Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#104501) tresh válasza palfitom (#104500) üzenetére


tresh
addikt

Köszönöm :R

(#104502) berton


berton
csendes tag

Sziasztok,

Új gép vásárlása előtt állok, és tanácsot szeretnék kérni alaplap vásárlásához. Nézegettem a különböző AM5-ös lapokat, mivel AMD rendszerben gondolkodom.

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Játék, internetezés, film nézés, zene hallgatás, ritkán torrentezés.
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
Jó lenne, ha 150e Ft-ba beleférni. Fel tudok menni max 250e Ft-ig, ha az ár tényleg indokolt, és nem a feleslegesen túl sok VRM, vagy RGB világítás dobja meg az árát.
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
Ryzen 7800X3D; RTX 4080, vagy RX 7900XT(X) videó kártya
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
(E)-ATX
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
1db PCEi 5.0 x16-os foglalat és legalább 1db PCEi 5.0 M.2-es foglalat (bár ebből lehet akár több is). Legyen rajta 1db USB-C Header. 5.1-es hangfalat rá lehessen kötni, ha jó minőségű hangkártyával rendelkezik az alaplap.
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
Dedikált
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Nem
8. Használt, vagy új alaplap?
Új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
Nem, mivel egy zárt, ablak nélküli házban lesz.
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
Egyenlőre nem tervezem a processzor bővítését. A mostani gépemben is több mint 10 éves az alaplap+processzor páros, és szeretném, hogy az új is kibírjon legalább 6-7 évet.
Ami a fejleszthetőséget illetve, ha szar a beépített hangkártya akkor legyen hely egy dedikáltat belerakni, valamint hely Ethernet kártyának, ha hibás Intel I225-V kártya van rajta alapból.

(#104503) JohnK


JohnK
aktív tag

Sziasztok!

E között az alaplapok között vacilálok már csak:
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
ASUS PRIME B550M-A

A gép többi része:

Fractal Design Core 3000 (5 ventilátor) - FSP Raider 550W - Alaplap? - AMD Ryzen7 5700x - Be Quiet! Pure Rock 2 BK006 - G.SKILL 32GB 2x16GB Aegis DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-32GIS - Asus ROG STRIX RTX 3060 GAMING 12GB - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - SAMSUNG 500GB 860 EVO SATA 3 2.5" - TOSHIBA HDWD130 - Samsung SH-224

Mivel nem tuningolnám szerintetek vesztek valamilyen lényeges plusz teljesítményt, ha a Prime-ot veszem?

(#104504) palfitom válasza berton (#104502) üzenetére


palfitom
félisten


berton

Szia,

Nincs különösebb indok amiért 200-250k-s alaplapra lenne szükséged. Egy jobb B650-es lap bőven kiszolgálja 7800X3D-t, pl. Asus Strix B650-A Gaming / Asus Strix B650E-F Gaming / Asus Strix B650E-E Gaming. Ezek mind a jelenleg elérhető legjobb hangcsipekkel ellátottak.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104505) palfitom válasza JohnK (#104503) üzenetére


palfitom
félisten


JohnK

Szia,

Az egész Zen-platform nem a tuningolásról szól. Bár a Prime B550M-A egy "alsópolcos" lap, azért egy 5700X-szel elboldogul. A Strix természetesen minden téren jobb, minőségibb komponensek, jobb LAN, jobb hangkártya, több csatlakozó, RGB, stb.
Ha neked ezek nem számítanak, akkor veheted Prime-ot is, sem az 5700X, sem a 3200-as ramok nem okoznak neki gondot.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104506) berton válasza palfitom (#104504) üzenetére


berton
csendes tag

Szia,

Köszönöm a választ. Én is elsősorban az Asus Strix B650E-F Gaming / Asus Strix B650E-E Gaming lapokat nézegettem. Illetve ezeknek a X670-es változata, Asus Strix X670E-F Gaming / Asus Strix X670E-E Gaming, esetleg az MSI MPG Carbon, amik még tetszettek, ha az X670-es chip megéri a felárat. Esetleg olcsóbban X670-es chippel az ASUS TUF Gaming X670E-Plus / ASUS Prime X670E-Pro amik még tetszettek.

