Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) Dluinet válasza mexel (#4000) üzenetére


Dluinet
nagyúr

A mini dimmer akkor is megtartja a beállítást, ha nem kap áramot.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#4002) mexel válasza Dluinet (#4001) üzenetére


mexel
veterán

Köszönöm! Akkor nyugodtan kapcsolhatom a 220-at, így össze lehet szépen hozni.

(#4003) Dluinet válasza mexel (#4002) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Csak gyárilag is valahogy be van állítva, és valami hülyén világított, majd lekapcsolt, azt hittem kontaktushiba, de csak a dimmer volt beállítva valami irreális ritmusú villogásra. :DDD

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#4004) cekkk válasza radi8tor (#3997) üzenetére


cekkk
veterán

Én még mindig úgy tudom, hogy a műszaki dolgoknak ez nem tesz jót.
De nekem mindegy :)
Kapcsolós elosztót mef olcsó kínai van ami nem sokáig bírja.

A fogyasztásmérő pedig 0w-t mutat ha csak be van dugva és nincs terhelés.

(#4005) Morris válasza cekkk (#4004) üzenetére


Morris
veterán

Pedig akkoris fogyaszt a táp. A kapcsolóüzemű táp az amelyiknek legjobb s hatásfoka, de az sem éri el a 100%-ot.

[ Szerkesztve ]

(#4006) cekkk válasza Morris (#4005) üzenetére


cekkk
veterán

Tudom. De nem sokat, az viszont nem opció nálam, hogy mindig mindent kapcsoljak.

(#4007) Morris válasza cekkk (#4006) üzenetére


Morris
veterán

De mi a bonyolult abban ha közbeiktatsz egy kapcsolót ami a 230-at szakítja?

Amúgy de, igenis sokat fogyaszt ha 0-24-ben folyamatosan áram alatt van.

[ Szerkesztve ]

(#4008) cekkk válasza cekkk (#4004) üzenetére


cekkk
veterán

Neked van igazad és nem okoz nekik gondot. :R

(#4009) radi8tor válasza cekkk (#4006) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Mindig mindent én sem tudok lekapcsolni, de amit igen azt lekapcsolom.
Azt hiszem jól átbeszéltük ezt a témát. :)

⭐ Stella

(#4010) Dluinet válasza radi8tor (#4009) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Még nem, hétvégén lemérem, mennyit fogyaszt a mozgásérzékelős kapcsoló, leht hogy 20év mire egy kapcsoló árát kifizetem fogyasztásban, de egy csomót megtakarítok azzal, hogy nem világít feleslegesen.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#4011) Anubis_9


Anubis_9
őstag

Megvettem az 5 db Rábalux LED izzóm. :D Biztos vagyok benne, hogy jók lesznek! :C

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#4012) mzso válasza cekkk (#4004) üzenetére


mzso
veterán

Ha a műszaki dolog fénycső, vagy katód sugár cső akkor biztos.

Monjuk a másodpercenkét 3-szor kapcsolgatás az biztos nem használ semminek.

(#4013) kelly7


kelly7
aktív tag

Mivel érdemi hozzászólás nem érkezett led panel tapasztalatokkal, ezért be vállaltam, hogy építek egy gipszkarton szigetet a nappaliba, és paneleket teszek bele. 6 darab 12w-os panel kényelmesen, megfelelő fénnyel be világít egy 18nm-es nappalit. Egyenlőre nem bántam meg. Tartósság meg majd adja magát :)

(#4014) mexel válasza kelly7 (#4013) üzenetére


mexel
veterán

Tudnál majd fotót készíteni a szobáról este úgy hogy csak azok világítanak? Kíváncsi vagyok milyenek, én is gondolkodom rajtuk. Hol vetted?

(#4015) Dluinet válasza kelly7 (#4013) üzenetére


Dluinet
nagyúr

link az alkatrészekről
kép a műről
előtte, utána kép

részletes tapasztalatok, összköltség, mérések, mit csinálnál másképp

ezekre lennénk kíváncsiak, ahogy te is voltál, csak eddig senki nem írta le

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#4016) Morris válasza kelly7 (#4013) üzenetére


Morris
veterán

Ha jól számolom az 72W. azaz kb 3 db 23 wattos energiatakarékos égő. :U

De én is kíváncsi vagyok, jöhetnek a tapasztalatok, minden!

