Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) sonar válasza xylacc (#147) üzenetére


sonar
addikt

Igen a rádióban örök az élete, csak ott a ledek nem 230-ról mentek, hanem volt nekik egy külön kis stabilizált tápjuk ;)
Amúgy nem rossz ez a led-es technológia, de még bőven van mit csiszolni rajta.
Viszont szerintem olvasáshoz nem az igazi még. De olyan helyekre ahol csak az a cél, hogy legyen egy kis fény, háttér világítás vagy hangulat fénynek szerintem messze a legideálisabb. Egyébként meg ha kiszámolod, hogy 3-400 Huf egy energiatakarékos 25W-os
, 3000 Huf egy 10W-os LED-est elég sokáig kell égetni, hogy behozza az árát.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#152) pilóta válasza sonar (#151) üzenetére


pilóta
nagyúr

Igen, de a 25W-os energiatakarékos a ráírt 10 éves élettartammal szemben 1-2 évig bírja csak (még a legdrágábbak is), nem bírják a kapcsolgatást, márpedig egy nappali vagy fürdőszoba megvilágításánál ez is szempont, mert napjában többször is le-fel vannak kapcsolgatva. Egy 3-400 Huf árú energiatakarékos meg jó ha fél évig bírja...
Egyébként tök jók lennének, de ezt valahogy nem sikerült megoldani. Én elhiszem, hogy mennek 10000 órát, ha egyszer bekapcsolod és folyamatosan megy annyit, de a gyakorlatban ez nem valósul meg hétköznapi körülmények között. A lednek meg mindegy mennyit kapcsolgatod. Szóval így már nem is annyira nagy a különbség árban...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#153) sonar válasza pilóta (#152) üzenetére


sonar
addikt

Nekem pont ellentétesek a tapasztalataim.
A konyhában 4 éve megy egy 25W-os Tungsram cső meg anyámék hálójában is.
Ezzel szemben pár ismerős vett led-eset és egy két hét után kiégett benne egy-egy led.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#154) And válasza sonar (#151) üzenetére


And
veterán

(Tény, hogy a rádiós óra nem a legjobb példa, hiszen abban nem teljesítményledek vannak, és nincsenek is teljesen csutkára kihajtva, mert nem az a dolguk. De nem is azért nem mentek még tönkre, mert nem '230V-ról' működnek /ha egymás mellé tennénk két egyforma, 20-25 éves típust, amelyek közül az egyik folyamatosan, 7/24-ben ment, a másik meg alig, azért lehet, hogy már feltűnne a különbség a fényerejük között/. Maga a ledsor nyilván limitált, áramgenerátoros táplálású egy hálózati lámpában is. Egy power-led degradációja sokkal gyorsabb lehet, mint egy normál áramúé, de az is igaz, hogy ezeket a lámpákat általában sok kisebb teljesítményű ledből alakítják ki. #153: Természetesen vannak kifejezetten gagyi, de olcsó ledes pilácsok. Én kínai piacon vettem párszáz ft-ért, az egészről süt a dzsunka kialakítás, néhány led így pár hónap után már csak hosszas 'bemelegedés' után hajlandó fényt adni, ha egyáltalán. De azért a minőségi alkatrészekre épülő ledes lámpák nyilván nem ilyenek, úgyhogy ebből a piacos példából nem szeretnék messzemenő következtetésekre jutni. Már csak azért sem, mert a nem gyárihibás ledek alapesetben nem "égnek ki", csak szép lassan csökken a fényáramuk. Tanulópénznek jó volt a piacos :U.)

(#155) sonar válasza And (#154) üzenetére


sonar
addikt

Nagyjából egyet értünk. Csak én sem fogalmaztam kellően pontosan. Az a baj, hogy perpill a piac még teli van minden szeméttel, hamisítvánnyal. Szóval ha valaki vásárolni akar jól nézze meg, hogy rajt van-e a CE logó meg, hogy hol veszi meg.
Apropó ezekre van garancia?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#156) xylacc válasza sonar (#155) üzenetére


