Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14001) Taposzeb válasza macilaci78 (#13998) üzenetére


Taposzeb
csendes tag

Bocs, a szia lemaradt!

(#14002) mzso válasza Taposzeb (#13999) üzenetére


mzso
veterán

"Azt jól sejtem, hogy ha az alap foglalat 60W akkor az hármaselosztó egyes részeibe max 20W-os égők mehetnek?"
Abba annyi mehet amennyit a az elosztó ága bír. Összesen nem lehet a foglalat 60W-jánál több.

"Igen, az asszonnyal nem vagyunk se túl okosak, se túl tapasztaltak :D"
Majd lecserélitek jó gyorsan amikor nem lesz fény a szobában... :DDD

(#14003) Taposzeb


Taposzeb
csendes tag

Már csak az maradt kérdés, hogy mi a célszerűbb?

Ebből három:
https://lumenet.hu/osram-parathom-cl-a-100-14w-2700k-e27-fr-led-100w

vagy mondjuk ez:
https://lumenet.hu/osram-dpro-twist-60w-827-2700k-e27-kompakt-fenycso
(az továbbra sem világos, hogy ezek dobozán, miért van áthúzva az otthoni felhasználás :U )

és akkor végül is nem voltam offtopic teljesen. :)

Illetve még kérdés az ernyő, de először belepróbálnám a két kombináció közül valamelyiket, aztán max megy a háztól. Meg lehet, hogy én is :D

[ Szerkesztve ]

(#14004) pjen válasza Taposzeb (#14003) üzenetére


pjen
félisten

Csak a pontosság kedvéért az a foglalat elosztó 4A el terhelhető,tehát akár 3 db 60W os izzó is mehet bele,ha jól szellőzik.A bura maradhatna,szép állólámpa lenne belőle.

(#14005) macilaci78 válasza Taposzeb (#14003) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Láttál már 60W-os kompakt fénycsövet közelről? Kb egy ananász méretűre feltekert csőkígyó lóg azon a foglalaton... Nem megszokott lakossági szinten.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14006) cinemazealot válasza macilaci78 (#14005) üzenetére


cinemazealot
addikt

B@$$zus, ez mekkora már? :Y

(#14007) mzso


mzso
veterán

Az Anro mennyire szokott kamuzni? Nézem ezt a 117 centis Optonica csövet (meg a hidegfehér párját) amire 1450lument írnak.
De máshol megkeresve a TU 5658 kódú terméket, a gyártói katalógust is beleértve csak 1280lm-t. Szóval minden bizonnyal kamu. Viszont 4500K-snál (TU5648) nem hamisították meg az adatokat... (Viszont egyéb optonica csöveknél sem stimmel)

[ Szerkesztve ]

(#14008) macilaci78 válasza mzso (#14007) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az Optonica termékeit széles íven kerülöm. 10 égőből egy sem élte meg a garancia lejártát, volt, ami konkrétan a parkettára hamuzott.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14009) mzso válasza macilaci78 (#14008) üzenetére


mzso
veterán

Hát de ezek fénycsövek. :DDD
Meg másban (emberi áron) nem nagyon láttam hasonló paraméterekkel 145 centi 1600lm (20W).

(#14010) macilaci78 válasza mzso (#14009) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Attól, hogy nálam az e14 és e27 vonal csúfosan leszerepelt, neked még beválhat a t5. :K

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14011) mzso válasza macilaci78 (#14010) üzenetére


mzso
veterán

De ha már itt tartunk van tapasztalatod V-TAC vagy egyéb LED-es csővel. Nagyon nem szeretnék pl vibrálósat venni.

Esetleg másnak van ilyenekkel tapasztalata?

(#14012) macilaci78 válasza mzso (#14011) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ledes csővel nincs sajna. V-Tac ledszalag van otthon kb 7 méter beüzemelve, 5050/60 RGB, hangulatvilágítás, keveset megy, de semmi baja nincs. V-Tac lemezházas trafó.
V-Tac e14 dimmelhető 2W és sima 6W, e27 10-15W, nem veszek észre semmit rajta. A fürdőszobai lámpák IP44-esek, gumitömítésel zárt műanyag búra, 3. izzó kezdett el vibrálni a 4-ből az elmúlt 1,5 évben (2 év gari). Mindig másik, gondolom, nem szellőzik a búra alatt, melege van.

