Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#851) lapa válasza Gorneck (#850) üzenetére


lapa
veterán

és az hány lumen?

(#852) Gorneck válasza lapa (#851) üzenetére


Gorneck
titán

108/3,8W/60W. Amúgy passz...

ui: 450 lesz.

[ Szerkesztve ]

Gorneck#1239

(#853) lapa válasza Gorneck (#852) üzenetére


lapa
veterán

akkor azért mégse olyan durvák azok az árak. ha megnézed még a (szerintem kicsit túlzó) 450lm-nel is egy árban van a 3000-es kukuricával, amit fentebb linkeltem (2,88 vs 3 huf / lm).

(#854) xylacc válasza lapa (#853) üzenetére


xylacc
csendes tag

Egyre több rossz visszajelzés van a kukoricákról....
A b-led-nél vásárolt egyik ismerősöm 4 db-ot, hónapokkal ezelőtt, de már 3-at visszacserélt.
Nem eléggé megbízhatóak még ezek sem...

(#855) lapa válasza xylacc (#854) üzenetére


lapa
veterán

ez gondolom nem a led technológiától függ, szóval ez mind lutri. nekem is ki kéne mérni már mennyi feszkót kapnak a ledek, hogy át tudjam kötözni őket egyenáramra.

(#856) Gorneck válasza lapa (#853) üzenetére


Gorneck
titán

Én az itthoni árakat tartom túlzónak...majdnem kétszeres szorzó ugyanannál a terméknél. Mikor én vettem 1300ért az enyémeket (most 1100ért szállítják), akkor nálunk 4-5k között volt uaz.

[ Szerkesztve ]

Gorneck#1239

(#857) lapa válasza Gorneck (#856) üzenetére


lapa
veterán

ha cserébe érvényesítheted az 1 év jótállást, meg nem kell várnod heteket, neadjisten meg tudod nézni vásárlás előtt azért nem olyan vészes.

igazából nem az itthoni árakkal van a baj, hanem a kínai dömpinggel. azt is számold bele, hogy amíg te "elsumákolod" sample meg gift szállítással a dolgot, addig a kereskedőnek élből 37,5% (amennyire tudom) a vám + áfa.

oké, az 1300 kontra 4-5 persze nem járja.

[ Szerkesztve ]

(#858) Gorneck válasza lapa (#857) üzenetére


Gorneck
titán

Tisztába vagyok ezzel.
1-2 hetet vártam. Azt is a vám miatt.
Meg tudtam nézni. :)

Mivel nekem 40+ db kellett így nagyon is számított az ár. Azért írtam mire gáz lesz velük, addigra vmilyen szinten itthon is rendbe kerülnek az árak. :) Meg eleve többet vettem. :)

De a lényeg, hogy én nagyon elégedett vagyok azzal amit kaptam és főleg amennyiért kaptam. :)

[ Szerkesztve ]

Gorneck#1239

(#859) csemberlen


csemberlen
őstag

Mi most csináltunk 1 irodai világitás melót led-del. Továbbra is tartom, hogy még messze van az igazi megoldáshoz.kb 7*5 méteres irodába bekerül 48 db 6W-os dimmelhető spot, és kb 20 méter led-csik. nem egyenletesen lettek rakva a ledek, és igy néhol van 400 lux, de sok helyen 250-300 van. Irodai munkára kevés lenne.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#860) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Anyámék társas háza (5 lakásos, 3 éve épült) teremgarázsába keresnék megfelelő világítást.
Ugye elég gyakran jönnek-mennek a lakók - mindenki kocsival; van kisgyerekes is, szóval autóval is naponta többször. Meg ha a kocsiban pakolni kell, gyerekeket berakni, stb.
Plusz lent vannak a tárolók is, sok hideget igénylő élelmiszer lent van tárolva nekünk is - kvázi kicsit mint egy spejz.

Elsőnek azt akartam kimérni a problémát áttekintve, hogy mennyit is megy a világítás összességében. Az egyik fénycsőhöz - ami mellett pont van egy állandó áramú konnektor is - beraktam egy relével egy konnektorba dugható fogyasztásmérőt, ami méri a bekapcsoltság idejét is.
Közel 1 hónapos mérés után az jött ki hogy átlagban 1 óra 50 percet megy naponta, ami azért nem kevés.
(Tovább amúgy nem is tudtam volna mérni, mert 1 hete a mért darabnak az előtéte is megadta magát)

