Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#104051) dokiph válasza xtremist (#104050) üzenetére


dokiph
csendes tag

Oh! Köszönöm az infót. Nekem tökéletes lenne az utalvány is, bár inkább ne kelljen sosem, de okés a dolog. :-) Köszönöm! :R

Szívesen! Köszönöm!

(#104052) dokiph válasza ANOka (#104049) üzenetére


dokiph
csendes tag

Abszolút igazad van, nyilván nem cserélik, vagy hát legfeljebb másik típusra (ráfizetés?). Passz, nincs tapasztalatom sok az elmúlt évekből, mert elvoltam laptop-al, viszont most már öregecske(8+év), és ezek is drágábbak lettek, legalább is a minőségi. Csupán ezért kérdeztem meg, de érthető a logikád/gondolatmeneted. :)

[ Szerkesztve ]

Szívesen! Köszönöm!

(#104053) Grave_444


Grave_444
nagyúr

Sziasztok!

Mennyire elvetemült az ötletem? ;]
Asrock B660M-ITX/ac lenne ideális, viszont nem szánok ennyit alaplapra.
ASROCK B660M-HDV számomra ugyanazt nyújtja, ARGB csatlakozó nélkül.
Egyelőre félreteszem az ITX méretet, a későbbiekben cserélek, ha muszáj.

Szóval mivel hűtetlen a VRM rajta, ezért saját bordákkal látnám el, mint korábban másik alaplapot is. Ha megfelelő a rögzítés, méretezés elvileg tudhatja ugyanazt, mint egy gyárilag szerelt változat? B660 chipset szükséges a memória 3600CL16 órajelhez.
(A mostani B560M-ITX/ac lapon is 6 fázis van szintén I5 mellé.)

1. Mire fogod használni a gépet? Játék
2. Mennyit szánsz az alaplapra? Csak amennyit muszáj
3. Milyen hardverek alá szeretnéd? I5-12400F, RTX 3060
4. Milyen méretű lapot szeretnél? mATX, ITX ~54k az Asrock B660M-ITX/ac
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? 1db M.2
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ? DVGA
7. Szeretnél tuningolni vagy nem? Memóriát esetleg
8. Használt, vagy új alaplap? Mindegy
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...) 1db ARGB csati jó lenne
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége? Nem

(#104054) Lipton válasza palfitom (#104040) üzenetére


Lipton
őstag

NVME boot + rendszer
2db SATA kell mirrorba az adatok miatt, veszek 2db új 3-4TB RED-et alapban a géppel
2db maradna így összesen, oda van most 2db 3TB RED, azt nem akarnám cserélni mert akkor abba kell a pénzt tolni.
4db SATA esetén ennyi akkor, nincs tovább...
A 4 SATA megy együtt amúgy az NVME porttal?

4 SATA porttal melyiket érdemes venni?

(#104055) palfitom válasza Grave_444 (#104053) üzenetére


palfitom
félisten


Grave_444

Szia,

Mivel Te vagy az általam néha-néha felemlegetett példája a "csumpi lap + modern i5" képletnek, ezért egy pillanatig sem kétlem, hogy ez nálad simán működni fog! :K

(Az azonnali alaplapos totyik nem erre szolgál!)

[ Szerkesztve ]

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104056) palfitom válasza Lipton (#104054) üzenetére


palfitom
félisten


Lipton

Értem.

Ahogy írtam, mivel nem lesz fejlesztés, ezért az i3 alá mehet bármi, választhatsz szimpátia, pénztárca alapján! (pl. Asus Prime H610M-K D4 / Gigabyte H610M S2H DDR4 (rev 1.1/1.3) / Asus Prime H610M-E D4-CSM)

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104057) Grave_444 válasza palfitom (#104055) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Köszönöm a megerősítést. :R
Az említett B660 lap használtan lenne 30k, más jelenleg nincs.
Újonnan, ami szóba jöhet B660M-ITX/ac pedig +25k hozzá képest.
Egyelőre viszont nem szükséges ITX lap, szóval inkább megoldom a hűtését. :)

Szerk: Bocsi.

[ Szerkesztve ]

(#104058) Dreadloord


Dreadloord
senior tag

Sziasztok,

ryzen 5 5600x 6900xt alatt van most B450m mortar alaplapom. Tudnék jó áron (20e forint ráfizetéssel venni MSI B550M-A PRO lapot, lenne előnye a cserének?

