Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#801) ati2 válasza xylacc (#797) üzenetére


ati2
őstag

Egyelőre kb. 1000 órát ment egy 4W GU10-es, meg egy 3W MR16-os és szemmel nem látszik a fényerő vesztés. Igaz le lett pasztázva mindegyik, így hűvösebbek is mint gyárilag.
Lux mérőm meg nincs, és nem is lesz.

Ha 2000 órát ki fognak bírni így, én már bőven elégedett leszek.
Ahogy számolgattam 2000 óra fölött visszahozza, az árát a villanyszámlán.
Az igaz, hogy én is max 5000 óra körüli élettartamot várok tőlük. A 25000-100000 órás időtartamot a tápegység kondijai se fogják szerintem kibírni.

Az alacsony hőmérséklethez, meg 2x hatékonyabb ledek kellenének és ilyesmi integrált kondi nélküli driverek: [link]

(#802) csemberlen válasza lapa (#800) üzenetére


csemberlen
őstag

Na megnézném azt a milliomost aki 5 águ csillárba ilyet tesz, hogy napi 2 órát járassa :))

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#803) lapa válasza csemberlen (#802) üzenetére


lapa
veterán

nem. majd azt nézed meg, hogy ugyanez 3 év múlva már csak 2000 huf lesz.

@ati2: "és ilyesmi integrált kondi nélküli driverek" - vagy kisfesz egyenáram, ahol szintén nincs kondizás.

[ Szerkesztve ]

(#804) csemberlen válasza lapa (#803) üzenetére


csemberlen
őstag

addig csináljanak inkább féláron on/off kütyüt.. szerintem abból még talán fogyna is

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#805) lapa


lapa
veterán

csináltam pár fotót megint (062.JPG-től kezdődik). az első adag a bestledstől való:

"E14 6W 44 darab SMD Epistar 5050 típus 600 Lumen; méretek: 110 mm x 35 mm"

valamint

"SP2WG410WW G4 LED izzó 2.4W 12 SMD meleg fehér".

nem sikerült kibányásznom az elektronikát sajnos, mert féltem hogy nem tudom visszaforrasztani az érintkezőkhöz. valami furmány megoldással lett összeszerelve. ahogy a képeken látszik, az egyes csíkok párhuzamosan vannak kötve egymással. mérést még nem csináltam, hogy mi meg merre folyik a drautban, de majd később.

a cucc ettől eltekintve szerintem (pillanatnyilag) kitűnő. azt hittem, hogy a fürdőben 2 x 40w-ot vált ki, de kiderült hogy 2 x 25w. ennek megfelelően a fényerő is valamivel több lett a korábbinál.

a másik darab a plafonra került, a gyűlölt kompakt helyett. utána egy darabig az egész család sportot űzött a kapcsolgatásból, annyira el voltunk ragadtatva hogy akkor van fény mikor felkapcsoljuk, nem amikor kedve szottyan "megvirradni".

a 60w-ot fényerő szempontjából kiváltja, a fénye a kellemes "standard" melegfehér.

a kialakítás "by design" megsüti az elektronikát, az teljesen zárt helyen van, minden oldalról körbevéve a forró alu lemezkékkel. vagy a design, vagy a tervezett avulás oltárán feláldoztak pár triviálisan kialakítható szellőzőt, lásd a primitív félmegoldásomat egy kis befőttesgumival. ott a tövénél mind a lemezek hátulját, mind a belül lakó elektronikát lehetne hűteni 6 kis bevágással.

(pont múlkor láttam egy dokumentumfilmet, a villanykörték kartelljéről (is) volt szó, miszerint már a világháború előtt le volt zsírozva az 1000 óra maximum üzemidő, akinek a lámpái a teszteken ennél többet csináltak, az csúnya büntetést kapott. utána a philips család egyik sarja fényezte magát (pont a minap említett ledek kapcsán), hogy bezzeg ők nem 1000 órát csinálnak, hanem 25 éves élettartamot. ehhez annyit, hogy tegnap még ők is 1000 órás cuccokat csináltak, uttyogy be lehet fogni a nagy pofát...)

a további képeken szintén egy 6w jószág látható, ennek 1500 volt darabja. itt már csavarokkal operáltak a szorgos gyermekmunkások, szét tudtam szedni. a másikhoz nagyon hasonló alu lapon a ledek két párhuzamoson kötött kupacba vannak rendezve, az elektronika nem túl komplex. itt se lett mérve még.

[ Szerkesztve ]

(#806) cellpeti


cellpeti
veterán

Üdv!

