Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44951) sonar válasza solti (#44950) üzenetére


sonar
addikt

Nah te jó ember, ülj már neki vim-ben python-t tanulni kezdőként...
Azontúl én azt mondtam, hogy GPIO-t nem fogsz tudni remote-ban programozni csak úgy.
Ha megvan már a tudásod akkor okés, debuggolni szoktam én is terminálban, de fejleszteni eléggé mazoistának kell lenni. Kezdő nem fog terminálban pötyögni.
A win-en nevelkedett embereknek a case sensitive-séget is elég megszokni.

@sztanozs - yes, de akkor minek is kell RPi? :U
Meg kezdőknek tanulásról volt szó. Nehezen tudom elképzelni, hogy ha kap Lajoska a műszaki jellegű szakközépben egy ilyen szorgalmi feladatot akkor qemu-hoz fog nyúlni.
Előbb fog kinlódni a VNC-vel, mert ugye az a googli első találata, aztán talán RDP, de közben még anydesk-et meg a teamviewert is kipróbálja és végül konstatálja, hogy úgy sz@r az egész ahogy van.

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#44952) cog777 válasza sonar (#44948) üzenetére


cog777
senior tag

"ssh-n terminálba lehet python scriptet irni"
VS Code-al ssh-n keresztul meg lehet nyitni konyvtarakat/projekteket es azokat szerkeszteni.
Csinaltam mar ilyet, nagyon kenyelmes, olyan mintha helyben dolgoznal. Pythonnal, Godottal es C++-al is mukodik. (Meg tobb gigas nagy c++ projektet is megnyitottam es forditottam igy - ez nem RPi-n tortent persze.)

Python helyi es tavoli debuggolas.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#44953) sonar válasza cog777 (#44952) üzenetére


sonar
addikt

Megmondom őszintén VS code-ot még nem használtam.
Spyder-t szoktam használni fejlesztésre. Pár hete egy WSL-es tutoriálban láttam, hogy tud ilyent. De még sosem próbáltam.
Jó tipp! Kár, hogy a net nem ezzel van tele.

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#44954) BestofJAVA válasza 0519 (#44938) üzenetére


BestofJAVA
tag

A Raspberry Imager csak a Raspberry-re optimalizált változatokat ajánlja fel.

Szintén csak a Raspberry-re optimalizált változatot ajánlja fel a szintén a Raspberry által gyártott PINN.

Az Ubuntu letöltődik, validál, stb. Oké jelzéssel elkészül a telepítés, majd sohasem indul.

Mostmár kollégám Raspberry Pi 4B 8GB gépén is telepítettük. Se kép, se hang, legfőképpen pedig Ubuntu sehol Nem bootol, teljesen halott nem csinál semmit.

Már két Raspberry-n nem működik, és ahogy elnézem, online is rengeteg a panasz.

Nem működik a legkorszerűbb Raspberry masina, selejtet gyártanak és adnak el. :DD

Várom továbbra is a hozzáértő segítségeteket.

(#44955) UberMutant válasza BestofJAVA (#44954) üzenetére


UberMutant
őstag

figyu öreg, valamit nagyon elszúrsz.
nekem működik, tegnap próbáltam ki.
lassan lehet lépni.

(#44956) AiRLAC válasza UberMutant (#44955) üzenetére


AiRLAC
addikt

Na jó, de te értesz hozzá :DDD

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44957) wassermann válasza BestofJAVA (#44954) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"...selejtet gyártanak és adnak el."

... és a sok hülye mind megveszi, fizet érte! Ezt azért, ugye nem gondolod komolyan?! :F

(#44958) AiRLAC válasza BestofJAVA (#44954) üzenetére


AiRLAC
addikt

ubuntu-22.04.1-preinstalled-desktop-arm64+raspi.img.xz
Ezt töltötted le? Rufus-al (Windows-os programot mondok direkt miattad) kiírod valami minőségibb microSD kártyára és bootol. Szívesen.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44959) Aryes válasza BestofJAVA (#44954) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem az van, hogy néhány próbálkozással ezelőtt elromlott az SD kártyád, amivel próbálkozol. Gondolom a kollégáéba is azt tetted bele.
Ha nem az, akkor pedig az aljzattal lehet gond.