Elvileg a PCI 4.0 lenne a fő fejlődés, de az tudtommal nem ad 1-2 FPS-nél nagyobb pluszt komolyabb VGA-knal.

Esetleg jobb a VRM hűtése, vagy van egyéb, ami miatt megérheti a csere?

(#104059) jeni válasza Dreadloord (#104058) üzenetére


jeni
félisten

Frissebb, újabb lap, tovább tart a gari, tovább kapja a támogatást

(#104060) Csaby25


Csaby25
senior tag

Sziasztok! Milyen olcsó alaplapot ajánlotok Ryzen 5 5500-hoz?
Köszi!

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#104061) jeni válasza Csaby25 (#104060) üzenetére


jeni
félisten

Amit legolcsóbban megkapod origináltan vagy használtan.
Tobb lap van amiből tudsz válogatni.
Az olcsóságnak is van hátul ütője.
Mik az elvárások a lappal szemben?

(#104062) nesh_019


nesh_019
senior tag

Sziasztok, alaplapot keresek.

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Játék
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
olcsó és középkategóriások érdekelnek, hogy tudjak válogatni, fontos hogy a régi DDR4 támogató alaplapok legyenek. Bios frissítés up to date legyen. 13 genhez a DDR4 miatt.
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
i5-13400F, rtx 3060 12GB, 2db hdd, 1db m2 ssd, 1db sata ssd, 2x16 GB DDR4 3200MHZ
4. Milyen méretű lapot szeretnél?,
Mindegy
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
4(6db sata 4 usb
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
VGAról csatlakoztatom
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Nem
8. Használt, vagy új alaplap?
új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
Nem

Köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

Csak az káromkodik aki nem tudja szavakba önteni amit gondol.

(#104063) sakkay


sakkay
aktív tag

Sziasztok. I7 13700k hoz szeretnék egy lehetoleg msi alaplapot. Ár 130k ig tunning igen de nem szénné húzva, ddr5 , méret mindegy , nagy házban lesz. Kinézet mindegy. Minden másban nincs + igény, köszönöm, ja szimulatorhoz lesz vr ben.

[ Szerkesztve ]

(#104064) palfitom válasza nesh_019 (#104062) üzenetére


palfitom
félisten


nesh_019

Szia,

pl. Gigabyte B760 DS3H DDR4 / Asrock B760M Pro RS/D4 / Gigabyte B760M Gaming X AX DDR4 / Asus Prime B760-Plus D4 / Asus TUF Gaming B760M-Plus D4 / Asrock Z790M PG Lightning/D4

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104065) nesh_019 válasza palfitom (#104064) üzenetére


nesh_019
senior tag

Köszönöm szépen a válaszod. :)

Csak az káromkodik aki nem tudja szavakba önteni amit gondol.

(#104066) Gyöször


Gyöször
senior tag

Továbbra is 5700G-t szeretnék, ezt a deszkát néztem ki hozzá
[ASrock B550 PG Riptide]

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Játék, főleg dirt 2.0, snowrunner szimulátorok, videóvágás
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
Nem gondoltam, hogy 30nál többet elköltök deszkára, de ha nagyon érdemes, akkor x570 PG Riptide is belefér
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
5700G, van egy RX580 4GB, ha kevés a prociban lévő, akkor megnézem kisegít-e, van egy PCIe x1es TV kártyám.
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
ATX
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
USB2.0 ból 7 körül, usb 3ból legyen legalább 2 hátul, 1 elől, satából 6db, m.2 legalább1, PCI-e x1-ből kell 1, meg max 1 VGAhoz x16.
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
Ha IGP akkor HDMI
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Csak tuning miatt nem fizetem ki az Extreme4 szériát 14es táp dologgal. Nem szeretem túlhajtva használni a gépet. De lehet egy két próbát megejtek, viszont tesztek után csak alapon használnám, minél kisebb fogyasztás a cél.
8. Használt, vagy új alaplap?
csak új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
nem
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
12 éve van meg a mostani x4-965BE, mindig is akartam egy 1090T-t, de nem lett belőle semmi. Valószínűleg nem teszek bele nagyobb procit, de a lehetőség nem baj.

Valamiért most az asrock lapok tetszenek csatlakozók terén és árban is. 12 éve nem mertem bevállalni, akkor asust vettem, most nem találok köztük szimpatikusat. Jó az ASRock ugye? Sok évre tervezek, ha sok asrock megbetegszik 5-8-10 év után akkor szóljatok!

