Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1001) hoffman_ válasza fecus (#1000) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Én végignyálaztam a cikket, táblázatot is csekkoltam, meg a konklúziót, szerintem egyértelmű, hogy érdemes ebbe invesztálni :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#1002) Dzsolo válasza fecus (#1000) üzenetére


Dzsolo
senior tag

rendeltem már szalagot, spotot, gyertyát kintről, és sok egyéb dolgot is, véleményem szerint a LED nem ér fel még az energiatakarékos izzókkal, csalódtam pozitívan és negatívan is, de vannak olyan helységek ahol igen jól alkalmazhatóak, ez nagyban függ a színvilágtól, eddigi tapasztalatom alapján, van ahol iszonyat rossz máshol egész jól helyettesíti az energiatakarékos izzókat, és van olyan terület ahol nem éri meg alkalmazni mert nem elég, hogy drágább de a fogyasztása is ugyanannyi lesz, vagy több persze ez az egyéni véleményem másé nagyban eltérhet tőle. A Konyhában nagyon jól szuperál a led spot van belőle 5050smd 180fokos és high power 60fokos sugárzású, a dologba csak az rondít bele hogy vettem Warm white 5050smd szalagot a mosogató fölé és a szekrények belső megvilágításához ami felszerelés után Cool white lett, de nem reklamáltam mert az itthoni ár 25%-áért vettem és ráadásul waterproffos :)

(#1003) GeneraL_XTX


GeneraL_XTX
veterán

Üdv!

TV mögé szeretnék led(szalag) világítást össze hozni.
Viszont nem vagyok jártas a témában.
Tudnátok nekem tanácsot adni, hogy mivel és milyen módon lenne érdemes megcsinálni?

(#1004) gboszi válasza GeneraL_XTX (#1003) üzenetére


gboszi
senior tag

Ha elég messze van a tv a faltól (>20 cm) akkor szerintem neked már a gyengébbik szalag (ritkább) is megfelelő. Ez csupán azért hogy ne "pöttyözzön". Én (bár nem vagyok híve) az RGB szalagot ajánlom, mert akkor ráérsz utólag eldönteni, hogy milyen szin legyen a tv mögött, illetve kedved szerint változtathatod is. Ami a jó hír, hogy nagyjából elég jó áron meg lehet oldani ebből. Szükséged van, a szalagra (ne spórolj, soha nem lehet tudni) 5m-t vegyél nyugodtan. Szükséged van tápra, abból hogy mekkora, azt ki kell számolni, hogy hány W..stb, de ezt ugyis látni fogod. Illetve egy IR vevőre és egy távirányitóra. Na most az ebayen ez olyan 5000 Ft körül megvan.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1005) GeneraL_XTX válasza gboszi (#1004) üzenetére


GeneraL_XTX
veterán

köszi, de igazából nem színesre gondoltam mivel fehér falra lenne fölszerelve a TV, így elég lenne az egyszerűbb fehér szín is.

Hirtelen ezt találtam a témában,elég komplett kis szerkezetnek tűnik. Szerinted?

Csak a felfogatásával lehetnek gondok, gondolom inkább a TV felől kéne a falra világítania, minthogy a falról a TV felé. :F

[ Szerkesztve ]

(#1006) pzg


pzg
tag

Már régen gondolkozom rajta, hogy egy "plafonra vetítős" állólámpában le kellene cserélni a halogén fénycsövet valami energiatakarékosabbra. Most egy 200W-os van benne, és találtam egy ilyet: R7S, 10W, 5050 SMD

Azt írja a webshop, hogy ez megfelel egy 500W-os halogén fénycsőnek. De az alapján, amit eddig olvastam, egy ez nagy kamu lehet, mert a 600 lm még egy 60W-os hagyományos izzó fényét sem éri el. Hol van ebben a becsapás?

(#1007) cellpeti


cellpeti
veterán

üdv

5db spot lámpát szeretnék ledesre lecserélni. Milyet ajánlatok? :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1008) pzg válasza pzg (#1006) üzenetére


pzg
tag

Közben találtam egy nagyobb sűrűséggel elhelyezett és kicsit több LED-et tartalmazó hasonló lámpát: [link]

Erre már azt írják, hogy 75 W-os normál izzót helyettesíthet, ami már hihetőbb egy kicsit az előző linkemben megadott lámpa hasonló adatánál. Ezt is 10 W-osnak írják, de ha igaz a 0,24 W LED-enként, akkor ez meg inkább 13W-os lehet, nem?