Optonica e14, e27 szarok, kivétel nélkül.

Kínai táp füstjelekkel kommunikál.

Kínai ledszalag, ledvezérlő kiosztása kócos, el volt csúszva az r, g, b. Ugyanattól az eladótól ugyanazon a hirdetésben rendelt második RGB szalag színhőmérséklete eltért a 2 hónappal korábban rendelttől.

Philips király, Osram-ot a MOL-akció lehúzta, méltatlanul.

Fehér dobozos GU10 spotok vannak még melóhelyen, kb 200 db. Hullanak, jellemően a nagyobb fogyasztás és a gk fölötti üveggyapot szigetelés együttállásánál.

Ledpanelnél én vagyok a csodabogár, akinél a panel halt meg és nem a táp. Hívtam a forgalmazót, hogy nem világít. Azt mondja, majd hoz egy másik tápot. Mondtam, hozzon nyugodtan, de a kiment panel tápján egy másik panel megy, viszont a panel másik táppal sem...

Kínai IR vezérlő hamar megadta magát. Vezérelni vezérel, de a távkapcsolóval még kikapcsolni sem tudom, nem hogy variálni valamit. Az infra nyögve nyelősen, de 1,5 év után is megy, viszont nem szoktam állítgatni, a táp egy kapcsolt konnektorra van rádugva.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14013) Taposzeb


Taposzeb
csendes tag

Nos a hármas elosztás mellett tettem le a voksom. Bár egyelőre csak az 1500 lumenes LED égőket szereztem be, de már egy forrással próbálva is látszik, hogy vélhetően elegendő fényt fognak nyújtani.

Köszönöm szépen mindenkinek a tanácsokat!

(#14014) Jb001


Jb001
tag

Sziasztok!

Kültérre szeretnék reflektorokat.

Volt nálam egy COB 27W-os amit meg tudtam nézni hogy elég lehet-e, nem volt az, inkább 50-es kellene.
Amit nem tudok, hogy számít-e hogy COB v. SMD-s a reflektor, vagy elég a fényerőt néznem?

A V-Tac SMD 50W 4000 körül mozog, olvastam hogy régebben silányakat gyártottak, a mostaniakról van tapasztalat?

Vannak megbízható márkák v. egy konkrét 50W-os ami valószínűleg nem 3 hónap után adja meg magát?
Mozgásérzékelős verzióban is kellene ugyanez.

Köszi előre is!

(#14015) mzso


mzso
veterán

Helló!

Lenne egy gyors kérdésem: Szerintetek ilyen mikrohullámú mozgásérzékelőknél mi a halál a "Fire control line"
A képen XF (a hozzá adott papiron F)

[ Szerkesztve ]

(#14016) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Hali!

Gondoltam a szobában a 4-es halogén helyére elszórtan a plafonra tennék LED spotokat.. Viszont nincs álmennyezet.. Szimplán a plafonra lehetne tenni.

Milyen megoldások vannak?
Mostanában fogok festeni, és lesz hungarocell mintás álmennyezet. Szóval igazából, ha külföldi rendelés is játszik, az is jöhet, addig maximum bekábelezem a hungarocell alatt, és lelógnak a tyúkbelek. Az sem probléma.

Vagy Ti mit raknátok? Egy 6 spotot szerintem el kellene rakni a szobában a megfelelő fényerő miatt.

(#14017) mzso válasza Atomgeszi (#14016) üzenetére


mzso
veterán

A négyes halogén mit jelent? Pont annak a helyére nem tudsz LED-est rakni?

(#14018) Atomgeszi válasza mzso (#14017) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Mondjuk tudnék. De gondoltam feldobom a szobát ilyen ide-oda elhelyezett spotokkal..

Így a szoba négy sarkában kevés a fény. Mondjuk úgyis csillár kapcsoló van most jelenleg, szóval lehetne akár az egyik felét csak, vagy a másik felét a szobának világítani.

Fiber optic csillagos égbolt kínai rendelés valakinek tapasztalat?

