Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45501) AiRLAC válasza Nerazim (#45491) üzenetére


AiRLAC
addikt

DietPi-n elég sok szoftver elérhető, mégsem gondolja senki hogy bármilyen rendszerre bármelyiket vagy akár az összeset egyszerre fel lehet tenni :)

Lehet felmegy a HA, de nem lesz öröm használni (és megeszi az SD kártyát egy idő után).

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#45502) cigam válasza madrac (#45499) üzenetére


cigam
félisten

Remek! Megtennéd hogy mellé rakod a homeassistantot, és még pár plugin-t?

For basic use, yes, 2GB should be fine. If you have a lot of add-ons or are trying to run something like frigate, then you may benefit from more.
If it makes you feel any better, they are shipping the Home Assistant Yellow with a 2GB Raspberry CM4, so the devs should be targeting a basic Pi 2GB environment for quite a while.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#45503) emilll válasza wassermann (#45500) üzenetére


emilll
tag

Olyan kellene amire lehet pi-hole-t is. A LibreElec jó nekem filmnézésre, csak akkor nincs pi-hole.

(#45504) cigam válasza emilll (#45503) üzenetére


cigam
félisten

osmc-re is simán felteheted a pi-hole-t, és egy raspbian-ra is tehetsz kodi-t.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#45505) madrac válasza cigam (#45502) üzenetére


madrac
őstag

Úgy tudtam a HA alapvetően egy fapados config fájlokból álló okosotthon szerver szolgáltatás. Ha így van, akkor miért zabál ennyit? Szerencsére nekem tökéletesen jó a Node-red, Mosquitto páros is ami ezek szerint törekék ennyi erőforrást használ. De hát kinek mi tetszik.

(#45506) wassermann válasza emilll (#45503) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az OSMC-ben "fölül" teljesen ugyanazt a Kodit látod, mint az LE esetén, csak van rendes Linuxod "alul".

(#45507) Xpod


Xpod
addikt

Kezd összeállni a terv. (Bocsánat, ez részben nekem is egy összefoglaló lesz, hogy mikor megjönnek a cuccok ne kelljen megint keresgélem.)
Egy Raspberry Pi4 4GB verzió lesz beüzemelve és rá lesz kötve egy 120GB-os HDD USB3-SATA kábellel. A tápot a Pi4 GPIO-n keresztül fogja kapni. (5V a 2 és 4 lábán egyszerre, nehogy gond legyen mert a HDD a Pi4 USB3 csatijából fogja az áramot kapni és a földet is valószínűleg 2 lábon fogja kapni 6 és 9)

HDD boot-ra ez egész jó leírásnak tűnik nekem:
https://www.tomshardware.com/how-to/boot-raspberry-pi-4-usb

Unifi controller telepítése:
https://community.ui.com/questions/Step-By-Step-Tutorial-Guide-Raspberry-Pi-with-UniFi-Controller-and-Pi-hole-from-scratch-headless/e8a24143-bfb8-4a61-973d-0b55320101dc

Samba szerver telepítése
https://magpi.raspberrypi.com/articles/samba-file-server

ELK Stack naplógyűjtő, elemző telepítése
https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=268432

Zabbix (ha bírja-e még a Raspberry erővel akkor ez is, ha nem akkor majd meglátom)
https://bestmonitoringtools.com/how-to-install-zabbix-on-raspberry-pi-raspbian/

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#45508) emilll válasza wassermann (#45506) üzenetére


emilll
tag

Szuper, kipróbálom köszi!

(#45509) Fecogame válasza Xpod (#45507) üzenetére


Fecogame
veterán

Zabbix-et vinni fogja, nagyon kis erőforrásigényű cucc. :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#45510) Xpod válasza Fecogame (#45509) üzenetére


Xpod
addikt

Nem is a Zabbix a kérdéses, hanem az Elk Stack. De köszi.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#45511) Balerik


Balerik
aktív tag

Sziasztok!
Valahogy ki kehet deríteni két RP3 közül melyik ,,fiatalabb" ?