Kérdés az ASRock B550 PG Riptidehez:
- ha 1 db m.2es SSD-t teszek bele, akkor marad a 6 sata csatlakozó aktív?
- Nekem a tápom egy Antec 550W ezen egy db 8 tűs EATX csati van csak. Azt a +4est csatlakoztatni kell-e és ha igen lehet-e molex átalakítóval? Vagy az szentségtörés?
- 3600MHz CL16 ramot nézzek?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

ez a háesz aláírás nélkül is hiteles.

(#104067) palfitom válasza Gyöször (#104066) üzenetére


palfitom
félisten


Gyöször

Válaszok:
- M2_1 foglalat használata mellett aktív marad mindegyik Sata.
- Nem muszáj csatlakoztatni.
- Igen, ár-érték arányban az jó választás.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104068) gyzsolt


gyzsolt
újonc

Sziasztok!

AM5 alaplapot keresek, ami kesobbiekben is fejlesztheto es akar “high end” procikat is fogad korlatozas nelkul.

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Szimulatorozas (VR szemuveg, Iracing) elsosorban, keves videoszerkesztes
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
95 – 120 ezer (lehet kevesebb ha van megfelelo minosegu termek: kulcs a megbizhatosag es stabilitas, jo minosegu tartos alapanyagokbol epitett alaplap)
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
Jelenleg belepo szintu AM5 proci kesobbiekben viszont akar a legenergiaigenyesebb proci is szoba johet.
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
Normal ATX
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
5-6 USB port, legalabb 2-3 sata, PCI-E 5 ssd-t is jo lenne ha fogadna a kesobbiekben korlatozas nelkul
Van elonye a PCI-E 5-nek VGA-k eseten? 2-3 ev mulva lesz elonye?
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
Diszkret VGA, amit eppen az aktulis VR szemuveg generacio ker (jelenleg HP Reverb G2 lenne)
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Csak szerenyen
8. Használt, vagy új alaplap?
Elsosorban ujat keresek
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
Nem fontos a kinezet. Stabil es megbizhato legyen hosszu idon keresztul.
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
Jovot allosag es fejleszthetoseg fontos, valamint a hosszutavu megbizhatosag. Tehat a felhasznalt alapanyagok minosege (kondik, stb)

Amiket nezegettem par tipus:

GIGABYTE B650 AORUS ELITE AX
asrock b650e steel legend wifi
MSI MAG B650 Tomahawk WIFI
ASUS ROG-STRIX B650A
ASRock B650E PG RIPTIDE WiFi

De barmi mas is szoba johet, nem vagyok markahu

Koszi!

[ Szerkesztve ]

(#104070) zooliii


zooliii
tag

Sziasztok, afelől érdeklődnék, hogy az alábbi lapok közül melyet/melyeket ajánljátok inkább.
Egy i5-12400-at kéne kiszolgálni egyelőre, de nagy előny, ha a későbbiekben egy i7-től se olvad le a VRM. A gép főleg single játékra van használva. Csatlakozók terén nagy elvárásaim nincsenek, legyen min. 2 db M.2, 2 db SATA, plusz a videokártyámnak (RTX 3060), meg a PCIe hangkártyámnak bővítőhely, de ezt szerintem tudja bármelyik. mATX vagy ATX is jó. Keret: 65k nálam a lélektani határ.

Ezeket néztem:
ASUS TUF GAMING B660M-E D4
ASRock B760M PRO RS/D4
ASRock H670 PG Riptide
MSI PRO B660-A
MSI MAG B660M BAZOOKA DDR4

Persze, ha van jobb, ami elkerülte a figyelmemet, akkor örömmel fogadok egyéb tippeket is. Köszi szépen.

(#104071) Janusz001


Janusz001
őstag

Üdvözlet. Az ajánlott h610m -es alaplapok közül melyik támogatja az i3 13100 -as procit?
Néztem a Asrock H610M-HDV/M.2 és H610M S2H DDR4 , de a támogatott cpu -k -nál nem látom.
Gondolom egy bios frissítés előbb utóbb megoldja ezt, de ha nem látja az alaplap a procit, akkor nem fogom tudni ezt megtenni, mivel nincs másik régebbi 1700 -as foglalatú procim.
Ha lutri, akkor marad az i3 12100 -as, nem sok difi van a 2 cpu között.

