Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45601) SunMount3r válasza Gabesz87 (#45597) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ha van/lenne hozzá rendes driver, akkor szerintem jó lenne Linux-on is, meg Windows-on is. Most hirtelen ezt találtam róla. Itt pl. azt is írják, hogy állítólag a Linux kernel-ben már alapból van driver hozzá, a kérdés csak az, hogy milyen az a driver. És hogy még Windows-hoz sincs rendes, külön driver hozzá. Viszont azt is, hogy állítólag az XBOX tuner-t a Hauppauge gyártja és gyak. azonos ezzel a tuner-el, így annak a Windows-os driver-jei amik jók hozzá, mert ugye az MS még Windows-hoz sem csinált hozzá. Hát így nem egyszerű...

[ Szerkesztve ]

(#45602) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Ezt a "Direct USB Connection (Pi Zero / Zero W Only)"-t hogy kell csinalni linuxos gepen? Hasznalja ezt valaki?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#45603) AcCEsS


AcCEsS
senior tag

Pi4-en használ valaki Hyperion.ng-t Raspbian Bullseye alatt? Kb. fél éve frissítettem a rendszert Busterről, és csak most kezdtem el foglalkozni a korábban jól működő Hyperion felélesztésével. A telepítés/beállítás sikeres, a LEDek működnek jól, de a hdmi-jelről nem tudja megoldani a ledek működtetését. Próbáltam rákeresni a hiba okára, és pár régebbi infó alapján úgy tűnik a Hyperion.ng grabber (DispmanX) része nincs megírva az új(abb) rendszerekre, és/vagy a Pi4-re. Van aki használ ilyet? Tényleg nem is lehet megoldani a régi bevált módon? A Buster alatt már a régi verziós Hyperion-t használtam, de azt már - a megszüntetett QT4 stb. függőségek miatt - le sem tudom fordítani. Többen javasoltak külső, USB-s hdmi grabbert, de azo(ko)n meg nem működik a HDMI-CEC, így a tv távirányítója esne ki a használatból. Egyelőre zsákutcába jutottam, ezért ha bármilyen megoldást tudtok javasolni, azt szívesen veszem. Akár külső hardveres megoldásra is nyitott lennék...

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#45604) ReFleXx válasza AcCEsS (#45603) üzenetére


ReFleXx
addikt

philips ambilight televizio ;]

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#45605) AcCEsS válasza ReFleXx (#45604) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Az sem rossz, csak azzal ellentétben ez egy 165-ös tv-re kevesebb, mint 5000 forintból megvolt. :K És már a harmadik tv-re költöztettem át az elmúlt 6 évben. Cserébe, most nem működik...

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#45606) ReFleXx válasza AcCEsS (#45605) üzenetére


ReFleXx
addikt

naja de az csak hdmi sourceal megy, tvadasra , beepitett appokra nem, szal ambilight lite :DD
de ha 5kbol kihoztad az nem rossz, mennyi egy hdmi grabber?

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#45607) AiRLAC válasza AcCEsS (#45603) üzenetére


AiRLAC
addikt

Az USB grabber mellett miért ne működne a HDMI-CEC?

[ Szerkesztve ]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#45608) SunMount3r válasza AiRLAC (#45607) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Mert "az ellen nem véd"... :D :U

(#45609) AcCEsS válasza AiRLAC (#45607) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Valószínűleg nem is az USB-s grabber a gond, hanem hogy előtte át kell vezetni egy splitteren, és abban nincs megoldva a cec jeltovábbítás (nem tudják jól megoldani a cec jeltükrözés, mert az csak dedikált irányba lenne továbbítható, pl. egy választó kapcsolóval??? Valami ilyesmiket olvastam. Ja, és a hdmi ARC ugyanez.). Lehet, hogy berendelek az Ali-ról egy eszközkészletet, mert nem egy nagy összeg. Kivéve, ha nem működik! :B Splitter / Grabber

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#45610) AiRLAC válasza AcCEsS (#45609) üzenetére


AiRLAC
addikt

Itt írnak típusokat amikkel működik a CEC

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#45611) Shade45


Shade45
senior tag

Használ valaki RPi-t NAS-ként legalább 2db 3.5HDD-vel?

Milyen házat/dokkolót használtok hozzá?

