- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Austin F.: Intel Iris Xe driver frissítés
- LordAthis: Ismét egy "Idióta" A.I. Projekt, hogy meglovagolja a trendeket...
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- NASsoljunk: ZyXEL NSA-310 és az FFP
- tildy: Új élet kezdődik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- [K2]: A vagyonvédelmi rendszerszerelővé válás rögös útja
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
ubyegon2 #105417 üzenetére
Kb. fél évig én is használtam a Tumbleweedet, aztán meguntam. A zypper meg a packagekit állandóan összeakadt, nem tudtam frissíteni, a kodekcsomagok nem elérhetőek benne jogi mizériák miatt, a külső tárolókban lévő csomagok pedig folyton összeakadtak a rendszerével. Nem éreztem az egészet stabilnak.
-
válasz
ubyegon2 #105417 üzenetére
Teljesen hülye vagyok hozzá, mindent kb a google geminitől kérdezek, szépen elmond és magyaráz mindent amit kérek tőle, eddig nem hibázott.
amúgy meg ez a "sudo zypper install alkalmazás" így kezdésnek elég egyszerű. Kivétel ha van hozzá paraméter, akkor azért jól jön a Gemini. -
válasz
ubyegon2 #105411 üzenetére
Senki nem említi Opensuse-t pedig szerintem nagyon jó.
Kodi is hibátlanul működik Packmanos verzió nagyon friss, míg Kubuntun az első perctől meg van hülyülve a flatpakos verzió. Kodinál a Suspendre kilép a bejelentkező képernyőre, majd onnan belépve suspendeli a rendszert, ebből ennyi elég volt. -
válasz
ubyegon2 #105411 üzenetére
Igy. Ubuntut felrakod, eled tarul a GNOME shell, meg nehany ikon a bal oldalon. Ranyomsz a Super gombra, kicsit gondolkodik, hogy tenyleg ranyomtal-e - altalaban pont annyit, hogy ranyomj meg egyszer es eltunjon az eppen elougrott ikonlista. Elkezded gepelni, hogy "terminal" es a felulet sebessege nem kepes kovetni egy atlagos gepelesi sebesseget.
Ez nem gyors, hanem tre.
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #105403 üzenetére
Jajj ezek a költői túlzások... Ha mégis belefut valami korlátba, hát elmeséljük neki mi a megoldás, és hogyan tudja telepíteni a saját csomagtárolóból. Még PPA-zni (Idegen, "ellenőrizetlen" forrásból telepíteni) sem szükséges.
Azért, mert alapból települ egy konténer futtató, még nem kötelező a használata. Akár el is távolíthatod(ha jól emlékem).Gnome-al nem csak Ubuntu alatt ismerkedhet meg. Ott az immutanle Endless, vagy a kipróblásra ajánlott distro-kból kihagyott openSuSe, ....
Az a baj, hogy túl sok felé indulhat, és a felemlegetett kifejezéseket (ablakezelők közti difi, a konténeres futtató környezet, az immutable rendszer jelentése,...) nem is érti, mi meg jól elvitázgatunk róluk.
-
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #105089 üzenetére
" Nem lenne ez Tibikomámnak se bonyolult, csak ugye ezeréves Ubuntuval van összenőve." ... Csakhogy még az ő ósdi rendszerében is tök felesleges a ''A naprakész mindig friss Snap yt-dlp symlinkelve'', mert a naprakész linux standalone binary bármikor letölthető és betolható a yt-dlp helyére konyhakészen!!!! Tehát tökmindegy, hogy milyen phyton van neki telepítve , mert mielőtt kapkodna mint Maris a bögréhez a yt-dlp a rendszer phytonjához már megtalálja a saját standalone binary fájljában. A rendszer meg nem észlel hibát mert nem kellett kaparászni a rendszer ósdi phytonjához.
-
-
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #105077 üzenetére
Hogy a kecske is jól lakjon és káposzta is megmaradjon kihozhatnák már az LMDE7-est, persze nálam ott is függőleges lesz a tálca, ilyen alul felül rövidített Lugosi Béla féle piros kontúros kerettel.
Egyébkén én sem értem, hogy mi bonyolult abban, hogy fel kell telepíteni a yt-dlp-t, az ffmpeg-et, meg a youtubedl-gui -t és tanácsos az smplayert is. Ezek után hátat fordítunk a rendszer által telepített yt-dlp-nek és a githubról letöltjük a legújabb yt-dlp-linux fájlt aminek a 30 megbájtjában benne van a yt-dlp összes függősége is. Ezt átnevezzük yt-dlp -nek, futtathatóvá tesszük és bemásoljuk a /bin/yt-dlp helyére és ennyi.
Amikor a yt beleköp a levesbe akkor megent csak letöltjük a legújabb yt-dlp-linux fájlt a githubról és satöbbi .... reverbera. slussz.
