Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A rendelkezésünkre álló információk alapján, a szoftver PC-re való telepítése Magyarországon nem minősül illegális cselekménynek. Ettől függetlenül a szoftver módosítása továbbra sem megengedett, ezért a továbbiakban az ilyen verziókra történő bárminemű utalástól kérjük mindenki tartózkodjon!

Tartalomjegyzék:

1. Előkészületek
2. macOS telepítő USB létrehozása
3. Clover telepítése
4. macOS telepítése
5. Telepítés utáni tennivalók
6. Támogatott Grafikus processzorok
7. Előforduló hibák, támogatott WiFi+BT/Ethernet eszközök
8. Hogyan kérjünk segítséget, ha nem működik?
9. Hasznos linkek
10. Hasznos alkalmazások
11. Hasznos alkalmazások (társtopikból a hasznos programok és hasznos apróságok címek alatt)
12. Windows Dual-Boot (egy meghajtón/külön meghajtón)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26201) MaryJane


MaryJane
csendes tag

Ezt a hibaüzenetet kapom állandóan, pedig többször is csináltam új partíciót, és figyeltem a kis és nagy betűkre.
/volume/MyVolume is not a valid volume mount point.

Közben guglizom, mi lehet a gond.
(amúgy köszi, hogy felhívtad a figyelmemet, hogy nem látom a jelszót, mikor bepötyögöm. Tegnap ezen tököltem egész este :D )

[ Szerkesztve ]

Ride Hard Or Stay Home!

(#26202) Smiley válasza MaryJane (#26201) üzenetére


Smiley
őstag

4. pont, amikor megformaztad a pendrive-ot HFS+-ra utana nevet kell adnod neki. Most mi a pendrive-od neve?

Szerk: basszus elirtam
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26203) MaryJane válasza Smiley (#26202) üzenetére


MaryJane
csendes tag

MyVolume

1 partíció - guid - MyVolume

Ride Hard Or Stay Home!

(#26204) Chal válasza MaryJane (#26201) üzenetére


Chal
addikt

/Volumes/...

Nem /volume/....

[ Szerkesztve ]

(#26205) Smiley válasza Chal (#26204) üzenetére


Smiley
őstag

Az evek soran nagyon hozzaszoktam a tab-tab-hoz :)

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26206) MaryJane válasza Smiley (#26205) üzenetére


MaryJane
csendes tag

volumes-el elindult. köszi a javítást.
De úgy látom, az apple oldalán is S nélkül van, tehát akkor ez volt az egyik pont, amin nem tudtam átlendülni eddig.

Kiváncsi leszek a cloveres részre, de úgy látom, ma sem lesz alvás.

[ Szerkesztve ]

Ride Hard Or Stay Home!

(#26207) Chal válasza MaryJane (#26206) üzenetére


Chal
addikt

Hehe, az apple lapján konkrétan el van írva :) Az angol nyelvű változat példái között.

Valaki szóljon nekik, hátha adnak egy 1 hetes Music előfizetést!!44!! :D

(#26208) Smiley válasza Chal (#26207) üzenetére


Smiley
őstag

En meg azt hittem szerkesztes kozben csesztem el, mert az elejen csak bemasoltam ide minden linket, es utana probaltam emesztheto formaba hozni. :))

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26209) Chal válasza Smiley (#26208) üzenetére


Chal
addikt

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy oda mountolod a pendrive-odat ahova akarod, lehetne /bakfitty/pendrive is, szóval ki lehet magyarázni. De azért ők a default /Volumes dirre gondoltak szerintem, és azt írták el /volume-nak :)

[ Szerkesztve ]

(#26210) Smiley válasza Chal (#26209) üzenetére


Smiley
őstag

Persze, de az automount is oda tolja az osszes cuccot... mind1 azert irtam nekik.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26211) MaryJane válasza Smiley (#26202) üzenetére


MaryJane
csendes tag

No. Kész a pendrive, viszont , ha arról bootolok be, a bal felső sarokban villog egy vonal és kész.
a 10-es pontot lehet, hogy nem jól értelmeztem.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26212) Chal válasza MaryJane (#26211) üzenetére


Chal
addikt

A Clovert telepítetted a pendrive-ra? Ha igen, akkor az elindul, és utána van a villogó kurzor, vagy még Clover sincs?