Amúgy meg, ez a 13 W-os lámpa akár helyettesíthet egy 100-150 W-os halogéncsövet, ha úgy számolok, hogy annak a hasznos fénye csak a felső 1/3-a vagy fele irányába sugárzott fény, ez a LED-es lámpa pedig csakis abba az irányba sugároz. Vagy ez így hülyeség?

(#1009) Pecc


Pecc
őstag

Sziasztok!

Ezeket cserélném majd le, milyen ledes ami ettől picit erősebb fényt ad és napfényszerü, mint ez? Elfogadható árakon belül, nem 10ezer/db és hasonlók.

Köszi

(#1010) Dzsolo


Dzsolo
senior tag

a sugárzási szög is nagyon fontos sőt szerintem a legfontosabb

(#1011) Yushchenko


Yushchenko
őstag

Sziasztok!

G9 foglalatú LED lámpát szeretnék venni, természetesen minél nagyobb teljesítményűt. Amiket ebay-en találtam az 120 led-es régebbi fajtájú, illetve 27 SMD led-es újabb. fényerejük elvileg 350-400 lm között van, a fogyasztásuk pedig 4-5V.
Tudnátok segíteni, hogy melyiket válasszam inkább, illetve, hogy van-e probléma az ebay-es led-ekkel?
Van esetleg nagyobb teljesítményű?

Köszönettel:
Yush

(#1012) Dzsolo


Dzsolo
senior tag

Már majdnem kész a konyha, csak LED világítás van benne, az életben jobb valamivel mint a képeken, de csodát nem kell várni tőle, sajnos a LED szalagok Warm white helyett cool white-ok, az eladó hibája miatt, elég gáz majd újrarendelem őket.



[ Szerkesztve ]

(#1013) ati2 válasza Dzsolo (#1012) üzenetére


ati2
őstag

Fasza lett nagyon, a zárt szekrényben is fixen világít, vagy ha csak kinyitod az ajtót?

(#1014) Dzsolo válasza ati2 (#1013) üzenetére


Dzsolo
senior tag

van egy kapcsoló a mikró felett, azzal lehet kapcsolni, a mosogatópult feletti világítással együtt, így nem lehet elfelejteni lekapcsolni :)

(#1015) gboszi válasza Dzsolo (#1014) üzenetére


gboszi
senior tag

Szerintem is király! Nekem is a szekrény belső jön be :) annyi még, h ha cserélni akarod, én szivesen átveszek 1m cool white szalagot...irj pü ha érdekel

[ Szerkesztve ]

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1016) gboszi válasza GeneraL_XTX (#1003) üzenetére


gboszi
senior tag

Na hogy áll a tv projekt?

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1017) Dzsolo válasza gboszi (#1015) üzenetére


Dzsolo
senior tag

köszönöm, sajnos nincs meg 1méter egyik sem, 6ledet le kellett vágnom mert 90-es a szekrény, a mosogatónál, a szekrényekben pedig kettévágtam :DD

(#1018) gboszi válasza Dzsolo (#1017) üzenetére


gboszi
senior tag

90 cm is ok, kocsiba kellene csomagtartoba.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1019) ÉM


ÉM
tag

Sziasztok!
Én is konyhai pultvilágítást szeretnék kreálni, ehhez szeretném a segítségeteket kérni, hogy milyen szalagot érdemes venni mostanában. Találkoztam 30, 60 és 120 ledes szallagokkal, illetve az smd típusát tekintve 3528-as és 5050-esekkel. Ezek közül melyek amik elfogadható fényt adnak illetve ár értékben a legjobbak?
A lényeg, az lenne, hogy legalább annyi fényt adjon, mint egy hagyományos neon cső, de attól többre nincs igazán szükség.

(#1020) gboszi válasza ÉM (#1019) üzenetére


gboszi
senior tag

Ha nem hangulatfénynek lenne, hanem főként világítás funkciót szeretnéd kihasználni, akkor én mindenképp az erősebb 5050 illetve a több ledes szalagot ajánlanám. Nem olyan nagy az árkülönbség, s ha neked nem gond, hogy ha "túl" erős lenne..:D

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1021) Yushchenko válasza gboszi (#1020) üzenetére


Yushchenko
őstag

Erről jut eszembe. 120 led-es 3528-as vagy 30 led-es 5050-es ad több fényt? Illetve energiatakarékosabb-e az 5050-es?