-
-
-
válasz
ubyegon2 #105066 üzenetére
Uby ne mondd, a két hülye (én meg az asszony) tegnapelőtt nekiálltunk a kertet macerálni, természetesen 11 és délután 3 között, 39 fokban...
Asszony enyhe napszúrást kapott, én meg többször a rosszullét határán voltam.
Ezt vártuk egész télen, tessék itt van a nyárNem elképzelhetetlen, pl. Linus azt mondja elég már ebből a követhetetlen disztrókatyvaszból, én nem ilyen lovat akartam és pattintja is fel a W11-et
-
válasz
ubyegon2 #105063 üzenetére
Gondolom akik ilyet követnek el, azok Linuxról jöttek Winre és még bennük van a megszokás
Winen én a 4KVideodownloadert használom, kb. 10 éve, igaz ez fizetős, anno megvettem pár ezer forintért és örökös a liszensz.
Ahhoz képest minden más yt-dlp gui maga a nyomorúság. azt is be lehet benne állítani hogy egy kismillió opcióval letöltött videó végeztével főzze le a kávét és 2 cukorral tejszínhabbal tegye az asztalomra. -
-
válasz
ubyegon2 #104992 üzenetére
Szegény kis Mint, az unalmas. Nem csillivilli, nincs benne semmi parasztvakítás... csak simán működik.
Na nem mintha ott is nem szaladtam volna bele néha anomáliákba, de azért ilyenek, hogy elmegy a kép Ubuntun, meg nem tudom miket írtak mostanában, na olyannal még itt nem találkoztam.
-
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #104972 üzenetére
Azért írtam ezt, mert ez volt a menü neve. Az elemek hozzáadása menüből lehet elérni. Csak az időjárás widgetre gondoltam. Csak volt egy olyan figyelmeztetés, hogy nem ellenőrzik, és saját felelőségre adjam hozzá.
Erre gondoltam. Nem használtam még ezt az opciót sokat.
-
Edorn
senior tag
-
válasz
ubyegon2 #104961 üzenetére
Igen és még tudok ilyet kettőt, meg 5 regedit buherát és féltucat csoportházirend kokányolást is
Csak a rend kedvéért, itt a windows "mankó" könyvtáram tartalma:
UEFI-Plugfest-BCD-reinstall.txt
WindowsBootEnvironment.pdf
regedit_buherak
cmd_segitsegek
send_to_mplayer.txt
Ez meg a Linux "mankó" könyvtár
linuxium-32bit-patch.sh
1by1_start.sh
Linux_parancsok.pdf
4kvideodownloader_inditofajl_hiba
logfile_delete
bootinfo
makeize.txt
boot_sorrend.txt
manjaro_boot_grub.sync-conflict-20230310-141132-BPIAA7H.txt brightnesdown.sh
brightnessup.sh
bt_start.sh
monitor_light
monitoroff.sh
debian_mount_nopassword.txt
onedrive_beallitas.txt
onedrive_magyar_leiras
opera_segitsegek
fancyclock_beallitas
org.kde.brighty
fstab_leiras
poweroff.sh
gnome_icons
pstartold.sh
gtk3-nocsd_3-1ubuntu1_all.deb
pstart.sh
hdmi_audio_restore_auto.sh
samba_user.txt
hdmi_audio_restore.sh
SCPH1001.BIN
hibrid_sleep_ubuntu .conf
smplayer_osd_kozepre.txt
hibridsleep.sh
snap_hack
hybrid_sleep.txt
szkenner.txt
isorespin.sh
jog_mindenkinek.txt
wifi_adapter_tilt_engedelyez.txt
kde_pasma_install.txt
wifi_error.txt
video_error_megoldas
autostart_error_javitott.txt
samba_jó_conf
sddm_hiba_jav.txt
kde_compozitor_jó.txt
snap_jogok.txt
wallet_kikapcs.txt
sudo_segitsegek
users_visudo_txt
jogosultsagok_777_stb.txt
grub_konfigolas
fstab_ezajo.txt
Szerinted...? -
-
-
-
válasz
ubyegon2 #104802 üzenetére
"De itt a sebesség szóba se kerül, itt a megbízhatóság a lényeg! "
Akkor olyan helyre, ahol nem kritikus a megbízhatóság. Pl. itthon van jópár olyan gépem, amiért nem kár, abba mehet akármi, csak olcsó legyen.
Ahol fontos az adat, oda normális SSD-t vettem, újat (a napi használatú T480), a NAS/virtuálhostban a két winyó használt, de az ZFS tükör, a homeszerverben nem annyira fontos, de abban is normálisabb van, csak régebbi."Olcsó volt, mondta az ember, nem baj, neki kell. "
Innentől ez így korrekt. Én is eladom a hibás dolgokat, csak megfelelő áron, meg ha látom, hogy nem érti, mit vesz, akkor nem kapja meg. -
válasz
ubyegon2 #104798 üzenetére
"Egy nagyszerű Intenso SSD-t meg hová érdemes felrakni?"