[ Szerkesztve ]

(#4017) mzso válasza Morris (#4016) üzenetére


mzso
veterán

Elég izmosnak érződik. Az emberek déli napsütés (nyáron) fényerőt akarnak a nappaliba?

(#4018) mexel


mexel
veterán

Volt szó róla régebben hogy kondit kell cserélnem egy 110V-os kukorica izzóban hogy 220V-os legyen. Akkor ajánlottatok 1-1 és 2,2 uF 400V kondikat. Mivel még nem vettem, mert nem jártam olyan helyen ahol lenne így nincs itthon olyanom. Az lenne a kérdésem, hogy ilyesmit nem használnak otthoni elektronikai kütyükben? ( pl régi parabolához használatos beltéri egységekre gondolok, vagy pc táp, stb), mert akkor a kidobásra ítélt motyóból bontanék valamit, most lenne rá időm. De ha nem használnak ilyesmit ilyen cuccokban akkor nem állok neki megkeresni és szétszedni ezeket a kütyüket feleslegesen. :)

(#4019) PHM válasza mexel (#4018) üzenetére


PHM
addikt

Régi PC tápban előfordulhat olyan kondi, ami kell neked.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4020) mexel válasza PHM (#4019) üzenetére


mexel
veterán

Megnézem mennyi van ithon olyanokból. Más műszaki motyóban nem jellemző?

(#4021) PHM válasza mexel (#4020) üzenetére


PHM
addikt

Előfordulhat, de biztos lelőhelyet nem tudok mondani.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4022) mexel válasza PHM (#4021) üzenetére


mexel
veterán

Köszönöm az infókat!

(#4023) mexel


mexel
veterán

Ja, még valami :)
Van egy 4W-os hibás spot-om. 4db led van benne, és ilyen a belseje, de jobban nem tudom kihúzni belőle mert eddig engedi a madzag.
Ezek a ledek összesen 12V-ot kapnak, vagy ezek azok amik fix árammal vannak meghajtva. ( lehet hogy nem jól írom)
Ehhez valami ilyesmi kellene ha nem 12V?
Talán nem pont a linkelt de elég sokféle van. Ezeknél mit kell nézni?
Nem merek simán 12V-ot adni a ledeknek, mert lehet hogy meghalnak azonnal. :)

[ Szerkesztve ]

(#4024) PHM válasza mexel (#4023) üzenetére


PHM
addikt

Hasonlót szedtem én is szét nemrég.
A 4 led sorba volt kötve benne, gondolom a tiédben is.
Lehet nekik 12V-ot adni, csak köss velük sorba egy pár ohmos ellenállást.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4025) mexel válasza PHM (#4024) üzenetére


mexel
veterán

Azt nem is néztem sorban vannak-e, majd megnézem. Sajnos hirtelen nem tudok ellenállást keríteni sehonnan :)
Driverből milyen kellhet hozzá?

(#4026) PHM válasza mexel (#4025) üzenetére


PHM
addikt

Lehet kapni külön drivert a webshopokban.
Tudásra ugyanolyan kell, mint az eredeti volt.
Azaz megegyező tápfeszültség, azonos teljesítmény.
Viszont félő, hogy így árban nem éri meg majd.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4027) mexel válasza PHM (#4026) üzenetére


mexel
veterán

Úgy látom sorba vannak kötve. Azt sejtettem hogy ilyen tudású és teljesítményű kellene, már csak azt kellene tudnom ez milyen tudású és teljesítményű :DDD Mennyit kell kapjanak ezek a ledek így?
Ráadásul nem tudnám kicserélni, mert a 220 részére bekötött kábel olyan rövid, hogy a drivert csak félig lehet kihúzni a műanyag részből.

(#4028) BRIKLY


BRIKLY
veterán

Sziasztok!

Napok/ hetek kérdése,és teljes mennyezet cserét csinálok a fürdőszobában.Ha már így alakult,szeretném lecserélni a vezetéken (lógó izzó) világítási megoldást is LED-esre,és valami pofás modern megoldásra.
Tudnátok ötleteket adni? Ti hogy csinálnátok meg a fürdőszobátok világítását a helyemben?