Köszi az ajánlásokat! :R

(#45612) 0519 válasza Shade45 (#45611) üzenetére


0519
senior tag

A RaidSonic jó cuccokat csinál.
Haver ezt használja: RaidSonic 2x 3.5 (IB-RD3621U3)

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#45613) Gabesz87 válasza Shade45 (#45611) üzenetére


Gabesz87
addikt

Én régebben (míg a Pi volt a NAS) használtam. ILYET. Tökéletes!

(#45614) Gombinyó válasza Gabesz87 (#45613) üzenetére


Gombinyó
őstag

Grátiszként a kenyeret is megpirítja. :DDD

(#45615) Shade45 válasza Gabesz87 (#45613) üzenetére


Shade45
senior tag

Milyen rendszert használtál a Pi-n?
Ahogy látom ennek klónozó funkciója is van, ergo szoftver fut rajta; nem veszett össze a Pi-vel?

OMV-t tervezek használni.

(#45616) oOKitsuneOo válasza AcCEsS (#45609) üzenetére


oOKitsuneOo
tag

Szia, pont ezt a kettőt vettem meg én is. Működik rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#45617) SunMount3r válasza oOKitsuneOo (#45616) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Az a Splitter tuti átengedi a 4K / 60Hz / HDR / DV-t is? A leírása alapján csak 1080p-t tud.

(#45618) oOKitsuneOo válasza SunMount3r (#45617) üzenetére


oOKitsuneOo
tag

Igen igazad lehet. :D Bár amilyen messziről nézem és vak is vagyok, észre sem vettem.
Bar csak a cec-re írtam, hogy megy.

[ Szerkesztve ]

(#45619) SunMount3r válasza oOKitsuneOo (#45618) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

De a forrás, amiből küldöd rá a képet az 4K? Mert ha a jel 4K (+ HDR /DV), akkor azt meg lehet lekonvertálja a Splitter FHD-ba? Nem mondom, hogy lehetetlen, meg vannak biztos ilyen Splitter-ek is, de én úgy tudom, hogy az ilyen "egyszerűbb" Splitter-ek általában vagy tudják a 4K átengedést, vagy ha nem, akkor 4K forrás esetén egyszerűen "nincs kép".

Ha meg HDR-es is a forrás képjele, azt meg tuti nem fogja tudni rendesen átkonvertálni SDR-be, maximum a HDR adatok nélkül engedi tovább, de ez nagyon meglátszódna képen (nagyon fakó és sötét lenne).

[ Szerkesztve ]

(#45620) oOKitsuneOo válasza SunMount3r (#45619) üzenetére


oOKitsuneOo
tag

Nálam úgy néz ki a dolog, hogy az androidos telekom boxról jön a jel (ezt fix 4k-ra állítottam). Onnan megy a splitterbe majd tovább a tv és az usb video grabber-be majd innen a pi-be.
Grabbelni csak vga-ba megy neki de a lednek jó.
A tv-n kap jelet azt sosem ellenőriztem, hogy mekkora a felbontás (nem is tudom, hogy kellene)
HDR tartalmat szerintme még nem próbáltam.
A boxon meg kodi megy és alatta repo-ból a plex netflix és hbo max.

[ Szerkesztve ]

(#45621) SunMount3r válasza oOKitsuneOo (#45620) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Hát ha 4K-s, meg pláne HDR-es is a TV-d, akkor azért csak nem mindegy, hogy FHD-ban, vagy 4K / HDR-ben kapja az "anyagot", már csak a Netflix, meg a HMAX miatt sem. Legalábbis nekem biztos nem lenne mind1, de hát ki hogy gondolja...

Azt hiszem, hogy a TV-d távjának "Info" gombjára tudna erről valamit kiírni. Bár itt bonyolítja a helyzetet, hogy ezek streaming app-ok nem natívan, hanem a Box-on lévő Kodi add-on-al futnak, azoknak meg lehetnek limitációi, pl. hogy épp a 4K / HDR-t nem tudják.

[ Szerkesztve ]

(#45622) oOKitsuneOo válasza SunMount3r (#45621) üzenetére


oOKitsuneOo
tag

Na hazaértem és megnéztem, hdr valóban nincs de 4k ezekszerint igen.
[kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]

(#45623) SunMount3r válasza oOKitsuneOo (#45622) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ezek most akkor a Box beállításainak/infóinak a képei? Mert akkor pl. ez jelentheti azt is, hogy tényleg nem tud HDR-t a TV-d, de azt is, hogy csak a Splitter nem tudja, amin átengeded a képet hozzá.