GU10es foglalatba szeretnék venni LED-es izzót. Ha lehet nagy fényű legyen...

Milyet érdemes venni? Hideg fehér, vagy meleg fehéret illetve 30° vagy 60° és hány ledes legyen? Illetve honnan tudom mekkora fényerejűt helyettesít? Mert, ha bejönne, akkor lecserélném szinte az összeset

Tigris, tigris, csóvafény...

(#807) Vled válasza cellpeti (#806) üzenetére


Vled
csendes tag

Szia!

Lakásba inkább meleg fehér, bár embere válogatja. A szórásszögnél attól függ, hogy milyen távolságba van a megvilágítandó felület. Mennyezetre inkább kisebb 45°-60°, borotválkozótükör elé 120°. A led szám szinte mindegy, nem attól függ az erőssége. Azt általában leírják vagy elmondják hogy mekkorát vált ki. De a legjobb személyesen kipróbálni. Talán tudtam segíteni, ez csak az én véleményem.

www.led24.hu

(#808) poweradi


poweradi
csendes tag

Sziasztok!

Beruháztunk itthonra GU-10es led spotokból! Meleg-fehér és sztem nagyon jól világítanak!

Lumee, 60led, 3w, 120° terítés, 220lm!

(#809) lapa válasza poweradi (#808) üzenetére


lapa
veterán

írsz egy árat? köszi.

(#810) poweradi válasza lapa (#809) üzenetére


poweradi
csendes tag

br. 2800.- volt!

(#811) ati2 válasza poweradi (#808) üzenetére


ati2
őstag

Klassz lett :)

(#812) csemberlen válasza poweradi (#808) üzenetére


csemberlen
őstag

Ez tényleg beruházás :DD
15 db ha jól számoltam, hány négyzetméter?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#813) poweradi válasza csemberlen (#812) üzenetére


poweradi
csendes tag

18 db van ott, csak nem látszanak a képen! 30m2 körül van! :)

(#814) urbanjozsi


urbanjozsi
senior tag

Sziasztok!
Vettem 4db G10-es ledes spot-ot. Bekapcsoltam minden oké volt, de kikapcsolás után, mind a négy spotnál "parázslanak" a ledek(mind a 60db). Ez mitől lehet?
Lekapcsolt kapcsolónál a fázisceruza nem mutat fázist.
Köszi

(#815) PHM válasza urbanjozsi (#814) üzenetére


PHM
addikt

Véletlenül nem élvilágítós kapcsolód van?
Mert akkor a glimmen keresztül folyhat kis áram kikapcsolt állapotban is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#816) urbanjozsi válasza PHM (#815) üzenetére


urbanjozsi
senior tag

Nem olyan :F

(#817) PHM válasza urbanjozsi (#816) üzenetére


PHM
addikt

Akkor sajnos valószínűleg kapacitív csatolással állunk szemben.
A megoldás egy pár nanós kondi lehet valamelyik lámpával
párhuzamosan kötve.
A kondi feszültségtűrése legalább 400V, vagy 250VAC legyen.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#818) ati2 válasza urbanjozsi (#814) üzenetére


ati2
őstag

Rendes feszültség mérővel mérd meg a fázis ceruza nem fogja mutatni, ha csak szivárog az áram. Esetleg próbáld ki konnektorból, ha nincs.

(#819) urbanjozsi válasza ati2 (#818) üzenetére


urbanjozsi
senior tag

Műszerrel mérve a két érintkező között, a feszültség nulla :F
Átraktam egy másik foglalatba, ott ha lekapcsoltam akkor kb 2 prcig parázslott, majd kikapcsolt teljesen.............

(#820) ati2 válasza urbanjozsi (#819) üzenetére


ati2
őstag

Esetleg még még próbáld meg, hogy lekapcsolás után kiveszed a foglalatból, úgy is parázslik-e?

(#821) urbanjozsi válasza ati2 (#820) üzenetére


urbanjozsi
senior tag

Egy rövid ideig igen.

(#822) PHM válasza urbanjozsi (#821) üzenetére


PHM
addikt

A rövid idejű "utánvilágítás" a benne lévő elkó miatt van.
Ha csak ez a gond, azzal nincs mit tenni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#823) szeryo


szeryo
tag

ilyet szeretnék venni http://cgi.ebay.com/High-Power-10W-FloodLight-LED-700LM-Cool-White-12V-/390301925526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5adfcec096
szerintetek motorra jo lenne?rázkódást kibírná?kösz ha valaki válaszra méltat :)

(#824) lapa válasza szeryo (#823) üzenetére


lapa
veterán

igen, kibírja. viszont nem tudom milyen célból lenne a motoron. ha normál világítás helyett szánod, akkor rövidesen megvakítasz vele egy szembejövőt és esély van rá, hogy kilapít ledestül.