Köszi előre is. :)

(#4029) Morris válasza BRIKLY (#4028) üzenetére


Morris
veterán

Ígye :))

de csemegézhetsz itt is

[ Szerkesztve ]

(#4030) BRIKLY válasza Morris (#4029) üzenetére


BRIKLY
veterán

Hmm,szépek,és jó ötlet,de most így munkába menet buszon,mobilról,a képek alapján látom,hogy hiba volt nem leírni,hogy ~210cm belmagasságú a helyiség... :D

(#4031) Morris válasza BRIKLY (#4030) üzenetére


Morris
veterán

Akkor a sarkokba rakj gipszkarton csíkokat, majd abba marj bele kör alakú spot kereteket és mehet bele az izzó.
VAGY

Egy ilyet ragassz fel a végig körbe a felső sarokba.

Egyszerű és mégis helytakarékos

[ Szerkesztve ]

(#4032) mexel válasza Morris (#4031) üzenetére


mexel
veterán

Ez az alu csík nekem is nagyon tetszik. Ahogy írtad is:
"Egyszerű és mégis helytakarékos" és kellőképpen drága is sajnos :(
Az a baj hogy abból a pénzből amibe az ilyen ledhez való alu profilok kerülnek, kb 10 évig világítok hagyományos 75 vagy 100W-os izzókkal, vagy halogénesekkel. Akárhogy számolgatok, mert szeretem a ledes technikát, a végeredménynél rá kell jöjjek hogy nem mindig és mindenhogy éri meg. ( amellett hogy van pár led égőm és azokat használom)
A nyaralóba viszont nem tudom milyen világítás legyen a szobákban és a fürdőben, nekem a ledszalag nagyon tetszik, de a kivitelezése már problémás lehet ha azt akarom hogy jól is nézzen ki.
A legnagyobb bajom nem is a megtérülés vagy az ár, hanem egyre több ledes fényforrást próbálok ki, de valahogy egyik fénye sem olyan megnyugtató nekem mint egy hagyományos izzóé. Színben sem találják el egyikkel sem, és a vibrálás is zavaró sok esetben, még ha nem is tudom pontosan hogy vibrál-e. Most olyan ledes megoldást kell keresnem ami abszolút vibrálásmentes.

[ Szerkesztve ]

(#4033) PHM válasza mexel (#4027) üzenetére


PHM
addikt

A 230V adott, a teljesítményt meg magad írtad: 4W.
Tehát egy 230V-os, kb 300 mA-es áramgenerátoros driver kellene a ledekhez.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4034) kelly7 válasza mexel (#4014) üzenetére


kelly7
aktív tag

Ebay-rólvettem. 15x15cm-es 12w-osak. Meleg fehérnek írta, de nem mondanám meleg fehérnek, de messze van a hideg fehértől is szerencsére. Nem sárgásan világít hanem tényleg pont olyan mintha nappal lenne. Én szeretem a fényt, nem szeretem ha megyek valahova és este csak félhomály van mikor valakivel beszélgetek. Persze csillár kapcsolóval úgy köti az ember ahogy akarja. A 6 darabot mondjuk 4-2 arányba. 8 darabot terveztem be tenni, de az már tényleg nagyon sok lett volna még osztva is. A hat darab tökéletesen meg világít egy kb 20-22nm-es nappali amerikai konyha részt. Jó a fényeloszlása, amitől féltem hogy milyen lesz, de teljesen homogén.
Az épített álmennyezet az egy gipszkarton lap. Tehát 2x1,2m. Ezt egy 15cm-es keretre tettem a mennyezettől, és hagytam neki egy 15cm-es peremet körbe ahová az rgb fog kerülni ha meg jön. Húztam be plusz vezetéket állandó 220v-nak a trafóhoz. Mivel ferde, tetőtéri falam van az egyik oldalon, ezért pont jól jön a 15cm-es lentebb hozatal, és így a ferde fal alatti kanapén is bőven van fény.
Anyagköltség az kb így néz ki.
Panel 3400ftx6 20400Ft
Gipszkarton lap 1500Ft
Fa keret 3000Ft
Csavarok 3000Ft
villanyszerelési anyagok 3000Ft
Glett élvédő 2000Ft
Kb ennyi:32900Ft
Ha új, modern csillárt szerettem volna, az is benne van olyan harmincezerbe ami tetszett. Természetesen azzal nem coptam volna napokat, de ez legalább egyedi. :) Szóval én bátran ajánlom, eddig tetszik mindenkinek. Tartósság meg majd ki derül. Mindenesetre rendeltem belőle tartaléknak is.


