3 db rpi-ről kettőre váltani :D

1 openwrt router és lte hat
1 HA és média mindenes (*arr).

(#47121) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Üdv!
R-Pi 5-n a hütö ventilátort szeretném vezérelni (optimalizálni). Argon Neo 5 ház és venti.
Nem találtam rá a megoldásra...
A jó megoldást megköszönöm..

Vigyorka

(#47122) stopperos válasza Vigyorka (#47121) üzenetére


stopperos
senior tag

Ha lehet állítani, akkor azt az argonone-config paranccsal fogod tudni. A telepítés rajta lesz a nyomtatott leíráson, ami a dobozban volt. Online nem találom.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#47123) Vigyorka válasza stopperos (#47122) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Köszönöm a segítséged!
A dobozon és mellékelt papíron semmi infó nincs, csak az összeszerelés.
Indításnál elindul a ventilátor aztán leáll. Ezért akarom megfejteni a működését.

Vigyorka

(#47124) stopperos válasza Vigyorka (#47123) üzenetére


stopperos
senior tag

Rakd fel az s-tui és stress-ng programokat parancssorból és futtasd az s-tui parancsot. Nézd meg hogy hogy változik a hőmérséklet és bekapcsol-e a ventilátor.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#47125) Vigyorka válasza stopperos (#47124) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Köszönöm!
Tesztelgetek... :)

Vigyorka

(#47126) totya79


totya79
tag

Sziasztok.
Volt egy régebbi lemezkép mentésem is,és most frissitettem,szintén mentettem,de valamiért meghaladja az img fájl mérte,a 30 gigát.Pi-n a fájlkezelővel átnéztem mi foglalhat ennyi,de nem találtam semmit.Gondolom,az nem normális hogy ekkora.Hol nézelődjek,esetleg ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#47127) weiss válasza totya79 (#47126) üzenetére


weiss
addikt

Hogyan csináltad a mentést? Ha a 32 gigás kártyát mentetted, akkor teljesen normális.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#47128) totya79 válasza weiss (#47127) üzenetére


totya79
tag

Win32 disk imagerrel csináltam. Igen, asszem 32 gigás. Akkor ez igy normális?

(#47129) cigam válasza totya79 (#47128) üzenetére


cigam
félisten

Ezzel a programmal igen. Szektorról szektorra lemásolja, akár használt, akár üres.
Létezik olyan lemezkép készítő ami csak a felhasznált szektorokat menti, pl. a [clonezilla], ill. az összefoglalóban van egy kis script, ami fájl szinten készít másolatot egy image fájlba.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47130) weiss válasza totya79 (#47128) üzenetére


weiss
addikt

Persze, az bitpontos másolatot csinál. Ezt csináld meg mentés előtt, és akkor tömörítve nem lesz olyan nagy.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#47131) totya79


totya79
tag

Köszi mind2-nek, ránézek :R

(#47132) Vigyorka válasza cigam (#47129) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Az összefoglalóban levő script nálam nem működik... (raspios-bookworm-arm64-full..)

Vigyorka

(#47133) pube111


pube111
senior tag

Van egy pi3B+, ami fagyogatott. Van rajta egy belakott raspberry os. Átraktam belőle az sd kártyát egy pi3B-be. Mivel a wifi antennája (is) más, így az update ezzel a hibával megáll.
Hogy lehetne elérni, hogy hiba nálkül fusson az update?
Az újratelepítés nem megoldható :)

(#47134) cigam válasza Vigyorka (#47132) üzenetére


cigam
félisten

Pontosan hol akad meg, mi a hibaüzenet?

pube111
Ugye ez egy másolat, és van biztonsági mentésed?! Amíg nincs, nehogy bármit elpiszkálj!

Az ax300 az új Pi wifi adaptere? Pontosan milyen parancsol telepítetted?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47135) Vigyorka válasza cigam (#47134) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Üdv!
Most R-Pi 5-n "Raspberry Pi OS with desktop and recommended software" nem megy. (R-Pi 4 -n)
Nem foglalkoztam vele, de most ránéztem. (Macerásan mentettem, de ezt jobban szerettem.)
A hiba:

Vigyorka

(#47136) pube111 válasza cigam (#47134) üzenetére


pube111
senior tag

Persze, van kártyamentés.
Nem telepítettem semmit. Kivettem a 3B+-ból az sd-t, betettem a 3B-be.
Az ax-es vifi a 3B+-ban van.