xylacc
csendes tag

Na, látjátok, ugyanoda jukadunk ki: Meg vannak-e hajtva a LED-ek, 100-130%-ra, és felmelegszenek, ergo, csökken az élettartamuk, avagy megfelelő táplálás mellett érik el a fényteljesítményüket és nincsenek csak mondjuk 70-80%-ban meghajtva, ergo nem melegszenek, így több kell belőlük nyilván, ugyanahhoz a fényteljesítményhez, de sokkal jobb az élettartamuk.
Bár a gyártók üzemi hőmérsékletnek -40C°és+80C° közötti hőmérsékletet adnak meg általában egy LED-re, de ez maghőmérsékleten számít, azaz a belsejében a chip nem lehet ennél magasabb hőmérsékletű.
Ezért szoktam mondani a 'kézmeleget'. Mert ha egy led küső hőmérséklete nincs magasabb 30-35C°-nál, tehát nem süt, akkor annak nem veszik az élettartama jelentősen.
A gagyi<->nem gagyi-ról még pár szót:
A kezdeti állapotokhoz képest ez a piac is rengeteget változott. Kezdetben a legegyszerűbb elektronikát használták fel hogy állandó áramerősséggel táplálják a LED-eket, ma már rengeteg fajta elektronika létezik rá. És ez a nem mindegy, hogy milyet használnak, mennyire stabil, mennyire van felültervezve, stb...
Ezért mondtam, hogy (nem a cég fényezése miatt) de a miáltalunk forgalmazott lámpák kisebb mint 1% hibafaktorral dolgoznak.
Természetesen egy év garanciát vállalunk minden termékünkre, és nem csak az általunk meghibásodottakat cseréljük le. Én a raktárban vagyok, és jól tudom, hogy az égők fele törött, amit visszaveszünk, meg olyan problémája van, aminél egyértelműsíthető, hogy leejtették, odaütötték valamihez, stb.... Nem kérdezünk, csere. Ja, és van rajta CE. :)

(#157) macikos


macikos
addikt

Sziasztok!

Remélem nem OFF.

Ha LED, akkor LED-es zseblámpával kapcsolatban kinek milyen tapasztalata van? Milyet érdemes venni? Számomra az lenne a fontos, hogy jó erős fénye legyen. Vennék HID-es lámpát, ha volna rá pénzem, annak aztán van fénye, de ahogy nézem ezek a LED-es lámpák egész olcsóak és erős fényűek is.

Szóval hol és milyet érdemes venni, ami nem gagyi kategória, de nem is több tízezer forint?

(#158) xylacc válasza And (#154) üzenetére


xylacc
csendes tag

Az ár sajnos mindíg a belezsúfolt LED-ekkel egyenes arányban mozog. Az előbbi okfejtésem miatt ugye, az a termék amelyik nem forró, nagy a fényteljesítménye ---> rengeteg -nem agyonhajtott- leddel rendelkezik, sajna, drága.
Ezért nem lehet kapni kint a piacon.
Felhasználási különbségek(és befejezem tényleg):
Egy háztartásban általában felkapcsoljuk az égőt, megy pár órát, lassan felmelegszik üzemi hőmérsékletre, és lekapcsoljuk, tehát le tud hűlni, ami azért sokkal gyorsabb folyamat.
Így az újra felkapcsoláskor megint csak elkezd melegedni felfelé.....
Az ilyen felhasználásra egészen másképpen tervezünk, mint ipari oldalon.
Ott a nap 24órájában világítania kell, nincs kihűlési fázis. -> Még több led, még kevésbé meghajtva, hogy biztosan meglegyen az élettartam...
Na, az kerül csak többe igazán.....
De a hagyományos 40-50W-os GU10 spotlámpákat 50-60db 60fokos leddel simán lehet überelni fényteljesítményben, és az igazán gyorsan megtérül (1/2 - 1év), még háztartási oldalon is...

(#159) xylacc válasza macikos (#157) üzenetére


xylacc
csendes tag

Csak érdekesség képpen a zseblámpához... :D

http://www.youtube.com/watch?v=NkkU0UO3sek

Ez az igazi! :)

(#160) macikos válasza xylacc (#159) üzenetére


macikos
addikt

Hát ez állat :D Ezzel már kitalálni áramszünet esetén a retyóra :D

Erről mi a véleményed: [link]

Azt írják 30W-os. Akkor gondolom hajtva van a LED rendesen, nem? Bár nekem az élettartam másodlagos. Mi a véleményed? Ennyiért nem drága, sőt.

Esetleg még: [link]

Vagy ilyenek vannak még, bár ezek halogén izzóval vannak: [link] [link]

Adott teljesítményfelvételnél, tehát mondjuk 25W, egy LED-nek vagy egy Halogén izzónak nagyobb a fényereje? (hozzávetőlegesen, nagyjából :) )

(#161) xylacc válasza macikos (#160) üzenetére


xylacc
csendes tag

Gondolkozz reálisan!
Azt írják, 25W, meg 30W.
Egy 1,2V-os 600mA-es akku kb 0,7W teljesítmény. Ilyenből van benne 3 ugye?
Ez azt jelentené, hogy ezeket az akkukat a 25W-os lámpa k.b. 3perc alatt leszippantaná.
Ha raknál bele 2500mA-es akksit, az már lenne akkunként 3W. Az össz 9-10W. Azokkal az akksikkal bírná körülbelül 20-25percig.
Ezek a lámpák soha nem voltak 25W-osak. Ez kb.3W, max. 5W.