(#4035) cekkk válasza kelly7 (#4034) üzenetére


cekkk
veterán

Jó lett!
Gratulálok hozzá!

Jó lenne valami ilyesmi nálam is, csak itt lambéria van és oda nem tudok ilyet beépíteni.

Vagy ha esetleg valakinek van ötlete lambéria és ledes világításra akkor azt megköszönném! :R

(#4036) kelly7 válasza cekkk (#4035) üzenetére


kelly7
aktív tag

Köszönöm.
Az mit jelent hogy lambéria? A mennyezeten is az van? Nekem sem volt egyszerű a keretet fel tenni, mert a bal oldalon beton födém van, a jobb oldalon viszont gipszkarton, alatta hungarocell vagy 20 centis, és csak aztán van 30cm födém. Azért látod a kiálló menetes szárakat, mert fel kellett fúrnom a padlásra, és a menetes szárat úgy kellett rögzítenem. Így viszont egyszerű volt vízszintezni a keretet, mert tudtam állítani a menetes száron. Ilyen rövid távon is volt benne mit korrigálni. De ez tuti nem esik a fejemre :) Ilyen módszerrel te is meg tudnád oldani. Dűbel, aztán bele a menetes szár.

[ Szerkesztve ]

(#4037) cekkk válasza kelly7 (#4036) üzenetére


cekkk
veterán

Ilyen, a mennyezet van belőle, tetőtérben.

(#4038) kelly7 válasza cekkk (#4037) üzenetére


kelly7
aktív tag

Na de ez csak oda van fogatva valamihez. Ha felette már padlás van, akkor átmenő csavarral simán meg tudod oldani mint én.

(#4039) mexel válasza kelly7 (#4034) üzenetére


mexel
veterán

Köszi a képeket! Küldesz egy ebay linket is hogy megnézzem pontosan milyen? Akkor ez 60W-nyi led ami világít.
Ilyenkor az hogy nagyon be van zárva a led és a driveraz nem gond? Nem nagyon tud szellőzni.

(#4040) cekkk válasza kelly7 (#4038) üzenetére


cekkk
veterán

Nem az a gond, hogy hogyan teszem fel, hanem ,hogy mit tegyek és építsek, hogy szép legyen, mert ha ilyen gipsz kartonból csinálom akkor az oda nem illik, és valahogy ha befeled a gipszkarton lambériával akkor az sem :B

(#4041) mexel válasza cekkk (#4040) üzenetére


mexel
veterán

Marad a 75W-os halogén izzó :) 3-600ft és jó a színhőmérséklete, és megy a lambériához is :) Viccet félretéve, ha tényleg lambériázott a dolog akkor nehéz lesz beépíteni álmennyezettel, főleg szépen.

(#4042) cekkk válasza mexel (#4041) üzenetére


cekkk
veterán

Igen, erre jutottam én is most éppen :(
Már csak valami szép csillár kellene, de én ízlés ficamos vagyok és tuti nemoda illőt választanék :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4043) kelly7 válasza mexel (#4039) üzenetére


kelly7
aktív tag

Pl
http://www.ebay.com/itm/9W-12W-15W-18W-21W-Bright-CREE-LED-Recessed-Ceiling-Panel-Down-Light-Bulb-Lamp-/121160226048?pt=US_Light_Bulbs&var=&hash=item1c35b65500

Öt órát ment tegnap egyfolytában maga a pelxi nem volt még csak kéz meleg sem, a keret az kb kéz meleg volt. Ha legközelebb több órát üzemel, ki szedek egyet meg nézem úgy milyen meleg.