(#44960) UberMutant


UberMutant
őstag

usb boottal próbálkozik, egy döglött pendrive-val
78+ verziójú firmware-rel (???)
az ubuntu topikot is teleflémelte

(#44961) AiRLAC válasza UberMutant (#44960) üzenetére


AiRLAC
addikt

Több tucat RPi megfordult már nálam, egynél sem jutott eszembe USBről bootolni.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44962) cog777 válasza AiRLAC (#44961) üzenetére


cog777
senior tag

Nalam remekul mukodik, USB-s ssd-rol bootol.

@ BestofJAVA : javaslom csinalj egy hivatalos raspberry os telepitot es tedd ra sd kartyara, majd bootolj vele, es frissitsd fel a firmware-jet az RPi-nek.

Utana mar tudsz USB-rol bootolni.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#44963) sztanozs válasza AiRLAC (#44961) üzenetére


sztanozs
veterán

Nalam fixen USB-rol meg egy RPi4, nincs is benne SD kartya.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#44964) solti válasza cog777 (#44962) üzenetére


solti
senior tag

firmware frissítéshez van GUI? ;]

(#44965) sztanozs válasza solti (#44964) üzenetére


sztanozs
veterán

GUI-hoz van GUI?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#44966) BestofJAVA válasza Aryes (#44959) üzenetére


BestofJAVA
tag

És mit lehet tenni az aljzattal? És az adathordozóval? Mondjuk utóbbit lehet cserélni. Azért akad pár.
De az aljzatból is négy van készülékenként. Tartok tőle, nem itt lesz a hiba. Tartok tőle, abszolút nem az én készülékemben.

UberMutant:
Látom, agresszíven eltúlzod a fórum hozzászólásaimat. Talán jobban érdekel, hogy érdemtelenül dicsőítsék a Raspberry-t, mint a szilárd valóság. Mégis mire számítasz? Nem működik egy negyvenezres, agyonajnározott számítógép, aztán majd hallgatok, mint a sír, mert neked úgy tetszik?
Ehelyett lendülj működésbe javaslatokkal. Csak úgy nyilván nem működött nálad sem. Amúgy, ha egyáltalán volt a kezedben, tudnod kellene, mi a 78+. Ha nem tudod, akkor nem tudom, volt-e a kezedben. Na most ezzel mit kezdjek?

Airlac: Rufus-szal még nem írtam ki. Próbáltam kerülni a Windows-os dolgokat, nehogy az legyen a hiba. Az írásokat lejjebb jelöltem, a zöme színtiszta linuxos munka volt. A Rufus-ban meg sohasem csalódtam. Adhatok a lepénynek még egy próbát.

[ Szerkesztve ]

(#44967) UberMutant válasza BestofJAVA (#44966) üzenetére


UberMutant
őstag

szerintem add el tényleg. nem neked való.
amúgy asperger?

nem tudom mi a 78, mert a firmware verziószámozása ilyen
BOOTLOADER: up to date
CURRENT: Thu 10 Mar 2022 11:57:12 AM UTC (1646913432)
LATEST: Thu 10 Mar 2022 11:57:12 AM UTC (1646913432)
RELEASE: stable (/lib/firmware/raspberrypi/bootloader/stable)
Use raspi-config to change the release.

VL805_FW: Dedicated VL805 EEPROM
VL805: version unknown. Try sudo rpi-eeprom-update
CURRENT:
LATEST: 000138a1

[ Szerkesztve ]

(#44968) tvamos


tvamos
nagyúr

Tudtok nekem olyan kontrollert ajanlani, ami franko retropi-hoz?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#44969) AiRLAC válasza tvamos (#44968) üzenetére


AiRLAC
addikt

PL. 8bitdo kontrollerek

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44970) tvamos válasza AiRLAC (#44969) üzenetére


tvamos
nagyúr

Van mar 2 kontrollerem, de keves rajtuk a gomb, es vannak funkciok, amiket nem lehet beprogramoni rendesen, es igy hasznalhatatlan az egesz. Valami olyan kene, hogy eger, meg billentyuzet nelkul tudja kezelni a gyerek. Olyar szeretnek, amit valaki jo szivvel tud ajanlani, hogy ezt hasznalom, tuti jo lesz! Marmint ha van ilyen.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#44971) golya87 válasza cigam (#44944) üzenetére


golya87
őstag

Igen, úgy indult, hogy konzol, meg GPIO, hardver közeliség. Aztán elég hamar megjelent a hivatalos anyagokon a desktop, mind használható dolog, netezésre, etc. És ez utóbbi az én problémám. Hogy a hivatalos kommunikáció is ez, hogy ez erre jó, holott itt a fórumon én még nem találkoztam pozitív véleménnyel.
Személy szerint én azért örülnék egy erősebb Pi variánsnak, mert szeretnék egy ARM alapú szervert itthonra. :DDD

(#44972) BestofJAVA válasza golya87 (#44971) üzenetére


BestofJAVA
tag

Legalább valaki őszinte. Nem jó ez semmire. Ha kiderül, hogy még szervernek sem, akkor visszaviszem a boltba.