(#825) xylacc válasza szeryo (#823) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!
Én csak egy problémát látok ezzel:
Semmit sem fogsz látni vele a motoron.... :D
Ugyanis, mint látod, azt a 700 lumen (55W halogén normál motor izzónak megfelelő) fényteljesítményt nem úgy, mint a motor izzója (10-20°-ban) kis szögben teríti, hanem 140°-ban. Ez azt jelenti, hogy körülötted 2 méterre minden világos lesz, de 3 méterre már nem fogsz látni semmit sem.
Ha ugyanilyet látsz minél kisebb sugárzási szögben, az már jó lehet neked.
Ja, de ha állóhelyzeti világításnak akarod a motort, és közvetlen környezetét megvilágítani, arra jó.
Neked egy olyan termék kellene, aminek nagyobb a fényteljesítménye (1000lumen körüli) és 30°- os ledekkel van szerelve, ha messzebbre akarsz világítani.

(#826) xylacc válasza szeryo (#823) üzenetére


xylacc
csendes tag

Ja, történetesen 45°-osba tudok sokkal jobb alternatívát 12V-ra.
Keress meg priviben.

(#827) Gergő_


Gergő_
őstag

Azt hiszem valami ilyesmire lenne szükségem: [link] egy 3,4x3,4-es szobába...esetleg 2 darabra..
Létezik hasonló, ennél olcsóbb vagy praktikusabb megoldás?

(#828) toldy


toldy
őstag

Nos, a napokban én is beszereztem pár led "izzót". Eddig tapasztalataim pozitívak, a fényük eleinte szokatlan volt, de tetszik.
Amiket rendeltem az 4x MR16/12V 20 LED

És 1x E27/230V 20 Korea SMD LED

( a valóságban jobb, teljesen használható a fényük, az összeillesztésért bocsi, de csak paint állt rendelkezésemre)

Az élet nem habostorta.

(#829) z00li


z00li
senior tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek. LED szalagos világítást szeretnék készíteni konyhabútorunkhoz, a munkalapot szeretném megvilágítani vele. Nekem a hideg fehér fénye tetszik. Szerintetek ez jó lenne ilyen célra? Az hogy mennyi led van egy méteren mennyit számít? Valaki esetleg készített már ilyen célra világítást? Mindenféle tanácsot szívesen fogadok, ha tudtok jó áron cuccokat ne tartsátok magatokban. :D Köszi! :R

Z

(#830) fradi81 válasza z00li (#829) üzenetére


fradi81
veterán

Hello, ha jól emlékszem valaki rakott már ide ki képet a konyhabútoráról, led szalagos világítással. Lapozz vissza pár oldalt és meglátod milyen :)

moto g72, Ninebot d28e

(#831) Detonator


Detonator
aktív tag

Sziasztok!

Szeretném korszerűsíteni az otthoni világítást LED-re. Elég nagy a lakás belmagassága, ezért olyat szeretnék E27-ből ami szór, E14-ből meg olyat ami mérsékelten szór. Fontos lenne, hogy bika erős legyen. Tudtok ilyet elfogadható áron ajánlani/elég sok kellene?

Rise and shine, Mr. Freeman. Rise and shine.

(#832) fradi81 válasza Detonator (#831) üzenetére


fradi81
veterán

Hello, hideg vagy melegfehér kell? Nekem van egy ilyen a 15nm-es szobámba elég, bár nincs vakító világosság. De olyat érdemes venni amiben 5050 smd ledek vannak most azok a legjobbak.

moto g72, Ninebot d28e

(#833) Detonator válasza fradi81 (#832) üzenetére


Detonator
aktív tag

Köszi, tök jól néz ki! eBay-en vetted? Meleg fehér jobb lenne!

Rise and shine, Mr. Freeman. Rise and shine.

(#834) z00li válasza fradi81 (#830) üzenetére


z00li
senior tag

Sikerült rálelnem. Köszi! :R

(#835) fradi81 válasza z00li (#834) üzenetére


fradi81
veterán

Meg egy ilyet is rendeltem ma, ez meleg fehér: [link]
Kíváncsi vagyok milyen fénye lesz a másikhoz képest, majd beszámolok úgy 2 hét múlva :)

moto g72, Ninebot d28e

(#836) lapa


lapa
veterán

ja, megérkeztek a kukuricák az ebajra.