[ Szerkesztve ]

(#14019) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Magyar Inesa-ról mik a tapasztalatok? Konkrétan mondjuk az E27, 13 W-osról. Szín, fényerősség, tartósság? Telefon kameráján keresztül vizsgálva vibrál-e?

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#14020) Kernel válasza mzso (#14015) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kézi indításhoz vészkapcsoló, a főtápra vagy tartaléktápra is lehet kötni:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14021) mzso válasza Kernel (#14020) üzenetére


mzso
veterán

Kösz!
Akkor az nekem nem is kell. Most a normál bemenet eleve kapcsolón van. Csak felkapcsolva hagyás ellen véd.

Bár ahogy nézem maximum az két perc amíg felkapcsolva van. Talán jobb lenne 5-10.
Szerinted mekkora eséllyel lehet meghekkelni hogy később kapcsoljon le. Gondolom esetleg ha a potméter ellenállásával arányos akkor egy ellenállással lehet rajta növelni. (feltéve ha nagy ellenállásnál nagy az idő, meg nem egyéb módon működik)

(#14022) Kernel válasza mzso (#14021) üzenetére


Kernel
nagyúr

Vagy van ott valahol egy kondenzátor is, aminek lehet növelni a kapacitását, ezáltal nő az R*C időállandó. Alapesetben legalábbis, de amúgy konstrukciófüggő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14023) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
Véleményetek szerint megér többet a Philips?
Osram vs Philips

(#14024) cooi11


cooi11
senior tag

Mégsem kell!
Nem fér el. :((

(#14025) kuyarashi válasza cooi11 (#14023) üzenetére


kuyarashi
őstag

Egyébként Osram 5 év garanciát ad.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#14026) kissb0913


kissb0913
csendes tag

Sziasztok!
Segítségeteket kérném. 3x3 m-es illetve 2X4m-es szobákba szeretnék led világítást.

Most épp led panelben gondolkodom. Ezt a két fajta terméket néztem
V-tac[link]
Eglo [link]

A szobák magassága 2,6 méter. Álmennyezettel szerelt. Körbe a plafon alatt a fal mellett 8 cm magas és 28 cm széles dobozolás. Én a dobozolásba gondoltam falanként 3 db panelt, így kb. méterenként jut egy. A dobozolás szélére pedig rejtett led szalag világítást a mennyezet felé. Ez így milyen megoldás szerintetek?
Nem csak a világítás a kinézet is fontos lenne.

Továbbá a két linkelt termékről mik a vélemények? V-tac mennyire megbízható? Az a termék kinézetre talán jobban tetszik nekem, de az Eglo-ról jobb dolgokat hallottam.

Előre is köszönöm a segítségetek!

(#14027) májkiy


májkiy
tag

Sziasztok!

E14-es foglalatba keresek szabályozható led izzót. 40W-os izzókat cserélnék fényesebbre. Eddig ezeket találtam, elég nagy szórás van árban is márkában is. Vannak ezekről tapasztalatok, melyiket éri meg megvenni?

Ikea
Philips 1 és 2 (ezek ugyanazok, csak a forma más)
Osram 1 és 2
Plusz még egy Total Green márkájú szépség, de azt gondolom hagyjuk.

Válaszokat előre is köszi!
Miki

[ Szerkesztve ]

(#14028) mzso válasza májkiy (#14027) üzenetére


mzso
veterán

A philips az marha jónak néz ki (még a színhőmérsékletet is változtatja) csak marha drága. Elvileg a 40w-os izzókat 400-450lm-es ledesekkel lehet kiváltani. Úgyhogy amit linkeltél (ami kétszer olyan erős) annál egyel kisebbnek is elég kéne lennie.

Ezeken kívül esetleg a V-TAC-nak van egy 6W-os dimmelhető gyertyája.

(As Osram-nál gyanúsan jó a 142 lm/W)

(#14029) pjen válasza májkiy (#14027) üzenetére


pjen
félisten

A dimmereket először kipróbálnám,elég sok észre sem veszi a 6W os terhelést.

(#14030) májkiy válasza pjen (#14029) üzenetére


májkiy
tag

Ez mit jelent, hogy észre sem veszi?