(#1022) gboszi válasza Yushchenko (#1021) üzenetére


gboszi
senior tag

Mrgmondom őszintén, nem saját tapasztalat, kérdeztem ismerőseimet, illetve utána kérdeztem, hogy az 5050 (már különben van 5060) majdnem 2x olyan erős mint a 3528-as. Tehát 120 ledes 3528/ 1m kb 500-600 lm is lehet.
Míg 60 ledes 5050/ 1m kb 450-500 lm is lehet.
Ha így vesszük, akkor igen, jobb az 5050 energia fogyasztása, illetve gazdaságosabb a w/lm alapján.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1023) Yushchenko válasza gboszi (#1022) üzenetére


Yushchenko
őstag

Ilyenből rendeltem 6db-ot. Remélem nem fogok csalódni benne.

(#1024) gboszi válasza Yushchenko (#1023) üzenetére


gboszi
senior tag

Mire rendelted? Mi helyet, vagy milyen fénynek? Az a gond, hogy amiket én eddig rendeltem...szóval én azért csalódtam már. led szalag, meg kocsiba való ledek viszont mind tökéletesek:)

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1025) ÉM válasza gboszi (#1020) üzenetére


ÉM
tag

Az az igazság, hogy kb. 4-5 méterre kellene a szalag. És ahogy nézem, egy 300 ledes 5 méteres 5050-es szalagnak már igen kemény fogyasztása is van. 72 watt. Persze biztos a fénye is elég komoly lehet, csak nem tudom, hogy nekem kell e ennyi.
Legjobb lesz, ha keresek valami boltot, ahol élőben meg lehet ezt nézni. Nem vállalnám be így látatlanba a rendelgetést :U

(#1026) Yushchenko válasza gboszi (#1024) üzenetére


Yushchenko
őstag

Egy ilyen 6 égős spot csillárba, nappali világításnak. Most 40W-os halogén van benne, tisztában vagyok vele, hogy ezt a szintet nem fogja elérni, de remélem, hogy a helyiség megvilágítására megfelelő lesz.

(#1027) lapa válasza ÉM (#1025) üzenetére


lapa
veterán

a 72w-nyi 5050-nel már látni nem fogysz olyan fény lesz. nekem 30 meg 40 wattok vannak csillárként 20+ nm szobákban fő világításként, nemhogy egy 3-4 nm munkalapra.

a konyhában 5050-es van, a bő 3 méteren van 4 kis kocka, egyenként 16 db 5050-nel. összesen <12w.

előtte 2 x 3 x 10w ikea halogén volt. a fényerő kb ugyanaz, csak nem 6, hanem 4 forrásból. emiatt nagyjából még egy fél blokknyi jól jönne a sarkot kicsit fényezni, de annyira nem kritikus hogy emiatt dolgozzak vele.

pláne ha szalagban lenne még az se biztos, hogy kéne.

ezzel azért már tudsz számolni. ha van most hagyományos vilácsod, akkor ötödöld a teljesítményét és annyi 5050-est (vagy inkább 3528-ast) vegyél, ami a szükséges távon ezt a teljesítményt adja le.

[ Szerkesztve ]

(#1028) lapa válasza Yushchenko (#1026) üzenetére


lapa
veterán

6 x 40w az 240w, ezekből a ledekből 6 db meg kb 120w-nyi hagyományos fényt ad. szóval ez a fele lesz.

itt van ilyesmi, jobb 40w, bal a tiédhez hasonló lm csak 3528-cal. kicsit csalóka, mert a led nagyon keveset irányít felfelé. ami a képen nem téma, de csillárnál szokott kelleni a plafonról visszavert fény. persze a foglalat irányától is függ.

100w izzó erős közelítéssel 1000lm, 60w izzó meg 600lm. egyszerű számolni.

nyilván a 100w kicsivel több lm a jobb hatásfok miatt, de gyors fejszámoláshoz elég ennyit tudni.

(#1029) Yushchenko válasza lapa (#1028) üzenetére


Yushchenko
őstag

Én is hasonlóan számoltam, de remélem elégséges lesz. Azért a fogyasztása nagyon vonzó. Olvasáshoz külön lámpánk lesz.

(#1030) gboszi válasza Yushchenko (#1026) üzenetére


gboszi
senior tag

Hát nagyon nem olyan lesz. Azért ezeket az adatokat nagyon el kell osztani kettővel. Nem azért mert nem irnak igazat, csak a körülmények. Pl ezek az smd-s led izzók távolrol (csillár) nem az igazi. Ott bőven túl kell számolni. Illetve, még ugye van egy olyan tényező, hogy a szine. A led csak egyféleképpen világít. A fehér melegségét szinezéssel oldják meg, ami meg ugye fényveszteség. De sajna örök igazság, hogy ki kell próbálni. És akkor arra jó ez a fórum, hogy megosszuk a tapasztalatokat egymással.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1031) gboszi válasza ÉM (#1025) üzenetére


gboszi
senior tag

Na az tényleg teljesen felesleges! Azt el is hiszem , hogy annyit fogyaszt, bár ha égőkkel oldanád meg, az se biztos, hogy sokkal kevesebbet fogyasztana. A lényeg, hogy nyugodtan elég a 60 ledes is az 5050ből szerintem. Az kb az ilyen neoncső szint.

