Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44201) Aryes válasza tasiadam (#44198) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ilyen névvel csak valami jó dolog lehet :DDD

(#44202) tasiadam


tasiadam
veterán

Van egy olyan problémám hogy a 3.0 fixre forrasztott HDD az 2.0 sebességen megy és nem 3.0-n. Erre szoftveresen van megoldás, vagy simán vágjam le róla a 2.0-t és menjen a 3.0 egyedül? (mivel lehúzni nem tudom)

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44203) weiss válasza Aryes (#44201) üzenetére


weiss
addikt

Ajjaj, nem csak nekem akadt meg rajta a szemem :D

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#44204) azbest válasza tasiadam (#44202) üzenetére


azbest
félisten

usb2 portba dugtad? mert esetleg a 3as portba kéne dugni 3as sebességhez

(#44205) tasiadam válasza azbest (#44204) üzenetére


tasiadam
veterán

:o

Arra van direktbe forrasztva. De utana olvastam, masnak is siralmad a sebesseg pi4tol fuggetpenul, most az OS-t turtam ki, reszteltem a beallitasokat, stb. Aztan kiderul mit javit

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44206) azbest válasza tasiadam (#44205) üzenetére


azbest
félisten

nem a dugóról beszélek. A pi4 két portja usb3as, amelyik kék

(#44207) tasiadam válasza azbest (#44206) üzenetére


tasiadam
veterán

az van direktbe forrasztva, ott van a leírásom, hogy készült, de itt a kép.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44208) Aryes válasza tasiadam (#44207) üzenetére


Aryes
nagyúr

Usb3 sebességhez nem csavart érpárok kellenének? Lehet a forrasztás jó, de az a tál spagetti a két eszköz között belekavar a kommunikációba. :F

(#44209) tasiadam válasza Aryes (#44208) üzenetére


tasiadam
veterán

nem csavart volt, simán lógott az összes egy föld alatt. De amúgy simán benne van,. hogy be zavarhat, de a receive + és - meg a transmit + és - mind egybe voltak túrva. Elég lenne nekik egy zsugorcső, mint szigetelés, vagy kell a fém?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44210) Aryes válasza tasiadam (#44209) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem hiányzik neki az árnyékolás.

(#44211) azbest válasza tasiadam (#44207) üzenetére


azbest
félisten

No és az a board, amit rákötöttél tényleg tud usb3-at?
A másik oldalon vagy belső rétegben megy a több csatlakozás vagy csak az a 4 van valójában továbbvezetve, ami látszik?

Vagy nézd meg hová kötötted be, mert az lsusb alapján mintha usb2 -re lenne.

[ Szerkesztve ]

(#44212) AiRLAC válasza tasiadam (#44207) üzenetére


AiRLAC
addikt

Erre én adatot nem bíznék :U
Mi a gond egy pár normális, árnyékolt, kellően rövid, 90 fokos csatlakozós USB 3.0-ás minőségi kábellel?

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44213) tasiadam válasza AiRLAC (#44212) üzenetére


tasiadam
veterán

Nem fer be a hazba. De mar tenyleg ott tartok hogy atrakom a pi3 hazba es akkor a 3.0 marad szabadon, a kabeleket levagom es megy ra kulso HDD haz. Ugyis van 2 darab RE3 HDD-m.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44214) tasiadam válasza azbest (#44211) üzenetére


tasiadam
veterán


Ez alapjan lett bekotve, es az eredeti szineket neztuk, ami ez:

Viszont mivel van 2 lehetosegen igy siman kivaghatom az USB2.0-t belole csak az a baj hogy egyik csatlakozonal mar lehuztam a 2.0 kabeleit es ott nem indul a 3.0 se, szoval kell neki minden.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44215) AiRLAC