Jelenleg 9db G8-as 36W-os 120cm-es fénycső van, mozgásérzékelőkre (3db) kötve.
(Mozgásérzékelőt is fel akarunk majd még szerelni, illetve áthelyezni, de ez egy külön dolog.)
Már ami működik még belőlük, jelenleg már csak 1db. Pedig 2 vagy 3 előtét (vagyis az egész armatúrával együtt, az hogy egyben van, szintén mutatja a minőséget...) már volt cserélve.
Valami nagyon kínai darabok, az egyik rosszat meg is szemléltem, látszik hogy silány az egész nyák, szűrőalkatrészek kihagyva, stb.
Volt hogy csak a fénycső égett ki, szerintem a mostaniak közül is lehet még 1 vagy 2 ép elektronika, de több nem. Ez pedig a 3 évet nézve nem mondható jónak.
Egy normális előtéttel / gyujtóval jobb lenne a helyzet, de a nagyon gyakori kapcsolgatás miatt a fénycsövek ott sem bírnák olyan túl sokáig.
Hallottam a fénycsövet kímélő, "lágy indításos" gyújtóról is, de annak az ára közel lehet a ledeshez.

Többféle megoldáson is gondolkoztunk, de a ledes eszembe sem jutott, mert nagyon drágának sejtettem.
Nemrég viszont megnéztem egy helyen (őket ismerem, és elfogadható honlapjuk is van, ezért náluk először), és találtam egyet 12e-ért: [link] (mivel 9 vagy 6 db lenne, a 3db feletti árat mondom kapásból)
Na ez sem mondható olcsónak, de így már olyan alternatíva lehet, amin érdemes gondolkozni.

Mi a véleményetek a felhasználásról, a fénycső "alakú" ledekről, és akár erről a konkrét típusról ?

Viszont lumenben megadott fénye nincs 2/3-a sem a 36W-os fénycsőnek (egy Philipsnek megtaláltam a részletes adatlapját korábban, ki van nyomtatva, megkeresem holnapra a linket).
Tudom hogy a színhőmérséklet, sőt akár teljes spektrum-görbe is számít, de még akkor is kétlem hogy elérné a hagyományos fénycső fényességét érzésben...
Illetve a 2m-nél alig magasabb teremgarázs miatt lehet hogy a 120%-os sugárzási szög sem túl jó.

[ Szerkesztve ]

(#861) atesss válasza atesss (#860) üzenetére


atesss
addikt

Még egy kis infó a rendszerről (helyszínről), egy korábbi hsz-em másik topicban: [link]

(#862) xylacc válasza atesss (#861) üzenetére


xylacc
csendes tag

Szia!

A "lumenben kevesebb fényteljesítmény"-hez szólnék hozzá pár szóban:
A nem led-es fénycsövek fényteljesítményét mérik, körben a 360fokban leadott fényteljesítményt. Ez egyértelmű, hogy több, mint a ledes 120°-ban leadott fényteljesítménye.
De olyan armatúrát még nem találtak ki, amelyik a 360°-ban leadott fény 100%-át a világítani kívánt irányba tükrözi, tehát számolhatsz nyugodtan 20-30% veszteséggel. Tehát, ha egy 3000lumen-es fénycsövet akarsz kiváltani ledesre, elég egy (20%-al gyengébb, de 100%-ban irányba világító) 2400 lumenes is.
Még pár szó az elektronikáról:
Ha ledes fénycsőben gondolkozol, szerintem ne a legolcsóbb gagyit vedd meg, mert abban máson nem tudnak spórolni, csak az elektronikán, és olyan silány elektronikával fogod megvenni, hogy 10kapcsolás után feladja a harcot... :D

(#863) atesss válasza xylacc (#862) üzenetére


atesss
addikt

Igen, ez tényleg egyértelmű. Főleg hogy jelen esetben az armatúrák se lehetnek valami túl nagy minőségűek.
De ez a különbség túl nagy még így is, hogy ezzel magyarázható lehetne.

Igen, csak mi az ami már normális minőségű ?
Mivel egyenlőre nem nagyon tudom az árakat, csak sejtem hogy 12e-ért talán nagyon gagyi már nem lehet.
Ha látnék egy elektronikát - meg magának a nyáknak a minőségét - (lehetőleg élőben, vagy nagyon jó minőségű képen), akkor abból már elég sok mindent meg tudnék én is mondani.
Vagy ha lenne róla részletes leírás, pl. az sem mellékes, hogy hány A-en hajtják a ledeket, ebben találtam is komoly különbségeket, akár 20-30%-os különbség is van egy adott fényerő mellett az ugyanolyan ledek számában (direkt főleg ugyanilyen EPISTAR© SMD3528-vel szerelteket néztem).
Privi ment !