Ha nem kell senkinek, úgyis az lesz. Regélhetnek itt nekem, hogy mekkora hiánycikk. Valójában rossz.

Wassermann: egy barátnőm vett egy hűtőt. Rossz volt. Amikor megvette, nem volt róla tudomása, hogy rossz. A bolt bolond lett volna szólni. Így történhetett, hogy megvette. Ha tisztában lett volna azzal, hogy rossz, semmiképp nem veszi meg.

Én is így voltam vele. Az Ubuntu desktop ost gyakorlatilag garantáltnak tüntetik fel. Én nem érem be kevesebbel. A felháborodásom teljesen jogos, hiszen a Raspberryn nem fut az Ubuntu.

A mai nappal a PINN már csak egyetlenegy Ubuntu kiadásra csökkentette a telepíthető 64 bites kiadásokat. Úgy látom, másoknak is van panasza!

Jelentem: másik pendrive-ot sem bootol az Ubuntu. Az előzőn boot és lba flageket adott meg a System-boot partíciónak, most viszont csak lba flaget.

[ Szerkesztve ]

(#44973) Archttila válasza BestofJAVA (#44972) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Dobd fel ra az Arch ARM edition-t :D [link]
En honapokig hasznaltam (itthon elsodleges) desktopnak raadasul WM-el (DE nelkul) :)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44974) scream válasza BestofJAVA (#44972) üzenetére


scream
veterán

A hasonlatodnál maradva: a barátnőd tudta hogyan kell használni a hűtőt? Hogyan kell beüzemelni? :DDD Remélem érted a párhuzamot...

Mi lenne, ha SD kártyát használnál és arra próbálnád meg először feltelepíteni az OS-t, majd az OS alól frissíteni a fw-t, ezt követően engedélyezni az USB boot-ot és utána próbálkozni pendrive-ról? :F

Ezt a PINN-t nem tudod elengedni, pedig nem lenne rossz (pedig több alternatívát is már kaptál, direkt linkekkel). Inklább a hivatalos Raspberry Pi Imager-rel próbálkozz; ha minden vágyad a 64bit, akkor válaszd a Raspbian OS-t (Debian alapú, mint az Ubuntu is), van GUI-is.

De már alig várom (nem), ha véletlenül végül sikerül felrakni egy rendszert jól, hogy majd jössz ide sírni, hogy miért nem megy úgy az Idea meg Wireshark meg már nem is tudom milyen Cisco app, mint a PC-n. :U Gondolom azért is a Pi meg mi leszünk a hülyék.

(#44975) cog777 válasza BestofJAVA (#44972) üzenetére


cog777
senior tag

"Az Ubuntu desktop ost gyakorlatilag garantáltnak tüntetik fel. Én nem érem be kevesebbel. A felháborodásom teljesen jogos, hiszen a Raspberryn nem fut az Ubuntu."

Nem jogos, mert a gyarto nem emliti a hivatalos honlapon. Ha te mint felhasznalo eltersz a hivatalosan ajanlott OS-tol, akkor az a te feleloseged.
[link]

Tovabba en meg mindig az SD kartyat latom, mint hivatalos bootolhato eszkozt: [link]
Az mas kerdes, hogy okos emberek lehetovetettek az USB boot-ot, bar itt mar a rengeteg eszkoz miatt, ez nem garantalt hogy "out of box" mukodni fog, pl az en ADATA ssd-men egy "quirk" parametert kellett hozzaadni a bootlolashoz.

Tehat megegyszer:
- hasznald a hivatalos image keszitot
- hasznalj sd kartyat
- bootolj rola hogy legalabb egyszer frissitse a firmware-t az OS
- utana mehet az pendrive

Ha ezeket tovabbra is ignoralod es flamelsz, akkor valszeg csak trollkodni jarsz ide es ki kell tiltani teged a forumbol.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#44976) wassermann válasza BestofJAVA (#44972) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Most már én is direkt megnéztem: a Raspberry Pi oldalán jelenleg egyetlen Ubuntu-s hivatkozást találtam: a telepítő készítő programnak van Windows, macOS és Ubuntu alatt futó verziója is (ez nem azt jelenti, hogy ezeket a rendszereket lehet telepíteni).