AiRLAC
addikt

Ezen a fenti képen is ott a kábelburkolat, alatta az árnyékolás.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44216) tasiadam válasza AiRLAC (#44215) üzenetére


tasiadam
veterán

Operalok ra nemsoka, mert meg van belole. De nem gondolom, hogy sokat segitene. Meg merek FTP-t is a samba helyett

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44217) azbest válasza AiRLAC (#44215) üzenetére


azbest
félisten

jaja, ráadásul az adatátvitelnél külön árnyékolás is van, és páronként pedig csavart

[ Szerkesztve ]

(#44218) #68216320 válasza tasiadam (#44214) üzenetére


#68216320
törölt tag

Figyi, teljesen jó szándékkal mondom, de ez a forrasztási minőség életveszélyes. Szerintem ne eröltesd ezt a megoldást. Sanszos, hogy nem jó a pákád vagy a folyasztószered.
Maradj a gyári csatlakozó+kábel megoldásnál. Ott maga a csatlakozóház is eleve árnyékolt.

[ Szerkesztve ]

(#44219) #68216320 válasza #68216320 (#44218) üzenetére


#68216320
törölt tag

Fontos a megfelelő árnyékolás USB 3.0 esetén, mert magas lesz az adatvesztés ráta.
Így néz ki egy hivatalos USB 3.0 kábel. Fól látszik, hogy mi csavart érpár és külön árnyékolású. Nem csak kívülről, egymástól is árnyákolni kell az érpárokat.

[ Szerkesztve ]

(#44220) tasiadam válasza #68216320 (#44218) üzenetére


tasiadam
veterán

Hát ki lett takarítva, ja, kicsik nagyon, de nem rossz abszolúte ami használva lett ahhoz képest, amilyen volt. Amúgy most FTP-n úgy néz ki, hogy 30al másol fel, de 100al tölt le. Elméleti sebességet letöltésnél tudja, feltöltésnél úgy tűnik hogy bezavar az SMR is és lehet a vesztés is.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44221) tasiadam válasza #68216320 (#44219) üzenetére


tasiadam
veterán

Ennyire ez nem volt leárnyékolva kb sehol :D Kapott az egész egy nagyot plusz a 2 érpár, de így nem volt.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44222) #68216320 válasza tasiadam (#44221) üzenetére


#68216320
törölt tag

Hát ahogy gondolod ...

(#44223) tasiadam válasza #68216320 (#44222) üzenetére


tasiadam
veterán

Persze az egészet le kéne cserélni, vagy kukázni a projektet a francba. pi3 esetében persze ez a megoldás simán jó, mert áramigénye sem ekkora meg 2 kábel elviszi jóformán az adatot sata-ról. De erősen úgy tűnik, hogy pi4nél nem műxik a dolog, vagy erősen korlátozottan. Jelenleg én is azt látom, hogy külső 3.5-ös házban raid és 3.0-n bekötött hdd/ssd a pi-re, majd ott OMV, jobb opció, mint ez a forrasztás.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44224) azbest válasza tasiadam (#44223) üzenetére


azbest
félisten

A lényeg, hogy ne szálazd le a kábelt, hanem egy rendes usb3 kábel két végét kösd be, csak a legszügségesebb hosszban lebontva a kábelt. Úgy még jobban is néz ki. A pi felől szvsz még csak forrasztani sem kéne, csak bedugni az egyik végét egy kábelnek.

Van olyan kábel, ami nem egyenes dugós, hanem right angle [link]

[ Szerkesztve ]

(#44225) detroitrw


detroitrw
addikt

Sziasztok!

Bluetooth-os audio-s nyavaját (jack-en jöjjön ki a hang) akarok csinálni egy rpi 3B+ -ból
Felraktam a BalenaOs-t, de nem tudja valamiért updatelni magát :((

klikk

A log-ba mindig az jelenik meg, hogy "Failed to download image", és kezdi előröl a letöltést ... :O
Szerintetek mit lehet ezzel kezdeni? :F

Esetleg más olyan OS-t tudtok mondani ami Bluetooth jelből kikeveri jack-re az audió jelet?