[ Szerkesztve ]

(#26213) MaryJane válasza Chal (#26212) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Igen, feltelpítettem, és a fakesmc-t is bemásoltam a megfelelő helyre. De nem akar elindulni.
És nincs clover menü sem.

[ Szerkesztve ]

Ride Hard Or Stay Home!

(#26214) tlac válasza MaryJane (#26213) üzenetére


tlac
Topikgazda

telepítésnél mit állítottál be?
uefi módban indítod a pendrive-ot? próbáld ki legacy módban is

(#26215) Smiley válasza MaryJane (#26213) üzenetére


Smiley
őstag

Clovernel amikor telepited, ezek legyenek kijelolve.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26216) MaryJane válasza Smiley (#26215) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Ahha, automatikusan a Don't update MBR And PBR sectors volt bepipálva.
megpróbálom így is.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26217) tlac válasza Smiley (#26215) üzenetére


tlac
Topikgazda

a korábbi pontodban gpt-t írtál:

4. Elinditod a disk utility-t es a pendrive-on letrehozol egy GPT-s particiot amit HFS+ Journaled-re formazol

a gpt-t meg az mbr-t nem kellene keverni

ha clover mbr-es, akkor a pendrive is legyen az

[ Szerkesztve ]

(#26218) Smiley válasza tlac (#26217) üzenetére


Smiley
őstag

A boot0-at fogja beleirni az meg kezelni fogja. A regi sima BIOS-al rendelkezo lapok nem tudnak mit kezdeni a GPT-vel, azok tovabbra is az elso 512byte-ot fogjak kiolvasni.

boot0: searches for an active partition in the MBR and passes control to its PBR sector. Hybrid GPT/MBR layout is possible. However if the filesystem is pure GPT, boot0 passes control to the EFI partition, further referred to as boot0af (active first).

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26219) tlac válasza Smiley (#26218) üzenetére


tlac
Topikgazda

ok, de a hybriddel nyerhetünk bármit is?
mivel cserébe kockáztatjuk egy tiszta mbr-es rendszerhez képest, hogy valamelyik gyártó bios/uefi implementációjának nem fog tetszeni

[ Szerkesztve ]

(#26220) MaryJane válasza tlac (#26219) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Akkor nem jó, ahogy csináltam? Ha nem, akkor min kéne változtatnom a particiókkal kapcsolatban?
Amúgy a telepítés elindult, de egy másodperccel a vége előtt megállt, most újrakezdtem.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26221) tlac válasza MaryJane (#26220) üzenetére


tlac
Topikgazda

ha majdnem végig ment telepítés, akkor már jó
próbáld meg bootolni a friss rendszert a pendriveról, aztán telepítsd a clovert a vinyóra, meg másold be a kexteket

(#26222) MaryJane válasza tlac (#26221) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Nincs friss rendszer. Csak az install, és a recovery opció van, mikor bejön a clover menü.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26223) Smiley válasza tlac (#26219) üzenetére


Smiley
őstag

Igen ha olyen regi a lapja mint az enyem ami 2006-os kiadas, akkor nem kell hackolni az OS X telepitot nyugodtan telepitheti GPT-re ahogyan azt az apple eloirja, es utana is be tud bootolni vele. Ez UEFI-s lappal is ugyanigy mukodik ha a legacyboot van engedelyezve. Ha 64bit-es UEFI van a lapon akkor ki lehet hagyni ezt a lepest mert az fel tudja nyalni a BOOTX64.efi file-t mindenfele segedeszkoz nelkul.

BIOS: BIOS>MBR>PBR>boot>CLOVERX64.efi>OSLoader
UEFI: UEFI>CLOVERX64.efi>OSLoader

Tehat a vegeredmeny ugyanaz lesz, csak az UEFI egy elegansabb es modernebb megoldas.

Az meg a pc-s ipar szegyene, hogy kb 2012-ig kellett varni az EFI-re, amikor az apple mar 2001-ben is hasznalta, csak ott meg openfirmware-nek hivtak. A chameleon/clover lenyegeben megvalositotta azt amire a pc-s ipar szart nagyivben... csak azert kellett elterjeszteniuk az UEFI-t mert a HDD gyartok a tokukre leptek volna ha nem tudjak eladni a 3TB-s disk-et, mert az 512 byte-ba ugye nem fer bele a 3TB-s particios tabla, igy nem lehetett volna egyben hasznalni.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26224) Smiley válasza MaryJane (#26222) üzenetére


Smiley
őstag

Valaszd az install-t folytatni fogja a telepitest.