(#162) xylacc válasza macikos (#160) üzenetére


xylacc
csendes tag

A 25W meg 30W csak a tipusjele, de ne hasonlíts egy 3-5W-os LED-es lámpát egy halogén 30W-os hoz.
Egy 30W-os LED-nek a fényteljesítménye 2000-2500Lumen. Ez az érték nagyon sok.
Itt egy összehasonlító videó 10W-os led-es lámpáról....

http://www.youtube.com/watch?v=xXbt4uu7M4U&feature=related

Azért nem észrevehetetlen a különbség. Pedig nem egy gyetyával hasonlítgatja össze.
Gondold el, hogy egy 30W-os legalább kétszer ennyi fényt adna le.

(#163) abdu válasza brian100 (#121) üzenetére


abdu
csendes tag

"remélem még 20 évig biztosan mennek"

én is azt hittem, erre ma behalt az egyik ufo led-em, alig 10 hónaposan... :W
6,5 rugóért kicsit többet vártam... :O

(#164) Chaser válasza macikos (#157) üzenetére


Chaser
titán

Vetem egy Bosch fúrókészletet, volt hozzá egy 3 led-es lámpa, majd kiveri a szemem, komoly:D Hasonlót pennyben láttam, de azon nem volt Bosch logo :N

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#165) tundver


tundver
csendes tag

Sziasztok, én is Ledre vadászom. A Nyugati nagy áruvárosban a Rossmann mellett a mínusz egyes szinten találhatóak egy pultnál. A kínálat meglehetősen kicsi, főleg 60-as égőket helyettesítő ledeket kerestem, ezekből van többféle, de valóban a fényük nem elég meggyőző, túl azon, hogy az áruk még elfogadható is a 10 %-os árengedménnyel. A spotokhoz átalakító "berendezés" állíítólag érkezik.Aprosin van két cím:www.allergiastop.net éswww.bakteriumstop.hu és egy harmadik www.anionfeny.hu és www. leddiszkont.hu
Aztán a XII. Böszörményi út 19/c-ben nyíltegy üzlet, még elég friss és bemutató vitrinekkel is megrakták, meglehetősen drága ennek a honlapja www.lednagyker.hu .Itt nannak azok a kukorica cső alakú lidek ezek között van majdhogynem vakítóan fényes is -az áruk 11 -13 ezer Ft, de nem tudom, mennyi jótállást válallnak rá. Ennyit tudtam hozzátenni, bár mint látjátok, csak érdeklődő vagyok ebben a témában, de érdekel, mivel az eddigi energiatakarékos lámpáimmal elégedett vagyok, de ha van jobb??? Miért is ne?

(#166) icewolfie


icewolfie
csendes tag

Nekünk a WC-be és a konyhába van ilyen led világítás, és egész jó, mondjuk az elején szokatlan volt. 54 ledeset vettünk (meleg-fehér) darabja 1900FT volt. Most decemberbe jönnek a nagyobb teljesítményű ledes lámpák és akkor újra veszünk jó pár darabot. Érdemes venni, sokat lehet spórolni és hamar visszajön az ára, na meg védi a környezetet :))
Akinek nincs erre pénze, hogy kicserélje az egész házban, az vegyen halogénből 20Wattosat, még mindig jobb mint az 50 vagy 35Wattos.

[ Szerkesztve ]

(#167) netkoo


netkoo
senior tag

Sziasztok.
Valahogy éreztem találok itt a ph n hozzá értőeket ebben a témában is:)
Van nekem 16spot a lakásban 50Wosak .így vettük ez a világítás. én ezt szeretném lecserélni led s lámpákra ha tényleg ílyen jók és ennyi ideig bírják meg ilyen kevés energiát vesznek fel és menyire megbithatóak?

Samsung S22+

(#168) xylacc válasza netkoo (#167) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!
Én a saját részemről tudok csak információkat mondani.
A mi cégünk két és fél éve működik. Csak ezzel foglalkozik, a hibaszázalékunk messze az 1% alatt van. Szerintem ez biztató tényező. A meghibásodások, mivel minden rossz izzót cserélünk, nagy részben törésből származik. Természetesen ezeket is cseréljük....