[ Szerkesztve ]

(#44977) BestofJAVA válasza cog777 (#44975) üzenetére


BestofJAVA
tag

Mind megtörtént, és a gondolatmenetedből kifelejted a fogyasztóvédelmet. Az utóbbiban nem szorulok tanácsra. Csak nem képzeled, hogy én vagyok a hibás, ha félkész hardvert adnak el, ami nemcsak bizonyos szoftvereket, de rá való operációs rendszert sem futtat?

Szerintem barátkozz meg azzal, hogy ebben a történetben abszolút nem én vagyok a ludas. Felébredt a gyűlölet benned, de ok nélkül. Magadnak persze nem ezt kívánnád.

Azt kell megvizsgálni, hogy adakozni akartam-e ellenszolgáltatás nélkül valami gyárnak. Mit kaptam? Egy rusnya macskát, egy rusnya kutyát. A tét nem az, hogy visszaadják-e a pénzemet. A tét az, hogy mennyi bánatpénzt fizetnek. Ugyanis ígéretet is eladtak. És rabolták az időmet.

Az időm pedig többet ér, mint a Linux. Sokkal.

[ Szerkesztve ]

(#44978) tvamos válasza BestofJAVA (#44977) üzenetére


tvamos
nagyúr

No, erre a fogyasztovedelmes dologra kivancsi vagyok, hogy mire jutsz, ugyhogy kelek, oszd majd meg! Es ezt szarkazmus nelkul irom.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#44979) golya87 válasza BestofJAVA (#44972) üzenetére


golya87
őstag

Engem kérlek ne vonj bele ebbe a sz@rba! :R
Pi1B-vel kezdtem, azóta mindegyik generációval volt dolgom, majdnem mindegyik meg is van a fiókban. Egy másik részük pedig vagy Kodi, HA, vagy headless server-ként teszi dolgát.

(#44980) PhoenixK válasza BestofJAVA (#44977) üzenetére


PhoenixK
őstag

Aztakutyamindenit!
Pereld már be légy oly kedves az MSI-t, az ASUS-t, az Intel-t, az AMD-t, mert egyik sem futtatja a NEM HOZZÁ VALÓ szoftvert.
Ez most egy tipikus PEBKAC, szerintem engedd el, és elkönyveljük, hogy legalább beláttad a saját hozzá nem értésedet.

[ Szerkesztve ]

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#44981) solti


solti
senior tag

ne etessétek a trollt... még csak nem is szórakoztató a sok baromság...

(#44982) azbest válasza wassermann (#44976) üzenetére


azbest
félisten

Rev 1.5 ös pi4-e van, 8GB-os. Ubuntuék más kernelt (5.19.0-1004-raspi 22.10 alatt) használnak, mint az alapítvány. Megeshet, hogy abban nincs még benne a támogatás az új power management ic-hez, bár meglepő lenne. Igaz, hogy a pi4-nél van fw flash is, ami frissíthető és az gyárilag már gondolom olyanra van flashelve, ami adott hardverhez tartalmazza a támogatást, de os szinten (boot partició és kernel) is rendben kell legyen a támogatás, különben lehet boot probléma.

Bár azt hiszem olyankor kellene kiírnia erről hibaüzenetet a boot flashnek, hogy nem kompatibilis rendszert akar bootolni. [link] (tippre a 78as szám is onnan jött)

Ha másnak megy rev 1.5ön, akkor valóban valami egyedi hiba az ő általa használt dolgokkal. Az biztos, hogy lehet ügyesebben és több hasznos adattal is előállni problémákkal. Mert amennyire láttam a "nem működik"en túl pontos részletek és információk nem igazán mozogtak, de nem is nagyon kérdezett rá senki talán.

Ez nem az övé, hanem a netes linken lévőből

[ Szerkesztve ]

(#44983) sonar válasza BestofJAVA (#44977) üzenetére


sonar
addikt

A közösség nevében felajánlom, hogy ha elküldöd a pi-t meg az sd kártyát én feltelepítem neked úgy ahogy szeretnéd. Sőt le is tesztelem, hogy valóban tudja-e azt amit szeretnél.