Sok helyre elfogy az, ahol nem kritikus a sebesség, ott örülnek neki. Nyilván nem abból fogsz meggazdagodni.@Dißnäëß : Ennyire nem mennék bele - persze, hogy szar a pool, mindent be lehetne állítani + még pár kvadrága eszköz dobna rajta, de ennyi pénzt felesleges beletolni
Amúgy nálam csak egy mirror van, nem sok lemezes RAID.
-
fekete.puma
aktív tag
válasz
ubyegon2 #104790 üzenetére
Nem tudom, hogy az aprón hogy mennek a használt szerver SSD-k de amire reagáltam az nem volt kirívóan drága. [link]
Seagate IronWolf, WD Red Plus HDD-k esetén nagyobb tárterületet kap az ember olcsóbban de voltak rájuk panaszok, hogy már újonnan volt amelyik problémás volt, igaz ott a gari ha normális helyről lett véve, vagy visszaküldeni. -
fekete.puma
aktív tag
válasz
ubyegon2 #104782 üzenetére
Erre nem lehet alapozni, hogy ritkán felkerül.
A másik meg az, hogy ha nem munka célból mentenek pl mérnök stb... akkor az adatok nagy része sokszor csak érzelmileg fontosak, úgy is állnak hozzá...pl Mikor a fórumon előadja valaki, hogy neki mennyire fontosak a megörökített pillanatok a gyerekeiről és az alsó közép kategóriás telefonnal úgy vette fel a videót, hogy beszaggatott.
Annyira azért nem volt fontos, hogy egy normálisabb telót vegyen mondjuk dupla annyiért.tordaitibi
Intenso 2Tb 20-ért
Amire neked kell lehet, hogy az is kiszolgál legfeljebb ha elszáll, kezded az ujjra a dolgaid gyűjtögetést előről. -
-
válasz
ubyegon2 #104743 üzenetére
Secure boot kompatibilis a Mint is, meg minden is, van signed bootloader, az nem gáz. Maga a SB az érdekes, hogy lehet-e vele több OS-t bootolni?
Ugye az egész lényege, hogy a teljes betöltési lánc, BIOS-szal kezdve a kernelig, legyen aláírt. Ezeket a kulcsokat fel kell venni a SB-ba, így tudja, hogy azt bootolja, ami már hitelesítve lett, és nem ül be senki a boot folyamatba. -
-
IstvánLászló
őstag
válasz
ubyegon2 #104713 üzenetére
Ígen pár évvez ezelőtt én is megtapaszaltam a blackscreen problémát és a gond az volt,hogy az nvidia karimhoz nem a megfelelő és hózzá is illő csomagokkal istalláltam a GeForce GTX 560 vga-m.
A terminálban tőrőlnőm kellet az egész nvidia csomagot,ezután rebootoltam és megszűnt a blackscreen problémám.
Aztán megkerestem a kátyáhóz is illő drivercsomagját és reboot útán minden is rendben is volt és műkődőtt a hardveres Gpu gyórsítás.
Az nvida Gpu-t nem emlitetted.
Az lehet nálad most hogy véletlenűl benézted a driver csomagot,amint én is benéztem.
Azt remélem ezzel tudtam neked most segíteni.További sok síkert és szépeket kívánok.
-
-
válasz
ubyegon2 #104685 üzenetére
"Megpróbáltam recovery módban indítani, de ugyanúgy xserver unable hibát írt és"
Akkor ott valami nem jó, a recovery nem indít X-et...@urandom0 : SD halál gyakori. Gyakoribb, mint a Pi-é. (Üzemeltettünk rakás Pi-t előző melóhelyen, és 40 fokban is simán mentek, a SD viszont pár hetente adta meg magát random valamelyikben. Pár tíz darab volt.)
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ubyegon2 #104685 üzenetére
Gyakran ilyen idiótauserbarát.
Tapasztalat.Amúgy az
apt remove
helyett azapt purge
is jó, ha soha többé nem kell egy adott csomag. Ez annyival tud többet, hogy még a csomag által kreált és remove-kor otthagyott-otthagyandó config mappákat és fájlokat is törli, írmagja sem marad a csomagnak és ha újra felteszed, mintha szűz terepre tennéd és soha nem lett volna feltéve, olyan. Legalábbis definíció szerint, mert nekem már a purge is hagyott ott maradványt, de ritkán.apt autoremove -y
néha olyat is elvett régen, ami meg mégiscsak kellett másnak, így az eltört indításkor, de ha nincs sok kézi hack-elés és "tudja" a rendszer jól nyilvántartani a függőségeket, nem szokott galiba lenni.Szerk.: a ph színez, nem én.