(#104072) palfitom válasza Janusz001 (#104071) üzenetére


palfitom
félisten


Janusz001

Az asztaligépes topikban megválaszolva.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104073) _NCT


_NCT
őstag

A B550,X570-es alaplapok USB hibájával kapcsolatban vannak tapasztalatok, hogy valóban orvosolta-e az újabb fw frissítés? Ti tapasztaltátok a hibát?

(#104074) palfitom válasza _NCT (#104073) üzenetére


palfitom
félisten

Idézem a Téma tudnivalókat:
Ha az alaplapoddal kapcsolatos kérdésed van ami nem függ össze a vásárlással (beállítások, OC, stbstbstb...) vagy csak valami meghibásodott akkor látogasd meg az "Nem indul és mi a baja a gépemnek " illetve az "Azonnali alaplapos kérdések órája" topikot! Ez egy ajánlós/vásárlós topik!

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104075) wingman83


wingman83
csendes tag

Sziasztok!
Egy másik topicban kicsit megijesztettek. Nem régen új gépet raktam össze. Asus B560M-K alaplappal megy egy 11400f. Egy úriember figyelmeztetett, hogy nagyon melegszik ennek az alaplapnak a VRM-je i5-el. Szerintetek feltétlenül szükséges az alaplap csere? Nagy a kockázat?
Köszönöm!

(#104076) kolopele válasza wingman83 (#104075) üzenetére


kolopele
nagyúr

Nézz meg egy Aida FPU tesztet, engedd úgy 15 percig futni. Közben menjen a háttérben a HWINFO. Utána látni fogod, mennyi volt a max. érték, de ki is teheted a progit teszt közben, és figyelheted. 80-85 fokig nincs baj (már ha nem throttlingol), játékok alatt az olyan 60 fok körül lesz.

(#104077) palfitom válasza wingman83 (#104075) üzenetére


palfitom
félisten

Igen, valóban melegedős az a lap. Ahogy kolopele kolléga írta, teszteld!
Amúgy egy jó top-flow hűtővel és/vagy jól szellőző házban el kell bírnia az i5-öt.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104078) wingman83 válasza palfitom (#104077) üzenetére


wingman83
csendes tag

Köszönöm a segítséget mindkettőtöknek. Megpróbálkozom a teszteléssel, bár ez tőlem messze áll. Első körben megpróbáltam megtalálni a HWINFO-ban a vrm hőt, de nincsen ilyen, Van egy temp9, ami alapjáraton is elég magas. Fogalmam nincsen, hogy jót találtam-e.
"Szerencsére" most vettem egy cpu hűtőt (Alpenföhn Brocken ECO Advanced), ami egy CM Force 500-ban van, és egy BQ Silent Wings 3 a rendszerhűtő. Ez így jól szellőzőnek számít?

(#104079) odipapa


odipapa
senior tag

Sziasztok!

Létezik valamiféle online konfigurátor, ahol bepipálgatom hogy mire lenne szükségem a lapnál és ő pedig kidobja a lehetőségeket?

(#104080) kolopele válasza wingman83 (#104078) üzenetére


kolopele
nagyúr

Olyat keress, hogy MOS. Az mutatja a vrm hőmérsékletét az alaplapon.

(#104081) wingman83 válasza kolopele (#104080) üzenetére


wingman83
csendes tag

Igen, azt kerestem én is, de nincsen ilyen. Van Alaplap, CPU, temp2, CPU (súlyozott érték), , CPU teljes, CPU, temp9, PCH.

[ Szerkesztve ]

(#104082) kolopele válasza wingman83 (#104081) üzenetére


kolopele
nagyúr

A legújabb verzió van fenn? Még javaslom az Aidát is akkor erre a célra.

(#104083) Gothmog válasza wingman83 (#104075) üzenetére


Gothmog
aktív tag

Szia itt is!
Én voltam az "ijesztgetős", de nem rémíteni akartalak, csak egy jó tanácsot adni, mivel akkor nem tudtam még, hogy már megvetted a lapot.
Mint írtam is, a deszkádnak azért bírnia kell a szorzózáras i5-öt, de ezzel együtt is a lapod nagyjából a "legalább működjön valahogyan szükségmegoldás, mert valamiért éppen nem lehet mást/jobbat" kategória egy i5-11400f-hez.
Ezért is mondtam, hogy ami megmaradt pénz a procihűtőre szánt keretösszegedből, annak kb. a bő felét hozzácsapva már kijött volna ASUS vonalon maradva egy TUF Gaming B560M-E vagy TUF Gaming B560M-Plus, amik viszont abszolút korrekt kis lapok egy nem tuningolós 11. generációs i5 cpu mellé.