(#14031) Clever0 válasza májkiy (#14030) üzenetére


Clever0
senior tag

Mivel az izzóval sorba van kötve és a rajta keresztül folyó áramból nyeri a működéséhez szükséges energiát, ez az áram nem lehet túl kicsi. Úgy érzi, mintha nem is lenne izzó a körben, vagyis nem veszi észre, hogy van, csak túl kis fogyasztású.

[ Szerkesztve ]

(#14032) cinemazealot válasza cinemazealot (#13825) üzenetére


cinemazealot
addikt

Hölgyek-Urak! Létezik olyan távirányítós dimmer, ami képes lassú fade-in és fade-out effektre 12 V/60 W-on? Amit a múltkor vásároltam eBay-en, csak kb. 10 fényerő szintet képes beállítani, ha nyomogatom a +/- gombot. Most viszont azt szeretném, ha a fel- és lekapcsolás olyan lenne, mint a mozikban: pl. 5-10 másodperc alatt 0-ról 100%-os fényerőre vagy vissza, lehetőleg minél fokozatmentesebben. :)

Találtam is egyet, ami működése alapján még szimpatikus is volna, de ha jól olvasom, ez csak 2 A-ig jó. Valami erősebbről és távirányítósról tud esetleg valaki?

[ Szerkesztve ]

(#14033) kuyarashi válasza cinemazealot (#14032) üzenetére


kuyarashi
őstag

Elírás.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#14034) mzso


mzso
veterán

Ócsó RGBW e27-es fényforrásokból van olyan amihez rádiós távirányító jár?

Elég elmebeteg hogy infrásat adnak bármelyikhez is... Az búrán keresztül esélytelen, hogy működjön. PL a V-TAC-os is ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#14035) Kernel válasza Clever0 (#14031) üzenetére


Kernel
nagyúr

Annyi kitétellel, hogy a másik fórumozó dimmelhető lámpákat linkelt, aminél nem a teljesítmény számít, hanem a konstrukció, ami arra lett kitalálva, hogy a szokványos triac dimmerekkel működjön együtt (általában).

A technológia lényege, hogy a meglévő (vagy szinte bármilyen) hagyományos fényerőszabályzóval működtetve...

Ezt persze nem egyszerű műterheléssel érik el, ami kikapcsolt állapotban ugyanúgy nem fogyasztana, mint az izzólámpa, működés közben viszont többet elvinne, mint némelyik LED-lámpa.

Nullátmenet, illetve fázisszögfigyeléssel megoldható, hogy a triac kikapcsolt ideje alatt aktív egy kis műterhelés, ami biztosítja a szükséges feszültséget a dimmer részére.

Amellett aktív PFC-t is tartalmaz, így az ohmos természetű izzólámpához hasonló (majdnem) lineáris terhelést szimulál a dimmer, illetve a hálózat felé. Ilyen LED-driver van ma már többféle is:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3445.pdf
http://www.ti.com/lit/ug/slvu830/slvu830.pdf

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14036) macilaci78 válasza cinemazealot (#14032) üzenetére


macilaci78
nagyúr

És ha teszel mögé egy 6A-os jelerősítőt?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14037) cinemazealot válasza macilaci78 (#14036) üzenetére


cinemazealot
addikt

Igen, egyéb megoldás híján ez lett volna a következő ötletem, de ennyire nem akartam túlgondolni. :)

(#14038) macilaci78 válasza cinemazealot (#14037) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Sajnos ez lesz a megoldás. Ahogy észrevettem, nagyon okos vezérlők vannak, de csak kis teljesítményre. A nagyobb teljesítményű, azonos tudású vezérlők horror árban vannak, lényegesen olcsóbb jelerősítőkkel megoldani ugyanazt.
Hasonló megfontolásból érdemes jelerősítőt használni nagy távolságok áthidalására, semmint bikakábeleket húzni mindenhova.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14039) cinemazealot válasza macilaci78 (#14038) üzenetére


cinemazealot
addikt

Igazad lehet. Bár a 1,5 mm²-es sodrott érpárt már berángattam a LED-szalagokhoz. :D

(#14040) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Lámpába vettem g9-es 2 wattos 230 lumenes fényforrásokat. Kicsit csalódott voltam hogy bár világítanak de elég kevés a fényük, 2wattal nem számítottam nagy fényárra. Utána jöttem rá hogy még fel sem kapcsoltam a lámpát. Tehát lekapcsolt kapcsolóval is világít, nem zavaró módon.
Nekem így még tetszik is. A kérdés az lenne hogy ez okoz e bármi problémát a fényforrásnak a lámpának stb.