(#837) fradi81 válasza fradi81 (#835) üzenetére


fradi81
veterán

Elírtam, hidegfehér, első ránézésre mintha házilag rakták volna össze, viszont elég jó a fénye, és ez csak 36 ledes de a konyhába elég,a következő már a 44 ledes lesz.

moto g72, Ninebot d28e

(#838) Integra


Integra
titán

ma láttam spot lámpába power led-et, 3 led mindössze a sok picike led helyett és 1 led 2w-os, nagyon erős szép fényük volt.

kukorica leddel meg nemtom hogy állok, e17 foglalatba kell max 12w-os, ami 4 cm széles és 14cm hosszú méret alatt kell legyen.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#839) lapa válasza Integra (#838) üzenetére


lapa
veterán

szerintem az összes kisebb kukurica megfelel ezeknek a kritériumoknak. persze nem 12w, de szerintem kellemesen meglepődsz egy 6w-os teljesítményén is.

(#840) Integra válasza lapa (#839) üzenetére


Integra
titán

tejüveg mögé lesz, igy az, hogy bűnrondák, nem számit, de fürdőbe meg a wc-be tükrökhöz, szóval kell a fényerő, különösen a fürdő tükörhöz. most már lassan kész a villamos szerelésem is jövő héten, igy neki kell esnem, hogy mit és mennyiért találok. nagyon lutri ez igy, ki kéne próbálnom, mert vakon venni gyengét, aztán nem vagyok megelégedve vele és elverek rá 30-40ezret...

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#841) Meddu


Meddu
tag

Sziasztok.
10w led alá mekkora passzív hűtést tervezzek? ha a led egy 150w-os halogén fényvetőben lesz?

[ Szerkesztve ]

(#842) lapa válasza Meddu (#841) üzenetére


lapa
veterán

itt egy borda, ami többünknél bevált. bár egyszerű procihűtő, mégis ritka ami ennyire ritka (passzív-képes) és megfelelő irányba álló bordázatú.

ha alapos vagy síkra maratod / polírozod az alját.

hővezető paszta is kell természetesen.

nem tudom a ledet kinézted-e már, de ugyanennél az eladónál vannak direkt nagy felületű 10w ledek, amik várhatóan sokkal tartósabbak a szellősebb elrendezés miatt.

(#843) lapa válasza lapa (#842) üzenetére


lapa
veterán

egyébként a fenti nagyjából 60w-nak felel meg, szóval 1 db kevés lesz a 150w helyett.

ja, most nézem fényvető: én lebeszélnélek a led bezárásáról. ha bezárod a fényvető testébe, akkor nemigen tudja a hőt rendesen leadni.

az ilyen ledekhez direkt olyan fényvető-testeket gyártanak már, amire közvetlenül lehet felcsavarozni a ledet, és egyből a házon kívül fűt.

biztos ki lehet ügyeskedni rá valami megoldást, de szerintem egyszerűbb csak a bordát kilógatni így natúrban (ha nem kap vizet, pl eresz alatt), és az elektronikát külön dobozban, földelve, érintésvédve. gondolom 230v lenne.

nyilván sokféle megoldás létezik, az adott helyzetre, fényvető-házra kell megtalálni a megfelelőt.

[ Szerkesztve ]

(#844) Daert


Daert
őstag

Üdv.
2 projekthez kérnék segítséget!
1) Az akvárium világítását szeretném lecserélni led-es házi készítésűre.
Az elgondolásom a következő lenne:
2db SMD vagy Power led GU10-es fényforrás(6-7000K),darabonként kb 4W.Ha jól tudom ehhez nem kell más csak a 2 db GU10-es foglalat amit a hálózatra közvetlen lehet kötni.Ha valaki tudna segíteni kapcsolási rajzban vagy esetleg elmagyarázni hogy tudnám egymással összekötni őket,nagyon örülnék.
2) SMD led szalag,hogy tudom bekötni,illetve összehozni egy 12V-os hálózati adapterrel,mire kell figyelni,milyen adaptert vegyek?Még nem tudom hogy fürdőszobába tenném vagy konyhapult világításnak.A lényegen nem változtat azt leszámítva hogy a fürdőbe gondolom vízhatlan led szalagot kellene vennem.