Itt van különben egy tesztvideó [link] , ami tartalmaz vrm hőmérséklet adatokat is, különböző processzorok alatt, különböző B560 chipkészletes alaplapokra, köztük az Asus Prime B560M-K-ra is.
Mielőtt halálra rémítenének a teszteredmények, azért itt szintetikus tesztekkel kínozzák a gépet. Normál használat mellett várhatóan nem fogsz olyan terheléseket, s vele olyan vrm hőmérsékleteket látni. (Bár huzamosabb ideig egyfolytában játszva gépgyilkosabb játékokkal is durván be tudnak fűteni a gépnek, főleg nyaranta, amikor a környezeti a szobahőmérséklet sem feltétlenül annyi, mint most.)

Szerintem nem kell automatikusan rohannod lecserélni a lapot (bár ha esetleg úgy vásároltál, hogy van még elállásra lehetőséget és módod, akkor megfontolandó, már csak a magad megnyugtatása végett is), de tény, hogy legközelebb érdemes lenne a megfelelő fórumokban futni egy kört az egyes hardverelemek megvásárlása előtt, mert bele lehet futni kisebb vagy nagyobb pofonokba.

A többit - mint a másik topikban is írtam - majd az itt nálam a témához nagyságrendekkel jobban értő/nagyobb tapasztalattal rendelkező fórumtársak úgyis megmondják/leírják.

[ Szerkesztve ]

Endure. In enduring, grow strong.

(#104084) wingman83 válasza kolopele (#104082) üzenetére


wingman83
csendes tag

Igen, a legújabbat használta. Rendben, megnézem az Aida-val is.

(#104085) wingman83 válasza Gothmog (#104083) üzenetére


wingman83
csendes tag

Szia!
Egyáltalán nem vettem rossznéven, hogy figyelmeztettél, sőt...!
És igen, az alaplapot kivéve, mindennek részletesen utána olvastam. Megmondom őszintén, az Asus neve, és az alaplap ára miatt, azt gondoltam, hogy egy közepes i5-el ez sima ügy.
Elbarkácsoltam ezt a kérdést.

(#104086) kolopele válasza wingman83 (#104085) üzenetére


kolopele
nagyúr

Amennyiben gyári specifikáción járatod, nem lesz ott túlmelegedés, ugyanis a PL1 65W. Amennyiben a bios gyárilag így van beállítva, akkor neked nem fog 65W - nál többet fogyasztani játék közben, terhelésnél (csak egy kis időre, a PL2 szerint), márpedig szerintem így van beállítva. Akkor lehet inkább gond, ha elengeded a limithatárt, és állandóan stressz tesztelnél, vagy renderelnél, konvertálnál, stb.
A játékok esetében egyébként sem nagyon lépi túl ez a proci a 65W - ot játék közben, max. 80 - ra szalad fel olykor, de te ezt úgysem érzékelnéd:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#104087) odipapa


odipapa
senior tag

1700-nál ha legalább 6db SATA3 csatit akarok akkor ki kell csengetni a Z lap árát, vagy van más alternatíva?

(#104088) Gothmog válasza kolopele (#104086) üzenetére


Gothmog
aktív tag

Nekem is B560-as alaplapom van egyébként (TUF Gaming szériás), ugyanúgy i5-11400f mellett, és ezt csak azért írom, mert emlékeim szerint a BIOS-ban a default beállítások mellett enabled az ASUS saját procibuheráló/automata oc akármilye (ami befolyásolja a power limiteket is). A neve most nem ugrik be, de talán AI Tweak vagy hasonló néven fut. Ha ezt disabled-re teszi az ember, akkor fog menni a dolog az Intel által a processzorhoz megadott limitek/beállítások szerint.
Én azzal kezdtem egyébként, hogy ezt áttettem disabled-re. (Valahogy jobban bízom a processzorgyártó mérnökeiben és beállításaiban, mint az ASUS boszorkánykonyhájában :DDD . Konfigot meg mindig úgy rakok össze, hogy amire szükségem van, arra legyen elég mindenféle extra bűvészkedés nélkül, alapbeállításokon is.)