Elmúlik.

(#45512) SunMount3r válasza Balerik (#45511) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Pl. lehet "mérni" ilyenekre:

Ez spec. pont a Volumio alatt volt a System Info-val. De gondlom más rendszerekre is vannak hasonló eszközök. Valamint a csomagoláson/doboz-on is fel lehet tüntetve a "Revision" verziószáma.

(#45513) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Hello ismét!

RPI3B+-hoz keresek valami kis jófajta "kijelzőt". 3 col körüliben gondolkodom. Színes LCD, vagy OLED, vagy még nem tudom, hogy milyenek vannak? A lényeg, hogy elég "szép" képe legyen, ne legyen túl pixeles és jól látható legyen még nappali fény mellett is.
Amire kellene: A Pi-on Volumio fut, tehát ez lenne a rendszer, ami "alatt" valahogy működésre kellene bírni a kijelzőt, de azt sem főleg azért, hogy a Volumio "képét" jelezze ki, hanem olyan adatokat akarok vele megjelentetni, mint pl. a helyi pontos idő és dátum a helyi hőmérséklet és pl. még egyéb időjárási adatok, minthogy "napos, esős, felhős, stb..". Tehát amiknek gyak. semmi közük nincs a Volumio-hoz.

Első kérdés: van e a felettiekre valami megoldás, meg lehet e csinálni egyáltalán?

A további kérdéseim majd ezután jönnek.

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#45514) Xpod


Xpod
addikt

Megvan a Pi4. A cpu-ra kell hűtőbordát/aktív hűtést rakni?

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#45515) ReFleXx válasza Xpod (#45514) üzenetére


ReFleXx
addikt

kelleni nem kell, de ha van rajta az nem baj, fugg attol hogy mennyire terheled, melegszik, thottrlingol-e vagy sem

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#45516) Fecogame válasza Xpod (#45514) üzenetére


Fecogame
veterán

Baja nem lesz attól, ha nem teszel rá, mert 80 fok fölé ígyse-úgyse fog menni, megvédi magát. Alapból nem megy fel annyira, ha nem terheled meg nagyon.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#45517) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Ezzel kapcsolatban olvastam valahol, hogy kezdetben tényleg eléggé melegedett a Pi4, szinte mindig, miden felhasználási célra kellett rá valamilyen hűtés, azzal voltak tele a fórumok is, hogy sokkal melegedősebb, mit a Pi3 volt, de állítólag ezt egy későbbi, talán firmware frissítéssel megoldották a fejlesztői és most már nem kell. Ebből igaz valami?

[ Szerkesztve ]

(#45518) AiRLAC válasza SunMount3r (#45517) üzenetére


AiRLAC
addikt

Persze, szoftverből hűtik most már :DDD

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#45519) SunMount3r válasza AiRLAC (#45518) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Na ne már, én nem hiszem, hogy ez lehetetlen. VGA-k, SSD-k kapcsán is hallani ilyesmiket, hogy firmware update-el optimalizálják és már nem melegszenek fel annyira.

(#45520) Fecogame válasza SunMount3r (#45517) üzenetére


Fecogame
veterán

Igaz

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#45521) Nerazim


Nerazim
őstag

Udv!
Mint korabban irtam van egy Rpi zerom amin most mar Volumio fut. Most a tv re van kotve es igy hallgatok radiot de igy azert nem az igazi. Kerdesem, hogy lehetne erre vmi hangszorot kotni. Arra gondoltam, h veszek egy hdmi bemenetes dacot es arra kotnek egy par hangszorot, de gondolom meg erosito is kellene hozza. Van rajta egy ilyen usb hub amin keresztul vezeteken kapja a netet.

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#45522) SunMount3r válasza Nerazim (#45521) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Akkor már vehetnél USB-s DAC-ot is, azokból jóval nagyobb a választék. DAC-os Topic. Ha nem vagy nagyon audiophil, akkor akár 10K-ból is kijön egy ilyen viszonylag jobb fajta. Én pl. valami mini dongle DAC-ot ajánlanék. És nem kell hozzájuk feltétlen külön erősítő.