Szerk: varnod kellett volna vele, nalam van 5percig allt 1sec-nel.

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26225) MaryJane válasza Smiley (#26223) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Asus p7p55d az alaplapom típusa.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26226) Smiley válasza MaryJane (#26225) üzenetére


Smiley
őstag

Akkor jo lesz az a verzio amit irtam.

A telepites ugy zajlik, hogy eloszor letrehozza a recovery-t majd magatol ujraindul de ezt mindenkepp meg kell varni. Ha ez megvan akkor megint az install-t kell bebootolni, innentol mar teljesen automatikus, felhuzza a rendszert es ujraindul megint. Ez utan meg mindig a pendrive-rol kell bootolnod, de mar ott lesz a kesz rendszer. Ha ez elindult ugyanezekkel a beallitasokkal feltelepited a clover-t arra ahova a rendszert raktad.
En annyival csinalom maskepp mint a leirasok, hogy a FakeSMC-t es a nekem szukseges kext-ket a /System/Library/Extensions mappaba teszem. Ehhez azonban az El Capitan ota kell a rootless=0 kapcsolo is a boot args-ba.

Jah es a vege lemaradt, ha fennt van a clover meg a FakeSMC es a tobbi szukseges kext a helyen akkor lehet a hdd/sdd-rol bootolni.

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26227) MaryJane válasza Smiley (#26226) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Most nagyon lassú a telepítés, de mostmár végigviszem, mert reggel nekem kell a melóhoz ez a gép is. Mindenesetre köszönöm a segítséget, ha esetleg elmennétek szunyálni.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26228) Smiley válasza MaryJane (#26227) üzenetére


Smiley
őstag

Ezt mar megvarom... :)

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26229) MaryJane válasza Smiley (#26228) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Korán kelsz holnap?

Ride Hard Or Stay Home!

(#26230) tlac válasza Smiley (#26223) üzenetére


tlac
Topikgazda

nem értem, mi van a régi alaplapoddal? csak a hybrid megy rajta?

itt most az mbr-s telepítőről beszéltünk, az rendben van, hogy a végleges rendszert uefi-sre csinálod
de én még mindig nem látom, hogy miért lenne jó a kevert pendrive

(#26231) Wiz Khalifa


Wiz Khalifa
addikt

De jó látni hogy ilyen segítőkész és összetartó emberek vannak ebbe a topikba. :)

Sajna ritkul az ilyen topik szerintem.

Smoke some weed nigga!

(#26232) MaryJane válasza Smiley (#26228) üzenetére


MaryJane
csendes tag


Ez a kép fogad, miután újraindult. Itt kéne lennie egy telepített rendszernek is? Vagy csak én gondolom rosszul?

Kimaradt egy lépés.... most Rányomtam mégegyszer az installra, ahogy írtad.

Igazad volt, várnom kellett vagy 6-8 percet.
Kapkodtam, mint a kamaszfiúk :)

[ Szerkesztve ]

Ride Hard Or Stay Home!

(#26233) Smiley válasza tlac (#26230) üzenetére


Smiley
őstag

Nem kulonbozik semmiben a telepito es a kesz rendszer, ergo miert ne lehetne mind a 2 GPT...
Szerintem kicsit kevered a GPT/UEFI dolgot, vagy csak nekem van nagyon keso.

Roviden es tomoren, a rendszer/telepito GPT-n van ez igy tok jo mert az apple is igy csinalja gyarilag. A regi BIOS-os lapok ezt nem ertik csak az elso 512 byte-ot tudjak felolvasni (ezt hivjuk MBR-nek), ezert kell beleirni a boot0-at az elso 440 byte-ba, mert ezt a BIOS is megerti es kepes futtatni, ami ezutan betolti a kovetkezo lepcsot ami maga a boot file, ami mar kepes betolteni a CLOVERX64.efi file-t. Ha az embernek uj a lapja akkor van, akkor ott van neki az UEFI aminek meg nem kell semmi mert kepes magatol beolvasni a CLOVERX64.efi file-t, es ezaltal betolteni a clover-t. Amugy a GPT elso 512 byte meghagytak, hogy korlatozottan de azert visszafele kompatibilis lehessen.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26234) tlac válasza Smiley (#26233) üzenetére