Sajnos kicsit az a feeling van mikor fordítva mész fel az autópályára és nem érted, hogy a sok ... miért jön szembe.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#44984) azbest válasza azbest (#44982) üzenetére


azbest
félisten

közben a linken olvasom, hogy lehet, ha frissebb start*.elf és fixup*.elf fájlok vannak a boot particióra másolva, akkor talán elindul. Az ubuntus boot partición is megvannak azek a fájlok, érdemes lehet megpróbálni lecserélni újabbra. De azt nem tudom, hogy milyen verziósak a friss hivataloshoz képest.

#44985 UberMutant
Ahogy már írtam, az nem információ, hogy neked működik. 1.5-ös board revizióval működik?

[ Szerkesztve ]

(#44985) UberMutant válasza azbest (#44984) üzenetére


UberMutant
őstag

sztem túlbonyolítod.
ezekkel az elfekkel már egy ideje nincs gond.
az ubuntu , amit az rpi imager kiír működik.

(#44986) azbest


azbest
félisten

További hasznos infók hibakereséshez, ha esetleg képet sem ad egy pi. Led villogtatás kódok [link]
4 hosszú 4 rövid - nem támogatott board típus. 2 másodperc szünet az ismétlések közt.

Egy másik fw update utáni boot panasznál volt pár tipp,
ubuntu 22.10 rendszerben lévő boot fájból:
strings start4.elf | grep VC_BUILD
VC_BUILD_ID_USER: dom
VC_BUILD_ID_TIME: 16:16:49
VC_BUILD_ID_VARIANT: start
VC_BUILD_ID_TIME: Nov 18 2021
VC_BUILD_ID_HOSTNAME: buildbot
VC_BUILD_ID_BRANCH: stable_20210929
VC_BUILD_ID_PLATFORM: raspberrypi_linux
VC_BUILD_ID_VERSION: d9b293558b4cef6aabedcc53c178e7604de90788 (clean)

Ez az ő titkos belső zárt rendszerük. Domék kezelik a zárt bootkódot. A publikus githubba csak az elkészült binárisok kerülnek fel, ha felkerülnek egyáltalán abból a verzióból.

Legalább már egy dátum van arról, hogy mikori a boot kód, amit az ubuntuék használnak. Sajnos a pi4b rev1.5 -ről is alig látok információt. Pontos támogatás kezdést. Elvileg egy komment alapján 2021 ápr 21-es óta támogatott. Annál újabb az ubuntus.

A hivatalos alapítványos githubban stable ágon dec1-es az újabb, a nov 16os meg nem lehet, ha nem időutazó :D Szóval lehet nincs is kinn máshol ez a verzió, amit az ubuntu használ, vagy valami mellékágon van eldugva. Szóval fogalmam sincs honnan van az ubuntus boot kód.

[ Szerkesztve ]

(#44987) BestofJAVA válasza azbest (#44986) üzenetére


BestofJAVA
tag

Bámulatos, ahogy átlátod a dolgokat. Teperek, hogy tolmácsoljam az előttem lévő készülékre.

Akkor ez azt jelenti, hogy biztosan nem működik az Ubuntuval? Frissítettem minden létező dolgot. Nem tettem jól?
Az egér helyrehozható? Anélkül minimális, amit elérek.

(#44988) azbest válasza BestofJAVA (#44987) üzenetére


azbest
félisten

A #44984 -ben amit írtam, azt kipróbálhatod kézzel átcserélni a githubról szedett frissekre. Ha úgy ad életjelet, akkor tényleg régi lehet a boot kód ubuntuban.
Zipként letölthető az egész friss pakk [link]
A fixup és start nevűeket az ubuntus boot meghajtón átcseréled a frisebbre a zipből.

Ettől még lehet futtatás közben is gond. De ha ez kell az elinduláshoz, akkor ubuntuék hibabejelentőjén ez már hasznos információ lehet, hogy megjavítsák - ha az ő hibájuk.

Az egereddel nem tudok mit kezdeni, cserélj elemet :D A tápegység legyen megfelelő, nem mindegy milyet dugsz a pi-be. Ha nem hozzá való tápot használsz mindenféle hiba előfordulhat. Milyen tápot használsz?

Neked megjelent a "nem indul" során bármi a képernyőn? Hdmi0 -ában a tápcsati melletibe van dugva a monitor?

szerk:
A 22.04 kapcsán is volt hasonló panasz, csak ott pi4b rev 1.4 kapcsán. A fw verzió nem passzolt az ubuntus indító fájlokkal és kézzel csere a bootban volt a gyors workaround és később az alapítványosok az eeprom-ban is javítottak valamit [link]

[ Szerkesztve ]

(#44989) syrus1006


syrus1006
csendes tag

Sziasztok! Némi tanácsra lenne szükségem.
Raspberry Pi 4B (4GB)-om van a legfrissebb Raspberry Pi OS 64bit-el. Minden beállítás default. Milyen böngészőt kellene használnom, vagy milyen beállítások kellenének, hogy a sima internet böngészés, esetleg YouTube videok megtekintése elfogadható legyen? Jelenleg sajnos élvezhetetlen.

(#44990) AiRLAC válasza syrus1006 (#44989) üzenetére


AiRLAC
addikt

Amennyire tudom erre nem alkalmas, a YouTube alapból VP9et használ, a Pi4 GPUja pedig csak x264et tud hardveresen gyorsítani. Esetleg az x264ify plugint nézd meg, az kikényszeríti az x264 streamet ha elérhető az adott videóból.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44991) azbest válasza syrus1006 (#44989) üzenetére


azbest
félisten

nem lesz az. Legalábbis desktop módban. Az igaz, hogy h264 és h265 codec-eket támogatja a pi hw, a vp9 szoftveres és lehet ezt az addonnal kényszeríteni. A raspberry os-en lévő chromium elvileg használja a hw video dekódolást. De a képernyőre kirakást, például teljes képernyőre, azt a proci végzi maga. Ezért tud döcögni.

Régen libreelec youtube addonnal néztük, azzal pi1en is emlent fhd h264. Csak az nem desktop, hanem dedikált médiajátszó rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#44992) 0519 válasza azbest (#44986) üzenetére


0519
senior tag

Ha lenne awardom, neked adnám. :R

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#44993) PhoenixK válasza 0519 (#44992) üzenetére


PhoenixK
őstag

Találd meg a reddit-es fórumtársat...

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#44994) cigam válasza syrus1006 (#44989) üzenetére


cigam
félisten

A legtöbb összehasonlításban, teszten, a Puffin-t hozzák ki győztesnek, cserébe elég "buta". Ezért tud gyors lenni :)
[link]
Egy próbát mindenképpen megér.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44995) tvamos


tvamos
nagyúr

Az normális jelenség, hogy a Pi3 folyton azt jelzi, hogy nincs elék kraft a tápban? Már 20A-es labortápról megy, de így is hisztizik.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#44996) cigam válasza tvamos (#44995) üzenetére


cigam
félisten

Azért egy többszörösen bővített mondatban leírhattad volna, hogy mi minden van rádugva, ha csak a monitor, akkor is ezt jelzi?
Az elinduló 5V-ból mennyi érkezik meg rá?
CPU terhelés? (hőmérséklet?)
A labor tápon nincs eltekerve az áramkorlátozás?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44997) tvamos válasza cigam (#44996) üzenetére


tvamos
nagyúr

5" HDMI display van csak, meg a soros porton ssh-val.
Az áramkorlát 20A. (Mondjuk ennek semmi értelme.)
A kis pucukára megy az 5.2V, meg 2 pucukára a GND. (Header.)
Megmértem a panelon, ott is van az 5.2V.
Raspbian megy rajta.
Egy kamera volt rajta, de az nélkül is csinálja.
Ha lehúzom a kijelzőt, akkor mondjuk nem látom, hogy reklamál...

Az lehet, hogy az Aliexpress-es buck konverter rontotta el?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#44998) cigam válasza tvamos (#44997) üzenetére


cigam
félisten

Parancssorból is ellenőrizheted: vcgencmd get_throttled
A 0. bit jelzi az "under_voltage" ki/bekapcsolt állapotát.

Azért egy kört futnék egy másik adapterrel is. Az hogy rávan írva, még nem biztos hogy kijön belőle. Meg az is lehet rossz...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44999) 0519 válasza tvamos (#44997) üzenetére


0519
senior tag

A táp jó, a kábel rossz?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#45000) wassermann válasza 0519 (#44999) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha a vezeték túl vékony, akkor a saját ellenállása jócskán le tud venni a feszültségből és lehet, hogy a Pi-hez csak 4,9V érkezik. Ugyanolyan mint amikor egy vékony slag végén éppen hogy csak csörgedezik a víz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.