(#864) csemberlen válasza atesss (#860) üzenetére


csemberlen
őstag

Több helyen visszarakták már a fénycsöveket a led után, mert közel se adták le azt a fényt mint a féncső valamint a villogásuk is zavaró volt. A sűrű ki/be kapcsolgatást egyik eszköz se szereti. Lehet a legolcsóbb megoldás egyszerű hajólámpa+ kompakt fénycső.
Vagy ha már adott az armatura akkor abba bele barkácsolni normál foglalatot.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#865) xylacc válasza csemberlen (#864) üzenetére


xylacc
csendes tag

Több helyen pedig gyertyával kezdtek világítani, mert az nem ad le olyan sok káros UV fényt mint a fénycsöves technológia.. :D
Látszik, hogy nem láttál még LED-es fénycsövet, mert akkor nem írnál ilyet:
" mert közel se adták le azt a fényt mint a féncső valamint a villogásuk is zavaró volt "
Láttál már biciklin villogó led jelzőfényt... ?
" A sűrű ki/be kapcsolgatást egyik eszköz se szeret "
az se szereti, és 100 villanás után tönkremegy.. :D

Viccet félretéve, ha egy világítástechnika rendesen van megtervezve, és a megfelelő led-számú, megfelelő fényteljesítményű LED-fénycső van betervezve, ilyen gond soha nincs. A villogás pedig egy LED-fénycsőnél csak akkor következhet be, ha tönkremegy az elektronika, ezért mondtam, hogy nem szabad a legolcsóbb gagyit megvenni, kicsit érdemes körülnézni, megnézni pár mintát.

[ Szerkesztve ]

(#866) atesss válasza xylacc (#865) üzenetére


atesss
addikt

Akkor szerinted mi lehet az min. ár, amennyiért egy 36W-os 120cm-es T8-as fénycső helyére való ledes fénycsövet már érdemes megvenni.
A fénycső gyári fényereje 2850 lumen (újonan, asszem 20 C-fokon). Nekünk a szem álltal érzékelt fényerőben ennek a fele valószinűleg legalább kellene. De jobb lenne talán a 2/3-a. Mennyibe kerülne egy ilyen normális led fénycső ?

(#867) csemberlen válasza atesss (#866) üzenetére


csemberlen
őstag

havi 2 óra használat miatt ekkora pénzt kiadni/kidobni felesleges

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#868) lapa válasza xylacc (#862) üzenetére


lapa
veterán

ezzel a 20-30% veszteséggel azért vitatkoznék. a fehér plafonra írtak általában 25-30%-ot amikor én néztem. magyarán a fénycső magában is legfeljebb 15% veszteséget csinál, ha az armatúra maga a meszelt plafon. mindemellett a legtöbb armatúra tükrös, szóval a veszeség szerintem maximum a 15% fele (mert nem feltétlen körbe tükrös), de inkább kevesebb.

(#869) Integra


Integra
titán

ma végre sötétben is kipróbáltam nagytakarítás közben az új ledeket, nagyon frankó, lett fényerő bőven, nagyon jók ezek a power led-ek. a led csík is bevált és a gömb led is. :)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#870) sbazsi


sbazsi
veterán

itt egy halom led izzó.
ezek közül kb melyik felel meg egy 40w-os lámpa teljesítményének/fényerejének?
vagy van erre valami számítási mód? :F

(#871) lapa válasza sbazsi (#870) üzenetére


lapa
veterán

a 40w nagyjából <=500lm. szóval a számítási mód x-500=0, ahol x a led fényárama lumenben.

én melegfehér 5050 vagy 3528 smd-set vennék, amelyik a fenti lument hozza. ha meglévő foglalatba (e14 ill e27) kell, akkor én a kukorica lámpákat nézném. pár posttal feljebb linkeltem az ebaj keresést, de dx is hoz párat "corn led" keresésre. az ebajen több van, nyilván nem véletlenül.

[ Szerkesztve ]

(#872) sbazsi válasza lapa (#871) üzenetére


sbazsi
veterán

na akkor már csak rendelni kell egyet próbaképp.
:R

(#873) sbazsi válasza sbazsi (#872) üzenetére


sbazsi
veterán

na meg is jött.
teljesen rendben van, bár hiányolom róla a led takaró akármit. ez érkezett.

egy kérdés: miért kell az smd 5050 vagy 3528?
az miben jobb, mint a sima?
ez nem smd
ez sem. (ez e14-es foglalatos)
ezeknek milyen hátránya van az smd 5050-essel szemben? mégiscsak féláron van. :U