(#169) agize


agize
csendes tag

Sziasztok!

Egy hónappal ezelőtt vásároltam 60LED-es 3W-os 210-240 lumen-es fényforrásokat az egyik ezen a fórumon is képviselt cég termékeiből. Főleg azért, mert jókat írt a termékükről. Ezek a lámpák nem spot, hanem 180 fokban sugárzó "gyertya izzók".
Miután otthon kipróbáltam természetesen a 40W-os izót nem érik utol, de a 30W-ost talán.Ennek ellenére elégedett voltam, mert én a 210-240 lumenből helyből a 30W ekvivalenciába vártam a helyezésüket :DD
Örömömben felbuzdulva 1 hónappal később újabb 60-LED est és 5 db 84 LED-est rendeltem, amik már 420 lumennel nyomulnak. :))
Otthon lelkes kicsomagolás és üzembehelyezés után csak álltam és bámultam. Teljesen le voltam lombozva... :W :W Ezek a sokat ígérő 84 LED lámpák fénye el sem érte a korábbi 60 LED-eseket. Gyorsan kipróbáltam az új 60-asokat. Katasztrófa. VIBRÁLTAK olyan zavarók voltak mint a régi katódcsöves TV-k. Megpróbáltam lefotózni őket egymás mellett. És 1/400-as zársebességnél az új lámpa nem látszott a képen. :Y Mivel 50 Hz-en vibrál ilyen gyors zársebességnél mindig a kialudt állapotban kaptam el. Jó mi? A régi bezzeg látszódott.
Annyira ideges lettem hogy ki akartam deríteni a minőség romlás okát. Szétszedtem egy régi és egy új beszerzésű lámpát.
Újabb hideg zuhany: A régiben egy nagyon profi nagyfrekvenciás kapcsoló üzemű LED vezérlő áramkör volt. Az újban egy filléres gagyi kondenzátoros áramkorlát előtét.
ÉRTITEK? Ugyan az a gyártó, ugyan azon típusú termékében.
Azonnal megírtam a gyártónak is és a kiskereskedőnek is a felháborodott levelemet. A gyártó még nem vette a fáradtságot, hogy mondjon valamit A kiskereskedő 2 órán belül válaszolt, hogy küldjem vissza nekik a csomagot, és majd visszafizetik az árát.
Mivel a gyártó is itt szokott lenni ezen a fórumon, így gondolom lassan veszi a fáradtságot, és reagál végre valamit.
Mellékelek két képet is. Nézzétek!

A szétszedett képeken egy új és egy régi 60 - 60 LED es van, mig a féelső kéőpen tényleg egy 84 - 60 LED-es világít

További jó szórakozást kívánok LED fény ügyben, én mostantól kivárok még 1 évet

[ Szerkesztve ]

(#170) pilóta válasza agize (#169) üzenetére


pilóta
nagyúr

Nem semmi! :Y
Tényleg várjuk a gyártó véleményét az ügyben...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#171) Winner_hun válasza agize (#169) üzenetére


Winner_hun
félisten

Leírhatnád hogy itt ki írta, melyik boltban vetted. Én is hamarosan cserét akartam beiktatni az egész lakásban...

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#172) agize válasza pilóta (#170) üzenetére


agize
csendes tag

A gyártó végül is válaszolt...
Elmondta, hogy én tévedtem, mert a 84 LED-es lámpákról ők sehol nem írták, hogy 420 Lumen fényáramot biztosít, csak kb. 340-et.
Tényleg tévedtem igazuk van. :R NA DE AKKOR IS JOBBAN kellene világítania mint a 60 LED-esnek!!! Nem? De.
Az elektronika silányulásáról azt állították, hogy a korábbi (szerintem jobb minőségű) elektronikát azért cserélték le, mert túl bonyolult volt, így nagy volt a meghibásodás esélye, és nekik törekedni kell a megbízhatóságra, és ezt így látták megoldottnak :F

Nem vitatkozom velük.