[ Szerkesztve ]

(#104507) palfitom válasza berton (#104506) üzenetére


palfitom
félisten


berton

Szívesen.

Esetedben (1 vga-s gamer gép) nincs értelme X670-es lapot venni. Ahogy már írtam, egy jobb B650-es számodra mindenre elég.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104508) Adam9503


Adam9503
csendes újonc

üdv, kaptam egy ryzen 7 5800x3d-t, egy asus prime b450 plus alaplap jó lesz a processzornak?

(#104509) m3ss


m3ss
veterán

Sziasztok,
Vettem egy 5600 ryzent meg 2x16 ddr4 3200 gskill aegis ramot. A lapom egy asus b350m-a. Tegnap frissitettem a biost neten keresztul, gondoltam automatikusan felrakja majd a legujabbat, persze nem igy tortent, nem latja az 5600 procit, kb 4 eves biost frissitett be...a ryzen 5 1600 amit kivettem meg a lapbol ugy megkovult a paszta rajta, hogy sajnos meghajlottak a labak ugyhogy nem tudom visszarakni hogy befrissitsem a legujabb biost...valszeg nem eri meg elvinni egy szervizbe hogy frissitsek nekem, mert a lap sem er annyit. Lehet jobban jarok ha veszek egy uj lapot ezt meg eladom...vagy egyaltalan bpen hol csinalnak bios frissitest?
Ha uj lapot vennek, milyen chipsetet nezegessek az ujak kozul? Koszi.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#104510) m3ss válasza m3ss (#104509) üzenetére


m3ss
veterán

na megoldodott, pengevel kiegyengettem a regi ryzen elferdult pinjeit, es frissitettem a biost. persze a szivas azert volt, mert netrol az automata bios frissites nem szedte le a legujabb beta biost ami tamogatja a procit...

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#104511) Rinkasime


Rinkasime
tag

Egy i5 13400 alá milyen deszkát ajánlotok? Ahogy elnézegetem asus,msi az úgy nagy általánosságban erősen ajánlottak :)
Néztem z690-eseket a jövőre nézve,ha esetleg késöbb egy K-s procit szereznék. Hmm.. inkább B :D

(#104512) Angie™ válasza Rinkasime (#104511) üzenetére


Angie™
addikt

Szerintem, most egész jó áron lehet venni 1-1 Z690 lapot.

⏺︎ Bankot váltanál? Segítek! Küldök meghívót! ⏺︎ Gránit Bank meghívó az ajándék 10.000Ft-ért, belépési bónusz: 10+40e ⏺︎ K&H Bank meghívó az ajándék 10.000Ft-ért, belépési bónusz 10+40e ⏺︎ Részletekért keress priviben! ⏺︎

(#104513) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok!
B450-es lapot keresek, amin van M2, és tudja a WQHD 144Hz-et (ami gondolom valami magasabb HDMI / DP verziót jelent, kb. mint a 4k 60Hz-nél). Tudtok ilyenből valami olcsót, ami használható? Nem szeretnék 40 fölé menni az árakkal, ha nem muszáj. Inkább újat vennék, mint használtat. Cég terén Oázis, Bestmarkt, Alza, amit elfogadhatónak tartok.

Buliban hasznos! =]

(#104514) Adam9503


Adam9503
csendes újonc

Sziasztok, kaptam egy ryzen 7 5800x3d-t, egy asus prime b450 plus alaplap jó lehet a processzornak?

(#104515) Brekkk válasza Adam9503 (#104514) üzenetére


Brekkk
senior tag

Nézz rá inkább erre ASUS TUF GAMING B450-PLUS II.
A VRM része erősebb mint a Prime B450 plus-é.
Ebben szerintem jobban érezné magát a 3D.

(#104516) palfitom válasza Adam9503 (#104514) üzenetére


palfitom
félisten

Nem kellene kétszer is beírni ugyanazt! :U
Segítséget kérni az Összefoglaló kérdéssorának megválaszolásával kell, nem máshogy.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104517) sarkanyka84


sarkanyka84
friss újonc


Sziasztok,
Új gép vásárlása előtt állok, és tanácsot szeretnék kérni alaplap vásárlásához.
Eddig ASUS alaplapom volt, így maradnék ennél.