(#45624) oOKitsuneOo válasza SunMount3r (#45623) üzenetére


oOKitsuneOo
tag

Igen a box-é, a tv hdr képes, ha natív netflixet nézek át is vált. Szóval csak a splitteren bukik a dolog.

(#45625) wassermann


wassermann
Topikgazda

Ez a topik a Raspberry Pi-kről szól, ne OFF-oljátok szét!

Légyszi menjetek át pl. ide: [link]

(#45626) Nerazim


Nerazim
őstag

Valaki talalkozott mar ilyen hibauzenettel Volumio alatt?

Konkretan barmire nyomtam YT, Soundclub, radio ua ez volt az uzenet.

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#45627) Dplayer82


Dplayer82
újonc

Sziasztok. Van egy raspberry pi 4b 4GB-m, 3d nyomtatóhoz van kötve, és octoprint fut rajta. A házában van egy ventillátor, ami mindig működik. Kérdés, van lehetőség arra, hogy csak 60°C felett kapcsoljon be a venti?
Illetve másik kérdés, octoprint felett/mellett egyidőben tudok vmi másik oprendszert futtatni?

(#45628) SunMount3r válasza Nerazim (#45626) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Az ALSA device nekem arra utal, hogy valamiért a hangkártyát nem találja. De amúgy van erre itt jobb Topic is, meg a Volumio saját Fóruma, ami ez esetben szerintem a legjobb, ott kezdheted mindjárt egy kereséssel.

[ Szerkesztve ]

(#45629) Aryes válasza Dplayer82 (#45627) üzenetére


Aryes
nagyúr

octoprint felett/mellett egyidőben tudok vmi másik oprendszert futtatni?

Nem akarsz. Tönkreteszi a nyomtatást, ha valami esetleg egy rossz pillanatban lefoglalja az erőforrásokat és kimarad pár lépés a nyomtatás alatt.

(#45630) g0ly02 válasza Shade45 (#45615) üzenetére


g0ly02
csendes tag

Én omv-t használok pár éve, lehet van jobb rendszer is, de nekem bevált. Qbittorrent fut rajta portainerben.

(#45631) g0ly02 válasza Gabesz87 (#45613) üzenetére


g0ly02
csendes tag

Mit használsz most NAS-nak, miért cserélted le?

(#45632) Gabesz87 válasza g0ly02 (#45631) üzenetére


Gabesz87
addikt

Hardveres korlát miatt. Torrentnél jelentkezett főleg. Ha már futott egy torrent, akkor szinte képtelenség volt hozzáadni újat, várni kellett jó ideig míg feldobta, hova akarom menteni. Pontosabban az tartott soká míg elértem a rá dugott tárolót. OMV ment rajta nekem is.
A régi PC konfigombol csináltam szervert, ezen megy most az OMV meg Dockerben (portainer) minden egyéb. I5-4570, 16GB ram, 120GB SSD, 4+2 TB HDD.

(#45633) g0ly02 válasza Gabesz87 (#45632) üzenetére


g0ly02
csendes tag

Ezt én még nem vettem észre, igaz ritkán adok hozzá egyszerre több torrentet, viszont letöltés közben szokott ugyanarról a rendszerről plexen keresztül film/sorozat menni, egy rpi4 4GB alatt futtatom mindezeket.

(#45634) Gabesz87 válasza g0ly02 (#45633) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ja, hát a Pi4 eleve izmosabb. Nekem egy Pi3 ModelB van. Most épp Digi-hez felvevős gépnek fogom be, tvheadend-el.

(#45635) g0ly02 válasza Gabesz87 (#45634) üzenetére


g0ly02
csendes tag

Sejtettem, hogy 3as-od van, izmosabb is meg az usb3 is segít. Plusz hdd-ről megy a rendszer, amit majd át akarok költöztetni ssd-re, de az még nem sikerült, valamiért nem bootol a klónozott meghajtóról, idő hiányában azóta erre nem kerestem megoldást.