[ Szerkesztve ]

Endure. In enduring, grow strong.

(#104089) kolopele válasza Gothmog (#104088) üzenetére


kolopele
nagyúr

Nincs azzal sem gond egyébként, ha elengeded a limiteket, csak jó lap legyen alatta meg jó hűtés, és nem lesz probléma. Játékok esetében a legtöbb esetben kicsi a jelentősége ennek, de amikor teszem fel órákat, napokat kell dolgoznod is, ami erősen igényli a magas órajelet, 100% - os kihasználtságot, mert különben ami kész lenne fél nap alatt arra egy napot kell várnod, akkor a limit nem éppen a legjobb megoldás. Nálam állítható a PL1 és a PL2 is külön, a gyerekeim MSI lapjain meg azt is meg lehet csinálni, hogy eleve 3 beállítás közül választhatsz még pluszban, és akkor hozzá sem kell nyúlnod ha nem akarsz a limitekhez, mert beállítja vagy a gyárit, vagy a limit nélkülit attól függően, hogy torony vagy vízhűtésed van. Nekik 10700 - as a proci, és megmondom őszintén semmi érdemlegeset nem láttam játék közben még ha limitálva is volt a PL1 65W - ra. Nyilván lejjebb veszi mondjuk 200 mhz - cel az órajelet amikor 80W kellene neki, de ki látja azt meg? :) Persze amikor egy játék erősen proci igényes ott már lehetnek gondok, mert 2-300 mhz -et még nem veszel észre, de ha mondjuk 4600 -ról leugrik 3300 - ra, az azért már nem a legjobb. Én azt mondom, érdemes a PL1 - et limitálni olyan 125W - ra, és nincs az az Isten hogy abból kifusson ma egy játék.

[ Szerkesztve ]

(#104090) Gothmog válasza kolopele (#104089) üzenetére


Gothmog
aktív tag

No, én pedig immár itthonról. Megnéztem a BIOS-ban gyorsan, és CPU APE2 a funkció neve, amit említettem. A reklámszöveg szerint ez jobb teljesítmény/hőmérséklet/energiafogyasztás arány profilt képest intelligensen létrehozni a processzorod és a géped képességeit elemezve.
Gyakorlatilag pedig eltörli az Intel által beállított PL-t, valami "mágiával" gyárt helyette egy saját profilt, ami - ahogy utánaolvastam - 20-30 fokkal magasabb cpu hőmérsékleteket eredményez terhelés alatt (surprise, mégis mi történne, ha eltörlik a power limit-et), minimális teljesítmény növekedés (sőt, ha közben throttlingol a procid, mert nem bír vele a lap/hűtő, akkor pl. kevésbé sima, ingadozóbb játékfutás) mellett.
És mindez az optimized default állapotban be van kapcsolva (enabled).

Egyébként az én i5-11400f-em, igaz, csak pillanatnyi időszakokra, de az Intel féle alapprofillal is be tud nézni néha 90W fölé, nem gépgyilkos játékokban is (Diablo 2 Resurrected megy nálam mostanában, 1920×1200-as felbontáson, 60 Hz mellett, custom, de összességében nagyjából high-nak megfelelő beállításokon - ezen játék közben, igaz kicsit korábban, még very high beállításon nézve láttam már 90W fölötti értéket is. A High környékén olyan 80W körül, kicsivel felette volt a maximum. Teszem hozzá, nyilván nem svájci labor méréseredmény, hanem HW info, tehát egy bizonyos szintű pontatlanság természetesen van benne.)

(Wingman83 esetében egyébként egy tartósan 125W körüli érték, miközben a CPU hűtője megbírkózna vele, de pont a vrm-eket - a tesztek szerint - 100 fok közelébe felküldenék, ami nem túl egészséges érték már.)

Mindegy, a lényeg, és ezt inkább wingman83-nak szánom: nézz bele a BIOS-ba, még csak Advanced módba sem kell váltanod, hanem ha a kezdőképernyőjén a felső sorban (ahol a QFan, Resizable Bar és társai ücsörögnek esélyesen) látod a CPU APE2 opciót, akkor csekkold, és ha enabled-ön van, akkor szerintem rakd át disabled-re. Jót fog tenni vszg. a proci hőmérsékletnek, a feszkóknak is, meg persze a vrm-eknek is.