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Internetezés, zene hallgatás, torrentezés, DLNA-n film és zene megosztás, legyen WIFI-s
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
Max 90e Ft
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
processzor: Intel Core i5-13400F 2.5GHz Socket 1700
memória: 32GB 3200MHz DDR4 RAM Kingston Fury Renegade CL16 (2x16GB)
SSD: 250GB Samsung
winchester: 2 db 4 TB
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
ATX vagy mATX
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
-
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
HDMI
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Nem
8. Használt, vagy új alaplap?
Új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
Nem, mivel egy zárt, ablak nélküli házban lesz.
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
Nem

Ezeket néztem:
ASUS TUF GAMING B660M-PLUS WIFI D4 alaplap
ASUS ROG STRIX B760-G GAMING WIFI D4 alaplap
ASUS PRIME H610M-A WIFI D4 alaplap

Vagy melyikeket érdemes ezeken kívül, köszi előre is.

(#104518) SRII


SRII
őstag

Sziasztok!
-Játékra szeretnék vásárolni egy alaplapot(jó pár év kimaradt)
-Mivel nem ismerem az árakat , minél jobb és olcsóbb :C
-ntel Core i5-13600 Vagy Intel Core i7-13700 processzorhoz lenne 32Gb DDR 5 memóriával , 3080Ti vagy 4070 Ti
-Lehet ATX vagy mATX
-Fontos hogy legalább 2 de nvme ssd foglalat lenne (ezek már megvannak)
-Dp csatlakoztatnám a monitort
- Tuning egyáltalán nem lesz!
- Lehet használt vagy uj lap is.
-Kinézet nem számít.
-fejleszteni nem szeretnék

(eddig mindig olyan deszkáim voltak amiknek a 80% nem használtam ki, így ilyen árka mellett olyan lapra lenne szükségem ami egy i7 procit ellát minden jóval és a játokok 2-4k ban zökkenőmentesen fussanak)

Köszönöm a válaszokat és a segítségetek. :R

[ Szerkesztve ]

Légy önmagad! Mindenki más már foglalt!!

(#104519) palfitom válasza sarkanyka84 (#104517) üzenetére


palfitom
félisten


sarkanyka84

Szia,

Ha biztosan nem akarsz a későbbiekben fejleszteni, akkor még a Prime is mehet, de én elsősorban a Tuf és a Strix közül választanék, a kereted megengedi.
Ezeken kívül: TUF B760M-Plus Wifi D4 / TUF B760-Plus Wifi D4.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104520) palfitom válasza SRII (#104518) üzenetére


palfitom
félisten


SRII

Szia,

Pl. Gigabyte B760 Gaming X / Asus TUF B760M-Plus / Asus TUF B760-Plus / MSI B760 Tomahawk / Asus Prime Z790-P / MSI Pro Z790-P / Gigabyte Z790 Gaming X / Asus Prime Z790-A.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104521) SRII válasza palfitom (#104520) üzenetére


SRII
őstag

Köszönöm szépen a válaszod

És mit jelet az hogy
B760?
Z típusú lapjaim voltak ebben tisztában vagyok mi
Talán a B760 tuning mentes lap annyi a különbség itt már lehet óra jelet emelni mind a procin mind a ramon de még sem Z ?
Néztem az összefoglalót a típusokról de a 1700 foglalatról sajna nem találtam leírást.

[ Szerkesztve ]

Légy önmagad! Mindenki más már foglalt!!

(#104522) palfitom válasza SRII (#104521) üzenetére


palfitom
félisten


SRII

Szívesen.