-
válasz
ubyegon2 #104683 üzenetére
Tetszik ez a Debian Trixie! Megpróbáltam recovery módban indítani, de ugyanúgy xserver unable hibát írt és hol felvillant, hol elsötétedett a kép is. Inkább indítottam normál módban, nyilván startx parancsra is xserver hiba... Mivel az előbb pastebinnel berakott logokban nagyon sok csomag volt és fogalmam se volt, melyik okozza a gondot, a favágó módszerhez folyamodtam, konzolba
sudo apt remove nvidia*
és ahogy lefutott, már be is jött a slim login és simán bootolt!Megúsztam pár óra bogarászást!
Ami érdekes, hogy most egy reboot után kíváncsi voltam, mi maradt és a frissítő parancssor ezt hozta: (gondolom az nvidia* nem találta ezeket, de felesleges függőségként most a nala autoremove-olja)
Szóval van azért olyan is, amikor a Debian szögegyszerű is tud lenni! Super!
Igazából totál idiótauserbarát volt most!
ubyegon@Trixie:~$ sudo nala update && sudo nala upgrade
[sudo] password for ubyegon:
No Change: http://security.debian.org/debian-security trixie-security InRelease
No Change: http://deb.debian.org/debian trixie InRelease
Fetched 0 Bytes in 0s (0 bytes/s)
All packages are up to date.
No Change: http://deb.debian.org/debian trixie InRelease
No Change: http://security.debian.org/debian-security trixie-security InRelease
Fetched 0 Bytes in 0s (0 bytes/s)
================================================================================
Auto-Removing
================================================================================
Package: Version: Size:
firmware-nvidia-gsp 550.163.01-1 62.2 MB
glx-alternative-mesa 1.2.2 33 KB
libgles1 1.7.0-1+b2 76 KB
libnvidia-allocator1 550.163.01-1 368 KB
libnvidia-egl-gbm1 1.1.2.1-1 45 KB
libnvidia-egl-wayland1 1:1.1.18-1 100 KB
libnvidia-eglcore 550.163.01-1 31.2 MB
libnvidia-glcore 550.163.01-1 32.7 MB
libnvidia-glvkspirv 550.163.01-1 9.3 MB
libnvidia-gpucomp 550.163.01-1 43.9 MB
libnvidia-ngx1 550.163.01-1 7.3 MB
libnvidia-nvvm4 550.163.01-1 87.0 MB
libnvidia-ptxjitcompile… 550.163.01-1 28.9 MB
libnvidia-rtcore 550.163.01-1 76.5 MB
update-glx 1.2.2 29 KB
================================================================================
Summary
================================================================================
Auto-Remove 15 Packages
Disk space to free 379.6 MB
Ez a parancs is lefutott közben, reboot és indul, mint a parancsolat!
Trixie már eldöntötte, hogy marad a nyílt
nouveau
driver ésmesa v: 25.0.5-2-tel egész jó minden.
ubyegon@Trixie:~$ inxi -Gxxx
Graphics:
Device-1: NVIDIA GP107GLM [Quadro P1000 Mobile] vendor: Hewlett-Packard
driver: N/A arch: Pascal pcie: speed: 2.5 GT/s lanes: 16 bus-ID: 01:00.0
chip-ID: 10de:1cbb class-ID: 0300
Device-2: Chicony HP HD Camera driver: uvcvideo type: USB rev: 2.0
speed: 480 Mb/s lanes: 1 bus-ID: 1-7:2 chip-ID: 04f2:b5ee class-ID: 0e02
Display: x11 server: X.Org v: 21.1.16 driver: X: loaded: nouveau,vesa
unloaded: fbdev,modesetting alternate: nv dri: swrast gpu: N/A
display-ID: :0.0 screens: 1
Screen-1: 0 s-res: 1920x1080 s-dpi: 96 s-size: 508x286mm (20.00x11.26")
s-diag: 583mm (22.95")
Monitor-1: default res: mode: 1920x1080 hz: 77 scale: 100% (1) size: N/A
modes: N/A
API: EGL v: 1.5 platforms: device: 0 drv: swrast surfaceless: drv: swrast
x11: drv: swrast inactive: gbm,wayland
API: OpenGL v: 4.5 vendor: mesa v: 25.0.5-2 glx-v: 1.4 direct-render: yes
renderer: llvmpipe (LLVM 19.1.7 256 bits) device-ID: ffffffff:ffffffff
API: Vulkan v: 1.4.309 layers: 4 surfaces: xcb,xlib device: 0 type: cpu
driver: mesa llvmpipe device-ID: 10005:0000
Info: Tools: api: eglinfo, glxinfo, vulkaninfo x11: xdriinfo, xdpyinfo,
xprop, xrandr
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #104648 üzenetére
Az Ubuntu 24 LTS-t stabilnak nevezi a Canonical? Igen
A Debian xid-et testing-nek nevezi a Debian? Igen.Vagyis ha az Ubuntu 24LTS stable a Debian xid testing ágára épül, akkor most stabil, vagy teszt?!
csixy
A miniDLNA mióta tud GUI-t?! Már túl van a miniDLNA-n, de nem tudott egyszerre több könyvtárat felvenni a videó megosztásba. Ezért keres egy egyszerűbben kezelhető GUI-s verziót, mint a KODI, PLEX,... -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ubyegon2 #104648 üzenetére
Így így, testing-en vagyok és már 13-as háttér van
Egyszercsak egy (kézi) update-em után ez lett. "Jééééé... oké köszi".
