Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20001) LógaGéza


LógaGéza
addikt

WS2815-ös LED szalagot használ valaki? Van ahol azt látom, hogy a BI-t GND-re kell kötni, valahol azt, hogy a Data-ra. Melyik lehet az igazság?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#20002) Dr. Szilikát válasza LógaGéza (#20001) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

http://www.normandled.com/upload/201808/WS2815%20LED%20Datasheet.pdf

The BIN receives the data signal, and then compare the data with the DIN side after phagocytosis of 24bit data, if DIN do NOT receive the signal, then switching to BIN for receiving the input signal, which ensure that any the IC's damage does not affect the signal cascade transmission and make the BIN in state of receiving signal until restart after power-off.

Rajzon is mutatja.

(#20003) LógaGéza válasza Dr. Szilikát (#20002) üzenetére


LógaGéza
addikt

Akkor ezek szerint nekem az elsőt GND-re kell kötni, a többit elintézi ő magának.
Köszönöm :R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#20004) szumoo válasza LógaGéza (#19995) üzenetére


szumoo
senior tag

Ha aktuális még akkor: [link] ;)

Sz.

A nyúlon túl?

(#20005) Rugólábserif


Rugólábserif
lelkes újonc

Üdv fiatalok!

Van-e valakinek tapasztalata erről a led szalagról?

Briloner rugalmas LED-szalag

(#20006) migabi24 válasza Rugólábserif (#20005) üzenetére


migabi24
nagyúr

Ennyit biztos megér

(#20007) Dr. Szilikát válasza Rugólábserif (#20005) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Van egy kis ellentmondás, mert ezen a képen integrált áramkörös, egyedileg vezérelt LED-es megoldás szerepel (tehát, amivel futófény és egyéb trükkök is lehetségesek):

Ez meg egyszerű RGB, tehát a szalag teljes hosszán egyforma színt ad:

(#20008) Rugólábserif válasza Dr. Szilikát (#20007) üzenetére


Rugólábserif
lelkes újonc

A képek szerintem csak "tájékoztató jellegűek" , "eltérhetnek a valóságtól".
A specifikációkra gondoltam, hiszen ha azokat nem teljesíti a termék, akkor vissza lehet vinni...

(#20009) migabi24 válasza Rugólábserif (#20008) üzenetére


migabi24
nagyúr

Na, tán közbe rossz fát tettél a tűzre :DDD

(#20010) Tibe


Tibe
aktív tag

Sziasztok!

Kapható valahol egyben 10 méteres ledszalag is vezérlővel távirányítóval? Csak 2x5m-eseket találok mindenhol.

Köszi!

(#20011) Dzsolo


Dzsolo
senior tag

Sziasztok,

Érdeklődni szeretnék, hogy led szalag toldóból melyik működik mert nekem egyik sem, kb 80-100 db-ot vettem már, de ha elvágom a szalagot akkor nem tudom világításra bírni az új szakaszt hosszútávon. fekete, fehér, L alakú stb toldóim vannak de szívás velük az élet.

Már ott tartok, hogy nem vágom el de ha egymásra hajtogatom, hogy el tudjam fordítan akkor is megtörik.
Ezt néztem ki: [link]

Amik nem működnek:
[link] [link] [link] a teljessségigénye nélkül.

Mi a trükje mert már szét vet az ideg, forrasztani kell? mondjuk nincs forrasztó pákám. Korábban 5-10 éve meg simán működtek ezekkel a toldókkal, igaz volt feszültség veszteség is olykor. illetve zavar szűrőt milyen néven keressem, mert a rádiót nem lehet hallgatni ha be van kapcsolva.

(#20012) migabi24 válasza Dzsolo (#20011) üzenetére


migabi24
nagyúr

Forraszd már meg, nem egy nagy ördöngösség :D

[ Szerkesztve ]

(#20013) macilaci78 válasza Tibe (#20010) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Igen. Anrodiszlec például vállal forrasztást, biztosan összeforraszt két szalagot.
Nagy fogyasztású szalagból azonban nem is biztos, hogy tudsz egyben ekkora mennyiséget üzemeltetni.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20014) macilaci78 válasza Dzsolo (#20011) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Láma dolog, de jó helyen vágod el a szalagot?

A forrasztási pontokon lehet egy vékony bevonat például korrózió ellen. Lehet, meg kell kicsit smirglizni.

A feszültségesést kompenzálhatod, ha több helyen adsz betápot neki.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20015) stigma válasza macilaci78 (#19987) üzenetére


stigma
addikt

Hi, elég sok késséssel válaszolok, ezért elnézést kérek, de akkor ezeket fixálnám:
1. LED(ek): Ebből 4 max 5 db-ot vennék, mert 25nm-es nappaliba, ahogy lemértem a régi hsz alapján (4x5m) kellene, viszont inkább legyen több mint kevesebb, vagy ha meghibásodik ne legyen gond, ha cserélni kell. :DDD 1x5 szalagot max tudok máshova is ahsznosítani.

Ez a verzió az amit preferálok inkább: RGBWW 4IN1 = RGB+Warm White, 4 colors in 1 LED
Balról az 5. képet, ha kiválasztom, akkor ez a LED a befutó, viszont +1-2 eurot nekem megérne az hogy IP30 helyett IP65 vagy IP67 szabványt veszek. Szerinted ezt válasszam?
Igazából a por/vízásllóság nem annyira fontos, de ennyit megérhet szerintem, nem problémázom vele, illetve ahogy olvasom egy szilikon réget lesz rajta asszem.

A ledet egy vékony 3cm-es régi alu tokba tenném [[kép] [kép] [kép] [kép]], profilt nem biztos hogy vennék,mert így legalább hűtené a ledet szerintem. Mit mondasz?

2. Táp: beszéltük már, akkor 12V 16A-ból veszek 2 db-ot.
1 táp = 192 W, tehát 2db ~400W amit tud névelegesen.Ledszalagok 288W + 3 spot +20% ráhagyás szerintem simán jó lesz.

3. Vezérlő : Mivel itthoni miboxer-t és másabb gyártókat találtam ,én ezt érteztem mérvadónak, max a hivatalos oldalról reldeni: RGBW with 1 ID

4. távirányító: Itt sok választásom nincs szerintem, ami olcsó és jó: Link
Úgyis telefonos appon irányítanám szerintem hosszú távon, távirányító csak plussznak lenne ha feleségem azon nyomkodná.

5. Egyéb: Itt szerintem a kábeleket, melyekkel a szétvágott ledeket összeforrasztom vagy esetleg a L alakú gyorscsatis megoldás a nyerő? Sarkoknál nekem 4-5 helyen kelleni fog.
Illetve még a jelerősítő ami kimaradt sajnos.

6. Spotok: Ebben segítettél köszi. Régi hsz-ed , amit küldtél nekem tökletes. most egy ilyen régi fényforrást tartalmaz , mely nem dönthető :Kanlux LED3W-GU10-WW 250lm-es 3000k
Amit ajánlottál a régi hszben az tökéletes nekem:
- 3 db spot-ot ebből rendelnék: Osram GU10 LED Parathom 7,9W 650lm 3000K CRI90
- 3db dönthető keret: Link

Spot lámát jelenleg a LED-ekkel együtt használjuk 1 fali kapcsólóval. Felkapcsoláskor a kültéri LED szalag + Spot lámpák kapcsolnak be.
Fehér a gipszkarton színe, fal szürkés. Spot csak háttérvilágításnak kell a Tv mögötti megvilágosításnak vagy épp hangulatfénynek.

Kérdések:
1. és 2. pont: 5db LED(60Led RGBWW 4IN1 12V) + tápot rendelhetem ugye?
6 Spot lámpa: Általad említett spotlámpa és állítható keretet rendelnék 3-3db-ot. Jó ez amit linkeltem, mármint kivitelezésre?
Dönthetőre gondoltam nem fixre, mitn ajánlottad is.
Mivel győri vagyok ahogy nézem a https://daniella.hu áruház az ahova ezeket meg tudom rendelni, igaz picit drágább, de helyben van és sokat sem kell futkározni érte.
5. Egyéb: összekötő kébeleket és jelerősítőtt tudsz ajánlani?
6. Spotok: Mondjuk a RGBW színek + a melegfehér sportok nem lesznek anyira színben sokkal másabbak?
A mostani kiégett állapotnál ([kép]) biztos jobbak lesznek. :DDD

Jelenleg több helyről naogyon nem akarok rendelni csak innen:
- BTF-shop : Lengyel vagy Spanyol raktár
- https://daniella.hu vagy az általad említett https://lumenet.hu/
áruházból venném a maradék dolgokat, hogy ne keljen 3-4-5 áruházból reldeni.

Én csak a beszerzést fogom csinálni, a szerelést és a gipszkartonozást ismerösöm akik hozzáértó szakemberek.Remélem semmit nem hagytam ki

Illetve nagyon szépen köszönöm a segítséget és az iránymutatást.

[ Szerkesztve ]

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#20016) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! Nekem eddig 2 Tungsram filament volt. 1 E27 és 1 E14.. Most már mindegyik megadta magát 2 éven belül. Se hagyományos villanykörte, se kompakt fénycső nem okozott ekkora csalódást függetlenül az Edison menet méretétől. Nem tudom, a Tungsramot kell elkerülni vagy a filament technológiát, vagy mindkettőt.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#20017) stigma válasza stigma (#20015) üzenetére


stigma
addikt

Valaki esetleg az én hszm-re a ledes részre nem tudna válaszolni/segíteni?

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#20018) j.bravo válasza tknof1871 (#20016) üzenetére


j.bravo
addikt

Javítsatok ki ha rosszul gondolom, de szerintem a retrofittel/Edison menetes (de érvényes lehet a GU10, G9 stb-re is) van a gond: nagyon sokszor a tápegység illetve annak valamelyik alkatrésze adja meg magát. Szűk helyre van bepréselve, a hűtése nem elég jól megoldott.
Volt hasonló jelenség a kompakt fénycsöveknél is (igaz ott a sok ki/be kapcsolás és az emisszós massza fogyása is bejátszott).
Osram márkázású E27-ekkel kapcsolatban ugyanezt tapasztaltam, de Lidl/Aldi/Optonica darabokkal is.

Whatever.

(#20019) Fernet


Fernet
senior tag

Sziasztok!

Amatőr kérdés lesz:

Vettem LIDL-ben két Livarno LED szalagot. Igazából 7m-re lenne szükségem, ez 2x5m. Gondoltam az egyiket megtoldom 2m-el, de nem jött össze. Ha megtoldom akkor egy része nem világít a szalagnak. Mi lehet az oka? A vezérlője olyan, hogy nem kezel hosszabbat?

(#20020) migabi24 válasza Fernet (#20019) üzenetére


migabi24
nagyúr

Melyik része nem világít?

(#20021) Fernet válasza migabi24 (#20020) üzenetére


Fernet
senior tag

Mondom pontosan mit csináltam:

Az egyik szalagot teljes hosszában feltettem a falra (5m). Aztán kiderült, hogy jó lenne ha lenne még szalag egy 2m-es részen (vettem még egyet). Elvágtam a (5m-es) szalagot az elején (a vezérlő után), hozzátoldottam a másik szalagból 2m-t. (tehát nem a szalag vége lett hosszabbítva, hanem az eleje lett bővítve 2 méterrel) Ezek után ha áramot kap a szalag, akkor a szalag végén lévő kb. 10 blokk (10cm-ként vágható a szalag) nem világít. A toldás után még igen, csak a vége nem.

[ Szerkesztve ]

(#20022) migabi24 válasza Fernet (#20021) üzenetére


migabi24
nagyúr

Szerintem a tápegység kevés neki, de várd meg más válaszát is.

(#20023) macilaci78 válasza Fernet (#20021) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerintem is kevés a tápegység. Ha szettben van, akkor a táp is az 5 méterhez van méretezve. 40%-kal több fogyasztó arányosan nagyobb tápot kér.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20024) Dr. Szilikát válasza Fernet (#20021) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Digitális címzésű szalag, az egyes LED-ek aktiválása megfelelő szoftver kérdése is, illetve a hardveres képességen is múlik.

Amikor ezt látod, hogy a szalag nem csak teljes hosszában azonos árnyalatra képes, hanem azon belüli fényjátékokra is, az külön-külön van címezve.

[ Szerkesztve ]

(#20025) Fernet válasza Dr. Szilikát (#20024) üzenetére


Fernet
senior tag

Igen, ez lehet a gond.

Amúgy az megoldható lehet egy ilyen szalagnál, hogy az elejét levágom ahol a vezérlő része van és egy külön megvásárolhatót kötök rá? Pl. egy ilyet?

(#20026) Dr. Szilikát válasza Fernet (#20025) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem lesz jó, az RGB szalagok csak egyszínű világítást tudnak, mármint a teljes hosszra értve.

Ami neked van, passzív 5050 LED-ek, ha jól látom, külön integrált vezérlővel, ami hasonló az aktív WS281x technikához, csak utóbbi egy tokban integrált.

Ennek jellemzője az egyvezetékes adatbusz, amire sorban fel vannak fűzve a LED-ek (DI vezeték):

(#20027) Fernet válasza Dr. Szilikát (#20026) üzenetére


Fernet
senior tag

Akkor egyelőre marad így, aztán később keresek egy normálisabb megoldást. Köszönöm!

(#20028) Devil Smile válasza Dr. Szilikát (#20026) üzenetére


Devil Smile
őstag

Egy kis pl LoLin panel kell és egy program hozzá, én a ws2812 szalagomhoz a WLED nevű programot használom, biztos van más vezérlő is (panel és SW is) nekem ez volt kéznél anno. WiFire csatlakozik és gépről, telefonról de még HA (HomeAssistant) alól is működtethető, csak konfigolni kell..

Vagy valaki nagyon hozzáértő, ha lehet, hozzáfér a chipben a programhoz, és hozzáadja a plusz darabszámot, ami a 2m-ben van, de erre elég kis esélyt látok, hogy hozzáférhető lenne a programja.. :U

[ Szerkesztve ]

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#20029) Winne


Winne
nagyúr

Sziasztok!

Ugyan nem lakásba, hanem a ház oldalára kell vennem lámpákat, ami egy kb 5-6 méter széles udvart normálisan bevilágít. Milyen erősségű fényforrásban érdemes gondolkodni?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#20030) macilaci78 válasza Winne (#20029) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Normálisan bevilágít.
Szóval a ház oldala 5-6 méter, az udvar mekkora? Focipályányi udvarhoz kell azért kraft, főleg ha a végében keresztrejtvényt szeretnél fejteni. Ha csak a egy kocsibeálló van az épület mellett és csak annyi a kívánság, hogy tolatáskor vedd észre a kukát, akkor semmi komoly nem kell.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20031) Winne válasza macilaci78 (#20030) üzenetére


Winne
nagyúr

Az udvar 5-6 méter széles. A ház tizenpár méter, a közepénél van egy lámpa, ami lefelé világít, abból nyilván sok nem szűrődik oldalra, a ház oldalán elől és hátul is van egy-egy, és az utcafronton is van egy.

Az a cél, hogy ha sötétben fel van nyomva, akkor ez a 4 lámpa elég fényt adjon, hogy rendesen világos legyen.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#20032) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv!

E27 LED kategóriában, egyszerű, nem kell hozzá okostelefon csak a normális régi fali kapcsoló.
Milyen márkák vannak, amikkel nem lehet "mellé nyúlni", biztos nem lesz velük gond? Bemegyek egy boltba és leveszem a polcról. Otthon betekerem és készt a történet.

Egyet tudok, a Philips tökéletes, azt hiszem még a GE. Van még?

[ Szerkesztve ]

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#20033) j.bravo válasza tknof1871 (#20032) üzenetére


j.bravo
addikt

GE néven (legalábbis idehaza) vsz. csak beragadt készletet találsz :) vagy azt se nagyon.
A világítástechnikát eladta a GE, és újra Tungsram a neve (talán nemcsak a hazai résznek, hanem nemzetközi szinten is, legalábbis valamennyire).

A régi nagy márkák közül Osram is van még.

A legtöbbje ezeknek sem európai gyártás, hanem made in PRC, de ez nem meglepő, ugye.

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#20034) macilaci78 válasza tknof1871 (#20032) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Eglo, Sylvania is jó. Állólámpába 8 éve Eglo ledek vannak (e14 és e27).
A Samsung chipes V-Tac elvileg vehető az 5 év gari miatt. A chip valóban bírja, de az elektronika nem.
Optonica széles íven kerülendő.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20035) Winne válasza Winne (#20031) üzenetére


Winne
nagyúr

Valaki tud segíteni?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#20036) pjen válasza Winne (#20035) üzenetére


pjen
félisten

Ahhoz, hogy "rendesen" világos legyen szerintem valamilye kandeláberek kellenének, melyek felülről világítanak . Például valamilyen karos megoldás ami a ház falból nyúlik ki.

(#20037) tknof1871 válasza j.bravo (#20033) üzenetére


tknof1871
őstag

A világítástechnikát eladta a GE, és újra Tungsram a neve
Én most azt hiszem Tungsramot soha többet nem veszek. Háromból három elromlott. 2 évet se bírtak.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#20038) Richard! válasza tknof1871 (#20032) üzenetére


Richard!
addikt

A Praktikerben lehet vásárolni INESA márkájú LED fényforrásokat. Árban viszonylag olcsónak mondható. Nálunk 4+ éve bírják szépen, ajánlom :K

Ma kezdődik életed hátralevő része!

(#20039) j.bravo válasza tknof1871 (#20037) üzenetére


j.bravo
addikt

LED-et sose vettem GE-t / Tungit, nem jött szembe. Ha valahova sima izzó kell (bár jó régen vettem olyat is), azt igen. Meg autóba H4-et, helyzetjelzőt meg indexizzót. Ezek (talán) még Kanizsán/Kisvárdán készülnek, nem Kínában. A xenon autólámpa meg a külső Váci úton. Bár lehet h le vagyok maradva és más már a szitu (ezért is írtam a “talán”t)

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#20040) WiZARD


WiZARD
addikt

Sziasztok!

Adott egy csodás lámpa kínából. 4 db változtatható színhőmérsékletű fehér ledszalaggal, dimmelhető, csodás távirányítós/bluetooth vezérléssel.
Önmagában szépen működik is a lámpa, de ha sima fali kapcsolóval a 230V van megszakítva, akkor bekapcsolás után mindig más beállítással kapcsol be. (4 db beállítás profil ismétlődik ciklikusan)

Van bármi tippetek, hogy mi lehet erre a megoldás?
Vagy milyen vezérlőre/tápra cseréljem a mostanit?

Köszi előre is.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#20041) Dr. Szilikát válasza WiZARD (#20040) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez arra utal, hogy direkt programozták ilyenre. Legfeljebb nem kell áramtalanítani, a készenléti áramfelvétel általában nem jelentős.

Olyan dolgok, hogy átnézni elektronikát, van-e lehetőség elemmel / akkuval történő memóriatartásra, nem mindig oldható meg.

(#20042) WiZARD válasza Dr. Szilikát (#20041) üzenetére


WiZARD
addikt

Az a baj, hogy egy lépcsőnél lenne ez a lámpa, így 2 végén kell kapcsoló, így nehéz megoldani hogy ne legyen áramtalanítva...

Ahhoz nem sok reményt fűzök, hogy a jelenlegi vezérléssel működjön, inkább alternatívát keresek.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#20043) tibbike01


tibbike01
őstag

Sziasztok,

Ilyen RGBW szettem van, eddig hibátlanul működött, de pár napja azt csinálja, hogy miután bekapcsolom elkezd mindenféle színben villogni, a távirányó közepén folyamatosan világít a piros led, mintha folyamatosan nyomva lenne tartva a színválasztó körgyűrű, teljesen meghülyül ilyenkor. Elem ki, elem be megoldja a hibát, de újra bekapcsoláskor ismét csinálja.

Van erre valami megoldás? Találkozott már valaki ilyen hibával?

Nagyon bosszantó tud lenni :(((

(#20044) macilaci78 válasza tibbike01 (#20043) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Elem ki, elem be megoldja a hibát - Elemcserét próbáltad már? Nincs a táviránytón valami sérülés, ami nyomja az egyik gombot, vagy a gombpárna alatt valami szennyeződés, vagy páralecsapódás, ami zárja az áramkört?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20045) MésziGab


MésziGab
tag

Sziasztok
Adott egy 20 négyzetméteres szoba,és sajnos az új bútor eléggé kitakarja a fényforrást :((
Nem probléma mert már régen is gondolkodtam a LED szalag világításon!
Szerintetek az [alábbi] 5 méteres szalag megfelelő lenne nekem? 2000 lumen elég egy ekkora szobába?

Köszönöm Szépen!

(#20046) migabi24 válasza MésziGab (#20045) üzenetére


migabi24
nagyúr

Kevés, nálunk 10 nm van annyi.

(#20047) migabi24 válasza MésziGab (#20045) üzenetére


migabi24
nagyúr

Vagy kiegészítésnek gondoltad a meglevő mellé? Egyébként ha elengeded az rgb vonalat akkor ilyen hosszal már nagyon komoly fényerejű szalagok vannak, akár 15000Lm is lehet😅

(#20048) macilaci78 válasza MésziGab (#20045) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A specifikációkból nem derül ki, hogy a teljes szalag tud 2000 lument, vagy méterenként. Előbbi karcsú, utóbbi megfelelő elhelyezés mellett bőven elég.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20049) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

9 négyzetméteres hálóba és ugyanekkora konyhába mekkora fényerejű mennyezeti led lámpával érdemes számolni négyzetméterenként? 2000 lumenes környékén rengeteg félét kapni, de nem lesz oda kevés?

Azt amúgy jól gondolom, hogy a konyhába érdemesebb valami hidegebb, a hálóba valami meleg fényű lámpát nézni?

Let the Zone take me if I am.

(#20050) macilaci78 válasza kutga (#20049) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Sokban függ a lámpa kialakításától is: honnan és hova vezet a fény útja.

Egy konyhába felesleges túltolni a mennyezet közepén lévő fényt, amikor nagyrészt háttal állva a pult előtt saját magad árnyékolod.

Egy lefelé lógó e27 foglalatban egy 2000 lumenes led bőven elég egy 9 m2-es hálóba még precíz dolgokhoz is, például varrás.

Lakószobába a melegebb fehér fény előnyösebb, nem élénkít.
Konyhába a nagyobb színvissazadású (CRI) led a hasznos, hogy az étel, alapanyag színe minél közelebb legyen ahhoz, amit a természetes fényben mutat. Sok zöldség, a húsok színe is eltérhet a kívánatostól.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.