Jól írod, Intelnél a Z-s csipszettek jelentették és jelentik a tuningképes lapokat. LGA 1200 óta annyi változott, hogy B-s lapok is alkalmasak a ram-tuningra (proci natívan támogatott órajelénél magasabb ram-sebesség), de más tuningot nem engednek.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104523) Zsolt_16


Zsolt_16
tag

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű? játék első sorban
2. Mennyit szánsz az alaplapra? 100k
3. Milyen hardverek alá szeretnéd? 4070 ti 2 opció vagy 13600k vagy 7700x (még nem tudom hogy intel vagy amd vonalon menjek ebben is jó lenne iránymutatás az amd mellet nagyon mellette szól az am5 és annak hosszabb távú támogatása is, bár mire oda jutok h procit cseréljek lehet h jó az intel is )
4. Milyen méretű lapot szeretnél? mini itx
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...) m2 mindenképpen (wifi 6 is szükséges lenne)
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ? dvga
7. Szeretnél tuningolni vagy nem? nem
8. Használt, vagy új alaplap? mehet használt is
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...) nem

[ Szerkesztve ]

(#104524) palfitom válasza Zsolt_16 (#104523) üzenetére


palfitom
félisten


Zsolt_16

100k alatt nem igazán úszható meg az ITX.
Intel alá: Asrock Z790M-ITX Wifi (olcsóbban i5 13500 alá: Asus Strix B760-i Gaming Wifi)
AMD alá: Asus Strix B650E-I Gaming Wifi

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104525) Jo4e


Jo4e
csendes tag

Sziasztok!

Kinéztem egy Gigabyte Z790 Aorus Elite DDR5-ös lapot, mind1 hogy sima, vagy wi-fi-s, viszont mindenhol ahol néztem, kifutó széria(??) vagy csak a készlet fogyott el, de levették a kínálatból. Helyette szeretném, ha tudnátok ajánlani egy hasonló árfekvésű ugyancsak Z790 lapot. i5-13600K vagy i9-13900K alá tenném, 32 GB 5600-as ramok, MSI Geforce RTX 3060 Gaming X 12GB lesz valszleg a VGA.

Esetleg a Z790 Gaming X?

J.

GIGABYTE GA-Z97-D3H * INTEL Core i5-4690K 3.50GHz 1150 * 16GB 1600MHz DDR3 RAM Kingston HyperX Fury Red Series CL10 Kit (2x8GB) (HX316C10FRK2) * MSI GeForce® GTX 1060 GAMING X 6G * HyperX Savage 240 GB SSD * Samsung 1Tb SATAII 32MB *

(#104526) SRII válasza palfitom (#104522) üzenetére


SRII
őstag

Ohh köszönöm, remélem jól értelmezem, a Jelenlegi B lapok ez esetben a B760 as processzor tuningot engedélyez ami gyárilag elérhető-tehát alap órajelen megy 3,8Ghz de ha szükséges a több teljesítmény akkor 4,5 re is mehet ami a gyári értéke és a jelenlegi i7 es procik ddr5 ramokból, ha 6000Mhz tud kezelni a proci akkor azzal a sebességgel működik ha szükséges, kézi állitás a processzort illetően nem engedélyezett ,a biosban annyit lehet a ramon állitani ha szükséges amit kezel a processzor?

Légy önmagad! Mindenki más már foglalt!!

(#104527) evitiguF


evitiguF
senior tag

Sziasztok!

1. Mire fogod használni a gépet?
Kizárólag játék.
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
~300Euro környékén (115e Ft)
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
13600k + 3080 + G.SKILL Ripjaws V F4-3200C15D-16GVR + Seasonic Focus Plus 750 Gold + (Corsair Force GT 120Gb + Kingston SUV400S37480G + Micron 1100 MTFDDAK1T0TBN ) + ezeket valószínűleg hamarosan kiváltja egy :Kingston KC3000 2Tb
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
A házban elfér bármekkora, így ez nem szempont
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
a megszokottakon kívül semmi extra, a lap WiFi-s legyen
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
nem
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
A lehetőség jó, ha adott rá.
8. Használt, vagy új alaplap?
Új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
nem
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
~ 5 évente kb, most is egy 8600k-t váltana

ahogy átfutottam a kereséseket a 13600k-ra szűrve, a [ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4] volt ajánlva, amennyiben DDR4-nél maradnék. 300Euróig (~115e Huf) van ajánlottabb alaplap DDR4-re? Esetleg más gyártó azonos tudású terméke? AsRock, MSI, Giga?
Csak játék lenne a gépen, 1440p és 4k felbontáson. A felsorolt alkatrészek mennének bele, a RAM majd ki lenne egészítve 32Gb-ra, illetve az SSD-k lecserélve egy KC3000-re.
Ha a Dark Rock Pro 4 elbírná a 13600k-t, akkor maradna az is, de ezekkel a specifikus kérdésekkel inkább felkeresem az adott szaktopikot.