Amúgy meg elvileg hard freeze-ben vagyunk. Már nem sokáig, de időpont nincs kitűzve.
@cigam: [link]
Debian-nál egy folyamnak kell elképzelni az egészet, ahol egy adott "unstable" csomag miután már átment X időnyi tesztelésen és/vagy bug-nemjelentésen, azt elkezdik "vélhetően nem véres a torka" minőségűnek tekinteni és unstable-ből bekerül testing fázisba. Még itt is jöhet ki baj és arra fix, de egyelőre nem stable. Stable-nek sok feltétele van, idő is, security is..
Debiannál ez nemkicsit összetett, de valahogy zseniális mégis.
Szemléltetésképp.. én ezen az infografikán biztos elméláztam egy fél órát
Igaz, 2012-ig megy, de durva eltérés most sincs.Ebből az alap logikát a komplett release kezelésre meg lehet már sejteni.
-
Dißnäëß
nagyúr
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ubyegon2 #104638 üzenetére
Köszi az infót, nem követtem egy ideje (fél-1 éve néztem rá komolyabban).
Hát igen, RHEL is rég volt, mikor szép volt. Az ilyen nagyok előbb-utóbb kurvulnak vmilyen irányba, shame..
Amúgy néha előveszek erre-arra csak amolyan "challenge" szinten RedHat derivatívát, hogy ne maradjak túlzottan a magam kis zárt .DEB világában
és DistroWatch gyors infói mentén a CentOS Stream / Alma / Rocky hármasból a Rocky-t választva (ha már a Debian is erős community alapú, legyen itt is ez) nem csalódtam, de uh, azért elsőre Alice in Wonderland, jé, ez így, jé ez úgy ..
Nem űrtechnika, de szokni kell.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ubyegon2 #104630 üzenetére
Magán az LM oldalon volt talán, hogy a hosszútávú stratégiájuk Ubunturól majd egyszer Debian alapot használni, úgy értem direktben, nem egy köztes Ubuntura építkezni. Ezért jött létre az LMDE és vélhetően eltűnik végleg, ha tesztelték eleget és meglesz a döntés. Addig Ubuntu alapú a mainstream Mint. Hogy ez a stratégia még mindig így van-e, nem tudom.
Közben meglett, igen. Ha egyszer Canonical úgy dönt, az Ubit lelövi, vagy valami randaságot tesz vele, mint a nagy piros kalap, ott a backup disztró a Mint túléléséhez, HA még nem álltak át arra.
-
-
-
-
válasz
ubyegon2 #104505 üzenetére
Ez a 79 tételes
journalctl -b -p 3
hibalistám is megvan még, szóval van mit átbogarászni, fene tudja, akár ezek is akadályozhatják a gyári nVidia driver használatát.Ugyanez a
journalctl -b -p 3
hibalista Linux Mint Cinnamon 21.3-nál csak 22 soros. Abból is pár sor a /dev/nvme-re vonatkozik, ami nem érdekes.Lassan irigyelni fogom Tibikomám munkahelyi miniPC-jét!
Meg a régi HP Elitebookomat, ami jó igáslóként ment mindennel, persze ami nem UEFI-s volt.
-
.-..-.
tag
válasz
ubyegon2 #104500 üzenetére
Én amikor használtam az Optimus részt, akkor a gyári Prime módszerrel váltottam.
Mivel Gnome-ot használtam még felraktam hozzá a switcheroo-control-t is. Ezzel az indítóikonokon jobb gombra megjelent a lehetőség, hogy nvidia-val indítsam.
De, mint említettem, az nvidia az 550.xx feletti drivereknél változtatott valamit az optimus részen és nem kapcsol már ki teljesen az nvidia vga, akkor sem, ha nincs használatban.
Legalábbis rtx 2060 esetén ez van, lehet újabb vga esetén jól működik. De az nvidia 550 driverrel jól megy. -
.-..-.
tag
válasz
ubyegon2 #104497 üzenetére
Én a laptopomon "csípőből" letiltottam az RTX2060-at, nem küzdök vele.
Először udev rules-al, de a tlp folyton bekapcsolta, úgyhogy a bios-ban tiltottam végül.