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1032) lapa válasza gboszi (#1030) üzenetére


lapa
veterán

nem tudom pontosan miről beszélsz, amikor odaírják a (színezett) végeredmény lument, és az korrelál a ledek ismert specifikációjával.

mi az, hogy "távolról nem az igazi"? elhalkul a fény menet közben?

szerintem inkább maradjunk a lumeneknél meg a wattoknál. pár számolással az ember le tudja szűrni igaz-e amit odaírtak:

-ledek száma x lm vs termékhez írt lm hogy aránylik
-termék w / termék lm józan határokon belül (pl melegfehérnél 100 alatt)

ha ezt a kettőt megugorja már túl nagy meglepetés nem érheti az embert, legfeljebb ha más jön vagy nem az elvárt minőségben.

(#1033) gboszi válasza lapa (#1032) üzenetére


gboszi
senior tag

ok

"If you're good at something, never do it for free!"

(#1034) Dzsolo válasza lapa (#1032) üzenetére


Dzsolo
senior tag

sugárzási szög is nagyon lényeges.

(#1035) chatran


chatran
őstag

Sziasztok!

Egyfoglalatú mennyezeti lámába szeretnék valamilyen LED-es égőt. Jelenleg egy 70W-os halogén van benne. Létezik már olyan LED égő ami hasonló fényerejű lenne? Egy ilyen pl alkalmas lenne rá?

(#1036) xylacc válasza chatran (#1035) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!
A fényteljesítménye neked megfelelő lenne.
Az ilyen fényforrásoknak (Corn) egyetlen bajuk az, hogy kisajnálják az elektronikát belőlük, és a kisebb áramingadozás is kinyírja őket. Ha olyan helyen laksz, ahol nincs áramingadozás, életed végéig jó lehet, de ha bekapcsolod a porszívót, és egy pillanatra elhalványulnak a normál lámpák, akkor nem érdemes ilyet venni.
Ilyen esetben komolyabb elektronikával szerelt lámpát kell venni.
Értem ez alatt, hogy nem 230-240V-ra tervezettet, hanem esetleg 90-260V-osat.
Vagy valami hasonló, nagyobb tartományút.

(#1037) Dzsolo válasza chatran (#1035) üzenetére


Dzsolo
senior tag

ha megérkezik írj róla véleményt mert érdekelne nekem is lenne olyan amit kiválthatna. eddig többet csalódtam mint nem :)

(#1038) chatran válasza xylacc (#1036) üzenetére


chatran
őstag

Kösz a választ! Az áramingadozás mennyi idő alatt nyírná ki? Valami komolyabb elektronikával szereltet tudnál ajánlani?

(#1039) xylacc válasza chatran (#1038) üzenetére


xylacc
csendes tag

Sajnos ez nehéz eset, mert minél nagyobb teljesítményű egy ilyen termék, annál komolyabb elektronika kellene bele. Nem beszélve a visszirányú zavarszűrésről és a hazai szabványoknak való megfelelésről...
Hogy mennyi idő alatt nyírná ki az áramingadozás, attól függ, milyen sűrűn mekkora tüskék jelentkeznek a hálózatban.
A legegyszerűbb (legolcsóbb) LED-es termékek komoly visszirányú zavarokat táplálnak a hálózatba, ami, ha több van és összeadódik szintén okozhat hálózati ingadozást.
Tehát a kérdésedre a válasz: Lehet, hogy csak egy-két év múlva, de láttam már olyat is, hogy két hónap alatt tönkrement egy 220-240V-os corn izzó. Ha több van fölszerelve belőle, akkor nagyobb eséllyel kinyírják egymást...
Talán ez... Vagy ehhez hasonló
http://www.aliexpress.com/product-fm/512290491-New-Free-Shipping-13W-1050LM-AC85-255V-law-power-LED-corn-light-bulb-E27-E14-B22-wholesalers.html

[ Szerkesztve ]

(#1040) geza844


geza844
aktív tag

Sziasztok!