Segítségeteket előre is köszönöm! :R

(#104528) palfitom válasza SRII (#104526) üzenetére


palfitom
félisten


SRII

Nem pontosan. Egyrészt az alap-órajellel ne foglalkozz, az totál mindegy. Másrészt a turbo-órajeleket minden lapban tudják produkálni a procik (persze amelyiknek bírja a VRM-je), ahhoz nem kell Z-s lap, és nem is hívjuk tuningnak. Processzor tuning az a gyárilag megadott max. órajeleken felüli túlhajtás, ami K-s procikkal és Z-s lappal lehetséges (1-2 kivételtől eltekintve, de ezt most hagyjuk).
Ram: a processzorok natívan 4800 - 5600 MHz-ig kezelik a ramokat, az e feletti órajelekhez "ram-tuning" kell, amit már B-s lapok is engednek, tehát mehet 6000, vagy feletti ram órajel (BIOS-ban kell beállítani).

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104529) palfitom válasza evitiguF (#104527) üzenetére


palfitom
félisten


evitiguF

Szia,

Igen, az egy jó választás lenne. Ha olcsóbb kell, akkor MSI Pro Z690-P DDR4, de nem sokkal olcsóbb, ezért én maradnék a TUF-nál.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104530) evitiguF válasza palfitom (#104529) üzenetére


evitiguF
senior tag

Szia,

köszi! inkább az a kérdés, hogy a keretbe (vagy ahhoz még kicsit hozzátéve) van-e jobb alternatíva.
[link] ezt a hozzászólásodat vettem alapul, itt szépen össze van foglalva, hogy mi az "erősorrend". Hogy efelett a TUF felett hol van a következő lépcső, és az milyen előnyökkel járna a TUF-al szemben.
Végülis most is 3-4-5évre tervezek, így inkább most adok ki kicsivel többet, minthogy 1-2év múlva cserés legyen.
Bár ebben az esetben lehet a DDR4 is meghatározó lehet, és nem érdemes már ebbe túlzóan sokat fektetni?
[link] CB teszt alapján még nem sokat profitál a DDR5

(#104531) palfitom válasza evitiguF (#104530) üzenetére


palfitom
félisten


evitiguF

Szívesen.

Kérdés az, hogy miben (milyen paraméterében) szeretnél jobbat? Az i5-öt bőven kiszolgálja a TUF, még tuningra is alkalmas, van benne tartalék.

Ha hosszabb időre tervezel, akkor inkább Z790 + 2x16GB DDR5 felé mennék. (a jelenlegi ramod kevés, azt úgy is el kellene adni)

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104532) evitiguF válasza palfitom (#104531) üzenetére


evitiguF
senior tag

Ismét köszönöm!

Ha hosszabb időre tervezek, és DDR5, akkor érdemesebb, értelmesebb lenne már AM5-ben gondolkodni, nem?
Legalábbis ott tényleg lenne értelme a hosszabb tervezésnek.
De ezt átviszem a másik topikba. :K

(#104533) palfitom válasza evitiguF (#104532) üzenetére


palfitom
félisten

Szívesen.
OK! :)

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104534) evitiguF válasza palfitom (#104533) üzenetére


evitiguF
senior tag

Mégiscsak maradok itt, mert kitartanék az intel platform és a DDR4 mellett. (DDR4-et most nagyon olcsón lehet beszerezni, 32Gb~25k, DDR5 ennek a duplája)

Szóval böngésztem, utánaolvastam egy kicsit, a felmerülő kérdéseim a következők:

- mivel most egy Z-s lapban K-s procim van, amit amúgy sosem piszkáltam meg, ezért felmerült bennem, kell-e egyáltalán a Z-s lap nekem. Főleg úgy, hogy ezek a processzorok már nagyon forrófejűek. Bár ha másra nem, akkor talán undervoltra még jól jöhet a Z-s lap

- miben tér el, lett jobb a B760 a B660-tól, DDR4 verzió azon kívül, hogy a 13xxx lap egyből, bios frissítés nélkül megy benne

- miben tér el, lett jobb a Z790 a Z690-től, DDR4 erzió azon kívül, hogy a 13xxx lap egyből, bios frissítés nélkül megy benne

- egy B760-os lapnak van-e előnye egy Z690-es lappal szemben
Konkretizálva pl [ASUS ROG STRIX B760-A GAMING WIFI D4] vs. [ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4]

Első sorban azért Asus lapokat linkelek, mert szintén itt a fórumon olvastam valahol, hogy az ezekhez mellékelt WiFi vevőegység jobb, mint ami csak abból a két rúdból áll, és egyből az alaplapi csatlakozóhoz van csavarozva.
Ha ezt rosszul tudom, javítsatok ki.
Gigabyte-ról mostanában sok rosszat olvasok, ezért attól tartok, MSI és AsRock szóba jöhet, ha hasonló, vagy jobb ár/érték/teljesítmény aránnyal rendelkezik. Azoknál viszont nem ismerem, hogyan épül fel a sorrend, itt tudom, hogy a Prime<TUF<ROG

(#104535) palfitom válasza evitiguF (#104534) üzenetére


palfitom
félisten


evitiguF

OK.

- Ha K-s proci lesz, akkor Z-s lapot tegyél alá, a normális alulfeszelés érdekében!
- Gyakorlatilag semmiben, újabb csipszett, talán hosszabb terméktámogatás.
- DDR4 esetén az előző mondatom ide is beilleszthető. DDR5-nél jobb a ram-kezelés.
- Lásd első mondatom. Bár most érkeznek B-s lapokhoz javítások (új microkód), amivel már hatékony(abb) az alulfeszelés, de én még mindig a Z-s lapot javaslom.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104536) leviatan


leviatan
csendes tag

Sziasztok!

Asus Prime B350-Plus alaplapom van most, azt szeretném lecserélni.
Egy új Ryzen 5 3600 cpu-nak kellene valami stabil alaplap.

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Game
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
30-60k
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
Rzyen 5 3600, Gainward RTX3060Ti 8Gb, 1db hdd, 1db ssd
4. Milyen méretű lapot szeretnél?,
Mindegy
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
4db sata 4 usb
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
Nem
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Nem
8. Használt, vagy új alaplap?
Új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
Nem

Köszönöm!

(#104537) palfitom válasza leviatan (#104536) üzenetére


palfitom
félisten


leviatan

Szia,

Pl. Asrock B550 Steel Legend / Asus Prime B550-Plus / Gigabyte B550 Gaming X V2 / Asus TUF Gaming B550-Plus / Asus Strix B550-A Gaming / Asus Strix B550-F Gaming,
olcsóbb, mATX lapok: Asrock B550M Pro4 / Gigabyte B550M Aorus Elite / Asrock B550M Steel Legend / Asus TUF Gaming B550M-Plus
(de nem feltétlenül muszáj cserélned)

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104538) leviatan válasza palfitom (#104537) üzenetére


leviatan
csendes tag

Köszönöm a segítséget!

(#104539) Jo4e


Jo4e
csendes tag

#104525

Erre esetleg Valaki?

GIGABYTE GA-Z97-D3H * INTEL Core i5-4690K 3.50GHz 1150 * 16GB 1600MHz DDR3 RAM Kingston HyperX Fury Red Series CL10 Kit (2x8GB) (HX316C10FRK2) * MSI GeForce® GTX 1060 GAMING X 6G * HyperX Savage 240 GB SSD * Samsung 1Tb SATAII 32MB *

(#104540) ScomComputer válasza Jo4e (#104539) üzenetére


ScomComputer
veterán

Persze hogy ne..."Téma tudnivalók"....Ha kérdezel, feltétlenül közöld a következőket! :K

(#104541) palfitom válasza Jo4e (#104539) üzenetére


palfitom
félisten

Érdekes. Te nem olvasod el az összefoglalót és a téma tudnivalókat, de elvárod a segítséget… :U

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104542) kolopele válasza Jo4e (#104525) üzenetére


kolopele
nagyúr

Hasonló lapot nyilván tudnánk ajánlani, de nem világos, mire is kellene, mert ha játszani, akkor elég durva a különbség egy 13900k és egy 3060 - as VGA között. Szóval játékra maga a proci felesleges, ha másra kell elég lehet a VGA, csak nem tudjuk mire.