(#874) lapa válasza sbazsi (#873) üzenetére


lapa
veterán

én ilyenből nem láttam még rendes fényerejűt. az eddigi 5050 meg a 3528 ledek (gyak 5 totálisan különböző időben és helyen vásárolva) mindegyike az elvárásoknak megfelelő színhőmérsékletű és fényerejű volt. egyszóval ez az, amit látatlanban személy szerint ajánlani merek.

de hogy mást ne mondjak az általad linkelteknél nem adnak meg lument ahogy néztem, szóval azokat eleve semmiképp. az első ráadásul hidegfehér, ami a "kék" fényt jelenti.

de ezek az én elképzeléseim, nyilván mivel nem erőltettem az utóbbi időben a hagyományos tokozású ledeket nem tudom mit alakítanak.

egyébként 4 huf / lm, ha többet rendelsz szerintem odaadja 3-ért. az meg nagyon jó arány, nekem a barkács 12v cuccok jöttek ki 8-9 huf körül. ezért mondom, hogy egy év alatt elárasztják majd a piacot ezek. most már tényleg csak az élettartam a kérdés, mert arról pro és kontra hallok dolgokat.

[ Szerkesztve ]

(#875) lapa válasza sbazsi (#873) üzenetére


lapa
veterán

mondjuk ez a tiéd nincs túlhajtva ahogy így nézem, de lehet elszámoltam magam. ha igaz a <45 fok led hőmérséklet, akkor a diódák tuti nem fognak 2-3 hét alatt kiégni.

(#876) SimS


SimS
senior tag

Üdv

Szeretném megvilágítani a monitor(ok) mögötti falrészt (esténként kifejezetten jó lenne). Ez olyan 1.5-2m-nyi szakasz. Úgy olvastam, hogy erre leginkább a LED szalag lenne a alkalmas, abból is a meleg fehérre tenném a voksom. A kérdés csupán az, hogy pl. amit itt lehet kapni, azokból melyiket lenne érdemes választani (több led / méter, avagy kevesebb; erősebb fényű, vagy sem)?
A másik kérdés pedig az adapterre vonatkozna, azt is árulnak és abból sem tudom melyikre lenne szükségem.. :F

Sajnos jobb totyikot nem találtam a kérdéseimnek, hátha itt is kapok választ.

p.s.: esetleg másik áruháztippet is elfogadok :K

Köszi, :R

SimS

Your journey will not end well. You cannot change your fate... no man can BattleTag: hamboo#1540

(#877) fradi81 válasza SimS (#876) üzenetére


fradi81
veterán

Egy ilyen szerintem elég lenne, az engem is érdekelne hogy mire lehet ezt rádugni.

moto g72, Ninebot d28e

(#878) NickLang válasza SimS (#876) üzenetére


NickLang
csendes tag

Ikea Dioder egyszerűbb... igaz ez a cucc nem 2m hosszú. :)

"Ki korán kel, egész nap álmos marad."

(#879) PHM válasza SimS (#876) üzenetére


PHM
addikt

12V-os adapterre lesz szükséged, s méterenként 5W-tal számolj.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#880) brian100


brian100
csendes tag

Hát a kukorica lámpa az tuti nem jó. Én vettem smd ledeseket azokkal eddig semmi bajom nem volt. A 3 chippes a legjobb. Ilyet találtam itt: www.inter-led.hu
Ezeket vettem meg és nagyon elégedett vagyok velük:

http://inter-led.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=91&category_id=30&option=com_virtuemart&Itemid=53

http://inter-led.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=103&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=53

http://inter-led.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=78&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=53

Brian

(#881) brian100 válasza sbazsi (#873) üzenetére


brian100
csendes tag

Az SMD ledeknél a szám a méretet jelenti. 3,5 mm x 2,8 mm, vagy 5 mm x 5 mm.
A 3528 az 6-7lm/db az 5050 SMD meg 16-17lm/db.

Brian

(#882) brian100 válasza lapa (#871) üzenetére


brian100
csendes tag

A fényforrások fényerejét a komoly gyártók minden esetben fényáramban (lumen / lm) megadják.
A fényáramot a világítótest teljes felületére adják meg, ami a hagyományos fényforrás esetében 360°. A nagy fényerejű LED lámpák azonban 110-140° sugárzási szöggel dolgoznak, így az adott lm értéket meg lehet szorozni kettővel, hogy összehasonlítható legyen egy hagyományos fényforrás fényerejével. A valós összehasonlításhoz a candela (cd) értékére lenne szükség.

forrás: www.inter-led.hu

[ Szerkesztve ]

Brian

(#883) brian100


brian100
csendes tag

[link] linkelve jobb bocsi!