tlac
Topikgazda

vagy nálam, vagy nálad hiányzik egy részlet
tudtommal pc-n az uefi csak fat/fat32-es partícióról tudja beolvasni az efi-s fájlokat, ami a telepített rendszernél meg lesz, a pendrive-ra meg nem csináltunk

szerintem a pc uefi módban nem fogja beolvasni egy osx-es fájlrendszerről az efi fájlt
csak úgy ahogy írtad, a legacy módban

(#26235) MaryJane válasza Smiley (#26228) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Kész vagyok. Már csak két dolgot kell megcsinálnom.
1. Inditáskor ne kelljen minden alkalommal átirnom a cloverben a 10.10.10-et 10.11re, meg a flageket. Illetve, hogy simán elinduljon.
2. Hang és háló kextet szereznem. Ezeket megkeresem a tonymacx-en.
Remélem reggelig kész leszek.

Köszönöm a segítséget. A sörözés mindketőtöknek áll a részemről.

Ride Hard Or Stay Home!

(#26236) tatomi92


tatomi92
aktív tag

Sziasztok!

Arra esetleg tud valaki megoldást, hogy El Capitan alatt első bejelentkezéskor telepítem a rendszerre a VoodooHDA-t (2.8.7), újraindítom (még a pendrive-ról) van hang, majd a következő újraindításkor, ekkor már a feltelepített Clover-ről indítva a rendszert, akkor már egyáltalán nincs hang.

Előre is köszönöm a segítséget!

Tamás

iPhone 14 Pro & Google Pixel 7

(#26237) Smiley válasza tlac (#26234) üzenetére


Smiley
őstag

Amikor a GPT-t letrehozod, ott marad 512mb az elso particioban erintetlenul. Ezzel azt csinal az ember amit akar, a clover telepito vegzi el a FAT16/FAT32-es formazast, amikor kivalasztod az UEFI install-t, gondolom mount-olja a /EFI mappara ezt a particiot, bemasol oda mindent, es kesz is. Hatalmas lehetoseg ha belegondolsz, az MBR-nel mindossze 440 byte all rendelkezesre, mig itt 512mb. :)

MaryJane: Zsir. Pont ezert irtam, hogy masolj be minden kext-et a /System/Library/Extensions mappaba igy nem kell szenvedni a 10.10.10 -es opcioval, persze jogokra es tulajdonosra figyelni, vagy a masolas utan kext utility-t vagy mi a neve, nah szoval azt kell futtatni ami rendberakja az kext-ek jogait. A boot parametereket pedig a /EFI/CLOVER/config.plist-be kell beleirnod... ez a resz ott lesz valahol a boot section alatt:
<key>Arguments</key>
<string>-v rootless=0 kext-dev-mode=1 stb...</string>

Ha van idod akkor erdemes azert atolvasni a clover wiki-t.

[ Szerkesztve ]

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26238) tlac válasza Smiley (#26237) üzenetére


tlac
Topikgazda

Amikor a GPT-t letrehozod, ott marad 512mb az elso particioban erintetlenul.

ez nekem új és kicsit hihetetlen is, nem találkoztam még vele
este kipróbálom

(#26239) Smiley válasza tlac (#26238) üzenetére


Smiley
őstag

Annyi pontositas meg ehhez, utananeztem jobban es ahogy en ertelmezem talan nincs is megkotve az elso particio meret, ergo akkor ez lehet akar 2.2Tb-nel is nagyobb, persze ennek valami ertelmes meretnek kell lennie, tehat a szabvany szerint szabadon varialhato a merete. Az apple-nel ez 200mb a microsoft-nal ez 100mb, linux-on meg ugye amekkorat akarsz.