[ Szerkesztve ]

(#45523) wassermann válasza Nerazim (#45521) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Van hozzá ráépíthető erősítő is: [link] legfeljebb három-szintes lesz :)

[ Szerkesztve ]

(#45524) AiRLAC válasza SunMount3r (#45519) üzenetére


AiRLAC
addikt

Akkor tisztázzuk, természetesen optimalizáltak rajta, hűvösebb lett. Ettől még a legtöbb esetben kell rá hűtőborda, továbbra is termel hőt és azt valahogy el kell disszipálni.

Nekem is futott anno a CPUidle a Celeron 300A-n, ettől még kellett rá borda :)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#45525) wassermann válasza AiRLAC (#45524) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az árusítóhelyek nyomják a hűtőborda dolgot a további profit reményében. A Pi nem PC, inkább mobiltelefon. Összesen néhány W-ot fogyaszt és megvédi magát a túlmelegedéstől, emiatt árulják simán hűtőborda nélkül.
Alapvetően egy videó vagy grafikai feladat izzasztja meg, hanglejátszás vagy vezérlési feladat nem. Ha valakit mégis idegesít, hogy nincs rajta semmi, vegyen pl. egy ilyen picurkát, ami hagy mást is szellőzni, illetve nem akadálya egy DAC-kártya vagy bármi más ráépítésének.


(a kép kb. x10 es nagyítás egy monitoron)

[ Szerkesztve ]

(#45526) SunMount3r válasza wassermann (#45525) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Réz nem lenne jobb? Az én Pi3B+-omra raktam ilyen ici-pici alu bordákat, a CPU-ra, meg a LAN chip-re is, de gondolkodom mi lenne ha lecserélném őket rézre. Meg az is jó kérdés, hogy hogyan szedem le a bordákat (ilyen "öntapadósok" voltak ugye)???

(#45527) wassermann válasza SunMount3r (#45526) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Le ne szedd, mert letépheted vele a chip-et (többen tettek már tönkre így Pi-t)!

(#45528) body007 válasza SunMount3r (#45526) üzenetére


body007
addikt

Ha megmelegszik a ragasztója könnyebb leszedni

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#45529) SunMount3r válasza body007 (#45528) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ja tudom, a "hajszárítós" megoldás. De akkor inkább hagyom a dolgot...

(#45530) body007 válasza SunMount3r (#45529) üzenetére


body007
addikt

Vagy jól megterheled pár percre :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#45531) AiRLAC válasza Fecogame (#45520) üzenetére


AiRLAC
addikt

Közben megnéztem a linkelt hozzászólást, 2019 október környéki javítások között így szó szerint nem szerepel hogy sokkal kevésbé melegszik, ezt az egyet találtam ami okozhatta ezt.

2019-09-05 - Git d8189ed4 - (BETA)
Update SDRAM setup to reduce power consumption.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#45532) Nerazim válasza SunMount3r (#45522) üzenetére


Nerazim
őstag

Köszönöm az ajánlást. Abszolút noob kérdés, de ezt hogy kell összekötni a pi 0 -val és a hangszórókkal. Nem tudom elképzelni. :DDD Látok rajta egy usb-c csati ahhoz gondolom kell egy átalakító? És a másik végén a 3,5 -es csatiba hogy dugok egy pár hangfalat?
#45523wassermann
Köszönöm az ajánlást. Egy kérdés merült fel bennem, hogy vajon a lan vezeték csatijától elfér-e mert nagyjából olyan magasak a lábak mint a lan csati teteje. Sima zeroval is kompatibilis? Nem írja csak a zero2 -őt.