[ Szerkesztve ]

Brian

(#884) szmutkolaci


szmutkolaci
tag

Kicsit OFF, de keresnék olyan szakembert, aki a LED-ek világában otthon van és tud bánni velük.
Egyedi gyártás jeligére várok jelentkezőket :)

(#885) Espla


Espla
aktív tag

Az Oktogon újságban van egy több oldalas cikk a LED világítás rejtelmeiről. (akit érdekel)

(#886) fradi81 válasza Espla (#885) üzenetére


fradi81
veterán

Scanneld be nekünk ha gondolod :DDD

moto g72, Ninebot d28e

(#887) Espla válasza fradi81 (#886) üzenetére


Espla
aktív tag

majd megpróbálom
egyébként LIDL-ben árulnak most LED izzókat
volt normál méretű és kisebb foglalatú, a kicsi 1500 Ft volt, asszem sárgás fénnyel
nem vettem, mert nekem kékesebb fényű kellene íróasztalra

(#888) fradi81 válasza Espla (#887) üzenetére


fradi81
veterán

Itthonról nem nagyon érdemes venni, jóval drágább mint ebay-en. MM-be volt pár gyenge led égő, valami 3000ft volt a legalja.

moto g72, Ninebot d28e

(#889) xylacc válasza szmutkolaci (#884) üzenetére


xylacc
csendes tag

Privi ment.

(#890) xylacc válasza fradi81 (#888) üzenetére


xylacc
csendes tag

Hali!
EURONICS-ba is elkezdték árulni, ha jól láttam....

(#891) 5teve


5teve
senior tag

praktikerben van 2w-os e27-es meg e14-es 1200-ért.
sima melegfehér ledes.
tapasztalatom szerint kb 20w-os normál izzónak felel meg.

tel: 7o-373-oo29 *** NO SMS!!! *** brit tudósok szerint 10 fogorvosból 8 az 2.

(#892) cellpeti


cellpeti
veterán

üdv

GX5.3 12V-os spotok helyére keresnék ugyanilyen LED-es izzókat.

Ebayen találtam párat, de nem tudom melyik lenne a jó!

1
2
3

Vagy esetleg, ha itthon tudnátok valamilyent ajánlani azt is megköszönném

Tigris, tigris, csóvafény...

(#893) pierre35 válasza cellpeti (#892) üzenetére


pierre35
csendes tag

Szia !

ha érdekel lesd meg ezt a linket .... jó áron van :)
http://shop.ledstore.hu/-led-lampa-izzo/40-smd-led-izzo-.html

Amit néztél, fényáramban nem a legjobb és ahogy néztem az árát .... hát .....

[ Szerkesztve ]

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#894) lapa válasza cellpeti (#892) üzenetére


lapa
veterán

az első ráadásul ződ, a többi meg hidegfehér. +1 szavazat valamilyen smd-s cuccra.

(#895) pierre35 válasza lapa (#894) üzenetére


pierre35
csendes tag

Nézted a linket ?

350 lumen fényáram, az összes színben, 130-150 ° megvilágítási szög, 3,6 W fogyasztás .....

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#896) lapa válasza pierre35 (#895) üzenetére


lapa
veterán

néztem a linket. ha arra gondolsz én az ő ebayes linkjeiről beszéltem.

(#897) pierre35 válasza lapa (#896) üzenetére


pierre35
csendes tag

Jah értem :) most néztem én is , de ebből a fajtából 12 ledes .... hát ha éjjeli irányfényt akar akkor arra talán megfelelő, de világításra nem amit az én linkemen láttál az melegfehér cucc :) és nagyon stabil

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#898) lapa válasza pierre35 (#897) üzenetére


lapa
veterán

és még mindig tiltja a fórumszabályzat, szóval kérlek hanyagold.

(#899) pierre35 válasza lapa (#898) üzenetére


pierre35
csendes tag

Ok .... Csak az ebay-t meg a hasonlókat nem tiltja :)

http://ledstore.hu Ledstore-a LEDjobb választás

(#900) lapa válasza pierre35 (#899) üzenetére


lapa
veterán

idézek az alapelvekből:

"tilos a saját apróhirdetéseken kívül bárhol hirdetni (saját apróhirdetés, vagy bolt linkelése), vagy bármilyen terméket, szolgáltatást eladásra kínálni"

ha még sokadszorra sem áll össze a kép mi az ami nem megengedett, kérdezz nyugodtan.

ha belegondolsz ennyi erővel az összes ebay bolt benyomhatott volna ide egy linket a saját protékájával. ezt senki sem akarja, mert a fórum nem erre van. ezért is van tiltva.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.