De megjegyzem a 84 LED-es dobozán nem írnak lumen értékeket, csak azt, hogy a lámpák fénye megközelíti az 50W-os izzó fényét.
No akkor elárulom egy 50 W-os izzó jó közelítéssel 500 Lumen fényáramot ereget magából
Ezek sehol nincsenek ehhez.
Ezek a lámpák a 60 LED-eseket is beleértve a 30 W-os izzó fényerejét közelítik, a 40-est nem érik el.
A csel ott van, hogy a lámpára nézve a kis LED-ek intenzív fénye azt az érzetet keltik, hogy HÚÚÚ de világos, de valóságban a szoba mégis olyan "szürke homályba" vész...
SŐT, szereztem egy fénymérőt, és egy sötét teremben méricskélni kezdtem a fényforrásoktól pontosan egy méterre. A méréseim igazolták a fentebbi állításaimat a nálam lévő 84 esek semmivel nem világítottak jobban mint a régi sorozatú 60 LED-es lámpáim.... ha valakit érdekel feltehetem a méréseket... :U

[ Szerkesztve ]

(#173) agize válasza Winner_hun (#171) üzenetére


agize
csendes tag

"Leírhatnád hogy itt ki írta, melyik boltban vetted. Én is hamarosan cserét akartam beiktatni az egész lakásban..."

Háááát :F én is cserélni akartam a lakásban, de most letettem róla. Jelenleg nem találtam elfogadható megoldást. Ezek a méregdrága "játék szerek" csak hangulat világításra jók. (esetleg vámpíroknak a lakásába :DDD )

Próbálkoztam "kukorica" LED lámpákkal. Azok egészen nyerők, tényleg van belőlük 400, 600 lumen-es is. De azoknak meg még túl nagyok, és még drágábbak :N

Ha a lámpára az van ráírva, hogy 85-230 V feszültség tartományban működik, akkor biztosan egy kapcsoló üzemű (vibrálás mentes, vagy legalább is olyan nagy frekvencián vibrál, hogy azt biztosan nem látjuk) táplálás van benne. Ha csak a fix 230 V-van ráírva, akkor jó eséllyel egy 100-Hz vibráló olcsó áramkorlátos lámpánk van.

A régi (szerintem jobb) sorozat utolsó darabjait Budapesten a III. kerületben vettem:
[link]
Az újabb darabokat pedig egy webáruházban rendeltem:
[link]
ez utóbbi cég már vissza is fizette a vételárat, miután visszaküldtem a pakkot. Rendesek voltak.... :K

[ Szerkesztve ]

(#174) Winner_hun válasza agize (#173) üzenetére


Winner_hun
félisten

:R

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#175) lapa


lapa
veterán

a jövő elkezdődött, uraim.

30w led, 1500-1800 lumen, 110 fok, melegfehér. béna összehasonlítás egy 300w halogénnel (kb. 5500 lumen). passzív hűtés.

[link]
[link]
[link]
[link]

nem tudok mást mondani hirtelen, mint bibibííí. fülig ér a szám.

[ Szerkesztve ]

(#176) Winner_hun válasza lapa (#175) üzenetére


Winner_hun
félisten

404

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#177) aphra2 válasza lapa (#175) üzenetére


aphra2
aktív tag

Nem tudok mást mondani hirtelen, csak azt hogy bibibíí nem megy a link :D

szerk: már jó :K

[ Szerkesztve ]

Probléma??Hát az meg micsoda?!!

(#178) lapa válasza aphra2 (#177) üzenetére


lapa
veterán

várjá most fuss neki.

azbibibíí aki utoljára bibibííí.

nyitok mégegy söröt.

[ Szerkesztve ]

(#179) Winner_hun válasza lapa (#175) üzenetére


Winner_hun
félisten

Megérte az árát? Honnan?:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#180) lapa válasza Winner_hun (#179) üzenetére


lapa
veterán

15e-ért kapsz számlástul, bordástul, elektronikástul tőlem. de azt neked kell összeheggeszteni.

csak annyit mondok nézz egy forint / lumen értéket a kommersz led tekknikával összehasonlítva.

(#181) Winner_hun válasza lapa (#180) üzenetére


Winner_hun
félisten

Idővel visszatérünk rá.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#182) lapa válasza Winner_hun (#181) üzenetére


lapa
veterán

ez kísérleti darab úgyis, összesen egy órája üzemel. nem akarok bizniszt csinálni, csak miheztartás végett írtam ezt az árat. a lényeg, hogy ez a második led, amit saját szememmel láttam és tényleges alternatívát jelenthet. az elsőt egy magyar bótban mutatták, az egy 30w tömb volt. azt mondták ha eladó lenne 100e lenne az ára.

nem rakhatom be nagyobban "mert rendetlenség van", de itt egy jobb összehasonlítás. jobbra 40w halogén, balra 30w led. nem moddoltam semmit, fotóapparát automatán volt, nemtom az "ISO speed rating" mit jelent pontosan.

ledes kép eredetije:

Image Type: jpeg (The JPEG image format)
Width: 2048 pixels
Height: 1536 pixels
Camera Brand: SONY
Camera Model: DSC-P32
Date Taken: 2009:11:04 21:29:53
Exposure Time: 1/8 sec.
ISO Speed Rating: 250
Flash Fired: Flash did not fire.
Metering Mode: Pattern
Exposure Program: Normal program
Focal Length: 5.0 mm
Description:

halogénes kép eredetije:

Image Type: jpeg (The JPEG image format)
Width: 2048 pixels
Height: 1536 pixels
Camera Brand: SONY
Camera Model: DSC-P32
Date Taken: 2009:11:04 21:30:22
Exposure Time: 1/8 sec.
ISO Speed Rating: 320
Flash Fired: Flash did not fire.
Metering Mode: Pattern
Exposure Program: Normal program
Focal Length: 5.0 mm
Description:

[ Szerkesztve ]

(#183) LukE válasza lapa (#175) üzenetére


LukE
veterán

Azért csalókák a képek kicsit, eltérő az expozíciójuk. (vagymi, álmos vagyok,szerk: és lassú is)
ledes:
Exposure time: 0.05
F number: 2.8
ISO speed rating: 100

halogén:
Exposure time: 0.0125
F number: 4
ISO speed rating: 100

[ Szerkesztve ]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#184) lapa válasza LukE (#183) üzenetére


lapa
veterán

azért bátorkodtam a másikat berakni, az talán jobban összevethető. nem tudom lenne-e értelme a beállításokat fixálni, nem is tudom lehet-e minden lényegeset.

nem tudom egyébként hogy tudnám jobban összehasonlítani, nincs most olyan hely, ahol pont egymás mellé lehetne világítani. meg ahogy eddig néztem a kam szoftvere komolyan belenyúl a dologba és kiegyenlíti a fényességet. rawos gépem meg nincs.

szerk: most csináltam ilyen papperosat is. ez is hasonlóan néz ki, mint a valóság.

[ Szerkesztve ]

(#185) lapa


lapa
veterán

ha már itt vagyok beleolvasgattam az előzőekbe, pár dolgot megosztanék:

-ledet úgy érdemes vásárolni, hogy az ember elmegy és megnézi. impresszívnek tűnő számok mögött olyan halovány tényleges fényerők vannak, hogy csak na. "és ez már be van kapcsolva?"

ahogy én látom nagyjából ötszörözni kell a wattot és akkor kap reális eredményt az ember. persze a hatékonyság más és más, de nagyjából ez a reális.

korábban felhoztam az ikeás spotokat, ezekbe most ilyeneket találtam. ez 10 darab ára, mielőtt infarktust kap valaki.

kinti világításnak, vagy ugyanebbe az ikeás spotba van még nagyobb. ezeket párba rakva az eresz alá szerintem elég homogén vilácsot lehet csinálni. szintén 10 db-ról van szó.

230 vs kisfesz témában: 30w 12volton átlagos 1,5 mm2 kábellel 15 méteren 1 watt veszteséget csinál, szóval reális az eleve 12v rendszer kialakítása. nekem több szobába is ilyen 2 x 1,5 éren megy a mennyezeti lámpához az elektron, csak át kell kötni a kismegszakítóról egy megfelelő 12v tápra. ez nálam első nekifutásra egy fsp zen lesz, a szerver mellett ilyeneket fog etetni. a 2 db 12v kör 10 mm2 betáp kábelen megy fel a padlásra a tervek szerint, onnan 2 x 1,5 mtk vagy a meglévő tömör rezes kábel megy a lámpákhoz majd.

[ Szerkesztve ]

(#186) Winner_hun válasza lapa (#182) üzenetére


Winner_hun
félisten

Hmm hát elég világos, inkább természetes színű kéne. Majd.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#187) lapa válasza Winner_hun (#186) üzenetére


lapa
veterán

igen, ez azért jóval fehérebb a halogénnél. az a baj, hogy 30w-ban már nincs melegfehér (ezt fent rosszul írtam). rendeltem viszont egy 10w melegfehéret is, az legalább kihajtható 12v-tal. majd ha megjön nyomok arról is infót.