(#104543) torma1981


torma1981
veterán

Sziasztok.

7800x3d- hez melyik alaplap illene a legjobban? Semmi extra nem kell. Min 3 M2-es férőhely a lényeg.

ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI 140k
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI 100k
MSI PRO X670-P WIFI 140k.
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS 130k.
ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI 140k.

A B650 és B650E között mi a különbség?
És a X670 az mennyivel jobb mint a B650-es lapka?

Köszönöm szépen.

Üdv.
Zsolt.

(#104544) fulcrum


fulcrum
tag

Sziasztok!

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
workstation
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
-
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
i5/i7, kora mindegy
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
-
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
2db PCI (igen, a régi, és ezért is írok :) ) , + 2db PCIe x4
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
PCIe x16 kell GTX kártya miatt
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
nem
8. Használt, vagy új alaplap?
használt is jó lehet, ha nem lesz új megoldás, de az az elsődleges cél
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
nem
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
nem

Ne kövezzetek meg kérlek!
Egy speciális ipari berendezés mellett szolgáló régi workstation gépet kell lecserélnem, ezért két db PCI portnak kell lennie benne, mert a berendezés ezzel kommunikál. Tudom, hogy ez már a múlt, és a PC piacot ismerve nem lesz egyből megoldás rá, ezért fordulok ide, hátha van valakinek valami ötlete rá. Tudtok-e ajánlani valami kisszériás típust, vagy egyéb alaplap (vagy komplett gép) megoldást erre? A két PCI porton kívül Win 10, Intel Core i5 vagy i7, 1db PCIe x16, 2db PCIe x4 lenne az igény. :R

[ Szerkesztve ]

Linux for human beings

(#104545) palfitom válasza fulcrum (#104544) üzenetére


palfitom
félisten


fulcrum

Szia,

Túrni kell az aprót!
LGA1150-ben biztosan találsz ilyet, pl. MSI Z87 - G41 PC Mate

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#104546) jeni válasza torma1981 (#104543) üzenetére


jeni
félisten

Tudja ,hogy az AMD részről van egy bibi.
7xxx3D procik és alaplapok tokozásaik égnek meg a tuning miatt.
Így lehet a memória és CPU tnunig lassan felejtős lesz.
Az alaplap gyártók sorra adják majd ki a vissza fojtott,csak részben engedett korlátozottan feszt.emelést gátló BIOS-t a lapokhoz.

(#104547) torma1981 válasza jeni (#104546) üzenetére


torma1981
veterán

Most pár procival gond volt. Nem az összessel. Szerintem hamar megoldódik a hiba. Nem félek tőle.

(#104548) jeni válasza torma1981 (#104547) üzenetére


jeni
félisten

Igazából nem a proci(k) hanem itt feszültségi szoftveres gond van. Bár az is lehet maga a prociknál mérnöki tervezési hiba is fenn áll.

(#104549) KAMELOT válasza torma1981 (#104547) üzenetére


KAMELOT
titán

Erről van szó [link]

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#104550) csodacsoki


csodacsoki
tag

Sziasztok, tudnatok ajanlani egy AM4-es lapot ami megfelelo parositas lenne egy 5800X3D, 3080 RTX, 16GB DDR4 es 2x1TB M.2 SSD melle lehetoleg ugy hogy ne kelljen letiltani egy SATA portot sem? Jelenleg egy ROG STRIX B450-F GAMING van a gepben de ez atkerul egy masikba, ettol kellene egy jobb alternativa lehetoseg szerint beepitett bluetooth-al. Elore is koszonom!

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.