Nagy problémám van és lehet tudtok segíteni!
Pocsék a nappalimban a világítás, mindig is az volt de már elegem van belőle...
18,5 négyzetméter a szoba és 4 db GU10 izzó van a plafonon. Ezekből 2 db 50W-os spot, 2 db gagyi ledes ami semmit nem világít szinte.
Felépítettem a szobád Dialux-ban, pakolgatok be mindenféle lámpát de van néhány problémám:
-amelyik lámpák megvannak Dialuxban azok nem nagyon kaphatók boltban (neten sem)
-ha mégis kaphatók, méreg drágák
-amiket neten kinézek lámpákat, az semmi nincs Dialux-hoz
-semmilyen külön izzó nincs Dialux-hoz (pl, GU10, E14, E27)

Szóval amit szimulálok, azt nem tudom megvenni, amit meg tudnék venni, azt nem tudom szimulálni... Ötlet?

(#1041) Yushchenko


Yushchenko
őstag

Megjöttek a 27 db 5050 SMD led-ekkel szerelt izzóim (6db). Nagyon szépen bevilágítják a szobámat spotlámpában, úgyhogy úgy megörültem, hogy megrendeltem az egész lakás izzóit led-es kiadásban.

(#1042) fecus válasza Yushchenko (#1041) üzenetére


fecus
őstag

És most, élőben, ha melléteszed a 40-es izzót, akkor miként néz ki a fényük aránya?
Úgy megnéznék már egy-két ilyet élőben! Még mindig az E14-es 40W-os gyertyát cserélném a fürdőben.
Az ebay-en találtam 28 ledest 390lm adattal és 30 ledest 300lm adattal. Mindkettő 5050-es ledekkel, de a felvett teljesítmény is különbözött.
Értem én, hogy különböző az elektronika,csak nem tudom melyiknek lehet hinni???

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#1043) Yushchenko válasza fecus (#1042) üzenetére


Yushchenko
őstag

Az egyértelmű, hogy nem ad annyi fényt egy 27 ledes 3W-os Led mint a 40W-os halogén, de azt mondanám kb a 70%-a a fényerőnek. Nekem megfelelő ez a világítás.
Én a fürdőszobába 60db 5050-es SMD-vel szerelt hideg fehér izzókat vettem. Várom már, hogy megjöjjenek.

(#1044) csemberlen válasza Yushchenko (#1043) üzenetére


csemberlen
őstag

Az emberi szem 50%-os fénycsökkentést nem érzékel még. Vagyis ha 70%-nak érzékeled az valójában sokkal több.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1045) Yushchenko válasza csemberlen (#1044) üzenetére


Yushchenko
őstag

Én kérek elnézést.
Akkor úgy fogalmaznék, hogy hasonló kondíciókkal jobban bejött nekem, mint a kompakt fénycső, amit a régi lakásomban használtam.

(#1046) csemberlen válasza Yushchenko (#1045) üzenetére


csemberlen
őstag

Nincs miért, elnézést kérned, leirtad a szubjektiv véleményedet, és az a lényeg

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1047) Dzsolo válasza Yushchenko (#1045) üzenetére


Dzsolo
senior tag

nem azért de a fényereje az rendben van, nekem 24LED-es van belőle inkább azt mondanám, hogy sokkal jobban szórja a fényt, a sima spot az 1méter magasságból is megvilágítja a padlót egy körben a LED az nem, de már annyiszor leírtam, hogy nem jól nézitek a dolgokat, pl: vettem 1db 3w-os highpower LED izzóval működő spotokat na azok pont úgy viselkednek mint a sima spotok, másfél méter magasból egy kört világit a pultra, itt viszont túl kicsi a sugárzási szög csak 65fok :) igazából a valódi nem kamu hirdetésekben szereplő 90 vagy 120fokos izzók lennének jók a pótlásukra.

A nappaliban energiatakarékos izzót használok 3db 23W-os minőségit, ami túlnyúlik a csilláron de esztétikus kivitelű, még egy tűt is megtalálok ha leejtem :D egyelőre nincs az a LED izzó ami jobban világítana.

van eladó 2db gyertyaizzóm 5w high power-ek, ha valakit érdekel oda adom önköltségi áron, a 3w spot lenyomja simán :D

(#1048) Gézengúz


Gézengúz
addikt

Sziasztok...

Vajon ajánlott kategóriába tartozik??

[link]

Köszi..

(#1049) fradi81 válasza Gézengúz (#1048) üzenetére


fradi81
veterán

Hello

Mondjuk nem onnan hanem innen érdemes venni.
Ajánlott lehet, mire kell?

moto g72, Ninebot d28e

(#1050) Gézengúz válasza fradi81 (#1049) üzenetére


Gézengúz
addikt

Semmi extra, szobai izzók kiváltása...E-bay-en nem vagyok otthon, mennyiből lenne itt, onnan ugyanez?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.