Egyetlen negatívum, ha külső monitorra akarnám kötni, mert ezzel elbuktam minden monitor kimenetet. Amúgy az NV 550+ drivereknél nem működött már az Optimus rész sem, folyamatosan aktív volt az NVidia, ha használtam, ha nem. (led jelzi az aktivitást) -
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #104413 üzenetére
2.6.27-es kernelt mutatnak a képeken, az 2008-as. Jó eséllyel be sem bootol mai hardveren.
Ha ezt ma kéne csinálni, fognék egy mai disztrót, feltenném penre, aztán kapna 1-2 teszt progit mint pl. Geekbench meg Unigine Superposition, betennék pár monitor cuccot mondjuk a KDE rendszereszközök RnR pluginjával, meg kapna egy memtest86+ beépülőt és meg lenne oldva a stressz teszt és hőmérséklet figyelés.
tibi:
-
-
-
válasz
ubyegon2 #104360 üzenetére
Ha nagyon akarod szétpattintom bár fel van sziloplasztozva a monitor hátuljára.
Az Intenso ami nekem van az most 43ropi.
És akkor [ez miből van összerakva...?] Vagy mennyire kamu?
Komolyan mondom rendelek egyet, 12ezerért már az ajándék ha egyáltalán működik. -
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #104335 üzenetére
Intenso SSD. Ezt megkaptam kemény 4500 forintért, volt 128 GB-os verzió más gyártótól 20000 forintért is, amikor ezt vettem. Nekem annyi a lényeg, hogy menjen, nem igazán értek hozzá, rám egyébként is jellemző, hogy alsópolcos vásárló vagyok, mert nem nagyon van zsé. Számítástechnikára, telefonra stb. meg csak a legvégső esetben költök, akkor is a legolcsóbb megoldást választom, vagy a használt dolgokat. Nem tudom emlékszel e a Kingston SSD-mre, amin 71 TB írt adatt van. A mai napig hajtom, TV alatt brandben. Majd megpusztul egyszer, addig menjen csak.
Ma volt a MédiaMarkt-ban. Nézegettem az SSD árakat, tátottam a pofám rendesen. 8 ezer forint alatt nem is volt SSD(persze a legkisebb 128-as), de volt 70 ezer forintért is. De annyi féle volt, hogy ráhagytam, felét nem is ismertem, azt sem tudom, hogy milyen foglalatba valóak, ilyen pálcika izék voltak. Volt ott 2 TB-os 2,5-es, hát nem semmi áruk volt. Ez van akkor, ha minden géped a jura korból maradt meg, elszaladt mellettem ez az egész hardver vonal.
Tehát ez kb adott. Érdekes az fstab, mert mintha rémlene pár évvel ezelőttről, hogy egész biztosan volt pl. discard bejegyzés. Ez, ha jól emlékszem egy frissített rendszer volt, lehet az kavart be neki. Volt ezen a gépen Endevahúr, meg Manjaro is, ott szerintem nem volt ez probléma, de lemezképben megvannak a rendszerek, ha visszaállítom valaha, ránézek. Tényleg soványabbnak tűnik az fstab. Az ócskább SSD okán lehet olyan funkció, ami nem kerül bele, vagy minden típusú SSD-n ugyanazokat a beállításokat használja az adott rendszer?
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ubyegon2 #104339 üzenetére
Van ugye a Veracrypt, Truecrypt, LUKS stb.
Honnan tudja az SSD vezérlő hogy egy adott logikai szektor üres lett ? Vagy hogy az ott lévő adat "szemét" ?
Az OS lejelenti neki discard-al ?
Oké.És ha egy SDD-n egy LUKS titkosított partíciót hozok létre a 2. felére, egy Live Linuxról, az első felére pedig telepítek egy másik OS-t, amit be-bootolok, az discard-ozni fogja a második felén lévő (rejtett, nemlátott) OS-t, azaz a trim, akár OS-é, akár garbage collection, kinyírja a LUKS-os partíciót csak mert nem az őt ténylegesen feloldó-használó OS-el boot-olok be ?
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #104340 üzenetére
Nem is cserélek olajat a lakótelep közepén! Más szerelni való meg nincs az autón
fekete.puma
Amúgy az, hogy régen az OS adta ki a TRIM parancsot, nem jelenti azt, hogy azóta is csak úgy működhet. A vezérlő chip simán rendet tarthatna. Az M.2 csak példa volt, hogy igen is megoldható házon belül, nem kell várni külső parancsra. -
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #104334 üzenetére
Ahhoz, hogy eljussak A-ból B-be, nincs szükségem arra, hogy tudjam hogyan működik a karburátor(pláne, ha elektromos autót vezetek
). A többség nem érteni szeretné, csak használni.