(#45636) Sakab


Sakab
senior tag

Sziasztok, Rpi 4 el megoldható egy szabadon választott GIPO érintkező vezérelje mind a 4 relét úgy, hogy ha bevan kapcsolva az Rpi feszültséget kap automatán a 4 relé egyszerre, ha pedig kikapcsolom, akkor automatikusan elveszi a feszültséget a reléktől?

1 2 4 8 Channel DC 5V Relay Module with Optocoupler Low Level Trigger Expansion Board for Arduino Raspberry Pi
[link]
Itt az 5V- az, hogy 5V áram erőség kell a behúzáshoz? Az Rpi GIPO-ja csak 3,3V ot ad ki vagy tévedek?

(#45637) Aryes válasza Sakab (#45636) üzenetére


Aryes
nagyúr

úgy, hogy ha bevan kapcsolva az Rpi feszültséget kap automatán a 4 relé egyszerre, ha pedig kikapcsolom, akkor automatikusan elveszi a feszültséget a reléktől?

Most akkor a rpi vezérelje a reléket, vagy automatán kapcsoljanak be a rpi-vel együtt? :U

Az 5V azt jelenti, hogy ekkora tápfeszültség szükséges a reléknek a működéséhez, a vezérlés működni fog 3,3V-ról, mert mindegyik IN láb egy-egy tranzisztort vezérel, nem közvetlenül a reléket.

(#45638) wassermann


wassermann
Topikgazda

A két szélső tüske (GND, Vcc) kapjon tápfeszültséget, de ne a Pi-ről. A földet (GND) összekötöd a Pi tüskesorán lévő egyik GND-vel. Az IN1-4-et pedig vezérled vagy olyan pontra kötöd, ahol megjelenik pozitív feszültség amikor a Pi működik.

(#45639) Sakab válasza wassermann (#45638) üzenetére


Sakab
senior tag

Akkor leírom pontosan mire lenne használva így érthetőbb lesz a problémám. Rpi4 + Digione Signature. Az Rpi-t egy TMP Linearis szűrt tiszta táp táplálná a Digione tisza oldalát pedig egy powerbank. És úgy lenne bekötve, hogy ha kivan kapcsolva akkor egy szimpla mobiltelefon töltő töltené a powerbankot, ha pedig bekapcsolom az Rpi-t akkor a relé behúz powerbank töltés lekapcsol és ezzel egyidőben a powerbank kimenete pedig elkezdi táplálni a Digione tiszta oldalát.
Na most ha nekem még külön meg kell táplálnom a reléket is akkor azt ha a sima mobiltöltő tápjáról teszem akkor a piszkos zajos táp csak belefog szűrődni az Rpi-be, a TMP Linearisról meg akkor megint nem táplálhatom amiről maga az Rpi is megy.

(#45640) Aryes válasza Sakab (#45639) üzenetére


Aryes
nagyúr

1. ehhez minek négy relé?
2. mit jelent a "tiszta" oldal, oda nem valami zajmentes tápot kéne kötni? Egy powerbank kapcsoló üzemű kimenete hogyan fogja ezt a kritériumot neked teljesíteni?
3. a relé igényel egyáltalán vezérlést a rpi felől? A relé bemenetét egyszerűen rá kell kötni a rpi tápjára, amikor az tápot kap, a relé behúz.
4. miért szűrődne be a relé tápjának a zaja a rpi-be? Nincsenek galvanikus kapcsolatban egymással.

(#45641) Sakab válasza Aryes (#45640) üzenetére


Sakab
senior tag

1, azért kell 4, mert így teljesen letudom választani bekapcsolt állapotban a mobiltelefontöltőről. Powerbank kimenet + -, Powerbank töltés + -
2, A Digione Signature hívja így, hogy tiszta és piszkos oldal. Vagy linearis táppal szokták, vagy 18650 es aksikkal hajtják meg. És mivel az RPi hez se árt egy linearis táp 3A el, így a TMP lineart kapja az Rpi, a Digivannak meg 100mAh kell szóval erre már plusz egy tápot nem vennék.
3, Akkor a relét ráköthetem az Rpi tápjára (5V)?Nem kell külön táp neki?

(#45642) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Megjött az XBOX-os DVB-C TUner, gondoltam akkor kipróbálom a Pi-vel, amire korábban már feltettem a tvheadend-ed. Most viszont az a gondom, hogy nem érem el böngészőből, azt írja ki, hogy "A webhellyel való kapcsolata nem privát". Ilyenkor mi a teendő?