[ Szerkesztve ]

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#45533) SunMount3r válasza Nerazim (#45532) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A legegyszerűbb módon, a 3.5-ös Jack csatijára kötöd a hangfalakat, a legtöbb ilyen USB-s DAC-on van ilyen kimenet. Pl. amit én ajánlottam, ott látszik, hogy küldenek is hozzá USB-C->"sima" USB adaptert is, tehát ez sem lehet gond. Én pl. épp most rendeltem ebből egyet PC-s használatra ("Abigail Pro 3.5" a kínálatban).

Szerk.: És a másik végén a 3,5 -es csatiba hogy dugok egy pár hangfalat?-> Ja, most gondolom csak, hogy ezek nem aktív, hanem passzív hangfalak lennének? No akkor fordult a dolog, ha nincs natív 3.5"-os bemenetük, mert akkor tényleg kéne eléjük "valami", pl. egy erősítő, ami átalakítja a jelet. Erről már inkább a linkelt DAC-os Topcic-ban érdeklődj. Ezek a "mini DAC-ok" elsősorban fejhallgatózásra és közvetlen aktív hangfalas (tehát, amiknek van saját, beépített erősítőjük is) jelforrásként jók. Eddid erről nem szól a fáma, hogy neked milyen hangfalokhoz kellenének pontosan...

[ Szerkesztve ]

(#45534) wassermann válasza Nerazim (#45532) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Amit a képpel én ajánlottam az való sima, passzív hangfalhoz, mert abban a DAC mellet van egy kis D-osztályú erősítő is.

Nem tudom a tüskesor ugyanaz-e mindegyik Zero-nál, de ennek utána lehet járni.

Ha nem férne el, úgy emlékszem láttam ilyen toldót valahol (olyasmi mindkét oldalon, mint az IDE-s merevlemezek csatija). de forrasztani is lehet, szerintem néhány tüskénél nem használhat többet (digitális adatok + táp)

(#45535) Xpod


Xpod
addikt

Köszönöm a Pi4 hűtésével kapcsolatos infókat. Van itthon egy doboznyi hűtőborda, meg ventilátor teszek rá belőle. Ártani nem árhtat.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#45536) cog777 válasza Xpod (#45535) üzenetére


cog777
senior tag

En ventit azert nem teszek ra mert arthat :D marmint nekem, mert el kezd csapagyas es zajos lenni. 2.5 eve megy venti nelkul nekem, semmi baja.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#45537) Xpod válasza cog777 (#45536) üzenetére


Xpod
addikt

Másik szobában lesz, nem fog zavarni. Meg van belőle 3-4 db, hogy jó lesz még valamire. Ha tönkremegy eggyel kevesebb kacat lesz itthon. :)

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#45538) Nerazim válasza SunMount3r (#45533) üzenetére


Nerazim
őstag

Teljesen igazad van nem mondtam, hogy milyen hangfalat (aktív vs passzív) kötnék rá mert még magam sem tudom, de pl: egy ilyet akkor elvileg rá tudnék kötni az általad linkelt Dac-ra?

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#45539) SunMount3r válasza Nerazim (#45538) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Egy ilyet igen, mert ez aktív. Az ilyen "bookshelf"/PC-s hangfalak többsége amúgy is aktív. Amit kábelt adnak hozzá, azzal is simán rá tudod kötni és kész, nem kell semmi hókusz-pókusz. Nem is a 3.5"-os Jack "bemenet" a lényeg, ezt kicsit máshogy értettem, az RCA bemenet is jó, ha az tud analóg jelet fogad (AUX/Line-in-out), ennek a gyári kábele meg gondlom alapból 3.5"-os Jack-ben végződik. A passzív hangfalak már bonyolultabb téma.

[ Szerkesztve ]

(#45540) wassermann válasza Nerazim (#45538) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Korábban volt róla szó: mivel a tüskesoron vannak PWM kimenetek, a legolcsóbban pár alkatrésszel a Raspberry Pi Zero-ra is lehet analóg out-ot varázsolni [link] :

(#45541) Aryes válasza wassermann (#45540) üzenetére


Aryes
nagyúr

Amennyiben szereted a sistergést meg a csipogást, ez a legjobb megoldás :K :DDD

(#45542) SunMount3r válasza wassermann (#45540) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Nem tudom ez mennyire "olyan", de pl. az az analóg kimenet ami az RPi3B+-on van alapból, hát nem valami túl jó. Pl. Volumio-val 80%-os hangerő felett már torzít. Az alatt meg kb. "elmegy" kategória, csak rádiózásra pl. megteszi, de ez már attól függ kinek mik az igényei.