Természetesen nem árt, ha tisztában van azzal, hogy pl. az SSD hogyan működik, mit is csinál a TRIM. Én pl. azon csodálkozom, hogy miért nem oldja meg házon belül, ahogy az M.2 csatolós eszközök esetében. -
fekete.puma
aktív tag
válasz
ubyegon2 #104327 üzenetére
Igen függ a tárhely méretétől meg a végrehajtott műveletektől.
pl VirtualBox esetén ha kevés a hely, törölni kell az előzőket 10-et töröl a héten az már 200-250GB körüli, mellette videóvágás és az adatmozgatások ha sokat hajt végre.
Egy tesztere azért kíváncsi lennék, hogy a hét végére heti TRIM esetén ez valójában mit jelent. -
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #104330 üzenetére
Úgy tűnt fel, hogy manuálisan szerettem volna lefuttatni, miután kipucoltam az APT-ot, meg szemetet biztonsági mentés előtt. Csak az jött vissza, hogy /mnt/Archívum meghajtóm nem támogatja a discard funkciót, ami egy HDD, így érthető. Az SSD-hez meg sem próbált hozzányúlni, pedig a / kapcsolóval az EFI-t és a rendszerpartición is le kellett volna futnia. Ott gyanús lett, hogy itt valami nem jó.
-
Petya XT
senior tag
-
Petya XT
senior tag
válasz
ubyegon2 #104316 üzenetére
Manuálisan futtattam, és nem ment.
sudo fstrim -v
. Most sem vagyok biztos benne, bár manuálisan már le bírtam futtatni. De valami nem klappol, ez tény. A systemd fstrim.timer az nem volt engedélyezve. Játszottam a discard-dal az fstabban, de végül azt is kivettem. Most egyáltalán nem tudom, hogy oké lesz e. -
fekete.puma
aktív tag
válasz
ubyegon2 #104270 üzenetére
Pedig az...
Mérsékelni lenet.
pl Az a fontos, hogy 40-50 évesen is, hogy menjenek a játékai és a Win-en a Recall-t letudják azzal, hogy van aki retteg az OS-től.
Vagy, hogy majd ő bekonfigurálja privátra a Win-t. Tényleg?
Már a FF is kivette, hogy nem adják tovább az adataidat, ezért célszerübb a Brave vagy LibreWolf.
Keresőnek a DuckDuckGo vagy a Startpage amivel megkapod a Google keresést csak nem logol. -
fekete.puma
aktív tag
válasz
ubyegon2 #104267 üzenetére
valamilyen klón böngészőt, ami felvette egy régi super böngésző nevét
Van aki inkább fő böngészőnek a Brave vagy LibreWolf böngészőket használja, Brave vagy DuckDuckGo keresővel. Persze ha nem csak az a fontos, hogy a reklámok legyen szűrve, hanem az adatvédelemre is ad valaki, amit sokan lesz@rnak... -
-
válasz
ubyegon2 #104227 üzenetére
Ejj Uby eddig kb. 5 éve elvoltak az általad vegyesnek titulált partícióim. Ha nem jön a fejlövésem hogy kell 100giga hirtelen, még 5 évet tuti ellettek volna békésen egymás mellett.
Amúgy a Föld nevű bolygón 10milliós nagyságrendre saccolom a dualbootosok számát azaz ennyien használnak vegyes fájlrendszert, mivel ez a velejárója.
Még nem érkezett panaszA nemtudommi az nemtudommi.
Kiírta a partícionáló szoftver hogy a 310GB partíció végén van pár darab olyan valami amiknek az összege 27GB, ezeket sárgával jelölte, az angolom sajnos még mindig gyér.
Nem jegyeztem meg a pontos definíciót, azt kiokoskodtam hogy ezek valamiért eléggé fixen ott ragadtak.
De írta hogy áthelyezhetőek.
Amúgy mivel ez az egyik vegyes használatú "csalamádé" partícióm amire a Winek és az eddigi összes Linux kísérletem írogatott-olvasgatott, lévén adatpartíció, ki se merem mondni, mi van ha ezeket épp egy linux hozta létre...? -
válasz
ubyegon2 #104224 üzenetére
És mindenki,
Az Aomei partiton assistant megoldotta.
Volt a partícó végén 27GB nemtudommi, ki is írta hogy áthelyezhető de munkaigényes, és esetleg veszélyes, 3x kérdezte meg hogy akarom-e.
majdnem 40 percig szüttyögött mire átpakolgatta.
Ezért nem tudták a mezei partíciókezelők zsugorítani.
Köszi szépen akik segítettek. -
IstvánLászló
őstag
válasz
ubyegon2 #104147 üzenetére
Ígen én is eggyetértek azzal amit most mondasz.
A Debian stable nagyon is jó alap,mert betón stabillan fut és ezt te is túddód.
A nvidia kapcsán azt tudom móst móndani,lásd móst azt tapasztalhattam is meg CommodoreLnux móstani installarében lájv rendszerben már tejes a Gpu gyórsítás,ídáig semmijen próblémákba nem űtkőztem.Ezt az űzenetete móst kaptam is éppen,hogy installation complette,azt remélem ídáig is minden rendben is zajlótt is le.