A fórumtémában visszaolvasgatva többször is feltűnt a WEB Shop .Ez mennyire megbízható,bátran lehet tőlük vásárolni?Elsősorban SMD led szalag,GU10-es fényforrás és a hálózati adapter érdekelne.Ezeket olcsóbban be tudnám tőlük szerezni mintha itthon venném őket?

[ Szerkesztve ]

(#845) Gorneck


Gorneck
titán

Nem is figyeltem, hogy van ilyen topik.

Ilyen van a konyhába, 7db.
Ilyen van a lakás többi részén (E14 és E27).
Ha anno lett volna smd ledes a kukoricákból azt vettem volna. Viszont így is is jó, mert az összes lámpába ledes izzó került.
A hideg fehér fény kicsit fura, de megszokható.

Nem a legjobb videók: [link]

Gorneck#1239

(#846) Vled válasza Daert (#844) üzenetére


Vled
csendes tag

Szia!
Én otthon 2×2 méter 30 ledes szalagot raktam fel a konyhapult aljára és egy 60 wattos táppal hajtom amit a szekrényben rejtettem el. Mellékelem a képet. Sötétben nagyon erős. [L:/dl/upc/2011-05/26/317447_b96pxa19b31v09k2_imag0314.jpg](IMG:/dl/upc/2011-05/26/317447_b96pxa19b31v09k2_imag0314.thumb.jpg)(/IMG)[/L] Szerintem ez akvárium világításnak is jó. Bármilyen 12 Voltos egyenáramú trafó jó, ha lehet stabilizált feszültségű legyen. Az összekötés forrasztással vagy szalag betáp kábellel(250Ft) lehet megoldani.
A GU10-es spotokat szerintem sorkapoccsal kéne összekötni a hálózati kábellel. A GU10 foglalat kb. 150 Ft. És azt felcsavarozni a kívánt helyre.

www.led24.hu

(#847) Daert válasza Vled (#846) üzenetére


Daert
őstag

Szia.
Köszönöm az infót.
A 12v-os egyenáramú trafók a lyukacsos fémborításúak?Az nem jó ami úgy néz ki mint a telefontöltő?Vagy ez nem stabilizát feszültségű és kis teljesítményben elérhető?
A GU10-es megoldás akváriumhoz azt hiszem számomra jobban kivitelezhető.Ráadásul ide olcsóbb is mint a led szalag,1m~3000Ft+ a trafó~4-5000.Szalagból valószínű 2 m is kellene :U
Szalagot inkább a konyhába vagy a fürdőszobába gondolnám.

Gorneck23 Tetszetős a teljes otthoni világítás :C Külön köszönet a videó és a fényképekért!

(#848) Gorneck válasza Daert (#847) üzenetére


Gorneck
titán

Nem a legjobbak (videók), de sztem elég jól lehet látni, hogy mennyi szükséges az adott típusokból 1-1 helyiség bevilágításához, próbáltam úgy csinálni a felvételt, hogy lehessen látni mekkora szobákról van szó és persze próbáltam minél sötétebbet csinálni ehhez (az ablakok elhelyezése miatt nem elég sötétnek lennie kint, mert a közvilágítás már ad annyi fényt, hogy a szobákba lámpát se nagyon kell kapcsolni :D).
Ha most vennék, akkor valszeg kukoricásból már smd ledest vennék, mert "érzésre" erősebb a fénye kevesebb leddel.
Persze amit vettem se bántam meg, főleg, hogy eleve ezzel (takarékosabb üzemmel) indul a beköltözés. Pl a konyha 350W helyett 15-20W-tal vagy a csillárok 250W helyett szintén 15-20W-tal fogja beérni.
A hideg fehér tényleg fura 1-2 hétig, de nekem elég hamar átállt rá a szemem.

Remélem mire vmelyik cserére szorul addigra hazánkban is elérhetőek lesznek ezek az izzók, mondjuk most sincs okunk panaszra csak az ár az elég durva néha...

Gorneck#1239

(#849) lapa válasza Gorneck (#848) üzenetére


lapa
veterán

4,5 ezer a 6w kukurica smd itthon. vagy mire gondolsz?

pfff ebajen meg már szállítással együtt 3 ezer az 1000lm. vége lesz itt a kompakt fénycsöveknek, mint a botnak.

[ Szerkesztve ]

(#850) Gorneck válasza lapa (#849) üzenetére


Gorneck
titán

Én meg a sima 108ast 1300ért rendeltem külhonból... :D Ahogy a gu10et is...itthon bele se merek gondolni mennyibe fájt volna több, mint 40 izzó... :D

Gorneck#1239

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.