(#45643) Aryes válasza Sakab (#45641) üzenetére


Aryes
nagyúr

1. hát ennek nem sok értelme van. :N Elég a powerbank töltő ág + oldalát megszakítani, a negatívat nem kell. A power bank kimenetét pedig nem szükséges leválasztani, mert a legtöbb powerbank töltés közben eleve nem tud áramot leadni, töltés közben kikapcsolja a kimenetét.
Arra viszont érdemes gondolni, hogy ha kikapcsolva mindig töltés alatt lesz a powerbank, a benne lévő akksi ezt nem fogja sokáig bírni.

2. Vagy linearis táppal szokták, vagy 18650 es aksikkal hajtják meg.
Aksikkal, de nem powerbank-kal! A powerbank kimenetén step-up konverter állítja elő az 5V-ot. Annál zajosabb tápot nehéz elképzelni! :( Vagy lineáris táp kell neked, vagy pucér 18650 cella, de nem powerbank.

3. Ha 1db reléről van szó, szerintem minden további nélkül. Ezek az 5V relék kb 80mA áramot kérnek,1db nem fogja nagyon megrángatni a tápot. Ki-bekapcsolás amúgy is használhat előtt és után történik, közben nem.

[ Szerkesztve ]

(#45644) Gabesz87 válasza Gabesz87 (#45642) üzenetére


Gabesz87
addikt

Na végül is csak sikerült valahogy belépni Tvheadend-be. Tehát kezdeti varázslót végigzongorázva és az XBOX Tunert beállítva semmit nem talál! A beállításoknál a bemeneteknél látom az eszközt, Panasonic. Ill. a Muxes alatt is van egy freki lista de mindegyiknél failed állapot van. :FMentő ötlete valakinek? :)

(#45645) cigam válasza Gabesz87 (#45644) üzenetére


cigam
félisten

A szolgáltatódnak megfelelő frekvenciákat kellene beállítanod, vagy legalább azonos paramétereket. A Digitális adásoknál, az analóggal ellentétben nem elég a frekvencia. Az is szükséges hogy a moduláció(QAM/256), és a szimbólumsebesség(6900) is meg kell feleljen a szolgáltató által használt paraméterekkel. Ezt a szolgáltató oldalán(topikjában) tudod megkeresni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#45646) wassermann válasza Gabesz87 (#45644) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha a DVB-bemenetek fülön rákattintassz jobbra feljön egy beállítások lap ott legfelül engedélyezve van és hozzá van rendelve egy általad megadott hálózat névhez?

Etek után a hálózatok lapon erre a névre kattintva a kényszerített keresést megnyomod és azonnal átugrassz fönt az állapot lapra, ami ilyenkor mutatja, hogy az USB-s vevő hogy hangolja végig a teljes tartományt!

(#45647) Sakab válasza Aryes (#45643) üzenetére


Sakab
senior tag

Hmmm ezt a step upos dolgot nemtudtam, köszi :/
Ez a gyari aksis tápja:

[link]
Akkor mar csak azaz egy kérdés, h hogy oldom meg a töltést úgy, h az aksi bent marad a helyén :F

(#45648) FST200


FST200
tag

sziasztok,

egy raspberry pi4 hez szeretnék bekötni külső tárhelyet, van egy átalakítóm ( Átalakító AKASA USB 3.1 Gen1 A típusú reduktor 2,5“ SATA lemez / AK-AU3-07BK ) amivel szoktam használni a meglévő 2.5 hdd/ssd -t pc/laptopnál.
Amikor a PI hoz szeretném csatlakoztatni openmediavault segítégével akkor néha működik ,de néha nem, eldobja a kapcsolatot/nem találja a disket.
Valaki tudna segíteni hogy milyen adapter típus vált be amit tudott használni a PI hoz?
köszi!

[ Szerkesztve ]

(#45649) wassermann válasza Sakab (#45647) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha ezzel megy, akkor jó, mert nincs benne semmi elektronika.

(#45650) Sakab válasza wassermann (#45649) üzenetére


Sakab
senior tag

És ezt úgy tudom tölteni úgy, h 5v ot adok neki a kimenetén?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.