[ Szerkesztve ]

(#188) agize válasza Winner_hun (#186) üzenetére


agize
csendes tag

Jó, jó... Ennek a 30 W-os LED tömbnek van fénye.... ez igaz :R
De milyen áron? ekkora hűtés, akkora elektronika? Nem műhelyben akarnánk használni, ahol fel sem tűnik egy 70 dkg-os hűtőborda, ha nem a lakásban!
Ott meg hogyan lehet elrejteni? :(
Tehát ha jól értem
- Vannak az "1000" LED-es lámpák, amik csak kicsit melegednek, de cserébe alig pislákolnak,
- és vannak a "bele ne nézz, mert tönkre megy a szemed!" Power LED-ek amikkel látványos deszka modelleket lehet építeni, cserébe nagyon kell hűteni, és ezek már nem is bírnak 50.000 órákat (mert gyorsan megsülnek)

No akkor hol is van az a jövő? Valahogy azt érzem, hogy mindkét megoldás egy-egy zsákutcába visz, aminek a végén csak annyit lehet mondani: ez érdekes volt. De nem az igazi!!!! :W

[ Szerkesztve ]

(#189) lapa válasza agize (#188) üzenetére


lapa
veterán

miért kell elrejteni? olyan lámpabúrát kell csinálni. egyébként pont ez a lényeg szerintem, ez fogja hozni az áttörést nem a hagyományos foglalatokba / méretekbe kényszerített megoldások.

hőmérsékleről eddig annyit tudok mondani, hogy a borda tartósan bekapcsolva forró lesz, mondjuk 10 mp-nél tovább nem szereti az ember fogdosni aközepét.

még tegnap csináltam viszont egy primitív kéményt rá pet palackból (ez a kéményezés a mániám úgyis), azzal érezhetően alacsonyabb a hőfok.

az alu hővezetéséből adódóan a ledek bőven 100 fok alatt vannak, az tuti. vettem nemrég pc-re kapcsolható hőmérőt, csak moddolnom kell még egy hosszabb kábelt. kimérem majd mennyi az annyi.

"akkora elektronika"

már a hűtés se olyan vészes szerintem, lehet szép dizájnosat is csinálni. kell is, mert ezek a bordák alapvetően nem passzív üzemre vannak tervezve. az elektronika csak azért kell, mert 16-18v egyenáram a nyitófesz. azért vagyok kíváncsi nagyon a 10w-ra, mert ahhoz még diszkrétebb borda is elég és nem kell fagyisdobozba rejtett külön táp se.

szóval ne add fel, ez még csak a kezdet. amint ezek a nagy fényerejű cuccok elkezdenek terjedni brutális pénz áramlik majd a szektorba, az élettartamot seperc alatt megoldják majd.

(#190) agize válasza lapa (#189) üzenetére


agize
csendes tag

A próféta szóljon belőled :R

(#191) moongoose


moongoose
őstag
LOGOUT blog

sziasztok!

Kérnékegy kis matek segítséget..
Lehet csak nekem nem menne egyedül?

A hagyományos izzókról olvastam, hogy kb fogyasztásuk 10%-át tudják fényként kibocsátani, a többi fűtésre(hő-ként) megy el.
Mondjuk télen ez nem is baj :D
Nahh eddig értem.

Valamint azt is, hogy ezeknek az izzóknak a fényereje Wattonként 15 Lumen.
Tehát egy 100 Wattos izzó fényereje a következő lenne.
Fényhasznosítás: 100W-90W=10W
Fényerő 10W*15=150 Lumen.
Eddig jól számolok?

Nálam a konyhában van egy 150W-os és egy 60W-os hagyományos izzó.
Teljesen meg vagyok elégedve azzal a fénnyel, amit kiadnak magukból.
Ebben az esetben 315 Lumen lenne a fényerő aminél látni mindent?

Végül is a ledekre visszatérve.
Ezeknek a fényhasznosítása Wattonként kb. 40-50 lumen.
Akkor 2 darab 3W-os led izzó elég lenne a konyhába?
3w/560 lumen?

De mérhetem Luxban is.
lux adatok
Egy 100-as izzó 100 luxot ad 1 méterről
Tehát a 100-as izzó 10 wattja adja a 100 luxot, és a többi 90w megy fűtésre.
Akkor a többi ledes, halogén stb lámpa(izzó) sem jobb ez esetben semmivel.
Valaki homályosítson fel!
A fogyasztást most nem nézem,mert tudom, hogy a hagyományosé jóval magasabb.

üdv
gúZ!

[ Szerkesztve ]

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#192) Csabee.


Csabee.
nagyúr

Tyűű szevasztok! Ez a téma engem is érdekel!

Valakinek nincs tapasztalata kék színű led-es spotokról?

Üdv: Csabee.

(#193) lapa válasza moongoose (#191) üzenetére


lapa
veterán

100w izzó a gugli szerint 1200 lumen.

ezt a 3w-osat mindenképp nézd meg mielőtt megveszed. az én tapasztalataim szerint ökölszabályként ötszörös a szorzó, 3w x 5 még csak 15w. nézd meg mindenképp mit teljesít. az 3w / 560 lumen elég érdekes hatásfokot jelentene, megkockáztatom hogy elírás. lehet, hogy a watt elírás.