/dev/disk0 (internal, physical):
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: GUID_partition_scheme *120.0 GB disk0
1: EFI EFI 209.7 MB disk0s1 <-- errol van szo
2: Apple_HFS Caren 119.2 GB disk0s2
3: Apple_Boot Recovery HD 650.0 MB disk0s3

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26240) Smiley válasza tatomi92 (#26236) üzenetére


Smiley
őstag

Ha a VoodooHDA es a AppleHDADisabler kext a helyen van (/System/LibraryExtensions), akkor elso korben csinalj egy uj kernel cache-t:
sudo kextcache -system-prelinked-kernel
Ha vegzett inditsd ujra az egeszet es nezd meg, hogy betolti-e.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26241) tatomi92 válasza Smiley (#26240) üzenetére


tatomi92
aktív tag

Köszi megpróbálom majd! :)

iPhone 14 Pro & Google Pixel 7

(#26242) #51177472


#51177472
törölt tag

Sziasztok,

ha jól olvastam tonymacx-en, jön majd a multibeast 8.0 is, ugye? Clovert sosem használtam, annyira nem is értek hozzá, akkor inkább megvárom, míg azt kidobják.

(#26243) MaryJane válasza #51177472 (#26242) üzenetére


MaryJane
csendes tag

Én is ezen gondolkoztam tegnapig. Mert a Clover nekem is nagyon idegen volt, de hála a Smileynak sikerült felhegeszteni vele az El Capitant.

Smiley: Nagyon szépen köszönöm a tegnapi oktatást. Az önzetlen segítséged és az útmutatás nélkül, nem sikerült volna. Hiába nézegettem a Guide és tutorialok tömkelegét, nem jutottam előrébb. Köszönhetően, pl. az Apple által jelzett "volume-volumes" bakinak, és az én baf...ágomnak.

Még egy kérdésem lenne, a Cloverrel és a Config.plist-tel kapcsolatban. Nem nagyon tudom átírni a config.plist fájlt, (elbarmolni meg nem akartam, mert totál belaktam éjszaka a gépet) így a bootolás még mindig nem az igazi. Még mindig a Clover menü az, amivel találkozom indításkor. De ezen kívűl meglepően gyors a bootolás, jó pár másodperccel fürgébb, mint az előző Yosemite tákolmányom.

[ Szerkesztve ]

Ride Hard Or Stay Home!

(#26244) tatomi92 válasza tatomi92 (#26241) üzenetére


tatomi92
aktív tag

Végülis sikerült megcsinálnom, de nem azzal az eljárással, amit írtál. Szerencsére minden működik 10.11 alatt, és a sebesség is szuper! :)

iPhone 14 Pro & Google Pixel 7

(#26245) tlac válasza Smiley (#26239) üzenetére


tlac
Topikgazda

kipróbáltam yosemite alatt, létrehoztam 1 partíciót egy pendrive-on gpt-s sémával
tényleg létrehozza automatikusan az efi partíciót is:

(#26246) Smiley válasza MaryJane (#26243) üzenetére


Smiley
őstag

A config.plist-et azt hiszem csak a root tudja irni...
Nem szep megoldas, de ezutan a parancs utan, grafikus feluleten keresztul sima text editorral is tudod szerkeszteni. Itt megint kerni fogja a jelszavadat.
sudo chmod 666 /EFI/CLOVER/config.plist

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26247) Smiley válasza tlac (#26245) üzenetére


Smiley
őstag

Az EFI partition type, gondolom tartalmaz egy hidden flag-et is es ezert nem latszik alapesetben. Megneztem az irodaban, ott egy arch-ot raktunk ossze par honapja ilyen EUFI boot-al, oda pl 512mb-s EFI tipusu particiot csinaltuk FAT32-vel, es ott is a /-en levo EFI mappara van ramountolva.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26248) tlac válasza Smiley (#26247) üzenetére


tlac
Topikgazda

a képen ott vannak a flagek is, szerintem az esp miatt rejti el

[ Szerkesztve ]

(#26249) Smiley válasza tlac (#26248) üzenetére


Smiley
őstag

Azt hiszem ezt a temat kiveseztuk. :R

Nezegettem a topic osszefoglalot es hat finoman szolva kicsit elavult mar, ha gondolod raero idomben szivesen megirom normalisan ezt az el capitan+clover telepitesi utmutatot.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#26250) rooney8


rooney8
aktív tag

akkor csak én nem vagyok megelégedve a kapitány sebességével?
akik 10.10-ről frissítettek, nektek hogy száguld az új rendszer?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.