(#4044) BRIKLY válasza Morris (#4031) üzenetére


BRIKLY
veterán

Tetszik ez a profil.De közel 20k lenne csak ez.. :Y Teszem hozzá ~7 négyzetméteres helyiség...
Közvetlenül a mennyezetbe épített spot-okon gondolkodom még, de jobban örülnék ledszalagos megoldásnak,mert már az egész házat azzal világítom,igaz még csak gányolt megoldásokkal,de teljes 12V-os hálózatot tervezek neki minden helyiségbe.

(#4045) mexel válasza BRIKLY (#4044) üzenetére


mexel
veterán

Normál szobai világításnak is ledszalagot használsz? Mekkora szobákban használod és mennyire hatékony? Ja, és milyen szalag?

kelly7: köszi a linket! A driver az benne van, vagy külön kell venni? Hogyan oldottad meg? a 220-at kapcsolod a driver előtt, vagy a táp kapja fixen az áramot és utána van a kapcsoló? Dimmelhető vagy sima a tiéd?

[ Szerkesztve ]

(#4046) Magnat


Magnat
veterán

Sziasztok,

Vettem egy egy méteres 5050-es szalagot és találtam hozzá egy 12 voltos tápot. Kb 1.5 méteres a madzagja, sokat veszítek ha megtoldom még 3 méterrel? Kb ennyi kellene és sokkal egyszerűbb lenne mint 220-at odavinni.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#4047) BRIKLY válasza mexel (#4045) üzenetére


BRIKLY
veterán

Igen,ott is.,de mint írtam még csak gány megoldások vannak.Az egyik szoba 20nm, itt színes 5050-es szalag van hangulat világításnak,rendes világításnak még jelenleg ufo lámpa normál izzóval,de az kb hetente kétszer van felkapcsolva,2 percre. A másik szobát (18nm) 3 méter 3528-as meleg fehér szalag világítja be.Kevés,de mióta fent van,izzót sem raktunk a csillárba.

A konyhát (10nm),és a folyosót (12+6) összesen 2 méter 5050-es hideg fehér szalag világítja,nagy része a konyha pult alján,a többi az ajtó keret tetején,ahonnan eloszlik a fény a 2 helység között.Na ide is kelleni fog még valami,mert a konyha közepén nincs valami világos,de azért elboldogulunk így is.Folyosóra meg úgyis csak annyi fény kell,hogy lássunk átmenni rajta,ennyi bőven van.

Később majd tervezek átalakításokat,és pofás megoldásokat,nem csak így natúrban felnyomni a falra a szalagokat.És persze minden helységben meg lesz oldva,hogy ha sok fény kell,akkor legyen,ha nem,akkor ne egye az áramot.De ez még idő kérdése,most előbb rendbe kell tennem a fürdőt mielőtt rám szakad a mennyezet,újra csövezések,kád csere,járólapozás,és még sorolhatnám a házon lévő munkákat...

(#4048) kelly7 válasza mexel (#4045) üzenetére


kelly7
aktív tag

Driver benne van az árban. Természetesen a táp nem kapja folyamatosan az áramot, csak ha kapcsolom. Nem dimmelhetőt vettem.

(#4049) PHM válasza Magnat (#4046) üzenetére


PHM
addikt

Nyugodtan megtoldhatod, csak ne hajszálvékony vezetéket használj.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4050) jeriko2 válasza mexel (#4023) üzenetére


jeriko2
tag

Ellenállást, kondit nem érdemes bontani, ezek kb. 10-20 Ft-os alkatrészek, rengeteg elektronikai boltban kaphatóak. Ha nem ismersz ilyet, írj privit, ajánlok párat (Budapesten).

Amit fotóztál táp, az kapcsolóüzemű. Ezt nem egyszerű javítani, van rajta egy IC is. Viszont ebayen 1-2$ közti áron kaphatók. A fix feszültség semmiképp nem jó led-nek, könnyen kiég, század voltokon múlik hogy világít vagy tönkremegy. Fix árammal kell meghajtani őket. Ha kicseréled azonos teljesítményűre, az jó lehet, de itt a hagyományos tápoktól eltérően nem jó ha a táp nagyobb teljesítményű, mert a táp szabja meg az áram nagyságát, nem a fogyasztó (led).

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.