[ Szerkesztve ]

(#194) lapa válasza lapa (#180) üzenetére


lapa
veterán

csak nehogy úgy jöjjön le, hogy más boltját a sajátom miatt rontom: itt a led beszerzési forrása. mint írtam nem akarok ezzel bizniszolni. a linkelt darab ugyebár egy kicsit még erősebb, mint amiről a fotók vannak.

(#195) xylacc válasza lapa (#194) üzenetére


xylacc
csendes tag

Hello!
Jól látom, hogy 60+60 dollár az ára itthonra hozatva?
Kicsikét soknak tűnik!

(#196) moongoose válasza lapa (#193) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

nos én mindenképp konzervatív párti vagyok, ezért nálam marad a hagyományos izzó.
de akkor a hatásfok nem megfelelő a normál izzónál.
hisz hogyan lehet 1200 lumen amikor csak 10w világít?

érdekes... :U

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#197) agize válasza moongoose (#191) üzenetére


agize
csendes tag

Valamint azt is, hogy ezeknek az izzóknak a fényereje Wattonként 15 Lumen.
Tehát egy 100 Wattos izzó fényereje a következő lenne.
Fényhasznosítás: 100W-90W=10W
Fényerő 10W*15=150 Lumen.
Eddig jól számolok?

:N
Nem, nem. Itt siklott félre a gondolatmeneted. Amikor azt mondják, hogy wattonként 10-15 lument fényt termel a normál izzó, akkor azt elfogyasztott wattonként értik, nem pedig fényileg hasznosított wattonként. Tehát a 100 W-os izzó 1000-1200 Lumen fény nyom bele a nagyvilágba. OK?
Még egy kis segítség: ugyanis én is méricskéltem.... ;]

Normál izzó 1 méterről:
25W - 19 Lux
40W - 36 Lux
60W - 64 Lux
100W - 118 Lux

LED lámpa:
60LED 3W (normál izzó alakú 270 fokba világit hideg fehér ) - 26 Lux
60LED 3W (normál izzó alakú 270 fokba világit meleg fehér) - 24 Lux
54LED 5,5W (kukorica 270 fokba világít ) - 77 Lux (???!!!??? ez nekem is fura volt :Y )
60 LED 3W ( ufó 60 fokban!!!!! ) - 140 Lux

Kompakt fénycső: (gagyi Landlite kompaktok)
9W - 38 Lux
15W - 60 Lux (15W-os GE fénycső olyan 75 Lux)
23W - 158 Lux

Normál fénycső:
2db 40 W-os 120 cm-es (normál fénycső) - 440 Lux

[ Szerkesztve ]

(#198) xylacc válasza moongoose (#196) üzenetére


xylacc
csendes tag

Bocsáss meg mongoose, de ezt feszegetted az írásaid elején, hogy 90% hőtermelésre adódik le a normál izzóknál, ezért rossz a hatásfoka. De azt is ki kell fizetni, -ha hideg van kint, és jó ha fűt, -ha meleg, és pont klímázni kell emiatt a plusz hőtermelés miatt.
Ellenben a LED-del, ami 90-95%hatásfok körül van, és hőtermelésre nagyon kis mennyiségű energia távozik a felvett teljesítményből.
Egyébiránt a 100W-os Power Led-et tudom prezentálni 10db-nál nagyobb mennyiségben itthon 80$-ért.

(#199) moongoose válasza agize (#197) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

nahh akkor kezdem érteni...
de lényegében mindegy hogyan számoljuk, akkor is csak 10watt tolja a fényt 1200 lumen-nel, és a maradék 90 fűti a szobát.
forgathatjuk az egyenlet mindkét oldalát, de a fény akkor is 1200 lumen.
ha télen fűti az ugye nem baj...a meleg bent marad.
ha nyáron akkor meg nagyon nem kapcsolunk 8-9-nél előbb villanyt.
de ez pusztán csak az én nézetem.

a lednél ugye nincs fűtési százalék, vagy nagyon elhanyagolható, de akkor sem fog 10 wattjára jutni 1200 lumen.

és ha azt vesszük, hogy az elfogyasztott wattra vetítik ki úgy 24 darab 3w-osra lenne szükség ledből az 1200 lumenhez.

üdv
gúZ!

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

(#200) moongoose válasza moongoose (#199) üzenetére


moongoose
őstag
LOGOUT blog

javítom 8db 3w-os-ra van szükség 1200 lumenhez.
ez már szép kis összeg...
30 pár ezer forint.

Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.