(#14041) Kernel válasza Silentfrog (#14040) üzenetére


Kernel
nagyúr

Túlmelegedni nem fog, ahogy tapasztalhattad, így nem tud kinyíródni sem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14042) Silentfrog válasza Kernel (#14041) üzenetére


Silentfrog
veterán

0.5 wattot fogyaszt darabonként lekapcsolt állapotban, tehát éjaszkai fénynek is tökéletes. Ez a kapcsoló hibája? Fura ha sima G9 van a foglalatban akkor a konnektoros mérő szerint nincs fogyasztás ha a led g9 van benne kikapcsolt állapotba akkor 0.5 wattot vesz fel a konnektórból. Egyébként ez normális működének számít?

[ Szerkesztve ]

(#14043) Kernel válasza Silentfrog (#14042) üzenetére


Kernel
nagyúr

Normális átverős működés, a kapacitív terhelés hibás kijelzést eredményez, ez természetes.

Magyarországon a lakossági fogyasztásmérők eleve csak a hatásos fogyasztást mérik (kWh), a kapacitív vagy induktív meddőt nem (kVAr).

Tehát az a 0,5 W kijelzés eleve irreális. Mi kapcsolja egyébként, valami mechanikus, világító vagy egyéb kapcsoló?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14044) Silentfrog válasza Kernel (#14043) üzenetére


Silentfrog
veterán

Mechanikus, "kattanós" tekerőgomb van a lámpán.

(#14045) Kernel válasza Silentfrog (#14044) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet, hogy a lámpa tartalmaz zavarszűrő kapacitást (ha nincs is benne fényerőszabályzó), de valamin keresztül folyhat egy kis kapacitív áram.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14046) Silentfrog válasza Kernel (#14045) üzenetére


Silentfrog
veterán

Mindegy végül is ha nem okoz bajt akkor nem aggódok csak nem lehet teljesen kikapcsolni, ez belefér.
Köszi a segítséget! :R

(#14047) Zoli-bácsi


Zoli-bácsi
senior tag

Sziasztok,

rendeltem 4db 30W-os kültéri LED reflektort (aminek az összes visszajelzése pozitív volt) egy webáruházból.

Gondoltam belenézek, hogy minden rendben van-e a földeléssel. Ekkor szembesültem vele, hogy nincs benne tépegység/trafó. Csak bejönnek a vezetékek és annyi. Ilyenkor mi van? :D Hogy tudom letesztelni hogy működik-e? Bár nyilván nem fog trafó hiányában. Vagy rosszul gondolom?

Annyival kiegészíteném, hogy mozgásérzékelős, és a vezetékek visszamennek a mozgásérzékelőben lévő áramkörre, amin van valami 1x1cm-es izé. Nem hinném, hogy az hivatott kiváltani a trafót, ugye? :D

[ Szerkesztve ]

(#14048) macilaci78 válasza Zoli-bácsi (#14047) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Vannak 230 V-os ledszalagok is természetesen trafó nélkül. Egy refiben is lehet úgy rendezni a diódákat, hogy ne kelljen trafó.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14049) Kernel válasza Zoli-bácsi (#14047) üzenetére


Kernel
nagyúr

Véletlenül nem ilyen meghajtóval integrált LED van benne?

Csak egy példa a másik fajtára, 30 W LED és driver:

Ez a LED típus 900 mA áramot igényel (vagy kevesebbet, de akkor csökken a teljesítmény), eközben a LED nyitófeszültsége kb. 33-35 V-ra áll be (hőfoktól függően is változhat).

Az áramgenerátor 20-40 V tartományban képes 900 mA stabil áramot biztosítani.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14050) Zoli-bácsi válasza macilaci78 (#14048) üzenetére


Zoli-bácsi
senior tag

[link]

Így néz ki. Tesztelni hogy tudnám?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.