Előre is köszi a segítséget :R

(#44226) tasiadam válasza azbest (#44224) üzenetére


tasiadam
veterán

https://www.instructables.com/PiNAS-the-Raspberry-Pi-NAS/
Itt van a képek között, hogy miért nem férne el, de igen, az lenne a legjobb. Viszont akkor már értelmét veszti ez a ház. Még menteni akkor lehet, ha kivágom a 3.0 takaróját, levágom a forrasztásokat és közvetlen dugok rá külső hdd-t.
8 és a 12. lépés

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44227) cigam válasza tasiadam (#44226) üzenetére


cigam
félisten

A cikk szerzőjénél sem acélos sebesség:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44228) tasiadam válasza cigam (#44227) üzenetére


tasiadam
veterán

mert az egy pi3

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44229) 0519 válasza detroitrw (#44225) üzenetére


0519
senior tag

Feltételezem, hogy az update során letölt egy tömörített fájlt, majd azt kibontja és a helyére másolja ->sok hely kell neki.
Van elegendő hely a lemezen a letöltéshez?

SSH-val (vagy konzollal) jelentkezz be és nézd meg a rendelkezésre álló szabad hely mennyiségét.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#44230) detroitrw válasza 0519 (#44229) üzenetére


detroitrw
addikt

klikk

Elméletileg van szabad helye bőven :((

(#44231) tasiadam válasza detroitrw (#44230) üzenetére


tasiadam
veterán

Az SD krátyát akarod arra használni?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44232) detroitrw válasza tasiadam (#44231) üzenetére


detroitrw
addikt

Mire gondolsz? :F
Az SD kártyán csak ez a BalenaOS lenne más adatot nem tervezek rá

(#44233) Puro válasza tasiadam (#44226) üzenetére


Puro
aktív tag

Hát a cikkben nasnak minden mást csak openmediavaultot ne :D Szerintem ez százszor jobb rendszer erre, többet kell benne pötyögni, de ha az be van konfigolva akkor többet hozzá sem kell nyúlni. Azon nekem 90-100MB/s ír/olvas megy lanon keresztül usb3.0 hdd-re, xfs fájlrendszeren hozta a legjobb teljesítményt. RP4 2GB.

[ Szerkesztve ]

(#44234) tasiadam válasza Puro (#44233) üzenetére


tasiadam
veterán

Ohh, koszi, fel is operalom ezt. Networkchuck videojabol szedtem az otletet aki pi4re rakott 32litet, arra omv-t majd plexet.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44235) galbi1972


galbi1972
tag

Pi 4B 8Gb. SD kártyáról futott egy 64bit-es Raspbian kiválóan eddig. Most klónoztam egy 1Tb-os hdd-re a rendszert és onnan fut hibátlanul SD kártya nélkül USB-n Ezt szeretném is így megtartani de néha jó lenne új OP rendszerket tesztelni SD kártyáról. Ha csak lehúzom rólla a hdd- t beleteszem az új OP rendszerrel megírt SD kártyát, majd ha meguntam vissza az 1Tb-os hdd- amin a stabil Raspbianom van működhet, vagy kell mindig állítgatnom a configban a boot-ot?

(#44236) Fecogame válasza galbi1972 (#44235) üzenetére


Fecogame
veterán

Működhet abban az esetben config átírás nélkül, ha az sd kártya és a hdd sosincs egyszerre rádugva a málnára.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#44237) galbi1972 válasza Fecogame (#44236) üzenetére


galbi1972
tag

Szuper, köszönöm! :)

(#44238) tasiadam


tasiadam
veterán

Megjött a pi4-hez az 5v ventilátor, ami eléggé hangos. Kicseréltem a rotort 1mm-el nagyobbra, halkabb is lett, nem is erölködik az egész, hisz könnyebb, de még mindig sok. Jobb lenne 3.3V-on?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44239) wassermann válasza tasiadam (#44238) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Valószínűleg igen, a lényeg: hogy biztosan elindul-e! (de 3,3V elég szokott lenni)

(#44240) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Sziasztok!

Adott egy Raspberry Pi 4 4GB Raspberry OS x64 legfrissebb verziójával amin egy Docker fut pár szolgáltatással és rá van kötve egy USB 3.0 HUB (külső táppal), amin lóg 2 db háttértár (fstab-ban mountolva). Ma gondoltam kicserélem a hub-ot egy "egyszerűbbre (ez is USB 3.0, de ezen nincs kártyaolvasó, ethernet+HDMI csati és nem USB-C - USB A átalakítós, mint az előző, de ez is külső táp bemenetes). Külső tápnak ugyanazt a PD töltőt használom, mint az előző hub-nál. Azóta kb. 5 indításból max. 1x indul a Pi, a többinél se kép, se hang, se semmi. Még akkor sem, ha közvetlenbe kötök rá monitort. Visszatettem az előző hub-ot és azzal meg ismét vígan megy. Hogyan tudnám kideríteni, hogy mi lehet a probléma? Esetleg ötlet?

Előre is köszönöm a segítséget! :R

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#44241) Crvsh3R válasza Crvsh3R (#44240) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Közben olvasom, hogy bizonyos külső táplálású USB hub-ok visszatáplálnak USB-n keresztül a Pi-ba és ez miatt nem indul (a Pi nem tolerálja, más eszközökkel ellentétben). Gondolom akkor ez lehet a probléma az új hub-al. Tudtok más megoldást mondani (azon kívül, hogy használjak dedikált NAS-t vagy használjam tovább a működő hub-ot)?

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#44242) cigam válasza Crvsh3R (#44240) üzenetére


cigam
félisten

Én nem próbálkoznék PD töltővel, csak mezei 5V-os tápegységgel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44243) Crvsh3R válasza cigam (#44242) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Kb. fél éve már használom a hub-hoz és a Chromecast with Google TV-hez is ajánlott darab, azzal is már egy éve ugyanilyet használok. 5V/3A-t ad le alapból és ennél többet úgy sem ad át a Pi-nak. Chip szabályozza, ergo ha nem érzékeli a gyorstöltés létjogosultságát, akkor mezei 15W-os töltőként működik.
Ráadásul nem noname, hanem egy Ugreen 20W-os darab.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#44244) cigam válasza Crvsh3R (#44243) üzenetére


cigam
félisten

Márkás kínai :P Attól függetlenül nem tudhatod hogy az új HUB-ra pontosan miként reagál, és mekkora feszültséget erőltet rá. Márpedig a tünetek erősen ebbe az irányba mutatnak.
Úgy is rakoncátlankodik, ha nincs rajta a 2 lemez, csak a HUB?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44245) tasiadam válasza Puro (#44233) üzenetére


tasiadam
veterán

közben szerváltam 2 darab CMR-es 1TB WD RED-et, és leteszteltem eddig kb mindennel is. SMB/FTP mind mind 30al másol külső kábellel. Most külső házzal próbálkozom, mert a gépemre 110-120-al másol konstans, és 30at írt a pi. Valszeg itt más lesz a problem és biztos nem hardveres.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44246) Crvsh3R válasza cigam (#44244) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Lemértem, 5V-ot ad mind a 2 hub esetén. Az új hub esetén csak akkor indul újra a Pi (és nem fagy ki) ha nincs külső táplálása a hub-nak. Külföldi fórumok tele vannak a külső tápos hub-ok visszatáplálási problémájával. Állítólag csak Pi 4-nél van jelen a probléma. Csak bizonyos külső táplálásos hub-ok esetén nem áll fenn a probléma. Egyik megoldásnak vicces módon azt írták, hogy a Pi és a külső tápos hub közé rakni kell egy nem tápos hub-ot. Ez mondjuk működhet, de eléggé költséges megoldás.

Mások hogyan oldják meg a több HDD/SSD usb-s csatlakoztatását?

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#44247) vicces


vicces
addikt

gondoltam hogy rádugék egy 3 terrás winyót a raspimra. most dietpi van rajta.
az egész internete áttúrva mindenhol openmediavaultot javasolnak. lentebb meg irta egyikőtök, hogy azt inkább ne :F
ha nem akkor mit tegyek a dietpira még fel?
ami kellene:

- pc-ről file elérés oda-vissza irás olvasással
- kodinak médiafájlók tároló /nfs vagy tudom is én milyen protokollal
- mobiltelefon fényképek videók szinkronizálása és kimentése ha van új adat.

arra gondoltam még hogy a videókból kinézegetném hogy az omv milyen megosztásokat is tudna és valahogy beállitgatnám a sambát is rá. csak még sohasem csináltam ilyet :N :DD
a mobilos felhős megosztásra meg semmi ütletem sincs. jelenleg a westerndigital csinálja ezt, de ki szeretném kukázni már ezt a nast. túl sok a kütyü és még bütykölni sem kell, mert teszi a dolgát és unalmas ;]

:)

(#44248) cigam válasza Crvsh3R (#44246) üzenetére


cigam
félisten

a Pi és a külső tápos hub közé rakni kell egy nem tápos hub-ot. Ez mondjuk működhet, de eléggé költséges megoldás.

Miért lenne költséges? Már 1000Huf alatt kapni passzív HUB-ot.
Már hogy működne egy ilyen megoldás? Szerinted a passzív HUB-ok honnan veszik a tápot? Fixen össze van kötve a bemeneti 5V-os ág az összes kimenetre.
Ez hogy választaná le a külső tápos HUB-ot rákötve?
Leválasztani úgy tudod, ha a Pi felőli oldalon elvágod(kikötöd) a táp vezetéket.

Vagy veszel egy normális tápot ;]

Amúgy úgy próbáltad, hogy a Pi-t is az USB HUB-ból táplálod úgy, hogy nem dugod be a Pi-be a saját tápcsatlakozóját?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44249) Crvsh3R válasza cigam (#44248) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

A linkelt passzív hub nem USB 3-as, így az nem opció.
A passzív hubos megoldást nem ellenőriztem, de több fórumon is írták, illetve YouTube-on is említették megoldásnak. A másik megoldásnak írták a vezeték babrálását, illetve olyan kábel beszerzését, ami csak adatátvitelt támogat.

Vagy veszel egy normális tápot ;]
Nem tudom mi ez a táp fétish nálad, egyértelműen nem azzal van a gond.

Amúgy úgy próbáltad, hogy a Pi-t is az USB HUB-ból táplálod úgy, hogy nem dugod be a Pi-be a saját tápcsatlakozóját?
Fentiből kiindulva ez nem tudom min változtatna, ha a hub USB porton való visszatáplálása a gond.

Csak egy példa, érdemes elolvasni (inkognító módban megnyitható az egész cikk)
Köszönök minden segítséget.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#44250) cigam válasza vicces (#44247) üzenetére


cigam
félisten

Mehet rá az OMV is, de vannak korlátai, kis türelem is kell hozzá.
Amúgy meg elég lenne felkonfigurálni a Samba-t.
Kodi ismeri a Samba megosztást is, nem feltétlen kell hozzá NFS
A mobilszinkronizáció inkább a mobilon futó apptól függ.

Crvsh3R
Mer ha USB3 akkor az mennyivel jobb tápellátás, szétosztás témakörben? Ok ezek már 4k-tól indulnak és ugyanolyan kidobott pénz ebből a szempontból.
Jaaa... Ha fórumokon meg a Youtubon is aszonták, akkor biztos úgy van... Eh... Azért ne nagyon terjeszd, mert a fizika működése szerencsére nem attól függ, hogy Vér Pistike Kukutyinból mit ír/mond.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.