(De a topik témáját tekintbe már kicsit offba mentünk... Persze ebben én voltam igazából a ludas, szóval ne vedd magadra! :R )

[ Szerkesztve ]

Endure. In enduring, grow strong.

(#104091) wingman83 válasza kolopele (#104086) üzenetére


wingman83
csendes tag

Megcsináltam, amit javasoltál. Az Aida-val teszteltem 20 percig. Bár, még mindig nem tudom melyik a vrm hőmérsékleti adat a HWINFO-ban, mert így ott nem szerepel, de 20 perc alatt, egyik hőmérséklet sem ment feljebb 84 foknál (lehet nincsen szenzor ebben az alaplapban a vrm-nél?).
Továbbá, megnéztem ezt a tesztet: https://www.youtube.com/watch?v=HkiTA0XvXUM
Valami nem stimmel a fenti tesztnél (vagy én nem értelmezem jól), de a teszt szerint ezt az alaplapot csak 125 W-os korláttal tudta tesztelni. Ha az AI Tweak-ben letiltottam az Asus beállításait és az Intelé ment, akkor - az Aida szerint - folyamatosan 65 W volt a teljesítmény, rövid időre ugrott fel 85 W-ig.

(#104092) Apone33


Apone33
őstag

Üdv!

Gigabyte X570S UD vagy MSI MAG B550 Torpedo, melyik lapot ajánlott venni a kettő közül? Kb egy árban vannak.

Play Hard!!!

(#104093) jeni válasza Apone33 (#104092) üzenetére


jeni
félisten

Giga X570S venném

(#104094) Apone33 válasza jeni (#104093) üzenetére


Apone33
őstag

Köszi, valahogy én is inkább azt venném.

Play Hard!!!

(#104095) Xpod


Xpod
addikt

Sziasztok!

Még egy kört szeretnék futni a gépem cserélése előtt.
Összeraktam 2 konfigot.

DD4
Asus Prime Z790 D4
Intel Core i3 12100F BOKSZ 16GB 3200MHz
G.Skill Aegis CL16 (2x8GB) (F4-3200C16D-16GIS)

DDR5
ASRock Z790 PG Riptide alaplap
Intel Core i3 12100F BOKSZ
16GB 5200MHz DDR5 RAM Kingston Fury Beast Black CL40 (2x8GB)

A két konfig bőven túlteljesíti a jelenlegi igényeimet, de várhatóan kb 10 év múlva lesz ismét ekkora mértékű gépcserém, ezért próbálok előre gondolkodni, hogy később még tudjak benne VGA-t, CPU-t cserélni ha szükséges.

Van-e bármi ellenérv az ASRock Z790 PG Riptide alaplap ellen? Én nem találtam róla semmit negatívot. (Az Asrock Z690-nel voltak gondok az elégtelen hűtés miatt.)
Van-e bármi észrevétel a fenti konfigokkal kapcsolatban? (lehetséges kompatibilitási probléma, hasznos tanács, stb)

A két konfig között kb 8 000Ft a különbség.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#104096) Gyöször válasza jeni (#104093) üzenetére


Gyöször
senior tag

Ezek az alaplapi kis ventik milyen hanghatásúak szoktak lenni? Cserélhetőek ezek, ha 5 év után elkezdenek zenélni?

ez a háesz aláírás nélkül is hiteles.

(#104097) xtremist válasza Gyöször (#104096) üzenetére


xtremist
senior tag

Az s jelölésűekben nincs ventilátor.

(#104098) jeni válasza Gyöször (#104096) üzenetére


jeni
félisten

Idővel zajosodnak a ventik
Az X570S verzió ennek a javított bővített változata amiben már passzív hűtés van azon részén

(#104099) Gyöször válasza jeni (#104098) üzenetére


Gyöször
senior tag

Hmm én azért vettem asrockot, mert felmentem a cicabájt oldalára, és ott mosolygott a venti a képen.

ez a háesz aláírás nélkül is hiteles.

(#104100) Ant@


Ant@
senior tag

Üdv Urak! Segítséget szeretnék kérni. Egy Haswell alapú rendszert akarok lecserélni valami újabbra. Pontosabban a procit, az alaplapot, 32 gb RAMmal és a videókártyát, mindezt egy kb 300 ezres keretből. A 480 W-os jó minőségű táp és minden más adott. A halk és hűvös működést preferálom a sebességgel szemben. Hálás lennék ha segítenétek elindulni mert mostanában nem nagyon követtem a témát.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.