Pl. az a linkelt hangfal már egy elég jó típus, ehhez már érdemes egy normális DAC-ot is venni.

(#45543) wassermann válasza Aryes (#45541) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én sose próbáltam, de egy Zero-nál nincs analóg out. Nyilván nem Hi-Fi, de ha jól emlékszem, talán Azbest találta évekkel ezelőtt valahol, hogy CD minőségnél jobb.

(#45544) SunMount3r válasza wassermann (#45543) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

"CD minőségnél jobb."-> Bocsi, de ez így mit akar jelenteni? Ebben a kontextusban eléggé értelmezhetetlen. Ha pl. csak az, hogy a CD anyagok mintavételezési értékeinél magasabbakat is tud papíron dekódolni, az még semmit nem árul el a valós kimeneti hangminőségről.

(#45545) Aryes válasza wassermann (#45543) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én onnan tudom, hogy milyen, hogy már csináltam. Játékkonzol (pigrrl) hangkimenetét ezzel oldottam meg. A Nintendo meg hasonló játékok prüntyögéséhez pont elégséges megoldás, de amúgy borzasztó zajos, és valami órajel csipogását is folyamatosan hallani lehet rajta.
Persze az is lehet, hogy rosszul építettem meg, vagy egyéb okból került rá a csipogás, de van pi2-m, ugyanez az analóg kimenet van rajta, régebben használtam is zenelejátszásra, és az alapzaj ugyanúgy ott volt rajta.
A felbontása ettől függetlenül akár tényleg lehet jobb, mint a CD 48kbit/16bit felbontása.

(#45546) wassermann válasza SunMount3r (#45544) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Elég régen került ez szóba:
valami olyasmire emlékszem, ahogy mondod: az adatfolyam és a leképezés módja jobb, mint a CD. Asszem szoftveres oldalon nem is sima PCM, hanem fejlettebb.
Az viszont biztos, hogy egy ilyen aluláteresztő szűrő csak akkor jó, ha nem terhelik (csak aktív vmihez jó, fül- vagy fejhallgatóhoz egyáltalán nem). A nagyobb Pi-kben hasonló van kiépítve, a Zero-ból ez az elektronikai rész teljesen hiányzik.

[ Szerkesztve ]

(#45547) Aryes válasza wassermann (#45546) üzenetére


Aryes
nagyúr

Asszem szoftveres oldalon nem is sima PCM, hanem fejlettebb.
1 bit delta-sigma moduláció

(#45548) SunMount3r válasza Aryes (#45547) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Valami ilyesmire emlékszem a Pi3 kapcsán is, hogy mivel nincs is igazi, külön DAC-ja (ez már elég egyértelmű, ha az ember kicsit jobban megnézi a PCB-t), hanem valami kezdetlegesebb megoldással van "kitrükközve" a dolog. De ahogy nézem, valami hasonló a helyzet az ajánlott Zero-s megoldás esetén is.

(#45549) Aryes válasza SunMount3r (#45548) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mindegyik RPi modellen így van megoldva.

(#45550) SunMount3r válasza Aryes (#45549) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Jó, de pl. épp a fenti Zero-s mini-HAT kapcsán is gondolná az ember, hogy ilyenből lehetne olyan is, aminek DAC-ja is van, meg valamivel komolyabb szintem vannak megoldva rajta dolgok. Nem a "csoda" kategóriára gondolok, de azért elég sok minden jóság elférhet akár ilyen kis helyen is (lásd az USB dongle-ök példáját). De ahogy nézem a séma rajzot, pl. pont ezen nem annyira ez a helyzet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.