A boot-nál kernele:6.12.7-1 verzót használ a rendszer,nagyón gyórsan tőlt és íntenzíven is reagál mindenre is a rendszer.
A jelenlegi ezedméz móst ez is lett,kaptam egy jó rendszert. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ubyegon2 #104147 üzenetére
Hát, a stabilitás megkéri az árát
A stable-t sok kritika éri évek óta, hogy mennyire a "mainstream" mögött cammog (most Fedora-t nem is hozom be a vonalzó másik végéről), nyilván ára van mindennek, de azért mértékek is vannak, lehet a stabilitást is nagyon szőrszálhasogatva értelmezni és lazán is, Debianék inkább a szigorú végen vannak.
Nálam nagyon bevált a testing, igazi arany középút sok téren a mindennapokban.
Unstable soha, ott futottam már bele durva csúnyaságokba, hogy nem tudtam vele mit kezdeni.
Wayland, X11, sosem érdekelt... amivel jön default a disztró, azt használom, egyedül a DE Cinnamon, mert megszoktam és nekem tökéletes.
Proprietary drivertől nem félek, nouveau is elkezdett végre fejlődni, kicsit még érik majd, adok neki egy évet aztán benne lesz már sokminden a gyáriból, amit eddig nem tudtak megoldani vele, vagy előtte körbenézek Redditen és itt-ott, mizu, de igazából ez sem érdekel annyira, a prop. driver gyönyörűen viszi az "újonnan" vett RTX3050-et, ez a lényeg.
Egyszerűen összedugom és működik, ezt szeretem benne, megy minden és elég extrém körülményeket is nagyon jól visel. Egy nagyon kiegyensúlyozott disztró.
Sok-sok kanyart tettem (anno még Suse-n voltam többet, nem is Debianon), mindennapi desktop gépként használom amúgy, azt a nagyonkeveset ami muszáj, wine-al megoldom, itt néha vannak kacifántok, amikor nyögvenyelős a dolog, akkor átmegyek W10 alá és onnan.
Nemsokára NAS lesz belőle, abbahagyom a napi ki-be kapcsolást, VGA-t is vmi egyszerű passzívra cserélem, CPU és RAM maradnak és ellesz a sarokban, építek egy új desktop-ot.
-
fekete.puma
aktív tag
válasz
ubyegon2 #104136 üzenetére
LG 24UD58 (DP, HDMI) 3840 x 2160 @ 60Hz
Nem használok én sem 4K-s monitort de Linux alatt ez már problémás?
Úgy néz ki, Linux kivételével minden máson megy mint az álom...
AI
Az LG 24UD58 egy 24 hüvelykes 4K UHD monitor,támogatja a frakcionális skálázást, de általában a monitor natív felbontásának (3840x2160) használata ajánlott az optimális teljesítmény és tisztaság érdekében. Bár a részleges méretezés megkönnyítheti a kijelző olvasását vagy használatát régebbi szoftverekkel, kissé elmosódott vagy kevésbé éles képet is eredményezhet, különösen akkor, ha a méretezési tényező nem ideális. -
Vasti74
senior tag
válasz
ubyegon2 #104123 üzenetére
OK: de ezek a pikk-pakk megvett gépek brand gépek, nem régiek (ez még pl. garis szerintem, ami előtt most ülök) , és nem low-end cuccok vannak bennük, hanem 6 magos i5 meg Ryzen procik, 16-32GB memória társaságában.
Én meg csak Youtube videókat akarok nézni gondtalanul ;-)A monitorom egy LG 24UD58 , DP (jófajta) kábellel a gép(ek)re dugva.
(De a HDMI porton keresztül a tesztes masina is ugyanilyen, a Fujitsu is, meg a HP is ;-)Ja, ugyanilyen monitorja van a kisebbik lányomnak, szintén DP-re dugva, Win11 mellett, minden OK (175%-ra skálázva ugyanúgy, mint nálam a linuxok).
És ez a monitor is lógott már ezen-azon, legutóbb pl. egy mac Mini-n, ami szintén jaj de jól működött a véletlenül pont i5-8400 procijával, mint amilyen a Fujitsu gépemben is volt... ;-)OK, tényleg befejeztem - Chromebox teszt, aztán ha nem jön be, akkor marad a linux.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Mobil flották
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Bluetooth hangszórók
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Napelem
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Linux kezdőknek
- Filmvilág
- További aktív témák...
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- AZONNALI SZÁLLÍTÁS Eredeti Microsoft Office 2019 Professional Plus
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- HP OMEN 16 Brutális teljesítmény gamereknek és profiknak!
- Prémium! Felsőkategória! Asus Rog Strix Maximus Z790 Hero Wi-fi Alaplap!
- BESZÁMÍTÁS! Asus Z170 i7 7700 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA 500W Zalman
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest