Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44751) tasiadam


tasiadam
veterán

Lehetseges egy pi3+/4-re a xiamo mi stick/box bluetooth taviranyitojat csatlakoztatni, es mondjuk android TV-t kezepni vele?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44752) wassermann válasza tasiadam (#44751) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Hát, nem tudom hogy van-e ilyen alkalmazás készen, de ha a TV tudja a HDMI-CEC (HDMI-n keresztül történő vezérlés) és a távirányító infrás, akkor némi pici hardverrel (IR-vevő + ellenállás) írható rá program, de azt neked kell megírnod. Illetve azt sem tudom, tud-e a TV-d olyan HDMI-bemenetről CEC-et használni, amire épp nincs rákapcsolva a megjelenítés (Pi)

(#44753) tasiadam válasza wassermann (#44752) üzenetére


tasiadam
veterán

Úgy akarom használni, mint egy android tvo kosítót. Most egy mi stickem van, elég hurka erőben, lassú is, stb. Tehát csak a pi-t akarok bele irányítani, a TV-t nem. Nincs is klasszikus értelemben vett kábelTV-nk

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44754) #70211840 válasza wassermann (#44752) üzenetére


#70211840
törölt tag

Még ellenállás sem feltétlen kell az IR vevőhöz, mert van 3.3V-os is. Ha fontos megnézem a pontos típusát. Filléres tétel.
Nálam 4db Pi+Kodi üzemel így évek óta.
Távirányítónak valami régi Thomson beltéri-k távkapcsolóját használom. Vannak benne előre programozott TV kódok. Így ha a hangerőt nyomom meg az a TV-t állítja, de minden más gomb a Kodi-t. Lirc meg lett tanítva a kódokra, Kodi lircmap pedig mapolja Kodi funkciókra (fel, le, play, etc)

(#44755) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

A speedtest-cli -vel hogyan lehet az osszes szervert kilistaztatni, mert ezek kozul egyiket sem neveznem kozelinek :D

[alucard@server ~]$ speedtest-cli --list             
Retrieving speedtest.net configuration...
20386) WaveCom (Turkeve, Hungary) [119.74 km]
21760) NetSpace s.r.o. (Detva, Slovakia) [182.70 km]
12374) Antenna Hungária Zrt. (Budapest, Hungary) [205.71 km]
28951) ZNET Telekom Zrt. (Budapest, Hungary) [205.71 km]
 4246) SzerverPlex.HU Kft (Budapest, Hungary) [205.71 km]
22794) OPC NETWORKS Kft. (Budapest, Hungary) [205.71 km]
 1697) Yettel Hungary (Budapest, Hungary) [205.71 km]
 8698) ENGINE Slovakia s.r.o. (Banska Bystrica, Slovakia) [208.11 km]
44566) Novi-Com Kft. (Gárdony, Hungary) [247.68 km]
 4099) Tarr ltd. (Szekszard, Hungary) [289.01 km]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44756) sztanozs válasza Archttila (#44755) üzenetére


sztanozs
veterán

Ha a csomagkezelőből letölthető speedtest-cli-t használod, akkor abban nem friss a szerver lista. Asszem a speedtest oldalán van egy saját build, amiben jó a lista...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#44757) Archttila válasza sztanozs (#44756) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

AUR-ban volt egy friss, koszi! :R

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44758) body007 válasza Archttila (#44755) üzenetére


body007
addikt

Vagy kézzel is megadhatod:

Run a speed test to a specific speedtest.net server:
speedtest-cli --server server_id

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#44759) Archttila válasza body007 (#44758) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Termeszetesen ezt probaltam, de sajnos nem (vagy csak 1-2 tavolival) mukodott.

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#44760) majer_balint


majer_balint
tag

Sziasztok,
még mindig szívok.. Rendeltem pár dolgot tesztre, de nem jutottam előrébb.
Felállás most egy próbapanel, egy Dallas 18b20-as hőmérséklet szenzor, egy 6,7kellenállás és a képen látható jumper kábelek. Ötletek ?
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#44761) stopperos válasza majer_balint (#44760) üzenetére


stopperos
senior tag

A DS18B20 a panelen jól van beforrasztva? Egy 90°-os forgatás lehet kellene, ha jól olvasom a jelöléseket. Mérj rá multiméterrel.
A Raspberry-re jól kötötted, elenállás ok, illetve a config.txt-ben is megadtad a w1-gpio sort. Ezeket látom.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#44762) majer_balint válasza stopperos (#44761) üzenetére


majer_balint
tag

Az, hogy fordítva van a panelon az érzékelő, nem gond, annak függvényében is kötöttem be. A baj az, hogy eddig sima dróton volt a hőmérő (ezek ma jöttek tesztre) és kb másfél két hónapja nem mért, gondoltam újra forrasztom de semmi.. Volt teszt kábelem hőmérővel, azzal sem ment. Szóval nem tudom mi lehet a gebasz.. A próbapanelt azért rendeltem, hogy forrasztási hibákat elkerüljem, de hát így is baszik menni :D

(#44763) wassermann válasza majer_balint (#44762) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nem lehet, hogy kapott egy tranzienst és elromlott az GPIO csatorna? Át lehet tenni, konfigurálni esetleg valamelyik másik GPIO lábra?
Másik PI nincs a környéken, amivel szintén meg lehetne próbálni?

[ Szerkesztve ]

(#44764) majer_balint válasza wassermann (#44763) üzenetére


majer_balint
tag

Ha megmondod, hogyan tudom átkötni máshová, szívesen kipróbálom, csak tudnom kell, mit hova kell kötnöm illetve kell e bárhol bármit átírnom :D

(#44765) wassermann válasza majer_balint (#44764) üzenetére


wassermann
Topikgazda

nekem nincs ilyenem, csak felvetettem

(#44766) stopperos válasza majer_balint (#44762) üzenetére


stopperos
senior tag

Megzavart a HW-477 panel. Összenéztem a datasheet-tel, de jó a pinek bekötése.
Nálam a /boot/config.txt részlete (benne a gpio áthelyezés):
dtparam=spi=on
dtoverlay=w1-gpio,gpiopin=18

Nálam ez van a dmesg-ben:
[ 20.088039] gpio-18 (onewire@12): enforced open drain please flag it properly in DT/ACPI DSDT/board file
[ 20.217751] w1_master_driver w1_bus_master1: Attaching one wire slave 28.000005c7df9c crc 69
[ 20.447738] w1_master_driver w1_bus_master1: Attaching one wire slave 28.000005c7c812 crc bd
[ 20.697744] w1_master_driver w1_bus_master1: Attaching one wire slave 28.000005c7cf75 crc aa
[ 20.907682] w1_master_driver w1_bus_master1: Attaching one wire slave 28.000005c7220d crc a5
[ 21.107668] w1_master_driver w1_bus_master1: Attaching one wire slave 28.0000048d5987 crc cd
[ 21.306079] w1_master_driver w1_bus_master1: Attaching one wire slave 28.000005c7a30f crc cd

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#44768) J0shu4M1ll3r válasza Petikeje (#44750) üzenetére


J0shu4M1ll3r
senior tag

Szia!
Nem, nekem is az volt az első, amit csekkoltam, mert eddig működött és pont emiatt kértem digit, hogy vegyék le. Most hol open, hol closed a státusz.
Egyre több helyen olvasom, hogy az ipv6 bezavarhat, elvileg módosítani kell egy config file-t, és azt én is észrevettem, hogy már nem 4-es az ip-m, hanem 6-os.
Mind1, elvileg open, csak a transmission jelzi closednek, de akkor is fura.
Lehet ideje venni egy nas-t :D

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#44769) 0519 válasza J0shu4M1ll3r (#44768) üzenetére


0519
senior tag

Egy nas megvásárlása hogyan segít ezen a problémán?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#44770) J0shu4M1ll3r válasza 0519 (#44769) üzenetére


J0shu4M1ll3r
senior tag

A nas-t fogom használni minden, vagy még több dologra, amire eddig a pi-t használtam. :U
Amúgyis tervezem már egy ideje a cserét.

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#44771) AiRLAC


AiRLAC
addikt

SBC Case Builder

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44772) Melorin


Melorin
addikt

Sziasztok!
Tudtok olyan bordáról Pi4-hez aminek a tetejére még rá lehet tenni egy HAT-et is és nem csak chipre ragasztható süni?
Valami ilyesmire gondolok, csak ezt nem lehet kapni: [link]

(#44773) T-master válasza Melorin (#44772) üzenetére


T-master
tag

Én HAT magasítót használtam.

(#44774) Melorin válasza T-master (#44773) üzenetére


Melorin
addikt

OK, de a legtöbb hűtőn nincs hely a HAT távtartójának. Példa

(#44775) T-master válasza Melorin (#44774) üzenetére


T-master
tag

Igaz, én csak sima passzív hűtőt használtam.

(#44776) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Sziasztok!

Próbálom beüzemelni a Pi4-esen a webkamerát, de valami nem lett jó.
[link] Eme leírás alapján próbáltam a Motion-t a Logitech kamerával összehozni, de az IP címet beírva egy másik gépen, nem találja az oldalt.
A Pi-n fut egy Mainsail Klipper-rel, ez működik. A Mainsail nem használja a kamerát, nem lett bekonfigurálva.
A Motion indításánál a kamera zöld LED-je világít, vagyis be van kapcsolva.
A konfig fájlban 1280x720-at adtam meg. Próbálkoztam 15 és 60 FPS-sel is. Illetve ki lett próbálva alapbeállítással is. Mást nem állítottam a konfig fájlban.
Csak helyi hálózaton kellene, neten keresztül nem akarom nézegetni. A router-en nem lett állítva semmi.
A Pi-n Lite OS fut, nincs grafikus kezelőfelület. Putty-on keresztül érem el másik gépről, illetve a Mainsail-t webes felületről.

Valakinek van ötlete, hogyan lehetne megoldani a kamerát? Egy friss linknek is örülnék. Leírásból 2 évesnél frissebbet nem találtam sajnos.

(#44777) p5quser


p5quser
tag

Sziasztok!
Nem egészen pi-specifikus dolog, de talán tudtok segíteni;
Egy ideje már hogy használom egy raspi 3b+-on ezt a dockeres vpn servert. Az utóbbi időben (talán egy hónapja) azonban nem akar működni. 1 perces tekerés után szétkapcsolva az üzenet. Nem tudom, hogy ez az eth0-docker0 bridge mennyire új, hogy esetleg ez kavarhat be? Annyira stabil kis vpn server volt hogy sosem néztem rá hogy mit-hogy.
Mostanában csak telefonról használtam (volna) az alap beép. klienssel, onnan nem tudok logot olvasni, hogy mi a nyűgje. A szerveren semmi nincs beérkező, elvetett csomagról. Az iptables tele van dockeres routolásokkal, míg a vethxxx (ez az eth0-docker0 híd) adapterre semmi.
Ha bárkinek ötlete van hogy merre induljak, azt megköszönném. Wireguardot már telepítettem a telefonra, de ez a kis ipsec-motyó minden oprendszerben ott van és mégsem pptp.

(#44778) petyus_


petyus_
senior tag

sziasztok!

Kezdő raspberry pi használó vagyok, segítségeteket szeretném kérni. Van egy rpi 4 model b-m, pár hónapja használom (3d nyomtatóhoz), most hosszabb időre eljöttem otthonról, és hoztam magammal a nyomtatót+rpi-t. Sikerült beállítatnom rajta az itteni wifi-t, a nyomtatóhoz használt web-szervert is elérem, tehát a kapcsolódás rendben van, viszont szeretnék ssh-val csatlakozni a pi-hez, és nem találom a hálózaton. ezeket az eszközöket látom a router menüjében:

A kitakart elemek biztos nem kapcsolódnak a rpi-hez, van pár telefon, alul a mainsailos a web-szerver amit használok. Van ötletetek, hogy mi lehet a gond?

(#44779) cigam válasza petyus_ (#44778) üzenetére


cigam
félisten

A WEB szerverét IP címmel vagy névvel éred el? SSH-n névvel vagy IP-vel éred el?
Kapcsolj rá egy monitort és egy egeret. Nézd meg hogy be van-e kapcsolva az SSH szolgáltatás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44780) Ad@m válasza p5quser (#44777) üzenetére


Ad@m
tag

Szia, én elősször azt nézném meg nem e véletlen NAT alá kerültél aztán a routerben ellenőrizném a portok nyitvalevőségét. Egy tcpdumpot nézhetnél hogy eléri e a pi-t / a konténert a kérések. Ha itt minden jó akkor piszkálnám csak a konténert.

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#44781) petyus_ válasza cigam (#44779) üzenetére


petyus_
senior tag

a web-szervert böngészőből ip címmel és névvel is elérem, ssh-n nem próbáltam még. Monitort nem tudok rádugni, nincs mini-hdmi csatlakozóm. Eddig ment az ssh, csak most másik hálózatra csatlakoztam (csináltam egy wpa_supplicant.conf file-t, ezt másoltam fel az sd-kártyára), mást nem állítottam.

(#44782) UberMutant válasza petyus_ (#44781) üzenetére


UberMutant
őstag

ey próbát megér:
tegyél egy SSH nevű filet az SD kártya boot részére (akár windows alatt) ez is kell az ssh működéséhez, ha nem volt rendesen véglegesítve az ssh szerver működése. (nincs kiterjesztése a filenak, erre figyelj, ha windows alatt csinálod)

megfigyeltem, hogy ez a file néha eltűnik, és akkor nem megy az ssh szerver.

persze , értem, hogy nem találod a routeren a kapcsolódott eszközök között.
megpróbálhatod még lan kábellel kötni a routerre.

[ Szerkesztve ]

(#44783) p5quser válasza Ad@m (#44780) üzenetére


p5quser
tag

Szia!
A NAT-ot és a forwardot néztem először, az egyéb szolgáltatások működnek, mint ahogy a wireguard is. De szerintem én ezt a tcpdumpot kerestem, nagy köszi érte! Nekiesek. :R

(#44784) petyus_ válasza UberMutant (#44782) üzenetére


petyus_
senior tag

kipróbáltam, sajnos ez sem segít, a web-szervert ugyanúgy látom, de magát a pi-t nem. Az ssh file egyébként eltűnik az SD-kártyáról.

Most rádugtam kábelre, annyi történt, hogy a web-servert két ip-címen is látom:

(#44785) AiRLAC válasza petyus_ (#44784) üzenetére


AiRLAC
addikt

Szerintem ez a két "mainsailos" a két Pi hálózatod (egyik a lan másik a wifi).

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44786) petyus_ válasza AiRLAC (#44785) üzenetére


petyus_
senior tag

Igen, de ezen keresztül nem tudok ssh-val csatlakozni a pi-re. Eddig úgy működött, hogy ezen .az ip-n elértem a web-szervert, és egy másik ip-n tudtam ssh-val csatlakozni. Most viszont nem látok másik ip-t, amihez tudnék csatlakozni.

szerk: nem tudom mi történt, de most tudtam ssh-val csatlakozni a 192.168.0.127-hez. Tegnap még ezt a hibát kaptam:
The authenticity of host '192.168.0.127 (192.168.0.127)' can't be established.
ECDSA key fingerprint is SHA256:bHQ7VI+a8wr6L5EDLsMMemY3NdWHYqie5zUJzj0Mc4k.
Are you sure you want to continue connecting (yes/no/[fingerprint])?

Nem tudom mi változott, talán az SSH file felmásolása segített? Mindenestre az fura, hogy eddig más ip-n értem el a web-szervert, meg magát a pi-t, most meg ugyanazon.

[ Szerkesztve ]

(#44787) UberMutant válasza petyus_ (#44786) üzenetére


UberMutant
őstag

telefonra van egy fing nevű app, azzal szkennelheted a hálózatra kötött gépeket, hogy milyen portok vannak nyitva rajtuk.
én menézném, hogy Pi-on fut -e az ssh szerver 22es porton. ( esetleg másikon)

vagy windows powershell
tnc 192.168.0.170 -p 22
ha TRUE a visszaadott érték, akkor nytva a 22es port, ha nem akkor ott a hiba. nem megy az ss szerver

(#44788) 0519 válasza petyus_ (#44784) üzenetére


0519
senior tag

A kábel másik végén router van?
Akkor annak a felületén látnod kellene a pinek kiosztott IP címet. Azon tudod elérni ssh-n.

Alternatíva a wpa_supplicant.conf fájl segítségével a wifire csatlakoztatni, ez után ellenőrizni a routerben a kiosztott IP címet.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#44789) UberMutant válasza 0519 (#44788) üzenetére


UberMutant
őstag

látja, csak nem ismerte fel, hogy az a pi, ott a kép fentebb

(#44790) petyus_ válasza UberMutant (#44789) üzenetére


petyus_
senior tag

Igen, de eddig más ip-n tudtam ssh-zni, mint amin a mainsailos fut. Illetve tegnap a fentebb írt hibát kaptam, amikor próbáltam erre az ip-re ssh-zni, nem tudom most miért engedte.

(#44791) Xenophobermn


Xenophobermn
csendes tag

Sziasztok!
Tudna valaki segíteni, konkrétan, hogyan tudok egy külső tápegységet(5V 6A) rákapcsolni a PI4 GPIO tüskéjére?
Melyik pontot melyik lábra kell (+/-), meg hogy valami biztosíték szükséges e a védelem érdekében még a kettő közé, ha igen milyen és hova?
Köszönöm előre is!

(#44792) AiRLAC válasza Xenophobermn (#44791) üzenetére


AiRLAC
addikt

Mi a cél?

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44793) Xenophobermn válasza AiRLAC (#44792) üzenetére


Xenophobermn
csendes tag

Az, hogy a gyári tápegység csak 3A, és folyton, napi szinten ledobálja(van hogy csak a teljes rendszerindítás segít) a rendszer a külső dokkolós(USB) HDD-ket, és azt mondták többen is, hogy nagy esélye van, hogy kevés neki az Amper. Így ki szeretném próbálni a 6A-es külső táppal.

(#44794) Fecogame válasza Xenophobermn (#44793) üzenetére


Fecogame
veterán

Simán lehet az is, hogy a kábel nem enged át elegendő mennyiségű áramot. Nálam is ez volt :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#44795) Xenophobermn válasza Fecogame (#44794) üzenetére


Xenophobermn
csendes tag

Melyik kábel? A gyári USB kábel?
Eredetileg egy dual HDD-s axagon dokkoló volt 2db HDD-vel, most külön szedtem, az egyiknek vettem egy másik dokkolót, de így is hol ezt, hol azt eldobálja.
Megjegyzem,az eredeti felállásba csak egyik HDD-ről a másikra való másoláskor dobott el mindent. Csak újraindítás segített rajta. Jelenleg van hogy csak egyiket dobja el,és egy mount -a megoldja, van hogy mindent, az lsblk semmit nem lát csak a memóriakártyát, ilyenkor is teljes újraindítás segít csak.

(#44796) Fecogame válasza Xenophobermn (#44795) üzenetére


Fecogame
veterán

Gyári kábelt nem tudom, olyan sose volt (ahogy gyári tápom se).

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#44797) adika4444 válasza petyus_ (#44786) üzenetére


adika4444
addikt

A kérdés annyi, hogy nem ismeri a szerver fingerprint-jét a kliensed (ez most azért van mert változott az IP-je), és csatlakozhat ill. mentheti-e.

Azért van ez, hogy ha így fellépsz SSH-n egy hostra, ne tudják bejátszani, hogy arra az IP-re rádobnak puszta jóakaratból egy jelszóloggert vagy valamit, mert ha az SSH szerver változik a címen, hibát fog írni és kézzel kell beavatkozni. Belső otthoni hálón ez nem akkora problémafaktor.

üdv, adika4444

(#44798) F1DO


F1DO
senior tag

Sziasztok!

Raspberry Pi 4 - 2GB-os lapom van, alap Raspbian-al, azon VLC lejátszóval, multimédia eszközként használom és filmeket nézek - néznék rajta.
Az a gondom, hogy alap 1080p-s max 15 GB fileméretű, .mkv fileokat játszik le VLC-vel, ettől nagyobb fileméretű és felbontású filmek általában elindulnak, mármint a számlálón ez látszik, de a képen és hangon nem látok hallok semmit.

Tudnátok ajánlani valamit ennek orvoslására?

(#44799) JulianSinulf válasza F1DO (#44798) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Szia!
Van a gondodra egy jó megoldás. BarebonePC-t kell építeni és az le fog játszani mindent.

Nekem 4 GB-os verzióm van és a hardver nem tud egyszerűen többet, mint amit tapasztaltál.
Eleve 4K felbontáson már jelentkeznek a sebességgondok, YT-n ekkora felbontású filmet csak lassú diában lehet.
Ezen területen inkább hanyagoltam a készüléket.

(#44800) F1DO válasza JulianSinulf (#44799) üzenetére


F1DO
senior tag

Hmm...

Egy olyan barebone PC árban kb hogy viszonyul egy 4 GB-os 4-es Raspberry-hez?
Illetve Te milyen konfigot / típust használsz erre a célra?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.