(#47137) cigam válasza Vigyorka (#47135) üzenetére


cigam
félisten

Tuti van elég hely azon a lemezen (adata/disk_1)?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47138) Vigyorka válasza cigam (#47137) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Kösz!
164 GB szabad...

Vigyorka

(#47139) cigam válasza Vigyorka (#47138) üzenetére


cigam
félisten

Nincs a /home-ba vagy más helyre felcsatolva valami nagy?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47140) azbest


azbest
félisten

hm, raspi 5 vs n100 minipécé - ExplainingComputers [link]
Csinált pár sebesség összehasonlító tesztet ubuntu 32.10 alatt:
gimp, kdenlive, lejátszás :)
Persze nem meglepő, hogy az n100 nyer, inkább érdekes, hogy van amiben egész tűrhetően követi a pi5. persze könnyű lett volna olyan próbát is választani, aminél a pi5 meg sem tud szólalni :)

[ Szerkesztve ]

(#47141) Steven válasza azbest (#47140) üzenetére


Steven
addikt

Jah csak az egyik zseben elfér a másik meg egy doboz .
Az egyik max 7w eszik az intel csoda meg 35-40w.

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#47142) azbest válasza Steven (#47141) üzenetére


azbest
félisten

jó hát ő itx lapot vett nagy házba :)

A pi5-höz 27W-os a gyári táp, ha nem az 5V5A töltőt használod, hanem 5V3A-t, akkor alapból le is tilt / korlátoz funkciókat, bár szoftveresen feloldható, csak ha tényleg meghúzza, akkor instabil lesz. A pi talán 90 x 70 x 25mm körül van.

Az n100 kompakt mini kütyükhoz 30W tápot adnak. Van ami csak 87 * 87 * 40mm [kép]

De persze valóban van különbség, mert a pi lehet 5w alatt van készenlétben, ha van rákötve ssd is. A minipécé meg 10w idle. Le lehet korlátozni kisebbre is a soc-ot, de persze akkor lassabb.

Egyébként létezik már mutatóba n100 is pi form factorban. De irreálisan drága a kis kockagéphez képet. [link] Én magyar áfával együtt csíptem meg decemberben 140 dolcsiért a 16/512 vátozatát a kis kockának.

[ Szerkesztve ]

(#47143) azbest


azbest
félisten

Egyébként Jeff Geerling összefutott Ebennel a CES-en és emlegeti, hogy lassan meg kéne jelenjen a CM5 is. [link]

De még csak pár infót osztottak meg róla partnereknek, hogy ha valaki vele tervez kb tudja mire számítson (méret, csatoló, áram). Elvileg kb olyan form factor lesz, mint a cm4.

Az AI-ról kérdezte még, de nem éri meg ráintegrálni. Az 5össel pcie csatolós ai gyorsító is ráköthető, nem csak az usb3-as coral.

(#47144) golya87 válasza azbest (#47143) üzenetére


golya87
őstag

Már a CM4-essel is izgalmas dolgok készültek, ezzel aztán pláne. Kérdés meddig húzzák? Márciusig csak, vagy majd jövőre?

(#47145) azbest válasza golya87 (#47144) üzenetére


azbest
félisten

gondolom még kipörgetik a felgyűlt rendeléseket és majd ha elkezd csökkenni a kereslet, akkor godolkodnak el azon, hogy elkezdjék árulni az újat. Ősznél hamarabbra nem tippelném.

[ Szerkesztve ]

(#47146) golya87 válasza azbest (#47145) üzenetére


golya87
őstag

Mint, amikor legutóbb bejelentették, hogy 2023-ban nem lesz új Pi, a jelenlegi megrendeléseket teljesíteni és beszerzési láncokat rendbe tenni. Aztán jött a forradalmi hangulat. :DDD

(#47147) kopogo


kopogo
tag

Helló

Ki mit használ a fotók megjelenítésére ne keljen dockert telepíteni.

Webesen lehessen megjeleníteni és kategorizálva legyenek a képek.

[ Szerkesztve ]

(#47148) tomibro


tomibro
tag

Sziasztok! Nem tudom jo helyen keresgelek-e de vegso elkeseredesemre ide is irok ebbe a forumba hatha valaki tud magyarazatot megoldast vagy otletet. Raspberry pi 4 4gb verzio az alany es a hdd kerdes. Szeretnek rafuzni hddket hogy lehessen file megosztasra hasznalni a kicsiket de barmit probalok usb 2 eseten tok jol mennek, usb 3 eseten viszont elverzik es egyszercsak azt irja random par perc utan hogy lecsatlakoztatva es eldobja mindet. Olvastam utana hogy 1.2ampert tud ugyebar az usb stb ez okes kulon taplalt usb hubnal is ugyanez a hiba all fent. Probaltam 2.5 es 3.5 hddkel is termeszetesen 3.5 eseten van 12v kulso tap meg minden. Az usb elosztot szetkaptam es a +5vot kiiktattam nehogy visszafele is nyomjon naftat a pi usb portjara de ekkor is ledobja. Utolso elkeseredesemben jo dragan vettem egy olyan usb elosztot ami 12v betaplalasu es ugy ad 5vot ki az eloszto igy tobb amper all rendelkezdesre konkretan ha jol emlekszem portonkent 5v 2.4amper amit kivehetnek belole. Namost nekem kb 500mA kell csak hogy a hdd menjen rola es nagyon elkeseredve tapasztaltam hogy igy is eldobja az eszkozt vagy eszkozoket. Ugyanis mindegy hogy 1 vagy 3 log rajta... ha kozvetlenul dugom a pibe es csak egyet azt is eldobja usb 3 eseten. Szoval lassan feladom a pi projektet mert hasznalhatatlan pedig olyan jo kis cucc ez de kene a filemegosztas is ugy lenne ertelme hogyha mar megy, de azert az usb 2 sebessege a mai vilagban nudli igy szerentem ha menne usb 3 eseten is. Hogyan oldottatok ti meg a kerdest? Masnak nincsen ezzel baja, rengeteg kulfoldi oldalt olvastam de nincsen erdemi megoldas vagy otlet igazabol, mindig csak hogy kulso tap kell a hddnek. Ez okes de mar ennel nem lehet jobb kulso tap neki... A pi onmaga gyari 5.1v 3amperes tapjarol megy azt is olvastam hogy kell az az 5.1v. Ez is megvan. Neztem fogyasztasokat is ilyen usb mero segitsegevel szinte semmi terheles nincsen rohogve bootol a pi stb. Aztan megy egy darabig de itt par percet kell erteni majd eldobja a hddket es vissza sem jonnek. Csak a teljes reboot oldja meg aztan megint megy par percet egyszercsak gondol egyet eldobja megint. USB 2 eseteben meg megy szepen ahogy kell igazabol csak lassan. Olvastam azt is hogy usb 3mon tobb a fogyasztas de ez tutira nem okoz mar problemat mert van boven delej :) mondjatok nekem otletet mit nezzek csinaljak mert mostmar szinte biztos vagyok benne hogy nem harveres hiba hanem valamiert az os dobja el. Koszonom elore is (picit hosszu bejegyzes lett bocsi)! :))

https://htech.hu A modellezők helye, ha 3D nyomtatás/elektronika kellene!

(#47149) UberMutant válasza tomibro (#47148) üzenetére


UberMutant
őstag

. töröltem.

szoftveresen is lehet gond (quirks?) , és persze simán lehet inkompatibilis az usb ház

[ Szerkesztve ]

(#47150) tomibro válasza UberMutant (#47149) üzenetére


tomibro
tag

quirks? Az micsoda? :)
Nemhinnem hogy 4 usb haz is inkompatibilis lenne mert 4 gyarto külön termeke :W

https://htech.hu A modellezők helye, ha 3D nyomtatás/elektronika kellene!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.